M°. 16. Woensdag 15 Juli 1908. BUITENLAND. FEUILLETON. CISKA VAN DANNENBURGH. 7'lc «IttargHMg. ERSFOORT ABONNEMENTSPRIJS: Per S maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz., gelieve men véér 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel moer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling. Qroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeron in dit Blad, by abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen.. Do Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden a. dat volgons mededeeling van den Comman dant der stelling van Amsterdam, in verband niet van 13 tot 16 Juli 1908 te houden oefenin gen van land- en zeemacht by het fort te IJniui- den aldaar een paar electrische zoeklichten zul len* worden opgesteld, welke gedurende drie achtereenvolgende nachten gebruikt zullen wor den zoowel tot het doen van seinen, als tot het afzoeken der omgeving van het fort, het strand en de havens. Bij deze oefeningen worden slechts losse schoten algegeven, zoodat het vaarwater niet onveilig zal zijn; b. dat volgens mededeeling van den Minister van Oorlog, op 20, 21 en 22 Juli 1908 in den Nieuwen Rottordamschen Waterweg op torpedo- booten en op een stoomboot oefeningen zullen worden gehouden, met eleetrisoli zoeklicht en op het fort aan den Hoek van Holland oefeningen met electriscli of acetyleenliohtfakkels en ge kleurde lichten tusschen S uur 's avonds en zons opkomst c. dat volgens mededeeling van den Minister van Oorlog op 20, 21 on 22 Juli 1908 tusschen 8 uur's avonds en zonsopkomst by Steenen-Baak, N.-kust Voorne, oefeningen zullen worden ge houden met acetyleenlidht en gekleurde lichten. Amersfoort, 14 Juli 1908. Do Burgemeester voornoemd, WÜIJT1EIIS. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op arüt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van hot publiek, dat een door C. van Ommeren ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene heetelucht-oventer vervanging van de reeds bestaande oven, bestemd tot liet bakken van brood en kleingoed, in het perceel, alhier gelegen aan de Langeslraaf iïb' 18, bij het' kadas. ter bekend onder Sectio E, no. 302, op de Secre tarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Dinsdag, den 28. Juli aanstaande, des voormid- dags te half elf uren, gelegenheid ten llaadhuize wordt gegeven om, ton overstaan van het Ge meentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van1 de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 13, le lid der Hinderwet, zijn (volgens de 'bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te rich ten. Amersfoort, den 14. Juli 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS, 1.-8. Politiek Overzicht Het hervormingswerk in Macedonië. Do Engolsche regeering heeft nu baar voorstel betreffende hot hervormingswerk in Macedonië in eene nota aan de mogend heden medegedeeld van de Russische regee ring is hetzelfde eerstdaags te verwachten Over den vorm, waarin de Engelsohe en Russische regeeringen besloten hebben aan de mogendheden de voorstellen betreffende Macedonië, waarover zij 't samen eens ge worden zijn, mede te doelen, wordt bet vol gende bericht: Do te nemen maatregelen zijn in twee categorieën verdeeld: 1. Dade lijk maatregelen tot herstel van de orde. 2. Hei-vormingen. De Engolsche nota. han delt alleen over de eerstgenoemde maatrege len. Tot verzekering van de orde, die nu deerlijk in de war is, stelt Engeland de op richting voor van eene vliegende colonne, waarover een Turksclie officier het bevel aal voeren en die, in samenwerking met de bestaande gendarmerie, de personen en goe deren zal beschermen tegen alle benden, welke ook. Deze nota is reeds in het bezit van de kanselarijen. Binnen weinige dagen zal zij gevolgd worden door oene tweede nota, die Rusland aal inzenden. Die nota zal handelen over de kwestie dor hervorwin gen, waarvoor Engeland hot initiatief aan de Russische regeering zal laten. Het Engelsche voorstel komt, volgens de mededeelingen van de Köln. Ztg. uit Ber lijn en Weenen, neer op de vorming, zoo spoedig mogelijk, jan eene vliegende colonne van 10 a 12,000 man, die ter beschikking van den inspecteur-generaal Hihni Padha zal worden igesteld, om het benden bedrijf niet kracht te onderdrukken. De comman dant van deze colonne zal een Turksche of ficier worden, die naar keuze en op voorstel van Hilmi Paclia zal worden benoemd; ook dc officiereu en manschappen .zullen Turken zijn. De colonne zal direct ouder Hilmi Paclia igêplaats worden, om haar eene groo tere vrijheid van beweging te verschaffen bij do bestrijding van de benden. Vroeger was van Engelsche zijd© "voorgesteld de gen darmerie.aan te wenden tot vervolging van de bendgp. Dat voorstel was door Oosten- rijk-Hongarijé en Rusland verworpen. Even als destijds, legt Engeland ook bij -zijn nieuw voorst# den nadruk vooral op de onder drukking van het bedrijf der benden. Oos- tenrijk-Hongarije .heeft bij 'herhaling reeds het denkbeeld aan- de hand gedaan, om de hulp van de Turksche troepen in te roepen ■bij de bestrijding van de benden. Het blijft echter af te wachten of de sultan zich er mee zal vereenigen, dat eene dergelijke troepen macht rechtstreeks zal worden gesteld onder den inspecteur-generaal der drie vilajets van 'Macedonië, d. w. z. het grootst gedeelte van Europeesch-Turkije. Al zou hot bevel ovei die troepen ook in naam van don sultan worden uitgeoefend, zoo is toch de gedachte dat do sultan zou worden beperkt in zijne absolute macht als hoofd van het leger, zoo zeer in strijd inet alle traditie," dat het tot dusver door alle mohammedanen als een dogma beschouwde gezag van den kalif deu eersten stoot daaddoor zou ondervinden. Men verwacht nu, dat binnen kort ook Rusland voor den dag zal komen met zajn hervormingsvoorstel, dat zich vermoedelijk zal bewegen op het gebied van bet financie wezen en van het rechtswezen in Macedonië. De voorstellen zullen eerst door de gezanten in Konstantinopel gezamenlijk moeten wor den onderzocht. Die zijn echter roods of gaan binnenkort met verlof. Het zal dus wel tot- bet najaar duren, voordat de voorstellen officieel aan de Porte worden voorgelegd. Intusschen heeft zich in een vaai de Ma cedonische vilajets, Monastir, een voorval afgespeeld, dat misschien de aanwijzing is van eene nieuwe complicatie in Macedonië, al is het nog niet opgehelderd wat er achter zie In Mitrowitza is generaal Schemsi Pa cha door eeuige Turksche officieren ver moord. In verband met dezen moord moet worden vermeld, dat eenige dagen te voren uit de in de buurt van Mitrowitza gelegen plaats Resua de Turksche vioe-majoor Niazi met verscheidene soldaten, ambtenaren en 150 bewoners gedeserteerd is, nadat hij de bataillonskas geledigd en wapenen en mu nitie meegenomen had. Twee luitenants slo ten zich met soldaten en gendarmes bij de deserteurs aan. Tot. vervolging van de vluch telingen was generaal Schemsi Pacha, do commandant van de 18e Nizam-divisie in Mitrowitza, met twee bataillons uitgerukt; den dag daarna viel hij als slachtoffer van oen moordaanslag. Wat de aard is van de beweging, waartoe deze gebeurtenissen zijn terug te brengen, staat nog niet vast. Uit Turksche regeerings- kringen is eene voorstelling afkomstig, die haar kenschetst als eene Jong-Turksche sa menzwering. In Weener bladen wordt ech ter het vermoeden uitgesproken, dat men hier mogelijk te doen heeft met het begin va:i eene muzelmansche poging om benden samen te stellen, waardoor de muzelmannen zich te weer willen stellen tegen hunne aanhoudende verontrusting door de verschil lende christelijke benden. Eindelijk is er nog eene derde lezing te vermelden, volgens welke Schemsi Pacha het slachtoffer gewor den is van eene Albanees©he wraakoefening, omdat hij bij herhaling de taak had te ver vullen, Albaneesche opstanden te dempen. Pas twee dagen voordat hij uitrukte tot ver volging van deze deserteurs, was hij uit Pristina, waar hij eene zending te vervul len had gehad, naar Mitrowitza terugge keerd. Bij de bestaande onzekerheid zullen na- 'ere berichten moeten worden afgewacht, voordat men zich een oordeel kan vormen over den werkelijken ondergrond van deze gebeurtenissen. Wat hunne beteekenis be treft, wordt aan het Weener Fremdenblatt uit Konstantinopel bericht, dat kalme en veeljarige waarnemers van alle Turksche im- ponderabiliën, die reeds getuigen van veel ernstiger krisissen waren, overeenstemmend geneigd zijn tot de meening, dat men hier slechts te doen heeft met op zich zelf staan de plaatselijke versohijnoeleu, maar dat het niet te vreezen is, dat die zich zullen uit breiden en dat eventueele verdere verschijn selen door vlug en krachtig handelen en door den moreelen invloed van den sultan- kaüf spoedig zullen worden gestuit. Inmid dels is maarschalk Osman Pacha met bui tengewone volmachten tot bevelhebber van het vilajet Monastir benoemd. 32 Redif- bataillons zijn gemobiliseerd om naar Ma cedonië te vertrekken. Duitschland. Friedrichshafen, 14 Juli. Graaf Zeppelin is heden namiddag om 2 uur opge stegen. De ballon heeft de richting naar Konstanz ingeslagen. (Deze tocht is de reeds aangekondigde „grosse Dauerfahrt", die zich zal uitstrek ken tot Mainz). Friedrichshafen, 14 Juli. Door •het breken van eene koudwaterschroef heeft graaf Zeppelin de voortzetting van zijn tocht moeten opgeven; hij is te Manzei 1 neergedaalld. iHij hoopt morgen reeds wee»- te kunnen -opstijgen. B e r 1 ij n, 14 Juli. Het Tagerblatt verneemt uit Friedrichshafen, dat de tocht hedenavond om 7 uur zal worden voortge zet. Zestien personen, waaronder drie mili tairen, zullen er aan deelnemen. Majoor opcrling en kapitein Jeua zijn bestemd voor commandant van de beide luchtsche pen. De toestand van vorst Euleniburg is sedert Zaterdag 'belangrijk verergerd. Zon dag reeds was de toestand zoo, dat de be handelende geneeslieeren moesten verbie den, dat de vorst naar den Tiergarten ge bracht werd. Ook hebben zij zich er tegen verzet, dat hij Maandag naar do gerechtezaal werd gebracht, maar het verlangen naar het einde van het proces noopte den beklaagde om, zoolang dit eenigszins mogelijk is, voort te gaan. Hij kon zich niet meer overeind houden en ook niet meer zitten in den ziekenstoel, waarin hij tot dusver in de zaal gebracht werd, maar rustte in liggende hou ding op.een baar, het bovenlijf door eenige kussens gesteund. Gistoren werd er geen zitting van de rechtbank gehoudende beklaagde kon on mogelijk komen en het schijnt zelfs, dat zijn toestand' niet zonder gevaar is. Frankrijk. Het reisprogramma van president In heres is aldus 'bepaald: Den I8en Juli ver trekt do president naar Duinkerken; den 2Oen Juli komt hij aan te Kopenhagen. Den 21en Juli biedt de president de ko ninklijke familie een déjeuner in het ge zantschapsgebouw aandes avonds geeft hij; gehoor aan eene uitnoodiging om te dineeren van den minister van buitenlandsche zaken. Den 22en Juli is er déjeuner in Frederiks- borg; des avonds vertrekt de president. Den 24eu Juli is de aankomst te Stock holm; dien dag is er galadiner ten hove. Den 25en Juli geeft de president aan de 'koninklijk© familie een diner in het geeant- schapsgebouw. Den 26en is er déjeuner ten hovedes avonds vertrektde president. Den 27en Juli komt president Fallières op de reede van Re val aande Keizer van Rusland en de president wisselen dien dag 'bezoekenbet diner heeft plaats aan boord van het keizerlijke jacht. Den 28en Juli ge bruikt de Keizer het déjeuner aan boord van het pantserschip Vérité; des avonds vertrekt de president. Den 31en Juli is de aankomst in Ohristiania. Dien dag is er galadiner ten liove; den len Augustus geeft de president aan de koninklijke familie een déjeuner in hot geza.ntsckapsgebouiwDen 2en Augustus in den namiddag neemt do president de terugreis aan naar Frankrijk. Het eerste jaarrapport van het Parijsche aartsbisdom over het resultaat van de ge loof sbelasting is voor de katholieken bevre digend; er werd een bedrag van 1,665,000 frs. opgebracht, hetgeen voldoende is voor alle behoeften van het aartsbisdom. PortugaL Lissabon 14 Juli. In de Kam©* van afgevaardigden bestreed de minister van financiën de beweringen van den afgevaar digde Costa tover het huis Bragantza. Hij toonde aan, dat de betalingen, die zijn ge daan aan het koninklijke huis voor huur van paledzen, door den staat bezet, wettig zijn. De lasteringen Iwaoraan de staatsamb tenaren blootstaan, zijn een onvaderlands lievend werk. Ribeiro Beide, dat de bewindslieden, die de voorschotten deden aan liet koninklijke huis, niet weer aan bet bewind kunnen komen; een minister (van financiën kan niet zijn eigen rechter zijn. De Kamer hoeft met groote meerderheid de artt. 2, 3 en 4 van het wetsontwerp op d© civiele lijst goedgekeurd. Lissabon, 14 Juli. In het duel tus schen Costa en Garcia was de degen het wapen. Costa werd aan den arm licht ge wond. Oostenrijk. j Eergisteren hebben in 35 plaatsen van Duitach-Bohemen vergaderingen plaats ge had om te protesteoren tegen het streven om de Duitsche ambtenaren door Czechische to verdringen. Te Reichenberg werd in ieer heftige be woordingen kritiek uitgeoefend op de daden der regeering en werd de Duitsche „lands manminister" beschuldigd van laksheid in de behartiging van nationale quaesties. Tc Aussig, Ascli en Karlsbad werden ver gaderingen door straatbetoogingen gevolgd. Volgens het l'rager Tageblatt zal prof. Wabrmuud niet lang aan de universiteit van Praag college geven en spoedig voorgoed zijn emeritaat nomen. Hij zal ook geen al gemeen ooilege over kerkrecht geven, maar oei bepaald onderwerp behandelen, dat met dogmatiek niets te maken heeft. In de parlementaire leringen te Weenen verluidt, dat de Duitsche landsmaai-minis ter zijn ontslag heeft aangeboden. Het ver zoek om ontslag staat in verband met de stemming ouder de bevolking van Duitsch- Bohemen, die in de protestvergaderingen van verloden Zondag tot uiting kwam. Nader wordt bericht, dat minister Prade in een brief aan den minister-president zijne portefeuille beschikbaar heeft gesteld. Hij verklaart, dat hij het ambt slechts met tegenzin heeft aangenomenDo gebeurte nissen van den laatsten tijd hebben toestan den in 't leven geroepen, die hem nopen tot ontslagzijne gezondheid is er niet tegen bestand het doornen volle ambt langer te dragen. Weenen, 1 5 J u 1 i. De onderhandelin gen, sedert, geruimen tijd gevoerd tusschen de Regeering en president Tanssig, betref fende den aankoop der lijnen kïer Staats- spoorwegmaatschappij, der Noord-Wester - spoor en der Zurd-Noord-Duitecbe verbin dingslijn leidden tot volkomen overeenstem miiig; do overeenkomsten werden gisteren avond geteekend. De lijnen gaan in het be zit van den Staat over met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1908. Bulgarije. Sofia, 15 Juli. Het adres van ant woord op de Troonrede is heden den vorst ter band gesteld, die in een toespraak tot de deputatie uit de Sobramje die het hem fcwam overhandigen, den wensch uitdrukte met den steun niet alleen der veteranen: in de politiek maar ook van het- jong© ge slacht het beschavingswerk in Bulgarije te kunnen voortzetten en bedankte vo-qr de ge voelens bij gelegenheid van zijn huiwelijn uitgedrukt. Turkije. Over de vermoording van generaal Solieoisi Pac'ha heeft de Podat. Korr. uit Monastir de volgende bijzonderheden ont vangen Kort nadat Saheuisi Pacha niet twee bataillons in Monastir was aangekomen, vertoonden zich ook ouder des» troepen tee kenen van oproerigheidinzomderlieid wei- geiden zij Ihet bevel om naar Resna te mar cheer© n uit te voeren. Schemsi Padha, die hierover per telegraaf rapport zond naar Konstantinouel, kroeg van d'aar bevel zich 11 Mevrouw M. C. E. OVINK—SOER. Cisika vond 't wel interessant dit alles te hoeren't Moert aardig zijn, een kijkje te nemen in zulk ©en voorname inlandsclie huishouding, 't Zou evenwel nog Hang, du ren eer zij er toe in de gelegenheid kwam. 't Scheen wel, dat moeder zich Guus' weggaan erg aantrok. De stoute jongen was haar hart-clap en zij mirte hem overal Ofsdhoon ze die kippendieverij in haar hart niet 'heel erg vond, had zo haar man toch moeten toegeven, dat Guus niet langer zoo in 't wild mocht rondloopen. Mevrouw van 'Dannenlburgli 'koelde haar lbooze iluim en stil verdriet nu aan kokkie, die ztelkens weer verweet, dat deze haar onkundig had gelaten van dat clandestien kippon thuis brengen. Doch kokkie hield tóch 'bij deze gelegenheden ounoozel. Zo had steedis gedacht, 'd'at Njo die kippen ge kócht had op mevrouw's last; hij zei nooit iets en zij vroeg ook niets. Nadat- Njonja en kokkie dan een poosje gekibbeld 'hadden, ging mevrouw weg met eenige driftige „Soedan maars." Ze voelde zich toch al niét lekker den laatrten tij'cl 't kortte h'aar mbeite vróeg op te rtaan om hij 't melken te zijn. Dikwijls zat ze, 'met do handen in den schoot, mistroostig voor zich uit te staren. Er zou stellig binnenkort een groot onge luk gebeuren, voorspelde zij, „de uilen schreeuwden zoo en de bedienden hooiden allerlei vreemde geluiden in de hoornen. Mevrouw van Danuenburgh was in haar liart even goed drie kwart heidensch als kokkie en Ralima, die bijgeloovig rekening bieden met den invloed van zieUooae din gen, de booze geesten trachtten te verzoe nen met bloemen of fer an den en wierook bran dei en aan allerhande voorteekens hecht ten. Zoo vond moeder het nu bepaald een slecht toeken, dat Bet tie zoo stil en schuw was .géwordén. „Dat kind, zij leef niet lang meer," zuchtte zij, „jij zal zien, Gijsbert, zij wordt geroepen." Nu had Bettie on tegenzeggelijk iets vreemds over zich gekre gen, ze scheen al 't oproerige en overmoe dige in haar aard verloren te hebben. Ook kwam 't Bettie onbegrijpelijk voor, dat Ciska zoo lief en zacht voor liaar was, en zich zooveel met haar bemoeide, 't Meisje voelde zich niets op haar gemak met de oud ste zuster, die ze met Guus opzettelijk ge plaagd. en van wie ze zooveel kwaad1 gespro- kon had. Hoe kon Ciska dit alles vergeten en vergeven hebben? Door een valsch schaamtegevoel gedreven, bleef Bettie Ciska liefst uit den weg. Alleen in gezelschap van Jams je en Santé Peetje was 't kind weer dé oude Bettie. Bang 't beetje genegenheid van haar zus je te verspelen, dat zo met zooveel moeite gewonnen had, durfde Ciska haar niet altijd terughouden van den omgang ,mot die vrien dinnen. (Bovendien lcwam Jausjo bijna dage lijks aanloopen, en was als kind in huis op Pagger Sari. Moedor hield, veel van Jansje, en de heer des huizes mocht 't vroolijke lachebekje ook gaarne lijden. t -Nonnaatje zag hoog op tegen Bettie's knappe zuster uit Holland;, en zat graag bij| Ciska te naaien, wat z© langzaam, doch keu rig deed. .ffprak ze 't Hollandsch vrij gebrekkig, verstaan kon ze 't best, en ze luisterde met beide oio ren, als Ciska de kinderen zelf ver zonnen verhaaltjes of sprookjes vertelde. Jansje was nog hoeflemaal een groot kind, al geleek zij een volwassen vrouw. Af en toe kon ze wel grappig uit den hoek komen, en Ciska vond 't jammer, dlat ze in de kam pong opgroeide. Over oen jaar of tien zou 't aardige, guitige meisje een kinderachtige, onbeduidende nonna zijn. Haar toekomst was natuurlijn, 't huwelijk, liefst met een klerk of ander klein ambtenaartje, dat Jansje*8 moeder ©en mooie partij zou noe men Ciska's leven was intusschen gevuld ge noeg. Ze behoefde nooit bozigheid te zoeken, winncer ze alleen al deed, wat haar "hand vond te doen. Met het huishouden bemoeide zij zich nooit moor, na 't tooneel, dat zich naar aanleiding daarvan, tusschen moeder en baar had afgespeeld', 't Kon mevrouw I van Dannenburgh echter niet schelen, dat 1 haar dochter 't huis wat zocht op te knap- j pen en den tuin onderhanden nam. Ciska had altijd veel van tuinieren gehouden, en in dit 'heerlijk klimaat was er heel wat te maken van tuin en erf. Met behulp van Sipin, bracht zij: do bloem bedden weer in orde, bestelde zij- zaden en bollen uit Holland. Jansje deed haar kleine varens en ohevelures cadeau, doch de rozen- cultuur trok Ciska 't meeste aan. Zo ver zorgde haar stekken en enten .met algehoele toewijding, en 't was haar grootste trots, wanneer de onaanzienlijke plant-jee tot mooie, kraóhtige rozen opbloeiden. Zo wilde eerst zien of 't haar met de bloemen gelukken zou om, wanneer alles goed ging, een groententuiu aan te leggen. Verdiend© moeder aardig geld met de mekkerij, wie weet of zij, naderhand haar 'bloemen en groenten niet met goede winst zou kunnen verkVuopen. In hare verbeelding vervaardigde Cisika op (bestelling al smaak vol gearrangeerde 'bouquetten en bloem stukken, en zond haar mandjes jonge groen ten per tram en per spoor ver weg 't bin nenland in. Een tweehonderd1 voet Iboven Pagger Sari lag de onderneming „Kembang Waugi", van den beer Tilanus, en ze had gehoord, dat deze zijn bloemen en groenten tot in Batavia verkocht. Waarom zou zij dit v<oor- Ibeeld niet op bescheiden schaal pogen na -te volgen? 's Morgens -was zij» met haar bloemen en planten 'bezig tot dé warmte haar naar bin nen joeg. Daarna las of studeerde zij voor zich zelf, naaide en handwerkte. 's Middags hielp zij Bettie en Frans bij. hun schoolwerk, wandelde naderhand mét vader en was hom behulpzaam bij zijn cor respondentie. Wanneer Ciska in- heb stille provincie stadje niet zulk een kalm, imtmer werkzaam leven hald geleid, waarin voor wereldscho genoegens bijna geen plaats was, üiou zij; allicht ontevreden met haar lot zijn ge weest. Doch nu 'kende zij 't frivole uitgaans leven, dat de rneeöte meisjes zorgeloos ge nieten, afl'lecn :bij naam, en had zij er geen bijzonder verlangen naar. Zo (kreeg hoe langer hoe meer vrede met haar tegenwoordig bestaan. Vader noemde haar zijn rechterhand, die lüj niet meer zou kunnen missen, Fransje hield evenveel van haar als ziji van hem, en met geduld en zachtheid begon zo ook Bettie langzamer hand (Voor zich te winnen. Dat moeder en zij elkander niet- loerden begrijpen- en ze elkaar slecht verdroegen, •daar .moest zij zidh in vredesnaam maar in schikken HOOFDSTUK VII. N Op een morgen, zeer vroeg, ontwaakt© Ciska dóior een luid en driftig tikken aan 'haar kamerdeur. „Word wakker, kind," klonk vader's stem, „en kom eens -rauw kij ken, moeder is heel naar." Snel sloeg het meisje een doek om en haastte zich naar do slaapkamer. Mev.rouw van .Dannenburgh 'lag met ge sloten oogen, aldoor 't hoofd op 't kussen hoen en weer bewegend, moeilijk adem ba lend. Haar mam hield dén koortsthenno- •nvöter bij 't schijnsel van het nachtlicht, zooeven had hij de temperatuur opgenomen. „Moeder heeft bijna geen koorts," ver- klaarde hij', Ci9ka, di© verschrikt naast hom stond „Maar zij is toch bepaald erg zkk. Miin God wat zou dat nu weer wezen? We heb- 'bon ook altijd ellénde. Pas gaat 't -met dé zaken wat' heter of nu komt dit weer." „Zou u -moeder geen quinine geven, va der? dat kan toch nooit kwaad." „Modder heeft al een dag of drie iederen avond quinine genomen, omdat zo zich zoo •koortsig voelde, maar 't helpt niets, 'k Wedt' waarachtig niet of "t wel goed is or moe door to gaan. Sipin mé-et maar onmid- delijk naar Parigi omi den dokter te halen, of «roden we 't nog eens aanzien? Wat dunkt je?" vroeg hij weifelend. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1