W°. 300. Tweede blad. 6"e Jaargang Zaterdag 18 April 1908. KOLONIËN. BINNENLAND. FEUILLETON. 'n Zeemansbruid. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post1.50. Afzonderlijke nummer*-- 0.05. Deze Courant verschijnt dadelijks behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiönmodedeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur '9 morgons bij de Uitgevers iu te zendon. Uitgevers: VALKMOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling. Groote lettors naar plaatsruimte. Voor handel on bedrijf bestaan zeer voordeeligo bepalingon tot het herhaald adverteereu in dit Blad, bij abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. OOST-IN Dl E~ De overval opLho Seumawe. Dc Ja va-Bode goeft o.a. in een cor- respondentie het volgende verhaal van de 1 bekende o<vervalling: In den na-avond van den 29sten Febru ari zaten dc Europeeeche inwoners van L3io Seumawe gezellig voor de sociëteit bij el kaar 't was afscheidsavond voor de fa milie van der Burg, die den volgenden mor gen zou vertrekken toen plotseling op eenigen afstand een luid geschreeuw werd gehoord. Eerst dacht men aan een relletje in het blok van het trampersoneel, zoodat de kap. van der Burg, die daar vlak bij woont, eens ging kijken of de kinderen niet wakker waren geworden. Nauwelijks op weg zag hij echter een bende Atjehers naderen, de klewang door de lucht zwaaiende, on riep daarom den vrienden toe, zich gedekt te houden .De vijand negeerde de helver lichte sociëteit evenwel, stormde onder een luid Al.lah-il-a.llahnaar de achterzijde van het troepenkampemont, waar de ijzerdraad afsluiting het zwakst was en begon de hou ten hekstij-en om te kappen. Intusqciken snelde het gezelschap uit de sociëteit naar den ingang van het kampement, de dames kropen ia de politiekamer, de hoeren bega ven zich naar hun post. Gelukkig waren de civiele gezaghebber en drie l-uitenants ter plaatse. Ondanks de duis ternis kon men ook den troop in de hand houden en een paniek bezweren. Het ijzer draadhek had de vijand gauw opgehaald, toen ging het I06 op de chambrées om ge weren te bemachtigen, maar zonder succes. De voorman werd door luitenant Van der Rest neergeschoten, nog eenigien moesten in het zand bijten en de djaihats, hun toeleg ziende mislukken, trokken terug. De kerels waren binnengedrongen nabij de in het kam pement gelegen ziekenzalen en waren wreed genoeg hun woede te koelen op de weer- looze zieken en gewondenverscheidenen daarvan werden door klewanghouwen ver wond. De terugtocht was al even gemakke lijk als het binnendringenLho Seumawe ligt geheel open en heeft ruime toegangs wegen. Aa.n caize zijde werden nog eemige soldaten gewond door politie-oppassers, die zich tijdens den aanval hadden sohuil ge houden, maar als dollemannen begonnen te vuren toen de vijand vluchtte. Vijf Atje hers bloven op het gevechtsveld liggen. Zij hadden elk een paar dollars bij zich. enke len hadden dat geld in de verstijfde haud geklemd, waaruit mag besloten worden dat de aanvallers omgekochte lieden waren, die even voor den afmorsch waren betaald. Had den zij den aanval niet ingeleid met hun luid krijgsgeschreeuw, doch de sociëteit en het kampement bekropen, het onheil ware niet te overzien geweest. Wij trekken altijd oesn groeten wissel op de domheid der Atje hers en... zooals men ziet, dat lukt nog al eens. Ook de radja van Lho Seumawe, die op een tien minuten afstand van onze neder zetting woont, werd aangevallen. Nadat de, in zijn huis geïnterneerde vrouw van het bendehoofd Toekoe Saiboen uit hare gevau- g&nsohap was verlost, trokken de aanvallers i af. Zou die radja er niet meer van we- ten? Vermoedelijk is deze Saboeu de man, die den aanval op touw heeft gezet. Hij is de zelfde, die verleden jaar met zooveel succes 1 het bivak bij de in aanbouw zijnde tram- brug over de Ara Koendo afliep Afstand van een Officiers kruis. Het adres aan de Koningin, waar bij de gep. kapitein ter zee titulair C. Vree- de eerbiedig afstand deed van zijn officiers kruis van de Orde van Oranje Nassau, luidt als volgt Aan Uwe Majesteit zijne geëerbie digde en rechtlievende Koningin. Geeft met den meesten eerbied te kennen Vreede Coruelis, Uwer Majesteits getrouwe onderdaan, gepensionneerd kapitein ter zee titulair, officier in de Nederlandsche Orde van Oranje-Nassau dat Gerechtigheid ecu Volk verhoogt in den militairen dienst het fundament is van een strenge krijgstucht en de bron is van kracht, maar dat in Uw Koninkrijk en zijn Koloniën Gerechtigheid jegens den militair met bestaat. Dat is in het algemeen te ver klaren uit een door de geschiedenis gestaafde onverschilligheid van ons Volk met zijn weer machten, dien belangrijken tak van ons Volksbestaan, maar in het bijzonder is zij te verklaren uit het feit, dat, toen 011s land in het jaar 1813 herboren v.erd en de Sou- vereine Vorst aan Nederland de zegeningen van burgerlijke instellingen gaf, welks niet meer zooals vroeger" zou zijn, daarentegen de militaire strafrechtspleging, geheim, in quisitoir, oordeelende naar geschreven stuk ken „zooals vroeger" wel bleef voortduren In de rechtspleging werden zelfs de toen malige rechtsbegrippen niet opgenomen burgerwacht en schutterij waren aan die rechtpleging onttrokken, maar zij was goed genoeg voor huurlingen, zonder \ader!and, goed genoeg voor den militair, den landge noot. Die rechtspleging werd wederom ingevoerd met het praedicaat provisioneel, maar of schoon in dat woord een gelofte besloten lag, tevens oen schuldige plicht, tot verandering, zoo bleef niettemin die plicht door de ach tereenvolgende Regeer ingen en Volksver tegenwoordigingen zoowel als door het Ne derlaudsehe Volk bijna honderd jaar ver zaakt niet alleen, maar de intrekking van het Wetsontwerp 1904 tot gedeeltelijke wij ziging dier rechtspleging en de invoering van Justitieele Voorschriften bij het Leger dooden, bij zoovele andere omstandigheden meer, het vertrouwen in een vervulling van dien plicht, zoodat Nederland weldra het feest van zijn honderdjarig Koningschap zal vieren met een rechtspleging, waarin de gel dende rechtsbegrippen van honderd jaar ge leden niet eens opgenomen ziju, dus ook niet de latere. Het recht van verdediging wordt als een recht niet erkend, zoodat het niet te ver wonderen is dat nog in 1897, over een be vorens vrijgesproken Indisch officier, een onteerend vounis door het Hooge Militaire Grechtshof te Batavia werd geveld, zonder dat de veroordeelde werd gezien of gehoord, wat naar burgerlijke rechtsbegrippen geacht wordt een justitieele ongerechtigheid te zijn, zullende hier verder gc-zwegen worden over de fusilleering van den fusilier Cleveringa In die huurlingen-rechtspleging was en zoo ook in de huidige is voor willekeur de deur wijd open gezet, zoowel bij de recht sprekende macht als bij het administratief gezag Die geest bleef voortheerschen in tuchtrecht en bevorderingswet, zoodat dan ook bet natuurlijke en onafwendbare gevolg van willekeur, waar ook, hier niet uitbleef en Nederland uitsluitend met dezen eenigen tak van Staatsdienst, waar recht niet heerscht, d. w. z met zijn weermachten dientengevolge kwam en zat en bleef zitten in het moeras. Dit is het fatum, dat in Ne derland op zijn weermachten rust, waaraan hot zich tot nog toe niet onttrekken wilde. Om voor dien rechteloozen, voor ons land zoo schadelijken toestand de oogen te ope nen, daardoor geschonden menschel ij ke rech ten hersteld en die rechtspleging vernietigd te zien, heeft hij, als bewijs zijn ondervin ding te boek gesteld in zijn geschriften „Ook een strijd voor waarheid en recht" en „Nederlandscli rechtsgevoel", maar die ge schriften noch zijn verzoekschriften aan de Regeering noch zijn tien requesten tot de beide Kamers der Sta ten-Generaal gericht, verzoekende een openbaar onderzoek dan wel een enquête, vermochten, bij de erkenning ook door de Regeering, dat onwettelijkheden te zijnen opzichte waren begaan, niet an ders dan dat feiten en omstandigheden wer den betreurd. Het is dus een feit, dat men liever bij de pakken neerzit dan ook eens rechtsliefde te toonen jegens den militair door een open baar onderzoek te gelasten o. m. naar de beschuldiging door hem ingediend eener rechterlijke dwaling van liet Hoog Militair Gerechtshof bij geheim tuchtproccs, dan wel door een herziening te gelasten van het ont- eerende vonnis over den Indischen officier geveld, omdat dit buiten diens tegenwoor digheid plaats had zonder hem zelfs te zien of te hooren. dan wel door in te voeren een nieuwe rechtspleging over den militair. Gelet op bovengenoemde feiten en zoovele andere meer, welke een rechtsonzekerheid scheppen zoo doodend voor elke waarachtige samenstreving, heeft hij, gelet ook op de mislukking zijner vroegere pogingen, over wogen hoe verder in dezen zijn menschelij- ken, dus schuldigen plicht te volbrengen, op dat Nederland uit die ongerechtigheid ver iest worde! daarbij in aanmerking nemende dat zijn geldelijke offers en het offer zijner carrière, de ongevraagde diensten ten gevolge hadden, welke hij den Lande in zijn zee- en landmacht bewees, kwam hij tot de slotsom eon ander, een nóg zwaarder offer te mceten brengen, nu in de hoop daardoor Nederland de oogen te openen voor diens barbaarsclie, herzegd wordt barbaarsche militaire rechts pleging. Dienvolgens als protest tegen die Nederlaudsehe rechtspleging enz. verzocht hij bij eerbiedig request aan Zijne Excellen tie den Minister van Justitie om het kost bare kleinood van het officierskruis der Nederlandsche Orde van Oranje-Nassau aan de voeten van Uwer Majesteits Troon neder te leggen, opdat hij door dat offer zoude dienen, ook naar Uwer Majesteits Rechts liefde. Gerechtigheid, mensch- en mensche- lijkheid, opdat hij zonde dienen zijn Vader land en zoude dienen Uwer Majesteits Troon. Hetwelk doende, C. VREEDE, Uwer Majesteits getrouwe onderdaan, gep. kapt. ter zee tit. Non. Ned. Aardrijkskundig Genootschap Zaterdag werd in „Artis" te Amster dam gehouden de jaarlijksclie algemeen e ver gadering van het Aardrijkskundig Genoot schap. Door den secretaris, den heer J. R. van 06selen, werd verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar. Het ledental is weder toegenomen, n.l. van 1083 op 1 J nuari 1907 tot 1114 op 1 Janu ari 1908. Door den dood ontviel aan het Genootschap het eerelid, de heer J. Kuyper, de nestor der Nederl.andscihe geografen, oud- voorattfer der afd. Nederland, die nog tot kort geleden geregeld de bestuursvergaderin gen kwam bijwonen. Het verslag maakt melding van elf verga deringen, waarin voordrachten werden ge houden Evenzoo van drie lezingen te 's Gra- venhage voor de afdeeling Nederland van het Genootschap. Afzonderlijk werd melding gemaakt van de te Amsterdam gehouden „populaire voordrachten" over Oo6t-Indië. Toen daartoe een jaar geleden was besloten, namen de be stuursleden dr. H. F. R. Hubrecht en J. Dudok van Heel de uitvoering daarvan op zich. De commissie kweet zich met bijzonder veel sucoes van haar taaik. Zij vond de mede werking van de heeren Th. F. A. Del prat, J, Aiudré de la Porte, J. C. van Eerde eq F. I J. Bezemer, die zich beschikbaar stelden tot het houden van een voordracht. Reeds dade lijk was aan de commissie gebleken, dat voor het eerste seizoen beperking der voordrach ten tot Java gewenscht was. De vier voor- drachtc- met lichtbeelden aangevuld, wer den telkenmale naar schatting door ongeveer 600 personen bijgewoond, waarmede bewe zen werd, dat de belangstelling van den aan vang af zeer groot was. Er werd een zeer laag entree geheven. Op den laatsten avond der voordrachten die 1 het gebouw van de Maatschappij voor den Werkenden Stand werden gehouden, werd medegedeeld, dat het voornomen be staat godurenoe het volgend winterseizoen wederom eenigo voordrachten, hetzij over onze buitenbezittingen, hetzij over de voor naamste cultures op Java te doen houden. Ter herinnering aan de afgeloopen serie werd door de commissie aan elk der opge- komenen kosteloos een exemplaar beschik baar gesteld van het geschrift, uitgegeven door de Mij. tot Nut van 't- Algemeen, in overleg met de Vereeniging „Oost en Weet" getiteld ..Een boekje over onze Ooet voor hen die er niet geweest zijn." In het verslag wordt herinnerd aan de vijfde Suriname-expeditie, onder leiding van dc luitenants ter zee C. H. de Goeje en H. Bisschop van Tuinen. Aan het voornemen om na afloop van deze expeditie het brongebied der Surina- me-rivier te verkennen door, van Parama ribo uit, haar op te varen, kon door onge steldheid van de heeren De Goeje en Bis schop van Tuinen geen gevolg worden ge geven. Een nieuwe expeditie wordt thaus daarvoor uitgerust, welke in Juni van dit jaar, onder leiding va.11 den luitenant ter zee J. G. W. J. Eilert de Haan, naar Su riname zaJ vertrekken. Ook voor deze expeditie werd door de re geering tot een maxim um - bedrag van f 20.000 subsidie toegezegd, de Maatschap pij ter bevordering van het Natuurkundig Onderzoek der Nederlandsche Koloniën en de Vereeniging voor Suriname verleenden mede finanrroeien steun, terwijl do leiding in Nederland bleek te berusten bij de com missie tot wetenschappelijk onderzoek van Suriname. De middag-vergadering werd gepresideerd door den heer J. W. IJzerman, die de over leden leden J. Kuiper, prof. Gallée en lui tenant Vastenou herdacht, voorts bracht hij da.nk aan mevr. de wed. Van Doorn voor het geschenk ethnografica Weet-Indië. Ver der deelde de hear IJzerman mede dat 150 leden benoemd waren en dat gedacht wordt aan een expeditie naar Celebes. Uit het financieel verslag blijkt dat het Vetlli-fonds hetzelfde is gebleven. De twee de Suriname-expeditie kostte het Genoot schap f 5270 en het verslag van de Nieuw- Gmnea^expeditie f 1761. De totale onkosten hebben bedragen f 5550. Tot bestuurders werden benoemd de hee ren dr. J. F. Hoekstra, dr. C. Baston, J. C. Ra-maer, dr. J. P. van der Stok, prof. dr. E. Dubois, prof. dr. C. H. Went, dr. Rahusen en dr. J J. A. Muller. Zaterdag avond hield de heer De Goeje in de koningzaal van „Artis" een voor dracht over de 5de Suriname-expeditie, wel ke ongeveer eensluidend wa/> met hetgeen in het verslag Sverd medegedeeld. Goedgeslaagde lichtbeelden luisterden de voordracht op. Ned. Chemische Vereen i- g i n I11 het Chemisch Laboratorium ,11 de De Roeterstraat te Amsterdam vergader de Ned. Chemische Vereeniging. Prof. A. F. Holleman gaf in de ochtend vergadering een terugblik op de vijf jaren van het bestaan der vereeniging, terwij! in de namiddagzitting redevoeringon werden gehouden door prof. dr. H. P Wijsman, over „Synthese van geneesmiddelen" »-n prof. dr. Jan Boeehekken, over „Fosforus". Na afloop der vergadering had een ge meenschappelijke maaltijd plaats in „Park zicht" Landbouwkuudig congres. Op het 60e Nederlandsch Landhuis- houd'kundig congres, te Heerenveen te hou den 29 Juni2 Juli, zullen de volgende vraagpunten in behandeling komen 1Welke wijze van aankoop van mest en voedorstoffen verdient de voorkeur, die waarbij aangekocht wordt ,,op gehalte" of die, waarbij aangekocht wordt ..onder ga rantie"?? Inleider de lieer J. G. Masch- haupt, Groningen. 2. Is het niet van verstrekkend econo misch belang voor ons land, indien het on derwijs in veeteelt aan 's rijks Veeartsenij school en aan de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Roscbbouwschool belangrijk wordt uitgebreid en meer in verband met de prak tijk gebracht dan titans het geval is? In leider de heer A. W. Heidema, Groningen. 3. Welke ervaringen heeft men in Neder land bij land- en tuinbouw en bij houtteelt opgedaan met het gebruik van carbolineum? Inleider prof. dr. J. Ritzema Bos, Wage- ningen. 4. Is wettelijke ongevallenverzekering voor den landbouw noodzakelijk, en zoo ja, op welke wijze moet deze wettelijke ver plichting worden geregeld, opdat deze ver zekering vóór den landbouw zoo eenvoudig, zoo nuttig en zoo weinig kostbaar mogelijk zij? Inleider mr. II. P. C L. de Kruyff, Amsterdam 5. Is klein landbouwbedrijf aanbevelens waardig, zoo ja, op welke wijze moet dit gesteund worden? Inleider dc heer M. L. Spruyt. Gorredijk. 6. Wat kan er gedaan worden om de be langen van de bereiders van volvette kaas bij den afzet van het product te beharti gen? Inleider de heer H. B. Hylkema, Utrecht. 7 Wordt door de oprichting van coöpera tieve zuivelfabrieken de bestaanszekerheid van den boer speciaal van den huur- boer versterkt? Inleider de heer A. Rauwerda, Leeuwarden. 11 DOOR THERESE HOVEN. Tante was in den zevenden hemel, niet zoozeer om het fijne eten en. de, voor haar, buitengewoon prachtige eetzaal, als wel om de liefheid en beminnelijkheid der beide meisjes. Dat "ze nu toch zooveel over hadden voor een oude vrouw Dat ze zich zooveel moeite gaven om haar een prettigen dag te be zorgen En de Engelsche dame ook, het was heusch tè vriendelijk. Marion 'kon, volgens haar geweten, be tuigen, dat zij- het ook een prettigen dag vond Prettiger dan op den Moerdijk of in Helvoet?" vroeg Annette ondeugend. •/Anders," zei Marion diplomatisch. Oom Koen was niet heel genietbaar ge durende de wandeling naar huis. 't Hin derde iliem toch, dat zijn Kuster, de zuster van een rentenier, van vreemden afhanke lijk was voor oen pretje. Tante Gesien zij iets van „Haagschc bluf." Zij hield niet van zoo'n vertoon, maar een ieder moest weten, wat hij deed, en als Annette s ouders haar zakgeld genoeg konden geven, om zoo maar ied reen mee uit rijden te nemen in open rijtuigen, dan zag «o er ook geen bezwaar in. HOOFDSTUK V. Afscheid. Marion was aan 't pakkenhet moest er nu toch heusch van komen; ze was ver over de pnaand 'bij de familie Vermeer ge weest Mevrouw had göaegd, dat ze zich anders niet behoefde te geneeren en zoo lang kon 'blij'ven, als ze lust had. Het was wel jam mer, nu juist weg te gaan, zonder Jan te hebben gezien. Dat zou hem zeker erg spijten Mevrouw was zelfs bang, dat hij boos zou zijn en 't logeetje, voor wie hij zoo bizonder beleefd was geweest, al heel on beleefd zou vinden om zoo maar te vertrek ken, zonder hem bedankt te hebben voor zijn zorgen als cavalier. Als Marion uit zich zelve gezegd zou hebben, dat ze nog wat wilde blijven voor Jan. zou mevrouw dat waarschijnlijk wel wat vreemd hebben gevondenop zijn zachtst genomen- „aanhalerig", doch nu haar zoon niet bij liaar scheen te tellen, voelde ze zich gekwetst in haar ijdelheid als moeder van een knappen jongen. Marion sprak in de laatste dagen heele- inaal niet over Jan, eigenlijk had ze nooat veel over hem gesproken en dat vond me vrouw Vermeer niet alléén onbegrijpelijk, maar zelfs beleedigend. Ten minste had het Engelsche meisje toch verliefd op hem dienen te worden, dat was een kleine hulde, die hem toekwam, vond ze. Dan liad 't altijd1 nog aan hem gestaan of hij die hulde zou aanvaarden. Toen ee er, op een avond, in de heilige afgeslotenheid van hun slaapkamer, met haar man over sprak, zei deze, tamelijk ongeduldig „Men goeie mensch, je moest- blij zijn, dat 't zoo is. Laat den jongen nog maar van zijn jeugd genieten en laat zijn hart nog maar rustig kloppen, dat doet 't al leen, zoolang men niet verliefd is." „O! ik praat ook niet van Jan... ik be doel maardat ik 't niet begrijp van zoo'n meisje en dat tegenover een jong- mensch zooals onizen Jan... Nu moest meneer toch lachen. Hij zelf vond, dat zijn zoon er ook wezen mocht; geen wonder, van 't oogenblik af, dat hij door een zacht gekraai aantoondedat- hij er was, had iedereen naar waarheid ge constateerd, dat de jonge Jan 't sprekend evenbeeld van zijn vader was. Hij was dan ook werkelijk trotscb op zijn eenigen zoon, maar om nu te verlan gen, dat elk meisje beur hartje aan hem zou verliezen, dat- was wel wat kras en 't «zou ook lastig worden op den duur. Jan was toch nog lang niet op een leeftijd om te trouwen en had nog tijd genoeg, alvo rens een keuzo te maken. Hetgeen alles niet weg nam, dat me vrouw Vermeer het toch niets aardig of hartelijk van Annette's vriendin vond om zoo koel en onverschillig te zijn, waar het haar Jan gold Marion zou over den Hoek van Holland terug gaan. ze had met opzet geen retour over vHssringen genomen, omdat ze beide wegen eens wilde probeeren. Ook zou ze haar tante Julia met haar dochters op haar terugweg uit Duitschland ontmoeten Papa Vermeer en Annette hadden haar naar het station gébracht. Marion was heel kalm, praktisch en busi ness-like, zoo Engelsch mogelijk. Haar gastheer was meer geagiteerd dan zij en vroeg telkens of ze haar biljet wel had en 't briefje voor haar bagage en of haar sleutels wel bij de hand lagen voor de douanen den volgenden ochtend en of ze aan den Hoek goed zou uitkijken naar haar tante. I11 Schiedam zou de Duitsche trein zich misschien al bij1 haar trein aansluiten, daar moest ze echter maar stil blijven zit ten, anders had ze kans, den trein voor haar neus weg te zien gaan en aldus de aansluiting te missen. E11 verder gaf hij haar nog een half do zijn wenken en raadgevingen, die een min der bezadigde en ervaren reizigster zeker het hoofd hadden doen verliezen. Volgens den heer Vermeer scheen het traject naar den Hoek van Holland vol perikelen en zou het een groot wonder we zen, als iemand, en dat een alleen reizende dame, het- er goed afbracht. Marion lachte, heel liefjes, heel fijntjes, zoo'n echt diplomaten-lachje, dat Annette geregeld uit haar humeur bracht en haar deed wanhopen ooit tot het echte wezen van haar vriendin door te dringen. Terwijl papa Vermeer, voor den zooveel- ste maal. bij den conducteur informeerde of het wel de trein was en of de kolier van de juffrouw er in was en haar fiets, boog Marion zich oenklaps tot Annette over en, haar een hartelijke kus gevende, fluisterde ze: „Eu met Kerstmis moet je bij ons ko men logeeren en Mr. Jan ook, zeg 'them vooral." ..Now, Miss." klonk liet. Marion gaf haar gastheer de hand en be dankte hem voor zijn vriendelijkheid eiiz. de trein zette zich reeds in beweging, toen stak zo het hoofd nog eens door 't geopende portier en riep ze An net-te toe. „Vc-igcot vooral mijn boodschap niet en zeg, dat er geen ander antwoord is In Schiedam zag Marion haar tante en haar beide nichtjes Muriël en Florry en voor -zo de Hoek-Emdpaal bereikt hadden, wist ze al precies, hoeveel veroveringen de meisjes met hajr tweeën gemaakt hadden tijdens de vier weken, die ze,, voor de ge zondheid barer moeder, te Neuenalir had den doorgebracht. Muriël was, volgens den burgerlijken stand, die zoo akelig brutaal en ongalant 'kon zijn, negen-en-dertig jaar, maar, vol gens haar moeder, zag ze er hoogstens als vijf-en-twinti.g uit en had >ze 't hart van een acht-tienjarig maagdelijn en. bij een vrouw, is 't.per slot van rekening, toch het hart, dat er den doorslag aan geeft.. Muriël dartelde dus bet leven door eu was en bleef naïef, aanhankelijk en lioht- geb ovig Haar üohtgeloovigkeid grensde aan 't- Ijo vcnnatuurlijke. vooral waar 't don hooren Ier schepping betrof. Ze nam voor waarheid aa*\ 't geen ze haar vertolden, ja, ze zocht er nog veel moer achter. Ze hoorde en waardeerde, wat ze haar zei den, en wist bovendien nog precies, wat zo bedoelden. Wordt vrvoJyd.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1