F. 359 Tweede blad. KOLONIËN. BINNENLAND. 6de Jaargang:. OORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummert - 0.05. Deze Couran verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bjj abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. O OST-1NDIE. Ball. Dato 23 April wordt uit Kloengkoeng aan het Soer. 11 bid. geschreven: De landing zou Maandagmorgen (27 April) oorspronkelijk om uur te Dj oen g- pai plaats hebben, maar daar de branding daar vrij sterk was werd doorgestoomd naar Koesambo. De schepen naderden vrij dicht bij de 'kust, juist in de bocht, die daar gevormd wordt bij de monding van een kleine rivier. Eten vijftal stoom bark assen, die elk 4 sloe pen meevoerden, begaven zich naar de Van den Bosch, om eerst het 20ste bataljon te halen. Om 6.55 landde hiervan een com pagnie en bezette dadelijk de kust, die daar zeer laag en voor een groot deel met klap pers begroeid is. Benige zeer armoedige hut ten zijn vlak langs het strand gelegen, ter wijl de bewoners zich niets ongerust schenen te maken, daar zij doorgingen met visschen. liij onze nadering bleek echter dat het grootste deel uit vrees toch was gevlucht. A#u het strand werd nu voor één nacht een bivak betrokken. Om 9£ uur waren de troe pen allen aan wal en om ll£ uur ook alle dwangarbeiders, waarna met het aanvoe ren der bagage werd begonnen. De nacht van Maandag op Dinsdag verliep vrij rus tig; een enkele maal slechts werden enkele schoten vernomen. De laatste berichten van den vijand wa ren, dat 2000 a 3000 man met lansen be wapend in de poeri van Kloengkoeng waren verzameld200 hunner zouden bewapend zijn met geweren, waarvan slechts 4 repe teergeweren terwijl een 4-tal bronzen vuur monden in batterij zouden staan, waarvan 2 opgesteld wajen in Kloengkoeng aan den Oostrand en 2 te Statria, terwijl de weg over 'Satria als geheel versperd werd afgeschil derd. Met het oog hierop werd besloten over ■Gelgel op te rukken en wel met 3 compag nieën dn front, één links van den weg, één recht9 en één, die met de 2 stukken van 3.7 cM. den weg zou volgen. Ook de genie, die groote ladingen voor het doen springen van muren, benevens handgranaten meevoerde, was over de 3 compagnieën verdeeld. De overige infante rie en de artillerie van de schepen zouden achter deze troepen volgen. Den volgenden ochtend, Dinsdag om 7 uur, werd afgemarcheerd en eerst de kust gevolgd tot men gekomen was bij het be gin van den weg die naar Gal gel leidt. Hier werd de formatie aangenomen, die den vori- gen dag was vastgesteld. Het oprukken geschiedde zeer langzaam, daar de compagnieën, die zijwaarts van den weg voortmarcheerden, alle huizen, poeri's en tuinen, die ontmoet werden, moesten on- derzoeken Tegenstand werd niet ondervonden overal werden witte vlaggen uitgestoken en wapens ingeleverd. Tegen 2 uur kwam de groote poeri in zicht. De weg was vlak bij den ingang af gesloten door een versperring van bamboe en aangepunte takken, welke versperring met behulp van springmiddelen werd ver nietigd. Nog een eindje werd voortgerukt, naar links en rechts verband houdende met de compagnieën, die zijwaarts va.n den weg voorwaarts ruktentoen werd door de ar tillerie stelling genomen en ook de infan terie hield zich klaar om te vuren. Spoedig daarop verschenen voor ons ver scheiden Baliërs, met lansen gewapend, die zich dansende naar voren begaven, de troe pen tegemoet. Toen volgde salvo op salvo, tot eindelijk de grond met lijken en zwaar gewonden was bedekt. De linker-compagnie was intusschen de poeri zelf binnengedron gen en wist zich hier doorheen te bewegen, doordat een onderofficier der genie met een groote lading een ontzettend stuk muur op ruimde. Hierna was alles uit. Nog enkele bewo ners van de poeri vertoonden zich voot en na en leverdeai kostbaarheden en wapens in. Bij onderzoek bleek, dat zoowel de vorst van Kloengkoeng als die van Gelgel en de beide hoofden van Setria waren gevallen, terwijl in het geheel 108 dooden, waaronder vele vrouwen, den grond bedekten. Tal van wapenen en gouden sieraden werden inge leverd, waarna voor den nadht een bivak betrokken werd bij de poeri. De 2e luite nant der infanterie Van Renesse had het ongeluk in zijn klewang te vallen, waardoor hij licht gewond werd aan de knie. Meer bloed van onze zijde heeft deze tocht niet geëischt. Nog meldt het Soer. Hbl. van 1 Mei: Gisterenavond is het flottieljevaartuig ,,Mataram" hier ter plaatse aangekomen. Morgen worden hier verwacht de „Ko ningin Regentes'' en de „Tromp", om hun kolenvoorraad aan te vullen. De oorlogs schepen hébben hun landingsdivisies weer aan boordde zesde Bali-expeditie behoort blijkbaar reeds tot- het verleden. De resident van Bali en Lombok seinde den 30en April Zelf verwonding door val in sabel, licht, luitenant Van Renesse. Den 2en Mei Kloengkoeng nog buitgemaakt bij poepoe- houden poepoetan om ge veer honderd Ba liërs gesneuveld, waaronder zoon Dewa- agoeng en verscheidene vrouwen en kinde ren, ook velen gewond in onze handen. In Kloengkoeng wordt allerwegen ongestoord gepatrouilleerd. Sedert ingeleverd 307 ge weren, groot aantal lansen, groote hoeveel heid kruit, totaal buitgemaakt 36 geweren en 3 lila's. Heden vertrekt assistent-resi dent- met in leven gebleven broeders van Dewa-agoeng en ongewenschte elementen naar Ampenan. Elders op Bali rustig. Den 4en Mei Kloengkoen nog buitgemaakt bij poepoe tan van den vorst zeer kostbare krissen en in de poerie tienduizend gulden, zoomede vele gouden en zilveren voorwerpen, reeds geïnventariseerdwegzending ongewenschte elementen zonder stoornis plaats gehad t repen gaan in enclaves Kloengkoeng, Bangli, Karangasem, zoomede eiland Noe sapen ida p atrou i Heeren Kameroverzicht Tweede Kamer. De Kamer heeft Donderdag de bespreking der toestanden bij de Rijkswerklieden voort gezet. De heer Passtoors repliceorende, be toogde tegenover den minister van Oorlog, dat het feit dat er steeds genoeg sollicitan ten voor eene betrekking bij de Rijks-instel ling zijn, geen argument is ten bewijze dat de toestand dier werklieden goed is. Dit is eene speculatie op de werkloosheid. Na nader te ontvangen informatiën zal spre ker later Ministers betoog beantwoorden. De heer Eeladingen hield vol de mislukking der groepsvertegenwoordiging, die slechts over kleine prutsza'ken gehoord wordt door de hoofden der inrichtingen. Spieker vreesde, dat de in uitzicht gestelde Permanente Commissie zich zou schuiven tnsschen de Regeering en de vakorganisa ties, en deze tot een lijdelijke rol zou doe men. Spreker wenschte, dat aan de ingestel de .Staatscommissie een termijn voor gereed komen met haren arbeid gesteld werd, op dat de Rijks werklieden weten wanneer de kans op redding in hunne noodeu mogelijk is Spreker gaf nader in overweging om de boetengelden te storten in een fonds ter be strijding van Tuberculose onder Rijkswerk lieden. Ten slotte hield hij vol, dat vaak on rechtvaardig zwaar gestraft worat. De heer Van Vliet, oordeeleude dat de positie der Rijks werk lieden niet gelijk staat met die van particuliere werklieden, achtte groepsvertegenwoordiging noodig, want, al draagt hij der vakorganisatie een good hart toe, toch wil hij hare actie niet overbrengen op terrein, waar zij niet thuis hoort. De heer Schok'king verdedigde hot instituut der groepsvertegenwoordiging, aan •welke de Regeering z. i. zoo groot mogelijke vrijheid van handelen moet toekennen, aan gezien hierin een waarborg is gelegen, dat de grieven der werklieden haar werkelijk ter oore komen. Spreker juichte de instel ling eener Staatscommissie toe. Na nog eenige gedachtenwisseling, waar bij de heer Passtoors de weuschelijkheid betoogde van reglementswijziging van groapevertegen'woordiging in den zin van evenredige vertegen woordiging, werden de besprekingen gesloten. De Kamer ging daarna over tot behande ling van het wetsontwerp betreffende ver zekering van den goeden staat der voor name Rivieren en Stroomen des Rijks De heer Van Nispen (Nijmegen) op perde bezwaren tegen de voorgestelde her ziening van het rivierrecht, als geen reke ning houdende met de tegenwoordige op vattingen, en als toekennende te groote macht aan de administratie, aangezien elke beslissing beslissend is. Er zijn geen waar borgen, dat de rechthebbenden niet gestoord zullen -worden in het bezit van hunne eigen dommen, en bij opruiming van werken schadeloos zullen gesteld worden. De heer Van Dedem was minder pes simistisch gestemd. Hij juichte toe, dat de rivieren beter onder toezicht worden gesteld en keurde goed dat in zake rivierrecht aan het Waterstaatsbestuur, en niet aan den rechter de beslissing wordt gelaten. Aan willekeur der administratie kan door be palingen paal en perk gesteld worden. De heer Van Dedem was minder pes simistisch gestemd. Hij juichtte toe, dat de rivieren beter onder toezicht worden gesteld, en keurde goed dat in zake rivierrecht aan het Waterstaatsbestuur, en niet aan den rechter de beslissing wordt gelaten. Aan willekeur der administratie kan door be palingen paal en perk gesteld worden. De heer Van Doorn, zich hieihij aan sluitende, oordeelde, dat de heer Van Nis pen een groote zaak uit het oog verliest en wel dat het hier een Rijksbelang betreft van millioenen waarde. Men denke slechts aan het normaliseeren van rivieren tot het tegengaan van ijsgang enz. De heer R e g o u t daarentegen onder steunde het betoog van den heer Van Nis- pen. Van de beslissing der Administratie moet beroep openstaan op den Raad van State. Vrijdag werd de algemeene beraadslaging over het wetsontwerp tot verzekering van den goeden staat der voorname rivieren en stroomen des Rijks voortgezet. De heer De W a a 1 M a 1 e f ij t bestreed het ,betoog van den heer Van Nispen. Spr. achtte het een voordeel, dat de administra tieve rechtspraak hier is uitgesloten en meende dat de heer Van Nispen te veel. zich heeft laten leiden door vrees voor beuadee- ling der belangen van particulieren, die gronden hebben in zomer of winterbed van rivieren, en minder gelet heeft op het doel van het wetsontwerp; een behoorlijke be hartiging onzer rivierenè Het bestuur dat de verantwoordelijkheid draagt voor de naleving hiervan, moet de volle verantwoordelijkheid gelaten worden bovendien kunnen, bij algeaneenen bestuurs maatregel, sommige gedeelten der rivieren uitgesloten worden. De heer Reijue was 't volkomen eens dat het algemeen rivierbelang moet gaan boven het particulier belang, maar meende toch dat het eigendomsreent van eigenaars der uiterwaarden beter verzekerd behoorde te worden dan bij de voorgestelde regeling ge schiedt, want hier beschikt eenvoudig het waterstaatsbestuur. Door die finale beschikking kan te zeer in het 'bedrijfsleven worden ingegrepen daarom is meer rechtszekerheid voor ge bruikers der uiterwaarden gewenscht. De heer Van Kol verdedigde het ont werp; het rivierbelang moet gaan boven kleinere belangen van particulierenwaar 't hier technische zaken geldt, keurde hij; het goed dat de macht wordt gelaten aan W aterstaats-ainbtenaren Minister Bevers verklaarde zich teleur gesteld dooi- des heeren Van Nispeu's rede, die eigenlijk neerkwam op een doorgaande critiek op waterstaats-ambtenaren, een critiek, even onbillijk als onverdiend, aan gezien die ambtenaren ten onrechte door den spreker van willekeur werden verdacht. Nu hebben de heeren Van Nispen en Reij- ne gewenscht een beroep voor rechthebben de op gronden, ingenomen door zomer en winterbed, tegen de beslissing van het wa terstaats-bestuur, maar de minister oor deelt dat beide sprekers geheel ten onrech te hebben gesproken van rechten van particulieren. Er is hier slechts sprake van het verleenen van vergunningen aan par ticulieren om rijksgronden te gebruiken. De Minister betoogde, dat de vrees, dat te uitgebreide macht aan het waterstaats bestuur gegeven wordt, ongegrond is. Het wetsontwerp beoogt slechts bij de wet te regelen wat tot dusver bij Waterstaatsordi nantie was geregeld; waar 't rivierbelang zulks toelaat zal op vrijgevige wijze ver gunningen voor het gebruik der uiterwaar den worden toegestaan. Artikel 5 bevat im mers het correctief dat bij algemeenen be stuursmaatregel gedeelten van het zomer en winterbed van rivieren en stroomen worden aangewezen, die, buiten deze wet vallen. Bovendien is de schadeloosstelling ruimer geregeld dan bij de regeling van 1806. Ook zijn niet alle verleende vergun ningen opzegbaar, wel die voor steenfabrie ken, aangezien deze het rivierbelang ern stig kunnen schaden. De minister betoogde voorts uitvoerig dat het aanhangig voor stel meer waarborgen biedt dan de publi catie van 1806 en dat de macht der admi nistratie niet grooter wordt. Na replieken worden de algemeene be raadslagingen gesloten en overgegaan tot de behandeling der artikelen. Bij den gewonen vragendag antwoordde op een vraag van den heer Bogaardt de Minister van Koloniën, dat om trent de oplossing van het vraagstuk der havenverbetering te Soerabaja nog geen be slissing is genomen, en een voorstel uit Indië eerst kan verwacht worden wanneer het voorontwerp voor een aanlegplaats van zeeschepen overeenkomstig de denkbeelden van Goor, voor het maken van welk ont werp de machtiging 17 Deo. jl. verleend is, zal zijn gereed gelkomeu. Op vragen van den heer Van Kol ant woordde de Minister van Koloniën, dat de vervanging van de in eenige gewes ten nog bestaande opiumpacht door de regie in overweging is; dat als middel om den opiumsluikhandel te beperken, verster king van land!- en zeepoli tie in overweging is; en dat de regeering, voor zooveel noo dig en mogelijk, maatregelen zal nemen tot vermindering van het opiumdébiët, zonder dat de smokkelhandel toeneemt, ook als her vorming van de regie daartoe zou worden vereischt. Op de vraag van den heer De Waal Male fijt antwoordde de Minister van Landbouw, dat de tot dusver te gen het mond- en klauwzeer getroffen maatregelen tot resultaat hadden, dat het gaandeweg dermate vorminderd is, dat de ziekte zich in Mei nog slechts Bporadisch op 28 plaatsen vertoonde, en dat sedert de toe stand zich zoodanig verbeterd heeft, dat Nederland op dit oogenblik als vrij van mond- en klauwzeer kan beschouwd worden, waarvoor lof toekomt aan het veeartsen ij - kundig staatstoezicht. Het ligt in de bej doeling de maatregelen thans geleidelijk in te trekken. Berichten. Het Atjeh-beleid. Door de Vereeniging Moederland en Koloniën is een adres gericht aan den Mi nister van Koloniën, waarin gezegd woidt, dat de gebeurtenissen op Noord-Sumatra in d; laatste jaren en de wijze waarop daar over in de Pers en het Moederland en in Indië, ja zelfs in het buitenland werd ge schreven, het bestuur der vereeniging reeds (langen tijd met groote bekommering heeft vervulddat het 'bestuur er ten laatste toe gekomen is zijn indrukken en gedachten neder te leggen in eene eenvoudige korte Nota, welke bij het adres wordt aangeboden. Het (bestuur verzoekt den Minister op grond van de motieven in de Nota ont vouwd, het zoo mogelijk daarheen te willen ledden, dat het rapport van het door den Gouv.-generaal van Nederl.-Indië in het Gouvernement van Atjeh en onderhoorig- heden onlangs persoonlijk ingesteld onder zoek thans zoo spoedig mogelijk openbaar worde. In de 'bij het adres gevoegde Nota spreekt het 'bestuur zijn leedwezen er over uit, dat men het onderzoek hiervoren bedoeld meen de te moeten opdragen aan den Gouv.-gene raal van Ned.-Indië zelf, maar toch wordt de getroffen maatregel weer toegejuicht, om dat hij noodzakelijk zou moeten leiden tot eenige opheldering over de juistheid der fei ten en toestanden. Het rapport ter inlichting van de in on rust gebrachte openbare meening wordt, zegt de Nota, met spanning tegemoet gezien. Met bezorgdheid toch vraagt men zioh af, hoe de waarheid, naar welker verschijning zoo reikhalzend wordt verlangd, er wel uit zal zien, wanneer het zooveel moeite koet, blijkens 'o Ministers mededeeling in de Twee de Kamer van 15 Mei j.l., om haar aan het licht te brengen. Voor het geval de stukken de uitgespro ken veroordeel ing van het Atjehibeleid der laatste jaren bevestigen, wordt de verwach ting in de Nota uitgesproken, dat de Re geering niet schromen zal het verkeerde be kend te stellen en spoedig de maatregelen bloot te leggen, welke zullen worden aan gewend om het in Atjeh te voeren beleid weder in het goede spoor te brengen. Bond van vrije liberalen. On der presidium van mr. Th. Stuart werd Don derdagavond in het gebouw Krasnapolsky te Amsterdam een vergadering gehouden Van liberalen, om te komen tot de oprichting van een afdeel ing van den Bond van Vrije Liberalen De Voorzitter riep de aanwezigen het wel kom toe en zette de noodzakelijkheid uiteen dat de vrije liberalen te Amsterdam zich goed aaneensluiten in een vereeniging, die een af deeling van den Bond zal vormen. De geestverwante liberalen acht Spr. in de hoofdstad zeer talrijk. Aaai 'de noodige pro paganda v<oor het doorwerken in alle lagen der maatschappij heeft het tot nu toe ont broken om de partij der vrije liberalen den invloed te verzekeren, welke haar krachtens haar aanhang toekomt. Mr. Tydeman, met mr. De Beaufort, dr. Blooker en jhr. mr. H. Smissaert aan wezig, verkreeg hierna het woord tot het houden eener rede, waarin hij de politieke gebeurtenissen naging, welke tot het beken de manifest der 75 liberalen en tot stichting van den Bond van Vrije Liberalen hebben geleid. In tal van plaatsen zijn reeds afdee- lingen gesticht of wordt de oprichtting er van voorbereid. De oprichting eener afdee- liug in de hoofdstad moet bijzonder worden toegejuicht. Spr. zette vervolgens aan de hand van het program het standpunt van den Bond uiteen. Met algemeene stemmen werd tot oprich ting eener afdeel ing besloten. De heer Versluys, voorzatter van de kies- vereeniging De Grondwet, legde hierop de belangrijke verklaring a.f, dat het bestuur dezer vereeniging in een te houden leden vergadering zal adviseeren zich aan te slui ten bij de nieuwe afdeel ing van den Bond en dat aanneming van dit advies dan van zelf zal leiden tot opheffing van de kiesver- eeniging De Grondwet, waarin de liberale richting tot nu toe haar vertegenwoordiging heeft gevonden. Tot 'bestuursleden werden gekozen de hee ren mr. Th. Stuart, J. F. VerSter, dr. M. de Hartogh, prof. dr. D. J. Korteweg en C. F. A. Zernike. In een volgende vergadering zal het re glement worden vastgesteld. Roode Kruis en Reddings wezen. Op Donderdagmiddag 18 dezer zal te 's Gravenhage de openingsrede worden ge houden door den voorzitter van het comité- generaal voor de tentoonstelling en liet con gres voor Roode Kruis- en Reddingswezen Vervolgens zullen mededeelingen worden gedaan betreffende den voorbereidenden ar beid der tentoonstelling, door den voorzitter van de commissie voor de tentoonstelling, waarna de opening der tentoonstelling zal geschieden door den minister van landbouw (alleen toegankelijk voor leden van het comité-generaal, afgevaardigden en genoo- digden) Het congres wordt Vrijdag 19 Juni, 's voormiddags 10 uur, door den voorzitter geopend, in de Roode Zaal van het Kon. Zböl. Bot. Genootschap. Voordrachten zullen vervolgens worden gebonden over: ,,De oorlogstaak van het Nederlandsche Roode Kruis en de voorbe reiding daartoe". Inleider: A. A. Quan- jer, dirigeerend officier van gezondheid le klasse, te 'a Gravenhage. „Over de uitwer king van projectielen op het menschel ijk© lichaam". Inleider: dr. D. H. van der Goot, te 's Gravenhage. Zieken-transport- kolonnes". Inleider: dr. G. W. Boland, officier van gezondheid 2e klasse, te 's Gra venhage. 's Middags 12 uur bestaat gele genheid tot bezichtiging van de Roode Kruis-kliniek van het Vrouwen-comité. 'sNamiddags 2 uur is aan de orde: „Het Beddingswezen op de Nederlandsche kust". Inleider: A. E. Arkenbout- Schokker, in- spekteur voor de scheepvaart, lid van de Staatscommissie voor het Reddingswezen op de Nederlandsche kust, te 's Gravenhage „Opleiding van verplegend personeel". In leider: dr. D. L. van Wely, arts, voorzit ter van den Ned. Bond voor Ziekenverple ging, te 's Gravenhage. Voor Zaterdag 20 Juni bevat het pro gramma: 's voormiddags 10 uur: „De rol van de vrouw bij het Roode Kruis". In- leidster: mejuffrouw G. J. Beynen, direc trice van het ziekenhuis van het Vrouwen comité van bet- Roode Kruis, te 's Graven hage. „Hulpverschaffing bij Overstroomin gen". Inleider: dr. W. P. Ruysch, hoofd inspecteur voor de Volksgezondheid te 's GravenhageDemonstratie Zieken raam de Mooy". Inleider: dr. J. Schoemaker, te 's Gravenhage. „Samenwerking tusschen Roode, Witte en Groene Kruis". Inleider Th. Wijnoldy Daniels, te Santpoort. De monstraties: Snelverband F. C. Uter- möhleaReddingstoestel aan den Hoek van Holland bij schipbreuk. 's Namiddags 2 uur: „Reddingsweaen in steden, enz. in verband met het verleenen van eerste hulp bij ongelukken". Inleider: ds. F. C. Fleischer, voorzitter Prov. Frie- sche Vereeniging „Het Groene Kruis", te Makkum. „Kunstmatige ademhaling, haar doel en de beste wijze om haar toe te pas sen". Inleider: dr. G. van Eijsselsteijn, geneesheer-directeur van het Universiteits ziekenhuis, te Groningen. Maandag 22 Juni tot en met Donderdag 25 Juni, des namiddags van 2 tot 5 uur: Openbare Oefeningswedstrijden in het ver leenen van Eerste Hulp bij ongevallen. Za terdag 27 Juni, '8middags 2 tot 5 uur: Eerewedstrijd der winners. Tusschen 22 en 27 Juni zullen op nader aan te geven tijdstippen te vjekeveningen demonstratie en proeven met reddingsboo ten cn reddingstoestellen worden gehouden. Een desinfecteerstoof voor leeszalen. Men schrijft aan de N, R Ofc. De Dordreohtsohe Openbare Leeszaal heeft een proef doen nemen met de desinfec teerstoof, volgens het Stelsel van dr. Fer- nand Berlioz, van de Sfociété des desinfec- t-ions économiques te Parijs. In een paar oude boeken werden strook jes gelegd met de bacterium prodigiosum. Hierop werden de boeken in de stoof ge bracht, die tot op ongeveer 90 graden ver warmd was; zij werden gedesinfecteerd door daan pen van aldeol, een middel van dr. Ber lioz. Na de desinfeotie bleek de bacterium pro digiosum volkomen vernietigdZelfs toen een der strooken in een buisje met gelatine was gebracht, was deze stof na acht dagen geheel steriel gebleven. Het bestuur der 0. L. heeft na deze schitterend geslaagde proef de Stoof in ge bruik genomen. De proefnemingen zijn ge daan door dr. W. van IJzeren, directeur van het Ziekenhuis, en dr. A. van Raalte, direc teur van den gemeentel ij ken keuringsdienst. Deze proefnemingen zijn van niet weinig be lang voor het openbare bibliotheekwezen in oi s land, dat bij een overbrengen van ziek te door boeken uit leeszalen een belangrij ken achteruitgang in zijn stage uitbreiding zo1*, ondervinden. Meivinken. De Commissaris der Koningin in Noord-Brabant beeft aan de burgemeesters dier provincie een aanschrij ving gericht om een onderzoek in te stellen omtrent den omvang der vangst van Mei- vinken en omtrent de vraag, of die vangst, wegens de wijze, waarop zij wordt uitge oefend, met de bestaande wetten in de hand, zou kunnen worden tegengegaan. Met deu uitslag van dat onderzoek zal de Commissaris der Koningin gaarne wor den in kennis gesteld.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1