BINNENLAND. ache Algerijnen zal niet zoo spoedig uit den weg te ruimen zijnzij dateert niet van gisteren, maar is overoud. De vooruitzich ten voor de veiligheid van de Europeanen, die buiten die geschillen staan, zijn dus juist niet rooskleurig. Kolonel Midler heeft zich van Casablanca naar Rabat begeven, om zidh aan Sultan Aibde» Aziz voor te stellen. Die tocht was hem doer hot verdrag van Algeciraa voor geschreven. Maar nu Abdel Aziz nog slechts een schijnheerscher is, wiens macht kunst matig wordt in stand gehouden, enkel nog in tie kuststeden, door de vrees voor de ka nonnen van de Fransohe oorlogsschepen, maakt deze reis een zeer komieken indruk zij vertoont zich als eene comedie, die men de wore ld voorspeelt, om voor een onttroon den heersoher propaganda te maken. Eon Engelsoh blad bericht uit Tanger, dat de overblijfselen van het leger van Ab del Aziz, die er in slaagden naar Rabat te rug te keeren, nog slechts op een derde van hunne oorspronkelijke sterkte geschat werd. Oeneraal Lyautey heeft naar Parijs ge seind, dat de post te Tagihit, blijkens inge komen berichten, geen gevaar meer loopt door een groote macht te worden overval len, zcodat het garnizoen niet uitgebreid stai behoeven te wonden. Het te Bou-Denib behaalde sucoes heeft in den omtrek groo- ten indruk gemaakt, vooral te Figuig, waar de bewoners nog slechts een maand geleden neiging betoonden zich bij de harka's aan te sluiten. Tanger, 1 Juni. Uit Marakesch wordt van 26 Mei bericht, dat daar den vorige» dag et hoofd van den kaïd Enuia aankwam en door de stad gedragen werd onder gro )t vreugdebetoon. Deze kaid werd gedood door zijne soldaten, die Glawi in soldij had. De moonicnaars werden door de soldaten, die den kaid trouw gebleven waren, gedood, maar dezen moesten zich niettemin onder werpen. Chili. Sa n t i a g o d e C h i 1 i, 1 Juni. De opening der Kamer geschiedde heden door president, Montt. In zijne boodschap deelde de president mede, dat de betrekkingen met de andere Zuid-Anierikaansche landen vriendschappelijk zijn. Het handelsverdrag met de republiek Argentinië zal spoedig worden afgesloten. De regeering is bezig met het tot stand brengen van snelle verbindin gen ter zee met Brazilië, Argentinië en Europa. De regeering zal de immigratie be vorderen en stelt zich voor gronden af te ■taan, ten einde den arbeid voor de vreemde kolonisten, die kapitaal zulleu medebren gen, te vergemakkelijken. De regeering zal aan de verbetering van de haven van Val paraiso besteden een deel van de opbrengst der fiscale invoerrechten, blijvende beneden 15 millioen piasters in goud en 155 inillicen papieren geld. In de gewone uitgaven zijn begrepen 53 millioen papieren piasters voor aanleg eu exploitatie van nieuwe spoor wegen De spoorweg begrooting is verhoogd met 22 millioen. De ontvangsten over 1908 wor den naar den grondslag der eerste vier maanden des jaars geschat op 200 millioen. De uitgaven, waartoe machtiging is ver leend, overschrijden deze som. Dit zal do regeering verplichten zich 20 millioen te verschaffen, hetgeen het mogelijk zal maken den dienst zonder deficit, te sluiten. De ingevoerde bezuinigingen zullen in geen enkel opricht nadeel doen aan de open bare werken en den vooruitgang van het land. l)o middelen, noodig om het hoofd te kunnen bieden aan do verplichtingen der republiek in het buitenland, zijn volkomen verzekerd. De begrooting van uitgaven van 1909 zal beneden de ontvangsten blijven. De buiten- laitdscbe schuld vermindert in 1908 met 319,240 p. st. De regeering stelt zich voor den omloop van metaalgeld in Januari 1910 te herstellen. Allerlei. vTe New-York heeft een straatventer Kelly, een man van middelbaren leeftijd, in een ouden koffer onder zijn rommel stuk ken gevonden, welke hem recht geven op een landgoed, enz, in Drqgheda, Ierland, zijn vaderland. Volgens de Tribune be draagt dezo erfenis 4 millioeu francs. vIn den nacht van Zaterdag op Zon dag is er eene dubbele misdaad gepleegd in eene villa, bewoond door den schilder Stein- hell en zijne familie. Impasse Rousiu, te Parijs. De heer Steinliell en zijne schoon moeder zijn door bandieten verworgd. De vrouw van den schilder onderging bijna hezelfde lot, maar de geneesheeren hopen haar nog te redden. Impasse Rousdn ligt in de wijk Vaugirard. De villa van den heer Steinliell staat achter in eeneu hof en is omringd door hooge mu ren. Achter de villa ligt een smal straatje. Men denkt dat de dieven laugs daar zijn bi n nen godrongen Zondagmorgen nu kwam de kamerknecht van den schilier beneden, naar de kamers, bewoond door zijne meesters. Hij hoorde ge kerm, drong in de kamer van den schilder en vond mevr. Stcinhell op den grond lig gen, zuchtend en kermend. De kamer was in de grootste wanorde. In do keuken vond men het lijk van den schilder. Het lag gesteund tegen de tafel, de handen op den rug gebonden. De schoonmoeder van den schilder was in haar bed verworgd. Mevr. Stednbell ademde nog en men slaagde er in haar tot bewustzijn te brengen. Zij kon verklaren, dat de bandieten met hun vieren waren, drie mannen, gekleed in zwarte kielen, en eene vrouw. Zij meent in een der mannen een model van liaren man, die op een zijner schilderijen voorkomt, herkend te hebben. Men hoopt hierdoor spoedig de schuldigen te ontdekken. De schilder Steinliell was 44 jaar oud en goed bekend in de kunstwereld. Do familie verbleef sedert «enige dagen op het buiten tc Belle Vue. De vifta in do impasse Rousin bevond zich onder de bewaking van oenen knecht. Zaterdag evenwel waren de artist, zijne vrouw en zijne schoonmoeder naar Pa rijs gekomen. Mej. Steinbell was met de dienstboden buiten gebleven. Alle drie di neerden op de villa, en daar het wat laat was geworden en het erg regende, besloot men ook den nacht op de villa door te brem- gen. De dieven moeten gemeend hebben, dat er niemand op do villa was dan de knecht, met wien zij denkelijk kort spel zouden gemaakt hebben. Al de meubels zijn doorzocht, maar men kent bet bedrag van het gestolene niet. Op aanduidingen, die mevr. Steinliell moet gegeven hebben, zijn de boeven in een kabinet gedrongen, waar zij eene porte feuille hebben gestolen met 8000 fr. in bankbriefjes. Men is algemeen overtuigd te doen te hebben met een gewone misdaaddief stal tot drijfveer. Niettegenstaande de ijverigste onderzoe kingen heeft men nog geen spoor van de daders gevonden. vEen wagen van de provinciale tram baan Lodi-Troviglie, is nabij de Monasfcera- hoeve (Italië) in eene diepte gevallen. De chauffeur is gedood. Er zijn 25 gekwetsten, waarvan 8 erg. vHet veertigste slachtoffer van de ramp van Oontich is eergisteren in het militair© gasthuis van Mechelen overleden. Een ander, die in het zelfde gasthuis ligt-, verkeert in levensgevaar. vEen der grootste galanterie-magazij nen van Dublin is door brand vernield. De schade bedraagt meer dan 500.000 p. st. Een naburig hotel werd ernstig bedreigd. De reizigers moeeten in nachtgewaad vluchten. De Staatscourant van Dinsdag 2 Juni bevat- c m de volgende Kon. besluiten bevculerd tot commandeur in de orde van den Nederlandechen Leeuw A. K. P. F. lv. van Hasselt, voorzitter van den Raad van Administratie der H. LJ. S. M. benoemd tot magazijnmeester, hoofd der magariinen aan de Hembrug de le luite nant-magazijnmeester van den staf der *r- tiller'c- F. S. de Witte, thans werkzaam aai li -i departement van oorlog benoemd tot lid van de commissie vin keuring voor het departement van oorlog to Amsterdam A. J. Crucq bepaald dat te Veendam een rijkslanl- bouwwinterschool zal zijn gevestigd en be noemd tot directeur van- en leeraar aan «lie inrichting J. Kok, thans aan de gemeente lijke land bouw win tersohool te Veendam. De gezant der Vereenigde Staten van Amerika, de heer Hill, die gister zijn brie ven van terugroeping aan H. M. aanbood, en mevrouw Hill waren gtenoodigd aan den Koninklijken maaltijd en bloven overnach ten ten paleize Het Lx). De minister van buitenlandsohe za ken ontving., bij verhindering van minister Bevers, gisteren in de Trèveszaal te 's Gra- venhago, officieel van' regeeringswege de in de residentie vertoevende leden van de Kon. Di iti.clic Ivanalen-oommissie. Verschillende I gemeentelijke autoriteiten, onder wie de burgemeester en do wethouders Lely or Van j Sanoick, waren bij dezo ontvangst tegen- woordig ook «enige technische hoofdambte naren, die de commissie op hare studictocbt, door ons land zullen begeleiden. De Engel - sehe gezant woonde de bijeenkomst bij, die j ten doel had de Engelsche hoeren, alvorens 1 zij hunne reis aanvangen, in te liohten om trent onze waterwegen. De minister van buiten la ndsclie zaken sprak in zijne gees tige toespraak de hoop uit, dat de hoeren van hun tocht door liet land een anderen indruk zullen krijgen dan Voltaire's spot woord: ..canaux, canards, canaille" zou kunnen geven. Vervolgens hield de hoofd inspecteur-gene raal van 's Rijiks Waterstaat een uitgewerk te lezing over onze waterwegen en havens, en gaf de directeur der Hoagsche gemeen tewerken. de hoer Lindo, een overzicht van het Westland on de kanalen in verbinding met Delfland, voor zoover zij dienen tot ap proviandeering van Den Haag. De voorzitter der commissie, lord Schuttr- leworth, sprak laarna een woord van harte lijke waardeer ing voor de ontvangst en de verkregen inlichtingen. In liet hotel De Twee Steden werd hierop do lunch gebruikt Vanmiddag te 5.41 vertrok de commissie naar Utrecht, na vooraf de wateren onder Loosduinen onder leiding van den inspec teur-generaal Van Manen te hebben be zocht Heden ochtend vertrokken de heeren naar Amsterdam om onder leiding van den ingenieur Schlingemann, de havens te be zoeken In het Bible-hotel werd geluncht. Per stoomboot werd daarna een bezoek aan het Merwedekanaal gebracht. De ingenieurs Schlingernann en Steyn Parvé gaan mede met de heeren. die daarna naar Utrecht terugkeeron. Woensdag vertrekt de com missie n*ar Zwolle tot bezoek aan het Zwartewater en de Dedemevaart en 't Licht miskanaal en de nieuwe vaart, aller onder leiding van den ingenieur De Gelder. Don derdag 's Hertogenbosch tot bezoek van de waterwegen, onder leiding van ingenieur Wyt ten horst. Vrijdag vertrekt de commis sie uaar Duisburg Van Duitschland keert zij naar Londen terug. Mr. Trtub en de Nieuwe Courant. Men verzoekt aan het volgende open baarheid te geven liet bestuur der vereeniging van Ncder- landsche Werkgevers, kennis genomen heb bende van de door mr. Treub in de Tweede Kamer op 26 Mei geuite bewering, dat de Nieuwe Courant door het aanvaarden van geldelijke«n steun van de vereeniging, haar oordeel" aan de belangen (der groote werkgevers) „heeft verpand, zoo niet ver kocht" verklaart zonder «enig voorbehoud dat de vereeniging ,in hare vorgaderiug van 28 November 1907, vernomen hebben de hot besluit der Nieuwe Courant om zich in verhoogde mate toe te leggen op de be handeling van onderwerpen, rakende de be langen van nijverheid, handel en landbouw, en uit ondervinding wetende dat het eco nomische standpunt der Nieuwe Courant geheel overeenkomt mot dat der vereeni ging, aan die. courant heeft toegezegd een bijdrage tot dekking van een eventueel te kort op de exploitatie tot een maximum van f 8000 por jaar gedurende hoogstens 3 jaar dat bij deze toezegging van de zijde der vereeniging geenerlei voorwaarde is ver langd of gesteld; en dat deze bijdrage door de Nieuwe Cou rant zonder een enkele voorwaarde is aan vaard, daardoor geenerlei band tusschen de vereeniging en de Nieuwe Courant is ont staan noch de vrijheid van oordeel harer verantwoordelijke redactie op «enige wijas is beperkt In de Maandag te 's Hertogenbosch gehouden algemeene vergadering van de R.-K. Kiezersvereeniging Noord-Brabant is, in do vacature jhr. mr. Verheijen, candidaat gesteld voor liet lidmaatschap der Prov. Sta ten van Noord-Brabant, mr. A. van Baar, rechter in de arr.-rechtbank te Den Bosch, op wien 447 van de 853 stemmen waren uitgebracht. Jhr. mr. F. J. J. M. van Rijckevorael, wethouder te Den Bosch, ver kreeg 3345 stemmen en jhr. mr. A. Th. J. Schade van Westrum, lid van den gemeente raad te Den Bc6cli, 60 stemmen, terwijl 10 stemmen van onwaarde zijn verklaard. Mr. A. van Baar is wel, jhr. mr. Van Rijcke- vorsel is geen lid der R.-K. Kiezersver eeniging. Protest wethouderskeuze. Het bestuur der vrijzinnige kiesvereeniging „Vooruitgang VII" te Amsterdam heeft in zijn vergadering van Zaterdag jl. besloten, tot het centraal-comité der vrijzinnige kies- vereenigingen „Vooruitgang" het verzoek te richten, als leidend college der liberale partij in de hoofdstad te protesteeren tegen het feit, dat liberale raadsleden hebben medegewerkt aan de verkiezing van een fel tegenstander \an het openbaar onderwijs in een vacature van wethouder, met de weten schap, dat den gekozene hoogstwaarschijn lijk het beheer over de afdeeling onderwijs zou worden opgedragen. Haagsche Raad. De tegen giste ren morgen 10 uur belegde vergadering van den Haagschen gemeenteraad kom wegens onvoltalligheid niet doorgaan. De vergadering is thans opnieuw uitge schreven, en wel tegen a.s. Woensdagoch tend te 10 ure. De heer Bik heeft een motie ingediend voor de behandeling van het voorstel betrek kelijk de oprichting van een monument voor Clir. Huygens tot nader aan te houden; d© commissie ad hoe uit te uoodigen ter zake diligent te blijven en aan directeuren der Hollandsche Maatschappij van Wetenschap pen te berichtendat de Raad zich alsnog niet verplicht acht, omtrent de al of niet- aanvaarding van het standbeeld zich uit te spreken, doch bereid blijft mede te werken tot een richtigje verwezenlijking van de uiterste wilsbeschikking van wijlen dir. L. Bleekrode. Een bijzonder proces. De ge meenteraad van Enschede besloot in zijn ge houden zitting op voorstel van B. en W. do ijsclub „Vooruit" in rechten aan te spre ken voor achterstallige huur vam perc elen, welke zij des winters als ijsbaan gebruikt en die door koop aan de gemeente over gin gen. Een der raadsleden gaf in overweging de club failliet te doen verklaren, waardoor het pachtcontract zoude zijn ontbonden. De volgende alphabetische «aanbeve lingslijst is opgemaakt voor rechter te Rot terdam Mrs. J. Bruijn, ambtenaar van het O. M. bij #1e kantongerechten in hot arrondisse ment 's Gravenhage, C. Star Busman, su'bst. off. van justitie te Rotterdam; J. Wiarda, subst -griffier to Rotterdam. Jubileum Van II a s s e lt. Gis teren herdacht de lieer A. K. P. F. R. van Hastelt, president van den Raad van Ad ministratie der H. IJ. S. M. den dag, dat hij 25 jaren geleden werd benoemd tot ad ministrateur dier MaatschappijReeds voor af had de heer Van Hasselt in 1885 eenigen tijld de administratie gevoerd en reeds voor dien tijd was hij werkzaam geweest als chef van weg en werken en als waarnemend ad ministrateur. Reeds tien jaren geleden werd aan de H. S. M de 25-jarige werkzaamheid van den heer Van Hasselt herdacht. Door den heer Van Hasselt was nadruk kelijk de wensch te kennen gegeven, dat dit jubileum niet zou worden gevierd. Echter kwam te 11 uur de minister van Waterstaat persoonlijk den jubilaris het grootkruis van den Nederlandsehen Leeuw overhandigen. In tegenwoordigheid van den Raaa van Administratie hield Z. E. daarbij een zeer waardeerende rede, waarin de zeer groote verdiensten van den jubilaris t>p hot gebied van exploitatie van spoorwegen, zoo nauw samenhangende met de belangen van handel, nijverheid en scheepvaart, werden edkend. De feesten van den A. N. W. B. De Kampioen deelt in grove trekken het program m van de Bondsfeesten to Haarlem mee. Op den eersten dag, Vrijdag 17 Juli, zul len als gewoonlijk des morgens uit verschil lende richtingen tochten naar de feeststad worden gemaakt. Omstreeks 12 uur zullen de deelnemers aan deze tochten te Haarlem aankomen, en ongeveer gelijktijdig kunnen de leden uit de meeste plaatsen van ons land per trein arrivoeren. Op dit uur vindt een muziekuitvoering plaats op de Groote Markt. 's Namiddags 2 uur orgelconcert in do Groote Kerk. Na afloop van dit ooi or,, wordt nog een kleine toer in do omstreken gemaakt. Vervolgens maaltijd, en des avonds half negen ten stad huize officieel© ontvangst van liet bondsbestuur en de feestcommissie. Daarna zal in de grooto zaal van do Ver eeniging oen allegorisoho voorstolling met koren en orkest ten tooneele worden gevoerd, een hulde van liet toerisme aan Jen A. NT. W. B., woorden van jhr. J. L. van Nahuys, muziek van O. L. Wernicke. Denzelfden avond wordt een concert enz. gegeven in den tuin van het Brongebouw. Zaterdag wordt 's morgens een mooie tocht gemaakt, waarbij vermoedelijk onderweg ge luncht wordt. 's Namiddags zal de groote optocht wor den gehouden. Des avonds wordt oen bezoek gebracht aan Zand voort. Er zijn plannen voor mu ziekuitvoeringen in verschillende hotels, en voor een groot vuurwerk op zee. Zondag wordt een bezoek gebracht aan 1 IJmuiden. De reis daarheen kan naar v*r- kiezing per rijwiel, langt een zeer mooivi weg, of per spoor geschieden. Te IJmuiden wordt met een of meer groote booten een tocht .gemaakt op de Noordzee. De terug tocht geschiedt naar keuze per rijwiel of per stoomboot; in ieder geval kan men t'jdig terug zijn ter bijwoning van de «algemeene vergadering. Omstreeks 6 uur zal het groote bon-h- diner worden gehouden, vermoede ijk in óe groot© zaal van de Vereeniging. Daarna concert en vuurwerk «u den tuin van het Brongebouw. Gedurende de feestdagen wordt 'In het Bron,gebouw een tentoonstelling gehouden, die een beeld zal geven van de ontwikkeling f van den A. N. W. B. en van zijn werk in het belang van het toerisme. Op deze ten toonstelling zal voorts een verzameling oud- model rijwielen to zien zijn. Voetbal. Zaterdag en Zondag speelde Slavia uit Praag in Den Haag. Den eersten dag speelde een H. V. V.-elftal tegen deze op liet continent welbekende vereeniging en won met 52, welke uitslag allerminst verwacht werd. De Bohemers schreven dit ongunstig resultaat toe aan het door den voor den wedstrijd gevallen regen drassig geworden terrein en aan den glad den bal, en waren er van vezekerd in den gisteren plaats gehad hebbenden wedstrijl tegen de Zwaluwen een beter figuur te zul len slaan. Doch ook toen konden zij er niet in s1» gen de Hollanders te kloppen en met 31 bleven de Zwaluwen de baas, nadat de stai.d met rust 10 was geweest voor Sla/ia. Uit de diamantindustrie. Men meldt uit Amsterdam aan de N. Ct. Onderhandelingen door het beetuuf van den Alg. Ned. Diamantbewerkersbond, ge voerd met de firma Konijn, lid van de Aimst. Ju well iors vereen igi nghebben geleid tot een overeenkomst, waarbij deze firma zal laten werken op liet door den Bond bepaalde minimumtarief. Eerstdaags zullen dus weer een honderd man aan het werk gaan. Da.t de toekomst er overigens nog alles behalve rooskleurig uitziet, bewijzen de thans bij den Bond uit Amerika ontvan gen berichten, die zeer ongunstig luiden. Twee der grootste firma's aldaar hebben aan de vakorganisatie kennis gegeven, dat zij voor d; helft moeten stopzetten. Ten slotte kunnen wij met beslistheid het gerucht tegenspreken, «als zou er eenige nieuwe toenadering komen tusschen den Bond en de A. J. V., waarbij de laatste dan de tarieven der Ju weliersvereen iging zou accepteeren De v i s sc her ij kwestie te LT m u i d e n. In de Maandagmiddag gehou den vergadering van de Umuider Visch- liandelverecniging, werd het volgende be sloten Do vergadering, enz. Overwegende, dat de aangelegenheid dei verhfx>gde retributie en verlaagde koop manskorting in onderzoek is bij do commis sie voor do verzoekschriften der Tweede Kamer; Bekend met den ernst, waarmede dit on derzoek wordt gevoerd Overwegende, dat dit onderzoek evenwel voor 11 Juni a.s. nog niet tot een practisch resultaat kan leiden Spreekt de verwachting uit. dat de wee- de Kamer dezo aangelegenheid ook verder met zoodanigen spoed zal willen behande'eu, dat de gewenschte uitkomst in déze aaar.fi Juni zal kunnen worden tegemoet gezien; Besluit le. dank te zeggen aan de Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche Vis- scherij, «afdeeling IJmuiden, voor hare tot dusver verleende medewerking, en 2e. in afwachting van de practische uit komsten van het onderzoek der Tweede Kamer, zich tot zoolang overeenkomstig de ingevoerde regeling te gedragen. De Club de bienfaisance. Voor het. gerechtshof te Amsterdam werd Maandag een aanvang gemaakt met de be handeling van het hooger beroep, ingesteld tegen het bestuur van de Club Internatio nal de Bienfaisance aldaar. Beklaagden hadden in liet laatst van Ja nuari voor de rechtbank aldaar terecht ge staan wegens het deelnemen aan een ver eeniging, die in strijd met haar statuten ge legenheid gaf tot hazardspel. De rechtbank had hen vrijgesproken bij gebrek aan wettig en overtuigend bewijs, doch het O. M. had appèl aangeteekend. Vijftien getuigen, meerendeels buitenlan ders, waren ditmaal gedagvaard. Van de vijf beklaagden waren twee verschenen. Verdedigers zijn wederom mrs. Van Gigch, Polenaar en Hazelhoff. Het getuigenverhoor is gisteren niet af- geloopen en wordt heden voortgc®et. Aanranding. Het Hof te Leeu warden heeft arrest gewezen in de zaak der jong© mannen to Wolvega, die door de de rechtbank te Heeren veen, wegens ern stige aanranding van een meisje, ieder zijn veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. De eisch van den officier van justitie en ook van den advocaat-generaal was voor ieder 4 jaar. Het Hof heeft, met hot oog op de om standigheden en het ernstig karakter van het feit, de straf te licht geacht, heeft het vonnis vernietigd, behalve ten aanzien van de straf, en die bepaald voor ieder 2 jaren gevangenisstraf, met aftrek der voorloopige hechtenis De brandkastdiefstaï te Haarlem. De drie personen, Terwal, Do Loopcr en Besseling, die inbraak pleegden en de brandkast medenamen bij de firma Frans IJ. Mooij te Haarlem, zijn door de Haai'omacho rechtbank ieder tot twee ja- reu gevangenisstraf veroordeeld. Voor ce tweed© en derde wordt de preventieve hech- t" afgetrokken. Moordaanslag uit minne nij<l. Te Borger Ooetervoon, gemeente Ent- men, heeft Jan B. den 21-jarigen Zuur De Vries uit minnenijd met een mes in do buik gestoken, zoodanig, dat de ingewanden naar buitor. kwamen. Zeer ernstig levensgevaar bestaat voor De Vries, die naar hot zieken huis te Zwolle is vervoerd. Inbraak met brandstich ting. Gisternacht was er ee.n uitstaan dé brand in een kruidenierswinael aan den Dennenweg te 's Gravenhage. Een surveilleereud politiebeambte ont dekte op zijn ronde de brand. Hij sloeg de glasruit van de voordeur in en kwam zoo doende in den winkel, waar hij den bewo ner, een 23-jarig persoon aantrof, di© later moet hebben verklaard dat hij om streeks 1 uur door een inbreker was over vallen, die hem mishandeld had en die, na zich een som gelds te hebben toegeëigend, den brand zou hebben gesticht. De zaak is in onderzoek. De inktwerper gearresteerd. Twee Amsterdamsche rechercheurs, de heeren Prinsega en Van Liusen bobben Zondagmiddag in het Vojndelpark den inkt- werper, die reeds langen tijd de schrik is van de dames met lichte toiletjes, gearres teerd. De rechercheurs betrapten den persoon op heeterdaad, nl. juist op het oogenblik, dat hij een dame met inkt zou werpen. Heb is een 21-jarig jongmensch, die op 't oogen- b'ik in militairen dienst en van gegoede fa milie is, die in het WüHerasparkkwartier woont. Bij fouilleering werd in zijn zak gevon den het fleschje inkt, waarmede hij ziju wandaad wilde plegen. Bij het verhoor bekende hij een 7-tal kee ren met inkt naar de japonnetjes van dam©3 geworpen te hebben. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. 'Het motief, is naar men meent een zekere per verse afkoer van vrouwen ge weest, iets dat later nog wol in orde kan komen. Vormoedellijk zal de jon.be man na een justitieel geneeskundig onderzoek wel niet aan den krijgsraad worden overge leverd maar in een inrichting voor zenuw lijders wondleu opgienomeii. Een sigarenfabrikant had indertijd een premie van f 50 en eenige kistjes sigaren uitgeloofd voor degenen, die den inktgooier zouden aanhouden. Deze premie is nu toe bedeeld aan de beide genoemde recher cheurs, die hem niet zonder veel overleg en moeite onschadelijk hebben gemaakt. Het eerste slachtoffer. Gis teren is te Den Heldor bij het zwemmen in het Noord-HoMandsch Kanaal verdronken de 16-jarige lichtmatroos A. Koole. Als de moeder weg is. Terwijl de moeder van het kind te Nieuwen hoorn hare schoonouders bezocht, is een driejarig kindje te Oudehoorn in eene sloot geraakt en verdronken Brandwonden. Te Velp bij Arn hem is de ongeveer 55-jarige weel. G. Zon dagavond met een brandende lamp van de trap gevallen. Haar kleeren brandende kroop zij door een raam naar buiten en riep om hulp. De metselaar B., die naast haar woont, snelde toe en doofde de vlam men, waarbij hij zelf brandwonden aan de beenen kreeg. De vrouw was over het go- heele lichaam met brandwonden bedekt, alle kleeren waren van haar lichaam en het haar van het hoofd gebrand. Zij werd dade lijk naar het ziekenhuis vervoerd; haar toe stand is zeer zorgelijk. Door den bliksem getrof- f e n. Men mefldt uit Assen In het naburige Rolde zijn Zaterdag \iif menschen van het land naar huis gaan le, door den bliksem getroffen en tegen den gron.t geslagen De kastelein Darwinkcl en een hond werden gedood. Van de anderen wenden de kousen geschroeid en een derde den klomp veibrijfeeld. Overigens werden deze niet ernstig gedeerd. Onweer. Een hevig onweder, ge paard met hagelbuien, woedde Zaterdag avond boven oostelijk Groningen. De hagel hoeft op sommige plaatsen groote schade aangericht aan veld- en tuingewassen. Te Rellingwolde werd het boerderijtje van Gebr. Touben door den bliksem getroffen en brand de dientengevolge geheel af Zaterdagmiddag ontlastte zich boven Bergen-op-Zoom oen geweldig onweer, dat met zóó hevige stortregens gepaard ging, dat o. a. de batterijen veld-artillerie, die uit Oldebroek met den trein van half twee terugkeenden, meer dan een half uur aan het station moesten wachten, eer ze naar de kazernes konden rijden. Ook toen nog gin gen de paarden echter in den omtrok van het station mot een gedeelte van de beenen door het water. Ook liepen in <1© Stations straat vele kelders zóó vol water, dat hier en daar de brandweer met de spuit ter adsis- tentie geroepen moest, worden. Naar men beweert konden de riolen al dat water niet verzwolgen, omdat de sluis, die de Greb, waarin deze uitwateren, met de Schelde ver bindt, gesloten was en niet tijdig geopend werd. Werd de vorige week uit Hoogezand melding gemaakt van het vallen van hagel- -steenen van ongewone grootte en vorm, ook te Enschede vielen Zaterdagnamiddag bij het zich ontlasten van een onweerswolk stee nen ter lengte van c.M., die ©enigszins spits toeliepen en uit twee stukken schenen te bestaan, waarvan de eene helft bevroren sneeuw, de andere ijs scheen. Tijdens het hevige onweder, dat Zater dag boven 's Heeren berg woedde; sloeg do bliksem in de woning van den landbouwer Gourts. De boerderij werd geheel in ~ch gelegd. In zuid-oost Friesland heeft liet Zater dagavond sterk geonweerd, en héél lang. De buien bleven maar hangen. Te Lagemeer bij Joure werd dc boerderij van J. Poetma getroffenzij verbrandde geheelIn do buurt werden drie koeien doodgeslagen, eige naar den heer J. Drijfhout te Joure. Te h rne werd een jong paard doodgesla gen.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2