6M «8 aargang. Donderdag 30 April®1908. BUITENLAND. FEUILLETON. 'n Zeemansbruid. 813. AMERSFOORTS ABONNEMENTSPRIJS: ftr 3 maandan roar Amersfoortf l.OO. Idam f»aneo par post1.50. AftK>nd»rl|ks - 0.05. Daas Csarant raaachignt dagelijks, bshalre op Zon- on Fssst- dafan. Advartaniidnmadadaalingan snz.gsliere men vddr 11 uur 'a morgans llg da Uitgarars in te zandan. Uitgever»: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 15 regate f Elke regel mear - Dienstaanbiedingen an aanrragan ®5 cenlw blj Toaruitbatsling. Oroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan seer voordeelige bepalingen tot het herhaald adrarteeren in dit Blad, by abonnement. Eana ciraulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht. De onlusten aan <le Britse li Indische grens. Do toestand aan de noordwestelijke grens van Britsch-Indië hl ij ft zorg baren aan de regeeringen van kolonie en moederland. Men heeft hier te doen met invallen van de krijgshaftige bergstammen aan de grens van Afghanistan en Indië, waarin vele ethno- logen de onvervalscht© overblijfselen van de naar Indië gekomen Ariërs willen zien, die in het ruwe bergklimaat hunne strijdlust hebben bewaard, terwijl de stammen, die verder getrokken zijn in het weelderige laagland, wel tot eetie hooge cultuur ge komen zijn, maar ook ontaard zijn. I>e tegenwoordige onlusten begonnen in Februari met plundertochten van do Zakka- Kliels, een kleine grensstam in liet Bazar- dal, die spoedig door eene Britscke troepen macht getuchtigd en tot rust gebracht werd. In den laatsten tijd echter, nadat de tegen de Zakka-Khels uitgezonden strijdmacht zich grcotendeels weer verwijderd had, zijn weer andere stammen opgestaan en hebben in vallen gedaan in liet Indische gebied. Inzon derheid' zijn het de Mohmauds, die het den Engelschen lastig maken. Do hoofdplaats van hun gebied is Lalprora, aaft den noor delijken o-ever van de Kaboelrivier. De plaats ligt 48 K.M. ten noordwesten van Pesbawar en op 12 K.M. afstand van het Londikodal, ten westen van den Khaiber- pas. In Simla, het Britsch-Ludisebo Buiten zorg, is men van meening, dat de nieuwe onlusten te wijten zijn aan de omstandig heid, dat na de tuchtiging va.n de Zakka- Khels het gebied van dezen spoedig is ont ruimd, waardoor de grensstammen de over tuiging hebben gekregen, dat de Engelsclie regeering er bevreesd voor» was aanstoot te geven aan den emir van Afghanistan. Deze emir speelt bij alles wat in deze grensstre ken voorvalt, eene groote rol. In een be richt van Reuter wordt erkend, dat benden Afghanen de Kaboel-rivier zijn overgetrok ken, maar er wordt bijgevoegd, dat dit te verwachten was. Dit zijn intusschen slechts in naam Afghanen, die niet als werkelijke onderdanen van den emir kunnen worden beschouwd. Het zijn lieden van d© Ningra- haris- en Schinwarisstammen, over wie de emir slechts weinig macht heeft. De leden van deze stammen zijn steeds daar te vin den, waar onlusten te verwachten zijneene tot hen behoorende bende heeft ook getracht de Zakka-Khels te ondersteunen, maar is toen te laat gekomen. Volgens dit Reuter- ibericht wordt in welingelichte kringen niet gevieesd, dat de toestand zich zal compli ceeren door de gedragingen van deze stam men en is het in ieder geval niet gerecht vaardigd, den emir daarvoor verantwoorde lijk te stellen. De gisteren in het lagerhuis van regeeriivgswege afgelegde verklaring kan tot bevestiging hiervan strekken. Daartegenover staat echter eene andere opvatting, die minder optimistisch is. Zij, die deze opvatting huldigen, zijn niet zoo gerust omtrent de gezindheid van den emir Habib UUah. Die vorst heeft wel verleden jaar eene luisterrijk© reis door Britsch-In dië gedaan. Maar liet schijnt, dat hij de laatste Engelsch-Russische overeenkomst niet zeer gunstig heeft opgenomen, die, al verklaart zij zijn gebied onaantastbaar, hem toch aan de diplomatieke voogdij van Enge land onderwerpt. Hij heeft tot dusver de mededeel'ing, die de onderkoning van Britsch- Indië hem gedaan heeft van dit verdrag, niet beantwoord. Dit heeft de vraag doen rijzen, of de emir van Afghanistan moeie- lijkheden in den weg wil leggen aan een staat, die de diplomatieke betrekkingen van zijn land onder toezicht wil houden. Zal hij toelaten, dat stammen, die onder zijn gezag staan, de grensbewoners helpen en daardoor veroorzaken, dat de Engelsch-Indische troe pen het Afghaaneche gebied moeten betre den? Het is te verklaren, dat een dergelijk vooruitzicht de Engelschen maar weinig toe lacht, want een veldtccht in het Afghanen- land zou een ondankbare en kostbare on derneming zijn. Afghanistan is een verder afgelegen Marokko, maar veel grooter en ontoegankelijker, dat daarbij het nadeel heeft, dat het geen toegangspoorten bezit, zooals Marokko heeft in zijne havens aan de noord- en westkust. Het land is slechts toegankelijk over diepe bergpassen, waarvan do minst bezwaarlijke die van Khaiber is, waaraan intusschen blcedige herinneringen voor de Engelschen verbonden zijn. Omtrek king van dezen pas is niet anders mogelijk, dan door den weg te kiezen door de woestij nen van noordelijk BeloedsjistanDaarbij zouden militiare maatregelen tegen het Afghaansche gebied eene netelige kwestie doen ontstaan, want, al brengt het En- gelsch-Rus8ische verdrag Afghanistan onder de diplomatieke invloedssfeer van Enge land, het bepaalt de handhaving van zijne onafhankelijkheid. Die Afghaansche benden, die hunne stamverwanten te hulp komen in hun strijd tegen de Britsch-Indische troe pen, kunnen dus aan de regeeringen in de kolonie en in het moederland ernstige zor gen berokkenen. Duiteohland. De rijksregeeriug is reeds ver gevorderd met de voorbereiding der uitgave van een Witboek over Marokko. De stukken zijn ge drukt en men rekent er bepaald op, dat het boek kan worden rondgedeeld voor dat de rijksdag met vacantie gaat. De uitgave wordt vertraagd, doordat sominigje buitenlandsohe regeeringen op de vraag om toestemming tot de bekendmaking van de stukken, die het boek zal bevatten, nog niet hebben geant woord. Bij den rijksdag zal nog een wetsontwerp worden ingediend over de den 17en Juli 1905 te 's Gravenhag© onderteekende overeen komst over het internationale privaatrecht. Het voornemen is, dit wetsontwerp nog voor de verdaging af te doen. De regeering van Saksen-Meiuingen, heeft een beschikking genomen, die aan de ge meentebesturen nu reeds vrijheid geeft in overeenstemming met de op 15 Mei in wer king tredende rijksvereenigingswet te han delen. Deze beschikking is van beteekenis voor de viering van het Mei-feest. In het proces van Harden tegen de Neue Freie Volkszeitung te Miinoheu is van bei de zijden liooger beroep aangefeekend. De beklaagde redacteur Stadel© is in verzet .gekomen tegen het vonnis, waarbij hij tot 100 mark boete veroordeeld werd, en daar na is ook Harden om technische redenen in hooger beroep gekomen. Vorst Philip Eulenburg heeft aan het parket te Berlijn een schrijven gezonden, waarin hij verklaart de verklaringen, die hij onder zijn eed heeft afgelegd voor de rechtbank te Berlijn, volledig te handha ven hij heeft verder een verzoek ingediend om ''e beide getuigen Ernst en Riedel, die te München verklaringen hebben afgelegd, die hem belasten, wegens meineed te ver volgen Duitechland en Italië. De Italiaansche minister-president Giolit- ti heeft zich naar Venetië begeven om vorst Bülow to bezoeken, die na, zijn verblijf te Rome zich daarheen heeft begeven. BelglS. Brussel, 29 April. In het voortge zet debat over de Congozakcn verklaarde Hymans (liberaal), dat hij d© naasting als een dringenden en onvermijdelij'ken plicht beschouwt. Het persoonlijk optreden heeft zijn Lijd gehadredenen van nationa'len en internationalen aard eischen een oplossing. In het. geschil, dat tussahen Engeland en den Oongostaat uitbrak, was de Koning direct betrokken, alleen, zonder raad die hem tea- zijde stond, zonder waarborgen, niet als Koning der Belgen, maar als sou- verein van den Congoetaat. Indirect was ook België door zijn Koning in de zaak betrokken. n©t belang van het land en de wensoh van Engeland noodzaken Bel gië den Oongostaat te naasten of prijs te geven. Frankrijk. De algemeene raden zijn thans bijeen tot het houden van hunne voorjaarszitting. In de groote helft van deze vergaderingen zijn besluiten genomen, meestal eenstemmig, om aan de officieren en soldaten in Marokko den dank van het land uit te drukken voor hunne dapperheid en hen geluk t© weu- sohen, dat zij Frankrijks wapenroem hand haven. Wie dus meent, dat het Marokko- avontuur in het land wordt afgekeurd, die vergist zich over de stemming van het land. Engeland. Londen, 29 April. In antwoord op een vraag verklaarde Hobhouse namens het Indische departement, dat de Emir van Af ghanistan maatregelen heeft genomen om te voorkomen, dat zijne onderdanen sa oh zouden aansluiten bij den opstand' der Mchmands en dat deze maatregelen het gewensohte ge volg hebben gehad. De eerste minister Asquith kondigde aan, dat de begrooting op 7 Mei zal worden in gediend. De minister Winston Churchill heeft naar Dundee geseind, dat hij bereid is de candi- datuur tc aanvaarden voor den zetel in het lagerhuis, vrijgekomen door de verheffing van Edmund Robertson, den vroegeren secretaris van de Admiraliteit, tot hot pairschap. In Dundee worden Churchill's kansen zeer gunstig geacht. Noorwegen. C h r i s t ia n i a, 29 AprilOp het gala- maal van gisterenavond bracht Koning Haakon een dronk uit op Koning Edua.rd, op de Koningin en op liet Engelsclie volk. Hij eindigde met te zeggen, dat hij volle dig vertrouwen heeft in de vreedzame» geest, die Engeland en Noorwegen vervult, en als zijne overtuiging uitdrukte, dat do hartelijke gevoelens van vriendschap tus scihen de beide natiën zonder stoornis zul len worden voortgezet. In zijn antwoord betuigde Koning Edu- ard dank voor de vriendelijke ontvangst; hij drukte de hoop uit, dat de vrede duur zaam zou worden bewaard in Noorwegen. Portugal. Lissabon, 2 9 April. Koning Ma nuel heeft zich, begeleid, door de hoogwaar- digheidsbokleeders, op weg begeven om do zitting van d© Cortes te openen. In de zaal van de Kamer waren afgevaardigden en se natoren in grooten getale bijeen. De Koning, gevolgd door de ministers en de lioogo dig nitarissen van het hof en van den staat, beklom den troon om de troonrede voor te lezen. Daarin wordt gezegd: „Een zelfde gevoel vereenigt ons, nl. dat van smart, veroorzaakt door het wreede lot, dat mijn vader en mijn broeder heeft- weggerukt. Het komt mij niet too eene lofrede te houden op de nagedachtenis van den overleden vorst; het zij voldoende do ontzettende episode van den martelaarsdood van den Koning in uw geheugen terug te roepen, om daarmede een beroep te doen op uwe trouw en als aanmoediging van allen om te arbeiden in liet belang van den vrede en den vooruitgang van de natie. Met onze smart vereenigt zich de deelneming van do staatshoofden, do maatschappij en do pers der gelicole beschaafde wereld. „Wij leven in vrede en in vriendschap met de mogendheden, die ons nog kort ge loden prinsen en afgezanten zonden ter be tuiging van hare deelneming in ons leed. „Ik koester de hoop, dat ik met de hulp van God en de vertegenwoordigers van het volk mijne taak naar behooren zal kunnen vervullen. Alle omstandigheden duiden aan, dat Portugal's buitenlandsclie positie verzekerd is. Op het congres te 'sGraveu- hago trachtte onze diplomatie het beginsel van de arbitrage te verwezeailijken. „Wij moeten onze buitenlandsclie en onze handelspolitiek op stevigen grondslag vesti- gen. „In onze binnenLandsche politiek bevin den wij ons in een crisis, die wij moeten trachten te boven te komen. De regeering heeft het liaren plicht geacht eenige maat regelen van wetgeving af te schaffen en het recht der burgers weder in den normalen staat te herstellen. „Andere maatregelen zullen aan uw vriji onderzoek worden onderworpen. „Op ons rust voor het lieden en in de toekomst de plicht de grondwet te verdedi gen. „De regeering meent te beantwoorden aan de gevoelens, door nagenoeg alle burgers uitgesproken, door te verklaren dat het tijd is om verandering te brengen in de grond wet en de bepalingen, die de uitoefening van het- gezag regelen. Bij deze hervorming moet van den aanvang af aandacht worden geschonken aan de artikelen, die aan de overweging van het parlement moeten wor den onderworpen. Daaruit vloeit voor het parlement een tweede nioeielijke taak voortde samenstelling van eene kieswet, die de vorming van het volgende parlement regelt on meer dan tot dusverre rekening houdt met de wijze van verkiezing, aan welke liet parlement de voorkeur geeft, als zijnde de volkomen uitdrukking van het ge voelen van het volk Dfe troonrede kondigt verder een lange reeks van wetsontwerpen aan. Voor de behandeling der begrooting zal de Kamer in kennis worden gesteld met den staat der financiën en de middelen, waarover de schatkist beschikt, ter tege moetkoming aan de eischen van den open baren dienst. Do iago stand, dien dc staatsfondsen thans hebben, zal ophouden wanneer be kend is, over welke groote hulpbronnen het. land beschikt. De uitgaven zullen vermin derd worden. Een nieuw contract met de Bank van Portugal, dat de regoering in staat stelt de uitgaven te beperken, zal aan het oordeel der Kamer onderworpen wor den. Do regeering bereidt eene conversie voor van de oude binnenlandsche schuld en maat regelen, die zij geschikt achten ter verbe tering van het goud-agio. Het algemeene tarief van invoerrechten zal belangrijke wijzigingen ondergaan. -)e wet op de publieke comptabiliteit zal gewijzigd worden en er zullen maatregelen worden voorgesteld tot verbetering van den economische» toestand en tot herstel van het evenwicht tusschen inkomsten en uit gaven Do politie zal hervormd worden. De Koning kondigt verder de indiening aan van wetsontwerpen tot bescherming van mijnwerkers en van vrouwen hijbrengt hulde aan land- en zeemacht en deelt mede, dat de Hooge Raad van verdediging een algemeen plan tot reorganisatie van leger en vloot in studie heeft genomen. Wijders zullen maatregelen worden ge nomen ten behoeve van de ontwikkeling der koloniën, den landbouw, de nijverheid en de spoorwegen. Tot besluit doet de Koning een beroep op het parlement om ten nutte van het algemeen alle krachten in te span nen. Onder de toejuichingen van de menigte keerde de Koning naar het paleis terug. OosUnrijk-HongaNJt. In de kwestie der verhooging van de officierstraktementen tracht men een com promis tot stand te brengen in dien zin, dat de gemeenschappelijke ministers Achren- thal en Schönaich er van afzien, dat de delegation nog in dit voorjaar bijeenkomen om reeds nu de verhooging toe te staan, ter wijl cle Hongaarsche regeering in het na-i jaar de traktementaverhooging voor 1909 zou toestaan zonder terugwerkende kracht. De beide gemeenschappelijke ministers ho pen van de Oostenrij'fcsche delegatie gedaan te krijgen, dat zij worden ontslagen van hunne toezegging om de traktementsver- hooging nu reeds door te zetten, en de Hongaarsche ministers hopen, dat zij in den loop van den zomer er in zullen slagen, de thans nog zeer halsstarrige uiterste linker zijde, wat deze zaak betreft, even meegaan de te maken als geschied is na de langdu rige onderhandelingen over het compromis en over de quotum-verhooging. Heden wordt te Weenen een kroonraad gehouden onder voorzitterschap van den Keizer; men verwacht, dat daar eene schikking op dien grondslag zal tot stand! komen. Tot stadhouder van Galicie, in plaata van den vermoorden graaf Potocki, is be noemd dr. Michaël Robrzynski, ©en der lei ders van die elementen der conservatieve Poolsche partij, die het verst van de Ruthe nen afstaan. Graaf Stanislaus Badeni is tot landmaarschalk benoemd. Strvli. Kenschetsend voor de in Servië heer- schende stemming is het bericht van de Daily Mail, dat op den Griekschen Palm- 17 BOOR THERESE HOVEN. Marion bedankte hem heel hartelijk; ,,het was te veel, werkelijk en zij had niets voor hem... maar er was ook zooveel drukte in den laatsten tijd geweest en... „O! ik begrijp, dat u, bij zooveel gewich tige bezigheden, geen tijd hadt om aan mijn nietigheid te denken," zei hij, onwil lekeurig, op bitteren toon. Hij had, den vorigen dag, do algemeene geschenken verzending gezien en nu weer deze uitdeeling. Blijkbaar had Marion aan iedereen gedacht, behalve aan hem en hij, dwaas dat hij was, hij was nog wel expres voor haar naar Engeland gekomen. t Scheen, dat Marion raadde, wat er in hem omging, of dat beur hart haar influi sterde, dat haar sailor-lover, zooals ze hem noemde, wel iets verdiend had, ten- minste, ze werd opeens veel liever, zoo heelemaal ongegeneerd en prettig, gelijk ze in Hol lend was geweest, vooral in 't begin, toen nog niet noodig was haar gevoelens te verbergen. „Het is schande, dat i'k niets voor u heb, zei ze, heel zacht en vriendelijk. ..Ik wil u heel graag een herinnering van dit Kerstfeest geven, zeg zelf maar, wat u heb ben wilt." „De keuze is niet moeilijk," zei Jan, op eenmaal uit de diepste wanhoop tot de grootste vervoering gebracht: „als u 'taan mij overlaat, kies ik natuurlijk uw1 por tret." „Zeker uit vrees mij anders te zullen vergeten?" vroeg ze, hem met een coquet lachje aanziende. Ze stonden een eindje van de anderen af en een ieder was bezig met het bekijken en bewonderen der pas ontvangen cadeaux. Er was dus ruimschoots gelegenheid voor een klein apartje en luitenant Vermeer toonde zijn Engelsclie vriendinnetje, dat hij van de gelegenheid wist te profiteeren. Hij nam haar handeen mooi, flink, energiek handje was 't, hij drukte 'tin de zijne en fluisterde: „Je weet., Marion, dat ik je nooit vergeten zal. Je beeld is in mijn hart opgenomen... voor altijd... maar... zeg eens even, of je mij ook niet vergeten zult... toe zeg me, dat je aan miji zult blijven den kenals ik er niet meer zal zijn en zeg me ock, dat je een klein beetje van me houdt." „Aan een klein beetje zoudt u niet veel hebben," begon ze. Toen voegde ze er haastig bij« „Stil toch, ik ben zeker, dat iemand ons kan hooren, we staan hier zoo gek." „Wilt u dan met me onder den misle-toe gaan staan?" vroeg Jan. Plotseling versomberde haar gezicht „O! Mr. Vermeer, ik dacht, dat. u een gentleman waart.. Daarna verliet ze hem en 'bemerkte Jan, tot zijn spijt en teleurstel Hing, dat hij het voor dien avond verbruid had, maar... er kwamen nog meer avonden en de mare takken zouden tot aan 't Nieuwe jaar blij ven hangen HOOFDSTUK VIIT. Gewon ne n. Het Kerstdiner was een succeshet stereotype menu, waarin nooit en nergens in het- vereenigde koninkrijk verandering komt, was iets nieuws voor de Hollandsche logés. Eerst een reusachtige kabeljauw, met oes tersaus toebereid, dau een stuk roastbeef, dat in Annette's oogen wel een kwart os geleek.; tot haar verbazing edhter kwam 't niet op tafel, doch bleef 'top een der zij buffetten staan. Later vernam zij, dat 'tgebruik dlit zoo voorschreef, roastbeef hoort bij; 't. Christ- masd'inner. doch bij gegoede families wordt 't niet aangesneden, maar aan de armen ge geven, nadat 'tin de eetzaal is gebracht. De kalkoen was koloseaal, dat. moest wel, want er zaten velen aan en de etiquette eischte, dat alleen vau de borst mocht wor den rondgediend. Er werd gekookte ossentong bij gepresen teerd, groente en aardappelen. Toen wei-don de lichten uitgedaan en werd de plumpudding 'binnengebracht, ba dende in een zee van lichtblauwe vlam men, te midden waarvan een takje hulst hoog op bloedde; zelfs in 't vuur bleef 't ever-green De miuce pies ontbraken niet, evenmin ais de honderde crackers, waarmede de etenstafel in Engeland letterlijk over stroomd wordt in het Kerst-seizoen. Bij doozen tegelijk worden ze gekocht, zelfs door degenen, die de shillings nu niet voor 't weggooien hebben, maar Christmas zonder crackers zou niet denkbaar zijn. De Engelschen hebben betrekkelijk wei nig feesten en nationale gewoonten, maar ze 'blijven er dan ook dubbel trouw aan en laten er geen enkel van varen. Pannekoe ken op Shrove-Tuesday, den dag vóór Asch- Woensdag; hot-cross-buns op Goeden Vrij dag; geen enkel huisgezin, waar deze lek kernijen niet- verorberd worden. "Wel zijn er, die 't profanatie vinden pm op Goeden Vrijdag, heete krentebolleu met een kruis er op te eten, maar aan afschaf fen denken ze niet. Annette genoot- van het feeet, ze vond het allergezelligst om alles mee te maken zelfs het feit, dat alle dames gedecolleteerd waren, al was 'teigenlijk een intiem diner, vond ze aardig, zoo heel anders dan thuis. Zij en Jan waren eigenlijk de eenigo vreemden eu toch was iedereen in pontifi caal. En iedereen was vroolijk en prettig ge stemd, behalve Jan, die zóó ernstig keek, als ware 'teen begrafenismaal. Arme jongen, zijn „uit-vrijen-gaan" zoo als ze 't plagend noemde, had hem nog niet veel lauweren doen behalen. Marion bleef zoo wanhopend ongenaakbaar. Annette vond 't niets lief van haar en toch kon ze er niets van zeggen. Ze zag dat haar broer er onder leed en ze voelde zich niet bij machte iets te doen om zijn lijden te verlichten. Het was toch een ondankbare taak om een verliefden broer te chaperonneeren, vond 2e. Als er eens een ©ogenblik kwam, waarop ze samen vrij ufit konden spreken, zuchtte Jan en beweerde hij, dat Marion een har- telooze coquette was en dat hiji er achteraf spijt van had, dat hij zoo gek was geweest om naar Engeland te komen. Zooveel spijt als haren op zijn hoofd, beweerde hijen daar hij door de natuur met een dikken, blonden kroeskop was be giftigd, moest de spijt van den luitenant in evenredigheid wel heel groot zijn. Hij deed zijn best om onverschillig te wezen, en liet. zich zelfs nu en dan mee-, slepen door het- aanhalige gekir van de lieve duifjes Mury en Flossy of de natuur lijke uitbundigheid der jongere Roodfords, maar 't ging niet van harte. Hoe hij ook trachtte te redeneeren en te philosopheeren, niets hielp, hij, had slechts één gedachte.MarionSlechts één gevoel, zijn liefde! Slechts één verlangen... haar wederliefde te bezitten. En uren, uren lang gaf hij er zich aau over met luttele seconden er tusschen, waar in hij zich zelf voor ©en ellendige» lafaard uitmaakte, die zich zoo liet terneerslaan door de nukken van eon twintigjarig neet... Hij vond 't meer dan verachtelijk van zich zelf om, onder de omstandigheden, te Wijven, maar hij bleef toch, want hij had 'tdan toch ook meer dan flauw gewonden om zoo weg te loopen. Wordi v+rvolfd.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1