KOLONIËN. BINNENLAND. Vereenlgde Staten. De waarnemende minister van oorlog Oliver heeft- in eene rede, die 'liij hield in een manoeuvre-ik amp, medegedeeld, dat president Roosevelt omgaat met het plan der oprichting van een staand leger, sterk 250,000 man, in acllit legerkorpsen, wan neer het congres daarvoor het geld wil toe staan en het land de recruten leveren. Dit ieger zon zijn samengesteld uit een kern, die de sterkte van het tegenwoordige leger iets zon te 'boven gaan, en uit vrijwilligers, die in acht groote kampen geoefend zouden moeten worden. Te Washington is men volgens de New Nork Herald van meening, dat het ver trek van het Amerikaanse lie gezantschap uit Venezuela uitsluitend verklaard mo^t worden uit de pest, die in Caracas en La Guaira heer sekt. Het gerucht, dat het tot een diplomatieke breuk is gekomen wordt noch aan het Amcribaansche ministerie van buitenlandse lie zaken, noch aan het Vene- zolaaiische gezantschap te Washington be vestigd. Zuidwest-Afrika Berlijn, 25 Juni. Een kabeltelegram uit Windhoek deelt mede, dat bij de Luede- ritzbaai een diamantveld met eene uitge strektheid van 15 K. M. is ontdekt. Het veld ligt voor de helft op regeer ingsgebied, voor -de andere helft op het gebied der Deutsche Kolonialgesellschaft' Australia an de Kaapkolonis. Tussclien Australië en de Kaapkolonie dreigt een tariefoorlog' uit te breken, alls uitvloeisel van 'het door Australië uitge vaardigde verbod van invoer van veevoeder uit de Kaapkolonie. De regeering van de Kaapkolonie dreigt met tegenmaatregelen, die Austrlië gevoelig kunnen treffen, om dat de Australische uitvoer naar Kaapland veel grooter is dan die uit Kaapland naar Australië. Allerlei. Clermont Forrand, 25 Juni. Er heeft een brand gewoed in de fabriek van Torrilhon. De brand kon tot de fabrieksge bouwen beperkt wordenhij is van minder belang dan men eerst vreesde. Een brand weerman is vrij ernstig gewond. Cor uil na, 2 5 Juni. Het stoomschip Larrachi was gisteren om 2 uur uit Vigo vertrokkenHet schip stootte op een rota en jonk snel. 151 passagiers kwamen om, 61 werden gered. Ouder de omgekomenen zijn de kapitein, de dolkter en de eerste officier. Madrid, 2 5 Juni. In den Senaat antwoordde de minister van openbare wer ken op eene vraag, dat de regeering sints gisteren geen nader bericht heeft ontvan gen over de stoomboot La-radhe. De minis ter hoopt dlat het aantal slachtoffers veel ge ringer zal zijn dan eerst werd beweerd'. Corunna, 2 5J u n i. Voor zoover tot dusver bekend is, zouden er 23 personen verdronken zijn bij de ramp van de Laia- che, waaronder de kapitein, de tweede dok ter, de eerste timmerman en verscheidene kinderen. De ramp wordt toegeschreven aan mist. De toestand van de zee verhindert het onderzoek. De overlevenden verhalen hartverscheurende tooneelen. Tweede telegram. Volgens de laat ste berichten wren op de Larache 59 pas sagiers en was de bemanning 52 man sterk Er worden 38 personen vermist. T u r ij n, 2 5 J u n i. Een bark, die in den afgeloopen nacht de rivier de Po overstak, slceg om. Negen passagiers kwamen om, waaronder vier vrouwen. O OST-INDI E. E«h Controleur op Woet-Sumotra vermoord. Van Sumatra's Westkust is bericht ontvangen, dat de controleur bij het bin- nenlandsch bestuur J. Bastiaans (volgens de regeeringsalmanak van 1908 belast met het bestuur over de onderafdeel in gen Lintau en Boea, afdeeling Tajiaih Dtatar, Padangsche bovenlanden) is vermoord. Een telegram hierover aan het HJbld. luidt: ,,De controleur van Boeaih, J. Bastiaans, is door lieden, dlie hun belastingpenningen kwamen terugeisohen, vermoord. Het gezin van den vermoorden ambtenaar bevindt zich in veiligheid. De controleur van Palembajan, J. E. Edüe Lzn., is van zijne standplaats naar Fort de Koek gevducht. De kapitein K. P. A. M von Raeefeld Meijer is met 75 bajo netten naar Palembajan gedirigeerd. Mid don Colebes. Volgens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram is op verzoek van het zelfbestuur van Belo Lawoe in Midden Cele bes militaire hulp verleend tegen 50 vijan dige Toradja's in het naburige landschap Lairanggonau. Vier van deze waaronder de aanvoerder, werden neergelegd. De overigen vluchtten, doch zoohten daarna weder aan raking. Onzerzijds is door een pijlschot onbedui dend gawond een Europecsch militair bene den den rang van officier. Kameroverzicht Twaad. Kumar. Voortgezet is Donderdag het debat over het. wetsontwerp tot toekenning van een ren teloos voorschot voor den spoorweg van Hon- tenisse naar de Belgische grens in de rich ting van .Selzaete. Minister Bevers ontkende tegenover den heer Patijn, dat het ontwerp bevoorreobting der buitenlandsche industrie inhoudt, van benadeeling der binnenlandsche suikerindus trie is geen sprake van achteruitzetting van Sas van Gent evenmin. De heer Patijn staart zioh blind op .Sas van Gent en ziet daardoor over het hoofd', dat een geheele u- de geprojecteerde lijn wordt ge- - de raad van toezicht op de k. spoorwegen heeft zioh uitgesproken voor de ontworpen lijn. Bbvendieu zijn aan het co mité voor den spoorweg eischen gesteld', die waarborgen binnen een bepaalden tijd de tot standkoming der aansluiting .met Sas van Gent. Trouwens geen enkele uitkeering, ook niet van subsidie aan het comité zal plaats hebben, voordat de overeenkomst zal zijn geteekend. De .minister verklaarde zioh be reid ernstig te overwegen de geschiktmaking der bruggen over het kanaal Ter neuzen Sas van Gent voor een trambrug geheel of gedeeltelijk Voor rijksrekening te nemen. Ter goede verzekering, dat het spoorwegcomité binnen een bepaaldlen tij(di ook een zijlijn naar Sas van Gent tot stand zal brengen, zal de regering van dat comité een waarborg som van f 50.000 vorderen. De heer Patijn (1.) stelde eene motie tot uitstel van 't ontwerp ter bevordering eener nadere overweging van aanfluiting Van Westdorpe en Sas van Gent in de ontwor pen lijn. Spreker trok echter de motie we der in nadat de heeren Lely ,Smeenge en v an Gijn een amendement hadden ingediend strekkende aan de subsidiieverleening, de •voorwaarde te verbinden, dlat het subsidie niet verleend wOrdt dan nadat de gelijktij dige aanleg en exploitatie van een zijlijn naar Sas van Gent is verzekerd1 ten genoege van den Minister. De heer Treub (w.-d.) nam Patijn's mo tie over. Ze wend verworpen met 51 tegen 23 stemmen. Helt algemeen debat is gesloten. De heer Lely (1.) verdedigde zijn amende ment. Het werd bestréden door den heer Fruytier en den minister, waarna de heer •De Geer als sub-amendement voorstelde in des heeron Leiy's amendement het woord „gelijktijdig" te veranderen in „tijdig". Dit sub-annendement weid aangenomen met 41 tegen 33 stemmen. Het aldus gewijzigd, ontwerp is goedge keurd. Nadat vervolgens oenige wetsontwerpen on der an e'er dat betreffende den bouw van, een nieuw mun'tgeibouw te Utrecht, waren aan genomen, kwamen aan de orde de Justiti- eele wetsontwerpen tot onverwijld© bestrij ding van den achterstand bij de rechterlijke colleges, door versterking van personeel en invoering van een instituut van een alleen- sprekenden rechter. De heer van Styrum (lib.) opperde eeni ge bedenkingen. De heer van Limburg (v.-d.) oordeelde dat door fouten, welke het systeem van de ontworpen regeling aankleven,, dé voorge stelde proefneming .met den alleenspreken- den rechter zal mislukken. Ten eerste zal het van de Rechtbank zelf afhangen, of daarbij, een enkelvoudige kamer zal ontstaan, en ten tweede zal van een drieledige Kaïmer besliét worden, welke zaken door de enkelvoudige Kamer zullen worden behandeld. Vooral dit laatst© is een fout en daarom bepleitte spre ker alsnog herstelling van de bepaling, dat de zaa&j aan den alleensprekenden rechter worldt overgelaten, wanneer beide partijen dit eenparig verzoeken. De heer Dè Savornin L oh man (chr.-h.) belstreed in het algemeen liet insti tuut van den alleensprekenden rechter, als verminderende den waarborg voor goed recht. Toch zal spreker met het ontwerp jnédegaan, omdat aan de reoMbank en niet aan partijen wordt overgelaten af een zaak dkx>r den alleensprekenden rechter zal wor den berecht. De heer Loeff (r.-k.) oordeelde, dat men hier te doen heeft met een proefne ming zonder eenige principieel© beteekenis. Bij de verdediging van de ontwerpen ver zekerde die minister, later principieel te zullen terugkomen op die quaestie van het facultatief stellen van de conclusies van het Openbaar Ministerie. Aangenomen werden hierna eenige kQei- nere wetsontwerpen en conclusies op adres sen. Vrijdag voortzetting der agenda-. Dinsdag heeft de eindstemming plaats over de motor wetten, de justitieele wetten en de rivierwetten. Berichten. De Staatscourant van Va-ijldag 26 Juni bevat o. m. de volgende Kon. besluiten: herbenoemd tot bestuunderen van de öar- negaeetichiting jhr. mr. A. P. Van Kame- beek, jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, jhr. S van Citters, beide eerstgenoemden tevens respectievelijk voorzitter en secreta ris-penningmeester benoemd tot ambtenaar aan de Konink lijke Biibüolhedk te Den Haag J. H. D. Kautzanann, thans tijdelijk; eervol ontslagen met pensioen wegens lichaamsgebreken de luitenant-kolonel H. J Erzey, van het 4e regiment huzaren benoemd bij de cavalerie tot ritmeester de le luitenant J. Neuman, gedetacheerd bij het Inldische leger; bij het 2e reg. huzaren tot ritmeester de le luit. P. H. A. Loopuit van het corps; bij het 4e regiment huzaren tot majoor de ritmeester R. W. Wijnmalen van het 2e regiment; op verzoek eervol ontslagen met pensioen wegens physieke ongeschiktheid mej. J. H. L. Opdelaey, gewezen hu"lponderwijE5eres in Indië, met verlof; idem A. van der Meij- den, gewezen baas-ketelmaker bij. het ma rine-etablissement te Soerabaiia eervol ontslagen met pensioen de gewe zen hulpprediker C. C. J. Schroder; idem dr. S. Figee, gewezen directeur van het. ob servatorium te Batavia; idem J. A. J. Ro kos, gewezen onderpakhuismeester te Bata via; idem C. J. W. Oollard, gewezen com mies bij den stationsdienst der Staatsspoor wegen op Java; idem C. J. Vermeijs, chef van de 4e afdeeling der Staatsspoorwegen op Java benoemd tot vice-president der rechtbank te Zwolle mr. P C. A. Sichterman, thans rechter in dit college; 'benoemd tot rechter in de rechtbank te Rotterdam mr. C. Star Busman, thans sub stituut-officier van justitie aldaar; op non-aotiviteit geeteld de kapitein-lui tenant ter zee C. L. Temminck Oroll, uit Indië in Nederland terug; idem de luite nant ter zee 2e kl. jhr. H. K. B. Rendorp, rit Indië terug; eervol ontheven als off icier-instructeur bij het marine-instituut te Willemsoord de lui tenant ter zee le klasse W. van Braam en belast met die betrekking de luitenant ter zee le kl. J. Tissot van Patot. *-H. M. de Koningin-Moeder kwaan Donderdagavond met den trein van 5 uur 25 van Soest dijk te Amsterdam aan om de Parsifal-uitvoering der Wagner-veroeniging bij te wonen. Van het station reed II. |M. in gesloten rijtuig rechtstreeks naar den Stads schouwburg, waar «H. M. door het bestuur der Wagner-vereeuiging werd ontvangen en naar de voor H. M. bestemde frontloge ge leid. Fraaie bloemen werden der Vorstin aangeboden Prins Hendrik op reis. Router seint uit Bodö, d.d. 25 Juni: Heden morgen kwam prins Hendrik hier aan met den groother tog van Oldenburg, aan boord van diens jacht Lensahn. De reizigers begeven zich' heden namiddag naar SailutjeLma. Prins Hendrik zal bij zijne terugkomst aan boord van het Noderlandsche oorlogsschip gaan. dat sedert Zaterdag hier ligt, en daarmee naar Nederland terugkeeren. Mede met het doel om te 's Graven- I hage eenige akten dor jongste Vredesconfe rentie te onderteekenen, werd gisterenavond in het Palace-hotel verwacht de eerste ge delegeerde van Duitsohland baron Marscha! 1 von Bieberstein In het hotel des Indes te''sGraven- hage zijn aangekomen de heeren Pompilj en Fusinato, gedelegeerden van Italië ter jong- j ste Vredesconferentie, die aldaar eenige ak- ten der conferentie komen onderteekenen. j Met gelijk doel zijn in het hotel de Twee Steden aangekomen de toenmalige gedele- geerden van Oostenrijk-Hongarije, de hee ren Merey de Kapos Mère en baron de Macchio. De wethoudersbenoeming te Amsterdam. In een gisterenavond gehouden vergadering van den bestuursraad der negen vrijzinnige kiesvereenigingen Vooruitgang te Amsterdam is de volgende motie aangenomen ,,De bestuursraad, overwegende, dat mr. S. de Vrie9 Dfen. door den gemeenteraad is verkozen tot wethouder en door het college van B. en W. is belast in het bijzonder met de zorg voor het onderwijs in deze .ge meente, betreurt, dat door de medewerking van vrijzinnige raadsleden aan een princi pieel tegenstander van het openbaar onder wijs de zorg voor dat onderwijs in Amster dam werd toevertrouwd, en verzoekt het cen trale comité de negen vereenigingen met deze uitspraak ,in kennis te stellen, teneinde daarmede rekening te houden 'bij de voor bereiding van volgende verkiezingen voor leden van den gemeenteraad". Eervol ontheven als adjudant bij het le regiment infanterie de le luitenant F. de Gooi jen, in verband met zijne detachee ring bij het departement Van oorlog. Naar het Hbld. verneemt, zal de ka pitein der marechaussee, jhr. F. M. van Spenglcr, te Arnhem, benoemd wei-den tot hoofddirecteur der Rijkswerkinrichtingen te Veen huizen. Jubileum pref. Pel. Gister 'was het 125 (jaar geleden, dat prof. dr. P. K. Pel aan de gemeen te-universiteit te Amsterdam het amlbt van hoogleeraar in de geneeskunde aanvaardde met een oratie Over ,,,d© beteekenis van het onderwijs aan het ziekbed". Peter Klasius Pel, den 22en Februari 1852 te Drachten geboren, .bezocht het gym nasium .te Sneek en studeerde te Leiden van 18691876. Van '75'76 was hij assistent van prof. Rosenstein en promoveerde 29 September 1876 op een dissertatie over de „koortsverwefckende weikalng van Digita lis" Daarna voltooide hij zijne studies te Beriijn, Weenen en Parijs en kwam in Oc tober 1877 als uitwonend assistent van pro fessor Stokvis te Amsterdam. Het volgende jaar reeds werd hij assistent bij 'bet onder wijs en in 1878 lector aan de universiteit, belast met het onderwijs in de acute infec tieziekten en de pöiysdsche diagnostiek. Den 21en Maart '83 werd hij benoemd tot gewoon hoogleeraar in de geneeskunde, welk amlbt hij 25 Juni d. a. v. aanvaardde. In 189i werd hem de leerstoel aangeboden van zijn vroegeren leermeester, prof. HjuOt, 'doch de geleerde bleef Amsterdam getrouw. Onder zijn talrijke geschriften muntten vooral uit zijn „pneunomie" (longontste king), waarover hij in Wiesbaden refereer- *e, een leerboek over nierziekten, een over maagziekten en nu onlangs een over „de leverziekten en de ziekten der galwegen". Populair en wetenschappelijk is zijn bekend boekje de Eubiotiek" (de kunst om gezond en gelukkig te leven en ziekten te voorko men), dat in het Duitsöh vertaald is, zijn derde editie reeds beleefd heeft en zelfs door de hoogste vorstelijke personen is aange vraagd. Professor Pel is zeer gezien, lid van tal rijke wetenschappelijke vereenigingen in binnen- en buitenland. Hij nam een goed) aiandeel in de bestrijding der tuberculose als volksziekte, terwijl hij zich ook interesseer de voor de bestrijding der epilepsie (val lende ziekte). Hij' is ,©en populaire figuur, die overal bemind is, niet het minst in onder de volksklasse. Van zijn vroegere assistenten zijn thans o.a. professoren de heeren Spronok, Wert- heim, Salomonson, Mendes da Oosta en Ruir tinga (zijn schoonzoon). Zij en zijne studen ten en patiënten erkennen in hem den uit- nemenden 1 eeraar en kundigen geneesheer 't Was daarom van zelf sprekend, dat de dag van gister aangegrepen werd door allen als wle'llkome gelegenheid den professor (hunne (hulde te betuigen. Verschillende commissies hadden zich gevormd, die heden middag te half drie hare opwachting bij' den professor gingen maken in zijne woning aan de Heeren gracht, w,aar het een ge drag was, van de velen, die den hoog- lee ra ar k wam en gel uk wenscben Professor C. H. H. Spronok bood onder het uitspreken van een zeer waandoerende toespraak namens oud-assistenten van pro fessor Pel dezen diiens buste aan. Dr. T. H. Schreve, uiit Rotterdam, was de tolk der oud-leerlingen en schonk bet door Thérèse .Schwartze geschilderde portret van mevrouw Pel aan. Uit naam der talrijke vrienden voerde dr. N. van Rijnbeek het woord en overhandigde een fraai aquarel van Weisen- bruoh, terwijl eindelijk de voorzitter van het studentencomité tot het aanbieden van een huldeblijk, de heer J. A. J. Barge, de gereproduceerde portretten aanbood der leermeesters van prof. Pel, de professoren Rosenstein en Stokvis, bij wie hij als assis tent werkzaam geweest is (de portretten zijn van Tli. Molken-boer). Behalve de boven vermeld© personen werd nog ter receptie het woord gevoerd door prof. dr. C. H- Kuhn, uit naam der medische faculteit. Deze spr., een der oud ste en intiemste vrienden van prof. Pel, verklaarde dat deze behoort „tot de aller- besten van nu en vam alle tijden." Toen sprak prof. Hector Treub, namens den Geneeskundigen Kring, in welke veree uiging Pel steeds hoog gewaardeerd wordt, on eindelijk werd nog het woord! gevoerd door prof. Zeeman, als vertegenwoordiger van het „Genootschap voor Natuur-, Genees- en Heelkunde." Ten slotte sprak nog mr. J. G. Gunning als afgezant van het Gasthuis der Ned. Vereenig,ing tegen vallende ziekte, welker voorzitter prof. Pel is. Tot zoover de officieele huldiging. Maar talrijk waren ook zij, die den jubi laris zondCr opdracht kwamengelukwensehen. Onder de geschenken, welke aan prof. Pel werden aangeboden, moge worden ge noemd een met bloemen versierden visch- hengel. (Prof. Pel is een groot liefhebber van de hengelsport). Dit huldeblijk werd overhandigd door de heeren Anderheggen en <C. A. A. Dudok de Wit. Professor Pel dankte allen voor de hulde, hom gebracht en mocht behalive deze offi cieele huldebetuigingen nog talrijke monde linge, schriftelijke en telegrafische felicita ties ontvangen. Aan de kliniek in het Bdnnen-Gastlhuds had gistermorgen een intieme huldiging van prof. Pel plaats. In zijn kamer was een toepasselijke versiering aangebracht. Aller eerst werd hij toegesproken door den direc teur van heb Binnen -Gasthuis dir. Stuimpf, 'welkie de verdiensten van den jubilaris Schetste. Daarna sprak namens assistenten dr Weinhauser. In de met bloemen ver sierde vrouwenzaal werd hij vervolgens met pianomuziek ingehaald, waarna door de patiënten een welkomstlied werd gezon gen. Als nu werd de jubilaris gecompdmen- teerd door de hoofdverpleegster zuster M. Debrus, welke hem een bloemstuk overhan digde, .benevens een miniatuur stetoscoop dn goud en miniatuur peroussiöhamer. Uit naam der patiënten sprak mej. De Boer. Prof. Pel, diep ontroerd, dankte allen voor de hulde hem gebracht: Op zaal H. werd hij vervolgens eveneens met zang ingehaald. Een typische hulde wachtte hem ook hier. Een patiënte uit de geboorteplaats van den jubileerenden hoogleeraar, Drachten, zong hem het Friesche volkslied toe. Tevens werd hem door een andere patiënte een door de zen vervaardigd gedidht gereciteerd. Ook op deze zaal werd door hem in enkele woor den dank, betuigd. Op de versierde zalen der ma nnen a fdeel ing. waarheen men zich thans begaf, werd prof. Pel eveneen sg©- huliddgd. Het .geheel getuigde van de giroote liefde, door alle rangen en standen Voor den humanen geleerde gekoesterd. Meer dan honderd collega's en oud-leer lingen boden gisterenavond den jubilaris een diner aan in Couturier, waar de joviale toon heerschte van een reünie van oude studie makkers. De hoogleeraar en ook -zijn eeht- genoote werden hartelijk toegesproken door de heeren Del prat, Th. Schreve, Blooker, Treub en Wertheim Salomonson. Na het diner bnachten de studenten bun vereerden leermeester een serenade. De kleu rige lichtstoet, die zicb in de Oudemanhuis- poort had opgesteld, had op idezen mooien zomeravond tienduizenden op de been ge bracht. Om tien uur kwam de stoet hij Couturier aan, waar de heeren Fuldauer, rector van den -Senaat, en Duffels, praeses der medische faculteit van het corps, prof. Pel huldigden. De hoogleeraar sprak uit het raam de stu denten toe, die hem warme ovaties brach ten. Ook de hoogleeraren Ruitinga, Kuhn, Treub en Lanz werden luide toegejuicht en dankten met een enkel woord. Onder de studenten waren vele dames. M a r t h a-s tiohting. Men meldt aan d'e „Nederlander", dat tot president van het bestuur der Martha-stiohting te Al fen aan den Rijn in plaats van wijlen ds. J. G. Smit is gekceen dr. J. Th. de Vis ser, te Amsterdam, en tot vice-president, ds. J. L. de Heer, te Rotterdam. Uitvaart professor Polak. Op de Noorderbegraafplaats te Groningen is gister ter aarde besteld het ovenschot van professor dr. H. J. Polak. Een schat van bloemen en kransen gaf blijk van de liefde en waardeering, die velen voor den over ledene gekoesterd hebben. Aan het graf werd gesproken door prof. dr. B. Symons, die den overledene schetste als groot philoloog, man van fijnen geest, groote wetenschappelijke kennis, die ondanks dat uitmuntte door groote bescheidenheid de rector van den senaat van het Studenten corps schetste het verlies voor leerlingen en studenten; dr. A. G. Roos, namens vele oud-leerlingen, vertolkte de achting door al len voor den overledene gekoesterddr. Goudsmit van Zutphen soehtste den levens strijd van Polak en diens energie bij zijn studiën onder mindeT goede levensomstan digheden. Mej. Anna Polak, dochter van den over ledene, dankte voor de bewezen eer. Aanwezig waren o. a. de hoogleeraren, het college van curatoreD, de Burgemeester, de Commissaris der Koningin, leerlingen en oud-leerlingen. Mr P. H. Smits, f Ih zÜn woon plaats Bloemenidlaal is jWoensdag k>p 51-ja rigen leeftijd gestorven de heer mr. P. 'H. Smits, kantonrechter te Zaandam, in welke functie hij in 1896 benoemd werd. Van 1891 tot 1893 bekleedde hij de betrekking van griffier bij het kantongerecht te Goor en daarna tot 1896 van substituut griffier bij do rechtbank te 's Hertogenbosch. Maatschappij van Nijvarhaid. Dordrecht, 26 Juni. Heden en morgein wordt te dezer stede de 131ste jaariijiksche algemeen© ver gadering der Maatschappij van Nijverheid Gisterenavond zijai de directeuren, af gevaardigden, donateurs en leden dor Maatschappij door het Gemeentebestuur van Dordrecht ten raadhuize ontvangen, terwijl vervolgens in de Vereeniging „Kunstmin" de ontvangst door het bestuur van bet de partement. Dordrecht plaats had. Directeuren en afgevaardigden werden te 8 uur ontvangen in de raadzaal van het stadhui, iwaar de burgemeester, de heer H. J. Wichers, de heeren welkom heette, en dit met te meer opgewektheid, omdat deze jaarvergadering de eerste is, die te Dor drecht gehouden wordt. De burgemeester schetste de eischen aan de nijverheid van lieden geeteld, vergeleken bij die van vroe ger en sprak ten slotte de verwachting uit dat hij hel bezoek aan de Dorditsche fabrie ken zou blijken dat de Dord'tsche nijverheid zoo al geëvenaard, zeker niet overtroffen wordlt. Spr. besloot met gezondheid, werk kracht en werklust toe te wenschen aan al len. Daarna werd de eerewijn aangeboden. De voorzitter der Mij;. dankte voor de» vriendelijke en feestelijke ontvangst. Vandaar ging hiet naar „Kunstmin", waar de ontvangst vanwege het departement plaats had. De Leer A. van Drooge, voorzitter \au het Dordtsche departement, hield hier een hartelijke welkomatrede, waarin hij zijne hoorders onthaalde op een geschiedenis /au het oude en van het nieuwe Dordrecht en o.m. veel interessante vertelde van de Dordt sche gilden. Deze ojiHden, dikwijls en niet ten on rechte, miskend, zijn voor de vroegere nij verheid van liet hoogste gewicht geweest. Voor onze tegenwoordige nijverheid eu spr. durft zeggien zélfs voor onze arbeids wetgeving1 in de grondige bestudleoringi der geschiedenis dier oud© vakvereonigingen van groote waarde. Ontneemt men aan de regels voorschriften en wetten der gilde broeders hun over tol Lighéden, hun -k'ein zieHiig© coneurrontievrees, breng ze in over eenstemming met de tegenwoordige 'evens beschouwing en men zal moeten erkennen, dat zij vee! belangrijks bevatten niet .dleen, doch in vele gevallen nog steedis als richt snoer kunnen worden gebruikt. Behalve deze onverwelkbaro verdienste hadden de gilden neg verscheidene goede instellingen zoo was het leerlingwezen een voortdurende zorg en de onderlinge hulp bij sterfgevallen rampen enz. ten zeerste te roemen, doch ook voor het genoegen en de ontspanning der gildebroeders werd gewaakt en gezorgd. De veranderde volksgeest deed dit insti tuut verdwijnen, bij decreet van 25 Mei 1798 werden de gilden opgeheven. Na herinnerd te hebben aan het kwijnen de industrieele leven in de 19e eeuw, kwam» spr. aan het heden. Hij mocht zeggenwij zijn op den goeden weg, er leeft een nieuw geslacht, hier en daar met nieuw bloed ver sterkt dat heeft begrepen dat men met het verloopen van heb tij ook de bakens moet verzetten, het heeft dit niet alleen begrepen doch o©k gedaan en met succeswij kun nen t.hans wijzen op verschillende groote inrichtingen waarvan er zijn, die een Euro- peesche vermaardheid hdbben. Spr. noemde eenige cijfers, getuigende van den vooruitgang der Dordtsche nijver heid. Op 31 December jj.l. was het aantal stoomwerktuigen in de industrie 79 met een vermogen van 1930 P.K., en het aantal motoren 71 met 531 P.K., d. i. sinds 1903 een toename van resp. 27 en 50 Met een hartelijk welkomstwoord eindigde Spr. zijn toegejuichte rede. De heer A. van Rossum, voorzitter der maatschappij, antwoordde op dit wel komstwoord .met een toespraak, waarin herinnerd werd aan het vele, dat in Dor drecht ter bevordering der nijverheidr vooral op het gebied der vakopleiding is gedaan. Na afloop bood de Vereen. „Kunstmin" een concert in den tuin aan, gegeven door het stafmuziek-corps van het 3e regiment in fanterie te 'Bergen-op-Zoom, kapelmeester de heer A. Bar be. Donderdagavond werd aan de afgevaar digden en verdere aanwezigen aangeboden liet door het departement Dordrecht van de Maatschappij uitgegeven gedenkboek, ge titeld: :„Nijverheid en Handel" in Dor drecht en omstreken". Het geschrift, 140 bladzijden groot, met artistieken omslag in vier kleurendruk, geeft, na een inleiding en een beschrijving van de verrichtingen van het departement gedurende zijn 53-jarig be staan, in woord en beeld een overzicht van de voornaamste handels- en industrieele on dernemingen in Dordrecht en omstreken. Behalve zeer vele foto's, bevat het boekje reproducties naar werk van enkele Dordt sche kunstenaars. De uitgave is bezorgd door de Dor- drechtsche Drukkerij- en Uitgevers-Maat schappij, die ook het Tijdsdhrift der Maat schappij uitgeeft. De lustrumfeesten te Delft. De commissie van uitvoering, welke namens de burgerij van Delft het Studentencorps bij zijn Xlle lustrum eene hulde zal aanbie den, heeft zich als volgt geconstitueerd: F. M. de Vries van Heyst, burgemeester van Delft, voorzitter; prof. E. G. EvertSj rector- magnificus; F. G. J. Bosschaart, luit.-kol. garnizoens-commandantM. M. Schilt© W. WaltmanR. H. L. J. Roes, en mr. A. A. Kiiller, secretaris. Bij genoegzame deelneming zal het ge schenk bestaan uit eenige senaatszetels en een concert op den avond van 4 Juli a.s. De aanbieding van het geschenk zal plaats hebben op Zondag 28 Juni a.s. proefneming met redidings- materiaal. Bijgewoond! o.a, door den minister van marine, vice-admiraal Went- bolt, en door enkele leden van die Tweede Kamer, hadden gisteren voormiddag aan t Noorderhoofd van de Schevendngsche Vis- schershaven de proefnemingen met red- diiiigsmateriaal plaats. Eerst werd geschoten met het Bahrs-lijm- geweer, dat ook aan boord van kleine boo ten ban worden giebruikt, om van daaruit

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2