a ad gewend, oni dat voordeel te bereiken. Sprekers ©emingediende motie was moge lijk ietwat te Absoluutmet het oog daar op brengt spreker ©enige redactiewijzigin gen aan in den tekst. Do heer de Waal Ma 1 e f ij t herin nert er aan hoe op 24 Januari 1907 is ge- confereord mot Gedep. Staten van Noord- Holland over het wegnemen van den water last van do Vechtstreek en hoe la- tor die onderhandelingen zijn voort gezet. Als resultaten daarvan is de hoofdingenieur van den waterstaat, in deze provincie thajis bezig met bet maken van een ontwerp van alle waterschappen die bij de Vecht regeling belang hebbenReeds is gebleken,, dat het Rijik genogen zou zijn 40% der kosten te dragen, in afwijking van de gebruikelijke gewoonte om slechts deel van de kosten op zich te nemen. Aan de oplossing van deze quaestie wordt derhalve met kracht gearbeid. Sprekerad- viseert, der vergadering de motie des hee- Ten Mendels niet. aan te nemen. Wil men een nader onderzoek naar do mogelijkheid van drooglegging der Vechfcplasson, dan auoet dit dadelijk geschieden, wil het suc ces hebben. En dit werk onmiddellijk ter hand nemen is kortweg ondoenlijk. Men zou daarvoor de medewerking behoeven van den hoofdingenieur van den waterstaat, welke hoofdambtenaar op dit moment druk bezig is met de in deze vergadering reeds meermalen genoemde regeling van de water standen op de Vecht. Draagt men hem nu tegelijkertijd op een onderzoek in te stel len naar de mogelijkheid van de droog- 1 egging der Vcchtplassen, dan moet dit noodwendig vertraging geven, zoowel aan het een als aan het ander. Het is ook bo vendien onmogelijk die droogmakingsplan nen op dit oogenblik ter hand te nemen. Thans zijr. er 62000 H. A. grond die uit- wateren op de Vecht, als daar nu nog 5000 H. A. grond bijkomen, d'an komt van de zaak zoo wat niets terecht. Dat is begrijpelijkde droogmaking der Vecht- plisson kan eerst geschieden als de plan ten voor de waterregolingen op de Vecht gerevd zijn gekomen. Tn verband daarmede ontraadt spreker de aanneming van le jmotie-Mendels Hij zou zelfs nog verder willen gaan en den heer Mendels willen a'- viseeren z'n motie in te trekken. Wordt do motie verworpen, dan zal naar buiten ton onrechte den indruk worden geves tigd, dat deze vergadering togen het droogmaken der Vecntplassen is. De heer van Tuyl vestigt er de aan dacht op, hoe na de drooglegging van de Haarlemmermeer een periode is beleefd van malaria-ziekte. Met het oog daarop handde men niet overhaast en zorg© ook voor het nag*. lacht. Allee te zalmen dloet de be hoefte zien aan een kalm, ernstig onder zoek, dat vooral dient te gaan, alvorens de droogmaking der Vechtpla&sen aan de orde wordt gesteld. De hoor van Ysselt heeft iedere in lichting gemist omtrent het stadium va,n de onderhandelingen betreffende de rege ling van de waterstanden op de Vecht; spreker bezit zoodoende nog niet voldoende gegevens om tot oordeelen bevoegd te zijn. De lieer M, en dels zal niet vo-lcJoen aan do vriendelijke uitnoodiging can zijn motie in te trekken. Hij spreekt daarin van een onderzoek ,,zoo spoedig mogetUjilt.''. Daarme de bedoelde spreker natuurlijkwanneer voor dat onderzoek de mogelijkheid is aan gebroken, met andere woordenalls de (hoofdingenieur met do andere plannen zal zijn gereed gekomen.. De heer Malefijt hecht.to aan dë woorden ,,zoo spoedig mo gelijk" een taalkundige beteekenis, die daar aan niet moet worden gegeven. Aan het adres van den heer Van Tuyl antwoordde spreker, dat als diens wil in de weréLd had getriompheerd, men tihans neg zou ver hoeren in de tijden van de Batavieren on niets zou hebben drooggelegdBUjikens de historie is liet- evenwel anders gegaan en is er nog al aardig wat in den loop der jaren drooggemaal^, zonder dat nu bepaald maJariaziokton de bewoners hebben geteis terd. Spreker weet te goed wat malaria be- teekoiit-, oan de mensohen daaraan te willen blootstellen. De heer M a 1 e f ij t antwoordt den heer van Ysselt, dat. 'hij juist even to voren breedvoerige inlichtingen had verstrekt aan gaande do onderhandelingen betreffende de weterregeling op do Vecht. De discussies worden nu gesloten. In stemming komt de conclusie van Ge deputeerde Staten. Deze wordt z. h. s. aan genomen. In stemming komt daarna de motie des hoeren Mondeis. Deze wordt verworpen met 22 togen 13 stemmen. T e g o n stamden de hoeren Bosch van Oud-Aimelisweerd, 9ch irnmelpenninck, Bi'l- derdijrk, Hartman, vaai Lyuden van Sanden- burg, Huydecoper van Maaruseveen en Nig- tevooht, de Waal Malfcfijit, van Boetzelaor, van Asoh van Wijds, Bicker Caarten, van dor Bijl, Knigge, Saaae van Yaeelt, de Wij- kerëlooth de Weerdcateinvan. Loon, Ha mer», Sohilte, van Heemstra., W. A. van Beeok Calkoen, Haaendonk, mr, van Beeok Cal koen, van Bolhuis en Dealde van Trooet- ,-wijk Vóór stemden dé hoerenvan Tuyl van Serooskerken van Zuijlen, van Tttersum1, CWblijn, Loten van Doelen Grothe, Ragay, Kettlita, v. d. Burg, van Lier, Grijns, van AnddKol van Ouwenkehk, Mendels en do Louter. No 11. Voorstel van Gedeputeerde Sta ten, d.d. 3 Maart 1908, 2e afdeeling, no. 452, betreffende het edhrijven van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken te TJtrocht omtrent de verbetering van den Loidechen Rijn Gedeputeerde Staten advisee ren ,,Ons College meent zich geheel te moeten houden aan zijn ook in 1894 ingenomen standpunt en de toen gevallen beslissing uwer vergadering van 22 November van dat jaar, en stelt u mitsdien voor, het adres van de Kamer van Koophuidei en Fabrieken te Utrecht, d.d. 17 November 1906, voor ken nisgeving aan to nemen." De heer C o b 1 ij n stelt voor de zaak van den Leidschen Rijn commissoriaal te maken, met het oog op de groote belangen, verbon den aan con verbetering van den Leidschen iRijn, welke verbetering in de toekomst toch üoodig zal blijken. Evenwel, hoe langer de zaak wordt uitgesteld, des te nooger zullen de kosten worden van dit werk. De industrie zal door een verbetering aanmerkelijk wor den gebaat. De Voorzitter zegt-, dat dit voorstel wordt overgenomen en de zaak dus commis soriaal wordt gemaakt. In deze commsisie van onderzoek worden benoemd de heeren Van Bolhuis, Van Tuyl van Serooskerken, Van Haaendonk, Van Asch van Wijck en Yan Ittersum. No. 12. Missive van Gedeputeerde Staten, d.d. 12 Februari 1908, 2e afdeeling, no. 372/310, houdende mededeeling, dat bij Kon. besluit van 31 Januari 1908, no. 48, zijn goedgekeurd de gemeenschappelijke be sluiten der Staten van Noord-Holland en Utrecht, d.d'. 11 November en 17 December 1907., tot vaststelling van reglementen van bestuur voor de waterschappen ,,Aetsveld" en „KortenÜóef". Voor kennisgeving aangenomen. No. 13. Voorstel van Gedeputeerde Sta ten, d.d. 7 April 1908, le afdeeling, no. 771, om uit den post voor onvoorziene uit gaven der begrooting voor 1907 aan de ge meente Sne! re waard te betalen de subsidie in de kosten van verpleging van een arm lastigen krankzinnige over 1906. Zal wörden behandeld in de afdeelingen. No 14. Benoeming van een lid der Sta ten ter voldoening aan artikel 89 der Pro vinciale wet. Za1 in een volgende vergadering geschie den. No 15. Voorstel van Gedeputeerde Sta ten d.d. 19 Mei 1908, le afdeeling, no. 1400/1197, betreffende de verschillendo adressen omtrent het gebruik van loodhou dende verven. Gedeputeerde Staten adviseeren 1. aan de Nederlandsdhe Schildersgezel- lenbend en aan de Sociaal-Technische Ver- eeinging van Democratische Ingenieurs en Architecten te berichten, dat er, althans op dit oogenblik, geene voldoende termen aan wezig zijn om bet gebruik van loodhouden de verven bij de uitvoering van provinciale werken te weren, doch dat Gedeputeerde Stater zich bereid verklaard hebben bij aan besteding in de bestekken voortaan voor te edhrijven, dat het te bezigen loodwit moet zijn aangemaakt in zuivere lijnolie en in verzegelde vaten of bussen door don aan nemer op het werk moet worden aangevoerd onder overlegging van een door den fabri kant onderteekend certificaat van ooi-sprong terwijl ook bij de in eigen beheer uit te voeren verken op gelijke wijze zal worden gehandeld. 2. aan de requestreeronde loodwitfabri- kanter mededeeling te doen van de in deze genomen beschikking. De heer Grljn.s herinnert aan de en quête door de afdeeling Utrecht van do Maatschappij voor Geneeskunde gehouden naar het aantal loodlvergiftigingen in Utrecht. In den loop van 6 jaren werden 71 loodvergiftigingen geconstateerd, waar van o.a,. 36 in de loodwitfabriekeu, 6 bij schilders, 4 bij letterzetters enz. enz. Hot aantal vergiftigde schilders is dus zeer ge ring. Het verdient intusschen evenwel alle toejuiching om zelfs ook nog dit kleine ge tal te reduceer en. Een oplossing van het loodwit in olie is echter niet voldoende ter bestrijding van bet kwaad, omdat de prak tijk toch heeft geleerd, da*, vergiftigingen minder voorkomen als gevolg van inade ming dan wel ten gevolge van het onvol doende wasschen van de bandon en het nalaiten van het vasthouden der aehilder- kwast met- den mond als de handen met ander werk bezet zijn. Een oplossing van het loodwit in olie is alleen van belang voor loodwitfabrieken. Spreker meende deze cijfers in het debat te moeten brengen voot een goede beoordeeling der zaak. De heer Mendels stemt, toe dat het een feit is, dot schildersgezellen niet in do eerste plaats worden vergiftigd, maar dat neemt toch niet weg dat de vergiftige stof absorbeert in de huid', waar de handen van don schilder gewoonlijk geheel onder de verf zitten. Aan dezelfde omstandigheid is do vergiftiging van den letterzetter te wijten. Trouwens in 's Rijlks ammunitiefabriek aan de Hembrug is eveneens vergiftiging ge constateerd door het hanteoren van lood. Het behoeft dus volstrekt geen vergiftiging te zijn door inademing. De door de firma Greve te Utrecht met veel ophef gepubli- oeerden maatregel van de loodoplossing door middel van olie als een koeren van het kwaad is absoluut niet toepasselijk op an dere werklieden dan die van haar eigen loodwitfabriëkvoor haar eigen personeel moge die maatregel goed zijn, voor de schildersgezellen bijvoorbeeld is die maat regel volstrekt van geenerlei beteekenis. Spreker herinnert er aan hoe de strijd te gen de loodvergiffciging begonnen werd dtoor de sociaal-technische vereeniging vafti democratische ingenieursde enquête hier te Utreht gehouden betrof alleen oen ver giftiging tengevolge va.n loodlwitpoeder. Amsterdam, Rotterdam en den Haag ga ven blijkens een rapport dier ingenieurs- vereenigdng binnen een tijdsverloop van enkele weken slechts schrikbarende cijfer* te zienAmsterdam 16, den Haag 23. On der die cijfers zijn niet begrepen die hon derden werklieden, die een opgave verzwe- geu, al voelden zij zich zelf wel aangetast.. Waar men zulke feiten voor oogen heeft, is het antwoord van Gedeputeeide Staten ten «enenmale onvoldoende. Do voor deze zaak in het leven geroepen Staatscommis sie deed reeds twee voorloopige rapporten het licht zien, waarin o.m. werd medege deeld dat zinkwit het? loodwit zonder eenig nadeel of bezwaar kon vervaingen. Van dit tweede rapport weten Gedeputeerden blijk baar nog niets, zij verwijzen er althans niet naar in de stukken. In Frankrijk is hot gebruik van loodwit volledig ver boden do firma Greve, die in deze zaak een actief aandeel nam, verzweeg in hare argumentatie dit verbod in Frankrijk. Dat is zonderling en brengt de actie dezer Utrechteche firmai terug tot een handige reclame voor zich 2olf, zonder méér. In tusschen zijn ook reeds enkele gemeenten in ons land voorgegaan, met nalme Hilver sum, Goor, Leeuwarderadeel enz., terwijl eenigc departementen van 's laitids bestuur verklaarden dat tegen het gebruik van zinkwit geen bezwaren bestonden. Waar het tweede voorloopige rapport der Staats- com|missio genoeg stol daiartoe biedt, drong spreker aan op een vrijwillig afstand doen van het gébruik van loodlwithoudende ver ven, en mitsdien op het verwerpen van het prae-adviee, waarin dan een beslissing zou zijn te zien ten gunste van adressante. De V oorzitter merkt op, dat een dergelijke beslissing dan toch afzonderlijk dient te worden geformuleerd. De heer Calkoen vraagt of zinkwit inderdaad onschadelijk is, of de onscha delijkheid daarvan wel vaststaat. De heer G r ij n s antwoordt dat dit zink wit onschadelijk is; men gebruikt bij de behandeling van kinderen altijd en veelvul dig zinkzalf. De heer de W ij k e r s 1 o o t h stelt in het licht hoe de schilderbestekken uiet door de Provinciale Staten, doch door Gedepu teerde Staten worden gemaakt. Waarin be staan de schilderwerken van de Staten? In een enkele kilometerpoal, in een paar brug- wachtershuisjes en in een bezitting te Amersfoort, die van rijkswege wordt on derhouden. De practische resultaten van den door den heer Mendels gewilde uit spraak zullen derhalve zeer weinige zijn. Bovendien is het zeker verkeerd, vooruit te Icopen op het eindrapport der Staats commissie; dat vooruitloopen zou zijn het volgen van den omgekeerden weg. De heer Mendels wijst nu wel op Franla-ijk, maar het is intusschen de vraag of het klimaat daar niet anders is dan hier en de geschil derde voorwerpen daiar aan andere invloe den bloot staan dan hier. De lieer Mendels is het niet te doen om 1 of om 20 kilometerpalen, doch om het moreele effect van een uitspraak van deze vergadering. Weigert men te beslis sen in een voor adressante gunstigen zin, dan zullen er tal van gemeentebesturen klaar staar om te zeggenDe Provinciale Staten var. Utrecht hebben geweigerd dan doen wij het óók. Maar wat verlangt men nog méér dan de voorloopige rappor ten der Staatscommissie? Spreker citeert enkele uitspraken uit die rapporten, die in afkeurenden zin voor het gebruik van lood- withoudende verven luiden. De heer De Wijkorslootb houdt vol, dat men het eind—rapport der Staats commissie heeft af te wachten. De heer Van Bolhuis noemt de con clusie van Gedeputeerden wat al te vaag, al dreigt er van den kant des heeren Men dels ook weer overdrijving. Persoonlijke werken zullen er altoos wel worden ge vonden, ai wapent men de werklieden ook zoove©] doenlijk tegen ongevallen. Teneinde een goede oplossing te viuden, stelt spreker voor achter alinea I van de conclusie van Gedeputeerde Staten te lezen ,on vghjet gebruik van loodwithoudende vei-ven zoo veel te beperken als de eischen van het werk zulks toelaten." De heer van Tuyl dringt er nogmaals op aan het eind-rapport dor betrokken Staatscommissie of te wachten en vóór dien tijd geenerlei beslissing te nemen. Nadat de heer Mendels heeft gerepli ceerd, en opnieuw heeft trachten aan te toonen dat het eindrapport, waar zoo op aangedrongen wordt, niets anders beteékent dan een verzameling van materiaal, dat die nen moet voor een eventueel© wetsbepaling op het gebruik van loodiwitlhouldiende verven, terwijl de voorloopige rapporten reeds uit spraken der commissie bevatten, wordt tot stemming overgegaan. De heer Mendels verklaart, om stem ming te voorkomen, bereid te zijn zijn voor stel in te trekken. De wijziging van alinea I der conclusie van Gedeputeerde Staten, wordt hierna z. h. s. goedgekeurd. No. 16. Voorstel van Gedeputeerde Sto ten, d.d. 2 Juni 1908, 2e Afdeeling, no. 333/1229, betreffende het verzoek van den Alg. Ned. Wielrijdérebond oan wijziging van het provinciale reglement op de wegen. Gesteld in handen der commissie No. 17. Missive van Gedeputeerde Sta ten, d.d. 2 Juni 1908, le Afdeeling, uo. 2154/1302, geleidende de rekening en ver antwoording der provinciale inkomsten en uitgaven over 1906. Gerenvoyeerd naar de afdeelingen. No. 18. Voorstel van Gedeputeerde Sta ten, d.d. 16 Juni 1908, le Afdeeling, no. 1609/1415, betreffende een verzoek om deël te nemen in het waarborgfonds ©ener in 1909 te Zeist te houden groote tuinbouw tentoonstelling. Gerenvoyeerd naar de afdeelingen. No. 19. Voorstel van Gedeputeerde Sta ten, d.d. 16 Juni 1908, le Afdeeling, no. 1427, betreffende een verzoek om verhoogi^g van subsidie voor de vereeniging „de ïee- kenschool" te Breukélen. Gerenvoyeerd naar de afdeelingen. No. 20. Voorstel van Gedeputeerde Sta ten, d.d. 16 Juni 1908, le Afdeeling, no. 1423, betreffende een verzoek om subsidie ten behoeve een er teekensébéoi te IJssel- etein. Gerenvoyeerd naar de afdeelingen. No. 21. Voorstel van Gedeputeerde Sta ten, d.d. 16 Juni 1908, le Afdeeling, no. 2208/1420, betreffend© een verzoek om f 9,000.beschikbaar te stellen voor land bouwdoeleinden. Gerenvoyeerd naar de afdeelingen. No. 22. Voorstel van Gedeputeerde Sto ten, d.d. 16 Juni 1908, le Afdeeling, no. 2317/1419, betreffende een verzoek om sub sidie ten behoeve van het Nederlandso'h Gasthuis voor behoeftige en minvermogende oogiijders te Utredht. Gerenvoyeerd naar de afdeelingen. No. 23. Voorstel van Gedeputeerde Sto ten, d.d. 16 Juni 1908, le Afdeeling, no. 1422, betreffende een venzoek om verhooging van het subsidie voor de vakschool voor kleermakers te Utrecht. Gerenvoyeerd naar de afdeelingen. No. 24. Voorstel van Gedeputeerde Sta ten, d.d. 16 Juni 1908, 2e Afdeeling, no. 1464, betreffende een verzoek om subsidie voor den aanleg van een paardenspoorweg MontfoortLi n schotenW oerden Gerenvoyeerd naar de afdeelingen. No. 25. Missive van Gedeputeerde Sta ten, d.d. 16 Juni 1908, le Afdeeling, no. 1290/1500, geleidende de ontwerp-begroo- ting der provinciale inkomsten en uitgaven voor 1909 met een ontwerp besluit tot hot heffen van opcenten op grond- en perso nele belasting. Gerenvoyeerd naar dé afdeelingen. No. 26. Voorstel van Gedeputeerde Sta ten, d.d. 23 Juni 1908, le Afdeeling, no. 1526, tot wijziging der begroeting voor 1908- Gerenvoyeerd naar de afdeelingen. No. 27. Voorstel van Gedeputeerde Sta ten, d.d. 23 Juni 1908, le Afdeeling, no. 1553, betreffende een verzoek om subsidie voor eene teekensahool te Maarssen. Gerenvoyeerd naar de afdeelingen. No. 28. Voorstel van Gedeputeerde Sta ten, d.d. 30 Juni 1908, 2e Afdeeling, no. 1574, tot wijziging van het reglement voor het waterschap „Batuwe c. a." Vastgesteld. No. 29. Missive van Gedeputeerde Staten, d.d. 30 Juni 1908, 3e Afdeeling, no. 1575, (houdende aanbieding van het verslag over den toestand der jprovincje Utredht in 1907. Voor kennisgeving aangenomen. No. 30. Missive van Gedeputeerde Staten, d.d. 30 Juni 1908, le Afdeeling, no. 1576, houdende overlegging van de presentielijsten der vergalering van hun College. Gedeponeerd ter griffie. De vergadering gaat oVer tot het trek ken der afdeelingen. In de le afdeeling werden gekozen de hee ren mr. M. W. L. S. Bilderdijk, H. F. Kol van Ouwerkerk, D. P. Hamers, K. van den Burg, mr. C. J. "W. Loten van Doelen Grothe, G. C. D. d'Aumale baron van Har- denbroek van Hardenbroek, jhr. L. A. van Loon, E. G. Wentink, jhr. J. J. van Asch van Wijck, H. J. Schilte, F. L. S. P. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen, mr. H. J. H. baron van Boetzeloer, jhr. inr. J. B. L. C. C. de Wijkerslooth de Weerdesteijn en J. H. de Waal Malefijt. In de 2e afdeeling werden gekozen de heeren mr. G. H. van Bolhuis, mr. J. de Louter, mr. M. Mendels, jhr. mr. C. A. J. van Sasse van Ysselt, P. Hartman, A. J. Bicker Caarten, mr. W. J. van Beeck Cal koen, mr. W. H. J. baron van Heemstra, G. van Hazendonk, J. van der Bijl, mr. H. J. Doude van Troostwijk, C. Knigg, jhr. mr. J. E. Huydecoper van Maarsseveen en Nigtevecht en mr. dr. F. A. C. graaf van Lynden van Sandenburg. In de '3e afdeeling werden gekozen de heeren mr. D. Ragay, F. II. Coblijn, mr. L. van Lier, J. H. Th. O. Kettlitz, H. van Andel, J. Grijns, C. Th. van "••eek, W. A. van Beeck Calkoen, jhr. G. J. A. Schimmel pen ninck, H. A. van de Westeringh, J. P. Kleinschmit, jhr. W. E. Bosch van Oud- Amelisweerd en F. A. R. A. baron van Ittersum. Tot. voorzitter en secretaris worden be noemd Yan de le afd. de heeren de Waal Male fijt en de Wijkerslooth de Weertleeteijn Van de 2e afd. de heeren Huydecoper van Maarsseveen en Nigtevecht Vam de 3e afd. de heeren Bosch van Oud- Aimelisweerd en van Ittersum. De vergadering wordt, daarin a opgeheven en verdaagd tot Woeedag 15 Juli, 's voor- middags te 10 uur. Rijks-waterstaatsambtenaren en beambten. r..Onder voorzitterschap van den heer K. H. v. d. Berge is gisteren te Utrecht de algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging van ambtenaren en beambten in dienst bij den Rijks waterstaat „Een dracht maakt Macht". In de middag-bijeenkomst werden de door do afdeeling aan de orde gestelde punten behandeld, terwijl des avonds, in verband met het 10-jarig bestaan der vereeniging, een feostvergadering plaats vond. Op voorstel van de afdeeling Vlissingen werd dan gisterenmiddag besloten pogingen in het werk te stellen tot inkoop voor tijde lijke of zijdelingsche dieusten voor pen sioen. Uitvoerige besprekingen vonden plaats omtrent de- salarissen. Dienaangaande waren de volgende voorstellen ingediend verhoo ging van 'liet aanvangssalaris tot f 450 voor rijksarbeiders; het traktement der brug- knechten worde gelijkgesteld met dat dea* sluisknechtenregeling van het salaris der rijksbakenmeesters als volgt: aanvangssala ris f 700 met 4 vij'fjaarlijksche verhoogingen van 50, met behoud voor de 10 oudsten van f 1000. Als redenen voor deze salaris- verhoogingen werd opgegeven de stijging van de prijzen der levensbehoeften. Voorbeelden werden genoemd van gezinnen, die, wat het salaris feet reft, slechts f 0.20 per dag en per fe->ofd konden bestedenen er nog sala rissen waren van f 325 per jaar. Dringend werd er herhaaldelijk bij het hoofdbestuur op aangedrongen al het mogelijke in het werk te stellen, verhooging van traktemen ten te krijgen, om vele leden „te verlossen uit de armoede". (Den inmiddels ter ver gadering verschenen afgevaardigde van de afdeeling Utrecht van den Bond van Rijks werklieden werd door den voorzitter het wel kom toegeroepen). De secretaris las verder een telegram voor van het eerelid, den heer Passtoors, lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, waarin deze mededeelde wegens zeer bizon- dere huiselijke omstandigheden, niet tegen woordig te kunnen zijn. Hij wenschte de vereeniging van harte geluk met haar 10- jarig bestaan en sprak de beste wenschen uit voor de toekomst. In zake de voorstellen botreffende salaris- verhoogingen werd vervolgens besloten bij de betrokken autoriteiten in den geest daar van verzoeken te doen. Aan de orde kwam daarna een punt, ge steld door versdhillende afdeelingen, n.l. om aan alle beambten, onder elke categorie, vrije woning te verstrekken, of, bij gebreke daarvan, de noodige vergoeding voor huis huur te verleenen. Door de afdeeling rijks bakenmeesters was ditzelfde punt aan de orde gesteld, doch onder toevoeging: „ver plichte woningbouw op die standplaatsen, waar geen geschikte woningen zijn te huren". Aldus werd besloten. In zake het pensioen wer>d bepaald, dat, indien de Pensioenvereeniging zich wederom met een adres tot de regoering mocht wen den, de vereeniging daarmede instemming zal betuigen. Betreffende het voorstel in zake de ver betering van nacht- en Zondagsrust en in verband daarmede uitbreiding van personeel aan sluizen en bruggen, werd besloten, dat het hoofdbestuur ziah dienaangaande zal wenden tot den hoofdingenieur-directeur. Mocht diit geen goede uitkomst hebben, dan zal het hoofdbestuur bii den minister stap pen doen tot verbetering. De afgevaardigde van de afd. Vreeswijk bracht namens zijn afdeeling een woord van dank aan den minister voor de voortreffe lijke regeling der Zondagsrust aan de sluis i i het Merwedekanaal, hoerwel dë nacht rust nog veel te wenschen laat. Bij de bespreking van een en ander werd de nadruk gelegd op het gebrek aan per soneel aan de bruggen en sluizen, waarvan een drukke dienst het gevolg is. De vaart op de Zuid-Willemsvaart is verdubbeld sinds do opheffing der vaarrechten de sluis in het Merwedekanaal te Vreeswijk moest in één maand 170 maal des nadhts gedraaid worden; een sluisknecht te "Workum nam onlangs een dag verlof omeens uit te slapen Als laatste punt voor de middag-bijeen komst werd aan de orde gesteldinzage der conduitestaten. Besloten werd dit weder bij den minister aanbangig te maken. De secretaris deed o. m. nog voorlezing van een schrijven van den voorzitter der Tweede Kamer, jhr. .mr. J. Röell, die daar in mededeelde dat hij tot zijn spijt geen ge volg kon geven dan de uitnoodiging tot bij woning der feest vergadering, omdat hij reeds een andere bestemming aan den aivond ge- géven had. De avond-bijeenkomst werd ingezet met een feestelijke herinnering aan heb 10-jarig 'bestaan der Vereeniging Allereerst spralk de heer mr. H. Smeenge, lid van de Tweedie Kamer dier Staiten-Gene- raal en eere-voorzitter der Vereeniging. Spr. bracht 't verleden der Vereeniginig in herin nering, stond stil bij het heden en wierp een blik in de toekomst. Hij spralk over het vele, dait verkregen is en over de wenschen, welke nog onvervuld bleven. Spr. bond, den aan wezigen leden vooraJl op 't hart vóór allee hun plicht te doen, om op die wijize eerbiedl af te dwingen, ten einde dé vervulling dier wenschen eerder te verkrijgen. Ten slotte wijdde hij een woord van dank aan de be stuurders der vereeniging voor hetgeen deze voor haar gedaan hebben. Daarna sprak de heer J. Zoeter, de aftre dende algeaneene secretaris der Vereeniging. Deze bracht den dag van de opridbting der Vereeniging, den 23sten Februari 1898, in herinnering. Toen verkeerden de water staats-beambten nog in een zeer achterlijken staat en de bedoeling van de oprichting der Vereeniging was dan ook lotsverbetering te verkrijgen. Hiervoor was in de allereerste plaats eendrachtig samenwerken noodig, vandaar dé naam der vereeniging „Een dracht maakt Maéht". Dit werd in de aif- geloopen 10 jaar voor oqgen gehouden en daaraan is 'het te danken dat zooveel kracht van de Vereeniging uitging. He'", wantrou wen, waarmede de Vereeniging in den be- gdnnen werd ontvangen, is sedert geheel ver dwenen. Aan de statuten getrouw, is alle politiek steeds verre gehouden, waardoor van vele zijden steun "oikregen werd, ook van personen buiten den Rijkswaterstaat staande. In de eerste plaats van den eere voorzitter der Vereeniging, mr. H. Saneenge, en van het eere-lid, den heer W. O. J. Pas stoors, beiden ledlen van "dé Tweede Kamer der Sbaten-Generaal. Zij waren de ziel der Vereeniging, waarvoor hun zeer veel dank verschuldigd is. (Op verzoek van spr. ston den de aanwezigen op en stemden met hem een „zij leven lang" in op deze beide Kamer leden). Naast die heeren is d© Vereeniging dank verschuldigd aan verschillende andere Kamerleden en het stemt tot vreugde, ging spr. voort, dat achtereenvolgens drie minis ters met de Vereeniging rekening hielden en de dèputatier steeds met groote bereid wil ligheid in gehoor ontvingen. Ook bij de hoofdambtenaren van den waterstaat weid een open oor gevonden. Wat ter zake van lotsverbetering in de afgeloopen 10 jaar verkregen is, noemde spr. het volgende: inkoop van tijdelijke diensten voor pensioentoelagen voor hen, die dit recht niet konden verkrijgenregeling der aamvangssalarsissenperiodieke veiihooging verstrekken van kleodingptukkenverbete ring van rusttijden dia air waar dit hoogst noodzakelijk werd geacht; verandering der pen&ioenstortingenhet plaatsen van wacht huisjes aan bruggen en sluizenverbetering van verschillende woningen enz. Veel is dus reeds bereikt, ail is het natuurlijk niet al les. Het ledental der vereeniging is zeei toegenomen, vooral door toetreding van rijks arbeiders, baken meesters, techniscne be ambten en kanaalbeambten. Een en ander geeft degelijk reden, heden feest te vieren. Na nog gewezen te hebben 0(p de verdiensten van eenige oud-leden en bestuursleden, eindigde 6pr. zijn rede met een „lang leve de vereeniging'(Luide in stemming der vergadering). De beer W. C. J. Passtoors, lid van d« Tweede Kamer der Staten-Generaal en eere- lid der vereeniging, die ook als spreker zoi optreden, was, zooals reeds vermeld, verhin dend ter vergadering te komen. Vervolgens werd voortgegaan met de be handeling Van de agfendlar der gewone ver gadering. Het jaarverslag kon wegens omstandigfhe den niet worden uitgebracht. Bij gebrek daarvan bield de aftredende algemeene secre taris, de heer J. Zoeter, een algemeene be schouwing over 't afgeloopen jaar. Hij deelde mede, dat het meerendeel de verschillende op de vorige jaarvergadering aangenomen punten door het bestuur uitg« voerd zijn. Of echter aan de verschillend gedane verzoeken gevolg is gegeven, betwij felde hij zeer. De toestand der Vereenigiini is niet minder gunstig aJlB 'f vorige jaar het ledental is steeds vooruitgaande, hoewt uit den aard der zaak, daar een groot géta w aterstaatsbeambten thans in de Vereen: gang vereenagd zijn, niet zoo sterk als vorig jairen. In zake de kwestie- Sdholten - Hendril werd met 83 stemmen vóór en 22 stemme tegen aangenomen een motie van het hoofc bestuur, waarin leedkeoen betuigd werd, di de houding in deze van de afdeeling Noord zee-kanaal, de houding van het hoofabestuti goedgekeurd en vertrouwen in het hoofdb stuur uitgedrukt weird. De vergadering 6prak de wenschelijkhoi uit van het vormen van directie-afdeelingei Verdeir vond o. a. statuten-wijzing plaat Heidienodhtend werd do vergadering voor k'e®et.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2