KOLONIËN. BINNENLAND. mm Br werden daarop versteiMngen gezon den, bestaande uit twee compagnieën tirail leurs en een compagnie en een })elötou van bet vreemdelingen-legioen. Vereenigde Staten. Cleveland (Ohio), 23 Juni. De heer Sherman, de republikeinsche caindi- daat voor het vice-presidentschap, ligt in het hospitaal, lijdende aan galsteenen. Zijn tjoesta&id, hodwGl ernstig, is etóbter met zorgwekkend; eene operatie is waarschijn lijk. Tweede telegram. De gieneeshee- ren verklaren dat eene operatie niet noodig is. De zieke zal het ziekenhuis waarschijn lijk binnen weinige dagen kunnen verla ten. Zuid-Afrika. Petoria, 23 Juni. De wetgevende vergadering heeft, met algemeen© stemmen de gisteren medegedeelde motie aangeno men. Bloemfontein, 23 Juni. De wet gevende vergadering van de Graai jerivierfcolo- nie heeft liet debat over de motie nogmaals verdaagd. Allerlei. vZekere toerist, de Franschman Lie- geard, heeft een woestijn-automobiel uitge vonden. De wielen loopen over twee breed© banden zonder eind van „onverslijtbaar cocos", die over de auto heengaan. vNabij Tcliita, Oost-Siberië, hebben de bewoners goudhoudend zand ontdekt. Door de goudkoorts aangegrepen, heeft de heel© bevolking liare zaken opgegeven, om goud te zoekeu. vMon heeft nog ailtijd geen nieuws van Letmoine, maar de magistraten denken dat hij Parijs niet heeft verlaten en zich bij eenen vriend verbergt. Het hotel der rue Pigaile ziet er verlaten uit. Al- de vensters zijin gesloten. Mevr. Lemoine zal nog deze week liet huis verlaten. vEen vreeselijk drama heeft Maandag morgen plaats gehad in de rue de Meaux te Parijs. Zekere Victor Durr, 30 jaar oud, heeft een revolverschot gelost, op zijne 53- jarige moeder, daarna op zijn 21-jarige zus ter er. edn-delijlk op een 17-jarigen vriend. De moordenaar heeft daarna zichzelVen met een revolverschot aan de ikeel gekwetst. Zijne slachtoffers zijn naar het gasthuis ge bracht. Durr verklaarde aan den commis saris, dat 'hij, aan eene erge ziekte leed, en heölemaal liet hoofd verloor als hij kwaad werd. 't Is tijdens een dier crisissen dat hij zijne driedubbele misdaad pleegde. Men •denkt echter dat het een uitvlucht is en hij zijne misdaad met voorbedachte rade heelt gepleegd. vAlle ambtenaren van het proefstation voor onderzoek van levensmiddelen te Czer- nowite, zijn door besmetting met bacillen van het rot kreupel der paarden ziek gewor den. De assistent Arnost, is Maandag bezwe ken, een ander beambte Lipetzky lag op het uiterste. Prof. Luksoli had verleden Zater dag een wetensdiappelijk onderzoek gedaan met schijnbaar gedood© rotkreupelbacillen. u-et buisje, waarin de kiemen zaten, sprong c de baciWen verspreidden zich in het rond. De professor verliet het laboratorium, werd ziek, maar herstelde. De andere ambtenaren b even langer in de besmette omgeving en ademden do kiemen in. Zij kregen eerst verschijnselen van longontsteking en daarna buikloop. Prof. Luksoli heeft zich zelf we gens zijn nalatigheid bij het gerecht aan gegeven. O OST-1NDIE Atjeh. Van zijn oorrespondent te Batavia ont ving liet Ilbld. het navolgend bericht: „Te Meuké heeft Toengkoe B aorta, zoon vam Toeaigkoe Ben Blang Piddë, zich met verscheidene onder-aanvoerders en honderd volgelingen, met. zeven achterlaad-geweren, bij kapitein Scheepens gemeld." Het blad teekent hierbij aan Na de laatste ernstige tijdingen uit Indië weer eens een lichtstraal. Men weet., dat aan kapitein Scheepens einde April de opdracht werd verstrekt om zich tot opsporing en achtervolging der ben de van Toengkoe Ben Blang Pidië met eene colonne naar het Taipa Toean&ohe te begeven. Toengkoe Ben is op het oogenblik d© ziel van het verzet tegen ons bestuur in Atjeh. Zijn zoon, Toengkoe Banta, bevond zich reeds eenmaal in onze handen, maar liep medio 1907 van Tapa Toean weg. Onder zijne leiding had daarop in de maand No vember van dat jaar de overval van den pasar van Tapa Toean door een 60 maai sterke bende plaats, waarbij 18 pasarlieden, Chiueezen en inlanders werden gewond. Dat dit lastig heerschap zich nu genood zaakt heeft gezien zich weder te meidien, is zeker geen gering succes voor den maré chaussee-kapitein Scheepens. Moge het dezen nu ook gelukken om nai den zoon, ook papa Ben te noodzaken het lioofd in den schoot te leggen. Oe gisting op West Sumatra. De correspondent te Batavia van het Hbl. seinde gisteren „In West-Sumatra was het gisteren uiter lijk rustig. De moeste kampongs langs de spoorlijn van Loeboek-aloeng tot Kajoe Ta- nam zijn evenwel nog verlaten. De bevolking van Fort van der Capel'en betaalde ruim twintig duizend gulden aan belasting, zijnde ruim de helft van den aanslag." Met hot oog op dit bericht meenen we te mogen aannemen, dat de vermelding van het af oopen van Kajoe Tanam op een sedn- fout berustte, daar andere omtrent zulk feit wel nadere bijzonderheden zouden zijn me degedeeld. De laatste alinea van ons telegram stemt tot geruststelling in dezen voor West-Su- matra ernstigen tijd. Het was te Fort van der Capellen, dat aan de bevolking een ge voelige les moest worden toegediend, die blijkbaar niet nagelaten heeft blij venden in druk te maken De correspondent seinde verder d.d. he den nog het volgende: „De gouverneur Heckler gelastte streng toezicht te oefenen op de wapenssmederxje i in het gewest. De bevolking van Oud-Agam begint we der met den padi-snit. In Priaman, Kamang, Batipoeh en X Kota bevinden zich vele aanhangers der Satrya-xete, die overal tot verzet aanspo ren. In de Ommelanden van Padang valt ecu begin van onrust waar te nemen." Kameroverzicht Tnudt Kamn. Dinsdag werd het debat over het wets ontwerp tot wijziging der motor- en rijiwdel- wet voortgezet. Dooi de heeren De Geer, Blooker en Plate was als amendement voorgesteld een nieuw artikel 2bis in te voegen, strekkende om de gemeentebesturen te machtigen ook voor het doorgaand verkeer inet motorrij tuigen een maximum gewicht vast te stel len in het belang der wegen die veel lijden door te zware rijtuigen. De Minister nam, met ©enige wijzi ging, dit amendement over. Het gewijzigde artikel 2 bos wordt op ver zoek van den heer De Waal Malefijt in stemming gebracht en aangenomen met 49 tegen 8 stemmen. Het Begeeringsvoorstel, om gemeentebe sturen bevoegd te verklaren tot het voor schrijven, dat binnen den ^erneentekom niet harder dan met 15 K.M. per uur mag wor den gereden, gaf aanleiding tot een uitvoe rig debat. Op dit artikel is eon amedement voorge steld door den heer Van Oitters o. s. om het cijfer 15 kilometer te vervangen door 10 kilonieter. Nog een amendement voorgesteld door den lieer De Waal Mailefijt, strekkende om de beperking van 15 kilometer per uur al leen doen gelden voor de wegen voor het doorgaand verkeer vereischt en geschikt en voor d© overige wegen de gemeentebesturen dezelfde vrijheid, te laten welke zij thans be zitten ten aanzien van de bepaling der snelheid. Spr. wijzigt zijn amendement ten einde voor de rijks- en provinciale wegen de snelheid te beperken tot 15 kilometer als laagste maximum. De heer Van den Berch van Heemstede zedde dat wanneer onze Nederlandscihe gedelegeerden op het in het najaar te Parijs te hooiden con gres voor het automobilisme deze chi noiserie mededeelen, men hen aal uit lachen. Een gewoon rijtuig rijdt reeds meer dan 15 K.M. per uur. Waar zuLk een gioot verschil bestaat omtrent het toe laatbaar maximum, daar zonge men voor goede bestuurders, want daarop komt het meer aan dan op de snelheid. De heer Van A s c h van W ij c k on derschreef nader dit betoog. -ien moet be strijding van het kwaad meer zoeken in een streng optreden tegien onbesuisde rijders. De heer De Ridder verdedigde het a/mendemeut van den heer Malefijt. De heer Ter Laan meent, dat het vaststellen van een maximum snelheid on der alle omstandigheden noodig zal zijn. Spr. herinnert aan het ongeval, dat een 1^ jaar geleden te den Haag aan het Kanaal plaats vond (waarbij een dame door een auto werd aangereden en gedood). Spr. heeft dan ook met ingenomenheid het re- geeringsartókel begroet (waarbij 15 KM. als maximum wordt voorgesteld) maar -o KM. acht hij nog-een te groote snelheid. Spr. herinnert er aan hoe hier in Den Haag een maximum snelheid, in de bebouwde kom, van 12 KM. was gesteld, waartegen de mi nister, destijds wethouder, zich niet heeft verzet. Spr. geeft dna de voorkeur aan een maximum snelheid van 10, hoogstens van 12 KM. per uur. De Minister kan zich met de strek king van het betoog van den heer Van den Berch van Heemstede niet vereenigen, al heeft deze veel gezegd waarvan de Minister de juistheid niet kan ontkennon. In de ver hooging van straffen ziet de Minister geen heil, want in den laateten tijd is er vrij zwaar gestraft en verzoeken ora gratie wer den afgewezen. De Minister geeft toe dat rijwielen ook gevaar kunnen opleveren en zeer zeker zullen de gemeentebesturen niet in gebreke blijven ook tegen de rijwielen bepalingen te maken. Heo amendement-De Waal Malefijt lachte aanvankelijk den Minister toe, maar waar de wet eenheid van snelheid wil en het amendement tweeheid van snelheid schept, acht dc Minister het niet aanbevelenswaar dig. De heer Tydeman is van oor deel, dat veel aan het gezond ver stand moet worden overgelaten. Vrijheid dient te blijven bestaan en reactie is ver keerd. Het geldt hier beperkende bepalin gen te maken ten aanzien "an do bebouwde kommen van gemeenten, maar er is één groot bezwaar, n.l. dat er geen regeling is omtrent de bebouwde kommen van gemeen ten. Daarom kan spreker zijn stom aan hel regeeringsvoorstel niet geven. Het amendement van Citters a.s., recht voor de gemeentebesturen om de snelheid op 10 K.M. per uur te bepalen in bebouwde kommen, wordt aangenomen met 31 tegen 28 stemmen. Het amendement De Waal Malefijt is hiermede vervallen. Het regeeriugsartikelgewijzigd, overeen komstig het zooeven aangenomen amende ment, wordt hierna aangenomen met 39 te gen 21 stemmen. De overige artikelen worden goedge keurd. De eindstemming zal later geschie den. Aar de orde was vervolgens het wetsont werp tot wijziging en aanvulling der Pen sioenwetten voor de Zeemacht ©n voor de Landmacht 1902, welk wetsontwerp na ©eni ge discussie werd goedgekeurd. Hierna volgde nog de aanneming van een aantal kleinere wetsontwerpen en oonclusiën op adressen. Heden 11 ure verdere conclusiën en ont werpen. O o r 1 ogs be g r o o t i n g voor 1908. In haar eindverslag zegt do Commissie van Rapporteurs er prijs op to steflleni, indien de Minister alsnog inlichtingen verstrekte naar aanleiding van de door enkele leden in het Voorloopig Verslag gemaakte opmerking, n.l. dat zij vernomen hadden dat een leerling van den Hoofdcursus was verwijderd, nadat hij eerst voor hetzelfde feit een zware provooststraf had ondergaan. De Commissie vestigt er de aandacht op, dat de mogelijkheid bestaat die inlichtingen te ver strekken zonder dat zij in een voor publicatie bestemd Staatsstuk worden opgenomen. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 24 Juni bevat o.m. de volgende Kon. beslui ten benoemd tot burgemeester van Ginneken en Bauel W. C. J. Passtoors; tot leden van de Centrale Commissie voor de Statistiek J. H. de Waal Malefijt, lid van de Tweede Kamer te UtrechtD. Nan- ning, voorzitter van „Patrimonium" te Amsterdam; jhr. mr. J. II. J. Quarles van Ufford, administrateur aan het departe ment van binnenl.and8che zaken; tot korps-adjudant de le luitenant J. Th. Heyns, van liet 5e regiment infanterie; bij de Rijksverzekeringsbank tot agent; H. II. Schaaijtot adjunct-commies P. J. van der Meulen en tot chef de bureau J. J. ^usterveen, allen thans tijdelijk; bevorderd bij het departement van kolo niën tot hoofdcommies de commies A. L. C. baron du Tour; tot commies de adjunct- conrmies F. van der Kooij verleend de titel van referendaris aan A. C. Noordhoek, werkzaam bij dat departe ment, laatstelijk ambtenaar ter beschikking van den directeur van het binnenlandsche bestuur in Ned. Indië. benoemd tot ieden van den voogdijraad te Tiel: mevrouw D. E. Pennington de Jongh Van Ameyden van Duym, te Tiel, en ds. L. A. F. Creutzberg, predikant te Echteld verlof verleend tot het aannemen der onder scheid ings teekenen achter hunne namen vermeld, aan na te noemen personen M. G. Wildeman, te 's-Gravenlhage, oud-archi varis, de versierselen van officier d'Académie, hem door den Minister van Openbaar Onderwijs en Schoone Kunsten der Fransóhe Republiek geschonken C. J. J. Maassen, te Dongen, geneeskundige, en mevrouw A. C. J. van der Biesen, geboren Schaepman, te Zwolle, beiden het kruis „Pro Ecclesia et Pontifice", hun door Z. H. den Paus geschonken aan de navolgende officieren worden met 1 Juli a. s. de achter hunne namen vermelde be stemmingen aangewezen luitenant ter zee 2de klasse T. W. van Rees, Hr. Ms. „Piet Hein" luitenant ter zee 2de klasse bij de Koninklijke marine-reserve, A. Kuipers, Hr. Ms. „Piet Hein" luitenant ter zee 2de klasse bij de Koninklijke marine-reserve, J. C. Becker, Hr. Ms. „Dog"; adelborst 1ste klasse G. E. le Rliitte, Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam adelborst 1ste klasse bij de Koninklijke marine reserve, C. de Korver, Hr. Ms. „Atjeh"; buitengewoon adelborst bij de Koninklijke marine-reserve, J. Seyffert, Hr. Ms. „Atjeh"; de luitenant ter zee der 2de klasse T. W. Smit en de buitengewone adelborst J. C. Ver steeg, beiden van voornoemde reserve, dienende respectievelijk aan boord van Hr. Ms. „Piet Hein" en Mr. Ms. „Atjeh", worden met boven- genoemden datum van hunne plaatsing ontheven. H. M. de KoningiiiMoeder, die het concours hippique te Wageningen bijwoont en een bezoek brengen zal aan het Sanato rium Oranje Nassau's oord, is voornemens morgenavond te Amsterdam de Wagner- uitvoering bij te wonen. De sultan van Assalian. De sultan van Assalian, die Maandagavond, vergezeld van zijn 'beide broeders en van een Nedcrlandsche familie, het concert in de Kurzaal en ook het vuurwerk op het terras te Sclieveningen heeft bijgewoond, waar voor Z. H. plaatsen waren gereverveerdbrengt heden een bezoek aan Rotterdam om een tochtje te maken op de rivieren en door de havens en enkele handelsinrichtingen te bezichtigen De Sultan, die 9.48 station D.P. arri veert, zal ontvangen worden door het be stuur van de Rottend am - Asahan Tabak Maatschappij. Het voornemen is een rijtoer door de stad te maken, waarbij bezocht worden het Park en de Diergaarde, het nieuwe gebouw van de Nedeflandsche Bank en de Groote Kerk, waar de organist, de heer De Vries, het orgel zal bespelen. Het déjeuner zal door den Sultan ge bruikt worden ten huize van den heer G. L. M. van Es, pres.-oom. der maatschappij. Daarna wordt het Museum voor Land- en Volkenkunde bezodht, en eindelijk een boottocht gemaakt ter bezichtiging van de havenwerken, het ss. „Rijndam" der Boil- land-Amerikal ij n, enz. Het vertrek is bepaald op 5.37. In het Hotel des Indes te 's Graven- hage wordt verwacht de heer W. L. F. C. Ridder van Rappard, Hr. Ms. gezant te Tanger. De Ohineesöhe diplomaat, die tot ver leden jaar den gezantschapspost te 'sGra- venhage bekleedlde, zal, naar men verneemt, thans zijn toen maligen opvolgers Tsien-Sun bij het Nederl. Hof vervangen. De lieer Lou-Tcheng-Tdhiang, am bassadeur van ZM. den Keizer van China bij het Nederi Hof, wordt morgenavond in de residentie verwacht en neemt intrek in het Hotel den Ouden Doelen. De kapitein ter zee W. van Voss, commandant van Hr. Ms. pantserschip Piet Hein, wordt met 1 Juli a.s. op non-activiteit gesteld. Haagsche Raad. In de Maandag gehouden vergadering van den gemeenteraad van 'sGravenhage is met 27 tegen 4 stem men aangenomen het voorstel van B. en W. tot bet aanleggen van een nieuwen verkeers weg van het Spui naar het Buitenhof, met gedeeltelijke omlegging van het Achterom en tot het aanvragen van eene onteigening van de daartoe benoodigde perceeleneen voorstel dat naar een der raadsleden op merkte de gemeente meer dan een half millioen gulden zal koeten. Bij de discussie over dit voorstel deelde de burgemeester mede, dat een ontwerp in voor bereiding was een speciale belasting te hef fen, ingevolge art- 240j der gemeentewet, van de eigenaren van aanliggende perceelen aan den nieuwen verkeersweg. I)Oor deze mededeeling verviel een motie-Hoeijenbos. Met het voorstel voor den nieuwen ver keersweg hing samen een ander voorstel om een transactie aan te gaan met den Staat 'betreffende een ruiling van grond (de Staat doet afstand, van grond behoorende tot het Departement van Buitenl&ndsche Zaken de gemeente van grond aan de Kortenaerkade) welk Voorstel mede is aangenoemn. Wethouder Lely deelde bij de verdediging van deze voorstellen mede, dat deze zeker gevolgd zullen worden door andere, o.a. tot aanTeg van een nieuwen verkeersweg van het Buitenhof naar dien Vijverberg. De raad besloot voorts in 'beginsel tot in stelling van een wethouderspensioen en droeg de uitwerking op aan eon commissie, be staande uit de heeren Van Oitters, Ter Laan, v. d. Kemp en Vas Dias (leden der Pensioen-commissie) en de heeren Treub en Edersheim. Vrij uitvoerig werd nog besproken het voorstel om in de politieverordening op te nemen een verbod van het venten met prent briefkaarten op den strandiboulevard en an der© openbare wegen te Scheveningen. De heeren Vas Dias en Ter Laan waren tegen zulk éen verbod, als zijnde onnoodig en te belemmerend voor de kleine kooplui, maar het werd door de heeren Bik, Treub en Snouck Burgronje krachtig verdedigd:, als noodig togen den overlast, die den vreem delingen wordt aangedaan. Laatstgenoemde wilde ook nog maatregelen tegen „bedel- negotie' Een voorstel tot aanhouding werd ver worpen en daarna het voorstel aangenomen. Blijkens bij het departement van Ma rine ontvangen berichten is Hr. Ms. pant- serdekschip Friesland", onder bevel van den kapitein ter zee G. Fabius, 22 dezer van Napels vertrokken. Hr. Ms. „Piet Hein." is gistermorgen te Nieuwediep aangekomen en zal aldaar tot 27 Juli verblijven, waarna de kruistocht in de Noordzee wordt voortgezet. De minister van Oorlog 'heeft on der herinnering dat hier en daar door den commandeerenden officier, of die ais zooda nig optreedt, Steed's het vragen van verilof geëisoht wordt, indien ©enig militair voor korten tijd buiten de diensturen zich buiten hét garnizoen wil begeven met een van de middelen van versneld vervoer (spoor-, tramweg e. d.) medegedeeld .aan de auto riteiten Van die Tandinacht, diat het zijn ver langen is, dat de militair, hetzij: officier, onderofficier of soldaat, .buiten de diensturen en voor zoover het dienstbelang daardoor niet wordt geschaad, zich, bin nen dc grenzen van 'het Rijk, vrijelijk daar-, been kunne begeven, waarheen hij wensekt. De verschillende appèls .(zegt .de minister) ge/en aan de militaire autoriteit voor zooveel de militairen beneden den rang van officier 'betreft- toch ruimschoots de ge legenheid, om op gezette tijden zich te doen overtuigen van de aanwezigheid! dn het kwartier van hen, die daar op de vastge stelde urear aanwezig moeiten zijn. .Voor 'wiat betreft eene verwijdering gedu rende den macht blijft van 'kracht heit be paalde in het reglement voor den garni zoensdienst. Bij Kon. besluit is bepaald, dat voor detacheering bij de Landmacht in West- Indië in de eerste plaats worden aangewe zen officieren van het leger in Nederlandseh. Indië. Bestemd voor Ned. Indië bij den bureaudienst jhr. mr. C. Laonan Trip en voor onderwijzer 3e klasse J. H. Kok, J. H. V. Meijer, A. N. Merckelbach, J. J. Mun- nikhuizen en P. G. Jansen. Dr. Lauriliard. Nader deelt het Hbld. mede, dat sedert een viertal we ken dr. Lauriliard lijdende is aan bronchi tis. Na eenig aanvankelijk herstel open baarde zich een hartkwaal. De patiënt wordt te Santpoort verpleegd in de villa „Olimatis". De vorige week was de toe stand zeer ernstig. Sedert hebben zich die hevige aanvallen niet herhaald, doch nie mand wordt thans bij den zieke toegelaten, daar volstrekte rust noodzakelijk is. De Amsterdamsche kies- vereeniging „de Grondwet". In de Maandagavond te Amsterdam onder voor zi'tterschap van den heer J. Veraluys, ge houden vergadering van die kiesvereenigin g „de Grondwet", kwam in behandeling het bestuursvoorstel tot ontbinding der vereend- ging naar aanleiding van de oprichting der afdeeling Amsterdam van den Bond van Vrije liberalen. De beer Versluys, dit voorstel toelichten de, wees er op dat het aan het bestuur niet raadzaam voorkwam twee vereenigingen naast elkaar te laten bestaan, welke het zelfde beoogen. En de Bond van Vrije libe ralen kwam het bestuur voor te zijn het aan gewezen lichaam om het gemeenschappelijk doel te bevorderen. Het v'oorStel werd zonder discussie, met algemeen© stemmen, aangenomen. Vervolgens werd goedgekeurd het voor stel van het bestuur om het kassaldo over te dragen op de nieuwe vereeniging. Tentoonstelling Roode Kruis en Reddingswezen. Giste- den werden de conferenties-demonstraties in een der zalen van het tentoonstellings gebouw voortgezet. Het eerst was het woord aan dr. G. W. Bol and, die sprak over zijn mobiele troe pen verbond plaats. Spr. demonstreerde zijn rijwielbra n cards, automobielen ingericht voor het transport van gewonden en zijn tent, die men op het rijwiel kan meene men, in weinige minuten kan worden opge slagen en beschutting biedt aa.n 6 patiën ten. Hij gaf daarbij een overzicht van het vervoer van zieken en gewonden te velde van de vuurlinie uit tot aan de ambulance en vervoer per spoor en boot naar achter gelegen hospitalen. Kolonel dr. De Mooy wees tsijnerzijds op het groote nut van raderbrancards, zoo als die door hem zijn uitgevonden en sinds jaren bij het leger in gebruik en maakte ©enige bedenkingen tegen het stelsel-Be land. De Voorzitter dankte beide heeren, daar bij de groote verdiensten van kolonel De Mooy op het gebied van het transport van zieken en gewonden in het licht stellend. Daarna volgde demonstratie van het red dingstoestel aan den Hoek van Holland bijl schipbreuk, door dr. W. C. Ruysch, die daarbij1 een kort overzicht g|af van. de stranding van de Berlin en van de mid delen, welke zouden kunnen worden aan gewend ter vermeerdering van de veilig heid voor de schepen bij. het binnenvaren van den Hoek van Holland. Inzonderheid werd hierbij gewezen op de inrichting van de reddingskabels tusschen don lichttoren en den halverwege den pier geplaatsten op stand, zoodat het schip van den lichttoren af door schiettocstellen bereikbaar is en de schipbreukelingen naar den opstand mid den op den pier kunnen overgebracht wor- en van hier, langs den ladder neerdalende, mot reddingsbooten kunnen worden gehaald. Op een opmerking van kolonel De Mooy, dat het noodzakelijk was, dat elk schip van oen schiet.toestel met lijn voorzien ware, oni met die lijn het strand te bereiken, werd door het Kamerlid Van Kol door dr. Ruysch als mede-ontwerper van heb thans gevolgde stelsel gehuldigd opge merkt dat in dit geval het schieten van den lichttoren op liet schip meer trefkans geeft op het strand. Als derde inleider was nu het woord aan den heer Kallff, ingenieur te Amsterdam, die de verschillende wijzen, waarop zieken huizen en woonhuizen door leidingen van warm en koud water worden voorzien, daar bij wijzende op de vernuftige wijae, waarop gezorgd wordt dat het water binnen bepaal de van te voren aangegeven grenzen van temperatuur blijft, wat vooral voor zieken huizen, operatiekamers en badhuizen van groot belang is. Des namiddags werden de oefenings-wed strijden in ©erste hulp bij ongelukken voort gezet, waarbij vooral de aandacht trokken de oefeningen van een aantal postbeambten, die een bijzondere opleiding hebben geno ten met- het oog op ongelukken, die kun nen voorkomen bij het reizen van postbe ambten in dienst. Jubileum Zeebad Sqheve- n ingen. Tot slot en ter bekroning van het huldebetoon aan de jubileerende Maat schappij Zeebad Sclieveningen was gisteren avond in het Kurhiaus een groot feest geor ganiseerd door het Comité voor de hulde betuiging aan de Maatschappij en aan de jubilaresse aangeboden. Het feest was uit sluitend toegankelijk voor hen, die bijgedra gen hadden tot de huldebetuiging en enkele genoodigde autoriteiten, als: de Commis saris der Koningin en leden van Gedepu teerde Staten in Zuid-Holland, de ministers, de gouverneur der residentie, burgemeester en wethouders, de leden van den gemeen teraad en den secretaris der gemeente, ter wijl voorts o. a. genoodigd waren de heeren Waller, mede-oprichter der Maatschappij en Reiss, broeder van wijlen den directeur- generaal der Maatschappij. In de Kurzaal waren op witte voetstuk ken, sierlijk gedecoreerd met goudgele en lichtgroene beschildering, in op gelijke wijze gedecoreerde potten oraujeboomen geplaatst, verbonden door bloemguirlandes, waarin electrische lichtjes straalden. Het tooneel ging geleidelijk in <1© zaa.1 over en was geflankeerd door twee kolom men, in het front waarvan een rijke decora tie van lelies en irissen was aangebracht, waartusschen zich de plaats voor het orkest bevond. In het midden, vóór het tooneel, wierp een lichtende fontein haar kleurrijke stra len omhoog. Het feest nam een aanvang met de uit voering van een jubileüm-marsch, gecompo neerd voor het Jubelfeest en opgedragen aan den gedelegeerd-commissaris der Maatschap pij, den heer J. D. Ruys Th.Azn., door den heer N. A. Bouwman, directeur der Ko ninklijke Militaire Kapel, uitgevoerd door het Philharmonisch Orkest, dat hierna de Ouverture Obcron ten gehoor© bracht. Daarop werd een allegorie uitgevoerd, voorstellende het ontstaan der „Maatschap pij Zeebad Scheveningen". De woorden voor deze zeer toegejuichte allegorie zijn gedicht door mr. H. W. van der Mey, de muziek was bewerkt door Arnold Spoel. Willem Roy aards sprak de Ode aan de stichters. Van 10 tot 11 uur werden de aanwezigen vervolgens aangenaam bezig gehouden in de Conversatiezaal, het Restaurant en de Table d'Hote-zaal van het Hotel. In de eerste zaal traden op mej. Marie v. d. Vijver, de heeren C. Bronsgeest, Wil lem Roy aards, Frans Andreoli, in de tweed© zaal traden op mej. Marie Hofman, Lena van Diggelen, de heeren A. W. van der Linden, Henri Morrieu. C. V. Aarssen, in de derde (cabaret) Mad 11. Giselle, Piauisse en Blokzijl, dr. Heinz Caspari en Kem- pinski. Te elf uur werd op het terras een groote militaire taptoe uitgevoerd, door de Konink lijke Militaire Kapel, de muziek van het derde regiment huzaren en der jagers, hoorn blazers en pijpers, en werd het terras schit terend verlicht door BCngaalsch vuur. En na afloop dezer feestelijkheden begaf men zich weder naar de groote feestzaal, om daar ge zellig te soupeer en. De netto-opbrengst dezer soupers was 'bestemd voor het ter gelegen heid van dit gedenkfeest door de Maatschap pij voor haar personeel gesticht pensioen fonds. De veiligheid van den Nieu wen Waterweg. Naar de 11. Ct. meldt, is het voor den mond van den Nieuwen Waterweg liggende vuurschip „Maas" se dert eenige dagen van een onderzeesch klok- signaal voorzien, dat bij mist en donker weder in werking zal worden gesteld. Gelijk men weet is op deze verbetering door de scheepvaart reeds lang aangedrongen Vonnissen. De rechtbank te As sen veroordeelde den 51-jarigen, ontslagen vader, Frans H„ van liet hervormde wees huis te Assen, wegens schaking van een 17- jarige verpleegde, tot 2 jaar en den 16-jari gen Hendrik B„ te Wc&terbork, wegens mis handeling met doodelijken afloop, van dien 17-jarigen R. Kinds, tot 1| jaar gevange nisstraf, beiden met aftrek vam preventieve hechtenis. Kol.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2