Uit den omtrek. Veel leven om niets. In de Pijp te Amsterdam is het de laatste avon den tengevolge van eenig baldadig gedoe nog al onrustig geweest. Reeds lang werd door de winkeliers op het Ferdinand Bolplein geklaagd, over don over last van jonge meisjes, vermoedelijk voor niet veel goeds opgroeiend, die daar luidruchtige ontmoetingen hadden met opgeschoten jon gens. Voor de bewoners was het binnentre den van hun woning vaak niet gemakkelijk en veelal werden ze in hun bescheiden po gingen dan nog onthaald op een taaltje, waar over ©en huzaar zich wellicht nog eeuigszins zou hebben geschaamd. Zondagavond werd een dame van haar rij wiel gesleurd en de politie bemoeide zich met de zaak. Daarover hooft blijkbaar de Pijpsclie jon gelingschap de politie eens „willen nemen". Maandagavond werden agenten gesard, uit gefloten en uitgejouwd. Zelfs geschopt, en een werd er tegen den grond geworpen. De politie verdedigde zich aanvankelijk met de wapens. Benige arrestaties geschiedden on der weerspannigheid'. Ook Dinsdagavond kreeg men reprises van doze onverkwikkelijk© tooneeltjes zoodat er geducht klappen vielen. Gisterenavond zijn gelukkig botsingen uit gebleven. Besmettelijke oogziekte. In de grensplaats Rocln.lt is ido besmettelijke oogziekte, welke daar voor eenige 'jaren woedde, weer opnieuw onder de jeugd uit gebroken. Ook volwassenen worden er door aangetast. Een paard in huis. Een bruintje van de ilaarlemsche paardentram, dat, als gewoonlijk. een uur rust zou worden gegund in zijn rustbck, in de remise, in de Rozen straat aldaar, vergiste zich in de deur en drong achterstevoor de gang binnen van een bewoonster van die straat, kwam in do ach terkamer binnendringen en richtte daJar on der de meubelen van de doodelijk verschrik te juffrouw een lang niet misse verwoesting aan. Eon kast werd stuik gedrukt, de vazen er op vielen aan gruis en oen paar stoelen werden onbruikbaar getrapt. Met heel wat moeite word de ongiewenschte bezoeker in zijn bolk aan de overzijde gestopt, zegt de „O." ff. CtR. Van oen dienstmeisje, een burgemeester en een gemeen teraad. Men schrijft aan do Tol.: De gemeente ontvanger van Krabbendij- ko (Zuid-Beveland') had den laatsten tijd een aantal zij nor dorpsgenoot-en aansboot gegeven d'oor zijn particulier leven. O.m. nain men hem kwalijk den vrieudsohappe- lijiken omgang met zijn dienstbode, met wie liij soms wandel- en fietstochtjes maakte. Hem wae daarom de vorige week door het gemeentebestuur een schrijven gezonden waarin nij met ontslag werd bedreigd, in dien hr in het vervolg niet een drietal nauwkeurig in dit schrijven omschreven voorwaarden nakwam. De derde dezer voor waarden bevatte den eiscli, zijn dienstbode te ontslaan. Do gemeente ontvanger ver klaarde zich bereid, twee der voorwaarden na te komen, doch hij weigerde zijn dienst bode, die, naar hij schroef, hom trouw en eerlijk dient, weg te zenden. Door den burgemeester werd daarom Zaterdag in een voltallige raadsvergadering het voorstel gedaan, den gemeente ontvan ger -vfcslag te verleenen. Na langdurige in het openbaar gehouden discussie, waarbij door den burgemeester minder vleiende dingen over hot dienst meisje werden gezegd, werd het voorstel van den voorzitter van den raad met alge- meenc stemmen verworpen, zoodat èn ge meente ontvanger èn dienstmeisje in hun respectaco betrekkingen blijven. Spiritus snoeper. In een mu seum in oen onzer universiteitssteden was aangekomen een vat, waarin, zooals de be dienden spoedig bemerkten, zich spiritus bevond. Nu scheen men daar, bij gebrek aan minder krachtige alcoholische dranken, dezen spiritus niet te versmaden. Er werd althans behendig een klein gaatje boven in het vat gemaakt, zóó klein, dat er juist een rietje doorheen kon. Door middel van zulk een rietje werd nu door de bedien den, die in liet geheim waren, zoo af en toe, vooral na, drukke werkzaamheden of ook wel uit verveling, dat meldt do histo rie niet, een pittige 100-procentsche hart versterking gentexmen. Eindelij]'? lekte hert- geheim uit en kwam het geval ter kennis van Óen directeur der instelling, die er do dranklustige mannen op een gemoedelijke wijze over onderhield. Dat ze wel eens trek konden krijgen in een hartigen dronk kon hij zich voorstellen, maar dat ze hun lust zoo 'ver dreven om te snoepen uit een vat waarin zich het cada,- ver van een jongen neger bovond, dat vond hij wat a,l te erg en ha-d hij niet gedacht. Do bedionden kregen verder geen straf. Onze directeur, die met veel genoegen liet geval onder vrienden op de soos vertelde, meende dat de daad zelf de daders al ge noeg had gestraft. Dezen hebben zich dan ook ernstig voorgenomen nooit weder uit een vat spiritus tc snoepen. aWegens uitstediglieidzal de Commis saris der Koningin Zaterdag a. s. geen audiëntie verleenen. r.Gisterenmorgen werd "in liet Gébou'w voor Kunsten en 'Wetenschappen de zomer- zitting van do Provinciale Staten van Utrecht voortgezet. Voorzitter m r. F. D. Graaf Schimmelpenninck. Afwe zig met kennisgeving de hoeren Wentink, Van Hardcnbroek, Ragay en van Beek. Na het gebed werden de notulen van de voorgaande vergadering gelezen en goedge keurd. Daarua ging de vergadering over tot de benoeming van een lid der Staten ter vol doening aan art. 89 der provinciale wet (bui tengewoon lid van Gedeputeerd© Staten). Uitgebracht wordeu 37 stemmendaar van vereen igde prof. mr. De Louter 34 stem- nlon op zich, de heer Van Tuyll, Van Ascli van Wijck en Hazoudonk ieder 1 6tem, zoo dat prof. De Louter benoemd werd, die zich bereid verklaarde de benoeming tot buitengewoon lid van Gedeputeerden te aan vaarden. De heer Van Bolhuis verzoekt als rapporteur van de oommissie voor het na dere onderzoek omtrent dc verbetering van den Leidschen Rijn, de koninklijke machti ging aan tc willen vragen, ten einde de ar beid der commissie ook na het sluiten dezer zomervergadering mogelijk te maken. Wordt z. 'h o. besloten aan dit verzoek te voldoen en de betreffende koninklijke machtiging aan te vragen. Voorstel van Ged. Staten betreffende het verzoek van den Alg. Ned. Wielrijders bond om wijziging van het provinciaal reglement op de wegen. Adressant vraagt verbodsbe palingen tegen het onbruikbaar maken der wegen door het morsen met slijk, mest en dergelijke stoffen, die van de voertuigen en de raderen afvallen, en tegen het vernielen de: wegen door het vervoeren van te zware vrachten op wagens, waarvan de wielen te geringe velgbreedte of radmiddellijn hebben. Ged. Staten stellen voor afwijzend op het adres te beschikken. De commissie adviseert conform deze voor dracht te besluiten. Z. h. s. wordt conform besloten. Rekenin^bn verantwoording van de pro. vinciale inkomsten en uitgaven voor 1906. De ontvangsten hebben bedragen f 260,292.40, de uitgaven f 229,238.32. Het batig saldo is dus f 31,054.08. De rekening wordt met algemeen© stem men goedgekeurd. Gedeputeerden onthielden zich van deelname aan deze stemming. Voorstel van Ged. Staten betreffende een verzoek om deel te nemen in het waarborg fonds eener in 1909 te Zeist te houden groot© tuinbouwtentoonstelling. Ged. Staten stellen voor de provincie te verbinden in het waarborgfonds voor de te houden tentoonstelling voor een bedrag van f 1500. Do commissie van rapporteurs stelt voor conform dit voorstel te besluiten. De heer Van der Bijl spijt het, dat Gedeputeerden deze som hebben voorgesteld o.a komt op het programma te Zeist voor een muziekuitvoering, en daarvoor wil spre ker geen gelden beschikbaar stellen, want eer. muziekuitvoering werkt do onzedelijk heid in de hand, daar gebeuren dikwerf ver keerde dingen en die wil spreker niet be vorderen door deelname in het waarborg fonds. Bovendien, men vraagt voor allerlei doel einden veel te spoedig steun van de Staten aan, dat is ook verkeerd en dit streven dient te worden tegengegaan. Het voorstel van Gedeputeerden komt in stemming; het wordt goedgekeurd met 25 tegen 12 stemmen. Voorstel van Ged. Staten betreffende een verzoek om verhooging van subsidie voor de vereeniging „Teekenschool" te Breukelen, van f 100 tot f 200. Ged. Staten adviseeren tot het nemen van eene afwijzende beschikking op het adres. De commissie van rapporteurs stelt voor conform te besluiten. Do heer Van Bolhuis zal niet tegen deze voordracht stemmen, maar het komt hem toch voor, dat Gedeputeerde Staten de* zaak niet ganschélijk goed hebben beoor deeld, wellicht een gevolg van de niet vol doende toelichting van do aanvraag tot sub sidie, die door spreker nader wordt opge helderd. De heer De Wijkerslooth deelt me de hoe Gedeputeerd© Staten tot hun afwij zend advies zijn gekomen. De begrooting de zer teekensohoel ving aan met een geraamd nadeelig saldo over de rekening 1907, doch uit de rekening voor 1908 bleek, dat er een overschot zou zijn van f 120. De uitgaven zouden dus moeten worden opgedreven, om de rekening te doen sluiten zonder voor- deelig saldo. Dat feit alleen reeds deed Ge deputeerden besluiten afwijzend te advisee ren. De heer Van Sasse van Ysselt be- p'eit de wenschelijkheid van aanstelling van een ambtenaar door het provinciaal bestuur, aan wien het toezicht over de vakscholen woidt opgedragen. De heer De Wijkerslooth ontraadt - de aanstelling van zulk een ambtenaar, om dat zijn betrekking door niets wordt gerecht vaardigd, wijl er bestaat inspectie van rijks wege. De nieuwe ambtenaar zou derhalve bitter weinig te doen hebben. Wel bezit Zuid1-Holland zulk een ambtenaar, maar daar bestaan negen vakscholen, die geen sub sidie van het rijk genieten, maar wel van de provincie. Eu ook in die provincie is de klacht gehoord, dat deze ambtenaar nage- nceg geen werk heeft te verrichten en als gevolg daarvan allerlei nietigheden ter hand neemt, een onderzoek van weinig belangrijke zaken, die vele scholen vreesachtig maken een provinciale subsidie aan te vragen. Op al die gronden zou spreker het aanstellen var zulk een ambtenaar ontraden. Do hoer De Louter stelt in het licht, dat de door den heer Van Sasse gewenschten ambtenaar ook al niet noodzakelijk is, om dat zijn taak min of meer een controle zou be tee kenen op het toezicht van provincie weg©. Derhalveeen soort controle op con trole, want de Staten hebben toezicht uit te oefenen op do stichtingen, die provinciale subsidie genieten. Waar dat toezicht nog nimmer onvoldoende is gebleken', zou de be noeming van zulk een ambtenaar totaal overbodig genoemd kunnen worden en zeker minder weuschelijk zijn, omdat lichtelijk wantrouwen in de inspectie van provincie- wege zou kunnen worden gewekt. Het vooï»tel van Gedeputeerden wordt z h s. aangenomen. Voorstel van Ged. Staten betreffende een verzoek om subsidie ton behoeve eener tee kenschool te Lïsselstein. Ged. Staten stellen voor tot wederopzeg ging een jaarlijksch subsidie van f 300 too te staan. De commissie van rapporteurs stelt voor conform te besluiten. Z h. s. conform besloten. Voorstel van Ged. Staten betreffende een verzoek om f 9000 beschikbaar te stellen voor landbouwdoeleinden, waarvan f 4000 bestemd zal zijn voor verbetering van do veeteelt, waaronder het paard niet is begre pen, f 3900 voor verbetering van het paar denras, f 1000 voor de zuivelcommissio in deze provincie en f 100 voor diverse land bouwbelangen De commissie van rapporteurs stelt voor conform te besluiten. Z. h. s. conform besloten. Vooratiel van Gedcp. Staten betreffend© een verzoek om subsidie ton behoeve va.n het Nederlandschc gasthuis voor behoeftige en minvermogende ooglijders tie Utrecht. Gedtep. Staten stellen voor het gevraagde subsidie van f 2000 toe te staan. De commissie van rapporteurs stelt voor conform te besluiten. De heer Mendela wenscht met nadruk te constateeren diat dlo (betrokken inrichting zijn volle sympathie heeft en een woord van verzet zal spreker dan ook niet laten hooren. Hij wenscht al leen te wijzen op het feit, dat blijkens het 49e jaarverslag der stichting f 160 minder aan dienstloon is uitgegeven dan voorgaande jaren, terwijl de som voor voeding dezelfde is gebleven, niettegenstaande er 180 ver pleeg dagen méér •waren dan het vorige jaar. Hoe v.alt te rij men dat ondanks meerdere drukte de voe- diug en liet personeel minder kosten hebben medegebracht? Moet men 'bezuinigen, be staat er dan wellicht aanleiding de suibsidie met een f 500 te «verhoogen? De toestand van het personeel is allesbehalve schitte rend er zijn slechts 6 verpleegsters, die een dienst hebben van 's morgens 6 uur tot 's avonds 9 uur, en ook 's nachts geroepen kunnen worden wegens gemis aan verpleeg sters, speciaal voordon nacht. Spr. vraagt nadere inlichtingen daaromtrent. De heer d e W ij k e r s 1 oo t h deelt mede dat het gelijk zijn van de kosten v<*>r voe ding ondanks meerdere vorploegcEagen, ver oorzaakt is door het vertrek van den ama nuensis huiten het gasthuis, welke ambte naar vrije voeding genoot, terwijl de nieuwe titularis op eeu lager aanvangssalaris werd benoemd. Overigens behoefde de inslag van anthraciet minder groot te zijn dan aan vankelijk werd geraamd. Op de voeiding is zeker niet 'beknibbeld. Het personeel heeft niet zoo'n zwaren dienst als de heer Mondeis het deed voorkomengo- durende een groot gedeelte van den dag vertoeven ide zusters buiten in de open lucht, terwijl zij daarenboven meerder© vrije uren hebben. Voor moeilijk toe zicht bij nacht is een speciale zuster aan wezig. De betaling van de verpleegsters is zeker niet slecht, wat spreker met cijfers aantoont. Mton moet niet vergeten, dat do zusters bij hunne aanstelling niet gediplo meerd zijn, terwijl .vrij spoedig promotie volgtUit den boezem van het personeel is dan ook nooit geklaagd. Spreker is er zeker voor, om het Ooglijdcrsgaathuis f 500 méér suibsidie be geven, de finantieele toe stand der stichting wettigt dat ongetwijfeld, maar spreker zal aan die hoogero subsidie nooit de 'bestemming willen geven, die de hoer Mendels daaraan in het bijzonder wil gegeven zien. De hoer Mendels handhaaft zijn mee ning omtrent de zware arbeidsvoorwaarden van liet personeel; uit do beste bron heeft spreker vernomen, dat wel degelijk dies nachts de 'verpleegsters mioeten opstaan als de dienst dat noodig maakt, zonder daar voor een voldoende meerderen nachtrust te krijgen. De hoer Mendels sbalt voor do sub sidie met f 500 te verhtoogên, speciaal met de bedoeling daarvoor meerder personeel aan te stellen. Het gaat toch waarlijk niet aan de verpleegsters na vermoeienden arbeid bij dag ook des nachts nog aan het werk to zet ten. Zeker, zij komen wol in do buiten lucht, maar het in de 'buitenlucht vertoeven met patiënten, die een oogheelkundige be handeling hebben ondergaan, is waarlijk geen sinecure. Spr. lioudt vol, dat de vèr- plieegsters in dit gasthuis een véél te Ln spannende taak hebben, waaraan een einde dient te worden gemaakt. Een werktijd van 6 tot 9, met slechts enkele onbeduidende rustpoozen om te eten, is een afmattende arbeid, waarop de aandacht der besturen onverwijld dient te worden bestendigd. Ver- hoogt men de subsidie, dan kunnen regen ten het geld besteden voor een 'hoog noodige uitbreiding vau het verpleegsterspersonee) De heer Hazendonk is niet overtuigd door het betoog des heeren Mendels. Geen der andere Statenleden hieoft iets van ©en abnormalen werktijd der verpleegsters ge merkt, integendeel, de beer Mendels sprak van niet-rusten, spreker zou willen spreken van niet-worken, wat hem is opgevallen bij eenige bezoeken aan dat gasthuis. Spreker is tegen een verliooging van deze subsidie. De heer de Louter protesteert tegen de wijze, waarop men tracht de vrijheid van inrichtingen als dit gasthuis, te beperken Gasthuizen als waartoe het Nederfamdsch gasthuis voor ooglijiders behoort, kunnen niet worden gelegeerd door maatregelen die men daar eensklaps van buiten af wenscht in te brengen. Daarom ziet 9preiker in hetgeen de heer Mendels thans wil aen zeer gevaar lijke stap en spreker zal daaraan dan ooik zeker niet medewerken. Bovendien, het zooi toch ook een daad zijn van groot© onverant woordelijkheid, als men zulk een gasthuis een subsidie ging verleenen, ouder restric ties, die door één enkele persoon, die den heer Mendeils tot bron van informatie dien de, werden voorgeschreven. Dat zou voeren oj) een hoogst gevaarlijken wieg, en zeer ver keerde toestanden in het leven roepen. Doch er is méérde heer Mendlels putte zijn in lichtingen uit een niet met name genoemden bron. die hem een toestand schilderde, welke mogelijkerwijze door geen der andere leden van het verpleegstersjiersoneel zou zijn on derschreven. Op deze wijze wordt het evan gelie der ontevredenheid verkondigd, een evangelie van wantrouwen gepredikt met allerverderfelij'kste gevolgen, een actie waar van de kringen waartoe de heer Mendels behoort zioh gaarne bedienen, maar die niet genoeg en voldoende kan worden afgekeurd. Wellicht dat de heer Mendels aan dat optre den te goeder trouw meedoet, maar dan wordt het- toch tijd dat daarvoor wordt ge waarschuwd. De arbeid in deze gasthuizen behoort tot het werk der naastenliefde, tot dc plicht van het Christen-zijn en aan zulk een werkkring kunnen niet de eischen wor den gesteld van arbeidsduur en afboidsbeta- ling. Door het ontevredenheids-zaaien waar aan thans wordt gedaan zal dat weri^ter christelijke liefde in niet gering© mate wor den geschaad en da«r dient tegen op te worden gekomen. (Teeker.cn van instemming) De heer Huydecoper geeft toe, dat de zusters in het gasthuis voor ooglijders een zware taak hebben te vervullen, maar tussohen een zware taak vervullen en afbeu ling zooals de heer Mendels dat deed voor komen is een groot verschil en gelukkig is er van dat laatste geen sprake. De heer Mondeis schilderde het af, also.' de zusters van den. vroegen ochtend tot den laten avond ingespannen aan het wenk zijn en dan in den nacht nog niet van hun rust verzekerd zijn. Dat is in strijd met de feiten. De zus ters wisselen hun dienst af met voldoende rustpoozen, o. a. voor de maaltijden, verder hebben ze 1 maal per week een vrijen raiddag of avond, 1 maal in de veertien dagen een vrijen Zondag, terwijj daarenbo ven. voor hen gelegenheid) bestaat deel te nemen aan heit lawn-tennisspol, waarvoor dan toch ook vrijen tijd wordt gegeven. Voor 1» tien ten die buitengewoon lastig zijn in hunne verpleging wordt een afzonderlijke zuster disponibel gesteld. Dat is nu wel iets anders dan de heer Mendel9 meedeelde. De heer Mondeis heeft van geen van de sprekers iets gehoord wat hem de over tuiging gaf van onjuiste inlichtingen te heb ben gekregen. Het tegendeel zou eerder kun nen worden gezegd. Zonder eenige tegen spraak houdt, spreker vol, dat de pleegzus ters voor de kinderafdeeling in het ooglij- dersgasthuis, tijdens hun nachtrust worden gewekt om zoo noodig te helpen. Wie noemt dat nu voor de meisjes die een lan gen en vermoeieaiden dag achter den rug hebben, geen afbeuling? Men zal "zeggen: ze kunnen dien gestoorden nachtrust inha len. Dat is onwaar. Het is spreker bekend dat er zusters werden gewekt in den nacht, die van 3 tot 5 op waren om te verplegen en niettemin om 6 uur weer in dienst moes ten zijn. Maar aangenomen al, dat die nacht rust inderdaad werd vergoed, dan weet toch iedereen, dat een eenmaal gestoorden nach- rust geen volledigen rust meer is. Daarom is het noodzakelijk zusters speciaal voor den nacht te hebben. Gebeurt dit niet, dan vindt er afbeuling plaats, een ander woord weet spreker er niet .voor te vinden. Met kracht komt spreker op tegen de schoolmees terachtige boon, waarmede professor De Lou ter hem dé les dacht te lezen D© Voorzitter verzoekt spreker zich te matigen. De heer Mendels is zich niet bewust ook maar eeuigermafe buiten d© perken to zijn gegaan. Professor de Louter noemde in spectie in deze inrichtingen overbodig. Maar zoo juist hoorden wij' ibij een voorgaand punt in deze vergadering, dat men een ambtenaar wilde om scholen te controleeren. Waarom bleef de heer de Louter in gebreke het lid der vergadering die zulks wenschte een duch tig standje te maken over zijn bdijk van wantrouwen D'at de gasthuizen bui ten zulk een onderzoek zouden val len, kan spreker niet inzien. Door mis standen aan de kaallc te stellen, vieL spirefcer het college van regenten niet hard; diat college kan wellicht niet anders doen, gedwongen door bekrompen geldmiddelen, maar dan wordt bet tijd dat die financiën van dien aard worden, dat het college van regenten wel anders kan doen. Van daar sprekers voorstel de subsidie te verlioogen. Professor De Louter noemde sprekers cri- tielc een aanranding van de vrijheid in ons land. Maar wat doet men anders dan de vrijheid aanranden, als men aan een suib sidie zekiere voorwaarden verbindt, zoo als dat schier met iedere subsidieverleening het geval pleegt te zijn. Waar elders subsidies worden verleend onder bepaalde voorwaar den, wilde spreker in casu eenzelfden weg bewandelen en ook aan de subsidie voor het Ooglijdersgasthuis condities verbinden. Is dat nu eensklaps gewordeneen aanranding van de vrijheid De heer De Louter scherm de met philantrophie en naastenliefde en nog meer mooie woorden. „Worths, worths en nog eens worths" zegt spreker. Verplegen is niet meer philantrophie, verplegen is een beroep geworden. Men heeft spreker tegen geworpen, dat van klachten van het zuster- personeel volstrekt niets bekend was. Al weder onwaar, antwoordt spreker daarop. Aan professor Snellen hebben de zusters herhaalde maleu verzocht een vijfde ver pleegster te willen aanstellen, maar ondanks herhalingen bleef dat verzoek oningewil- ligd. Dat de zusters van een verandering in den dienst niet zouden willen weten, is in flagranten strijd met de waarheidzij wil- fen wel degelijk een verandering en hébben daarnaar meermalen gevraagd, maar zonder resultaat. De beweringen van professor Do Louter legt spreker dan ook eenvoudig^ naast zich neer. Deze spreker haalde het politiéke element in het débat door te spre ken van de partij, waartoe spreker (de heer Mendels) behoort. Als het geoorloofd werd dezen weg in te slaan, dan zou spreker zich de vrijheid veroorloven critiek uit te oefe nen op de houding en de actie van de oud liberalen, een critiek die zeker niet malech on niet frisch zou zijn. Intus8Chen was hot diep treurig te noe men, dat in deze vergadering niet één lid was te vinden, die zich bereid wilde verkla ren spreker's voorstel te steunen. De heer Van Bolhuis stelt in liet licht, dat, zooals reeds in dezo vergadering werd opgemeikt, de klacht van één niet vol doende motief kon worden geacht om op verandoring in den dienst in het. Ooglijders gasthuis aan te dringen. Maar afgescheiden daarvan was het zeker goed geweest dat de heer Mendels de zaak aan de orde had ge steld want naar aanleiding van de te berde gébrachte grieven zouden regenten van het gasthuis wellicht bereid worden bevonden verlieteringen aan te brengen als daartoe redenen mochten bestaan. Blijkt het dat do toestand niet goed is, dan lieeft men met deze discussie verandering bereikt, blijkt het daartegen dat. de klachten ongegrond zijn, welnu, dan komen die voor rekening van den heer Mendels en van den persoon, die hem de informaties verschafte. Spreker betreurde intusschen do heftigheid van toon iu de débatten De lieer Mondeis: .Waarlijk niet m ij n schuld" De hoer Van Bolhuis hoopt evenwol, dat die débatten d i t 'gevolg zullen héb- iben, dat over deze vergadering heen de re genten den wonsch zal bereiken om over deze niet onbelangrijke zaak volledige in lichtingen te verstrekkenDe heer Do Wijkerslooth had reeds enkele informaties verstrekt, geput uit ©en brief van een dor rogentenmaar informaties van één enke len regent zijn in deze niet voldoende. Spre ker hoopt dat hot gelieelo college van regen ten den zoo even door hom. geuiten wensch ad notam zial nemen en, hetzij in het open baar, hetzij tegen de aanstaande winterzit- ting de verlangde inlichtingen zou willen verstrekken. De hoor De Louter acht het eveneens gelukkig, dat dc heer Mendels op een ver- moedel ij ken misstand de aandacht vestigde; spreker is or evenwel van overtuigd, dat de lieer Mendels de quacstio niet juist af beeldde. Immers in een ziekeninrichting als het Gasthuis voor Ooglijders kan geen sprake zijn van een „arbeid" en yan een „arbeids duur" in zulk een stichting is er sprake van liefdedienst. Trouwens in de geheele in richting zullen begrippen van arbeid en ar beidsduur worden aangetroffen, die gansck andere zijn dan de begrippen op dit punt van den heer Mendels. Inmiddels kon spre ker zich ten volle voreonigen met wat de heer Van Bolhuis hier als^het meest won- scheüjke had voorgesteld. De heer Huydecoper kon hier spre iken in dubbele qualiteit, ook in die van regent van het Ooglijdersgasthuuis. Zonder twijfel zal de quacstio nader door het college worden onderzocht en besproken, waarvan men het resultaat dan te zijner tijd zal ver nemen. Mochten er inderdaad laakbare toe standen bestaan, dan zullen die zeker on der het oog worden gezien. De heer De Wykerslooth deelt nog niede, dat aan dienstloon minder behoefde te worden uitbetaald, daar het inwendige van het gasthuis werd geschilderd en der- lialve minder schoonmaakkosten behoefde te worden gemaakt. Z. h. s. wordt conform hiet voorstel van Gedeputeerden besloten. Voorstel van Gedcp. Staten betreffende een verzoek om verhooging van het subsidie voor de vakschool voor kleermakers te Utrecht 'van f 200 tot f 400. Gedep. Staten stollen voor gunstig op het adres te beschikken. De commissie van rapporteurs stelt voor conform te besluiten De heer deWijkerslooth deelt mede, dat in de afdeelingen inlichtingen zijn ge vraagd over de vakschoolstijging der trac- tementen achtte men overbodig, terwijl de kosten van den snijcursus te hoog werden geraamd. Het 'bestuur der school heeft geantwoord, dat eeu onderwijzer voor den snijcursus hoog wordt betaald, omdat goode leorkradhten voor deze afdeelingen overal elders zoor hoog worden gehonoreerd. Wat betreft de stij ging der tractementen, werd opgemerkt dat eon onderwijzer der school aanvankelijk tegen te laag salaris weid aangesteld. Z. h. s. conform besloten. Voorstel van Gedep. Statiën betreffende een verzoek om subsidie voor den aanleg van een paardenspoorweg MontfoortLiu- schotenW oerden Gedep. Staten adviseeren afwijzend op het verzoek te beschikken. De commissie van rapporteurs stelt voor conform dit Voorstel te besluiten. Z. h. s. oonforn\ besloten. Voorstel van Gedep. Staten betreffende een verzoek om subsidie voor eene teeken school te Maarssen. Gedep. Staten stellen voor aan de com missie tot oprichting \jan eene avond-teeken school te Maarssen tot wederopzegging een subsidie van f 100 toe te staan. De oommissie van rapporteurs stelt voor conform te besluiten. Z. h s. conform 'besloten. Voorstel van Gedep. Stat/en om uit den post voor onvoorziene uitgaven de begroo ting voor 1907 aan de gemeente Snel re waard te betalen een bedrag van f 26.46J als sub- sidio in de kosten en verpleging van eeu armlastigen krankzinnige ovor 1906. De commissie van rapporteurs stelt vooj* conform te besluiten. Z. h. 8. conform besloten. Voorstel tet wijziging der begrooting voor 1908, in verband met het liesluiit tot hot verleeueu van een renteloos voorschot aan het Groot-waterschap Beoosten de Vecht over het tijdvak 1 Mei—31 December 1908. Z. h. s. goedgekeurd. Provinciale begroeting. De inkomsten zijn geraamd op f 507,624,74A, de uitgaven op een gelijk: bedrag. Voorgesteld wordlt dc opcenten op de grondbelasting in het personeel van 5 te brengen op 9 De heer Kettl itz heeft liet voornemen oen paar amendementen in te dienen met lxrtirekking tot de ontvangsten. Met leedwezen heeft spreken- gezien, da,t Ge deputeerden advieooren tet verkooping! van de opcenten voor het personeel, gebouwde en ongebouwde eigendommen. De algtimeone toestand acht spreker van dien aard, dat zulk een ver liooging slechts in liet alleruiterste geval mag worden ingevoerd. Do finaucieele druk wordt liet meest gevoeld in de steden, niet op het platteland, waar de landbouw zich in bloei mag verheugen. Spreker acht de verhoogiriig ook on noodig. Het batig sal - d'o over 1907 bedroeg ruim f 45000; deze cijfers voor oogen, doen de verwachting koesteren, dat ook voor 1908 een batig sal- db zal worden .gevonden. Men kan de be grooting dus zonder bewwaar sluitend ma- kon. Verkeerde politieke is het. niettemin toch n u reeds vorhooging voor te stellen, onder de leuze dat het iu de toekomst wel noodig za1 blijken. Alle omstandigheden wijzen or op, dat do begrooting zonder een zoo ingrijjpend voorstel als thans aain de orde is, ri sluitend te maken, een groot be drag kan worden uitgezuinigdton bewij ze daarvan gaat spreker enkele posten der begroeting na, die hij te hoog geraamd acht, wijl verschillende bedragen zullen blijken vrij te vallen. Ook do post onvoor- zieno uitgaven is veel te hoog geraamd; doeo post bleef voorgaande jaren steeds on der het nu genoemde bedrag. Al deze om standigheden wijzen er op, dat verhooging dor opcenten niet ifoodig is. Do heer de Wijkerslotth bestrijdt do meening, dat enkele posten to hoog zijn geraamddo uitgaven zullen in dc komen de jaren eer toe- dan afnemen. De posten

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3