I BORKUM. De Notaris Johs. Knoppers „KAMPOORD," Amersfoortsche Bank FIRMA JAC. BOS. W. F. A. Groenhuizen, Langstraat Instrumentmaker Uit den omtrek. STADSNIEUWS. Ingezonden Stukken. ADVERTENTIEN. Aankondiging Werkmeid (Hoog loon). besch. Dame, P. G., Zit- en Slaapkamer gezocht, KOOPMANS HANDBOEK. Verzekering-Maatschappij „HOLDA". BAROMETERS, alle soorten THERMOMETERS Eigen reparatie- en Slüpinrichting. D© diefstal bij freule Bod- daert. De dienstbode, die den bekendeu diefstal heeft gepleegd bii freule Boddaeri te Amsterdam en de verschillende vertrek ken in haar woning deerlijk had geplun derd is door het. gerechtshof'te Amsterdam in hooger beroep veroordeeld tot twee jaar gevangen isstraf Men meldt uit 'sGrarvenhajge Thans is gebleken, hoé Ten geler, gearres teerd ter zake van verduistering van ruim f 21.000 ten nadeele eener hypotiheéWbank, ceil lijfrente van f 20.000 heeft kunnen slui ten, zonder argwaan te wekken niettegen staande de tegen hem gerezen vermeodens. Hij heeft namelijk wapen en stempel, voor komende op zijjn geboorte-acte, laten na maken en die doen afdrukken op een formu lier-uittreksel uit den Burgerlijken Stand zijner geboorteplaats, dat hij bij een druk ker liet vervaardigen. Het formulier heeft hij ingevuld met den datum zijner geboorte en met den naam Ernst Otto Dufrarignc, waarna hij de op het eöhte stuk voorkomen de handtekeningen op het valsche natee- kende. Dit stuk is dcor Tengeler overgelegd aan de Maatschappij, bij wie hij de lijfrente sloot. Kind verdronken. Te Veen (Noord-Brabant) is een kind van aes jaar achter de ouderlijke woning in oen sloot verdronken. School- en Kerknieuws. Notarieel Staatsexamen te 's-Graveuhage. Geslaagd voor le gedeelte: A. Th. M. Poort, 's-HertogenboschJ. van der Veen. Zwolle; 2e gedeelte: A. P. van Luttcrveld, Utrecht; Tj. H. Hummelen, Groningen. Rijks Hoogere Land-, tuin- en bosohbouw- sahool te Wageningen. Examens voor het diploma landbouwkundige. Geslaagd a. Nederlandsohe landbouw: P. van der Goot; F. G. C. baron van Tuyll van SerooskerkenG. Wieringa. b. Koloniale landbouw: J. A. A. Fransen van de Putte; W. H. Spanjaard. c. Nederlandsohe bosohbouwP. M. Tutein Nolthenius; J. H. C. Sohröder. d. Koloniale bosohbouw: H. J. Koster; J. C. Camper Titsingh. e. LandbouwsoheikundeJ. Th. Flohil; A. J. G. Maurenbrecher. f. TuinbouwJ. Heemstra. De negen-en-twintigste jnarlijksehe exa mens der Nederlandsehe Toonkun^tehAars-Ver- een iging zijn 27 Juli te 'e-Gravoen/hage in het lokaal „Pulohri Studio" begonnen,1. Van de 3 candidaten zijn dien dag geslaagd voor piano (lager onderwijs) mej. H. C. E- Gooszen, en voor orgel de heer B. J .Thiel, beiden uit Amster dam. Eén candidaat voor violoncello trok zidh terug. Den 22sten Juli slaagden, van dé 4 candida ten, voor solozang de dames I. C. Benjaminse, uit Zaandam, en I. M. de Köff, Uit Utredfitf.' Algemeene Synode der Nederl. Hervormde Kerk. 7de Zitting. Ook gisteren werd de Synode 'gerulmen tijd bezig gehouden met de generale kas, en zij kwam er niet mede gereed. De lijst der ondersteunin gen is lang. Gisteren gingen niet minder dan 41 posten onder den hamer des voorzitters door, met kortere of langere toelichting, met veel of weinig discussie. Doorgaande kon men de dege lijke voorbereiding der synodale commissie vol gen. De namen der ondersteunde gemeenten mogen evenals die der noodl. kerken eerst later openbaar gemaakt worden. Een viertal rappor ten werden uitgebradht, allereerst door den heer Gronemeyer namens de commissie A voor nieuwe voorstellen: a. over een voorstel van prof. Can- negieter, om te bepalen, dat, wanneer iemand ai oh voor de derde of laatste maal aan het pro ponentsexamen heeft te onderwerpen, het on derzoek dan steeds over beide deelen van het examen zal loopen, en hij niet maar, gelijk de wet thans toelaat, op het eerste deel alleen kan worden afgewezen. De commissie is tegen den vorm van het voorstel, maar wil hetzelfde doel langs een anderen wég bereiken; b. over een voorstel van den<zelfden hoogleeraar; dat den weg wil banen voor vrouwenkiesrecht op kerke lijk gebied. De commissie is van oordeel, dat dit voorstel voorloopig moet worden aangenomen, om het aan de, beoordeeling der kerkte onder werpen en haar gevoelen er ove^ je hooren. Prof. Cannegieter rapporteert namens commissie B over een voorstel der synod, commissie, om een graad (.,met lof") te verteenen bij het examen, dat door de kerkelijke hoogleeraren wordt afge nomen. Alle kerkelijke hoogleeraren hebben zich daarvoor verklaard, uitgenomen prof. Cannegie ter. Het rapport der commissie luidt ongun stig. De gronden waarop bovenstaande rappor ten rusten, komen bij de latere behandeling ter sprake. Dr. Weyland rapporteert over rekenin gen van kosten, veroorzaakt door kerkelijke pro- ceduren te Fijenoord en OoQtgensplaat. Naar zijn oordeel kunnen deze ten deele niet, ten deele wel ten laste van do alg. kas dor kerk gebracht worden. Hierna wordt de zitting gesloten, om dat één der synodi contracts© vergaderen moet. aUit de vergelijkende tabellen omtrent de deelneming aan de verkiezingen van le den voor de gemeeteraden der verschillende gemeenten in de provincie Utredht geduren de de jaren 18591907, blijkt dat in 1859 bij de periodieke verkiezingen werden op geroepen 7693 kiezers bij eerste stemming en 3522 kiezers bij herstemming, waarvan respectievelijk opkwam 52 en 59 In 1907 werden opgeroepen bij eerste stem ming 24.767 en bij herstemming 13.256 kie ners, waarvan respectievelijk opkwam 74 en 70| Het hoogste percentage werd 'bereikt in 1891, toen bij herstemming 83^ der opgeroepen kieners aan de herstemming de -Inam. Motor- en B,ij wiel'wet. De Na tionale Bond voor Vreemdelingenverkeer in Nederlandi heeft een adres verzonden aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal, waarin wordt opgemerkt, dat de Bond met groot leedwezen kennis heeft genomen van de aan neming door de Tweede Kamer der Staten- Generaal van het ontwerp tol wijziging der Motor- en Rijtwielwet 1905, Stbl- 69dat naar adressant meent de voorgestelde bepa ling groot nadeel zal toebrengen aan het Vreemdelingenverkeer; dat de voorgestel de bepaling tevens nadeel zal boe/brengen aan het binnenlandsch automobiel-verkeer en aan de nationale welvaart. Adressant ver zoekt de Kamer, om de voorgestelde wijzi gingen in de Motor- en Rijwielwet niet aan te nemen. rIn het Geb. voor K. en W. te Utrecht had gisterenmiddag op uitnoodiging van de Ned. Verecniging van erkende ijzer handela ren eene bijeenkomst plaats van Nederland sehe ijzer handel a reu uit alle streken des land9. Door verschillende Nederlandsehe, Duitsohe .eni Engelsohe sprekers werd het nut.yan vereeniging om front te maken tegen de verschillende mistoestanden in het ijzer vak uiteengezet-. aGedurende het jaar 1907 werden in de provincie Utredht afgegeven 397 groote jachtakten, 1 kleine jachtakte, 517 groote visdhakten, 783 kleine vischaJkten en 196 kosteloozo vergunningen tot uitoefening der vissdlierij met één vischtuig. Aan rechten werd voor deze akten betaald f 9719.50 en aan zegel en opcenten f 4432.50, totaal f 14,152 rZaterdag avond vermeldden enkele dagbladen dat de groote Tuinboixwten- toor stelling te Zeist 'bepaald) zon door gaan. niettengenstaande het waarborg fonds nog niet was volteeikienJdHet laatste is helaas waar, het eerste echter vol strekt nog niet zeker en wel om verschillen de redenen. De hoofdreden echter varn dit onzekere ligt evenwel in de waarheid van het eerste, nl. het geld ontbreekt nog. Ma- reek steun schitterend er komt eene zeer belangrijke Regeeringsinzending. Reeds kwamen belamgrijke aanvragen in om plaats ruimte, zoowel van particulieren als van vereenigingen. Door den heer C. G. van de Weerdt, tuinbaas van „Schoonoord", de plaats waar het terrein is afgestaan voor de tentoonstelling, begeleid, waren wij onlangs in de gelegenheid dat terrein in oogenschouw te nemen. Erkennen móet ieder, dat men moeielijk betere gelegenheid zou kunnen aanwijzen. Aan den straatweg van Zeist naar Driebergen gelegen, wordt het terrein begrensd door eene flinke beek, welke in verbinding staat met de vaart, zoodat de inzendingen zoowel te land als te water kun nen worden aangebracht, terwijl dit water tegelijk kon worden gebezigd voor be sproeiing en ook uitmuntend ligt voor even tueel ten toon te stellen stoomwerktuigen. Eer. groot veld, thans met rogge bezet, zal hac hoofdterrein worden voor de tentoon stelling van bloemen. Verder leent de heu velachtige en boschrijko ruimte zich uitne mend voor 't plaatsen van een muziektent en verversdhingstenten. Er is zelfs sprake 'van, daii eene groote tent zal geplaatst worden door de Ned. Pomologische Vereeniging, welke tot een vruohtenbazar zal worden in gericht en waar de bezoekers het ooft van het seizoen, tegen billijken prijs zullen kun nen bekomen. Jammer zou het dus zijn, in dien al deOe^Ischoon© plannen moesten af stuiten op het- gdbrek aan geld. Var particulieren is aan waarborgfonds, iften en medailles reeds een bedrag van 12555 bijeen gébracht. Ontbreken dus .og ongeveer f 15,000. Moge ieder die hier- oe in staat is medewerken, om bet op gevatte plan te verwezenlijken. Gemeente en provincie namen elk voor f 1500 deel in het waarborgfonds. Wat het Rijk zal doen, kan eerst in het najaar war den beslist.'Het Rijk zal het wel niet bij der. moreélen steun laten, maar toöh ook de particulieren moeten helpen. Het geldt hier een nationaal belang. Het wordt geen Zeister, maar eene Nederlandsehe tentoon stelling. De liberale kiesvereemiging te Baarn heeft besloten bij de a.s. gemeenteraads verkiezing, waarvoor candidaat zijn gesteld de lieereii J. Smeekes (S. D. A. P.) en C. A. Woltman Elpers (R.-K.), den can didaat der S. D. A. P. te steunen. Opening v ?n Ou d-H oil and tie Ba,arn. Ónder begunstiging van zeer Haai weder werd Woensdagmiddag in het Óranjêpark "te Baarn het Óud-Hollandsche Marktplein officieel geopend. Klokslag 2 uur kiwain de Burgervacr, (Joh. Schmier), omringd door de poorters en voorafgegaan door een hiuzi'ckóorps het marktplein bin nen en begaf'fiij zich naar het podium, al waar hij de talrijke menigte toesprak en welkom heette op Oud-Holland in Baarn. In de rede, welke door den Burgervaer werd gehouden, wees spreker er op, dat men zich 250 jaren moest terugdenken om zich goed te kunnen verplaatsen in dierae eigenaardige omgeving. Alle burgers aansporende om zich ordelijk te gedragen en eerbied te hebben voor de pi ekenieirs, die zorgen moeten voor het bewaren der rust, vervolgde spreker zijn rede, met eene opsomming van alles, wat op oud-Holland te zien en te koop is, en werd de burgerij bij de bezoekers aanbe volen. En als ge 's avonds laat, aldus eindigde de Burgervaer, den nachtwacht zult verne men, roept- dan nog even den omroeper tob u en geef' hem last, diat hij zal luid ver konden, dat er verloiren is, uw aller buidel vol goud Daarna werd het oude Wilhelmus gespeeld en de eerewijn geschonken, waar- mede.de plechtigheid was afgeloopen. Ede,*22 Juli. De heer Jansen te Arnhem, op wiens concessieaanvrage voor een paardentram de Raad onlangs besliste dat de tram niet op Zondag mag rijden, heeft thans opnieuw ooncessie gevraagd met een beperkten Zondagsdienst. De tram zou dan alleen rijden op de voornaamste snel treinen die aan het station Ede S.S. stop pen. Ermelo. Een persoon uit Ermelo huur de Maandag 3.1. een rijwiel bij; den .hande laar J. v. D., dodh verkocht net in plaats van aan den eigenaar terug te bezorgen. Gisteren werd hij door dè Erm. politie te Putten gearresteerd. Bij het 5e regiment infanterie zijn voor de herhalingsoefeningen onder de wa pens gekomen de militie-luitenants W. Schutte en M. L. J. Kloos en de reserve luitenants D'. H. Schilling en J. H. van Burliom. Eindexamens H. B. S. Eindexamen vau de H. B. S. in de provincie Utrecht. Geëxamineerd 20 candi daten. Geplaagd fMf' H. T. van Eok, Cfyrjsl^ne Geijl, Marg. J. A. Hemmes, H. W. du Perron, G. van Soest, G. H. A. Ihieme on J. F. Wesseling, ,vau de H. B. S. te 'Amersfoort; W R. C. Boers, H. W. Dumont, C. Goe- koop, A. L. E. Ram bonnet, L. Sillevis, M. J. Simons en Jolis. Stuurman van de R. H. B. S. te Utrecht; R T. Alting Mees, S. Baetiaans, H. J. E. van Hoorn en J. A. Werson van de Gem H. B. S. te Utrecht J A. Donker Duijvis, extranette. Afgewezen één candidaat. Op de in Augustus te 'sGravenhago te houden tentoonstelling „Opvoeding van het kind" zal door het Centraal-Genootsohap o. m. ihet volgende worden ingezonden: a. Bouwkundige teekeningen van ko- ioriebuis „Kerdijk". •b. Bouwkundig© teekeningen van een model- zomer- en winterverblijf. c. Gipsmodel in kleur van het mod'el- tehuis op 1/50 van de ware grootte. a. Een. groot aantal photos, waaronder zeer groote van ko-loniehuis „Kerdijk". e. Eén kaart van Nederland met allo plaatsen, waar afdeelingen van het Centraal- Genoctschap zijn gevestigd. f. Vergelijkende teekeningen, tabellen, enz. De Staatscourant No. 169 bevat do aote van oprichting der Naanul. Vennoot schap „De Nederlandsehe Centrale Boter mijn", gevestigd te Amersfoort. De temperatuur van het water in de Amersf. Bad- en Zweminrichting was op Donderdag 23 Juli, des morgens 7 uur, 62 graden Fahrenheit. Faillissementen. Geëindigd F. Wijnekes, rijwielhandelaar, vroeger wonende te Baarn. A H. M. Schmitz, confectie-fa/brikante te Utrecht. Het opnemen van ingezonden stukken beteekenl geenszins dat de Redactie met den inhoud instemt. De copie wordt aan den inzender niét teruggegeven. Zwakke kinderen in een gezoiidheidBoord. Er is geen plaats zoo klein of taJ van zwakke en bloedarme kinderen hunkeren naar een ver blijf aan zee en duin of op hei en dennen, oni er ineer 'kracht en weerstandsvermogen te ver krijgen. Wie zelve naar buiten gaat, denke nu ook eens aan de duizenden misdeelde». Tot begin September zijn in alle tehuizen van (liet „Centraal Genootschap voor Kinderlierstel- 'lings- en Vaeantietkolonies'aWe plaatsen bezet, niet één bed is meer open. Maar op 5 en op 12 September komt er vrij veel ruimte in de bosöh- en in de zee-bolonie- huizen. Zeer jammer zoude het zijn, «-anneer de Sep- temberkolonies niet gevuld werden door gebrek aan .verpleegkosten, die slechts f 24.30 in 4 we ken zijn. Alles is gereed om de 'kinderen te ontvangen. De kosten voor onderhoud, personeel, geleid sters, huur, enz. blijven dezelfde. En September is vaak een zeer mooie maand. Wie de verpleegkosten geeft of inzamelt, kan zelve een kind aanwijzen. Ondergetekende geeft gaarne alle verlangde inlichtingen. Namens het Hoofdbestuur van 'liet Cen traal Genootschapvoor Kinderhe retel lings- en Vaeantielfolonie?, De Gedelegeerde bij de verpleging, A. C. BOS Egmond aan Zee. ingevolge art 38 Wetb. van Koophandel. Blijkens akte, den 10. Juni 1908' voor den te Nijkerk gevestigden Notaris W. WESTRA verleden, is opgericht de Naamlooze Vennoot schap „de Nederlandsehe Centrale Botermijn", gevestigd te Amersfoort. De akte is in haar geheel geplaatst in de Nederlandsehe Staatscourant van den 21. Juli 1908, No. 169. W. WESTRA, Notaris. Zaterdag 8 Augus tus 1908, 's nam. to O ure. Achter Sint Pieter te Utrecht, in het Lokaal van Verkoopin- gen, zal in het openbaar wor den verkocht Een hecht en sterk gebouwd best onderhouden Heerenliuis A 123, met Voor- en Achtertuin, aangenaam gesitueerd aan den straatweg vlak bij het station Soestdijk, groot 2 aren 90 conti- aren, bevattende Vestibule tochtdeuren met ge kleurd glas - Gang en Keuken, waarnevens ruime Suite van 2 Kamers, vóór met Serre, achter met Veranda. Boven vóór Logeerkamer met Baleon, Gang, achter Logeerkamer, waarnevens ■Suite van 2 Kamers, achter met Balconvoorts Zolder met beschoten kap en Dienstbodenka- mor, Kelder, boven en beneden Aisances, Schuur in don tuin, die met een poort voor aan den straatweg uitkomt, enz. In huur bij continuatie van MeiMei, op. zegbaar vóór Februari tegen f 450 's jaars en to bezichtigen Dinsdags en Vrijdags van 2—4 ure. Een Bouwterrein, allergunstigst gelegen tegenover hot station Soestdijk en het Gemeente huis, strekkende van den Straatweg tot het Kerk- pad, S>® A, no. 1709, groot 2>' aren, eerst in 5 per- ceelon, daarna in massa en te aanvaarden dadelijk. Broeder bij billetten en situatie-kaart, die met nadere inlichtingen te bekomen zijn ten kantore van Notaris DUBOIS, Achter Sint Pietor No. 20 te Utrecht. Mevr. BIJLEVELDvas der Vliet, Belvédère Overveen, vraagt met 1 Nov. e. k. zeer bekw. Werkm P.G., midd. leeft., Mutsdragend. Alleen zij die van uitst. getuigen voorzien zijn, komen in aanmerking. Tot hulp on gezelschap dor huisvrouw wordt gevraagd in hl. gez. leeftijd 45 jaar, kalme doch opgewekte na tuur. Kennis van koken vereisohte. Desver- langd 's Zondags vrij. Br. fr. met uitv. inl. onder No. 873, Boekh. firma R. LOS, Bussum. te Amersfoort, zal op Woensdag 29 Juli 1908, des namiddags 3 uur pre cies in het hotel „De Vergulde Zwaan" te Amersfoort, in de Utrechtsche- straat publiek VERKOOPENe IN DE GEMEENTEN SOEST EN AMERSFOORT Het LANOGOED GENAAMD: geschikt voor zomer- en winterverblijf, uitmuntend gelegen aan den straatweg van Amersfoort naar Utrecht nabij den Amersfoortschen berg op een half uur afstand van het station Amersfoort, be staande uit Heerenhuisbevattende zes Ka mers, Keuken, Kelder, Waranda en Zolder, steenon Schuur, houten Schuur, vijf roe den 13erg, Tuin, Boomgaard met onge veer 180 Vruchtboomen, Bouw- en Wei land, Houtgewas, Lanen met zware Eiken en andere Boomen ten getale van onge veer 140, ter gezamenlijke grootte van 26.08.90 Hectaren. Het landgoed heeft aan den straatweg eene breedte van tusschen de 1100 en 1200 Meters en is door zijne hooge en drooge ligging en door de onmiddellijke nabijheid van uitgestrekte dennenbosschen uitstekend geschikt voor Sanatorium, Kin derhuis of dergelijke. Het landgoed is in eigen gebruik bij den heer J. VAN DEN BAN, en te aanvaarden bij de betaling der kooppen ningen op 29 October 1908, of zooveel vroeger als nader mocht worden overeengekomen. Te veilen in zes perceelen, combinatiën en generale massa. De perceelen zijn dagelijks te bezichti gen uitgezonderd Zondags. Inmiddels uit de hand te koop. Breeder bij biljetten. mot pension, door Echtpaar zonder kinderen. Br. met prijs en conditiën lett. 0. F., bur. v. d. blad. DENK TOCH EENS NA 1 Met de halve moeite en de helft der onkosten aan zeep kan men met Sunlight de geheele wasch In de helft van den tijd doen, zonder dat men zelfs het fijnste weefsel schaadt. Door Sunlight te gebruiken verkort men zijn arbeidsdag en maakt men dat het goed langer duurt. BIJVERDIENSTE. Hondorden Dames en Heeren heb* I ben dagelijks eenige uren vrij, welke J zij op netteoervolle wijze kunnen besteden om hun inkomen te ver meerderen. Schrijf onder lett. R. Bureau van dit I blad. Vademecum voor den üandelaar. Onmisbaar, bijna onmisbaar voor iedereen. Koopmans Handboekbevattende voorbeelden en modellen van Brieven, Fac turen. Adviezen, Wissels, Schuldbe kentenis Borgstelling, Vracht brief en talryke andere Bocnuienten en Formulieren, alsmede Het Boekhou den voor iedereen duidelijk gemaakt, en de hoofdpunten van het Wetboek van Koop handel en van de Faillissementswet, het Deponeeren van Handelsmerken Woordenlijsten, Tabellen van Munten. Haten en Gewichten, enz. enz. enz 5e druk, geheel herzien en belangrijk uitgebroid, voor slechts f 1.—. Het is voor De Koopman, De Groot handel, De Kleinhandel en Winkelier. Verkrijgbaar bij den Uitgever D. BOLLE, to Rotterdam, en verder alom. Franco naontvangstpostwis.se! van 1. waarop vermeld: Koopmans Handboek. K. Gracht 20, (n. h. Postkantoor), opent CHKOUE-REKENING en REKENING-COURANT met of zonder voorschotten verleent HANDELSCREDIETEN tegen nader vast te stellen voorwaarden. Effecten, Coupons, Prolongatiën. Hoofdkantoor AMSTERDAM. Bijkantoren: ROTTERDAM, 's-GRAVENHAGE ARNHEM, GRONINGEN. Utrecht, Oudegracht Tz. 33, Telefoon !Vo. 1823. Amsterdam, Keizersgracht 290. Levensverzekeringen en Lijfrenten met beding van Premiestaking ingeval van Invaliditeit. Werkkracht-Verzekering, ai of niet in verband met Levensverzekeringen of Lijfrenten. Pensioenboekjes. 42. BRILLEN en PINCE-NEZ in Goud, Doublé, Zilver en Nikkel. en meer Optische Geneesknndige, Vcrbnml- en Kieken verplegingg-arli kelen. Prima kwaliteit SCHARENMESSEN en bijbehoorende zaken. ALLEN worden geleverd op voorschrift van H.H. Doctoren. NOOROZEEBAD genaamd ..HET GROEN E EILAND." 1907 21475 bezoekers. Prachtig strand; sterken golfslag, ozonrijke zeelucht, Heeren-, Dames- en fnmilichadstrund. Licht en Luclithad. Aan alle hygiënische eischon is voldaan. Dagelij ksche stoombootverbindingen. Prospectus', Vaar plannen gratis door de Bad-Direclie. 1 r

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3