„Hoe maakt men het bes FRUIT en GROENTEN in" NIEUW PARIJS, 6.6. Ph.L. BOEKELMAN, Administratief werk FIRMA JAC. BOS. De Notaris Johs. Knoppers „KAMPOORD, Vraagt de gratis Brochure: W. F. A. Groenhuizen, Langestraat Instrumentmaker Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENT! ÉN. Driebergen. Gem. Zit- en Slaapkamer, gezocht Stoomvaart-Maatschappij „NEDERLAND" Boomvruchten. KRUIDENIERSZAAK Bruinbroodbakkerij „De Zeeuw' Eeuig adres voor zuiver BRÜINBROOD, Tevens prima Meikbrood, in alle modellen en grootte. i Vraag ook extra fvjne Zaansche, Keuken-, Tafel- en Theebeschuit P VAN GENT, Vertegenwoordiger voor Amersfoort I, tegenover EUsink's Auto-fabr.ek, tste huis recht vanaf den Arnhemschenweg. Bezoekt de Antieke Kamer, Groote voorraad Antiquiteiten, Restaureeren van Delftscb Aardewerk, enz. Joh. Vingerhoets, Verkrijgbaar by: 3. E. VAN N1E Utrechtsche straat n°. 18 Groote keuze Schopjes, Harkjes, KruiwagensHangmatten Veldstoeltjes, Zandvormen, enz BAROMETERS, alle soorten THERMOMETERS Eigen reparatie en Slüpinrichting. aangenomen, worden voorloopig aan aobt ge meenten groote toelagen uit het bovengenoemde fondfe toegewoaen. overeenkomstig de voordrach ten der alg. syn. commissie. De namen dier gemeenten kunnen eerst later worden medege deeld. Helaas moeten ook dit jaar weder verschil lende gemeenten worden teleurgesteld. Zij vroe gen hulp, gedrongen door harde noodzakelijk heid. Wordt cohter hot Fonds voor Noodl. Ker ken en Personen behoorlijk gesteund, dan zal do Alg. Synode te eerder aan hernieuwde ver- zoekeu kunnen voldoen. Ten slotte worden grostallen opgemaakt voor «le gisteren vermelde vacaturen in de alg. syno dale commissie. rDe Vereeniging van godsdienstonder wijzers bij de Ned. Herv. Kerk heeft Don- de i<Lag 1.1. te Utrecht haar 36ste jaar vergadering gehouden. De vergadering, die geleid werd door dien heer J. Beu nier, was druk bezocht. Na» de gebruikelijke open'ng werd door der. secretaris, den lieer H. Bremer van Haarlem, voor de 36ste maal verslag uit gebracht. Uit het verslag bleek, dat de ver- eeuiging te Amsterdam, Utrecht, Arnhem, Zv. olie, Haar'emLeiden, Hilversum Amersfoort en Groningen aideelingen heeft en '71 leden telt. In 1907 verloor zij door der dood de broeders J. Samplonius, J. E. Groenevelt en W. Kievit. De secretaris her dacht hun meeleven met de vereeniging. Volgens Let verslag van den ruim 70-ja- rigen penningmeester, den heer P. Mettau, vau Amsterdam, heeft de vereen, f 44,087.50 in kas, en dus geen klagen. De heeren H. J. Kastein en J. F. Sievers van Arnhem, brachten verslag uit over het fonds van uit- keering bij overlijden. Ook deae rapporten waren alleszins gunstig. In de plaats van den heer N. de Bode van Zwolle, voorzitter van het fonds, die zich niet weder herkies baar stelde, werd gekozen de heer J. Sclia- lekamp, van Oldemarkt. De heer H. Bre mer, de secretaris der vereeniging, werd met algemeene stemmen herkozen. Het voorstel van de afdeeling Gelderland, en ingeleid door den heer J F. Sievers, om in 1909 eene proef te nomen, twee dagen saam te zijn, werd uitvoerig besproken en van alle kanten beeion, maar bleek toch te stuiten op te veel bezwaren, zoodat men dit proefje in 1909 zal moeten missen. In de namiddagvergadering werden de rekeningen en verantwoordingen van de penningmees ters, en de mededeel ingen van den heer H. var. den Dool van Baarn, aangaande den Lcerkring met belangstelling aangehoord. Twee belangrijke onderwerpen waren thans aan de orde. Het onderwerp: Chris tus i n het Oude Testament werd behandeld door den heer A. van Osen Christus over liet Oude Testament, werd ingeleid door den heer C. Snel, beiden van Amsterdam. Zoowel de lezing van den heer A. van Os, ah het referaat van den heer C. Snel zullen op verzoek vap de verga»dering in het Cor respondentieblad, orgaan van de vereeni ging, worden opgenomen. De inleiding van het tweede onderwerp, gaf aanleiding tot een warme, hoogst be langrijke bespreking. Na een woerd van dank aan den heer Beumer voor zijne uitnemende leiding der vergadering, werd het samenzijn door den voorzitter op gebruikelijke wijze gesloten. rDezer dagen is alhier de eerste alge meene ledenvergadering gehouden van de te Amsterdam gevestigde Coöp. Verg. voor Binnenlandsch Vrachtvaart, die zeer druk werd bezocht door Nederlandsche, Duitsche en Belgische schippers. Deze vereeniging, wier oprichting in de hinnenscheepvaartwe reld veel beweging en strijd heeft, gegeven, wenschte thans actief op te treden en is met. algemeene stemmen op bovengenoemde vergadering daartoe besloten. liet doel der vereeniging, waartoe het initiatief heeft genomen de heer J. J. v. Capelle en door mannen van invloed wordt gteeftetttid, is door een goede regeling en be tere aanpassing aan de eiscben van den tijd handel en nijverheid ten dienste te kunnen zijn. Fotograf letentoonstelling. Uit Zeist wordt gemeld: Eene fotogram fio-ten toonstelling is ietsi zeer eigenaardig». Zij maakt op den aanschouwer niet den mach tigen, bekorenden indruk van eene schilde rijententoonstelling. En hoe kan dat an ders? Op een tentoonstelling van schilde rijen aanschouwt men individueel werk. Ieder schilder toch, do een moer, de ander minder, geeft een stuk van zich zei ven. Hij legt zoo niet zijn geheelc ziel, toch oen deel daarvan in dien arbeid en het tentoon gestelde pakt u aan, ge moet zien. Met een fotografietentoonstelling is dit mijns in ziens iets geheel anders. Hier is het niet zich zelveu geven, hier wordt eene repro ductie gegeven. De schilder ziet- zelf, werkt dan uit. De fotograaf ziet ook, ziet zelfs met een kunstenaarsoog, maar dan is het toestel aan kot woord, of liever doet dit een deel van hot werk, maar voor het afwerken moet do fotograaf weer artist, zijn om te weten zóó zal mijn beeld indruk maken en niet andere. Wanneer wij een parallel moch ten trokken, dan zou het deae zijn: de schilder, ik bedoel de echte schilder, staat gelijk met- den dichter die het kunstwerk schept, de fotograaf is de evenknie van den acteur, die des dichters kunstwerk voor het voetlicht brengt en het de menigte doet ge nieten. neideu zijn kunstenaars, maar ieder op zijne hem eigene wijze. Thans willen wij dan rondgaan en en kele inzendingen opnoemen, welke bepaald indruk maken. Slecht werk is er niet bij, maar toch er zijn er onder de inzenders wier werk zeer hoog staat. W. H. Geerkens, van Rotterdam, heeft eene zeer mooae inzending. Het Zeistor- boachde ..Zonnestraaltjes in het Zeister- boech' zijn zoo fijn, zoo natuurlijk, dat men het geheel bewonderen moet. Dan no. 50, Arcade (kerkhof Den Haag). Deae foto grafie is al bijzonder mooi, tot geheel achter ui deze poort is alles duidelijk en scherp. Het geheel doet ons denken aan eene schil derij van Boeboom. De gouden medailles, dezen inzender toe gekend, zijn ten volle verdiend. H, van Winkoop, te Utrecht, zond zoer goed geslaagde en artistiek bewerkte foto's van „Weide bij het fort De Bilt, Rijeen- burgscho Bosch en Winter aan de Biltsche Gpft*'. Van Joh. II. Spaarkogel, te Zeist, ama teur, zien wij verschillende met. voel zorg. bewerkte gezichten om en bij Zeist., heel lieve genretafereeltjes, o.a. ,,de eerste mei kever' waar een klein meisje kijkt naar den meikever die op haar voorschoot kruipt, ,,op kraamvisite", kinderen geze ten om een mandje met jonge honden en anderen. Van denzelfden inzender zagen wij ook elf foto's in eene lijst, voorstellende ge zichten uit „Bosch en Duin". No. 26, inzender C. J. J. Schaepman, te Zwolle, zond drie zeer fraaie foto's, „Win terdag", „Sneeuw" en „Zonsondergang", allen mooi van tint en buitengewoon scherp en duidelijk. Ook de collectie, door mevr. C. de Vries Blom, te Utrecht, ingezonden, is waard ge zien te worden. Deze dame weet hare plek jes te kiezen en heeft een open oog voor het schóone in de natuur. No. 68, het zuiderportaal van de Groote Kerk te Arnhem, door A. R-oodenburch, al daar, ingezonden, trekt bepaald aan. Het is zeer artistiek. Dicht daarbij moeten wij even blijven stilstaan bij no. 71, ingezon den door B. Zweers, te HaarlemDeae verzameling bestaat uit acht foto's. Maar zie nu toch eens dat heerlijke „dameepor tret", een jongedame, met het hoofd voor overgebogen, zittende aan het borduren. Hier zou ik willen zeggen, het is haast eene schilderij. Zoo ook het Boschgezicht „When the Sun is low" en dan dat meisje in het Bosch Het is eenig mooi. Van Gideon M. Brugman, te Dordrecht, zagen we met belangstelling en genoegen 20 foto's waaronder ons het meest aantrekt breiende vrouw, 4 meisjeskopjes en een fluitende knaap. M. de Jonge, van Amsterdam, toont ons jniet minder dan 20 foto's, waaronder „Mistige dag" (bromide), „Man met pijp" (gom), „Jood in gebed" (kool) ons zeer aan trekken. Bepaald mooi werk. Ook van M. Schaapstra, te Deventer, en G. Midden dorp, Hilversum, zien wij iets zeer moois. Wat is dat „keuken-dntérieurtje" van Schaapstra prachtig. Dit is wel een der mooiste nummers van de tentoonstelling. Ook de bekroonde foto's uit „Bosch en Duin" van Anton C. Thoman, te Utrecht zijn het bezichtigen overwaard. De heer Thoman is vakfotograaf, maar toont dat het vak de kunst niet verdringt. Mooie vogelstudie's vinden wij ook inge zonden door R. A. J. M. Tepe, te Bloe- mendaal. Ieder fotograaf kan weten welke moeite het geeft de vogels zoo te besluipen, dat men lien, op het nest zittende, kan op nemen. Wij willen nu nog wijzien op een der niet bekroonde inzenders, n.l. den heer Francis Kramer, te Utrecht, met een 20-tal foto's op allerlei gebied. Deze inzender is te royaal geweest. Had hij zich bepaald tot enkele nummers, b.v. balby in bedje, kinderportret, jongen met marmotje en anderen, en dat groenachtige boschgezicht en meerdere stukken weggelateu, dan weten wij niet of h;j er wel zoo schraal zou zijn afgekomen. Nu bedierven enkele stukjes wat andere stukken ruimschoots vergoedden. Zeer mooie autochroom-opnamen (foto grafie in natuurlijke kleuren) zagen wij in gezonden door jhr. H. Pauw van Wiel- drecht, te 9oesterberg. Het is bepaald ver rassend dit werk te zien. De heer Pauw van Wieldrecht mag een der meest artistiek aan gelegde amateurfotografen genoemd wor den Stippen wij nu nog aan de naar oude platen genomen reproducties (vergroot) van „Oudt. Seyst", ingezonden door Jan W. Kraal en de collectie foto's op „Illing- worth", koolpapier van Joh. H. Spaarko- ge1, waarbij men verrassende uitkomsten ziet, dan meenen wij den lezers van dit blad eenigszins te hebben aangetoond, dat een bozeok aan deze tentoonstelling ten zeerst© is aan te bevelen. Hoewel het waarborgfonds nog niét geheel volteekeud is, kan men toch reedis zeggen, dat de groote tui nbouw tentoonstel - ling te 'Zeist- het volgende jaar te houden, doorgaat. Naar het Centr. verneemt heeft de regee ring bij de voortgezette onderhandel ingen met de Ned. Buurtspoorweg-Maatschappij inea'ke het 'in electrische lijn omzetten van den paardentram weg UtrechtDe Bilt Zeist de voor die maatschappij onaanneme lijke voorwaarden iaten vallen en is tenge volge daarvan een overeenkomst verkregen. Met 1 Augustus 1909 zal, indien verder niets daartusschen komt, de lijn met elec tric-die kracht geëxploiteerd worden. B a a r n Tot onderwijzeres alhier is be noemd mej. J. Martens, te Spaarnwaude. Bloemencorso te Baarn. Het bloemencorso te Baarn, hetwelk op 3 Augus tus ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder zal worden gehouden, in het Prins-Hendrik Park, belooft zeer goed te zullen slagen. Door de Oranje-commissie is een groot 'bedrag voor prijzen beschikbaar gesteld, terwijl aan eiken deelnemer ©etu herinneringsmedaille zal worden geschon ken. Aan het corso kunnen behalve de ge wone en moderne voertuigen als rijwielen en automobielen, ook deelnemen de typische boerenwagens uit Eemnes, Soest en Bun schoten. Op het feestterrein wordt eene ontvangplaats in gereedheid gebracht voor de Vorstelijk© Familie. Mej. M. L. Boekeima-n, leerares aan de Industrie- en Huishoudschool, verwierf aan de Haagsche Industrieschool het diplo ma voor de behandeling van het linnengoed. Tot d© le klasse van de Rijksland- bouwschooi te Wageningen, is na gehouden examen toegelaten J. C. A. Arnold. Bij den wedstrijd voor springpaarden toebehoorendo aan particulieren en gereden door heerrijders, te Winschoten (prijzen. f125, f75, föO, f25 en f25), waren inge- schrover. 1. Luit R. Wilson, Amersfoort, met „Debutant". 2e luit. jhr. J. A. Röell, Venlo, met „The Clerix 3. Luitenant K. G. W. baron Van Was senaar, Venlo, met „Horido". 4. Mr. H. Visser, den Haag, met „Pen- y-lan Flyer". 5. Luitenant. P. H. B. Bee-rnink, Haar lem, met „Topthorn". 6. Luitenant Van Rijssen, Amersfoort, met „Mary". 7. Luitenant J. II. van Reed©, Amers foort met W aterfo rd 8. Luitenant jhr. J. A. Röel'l', Venlo, met Nevermind 9. Luit. K. G. W. baron van Wassenaar met „Tonkinaise". 10. Luitenant R. Wilson, Amersfoort, met „D© Hengst". 11. Mr H. Visser, Den Haag, met „Saï Tapbar nes 12. Luitenant H. Mathon, Amersfoort, met „Held". Luit. van Rijssen behaaldde den 4. prijs. Luit. Wilson (mot „De Hengst") doelde den 5. prijs met luit. baron van Wassenaar, terwijl luit. Mathon een eervalle vermol ding kreeg. Naar wij vernemen, zal door de ver eeniging tot bestrijding van Tuberculose alhier een vergadering worden gehouden op Vrijdagavond te 8£ uur in „Ons Huis", waarop o.im. zullen worden behandeld' do vaststelling der Statuten en een aanvraag om subsidie. De temperatuur van het wa.t©r in de Amersföortsche Bad- en Zweminrichting, was op Maandag 20 Juli, des morgens 7 uur, 62 graden Fahrenheit. Geboren: BAREND WILLEM, Zoon van J. G. FONTEIN en C. J. FONTEIN- de Bléoourt. Amersfoort, 177—'08. De Heer en Mevrouw ALMALoder betuigen hunnen linrtelijken dank voor de deelneming hun botoond bij het overlyden j van hun Zoontje. Amersfoort, 20 Juli 1908. L eeraar in Piano en Zang. Utrecbtschestraat hoek Hellingstraat 36. TE KOOP of TE HUUR mooie VILLA met gr. tuin. aan Dennenbosschon. Beneden 3 Kamers, 2 Serres, Keuk., W. C. en Kolder. Boven 4 Kamers, W. C. Boven Zolder met 2 Kamers, Electr. licht, Bronwater. Brieven Notaris DE VISSER, Driebergen. 1 Aug. gevraagd te Amersfoort voor HeerDame en Meisje (9 jaar), een met volledig Pension zoo mogelijk in di buurt dor Meisjesschool. Br. fr. met prijsop gaaf, onder lettor B, boekh. H. W. MOOIJ Blauwburgwal 17, Amsterdam. voor HEER gepos. leeft Bureau van dit blad. Br. fr.letter Z Effecten, Coupons, Prolongatiën. Hoofdkantoor AMSTERDAM. Bijkantoren: ROTTERDAM, 's-GRAVENHAGE ARNHEMGRONINGEN. Utrecht, Oudegracht Tz. 33, Telefoon Xo. 1823. A te {Amersfoort, zal op Woensdag 29 Juli 1908, des namiddags 3 uur pre cies in het hotel „De Vergdi.de Zwaan" te Amersfoort, in de Utrechtsche- straat publiek VERKOOPEN: IN DE GEMEENTEN SOEST EN AMERSFOORT: YVt'A\TII>H hizi:> naar SouthamptonI.issabon en fienna. PASSAGEPRIJZEN: Enkele reisAmsterdam-Southampton 1' kt. f 25. Lissabon 90. Genua ioo.- Retour: Amsterdam—Genua 160.- 2' kt. f 15. 60. 60. 100. IJOUDERS VAN RETOURBILJETTEN kunnen de terugreis desver- langd over land maken. Voor inlichtingen en Passage-biljetten wende men zich tot: de Agenten AIiiEX. MACKINTOSH C-.J Beekensteinsche laan 24, Amersfoort.) Het LANDGOED GENAAMD: geschikt voor zomer- en winterverblijf, uitmuntend gelegen aan den straatweg van Amersfoort naar Utrecht nabij den Amersfoortschen berg op een half uur afstand van het station Amersfoort, be staande uit Heerenhuis, bevattende zes Ka mers, Keuken, Kelder, Waranda en Zolder, steenen Schuur, houten Schuur, vijf rie den Berg, Tuin, Boomgaard met onge veer 180 Vruchtboomen, Bouw- en Wei land, Houtgewas, Lanen met zware Eiken en andere Boomen ten getale van onge veer 140, ter gezamenlijke grootte van 26.08.90 Hectaren. j Het landgoed heeft aan den straatweg j eene breedte van tusschen de 1100 en I 1200 Meters en is door zijne* hooge en drooge ligging en door de onmiddellijke nabijheid van uitgestrekte dennenbosschen uitstekend geschikt voor Sanatorium, Kin derhuis of dergelijke. Het landgoed is in eigen gebruik bij l den heer J. VAN DEN BAN, en te aanvaarden bij de betaling der kooppen ningen op 29 October 1908, of zooveel vroeger als nader mocht worden overeengekomen. Te veilen in zes perceelen, combinatiën en generale massa. De perceelen zijn dagelijks te bezichti gen uitgezonderd Zondags. Inmiddels uit de hand te koop. Breeder bij biljetten. Notaris J. W. VAN HARDERWIJK, te Hu» molen, zal zijne JA Alt LIJKSCHE VER- KOOPIX'GEA' houden op Dinsdag 4 Augustus 1908. 's namiddags 4 uur, in het Nieuwe Rechthuis to HuarzuileiiN. Op Donderdag 6 Augustus 1908. 's morgens 10 uur. in het Koffiehuis van Mej. de Wed. G. M. VAN DIJK, te Vleuten, j Breeder by biljetten. i Wegens familieomstandigheden ter overname aangeboden een goed beklante met Brood-depót, welke een flink bestaan oplevert. Schriftelijk aan te vragen bij de Weil. F. VAX ARKEL, Jutphaasclieweg 137. Utrecht. vervaardigd van de beste Zeeuwsclie tarwe, volgens systeem Dr. ALLIXGSOS Bovengenoemde artikelen dagelijks versch aai hnis verkrijgbaar bij Bezorging aan hui» zonder verhooging van prijs. Minzaam aanbevelend, P. VAN SENT. Horlogemaker en Uondsmid, Lniigestraat 44. Antiquair Alleen in KRUMEICH'S-= IHMAAKPOTTEM met metalen Deksel behouden Vrücfyten vj (óroenleri here natuurlijke Kleur eg Snjsak. Telefoon 110. ISO. Langestraat 37. 42. BRILLEN en PINCE-NEZ in Goud, Doublé, Zilver en Nikkel. en meer Optische Geneeskundige, Verband- ei Kieken verplcgings-artikelen. Prima kwaliteit SCHARENHESSEN en bijbehoorende zaken. Al.i.KV worden geleverd op voorschrift van H.H. Doctoren.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 4