S°. 6. 7*e Juargaiig. BUITENLAND. FEUILLETON. CISKA VAN DANNENBURGH. DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amorsfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers0.03. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 'smorgons by de Uitgevers in te zenden. Uilgevers: VALKHOFF 6 C°. lltrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels f 0.50. Elke rogel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald advorteeren in dit Blad, by abonnement Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht. l>e toestand in llnsland. Bij de debatten, die in de parlementen van Engeland en Frankrijk gevoerd zijn over de bezoeken aan den Gzaar, hebben de beide ministers zich gunstig over den biuuenland- sclien toestand van Rusland uitgelaten. Sir Edward Grey verklaarde: ,,Mct volledige kennis van de rapporten, die wij in de laatste twee jaren hebben ontvangen, zeg ik, dat het regeeringsstelsel beslist beter gewor den is". Minister Pichon prees den Ozaar als een moedigen constitutioneelen lieerscker" Ook in de toongevende kringen van het land zelf heeft men een 'blijmoediger kijk op do dingen dan te voren. Alles stiaat goed. Geen oorlog. Revolutie voorbij". Met deze woorden kenschetste M. Meuschikow, een der gezaghebbende Russische dagbladschrij vers, onlangs den toestand. Nu is optimisme iets wat zeer betrekkelijk is. Wat de een een gunstig verschijnsel noemt, dat kan door een ander zeer verschil lend opgevat worden. Maar er zijn toch tee kenen, die er op wijzen, dat de toestand rusti ger wordt en misschien ook gezonder. De bekende rubriek van de Russische dagbla den, waarin de moorden, brandstichtingen overvallen, bomaanslagen enz. vermeld staan, wordt kleiner in omvang. De vroeger in wijden kring aanwezige sympathie voor revolutionaire handelingen is sterk bekoeld En de afloop van het Port Aithur-proces laat toe, een droevig hoofdstuk van de ge schiedcnis to besluiten. Wel is waar is, on danks dit alles, de toestand nog alles be halve rooskleurig. Van de moedogenlooze strengheid, waarmee de orde wordt gehand haafd, getuigt het cijfer vaii 100 terechtstel lingen gedurende hot eerste halfjaar van 1908 alleen in de beide steden Warschau en Lodz. In de steden en op het platteland gaat men gebukt onder eene buitengewone duurte van de noodzakelijkste levensbehoef ten, gevolg van het misgewas van het vorige jaar in meer dan dertig gouvernementen. En wanneer men rondziet naar wat verbete ring behoeft, dan duizelt men over het vele wat moet worden ter hand genomen en waar voor moet worden getracht de middelen te vinden bij een financieelen toestand, die de uiterste spaarzaamheid eischt. Maar ook al houdt men met dit alles reke ning, dan schijnt het toch, dat voor het oogenblik de biunonlandscho toestand van Rusland met een zeker, zij 't ook zeer voor zichtig, optimisme mag worden beschouwd. De Köln. Ztg. kwam onlangs aan het einde van een artikel, waarin do toestand uitvoe rig werd nagegaan, tot deze slotsom Bijna schijnt het, alsof het moeielijlke begin tot een hervonmenden en op bon/wenden vredesarfeeid gelukt is. En er zijn aanwijzin gen voorlbaudlen, dat ook. 'die intelligente krin gen in Rusland en de maiatschaippij in het algemeen zich hierin tegemoetikotmend willen gedragen. De berichten neimen toe, dat leer lingen en studenten van het niets doen en laiwaai maken aillkeerig zijn gewerden, en dat na de jarenlange wanorde in het onder wijs nu de reactie begint. Met bijzondere vreugde moet het warden begroet, ails leer lingen en studenten tot den arbied terug- keereu, want het grootste gevaar voor dje toekomst lag toch hierin, dat het opkomen de geslacht vaai de beschaafde standen zich eigenlijk gelheel ontwend had aan ornstigen arbeid. Men zal nu moeten afwachten af dit onmiskenbaar begonnen proces van gezond- wording op het Russische onderwijsgebied, van duur zal zijn. Van groot gewicht daar voor zal eöhter ook zijn, of de nieuwe minis ter van onderwijs Schwarz genoeg 'doorzicht en wil toont om de bstenende hand te slaan aan de gebreken op het gebied van het on derwijs, inzonderheid het hooger onderwijs. Wat van 'hem tot dusver is gebleken, waar- - iee geen program werd -gegeven maar eigen lijks niets werd gezegd, laat voorshands niet toe dat te beoordeelen „Voor de landbouwende meerderheid van het Russische volk is de leuze voor de naaste toekomst: Agrarische hervorming, voor de intelligente kringen echterVerzoening van de maatschappij met den staat. Het mag ook als eene zaak van gewicht worden aan gemerkt, wanneer deze waarschuwing thans tot do intelligente kringjen gericht wordt door den gewezen directeur van de Oswo- boschdenije Peter Struve, vroeger een sociaal democraat die nu tot de kaJctebten behoort, fcitruive heeft in het tijdschrift Russkaja Myssl een artikel geplaatst over ,,IIet groote Rusland", dat in de Russische pers druk besproken is. Struve verlangt eene krachtige buitenIiandsohe politiek van Rusland, waar voor de binnenlandsche politiek slechts een middel tot het doel is. Het (Joel moet zijn, de heerschappij te krijgen over het gansche kustgebied' van de Awarte zee, dus over het nabijgelegen oosten. De middelen daartoe moeten echter niet de ouden zijn, maar de verzoening van staatsgezag en maatschap pij, die nu veelal tegenover elkaar staan, en economische exploitatie van het te ver krijgen gebied, waartoe medewerking moet worden gezocht van de niet-Russisclio rassen, derhalve Joden -emancipatie en eene vrijge vige Polen-politiek. „Men ziet, hier gaan oude en nieuwe gedachten samen. Het gevaarlijke daarin is, dat zij eene actieve, ja agressieve buiten- landsohe politiek aanbevelen in eene zeer bedenkelijke richting. Dat echter is juist datgene, wat Rusland, wanneer het inner lijk gezond wil worden, voor geruimen tijd: ter zijde moet stellen. Een goed deel van de mogelijkheid om de reuzen massa van hervor mingen uit- te voeren, hangt af van de staats financiën, en wanneer daarvan veel wordt gevergd voor eene agressieve politiek naar buiten, dan wordt het onmogelijk orde en rust te herstellen in het binnenland. Struve's gedacht ei iga ng is daarom ook wat een zeer verblijdend verschijnsel is in dè Russische pers algemeen bestreden, ook door de Nowojo Wremja, die het standpunt, dat staat tegenover dat van Struve, zeer juist samenvat iu de woorden- „Haudkaiving van macht is het uiterste wat wij ons mogen veroorloven. Van machtsontplooiing kan geen sprake zijn". Maar wanneer de prak tische conolusiën van Struve wonden afge wezen, dan doet dit niets af aan de sympto matische beteekenis van zijne algemeen e ge dachte en van zijne waarschuwing. WaiV neer van die zijde gewezen wordt op de noodzakelijkheid der verzoening van staat en maatsdhappij, door den eersten liberaal te besturen en de laatste op te voeren tot politiek denken, dan is dat misschien een toeken, dat ook voor het denken van de in telligente kringen een „nieuw Rusland" wil beginnen. „Verdraagzaamheid in geloofszaken, weg ruiming van de afzondering der boeren van de reet van. het Russische volk, constitutio- neeie rechten dlat zijn tot dusver do uit komsten. Zij zullen slechts van beteekenis zijn, wanneer zij het begin beteékeueu van een tijd van stillen en onvtermoedden her- vormingsarbeid. Hoopvolle aanwijzingen daartoe zijn voorhanden. De mogolijklieidJ echter, dat daaruit iets duurzaams van be teekenis zal geboren worden, hangt voorna melijk of van de wijze, waarop Rusland in de naaste toekomst zijne buitenlandfidhe poli tiek opvat en ten uitvoer aal brengen DüitschlancL Prof. Bomhard, wiens benoeming aan de Beriijnsche universiteit buiten de faculteit om in den laatsten tijd veel 'besproken is, heeft medegedeeld, dat hij den minister oan zijn ontslag heeft verzocht. Hij had aan de faculteit schriftelijk verklaard, dat hij zich aan haar votum zou onderwerpen. Het Eulenburg-proces vordert uiterst langhaam. De gezondheidstoestand van den beklaagd© is zoo slecht en de aandoeningen, waaraan hij is blootgesteld, zijn zoo ingrij pend, dat met de mogelijkheid moet wor den gerekend, dat de debatten voor den t|ijtd moeten worden afgebroken. Volgens eene mededeeling, die de Oberstaatsanwalt deed aai een dagbladschrijver, is hij voor nemens voor te stellen, dat men de open baarheid zal laten introden niet eerst vooi de uitspraak va.n liet vonnis, zooails de wet voorschrijft, maar reeds voor do pleidooien, opdat het publiek in staat zal zijn uit de redevoeringen van het O. M. en van de verdedigers zich een oordeel over de zaak te vormen. Engeland. Londen, 6 Juli. De Chronicle ver neemt, dat voor het bezoek van den Ozaar en de Czarina aan Engeland, ter beantwoor- -ding van het bezoek te Reval, de noodige schikkingen zijn gemaakt. Het zal plaats hebben te Cowes tijdens de regatta^week. -et nieuwe kruiser-slagschip Inflexible, t_fc onlangs proeftochten van vaartsnelheid in den Clyde dood, heeft eene voor slag schepen tot dusver voorbeeldelooze snelheid van 27 knoopen in bet uur bereikt, ofschoon de door de ondernemers gewaarborgde snel- he. 1 elechts 25 knoopen bedroeg. Deze groo- tere snelheid is verkregen door verminde ring van het gewicht der pan tseifeek leed ing. Zwitserland. Bern, 5 Juli. Het volk heeft een nieuw grondwetsartikel aangenomen, dat aan de bondsregeering de noodige bevoegd heid verleent tot het nemen van wetgeven de maatregelen op het gebied van kunst en bedrijf. Italië. Rome, 4 Juli. Bij geheime stemming heeft de Senaat met 82 tegen 2 stemmen do militaire nitgiaven goedgekeurd. Bij het Italiaanscihe parlement is ter be krachtiging ingediend eene overeenkomst bot regeling van de- grens tusschen Italië en Abessinië. Daarover is lang onderhandeld; laatstelijk hebben nog bloedige incidenten die in Januari j.l. zijn voorgekomen, bo- wezen, dat de tegenwoordige toestand on houdbaar is en dringend regeling behoeft. De voornaamste misstand was, dat in het gebied aan de Roa-Djuba een geregeld be stuur ontbrak. Dc overeenkomst' van 1897 gaf die Italianen een grens, die van Djulba iets beneden Bard uc in noordoostelijke richting bot aan het Britecho Somali-gebied liep. In Lugh, de hoofdplaats van de Boven-Djuba, mochten de Italianen een handeUaatation op richten bij liet toenemen van handel en verkeer was dat echter niet voldoende, om dat tegenover de roofzieke Somali-stamanen een krachtig gezag tot verzekering van orde en rust noodig was. De Abeasinische regee ring was te ver weg en bovendien waren de plaatselijke Abessinische troepen, «ooala de ondervinding heeft geleerd, somtijds niet ongezind met de roovers gemeene zaak te makende Italianen edhter, die van de zee uit het vlugst bij' de hand zouden zijn geweest, moahten geen palitiek-militadro macht uitoefenen. Bij de onderhandelingen waren de Ita lianen in de eerste plaats er op uit, de vol ledige souvereiniteit over het gebied van Lugjh te bekomen, maar daarvan wilde ko ning Menelik niets wetenhij wilde de heerschappij over het gébied van de Boven- Djuba niet prijsgeven. Toen kwamen de Ita lianen op de gedachte hem geld, aan te bie den, en Menelik nam dit aanbod aan; voor 3 millioen lire staat hij zijne rechten aan Italië af. Bij de overeenkomst, die den 16e Mei ge sloten is, wordt de grens aan de Djuba-ri- vier vjun Bardua verlegd tot aan het ver- eenigingspunt van de drie rivieren Dawa, Ganale en Web (welke vereeniging de Dju ba vormt), zoodot niet alleen Lugh, maar ook (het vorder stroomopwaarts gelegen Dolo aan de Italianen wordt overgelaten. Van Dolo af gaat de grens oostwaarts en valt aan gene zijde van de Webbe-rivier samen met de oude grens. Voor bet overige wordt de nieuwe grens zoo bepaald, dot er geen verwarring kan ontstaan over de vraag, waartoe de inheemsohe stammen be'hooren eene oamimissie zal nog op grond van eene plaatsopneming de grens nader bepalen. De Italianen krijgen door deze regeling een ge bied, 'dat ongeveer tweemaal zoo groot is als het eiland Sicilië. Portugal. Lissabon, 4 Juli. In de Kamer der pairs verklaarde graaf Aracao, dat de Ko ningsmoord niet het werk is van het anar chisme, dat in Portugal niet bestaat, maar van ©en troep boosdoeners, van wie twee op den dag zelf werden gedood. Waar zijn de anderen? In Frankrijk werd de rechter van instructie Le Pöittevin om een heelwat on beduidender reden overgeplaatst. De minister-president deelde de meening niet', dat het anarchisme in Portugal niet bestaat Portugal behoeft bovendien Frank rijk niet na te volgen. Alpoim sprak do verklaringen over het narchisme tegen, die hem door vreemde bladen in den mond zijn gelegd over den koningsmoordbij verzocht de regeering daaraan openbaarheid te geven. De minis ter-president zeide, dat de regeering alles zal doen om do waarheid te doen zegevie ren. In de Kamer van afgevaardigden beloe- digde prof. Bomlbardo den staatsraad Mal- heiro Reymas, oud-minister in het kalbinet- Franco. Een duel was daarvan het gevolg, waarin twee kogels werden gewisseld zonder resultaat. Oostenrijk. De Poln. Korr. verneemt, dat de weduwe v i den vermoorden Galicischen stadhouder graaf Potocki, voor haar vertrek naar Frankrijk, in handen van den voogd van bare kinderen, graaf. Tarnowski, een ver zoek oan begenadiging van Siyzynski heeft Ac' tergelaten, met opdracht om dat na het einde van het proocs aan den Keizer te overhandigen Rusland. In de rijksdoema hebben 103 leden, be boerende tot de partijen der 'linkerzijde gesteund door eenige ootobristen, een weta- onitwerp ingediend tot afschaffing van do doodstraf Van belang is hierbij do opgave, dat hot aantal terechtstellingen in Rusland van 1842 toe 1904 gemiddeld was 15 per jaar. Van Augustus 1906 tot Februari 1907 waren er 950 execution, terwijl het totale aantal voor het geheelo jaar 1906 was 1642. In 1907 werden 1692 d'oodivcnnissen uitgesproken, waarvan 748 werden uitgevoerd. Do getallen voor luet loepen de jaar komen daarmee overeen. In de Petersburgschie bladen vaai 3 Juli wor den elf doodvonnissen of caecutiën aange kondigd. Turkije. Berlijn, 5 Juli. De Vossisohe Ztg. drukt een, naar het blad beweert', authentiek geheim rapport af over de organisatie van den opstand in Macedonië. Het rapport be veelt de opriohling aan van kleine benden, i'. plaats van groote, omdat deze gemakke lijker verplaatsbaar zijn on omdat zij, als zij op de plaats zelve gevonnd zijn, eerder den schijn doen ontstaan, dat zij uit Mace donië zelf afkomstig zijn en dat Bulgarije er niet de hand in heeft. Het beveelt de invoering aan van een militiestelsel tot on dersteuning van de dorpswachters, eu geeft in overweging, dat de benden eene ander® taktiek zullen aannemen met schrapping zooveel mogelijk van moord- en vreesaan- jaging uit het program, omdat misdrijven de Bulgaarsche zaak in de oogen van Euro pa compromitteeren. De ste1 Ier van dit rapport is, volgens de Vossisehe Ztg., een hoog© Bulgaarsche amb tenaar, die in opdracht van zijne regeering het gebied, dat het arbeidsveld van de ben den is, heeft onderzocht. Marokko. Azcmmoer, de» elftor generaal d'Amade be- z. havenstad, ligt op 45 K.M. afstand van Casablanca en 12 K.M. van Mazagan a t den rechteroever van de Oemerrebbia. In eene not-, van Ha vos wordt verklaard, d t de stad is beset omdat de pacha van Azemmoer, die op de hand van Moeley Ka- f 1 is, onrust stookt in het pas tot rust ge brachte gebied van de Chauja's. De Paijrsche oorrespondent van de Köln. Ztg geeft eene andere lezing. Hij schrijft: Do inneming van Azemmoer door gene raal d'Amade bewijst, dat, terwijl de Fran- sche Kamer van do regeering onzijdigheid verlangt, de Fransche wapenen in werke lijkheid voor Abdel-Aziz blijlven strijden. Azemmoer was do eenige haven, die door een pacha van Moeley Haf id bestuurd werd. De tolbeambten van Moeley Hafid betaal de.» stiptelijk de 60 pet. van de inkomende rechten, die aan Frankrijk toekwamen, en er waren tot nu toe geen onlusten voorge varen. Nu men de laatste verbindingslijn van Moeley Hafid met de zeo afsnijdt, hoopt men hem zooveel sneller te Fez te kunnen uithongeren. Moeley Hafid zal thans enkel en a'leen op de bewoners van Fez en do stammen in het binnenland als bel ast ing be- 3 Mevrouw M. 0. E. OVINK—SOER. Den tijd vooruitziende, waarop 't meisje voor eigen onderhoud zou hébben to zorgen, gaf tante Ciska den raad verder te studee- ton toen ze van school kwam. t Kléine beetje, dat fk 'bezit, is natuur lijk voor jou kind," had tante Bettie bij <iio gelegenheid gezegd, „doch dat moet je beschouwen als een appeltje voor den dorst, in kwado dagen. Zonder mijn peneioen zou den we er niet komen, en dat gaat nader hand met mij mee in' t graf. 't Zou mijl zulk een rust geven als je de hul pakte haal de, wie weet hoe die je later te pas kan komen." En Bettie had de vreugde nog gesmaakt, Ciska met haar welgeslaagd examen geluk te kunnen wenschen. Twee maanden later ■d ruikt© 't meisje Ihaar de trouwe oogien toe, die alls moederoogen oiver 'haar gewaakt hadden. Vader's 'brief, haar zoo vol hartelijke lieiüe uitnoodigend, nu zoo spoedig moge lijk naar Java te komen, 'bracht de eerste lichtstraal in den donkeren nacht van Cis- ka's hartstochtelijke droefheid over tante's plotselinge» dood. Ja, haar plaats was nu bij haar ouders, wier zorgen ze wellicht verlichten kon door de kinderen onderwijs te geven, zooals vader haarvoorstelde Ze schenen 't thuis wel erg te moeten overleggen. Vader schreef, dat hij onmoge lijk gvld had! kunnen zenden voor haar over tocht, en welk een groot geluk 't 'dus was, dat tante Bettie (hij wist niet, met hoeveel moeite en zorgende liefde, bij beetjes be spaard) de benoodigtde som tér zijde had gelegd. Met verstandig overleg koos Ciska de goedkoopste reisgelegenheid, die zij als dame nemen kou, per Duitscho mail He klasse. Up een gureu Junidag, die haar dubbel deed verlangen naar haar warm, zonnig ge boorteland, ging zij aan boord. Zij behield een prettige herinnering aan 'haar reis, waarop ze als eenige dame-passagier veel hoffelijke beleefdheid genoot van den com mandant en van de overige heeren. Van Batavia reisde 't jonge meisje al leen verder naar Pagger Sari. 't Was een groote teleurstelling geweest, te Tandjceng Priok, in plaats van vader zelf, slechts een brief van hem te vindene met 't bericht, dat hij, dOor ongesteldheid verhinderd, haar niet kon komen afhalen. Vader lichtte Ciska nauwkeurig in over de te volgen, overigens gemakkelijke reisroute, ook waren er hul-pvaardige menschen genoeg, die haar gaarne voorthielpen. En zoo was zij, zon der avonturen of ongelukken, vol illusie en blijde spanning op 't wederzien der hanen, t© Pagger Sari aangekomen Om de illusie en vreugdevolle verwach ting al dadelijk in rook te zien opgaan, en, in plaats van veilig en welbeechut onder vaderis dak, zich als een arme aohipbreu- kelinge te gevoelen, die op een eenzame kust is gestrand. HOOFDSTUK III. Uit haar loomen slaap ontwaakte Ciska met hetzelfde beklemde gevoel, dat haar, van af 't eerste oogenblik na haar thuis komst, nog niet verlaten had. Doch, toen- ze verfrisdht van 't ochtendblad, in den heerlijk koelen morgen buiten rondliep, week die trieste stemming al spoedig, en lette zij slechts vluchtig, op den verwaar loosden toestand van 't erf met zijn slecht onderhouden voetpaden en verwilderde bloembedden. Haar oog zocht do bergen eu den wijden horizont. Hoe eenig mooi toch was haar geboorteland, en op welk een uit gezocht plekje van de aarde lag Pagger SariVerrukt staarde het meisje op het grootsche panorama rondom haar, de blauw omnevelde bergen, met de overal naar om hoog kruipende koffie-tuinen, geschei den door diepe ravijnen of glooiende heuvels, waartegen de zware, diepe bos- schen bijna zwart afstaken. En ver «wi den gezichteinder de groote, wijde vlakten sa wahs en weidévelden in goudgroene kleur- scliakeering. Op eens roes dé zon van achter een noogen bergtop, en als met eon toover slag waren alle nevels weggevaagd, opge zwolgen door het gouden licht, dat de reu zen flanken der overliggende bergen be roerend, zc tintte in rozigen gloed'. Hemel en aarde kleurden in rood, goud en opaal, een nieuwe dag was géboren. Ciska kon don blik bijna niet afwoadon van 't 'heerlijk schouwspel, 't Was om voor neer te knielen in stille aanbidding. Onwil lekeurig vouwde ze de handen, haar oogee schitterden met voéhtigen glans. Ze voelde zich zoo dankbaar, 't leven was goed co mooi, een geschenk van onschatbare waar de. Hoe had ze gisteren toch. zoo dwaas wanhopig kunnen zijn om naar dén dood te verlangen? Voor goed afscheid te nemen van de bloeiende aardie, 't rijke leven, 't moest immers vreeselij'k zijn? In haar veranderde gemoedsstemming kwam 't haar bijna voor alsof dé Ciska van heden en die van gisteren twee ver schillend© menschen waren, 't Lag toch niet in baar aar l zich dadelijk te laten outrooe digeu, 't hoofd te buigen voor den storm .n plars van er dapper tegen in te gaan. Hoe had zc dus zoo flauw en wankelmoedig kun nen zijn? In jongen overmoed verlengde ze er vroeger dikwijls naar haar kracsVn te beproeven, de schouder® onder t wiel te zetten Hier 'ag haar taak gereed, ze kon helpen en steunen, blijmoedig meedragen dén zwaron last, waaronder de haren zwoegden. „We hebben je allen zoo noo dig,'" bad va^er geschreven. In ontroerd en verteederd iredelijden begreep ze dea zin dier woorden nu pas goed. naar verouder den, afgetobde» vader zou zij schragen u.et haar jonge kracht, moeder en de kinderen trachten op te heffen en te onttrekken aan dé irlandsohc sleur, waarin zij dreigden onder te gaan Maar o! do groote, zware taak, die vóór haar lag, was zij' er tegen opgewassen Had zij, nauwelijks een en twintigjarig meisje, niet te veel aelfvertrouwen, te hoogen dunk van eigen kunnen Z<»u ze steeds do kracht bezitten baas over zich zelve te blijven, zich kunnen dwingen tot dulden en verdragen, om met tact en oordeel te leiden, terwijl zij zelve nog zooveel lending behoefde? 't Verschil aou zoo groot zijn bij vroeger, toen ze, in 't rustig samenleven met haar nu betreurde doéde, izicli vertrouwend over gaf aan 't beter inzicht van de verstandige vrouw, tot wie zijl steeds in kinderlijken eerbied had opgezien. Maar ze was dé eenige en ook de eerste niet, die oen ge heel ander leven zou moeten beginnen, dat bij den eersten aanblik even ongewoon al® moeilijk leek. „Denk aan Lady Howard," fluisterde zij glimlachend zich zolVe toe, en in haar verbeelding hoorde zij tante 'Bettie die woor den zeggen, zooals dcc» placht te doen wan neer Ciska meende zich bitter te mogen beklagen over geleden onrecht. Die Lady Howard was de heldin van een wel wat romantisch en onnatuurlijk, doch zeer boeiend verhaal, dat bij Ciska en tan to Bettie indortijd een onuitwischhanen in druk naliet. De schrijver had, bij den aan vang van zijn roman, Ibreed' uitgeweid over de schoonheid en verfijnde elegance zijner hoofdpersoon (die al bezat of koopen kon, wat een dame vau de groote wereld in haar bezit wenscht) met 't oogmerk oen dee to schriller licht op haar later rampzalig lot te doen vallén. Want de lieeldschoone, ddor iedere weelde verwendio vrouw, valt, bijl gelegenheid eeuer schipbreuk op een een zaam strand, in handen van een wilden volksstam. Terwijl alle schipbreukelingen worden omgebracht, spaart men haar 't leven, daar de jonge koning haar tot zijne vrouw wenscht. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1