BIJVOEGSEL Amersfoortsch Dagblad. Gemeenteraad AMERSFOORT. bij het vak Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 19 Mei 1908, dtes namiddags te hailif 2 uur. (Voorzitter die hear burgemeester jhr. J. W. A. Rarchiman Wuytiers. Tegenwoordig de hoeren wethouders' E. li- Visser en M. L. Cel-osse, de hoeren H. Kroes, M. R. N. Oosterveen, A. M. Tromp van Holist D. Gerritsen, mtr. J. Heyl'igers, H. W. van Es veld, N. Vete Heyn, C. J. Pflkwnp, S. J. van Duinen, W. Salomons en J. C. Rolaaidus Hagedoorn en de secretaris mr. dr. J. G Stenfert Kroese. Afwezig de heer en J. W. Jorissen, A. A- Hamers, D. Ruys en A. H. van Kalken miet kennisgeving. De notulen van dé vorige vergadering worden goedgekeurd. Ingekomen zijin de. voljgende stukken: a. Schrijven van den Minister van Bin- uenlandeche zaken van 28 April 1908, no. 32-62, afd H. M. O., waarbij goedgekeurd wordt het raadsbesluit van 1 April 1908, no. 94, strekkend1-? tot wijlzjgiing, der salaris- verorden img voor Hooger- en Middelbaar Onderwijs. Voor kennisgeving. b. Bes'luit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 5 Mei 1908, 3^o afdéeting no. 1687/1041 tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 28 April 1908, no. 137, strekkende o.a. tot aankoop van peroeelen, getöegeu aan het kruispunt van den Leus- denschen- en Arnhemschenweg en de Berg straat. AJsvoren. c. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 5 Mei 1908. 3de aideeling, no. 1714/1031, tot. goedkeuring van het 2de ge deelte van het primitief kohier der directe belasting naar het inkomen, vastgesteld bij raadsbesluit van 20 April, no. 140. Alsvoren. d. Van Burgemeester en Wethouders een rapport van de commissie voor de fabricage, betreffende den Lagen Weg. Ter secretarie ter in®age van die leden. e. Verslag van de Kamer van Koop/handel en Fabrieken over 1907. Zal worden opgenomen in het gemeente verslag. 'f, Versliag van de Vereeniging ,;,Ajm- bachltsscbool Voor Amersfoort en Omstre ken over 1907. Alsvo-ren. g. -Verslag over 1907 van de Vereeniging „Amerafoortsche Industrie- en Huishoud school." Alsvoren h. Eene dankbetuiging van het bestuur der Oranjevereeniging voor de verleende subsidie. Voor kennisgeving. i. Bene dankbetuiging van mejuffrouw R. Simons voor hare benoeming tot onderwij zeres. Alsvoren. j. Een verzoek van H. A. de Vries, daar bij uitstel verzoekende van de behandeling van zijn vorig adres. Te behandelen bij punt 3 der agenda. k. Een adires van A. J. Oo'hen, daarbij verzoekende in aanmerking te komen voor leverantiën aan de gemeente. In 'handen van B. en W. ter afdoening. 1. Verdlag van de werkzaamheden van de commissie uit. de Amersfoortsche burgerij tot- leniging van den nood van gedwongen werkeloozen Ter secretarie ter inzage van de leden. m. Een adres van de vereeniginig Joan van Oldeiibarnevoid, daarbij verzoekende het aan te leggen plein bij, Ihet kruispunt vaD den Arnhemschen en Leusdenschen weg en Bergstraat den naam te geven van Joan van Oidenbarneveldplein, waarbij tevens de koop uitgesproken wordt dat later vergunning zal wiorden gegeven tot oprichting van een smaakvol monument. In handen van B. en W. om advies Aan de orde is: 1. Voorstel van B. en W. betreffende de anb&woonbaarverkliaring van het perceel, ge legen aan de Groote Haag no. 31. Wordt z. h. o. beelbten dit voorstel: te stellen in handen van eene commissie, waar toe door den voorzitter worden benoemd de heeren van Esve'ld, Tromp van iHoll&t en Sa- lomons. 2. Voorstel van B. en W. tot vergrooting van de gasfabriek. 'Het voorstel strekt- om een bedrag van f85.000 te besteden tot vergrooting van het productievermogen van de gasfabriek tot 4.000.000 M3. De Voorzitter. De vergadering is eene week vroeger bijeengeroepen dan an ders de gewoonte is, omdat er bij de beslis sing over deze zaak eenige haast is. 'De heer Oosterveen. Mijnheer de voorzitter, ik hoor zoo juiist-, dat er haast is bij het afdoen van deze zaak. Ik heb dat ook gemerkt uit het gedrukte stuk, dat wij hebben ontvangen. Maar ik wil toch vragen of er zóó veel haast bij is, dat (heden de zaak nnoet wo:rden afgedaan. Ik wil wel geiliooven, dat het voorstel van den directeur goed on derzocht is door R. en W. en door de com missie voor de gasfabriek, maar het zon, dunkt mij, toch beter zijn als dl© zaak naar de afdeelingen werd gezonden, voordat er over wordt beslist. Dit is eene zaak van groot 'belang. De heer Visser. Mijnheer 'de voorzitter, ik kan uwe meening bevestigen, dat er haast is bij de beslissing, omdat al de veranderin gen, die aan de gasfabriek moeten gebeu ren, meseten worden uitgevoerd in den zo mer in den tijd van het minste gasverbruik. Vooral de veranderingen aan de ge bouwen moeten zoo spoedlifg mogölijjk wordien uitgevoerd. De niéuwe werk tuigen moeten worden -besteld en met do levering gaat een vrij geruime tijd heen. Dit is een zaak, die urgent is, en omdat zij toch moet geschieden, is het niet raadzaam do -beslissing uit te stelilien door het voorstel eerst i/n de afdeéMngen te bespreken. Maar als de heeren nog nadere inlichtingen wenscben te ontvangen, dan bunnen -cüie hun waarschijnlijk dadelijk gegeven worden. De heer Gerritsen. Mijnheer de voor zitter, ik zal mij veteenagen met het idee van den wethouder, tenzij in déze vergade ring zóó vele bezwaren tegen de onderdeden van het voorstel in 't midden worden ge bracht, dat het imij voorkomt de voorkeur te verdienen om de zaak eerst nog in de af deelingen te overwegen. Waar de commis sie en B. en W. beiden zich zooveel moeite hebben gegeven om dit voorstel in elkaar te zetten, ben ik bereid het te accepteeren en te voldoen aan hun wensch om het spoedig te behandelen. Ik wil mij, edhter, omdat ik toch aan het woord 'ben, eene kleine op merking veroorloven. Ik mag wel aanne men, dia,t drie maanden geleden -reeds ibe- kend was bij; B. en W., dat deze verande ringen in de inrichting van de gasfabriek moesten plaats hebben. Dat bevestigt mij in imijno opvatting, dat ik indertijd goed gezien Iheb, toen ik voorstelde het gelid', dat wij van de gasfabriek over haddén, bijl de fabriek in kas te houden. Dan zou het nu onnoodig zijn de kosten van deze uitbreiding te bestrijden uit gelid, dat wij zuilen moeten leenen, -waardoor de gemeente zal worden bezwaard. Ik blijf van meening;, dat het voorstel, dat ik indertijd heb gedaan om trent de betaling van de kosten van aankoop van Birkhoven, juist is geweest. De heer Visser. Mijnheer de voorzitter, het is waar, dat de heer Gerritsen er niet voor geweest is het geld, dat de winst ver tegenwoordigde. die met de gasfabriek was gemaakt, te besteden om de kosten van den aankoop van Birkhoven te betalen. Dat "heeft echter het voordeel gehad, dat de gemeente als industrieel de risico, die zit in de uitoefening van het bedrijf van gasfabri- kant, nu tastbaar voor zich ziet. Voor heb gelid, dat in kas was, is aangekocht een eigendom voor de getmeente, waarvan wij ho-pen, dat het mettertijd in waarde riog zal toenemen. Wanneer voor de uitbrei ding van de gasfabriek geld moet worden geleend, dan geschiedt dat voor een bedrijf, dat zijne eigen kosten moét inhalen. Wan neer f 85.000 -geleend wordt tegen een rente van 4 pet en met aflossing gedurende 20 jaren, dan kan dat best uit de gasfabriek betaald worden. Als wij de resultaten na gaan van de vier maanden van 1908, die nu verioopen zijn, dan kunnen uit de meer dere opbrengst- tegen dézelfde maanden in 1907 reeds de kosten gedekt worden, die zu 1- fen voortvloeien uit 't opnemen van geld ge durende de verdere ona-amden van het jaar ten behoeve van deze verbouwing. Bene instel ling als de gasfabriek, waarop in den eer sten tijd te weinig was afgeschreven, kan geacht worden dat te 'hebben ingehaald, nu het geld, dat in kas was, door de gemeente voor eene andere bestemming is gebruikt. Er is nu ruim afgelost, en daardoor moet voor de verbouwing en uitbreiding geleend1 Wor den, terwijl, als het idee van den heer Gerrit sen wsas gevolgd, er -minder zou zijin afgelost maar men het -geld, dat dan in kas was ge houden, voor de verbouwing zou hebben kunnen besteden. Feitelijk blijft de zaak dezelfdehet eenige voordeel van de wijze, die nu gevolgd is, is dat nu de oude aflos sing in t reine is gebracht, terwijl volgens het denkbeeld van den heer Gerritsen dat niet zou zijn geschied, maar men zich de moeite zou hebben kunnen sparen om voor de kosten van deze verbouwing af te tos- ren. De heer Gerritsen. Mijnheer de voor zitter, ik wil al-leen nog opmerken, diat ik 't wat dit laatste betreft, niet met den wethouder eens ben, omdat eene aflossing in kortoren tijd onze jaartij-kscke begroeting zou bezwaren Dat is voor mij voornamelijk de reden geweest indertijd heb ik dat reeds in 't midden gebracht, waarom ik tegen het voorstel van Bi. en W. gewaarschuwd heb en gevraagd hebZouden wiji de beslissing niét uitstellen? Als dat was geschied, dan zou het geld er nu nog zijn en zouden wij het met gerustheid héb'bén kunnen besteden voor deze verbouwing. Be V oorzi tter. Als wij destijds pre cies geweten hadden, hoeveel geld voor uit breiding van de gasfabriek noodig zou zijn, dan zouden wij misschien een ander besluit genomen hebben. Nil is er echter niets meer aan te doen. He heer van Duinen. Mijnheer de voorzitter, voot mij is destijds het hoofd motief, waarom ik voor het- voorstel van B. en W., betreffende de betaling van Birk hoven heb gestemd, geweest, dat wij daar door ten opzichte van de ts-emeente- nakenïing met de gasfabriek op een veelt zuiverder standpunt zijn komen te staan Dit was eene gunstige gelegenheid- om de zaak béter in te richten, dan tot nog toe het geval was. Ik zou te uitvoerig wordén als ik de zaak wilde ophaJlen, maar ik blijf

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3