je'ijksch bestuur van den A. N. W. B-. Ver ier merkten we op mr. G. van Tienhoven Commissaris der Koningin, en jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, burgemees- tei van Haarlem, met hun families, alsmede de vertegenwoordigers van een groot aantal buitenlandsche wielrijdersbonden, met den A. N. W- B. aangesloten aan de Ligue In ternationale des Associations Touristes (L. I. A T.) Het terrein was keurig versierd en mocht ten volle aanspraak maken op den naam feestterrein. De stoet trok het terrein rond en bracht huide aan het bondsbestuur. Na den op tocht 'hield bet bondsbestuur receptie in het Brongebouw. Zaterdagavond gingen de teestgenoóten grootendeels per electrische spoor, aangebo den door <le diirectie der Electrische Spooi'w.- Maatschaippij naar Zandvoort, waar in het Groote Jïadhuis een concert werd gegeven, gevolgd door een schitterend, kostbaar vuur werk. iVoor hen, die niet nalar Zamidivoort kon den gaan, werdl een concert gegieiven in het Brongebouw, terwijl voor de ingezetenen een muziekuïtvoerin.oi werdl. gegeven op de Groote Markt, waar tevens een bioscoop voorstelling plaats had. Vermeld dient te worden, dat de gemeen te voorging en tal van patroons hun werklie den des.middags vrij af gaven en vele win- keis gesloten hadden. 1 De voorzitter van de vereeniging „Kog- jgeschip" bood in de „Vereeniging" den feestvierenden Bond een zilveren medai'le aan I De voorstelling van „Nahuys Vernecke" rwerd bijgewoond door den commissaris der Koningin en door den burgemeester. I Intern. Tentoonstelling. 'Men schrijft oais uit 's Gravenhage: De reeds sedert eenige maanden aange kondigde „internationale tentoonstelling voor handel, nijverheid, kunsten, wetenschap enz." in het- Sportgebouw aan de Laan van Nieuw Oost Indië is Zaterdag geopend. Ech ter de officieele openingsplechtigheid moest teen week worden uitgesteld, want tengevolge tvan beewaren welke zich bij den invoer van ttiuitenlandsche inzendingen hebben voorge daan, is de tentoonstelling niet op tijd ge- iTeed gekomen. De expositiesaal vertoonde Zaterdagmiddag dan ook nog'groote ledige plekken, welke zooals van wege de tentoon- stelliugs-commissie werd gezegd in den loop van de volgende week niet inzendingen van verschillenden aard zullen worden ingeno men. Een juisten indruk van deze internationale expeditie valt dus op 't oogenblik niet weer te geven. Tech viel er Zaterdag bij de versohillende stands hoofdzakelijk van buitenlanders, vooral van Belgen reeds eeu en ander te zien op het gebied van meu- •belindustrie, beeldhouwwerk, enz. Voorts zijn er inzendingen sigaren, cacao, wijnen, enz. enz., terwijl tevens het werk van een kunstglasblazer valt gatde te slaan. Een bizonderheid is ook een door den Roermoudsche firma Fransen ingezonden en i voor Zuid-Afrika bestemd orgel, dat zoowel mechanisch als met de hand bespeeld kan worden In een aangrenzende zaal, waar voortbren- selon van leerlooierij en ijzerindoistrie zul len worden tentoongesteld', waren Zaterdag reeds geëxposeerd verschillende tegelplaten, trottoirbanden, enz. uit de cementfabriek „De Meteoor" te Rheden. Vijftig procent der netto-entréegelden ko men ten bate der vereeniging „Armenzorg". Het nieuwe academiegebouw 1 te Groningen. Uit Grpningen schrijft men aan de Ned.: Ofschoon op dit oogenblik nog weinig te zeggen valt over den bouw van de universi teit te Groningen komt nu reeds de voor gevel uit in het midden met 6. bogen of poorten, terwijl de beide vleugels koepelvor mig vooruitspringen. Vooral het beeldbouw werk is keurig. Aan de achterzijde lieeft men liet gebouw geheel op de hoogte, en is men reedis met de af tim mening begonnen. Het metselwerk van den toren is spoedig gereed, zoodat eerlang onze steed een grootsch en prachtig göbouw rijllc zal zijn, dat niet minder dan de oude Alma Mater -om niet het raadslid den heer Smith te spreken de trots van Groningen zal zijn. -- De crisis i r. de diamant industrie. Naar men thans officieel van de zijde van den A. N. D. B. mededeelt is de kwestie met de firma Van Dam te Ant werpen opgelost. Blijkens een Zaterdag bij den A. N. D. B. ingekomen bericht hebben de werklieden van deze firma te Antwerpen, na een vergadering met den Antwerpeohen Diam antboworkerSboiid de voorwaarden ge accepteerd met 24 tegen 2 stemmen. Tijdens de onderhandelingen heeft de firma aan den eisoh om haar fabriek stop te zetten voldlaan zoodat de onderltrui pérsgricf daarmee de wereld uit was. Natuurlijk is dat besluit van grooten in vloed op de onderhandelingen d'ie hier tus- sohen A. N. D. B. en A. J. V. gevoerd worden en die ook do volgende week zullen worden voortgezet. In ieder geval is door deze vredelievende oplossing een conflict voorkomen. Het Haagsche zedenschan- d a al. Hoewel na het bekend worden van de eerste bijzonderheden van het Haagsoho Zedenschandaal, waarbij tal van hoogge plaatste ambtenaren bicken betrokken to zijn, verschillende bladen man of meer sen- safcioneaie onthullingen publiceerden, heb ben wij, met het oog op het feit dat detze mededeeldugen voor het mecrendoel geba seerd moesten zijn op losse geruchtenvaindo veel besproken quaeetie slechts die berich ten gemeld, waarvan de juistheid voor ons vast stond. De N R. Ct. van Zondagochtend bevat thans een overzicht van do zaak, hetwelk klaarblijkelijk na een zeer minitieus onder zoek en op grond vah geloofwaardige be scheiden is geschreven. Kort geleden werd bericht, aldus meldt de Ilaagsche correspondent van de N. R. Ct., dat een zekere Mnrgarebha Fuhropp hier in d< Haag w;:s gearresteerd. Ze werd verdacht, goederen aan eeW faiiioten boedel te hebben onttrokken. Dcsso vrouw, in de wandeling „Duit®cke Greet" genoemd, was een oude kennis van politie en justitie. Zij immers, is het, die door de rechtbank alhier schuldig is be vonden aa,n koppelarij en zich derwego tot zes maanden gevangenisstraf zag veroor deeld. Zij ook is het, tegen wie sinds jaar ou dag door, d,<? Ilaagsche afdeeling van den Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijke bewustzijn een vinnige campagne is gevoerd. Deze prostituee, koppel aarster, en ver moedelijk-bankbreukige, is eene der hoofd personen in het tooneeTstuk drama, tragi cornedi omtrent welks verloop wij don Iccer eeu en andor wenscben mede te doe len. Wij geven bij voorbaat de verzekering voor de juistheid onzer positieve medodee- lingen - ook die betreffende andere hoofd personen of bijpersonen te kunnen in staan. Allo intrigues echter, welke in dit sped van de po-litie en de zoden voorkomen, zul len wij niet mededeel enWij zouden dan dagen aaneen moeten schrijven en gevaar looperi or willekeurig 11and'langersdiensjsen te verrichte voor wie dat allerminst waard zijn. De inhoud van het slot-badrijf is ons nog niet bekend. Dit bedrijf is trouwens mcenen wij m g niet geschreven. Slechts kunnen wij mededeelen, dat als niet alles bedriegt. het stuk niet ten eeuwige dage onvoltooid zal blijven. Moeilijke taskte schrijven over een stuk, welks intrigues al te veelvuldig z:jn, welks slot neg niet tot stand gekomen is. Toch wagon wii het er op, een en ander onder de aindarli'. der legers te bron<r-n. Marganeth" Fuhropp zeiden wij speelt in dit stuk een hoofdrol. Ook in he' •laatst-voltooid© bedrijf. Doch dienaan gaande zijn zoo onjuiste of onvolledige ge ruchten in omloop, dat wc bsjgfspnon met in strijd met causaal verband en chro nologie - - uit dit jong; te b 'drijf een en an der mede te derion Ter zake danEenige maanden geleden krijgt eene naamlooae vennootschap, in re latie staande met twee financiers alhier, het beschikkingsrecht over eenige huizen van eene rustige, deftige straat in een nieuw stadsgedeelte. Weldra blijkt het, dot de bewoonster van een dezer huizen geenszins in den reuk van heiligheid staat. De lozer gist het reeds: deze vrouw was Duiteche Greet. De vertegenwoordigers der naamlooao vennootschap wa.ren begrijpelijkerwijze over deze bewoonster van een hunner panden niet zeer gesticht. Pogingen werden aange wend, om' Duiitsche Greet, haar woning te doen void aten'v edoch, zender eenig succes. En kort daarna wordt den beiden boven vermelden financiers, twee bekenden Ha,ag- schë firmbntên, medegedeeld, dat de pogin gen 'dok in het. vervolg zonder resultaat zullen blijvendat immers Duitsohe Greet invloedrijke beschermers boeit, waaronder in het bijzonder een zekere van L.. hoofdin specteur van politie, belast met de uitvoe ring der Drankweteen barer meest wol kome vertrouwden. E") der beide firmanten beklaagt zich bij den burgemo'sb^r over hot levensgedrag van den hoofdinspecteur on spreekt niet ten onrech i ale zijn meening uit, dat een relatie ale de ovengenoemde niet is over een te brengen met de functiën, die een politie-ambtenaar kan geroepen zijn te ver vullen. De burgemeester zegt een onderzoek toe. Aanvankelijk wordt hij door den hoofd - inspecteur belogen en om den tuin geleid eindejjjk.echter valt deze door de mand. Een zware straf kon niet uitblijven. In tyvecër'.ci oprichttoch, was de betrokken politie-ambten aar schuldig; lo. had hij het hyis ©ener bekende vrouw van slechte zeden herhaaldelijk bozocht en 2o. had hij, dien aangaande 'ondervraagd, aanvankelijk den burgemeester voorgelogen. Het eerste feit was hierom te afkeurens waardiger, omdat de relatie met de vrouw reeds van jaren her dateerde, en de bewuste ambtenaar meermalen beloofd had, alle banden, die hom aam haar bonden, te zul len verbleken. Dat liet een gevaarlijke vrouw was, is gebleken uit die veelbesproken koppelarij-zaak. H:t tweede feit is evenzeer in how> maté te gispen Wat toch te zeggen van de be trouw baar hei 1 van con politie-ambten aar die zioh niet ontziet, den burgeme?eter in eigen persoon voor te liegen? De hoofd commissaris van politie heeft, een en ander overwegende, den persoon in quaeetie voor ontslag voorgedragen. De bur gemeester echter achtte deze. straf al te hoog en bestrafte den h oof d - inapocteur mot inhoudling van twee maanden salaris niet met schorsing, gelijk abusievelijk in sommige bladen geméld is. Naar verluidt heeft, de burgemeester oen zoo lichte straf opgelegd, omdat hij den hoofd-inspecteur een bekwaam ambtenaar achtte, niet geloofde dat deze omtrent Groat's misdadige praktijken (koppelarij) medewetenschap bezat, en medelijden ge voelde met on,gaPortuneerde bloedverwan ten, waarvan dc bewuste hoofdinspecteur de kostwinner genoemd wordt. Zeker zijn dit motieven van eenige waarde; toch mag gevraagd worden, of hier hot belang der zaak niet een krasser, hardhandiger in grijpen vorderde, dan plaats vond. Eeniger tijd daarna had in den Tlaag- sohen Raad de interpollatie-Hoojenbos plaats, waaromtrent indertijd in dit blad verslag is uitgebracht. Duitsohe Greet is kort daarop -- ook dank zij de belangeloosheid der beide fir mantem, die, op voorwaarde dat Groet den Haag zou verlaten, huurschulden op kosten van inbeslagneming ten haren laste, wel ker voortbestaan het- verblijf dezer vrouw in Den Haag dreigde te verlengen, uit eigen particuliere kas betaalden uit Den Haag verdwenen Zij vestigde zich te Arnhem. Dezer dagen in den Haag teruggekeerd is, zij, gelijk wij boven mededeeldenaldaar als verdacht van bcdriegölijke bankbreuk ge arresteerd. De hoofdinspecteur zeiden wij werd gehandhaafd. Zeer tot misnoegen van ver schil.'endc bladen, die ontslag gewenschl achtten. In het, bijzonder ,,Het Volk" heeft daarop in heftige artikelen deze zaak besproken, artikelen, waarin zeer tot scha de van de zaak. 'waar het om ging, ten slotte ook tegen den Haagschcn burgemees ter geïnsinueerd is. Volkomen ten onrcch tede 'heer Sweerts de Landas heeft, zicli in dezen niets te verwijten, tenzij wellicht een zekere zwakheid eit fichtgeloovigheid als bewindsman. Doch niet slecht® het levensgedrag van den burgemeester, ook dat van een zeer hooggeplaatst politie-ambtenaar, is niet on gemoeid gelaten. De hoofd-commissaris van politie ging het praatje had met de zelfde Duitsohe Greet omgang gehad. In verband hiermede aldus wend onvoor zichtig geredeneerd was het zeer ver klaarbaar, waarom hij den hoofd-insjiccteur voor ontslag had voorgedragen. Een con clusie, waartegenover wij deze simpele vraag stellenof inderdaad ontslag voor den hoofd-inspecteur een te zware straf zou zijn geweest, voor de door hem begane fou ten Zeer zeker, indien ook de hoofd-commis saris ongeoorloofde betrekkingen had ge had, aan hem zou evenmin een uiterst ge voelige, ja 'wellicht, de zwaarste, straf mo gen gespaard zijn. Maar straks zal blijken, dat tot nu toe omtrent zoodanige betrek kingen geen enkel overtuigend bewijs ge leverd is kunnen worden, zoodat, bijge volg, wie meehelpt, dienaangaande praatjes rond te strooien, eene uiterst zware verant woordelijkheid op zioh neemt. Het is waar, er schijnt oen lijvig rapport te bestaan, waarin vrij veel ten nadoe'e van den hoofd-commissaris moet zijn geschre ven. Een Haagsoh briefschrijver heeft ge meend, de bewoners van een onzer Noor delijkste provinciën gelukkig te mogen ma- kon, door ze kennis te geven van een ge rucht, dat twee commissarissen van politie oen onderzoek zouden hebben ingesteld over de vraag, of de hoofdcommissaris van politie relaties heeft gehad met Duitsohe Groot, ja dan noen en over die vraag een uitvoerig verslag zouden bobben uitge bracht. En dit, verslag zou dan zoo wérd hier in den Haag beweerd geenszins ten gunste van den hoofdcommissaris zijn uit gevallen. Wij hebben goede redenen, om aan te nemen, dat er inderdaad een rapport van dien aard bestaat. Doch tevens hebben wij meer dan losse gronden, om te vermoeden, iat ten aanzien der beweerde verstandhou ding van Duitsohe Greet en den hoofdcom missaris geen enkel ander getuigenis aan wezig is, dan die van Margaretha Fuh ropp zelve en van dendoor den burgemees ter zelf, op leugen betrapten lioofd-iuspec tour v. L. Mocht inderdaad dit rapport dat, naar wij meenen, thans bij don pro cureur-generaal van het Hof berust, hoofd zakelijk, ja. vrijwel uitsluitend o.p grond van mededeel in ge n van deze beide personen zijn opgemaakt en wij meenen stellig te we ten, dat dit inderdaad het geval is dan is het niet alleen van bijzonder twijfelach tige waarde, maar hebben ook de commis sarissen, die het opstelden, doorslaande blijken gegeven van al te groote liohtgeloo- viglieid. Maar er is meer. "Den hoofdcommissaris is ook dienaangaande hebben wij vrij wel zekerheid niets, absoluut uiets me degedeeld omtrent de te zijnen nadeele ver melde feiten. Hij heeft sledhts do vage me deding ontvangen, dat het rapport te zij nen nadeele washij is niet in de gelegen heid gesteld, ervan inzage to nemen, laat staan een verweerschrift er tegen op te stel len. Men heeft niet het „hoor en weder hoor"! betracht; men heeft de mededee- lingen van een prostituee en van een vij and van den hoofdcommissaris mir nidhts dir niohts te boek gesteld. De beschuldig de daarentegen weet zelfs niet, wat men te gen hem in het midden brengt. Wat is dit anders dan de eenvoudigste rechtsbeginselen met voeten trappen Het allerzonderlingste van deze gansche zaak is.echter, dat een. der zelfde commis sarissen, die thans ten nadeele van den hoofdcommissaris rapportoerdenenkele ja ren geleden wij meenen in 1905 eeu stuk (naar hot heet een ambtseedig proces verbaal) heeft opgemaakt, waarin geconsta toerd wordt, dat de heer v. L. in tegen woordigheid van den hoofd'-commissaris en van genoemden commissaris erkend heeft, den hoofdcommissaris geheel ten onrechte te hebben beticht. Eu er moet een derge lijk stuk bestaan, waarin Duitsohe Greet eveneens erkent, gelasterd, of althans zich ten een en male vergist te hebben. Is dit niet allerzonderlingst? Dezelfde personen, op grond van welker getuigenis sen thans een rapport ten nadeele van den hoofdcommissaris is uitgebracht, hebben in dertijd erkend, dezen man ten onrechte te hebben beschuldigd. Het lijikt inderdaad wel, alsof suggestiebele schooljongens in stede van doorkuede commissarissen het be doelde rapport hebben opgemaakt. Zinspelend op in 1905 opgemaakte pro cessen-verbaal, raakten wij feiten aan, die tot een vroegere phase dezer geschiedenis behooren, dan de tot dusver voornamelijk door ons behandelde. In die vroegere jaren zijn ook zeer velo merkwaardige dingen ge schied ten aanzien waarvan wij mettertijd wellicht nog wel eens iets mededeelen. Zoo doet er een zeer merkwaardig ver haal de ronde over een post, die door den hoofd-commissaris op grond van de geble ken gevaarlijkheid van Duitsohe Greet voor haar huis geplaatst, doch op last van den burgemeester wéder opgeheven zoude zijn. Dit opheffings-gebod zoude hebben plaats gehad, omdat, indien de Ilaagsche politie voor alle dergelijke inrichtingen liet {Mis tener mannon te kort zouden komen. Geen wondernaar ons van zoor vertrouw bare zijde word medegedeeld, zijn er wel licht 500 huizen van ontucht en reiidea- vmis-huizen in Den Haag, al is nog niet de helft daarvan aan de politie .bekend. Een wel, Duitedhe Groet was een extra- gevaarlijke persoonlijkheid. Dit is thans wel opnieuw gebleken. Daarom laat zich ook zeer wel begrijpen, dat do hoofd-oommis- saris trouwens persoonlijk door haar ge griefd en beleodigd straffe maatregelen tegen haar nam. Wat hem persoonlijk over kwam. kon zop dacht hij waarschijnlijk ook anderen overkomen. Waarom wij dit geval vermelden Voor namelijk hierom. Er wordt gefluisterd, als zouden de ongunstige geruchten over den bürgemeeeter van den hoofdcommissaris af komstig zijn. Bewezen wordt dit niet evenmin, trouwens, als zooveel meer en het zal wel niet bewezen kunnen worden ook. De gansche bewering lijkt daarenibo- ven uiterst ver gezocht. Zou het niet moge lijk zijn, dat een lid der afdooling van den Vrouwenbond gezien het besluit, des bur go meesters tot opheffing van den post, en de lichte straf, door hem aan v. L. opge legd - - argdenkend als sommige prostitu tie-best rijdsters zijn, kwade en volkomen ongegronde vermoedens heeft gékregeu en die onberaden geuit? Of dat ovenals dit met den hoofdcommissaris waarschijn lijk het geval is ook de burgemeester het slachtoffer is van de infame lasterpraatjes cenor diepgevallene? Intussohen, aan des burgemeesters schuld gelooft niemand. Maar z<kj zelfs een man als hij niet vrij is voor den laster, welke waarde is er dan te hechten aan soortge lijke verdachtmakingen togen ©an hoofd ambtenaar van het poli tie-corps 1 Thans zullen wij moeten eindigen. Om trent. de inderdaad niet geheel verdedigba re wijze, waarop vrouwen der afdeeling van den Vrouwenbond tot verhooging van hot zedelijk bewustzijn gegevens tegen rendoz- vous-huishoudsters trachten te verkrijgen hoe zij verkeerde middelen gebruiken in haar loffelijken strijd, schrijven wij een anderen keer. Voor heden genoeg. Trou wens, ook rooals ons artikel thans hier ligt. is het wellicht niet van alle waarde ont bloot. Onbevooroordeeld, ingelicht door aanhangers van beide partijen voor zoo ver men in deoe zaak van partijen kan spreken hebben wij ons artikel geschre ven. Belust op schandaal zijn wij aller minst. Mochten wij ons ten opzichte van eenig punt vergist hebben dat men het aantoone Uit officieele ge gevens konden wij uiteraard niet put ten. Doch, ingelicht van alle zijden a!s wij zijn, móet er veel gebeuren, indien wij op de-ze zaak een anderen kijk zullen erlan gen, dan de in dit artikel woorgegevenen Onze eenige wensch is, dat de -waarheid aan het licht koine. Do bij deoe zaak van zeer nabi j bet rokkenen denken voor zoover zij eerlijke lieden zijn hierover niet an ders. Wij weten beslist, dat, zoo openbare behandeling der eerdaags opnieuw aan de orde komende koppelarij-zaak (Groet toe kende verzet aau) mogelijk is, dit een hoogst achtbaar ingezetene waarschijnlijk velen hoogstadhtbareu ingezetenen van Den Haag niet onwelkom zal zijn. Maar of dit mogelijk is? Doodslag te Rotterdam. Omstreek® 10 uren Vrijdag avond ont stond er in de Lombakstraat te Rotterdam een woordentwist tussdhen den ver lof hou- dei M. Kapitein, wonende aan den Bree- den Hilled ijk en zijn gehuwde zuster, die in pand no. 1 aan de Lombokstraat woont. Nadat dit gekijf eouigen tijd geduurd had, voegde zich bij den oploop die ont «taan was, de bootwerker G. Bossers, die ais koetgangar bij die zuster inwoont. Hij trok voor die zuster partij, trad dadelijk hardhandig op en gaf M. Kapitein een slag in het gelaat. Deze haalde nu een groot j broodmes te voorschijn en ging hiermede 1 .den bootwerker te lijf, hem een snede van af het linkeroor tot in den hals en een steek in de borst toebrengende. Dadelijk daarop zakte de bootwerker G. Bossers, die ontzettend veel bloed verloor, in elkander on binnengedragen in de wascli- en strijk- inriohting van B., in de Atjchstraat no. 68, overleed hij kort daarna-, volgens dr...Rie ger, wiens 'hulp werd ingeroepen .en die den dood constateerde, vermoedelijk tengevolge van bloedverlies, daar zijn slagader ter linkerzijde van den hals was doorgesneden De verlofhouder M. Kapitein, die 't da delijk op een loopen gezet had, meldde zich later in de politiepost, aan de Tol- huislaan, van waar hij, na door den com missaris van politie, den heer D. A. Cas- pers met den inspecteur, den heer W. Blom, kort daarop ter plaatse versohenen, verhoord te zijn, naar hot politiebureau aan de Nassaukade is overgebracht. Hot mes waarmede do verwondingen zijn toegebracht on dat door Kapitein was weg geworpen, is door een agent va'n politie in do buurt achter eon heining teruggevon den. Het lijk ven den verslagen© is voor de gerechtelijke schouwing naar het gemeente ziekenhuis overgebracht en do dader ter be schikking der justitie gesteld. Knoeier ij en aan de gasfa briek to Freda. Gebleken is uit oen zeer streng onderzoek, dat te Breda fraude gepleegd is bij den verkoop van ookes. Zes werklieden aan de gemeente-gasfabriek zijn geschorst en in hechtenis genomenna lange verhoeren hebben zij bekendReeds jaren lang is er voor groote hoeveelheden verduis terd, door middel van bons, die werden ach tergehouden en opnie vw uitgegevenDe con trole schijnt over 'het algemeen (niets te wenschen overgelaten te hebben. Ook met het rondbrengen der cokes is zeer geknoeid. Vier worklieden. die naar Antwerpen waren gevlucht, zijn teruggekeerd. Het onderzoek duurt voort. De inbraken in „La Bourse" te Amsterdam. Omtrent den in ver band met. de inbraken in „La Bourse" ge arresteerden Johannes Bakker verneemt de Tel. nader, dat hij reeds in vele eervolle betrekkingen heeft gediend, waaruit hij echter telkenseervol ontslagen werd. Dit blijkt namelijk uit een sollicitatie brief, dien hij d.d. 1 Mei zond aan den Gceontroleerden particulieren Nlaclrtveilig- heidsdienst. Daarin heet het o. m., dat hij, Johannes Bakker, wonende St. Ni col aas straat 12, le étage, 31 jaar is, Doopsgezind opgevoed, gepensionneerd korporaal der hu zaren, eervol ontslagen agent van politie te 's Gravenhage, eervol ontslagen hoofdcon ducteur der E.N.E.T. te Haarlem, eervol ontslagen rijksveldwachter (bezoldigd), en eervol ontslagen controleur der E.N.E.T. te Haarlem. In de laatste li jaar, aldus de sollicitatie brief, was Johannes Bakker zonder betrek king liet gevalletje bij „La Bourse" verzwijgt hij zeer bohen diglijkzooals men ziet. Jan Jongejan, Bakker, zijn vrouw en do vrouw, waar Jongejan mee leefde, de wed. J. A. E. Pos, zijn alle vier in het huis van bewaring in voorloopigo hechtenis gesteld. Door het onderzoek is nog aan het licht gék omen, dat de bij de eerste inbraak ont vreemde zilveren en gouden voorwerpen door verschillende handlangers beleend zijn in de huizen van koop met recht van weder- inköop van L. Loefmans, Rcchtboomsloot, en J. van Dam, Achterburgwal 64. De goe deren, zilveren broches, een paar knoopjes, armbanden, horloges, zilveren kettingen en gouden speldjes, zijn bijna alle door ver schillende personen daags na de eerste groote inbraak in pand gegeven. Naar de handlangers, die ongetwijfeld met de vier arrestanten eene gevaarlijke bende vormden, wordt dooi* de politie nog ijverig gespeurd. - Inbraak. Bij den burgemeester van Den Dungen en St. Michiels-Gestel werd, aldus vertelt de 'sH. Crt., aangifte gedaan, dat op het buitengoed van den heer Van Gul'lick „Hemelrijk", te St. Michiels-Ge stel diefstal was gepleegd. Ontvreemd wa ren oen hoeveelheid zilveren voorwerpen, lepels en vorken, alsmede 5 a 6 gulden. De burgemeester en diens politie-beambten be gaven zich op onderzoek. Na een onver moeid en langdurig onderzoek mocht het den veldwachter gelukken, een gedeel te van het gestolen zilver te 's Her togenbosch op te sporen en in beslag te ne men, alsmede den verdachte, die door de hulp der gemeen te-politie te 's Hertogen bosch werd gevangen genomen. Hij is zwaar geboeid, tot nader onderzoek, mede naar Der Dungen genomen en zal ter beschik king worden gesteld van den heer officier van justitie. De verdachte A. D. de R. wonende te. 's Hertogenbosch, is een welbekende der justitie. Een treurig voorval. Bij den naimiddagi-SabbatJh-dienst in dé Ned. Israël Synagoge in de Wagenstraat te 's Graven hage, had Zaterdag een zeer treffend/ voorval plaats. De heer Pb. F. had zijn gouden bruiloft gevierd. Ter dankzegging voor deze heugelijke gebeurtenis ter kerk dienst opgegaan, werd hem daar eene hoe- ge ceremonie vereerd. Nauwelijks was de grijsaard van de H. Arke naar zijne zit plaats teruggekeerd of hij gaf den geest. Men kan zich de ontsteltenis van de gemeen te voorstellen. Onmiddellijk werd de bij stand ingeroepen van de geneeskundigen Lissauer en Nathanszij konden slechts den dood constateeren. De gebeden voor dé ster venden werden nog oven gezegd en toen droeg anen den. ontslapene naar de consisto riekamer, van. waar het lijk, na afloop van den Sabbat/li, naar de woning'werd verVoerol. Ontsporing. Zaterdag is de stoomtram LeidenNoordwijk aan de Groe- nesteeg onder Oegsbgecat ontspoord. De lo comotief en twee goederenwagens liggen «u langs den weg, de personenwagens bleven gelukkig doorioopen, zoodot er geen per soonlijke ongelukken zijn te betreuren. De passage is echter gestremd en het. tram verkeer ondervond daardoor veel vertra ging School- en Kerknieuw*. Gemeentel ïjke Handelscursus. Vrijdagavond is te 's-Gravenlhage de Gemeente lijke Handelsoursus officieel geopend door den Burgemeester. De Wethouder van Onderwijs, de heer R. A. van Sandiok, schetste vooraf in een uitvoerige rede het ontstaan van dezen Cur sus, daarbij gewagende van den buitengewoon grooten toeloop van candudaat-leeriingen, wier getal in den loop van 1907 reeds tot 250 steeg. In verband met dit groote getal leerlingen zal aan vele eischen moeten voldaan wordeneischen die vooral betrekking hebben op de inrichting van het oude Gyinnasiumgebouw, waarin de Cursus zal worden gevestigd en dat een inwen dige verbouwing zal moeten ondergaaneischen die nog zullen toenemen nu de gelegenheid tot inschrijving van leerlingen opnieuw tot 15- Au gustus is opehgstold. Dank bracht de Wethouder aan de Commissie van bijstand in het beheer van hot Gemeente onderwijs en aan de Commissie van toezicht voor den Bandelscursus voor de betoonde belang stelling en medwerking en voor het vel© werk dat zij reeds hebben verricht. En eindelijk sprak de Wethouder een sympa thiek woord tot den Directeur en de leeraren bjj do aanvaarding van hun ambt en een woord tot opwekking tot de leerlingen, dio, naar hij hoopte, doordrongen zouden zijn van het belang van dit onderwijs en van het streven der ge meente om naast het ambaohts- en technisch onderwijs, ook het handelsonderwijs te bevorde ren onderwijs dat de jeugdige inwoners van 's-Gravenhage wil wapenen in don strijd om het bestaan. De Wethouder eindigde niet den wensch, dat de nieuwe inrichting moge bijdra gen tot den bloei van Den Haag en do leer lingen een krachbigen steun zal geven in den moeilijken strijd des levens. De Burgemeester wees vervolgens op het nut van een handelsschool voor Den Haag, dat niet alleen een weeldestad moet zijn. Mocht op den duur Den Haag als weeldestad achteruit gaan, dan hoopte hij dat Den Haag als handelsstad, zal winnen wat hot als weeldestad verliest. Vervolgens voerden nog het woord Dr. Blink, Voorzitter van de Commissie van Toezicht en Directeur dor School, de heer Goudswaard, waarna de leeraren en de aangenomen leerlin gen nog ©enigen tijd bijeenbleven. 3e Zitting. 17 Juli. Bij den aanvan gder derde zitting wordt de quaestor-generaal, de heer mr. S. J. Hogerzeil, welkom geheeton. Naar aanleiding van de gisteren gevoerde be sprekingen dient do heer J. Knottenbelt ©en voorstel in om aan art. 5, al. 4 van het regle ment op het hoogor onderwijs toe te voegen de woorden: ,,De loden die in den loop van hun diensttijd het provinciaal ressort metterwoon verlaten, en zjj die hun ambt nederleggen of emeritaat Kekomen hebben, worden door hunne secundi vervangen." Vervolgens worden de aangelegenheden' van het Fonds voor Noodl. Kerken en Personen be handeld. De giften voor dit fonds vermeerder den in het afgeloopen jaar met f 980.25, dank zij oen bedrag van f 1000, door tussdlienkomst van dr. G. J. van der Flier ontvangen. Het to taalder giften, waaronder f 2009 van H. M. do Koningin, bedroeg f 3387.25. Voor kleine toelagon aan gemeenten en pro- dikuntsbetrekkingen zal dit jaar f 10,5(50 be schikbaar zijn, terwijl het bedrag voor groote toelagen op f 15,96*2 werd geraamd. Nadat een motie van orde, ingediend door dr. Knappert, met betrekking tot de wijze waar op de besprekingen over de verschillende aan vragen om subsidie zullen worden gevoerd, is

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3