Donderdag 23 Juli 1908. BUITENLAND. FEUILLETON. CISKA VAN DANNENBÜRGH. nr. «s 7"e Jaargang. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf I.OO. Idem franco per post- 1.90. Afzonder]yke nummers0.09. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz., gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKH OFF C°. Utrechtschestraat 1. intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 15 regels f 0.90. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 29 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bodrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen.. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort brengen ter algemeene kennis, dat bij hun besluit van heden, ingevolge art. 8 der Hinderwet, aan de Naanilooze Vennootschap ,,Flevo" te Amersfoort, wonende alhier, vergun ning is verleend tot de oprichting van eene in richting, bestemd' tot het vervaardigen van. inkt, gom, parfumeriën en gloeikousjes, alsmede het plaatsen daarin van een stoomketel met stoom machine, in het perceel Lage Weg, No. 2, ka dastraal bekend gemeente Amersfoort, Sectie A, No. 1550. Amersfoort, den 21. Jaili 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, E. L. VISSER, l.-B. De Secretaris VAN REIJGERSBERG VER.SLUIJS, l.-S. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort brengen ter algemeene kennis, dat bij hun besluit van heden, ingevolge art. 8 der Hinderwet, aan. R. de Gooyer, wonende alhier, vergunning is verleend tot de oprichting eener bakkerij, waarin eene heeteludht-oven wordt geplaatst, in het peroeel Kampstraat No. 34, kadastraal bekend gemeente Amersfoort, Sectie E, no. 4430. Amersfoort, den 21. Juli 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, E. L. VISSERl.-B. De Secretaris VAN REIJGERSBERG VERSLUIJS, l.-S. Politiek Overzicht. De Nasl-vergoding. De oud-minister Nasi, die door den Itali aan schen Senaat, als hooggerechtshof fungee- rende, veroordeeld is wegens verduistering van géiden en ambtsmisbruik, is door zijne mede burgers van Trapani voor de zooveel- st© maal herkozen tot hun afgevaardigde in de Kamer. Wel is die verkiezing ongeldig, omdat Nasi alls gevolg van zijne veroordee- •1' >g gedurende eenige jaren de bevoegdheid mist om eereatmlbten te bekleeden, maar dat heeft de burgers van Trapani niet verhin derd om hem wederom eon bewijs van hun vertrouwen te geven. Al kan hij niet in de Kamer voor Ihunne belangen opkomen, zij kunnen hem toch hunne hulde betuigen wanneer hij eerstdaags zijn blijden intooht houdt in zijne alflergetrouwsbe stad. Benei teleurstelling heeft Naai zijne ge trouwen bereid, omdat hij geweigerd heeft over te komen toen hij nog candidaat was. EBj verklaarde eerst te willen komen als hij gekozen was. Als dat bescheidenheid van hem was, dan zou dat te loven zijn. Maar in een brief uit Rome aan de Frankf. Ztg. wordt als reden opgegeven, dat men hem vóór zijn verkiezing wilde noodzaken tot eene programrede; daar zag hij tegen op, omdat hij geen particularistische verklaringen wilde afleggen, zooals een deel van zijne aanhan gers wensoht. Dat is niet zonder gewicht, want het opent het uitzicht op een nieuwen keer, dien de Nasi-beweging zal nemen. De Schr werkt dit nadfer aldus -uit: ,,Wél is er nog geen reden tot ernstige vreet», maar men mag niet vergeten, dat de particularisten in Sicilië, die naar eene af scheiding van Italië streven, zich van de Nasi-zaak meester gemaakt hebben. Onlangs hébben zij in Palermo een eigen blad op gericht, L'Azione genaamS, dat aan het Nooiden en aan de centrale regeer in g niets goeds laat. Ook hebben zij een gefchrift verspreid in de straten, ge titeld: ,,Het geheim van de veroor- deeling van Nunzio N'asi", dat van het begin tot het einde den minister-president Giolitti als de belichaming van de hege monie van het Noorden aan de kaak steH hij wordt van allerlei leelijks beschuldigd en daarna wordt gezegd: „Maar tegen hem werd geen bevel tot gevangenneming uitge vaardigd, omdat hij geen Siciliaan was. Maar men zegt, dat er nog stukken zijn, die hem gevaarlijk zijn, en deze gaf een staatsman van groote be teekenis, die reeds dood is, aan een van zij no getrouwen. Daarom drong zich de noodzakelijkheid op tegen dezen ge trouwe te werken, om dezen laetigen bezit ter van bezwarend materiaal uit het open bare leven te verwijderen". Op dezen toon gaat het voort. Behalve op Giolitti wordt nog op twee an dere vijanden van Nasi gezinspeeld, die ech ter ongenoemd blijven. Dan wordt gevraagd Waarom kan een minister van onderwijs staatsgelden aan alle groote en kleine cocot tes vermorsen, door ze als onderwijzeressen uit te gevenwaarom werd Fsrdiuando Mar tini, ook een ex-minister van onderwijs, niet vervolgd toen hij staatsgeheimen voor beurs- spe' gebruikte; waarom werd hetzelfde een gewezen vice-staatssearetaris niet aangere kend; waarom 'blijven de afgevaardigden Romano, Todeechini, Enrico Ferri on ver volgd? Het antwoord is gemakkelijk. Ai de genoemden zijn afkomstig uit Boven- of M'dden-Italiëde lieden aan gene zijde van de zeestraten zijn ook als daders van mis- driiven solidair. De noordelijken verstaan de "kunst zich te doen vreezen, terwijl de Sicilianen een quantité négligeable zijn, een inferieur raswij zijn en blijven de verover den. Deze gedachte wordt verder uitgesponnen door hét betoog, dat nog geen Siciliaansohe staatsman iets voor het eiland heeft gedaan. Zij werden allen, zelfs Crispi, slechts aan de regeering geduld als zij stilzwijgend be loofden hun eiland te vergeten. Eindelijk komt het groote geheim; de overleden Za- nardélli heeft kort voor zijn dood een be zoek gehad van Koning Victor Emanuel II en heeft toen de gelegenheid waargenomen om van Nasi te spreken. Onder anderen heeft hij tot den Koning gezegd ,,Sire, Nasi is eene uitmuntende kracht en heeft zijn Italië zeer lief". Daarmee heeft Zanardélli Nasi als toekomstig minister-president aan gewezen. Maar de zaak werd ruchtbaar, en de afgunstige ziel van Giolitti voelde zich diep gekrenkt. Giolitti vond ondersteuning bij 'het Piemontisme, dat inzag, dat Nasi a'ls hoofd van de regeering Sicilië omhoog zou hébben gebracht, en dat konden de mannen in het Noorden niet verdragen, die indertijd Sicilië geweld hebben aangedaan, door te blijven staan op onvoorwaardelijke inlijving, die Garibaldi 'bestreed omdat hij dacht aan eene confederatie, wel wetende dat de eilan den eene bijzondere wetgeving behoeven, en ook overtuigd dat het Noorden den natuur lijken rijkdom van Sicilië zou vernietigen als dit zijne autonomie verloor. Het ge schrift eindigt met de verkondiging van Nasi tot leider van Sicilië. De Schr. voegt hieraan toe, dat de" opge wonden toon van dit pattnflet niets verandert aan het feit, dat het menige waarheid be vat, en ook er geen afbreuk aan doet, dat de sedert jaren sluimerende en nu ont waakte ontevredenheid van de Sicilianen hen zoo verblindt, dat zij op dit geschrift als op een evangelie zweren. „Hef Siciliaan sohe, ja het geheel© zuidelijke vraagstuk, dat nu weer zoo rumoerig aan de orde wordt gesteld, zal nog dikwijls de centrale regee ring bceig houden. Kenners van den toe stand houden het zelfs voor onoplosbaar bij den lagen stand van de politieke ontwikke ling in Zuid-Italië. De fout wreekt zich, dat het jonge koninkrijk de Engelsche con stitutie en de Franséhe beetuurscentralisatie tegelijk overnam. Maar in den chaos van den overgang dacht men slechts aan dit eene: do politieke eenheid te verzekeren tot él'ken prijs; daarom verwierp men de theoretisch volkomen juiste politiek, de natuurlijke verdeeling van Italië te handhaven en aan die gewesten een uitgebreid recht van zelf bestuur toe te kennen. De aanhangers van deze theorie wijzen er echter nu met recht op, dat het in meer dan 90 departementen verdeelde en van een enkél centraal punt uit bestuurde land, door de d'waiing van 1860 zwaar geileden heeft. De innerlijke een heid, de samensmelting van de Piemonteezen en Lom/barden met de Napolitanen en de Sicilianen tot Italianen is inderdaad nog altijd niet gelukt." Voratenontmoetingen. In het begin van de volgende maand zal Keizer Wilhelm een bezoek brengen aan den Koning en de Koningin van Zweden dat drie dagen zal duren den 3., 4. en 5. Augustus. In de wel ingelichte Duitsche kringen wordt eene ontmoeting tussolien Koning Eduard eu Keizer Wilhelm zeer mogelijk geacht. Het zou den 10. Augustus te Wil- helmshöb9 plaats hebben, want het Duit sche Keizerspaar zal daar den 8. of den 9 komen Den 12. Augustus zal Koning Eduard te Ischl zijn officieel bezoek van gelukwensohing brengen aan Keizer Frans Jozef. Het be zoek zal een even officieel karakter dragen als dat te Schönbrunn van de Duitsche vor sten met den Keizer aan het hoofd. Londen, 23 Juli. De Daily Graphic bericht uit Berlijn, dat koning Eduard den Hen Augustus keizer Wilhelm te Cronberg zal ontmoeten. Duitschland. De Norddeutsdhe Allgemeine Zeitung noemt het bericht van clericale bladen, dat nog voor afloop van het sexennaat der Duitschcn rijksdag eene nieuwe legervoor- dracht zal worden ingediend, een puur ver zinsel. Het is met zekerheid te voorzien, dat de aanschaffing van militaire luéhtschepen een zeer belangrijken, vele millioenen tellenden uitgaafpost op de Duitsche oorlogsbegroo- ting zal vormen. Wat daarvan thans wordt verteld, is echter onjuistzoolang do proef nemingen nog niet zijn afgeloopen, kunnen er nog geen bepaalde beslissingen genomen worden Het aantal inwoners van het Duitsche rijk wordt in het thans verschenen statis tische jaarboek opgegeven als 63,017,000 personen, omstreeks de helft van het loopen de jaar, tegen 62,097,000 in 1907 en 61,177,000 in 1906. De toeneming van elk der beide laatste jaren wordt dus als 920,000 personen opgegeven. In 1871 Wer den er 40,997,000 personen geteld, zoodat 6edert de stichting van het rijk eene toene ming van 22 millieen of ruim 53 pet- heeft plaats gehad. België. Brussel, 2 2 Juli. De Indépendanoo verklaart het bericht van een aanslag op den Koning voor geheel onjuist. Frankrijk. De Radical, het orgaan yan den vioe- staatssecretaris Maujan, schrijft over de reis van den president naar de Skandinawi- sche landen: ,,Het is geen politieke reis, het is een lang vriendscbapébezoek. De mi nister van buitenlandsChe zaken, die Fal- lières vergezelt, heeft geen enkel zwart punt op te helderen, maar slechts eerlijke vriendenhanden te drukken. Engeland. Londen, 22 Juli. Sir Randell Cre- mer, lid van het lagerhuis en eten bekend voorstander van de internationale arbitrage, is heden overleden. In sommige Engelsc'he bladen wordt mel ding gemaakt van een plan, dat eene door lord Roubery gepresideerde commissie heeft opgesteld en waardoor eene radicale ver andering wordt gebracht in de samenstel ling van het hoogorhuis. Dit plan dat offi cieus aan den Koning is voorgelegd, zou de instemming van Z. M. gekregen hebben en ook het hoofd vam de oppositie, de mar kies van Lansdowner zou geneigd zijn het te steunen. Volgens dat plan zou de Koning het recht behouden pairs te benoemen, maar al'le pairs zouden niet meer de be voegdheid bezitten om als wetgever op te treden. De Koning zou verder het recht hebben tijdelijk pairs te benoemen voor den duur en het mandaat van het lagerhuis, en pairs voor hun leven, wier bevoegdheid als wetgevers niet op hunne erfgenamen zou overgaan. Op die -wijze zou hij de bevoegd heid hebben mannen, uit/muntende op het gébied van handel on nijverheid, weten schappen en kunsten, in het hoogorhuis te roepen Sir E. Strachey heeft namens de Engel sche regeering, in het Lagerhuis verklaard, dat de regoering geen plan hoeft, wijziging in de wet, die den invoer van levend vee in Engeland verbiedlt, voor te stellen. In de Vereenigde Staten (vanwaar het vee ge makkelijk over Canada naar Engeland ge voerd zou kunnen worden) en in Canada kdmen versdhileude ziekten voor, o. a. tu berculose. Dit is in strijd met de onlangs door de Canadeesche regeering in het Parlement van Canada afgelegde verklaring, dat hét vee daar te lande vrij van ziekte is. Denemarken. Kopenhagen, 22 Juli. President Fallières is hedenavond, na. een hartelijk afscheid van de Koninklijke familie, naar Stockholm vertrokken Spanje, Madrid, 2 2 Juli. De Kamer heeft het wetsontwerp om den omloop te verbie den van de Sewillaansoh© doero's aangeno men. Oostenrijk. Weenen, 22 Juli. Hot heerenhuis heeft besloten omtrent het besluit van h*ït huis van afgevaardigden tot vermindering van de suikerbelaeting, over te gaan tot de orde van den dag. De zitting is gesloten. Rusland. Het bericht van den dood van den Rus- sischen admiraal Rodjestrwenski in Nau- heim, berustte op eene naamsverwisseling. De admiraal, die vertoeft in het Parkho tel te Nauheim, is naar omstandigheden heel wel. Onder de politieke partijen in Finland is na langdurige onderhandelingen overeen stemming verkregen over do samenstelling van den nieuwen senaat, héb orgaan van het uitvoerend gezag iu hot grootvorsten- dom. De drie niet-socialistischc partijen zijn daarin vertegenwoordigdde oud-Fin nen door 5, de jong-Finneai door 4, da Zweden door 2 ledén. Tegenover eene coali tie van do drie partijen in den landdag blijven de sociaal-démocrateoi in do minder heid Turkije. K o n s t a n t i n'O'pe 1, 2' 2 Juli. Ma joor Niaai heeft tot de Btilgaarsche, Griek- sohe cn Servische bewoners van het district Ochrida ©ene oproeping gericht, waarin hij de vrijheids- en vrede&dvnkbeelden van de Jong-Turksche organisatie uiteenzet. Hij noodigt de christelijke bevolking uit, af te zien van hare oude separatistisch© neigingen eil werkzaam te zijn voor het eigen land en niet voor vreemde landen. Een van de doel einden, die dioor de Jong-Turksche organi satie worden nagestreefd, is aan alle natio naliteiten de vrijheid te verschaffen. Niazi noodigt de benden van alle natiën uit hem, met 't oog op eene gemeenschap pelijk optreden, te laten wieten of zij daar toe gezind zijn. AJs de benden dat weigeren, dan zuilen zij terstond hot land moeten ver laten. Hij eindigt met te vorklaren, dat hij zonder medelijden allen zal laten ophangen, die zich niet zullen onderwerpen nadat zij dc®e oproeping hebben ontvangen. Over de Jong-Turksche beweging wordt, uit Saloniki bericht, dat het Jong-Turksche comité aldaar eerstdaags offensief zal optre den. Het voornemen is, zich meester te ma ken van de burgerlijke en militaire overlie den, die niet met de beweging instemmen. Drie klein-Aziatische bataillons, die uit Saloniki naar Monaetir zouden vertrekken, weigerden aan het station de gehoorzaam heid, omdat, zij tegen mohammedanen niet wilden vechten. Zij moesten naar de kazerne teruggebracht worden. Volgens een bericht uit Saloniki aan de Köln. Ztg. zijn 5000 Albaneezen op marsoh naar Ueskubzij zullen op een half uur afstand van de stad kampeeren om antwoord af te wachten uit Konstantinopel. Ook de leiders van de Albaneezen verlangen een parlement. Om de officieren van de korpsen, welker zetel in Konstantinopel en Adrianopel voor zich te winnen, heeft de Sultan aan I allen eene verhooging in rang toegestaan. De bekende betrekkingen tusschen de Jong- Turken en de Armenische revolutionairen hebben de politie te Konstantinopel genoopt tot talrijke arreetatiën in de aanzienlijkste Armenische familiën. Ook vrouwen zijn hechtenis genomen De Neue Freie Presse wijst op den beden- kei ij ken omvang vaai de beweging onder dei officieren van het derde Turksche legerkorps. De kring, waarover de muiters hunne macht uitoefenen, heeft zich uitgebreid, zij beheer-: schen de hoofdstad van het vilajet Monastir en kunnen van daar uit verbindingen aan- knoopen, hetgeen zij ook reeds hébben go- daan. Hoe grooter echter het aantal der iu de beweging betrokken personen wordt, den 17 Mbvrouw M. C. E. OVINK—SOER. Ofschoon men 't haar nu niet meer kon aanzien, was Louise in haar jeugd een möoi nonnaatje geweest, en 't had haar dan ook niet aan aanbidders ontbroken. Een eenvou dig klerkje, knap van voorkomen, doch helaas arm aan aardsche goederen, werd de uitverkorenede jongelieden raakten op el kaar verliefd. Louise glimlachte weemoedig als ze aan die dagen terugdacht. Hij was even twintig, zij nauw zeventien. Samen hadden ze ge dweept en gekoosd, elkander de duurste lief- de-eeden gezworen...,». Dat was alles maar spel geweest. Want toen de serieus© partij, in de gestalte van Van Dannenburgh op daagde, had mooi Louisje zich geen oogen- blik bedacht om dén armen vrijer met zijn onzekere toekomst op te offeren aan den man, die haar een vaste positie kon aanbie den en bovendien ,,pur sang" Hollander was Nog altijd voelde mevrouw van Dan nenburgh een stillen trots, dat ze een vol bloed Europeaan had getrouwd, en wanneer ze Ciska aanzag, herinnerde zij zich dik wij 1b hoe 't haar vreugde bij de geboorte van haar eerste kindlje had verdubbeld, dat dit zulk een heerlijk blank engeltje was. Bettie had haar trekken en gelaatskleur geërfd en zou zeker wel tot een knap meisje opgroeien, maar Ciska zag er tien maal beter uit. Als Gijsbert 't haar niet zoo streng ver boden had, zou Louise haar dochter graag eens gepolst hebben over hare gevoelens be treffende Tilanius. 't Domme schaap deed precies alsof ze de oplettendheden van haar aanbidder niet bemerkte, en lokte nooit een teeder woord of complimentje uit. Dat was ook de rechte wijze niet om een vrijer tot den beslissenden stap te brengen, vooral geen bedeesde, als .Tilanius was. Erg overdreven van hem, vond moeder, de man behoefde toch waarlijk voor geen blauwtje te vreezen. Zoo graag had' zij de zaak een duwtje ge geven in de gewenschte richting, en zij peinsde over de meest geschikte manier, toen er iets tusschen beide kwam, waardoor zij al hare plannen daaromtrent vooralsnog moest opgéven. Fransje had al een poos lang erg gehoest, en ofschoon hij thuis ibleef en zooveel moge lijk buiten den tocht werd gehouden, kon hij maar niet van 't hoeéten afkomen. ,,U moest 't ventje eens voor een poos naar Parigi zenden," raadde de Regent, toen hij op een ochtend de familie van Diannenburgfh weer eens bezocht, en een erge hoestbui van Fransje bijwoonde. Pa rigi ligt in ieder geval lager dan Pagger sari, en de verandering van lucht alleen wil wel eens helpen. Zend Fransje eens voor een wéék of wat naar beneden, hij kan natuurlijk in de 'kalboepaten logeeren. ZaJ ik hem straks maar meenemen?" vroeg do Regent hartelijk. Fransje wil niet als Cis niet moe," ver klaarde de knaap bedaard. Hij stond tegen haar stool aangeleund, en was meer maat jes dan ooit mét- zijn zuster. Buiten de schooluren kon men hem altijd bij haar vinden als een of ander aanhankelijk huis diertje, dat de gezelligheid zoekt en zijn vrouwtje géén oogenhlik missen kan. „Maar 'dat is een uitstekend idee van Fransje," riep de Regent gul, hartelijk. „Toe, juffrouw xCiska, doe ons 't- genoegen met uw broertje mee te komen, 't Zal ook zoo aardig voor Lembana zijn, kennis met u te maken, 'k Had haar stellig al eens meegebracht, wanneer 't- kind niet zulk een hoofdpijn 'kreeg van lang achtereen rijden." „Nu, iik heb er erg veel lust in, Regent," zei Ciska opgewekt, „als vader en moeder .mij een poosje willen missen." Missen kunnen we je niet best," schert ste vader, „maar nu de Regent zoo vrien delijk is je met Fransje mee te vragen, zou ik stellig gaan kind. 't Is eens een verzetje voor je." „Maar Ciska, jij héb heusch zin naar dat Parigi?" onderzocht moeder veóbaasd. „Jij vergeet zéker wij afgesproken met Kembang Wangi. Hoe moet dat dan? Wij gaan im mers overmorgen?" „Als Fransje beter was, heb ik getoegd, en daar lijkt 't nog niet naar," viel haar man in. „Kassian die Tilanius, hij wacht weer voor niets," bromde mevrouw, „altijd komt het ongeluk alleen." Niemand' lachte ooit om moeder's vreemd verdraaide spreekwoorden, daar was de fa milie aan gewend. ,,'k Zal Tilanius straks schrijven," be loofde vader. „Kom Cis, ga de spullen voor Fransje cn jou bij elkaar zoeken. Als 'de Regent jullie toch wil meenemen, kan je dadelijk na de rijsttafel wel gaan." 't Hoefde Ciska geen twee keer gezegd te worden. Ze zag eene vingerwijzing van het lot in de uitnoédiging van den Regent. Nu Willem Stuart niet op Pagger Sari kon komen, God weet om welke reden, kwam er op eens voor haar een ongezochte aan leiding om naar Parigi te gaan, waar ze hem zeker ontmoeten zou. 't Was 't meisje zoo lidht om 't 'hart, dat ze 't wel had kun nen uitjubelen, 't zong in haar van vreugde. En toen zo ©en paar uur later don berg af reden, dacht de Regent vergenoegd bij zich zelf, dat 'hij zelden een blijer, gelukkiger gezichtje had gezien dan dat van Ciska van Dannenburgh. Onderweg wist- cle oude 'heer gelégienheid te vinden om zijn dochter te waarschuwen dat hij logés medebracht. Terwijl de Regent haar uit den wagen 'hielp en naar binnen geleidde, zag Ciska een klein, slank meisje uit de diepte der galerijen nader treden, en even later stelde de Regent zijn dochter Lermbana aan juf frouw van Dannenburg voor. Lembana had! een elfen-figuurtje, zij zweefde meer dan zij ging, licht en sierlijk op Asschepoesters- voetjes, in hooggehakte slofjes Doch dit was naast de mollige, gékuilde handjes, haar ©onig schoon. Ciska schrikte even van het (bepaald leelijke gezichtje,-dat een apesnoet- jo geleek met ie zwarte, vinnige steékoog- jes, -den grooten mond, misvormd door hét vooruitstekend gebit-, de breed© jukbeende ren en onderkaak. Lenvhana was kostbaar goklcéd in een purper zijden kabaja en met goud doorweven sarong. Met een loom ge baar stak zij Ciska haar 'handje toe, en heette deze welkom in zuiver, vloeiend Hol land sch. ('t Meisje had jaren achtereen uit stékend onderwijs genoten van oen IIol- landsche gouvernante De Regent begroette zijn dochter bizon der hartelijk, streelde hare wangen en leg de liefkoozend zijn arm om Lembana's ten-, gére schouders, terwijl hij. zacht iets vroeg. Er waren verscheidene oudere vrouwen in de Regentswoning: tantes of nichten van Lembana; doch 't zestienjarig prinsesje was er vrouw des huizes en liet zich als zoodanig gelden. Allee vloog op 'haar wenken. Toen men in de voorgalerij (die Ciska als een aan drie zijden open reuzenzaal voorkwam) rond de groote, marmeren tafel was gezeten: wenkte Lembana even met haar waaier, er gedienstig schoot een inlander toe, hurkt- voor zijn meesteres neer en luisterde, n. een „sembah" (gébaar van onderdanigheid| te hébben gemaakt, eeóbiedig naar haar bé velen. Even later zag Ciska een wonderlijl schouwspel. In hurkende houding kwamej drie bedienden, vrij vlug achter elkandcij over den vloer aanschuiven. De oorsrte droef een presenteerblad met glazen, numiM twee oen mand anet flesschon en een schaa gebak, de derde ©en groot© kom vol brok ken ijs. 't Wa6 Ciska een raadsel 'hoe a menschen op deze wijze vooruit^ kond© komen zonder over de van voren, in land plooi neerhangend© sarong, te struikelen <j iets te laten vallen of kanteion Dus bela^ en beladen voort te kruipen scheen hun M een tweede nat-uur geworden. Bijna gi, mischloos bewoog zich 't drietal voort ti bij de tafel, waar zij hun respectieven la even vlug als handig neerzetten om, in d' zelfde houding als zij gekomen waren, we( te verdwijnen. Lembana vulde glazen mi limonade en ijs, presenteerde koekjes <j confituren. I Wordt vervolgd.'

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1