HJ°. 32. Donderdag 30 Juli 1908. BUITENLAND. BINNENLAND. FEUILLETON. CISKA VAN DANNENBORGH. 7'u Jaargang. AHERSFOORTSGH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.0O. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advortentiönmededeelingen enz., gelieve men vóór II uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Ui-t gevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. lntercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 ceutN bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeeiige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. Do Burgemeester en- Wethouders van Amers foort Gezien art. 219 der gemeentewet, Doen te weten, dat de rekening van ontvang sten en uitgaven der gemeente over het jaar 1907, door hen aan den Gemeenteraad aangebo den. gedurende veertien dagen, te rekenen van lieden, alle werkdagen van 's voormiddags 9 tot 3 uur des namidags, op de gemeentelijke secre tarie voor een. ieder ter lezing zal liggen, en dat mien van voorzegde rekening afschrift kan be komen tegen betaling der kosten. Amersfoort, den 28. Juli 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I>e Burgemeester, E. L. VISSER, l.-B. VAN REIGERSBERG VERSLUIJS 1.-8. Politiek Overzicht. Tegen pessimisme. De zitting van het Eugelsche parlement ia thans ia hare .nadagen. Aan net- einde van deee weak gaan hoogier- on lagerhuis ixrafc vacautie tot het najaar. Maar bij het scheiden van de markt is een opmerkelijk debat gevoerd, dat kan dienen om diegenen, die geneigd mochten zijn zich over te ge ven aan ©ene pessimistische opvatting van den ailgeir.eencn toestand, een riem onder het har4 te steken. Het debat is gevoerd in twee tempo'shet eerst, gedeel'te werd geveoul in het hoogerhuis, het tweede ge deelte dat niet liet minst belangwekkende was, in hei lagerhuis. Toen ir. de vorige week het wetsontwerp tot invoering van pensioenen voor ou-tlen van dagen in het hoogprhuis behandeld werd, zijn stemmen vernomen, die, al ver zetten 7.ij zioli niet tegen de aanneming, toch ©er. somber tafereel ophingen van de gevolgen die de aanneming zou hebben. Lord Cromer spr-ik van de gevaren, die naar zijne mconing de vrede bedreigen en die Engeland in de noodzakélijkheid zou den kunnen brengen all zijne krachten in te spannen. Daarjim achtte hij 't onverant woorde',ijk zich te begeven in eene aoo kost bare onderneming a.ls do staatspensioneo- ring. De voornaamst© pliolit van de regeo.- riiig was z. i., zich tijdig voor te bereiden op oen Euro-pessch conflict, dat niet on waarschijnlijk haar kan worden opgednvui- gen voordat wij vele jvren verder zijn. Hij voor zich wat. van dit gevaar vast overtuigd, en naar zij.ne meening waren de meesten, die met werkelijk gezag over buiten land- sche zaken kunnen sproken, dat ook. Lord Lansdowlie, de leider van de oppo sitie i.. het hoogerhuis, dikte dit nog wat aan. liii zoide .Wanneer wij om ons hoon zien, ik zeg niet in Europa maar in de wijde wereld, naar Indië, Ooet-Azdë, Perzië, zijn dan alle aanwijzingen zoo gunstig, dat gij de gedachte zoudt kunnen afwijzen dat Engeland zou kunnen geroepen zijn, zijne kracht in te spannen om voor zich zolf op te komen? Indien dit oog©inblik mocht aanbreken, clan zullen wij niet alleen ©en sterk leger moedig hebben, dat sommigen van oiv zoo ijverig verlangen, niet alleen de machtige vlo5t die beide partijen wen- schen »n stand te houden en die, zooals ons onlange werd gezegd, het ©enige mid del is on. den handel van dit land tegen gevate te beschermen, maar ook, even goed* ails wi; eene reserve van manschappen én vam schepen noodig hebben, ©ene reserve aan geld. Eu wanneer ouzo nationale hulp bronnen, zooals ik geloof dat tengevolge van deze wet zal gebeuren, daardoor In be slag zijn genomen, dan zullen wij, zoo zeker als w'j hier staan, wanneer deze gebeurlijk heid voorkomt, veel zwakker zijn om er het hoofd aa.n te bieden. Ik zou wiillen vragen cf niet ieder Europeesche financier u zal ztggen, dat naar zijne meening diit land, ails het de verplichtingen vam deze wet oip zich genomen heeft, eene ve?l zwakkere stelling dam tot diusver onder de groote na tiën der wereld zal innemen." De uiteenzetting vam deze bezwaren in het hoogerhuis heeft daar niet tot oern© daad geleid; het wetsontwerp, van welks aan neming zulke slechte gevolgen werden voorspeld, is daar in de tweede lezing aiangemomen met 123 tegen 16 stem men. Het antwoord van de regeerings- tafel op deoe pessimistische beschouwingen werd gegeven in het lagerhuis, toen daar de derde lezing van de staatsbegrooting aan de ordle was. Als woordvoerder van de oppo sitie nam toen Austen Chamberlain, de kan selder der schatkist in het vorige kabinet, liet thema op, dat in het hoogerhuis dooi de lords Cromer en Lansdowne behandeld was. Minister Lloyd George diemd zijn voor ganger in het am'bt van antwoord. Na te hebben opgemerkt, dat het beziwaar niet werd gemaakt tegen 'het opleggen, maar tegen het betalen van den 'ast, kwaim hij tol liet bezwaar, dat de last niet nu moest worden aanvaard met het oog op den thans zoo drei genden toestand van Europa. Dat wees hij in deze woorden af ,,Dat is de toestand van Euiopa altijd. Ik kan mij niet den tijd herinneren waarop de toestand niet dreigend was. De hoek waaruit het gov tar komt, wisselt af; vroe ger was het Frankrijk waaruit gevaren dreig den. em nu is er een ander rijk dat-, in de oogeo van sommigen, even dreigend is als Frankrijk vroeger was. Dat zal zoo voort gaan van jaar tot jaar en van geslacht tot geslacht, totdat de natiën tot liet inzicht beginnen te kamen van de dwaasheid om elkaar boos aam te kijken en messen te slij pen om elkaar er mee toé te takelen, eu op houden met het besteden van reusachtige sommen, die voordeeliger kunnen worden 'be steed om den toestand van het eigen volk te verbeterenMaar men kan niet wachten totdait deze dingen zijn voorbijgegaan. Wel verre dat de toestand erger is dan eenige jaren geleden, is hij veel beter. Welk nut heeft het te trachten een atmosfeer van vel den king en wantrouwen en kwaadwilligheid te scheppen, door aanhoudend te spreken van een staat, die op don Loer ligt- om ons te treffen? Dat is do marnier, waarop men tot vechten komt. Wanneer de sociale her vormingen moeten worden uitgesteld totdat Je menschen ophouden met woeste artikelen te schrijven in couranten, die ontstemming en vijaudsohap zaaien t.ussdhien de natiën, dan zal ieder mensehelijk hart van wan hoop vervuld worden en zal er niets gedaan worden". In, den verderen loop van zijne rede ver klaarde minister Lloyd George, dat de geld- middteJem van het rijk ruiiui in staat zijn, dat men zich kan verdedigen tegen ieder, diie Engeland zou willen aanvallen, als er zul ken zijn, en dat er nog iets over blijft om wat te doen voor de oude menschen in het eigen land. Al moge er eem tijdelijke achteruitgang in Be "zaken zijn, daarom be hoeft men nog niet te spreken alsof men aan het einde van de dingen is, Het is zeker nu geen tij.d, waarop een groot land als Engeland, verzekerd van zijne hulpbronnen en met zijne industrieel© krachten, steunen de op solioderen grondslag dan in eenig an der land, behoort te zeggen„Wij zullen beginnen met te be©uinigen, te remmen, in te bindon niet in oorlogstoerustingen maar in zorg voor armen en ouden van dragen." Duitschland. bwi n emu n de, 29 Juli. De Hohen- zoliern" met aan boord de Keizer, gevolgd d' .r de „Sleipner" is om half negen heden morgen onder saluutschoten iu de haven al hier aangekomen. De kruiser Stettin" volgt De uitwisseling van de ratificatie-oor konden van het den 18en April j.l. in Ber lijn ondertoekende Duitsch-Fransthe verdrag over de vaststelling van de grens tusschen Kameroen en Fransoh Congo heeft in het departement - van buitenlandsehe zaken te Berlijn plaats gehad. Engeland. Op eene vraag in het lagerhuis, verklaar de staatssecretaris Sir Edward Grey, dat de Czaar niet het voornemen 1 veeft ken baar gemaakt in het loopende jaar aan Eu geland een bezoek a.f te leggen. Rusland. R v a 1. 2 9 Juli. Te middernacht hoeft het Fransche eskader zc-e gekozen. Op de Russische schepen werd de Marseillaise gespeeld De Fransche schepen vuurden 21 saluutschoten af, welke de Russische sche pen beantwoordden Het eskader wordt tot kaap Dagcrort door een groep torpedoboo- len onderbevel van den vice-admiraal von Essen begeleid. Volgens de Telegraphenagent uur droeg het bezoek te Re val een karakter van cour toisie en vriendschap der beide staatshoof den, hetgeen hen veroorloofde officieel per soonlijk 'betrekkingen aan te knoop©» en hen tevens de gelegenheid bookli opnieuw de banden van vertrouwelijkheid te constatee- ren die de beide landen vereenigen. In de gesprekken die tusschen den Tsaar en den nresident en tusschen de ministers van bui- tenlamdsche zaken plaat» hadden openbaar de zich eene volkomen overeenstemming ton opzichte van alle urgente kwesties der in ternationale politiek. De verzekert»g, van het behoud eu de handhaving van den vrede zal d© karakteristieke trek van dfc-zo ont moeting blijven Turkije. De censuur voor telegrammen is opgehe ven. Een iradé beveelt de inrichting van een voor de vergaderingen van het parle ment bestemd gebouw op kosten van den sultan De met verlof gezonden soldaten van het derde legerkorps zijn in Smyrna aangeko men en van daar naar hunne haardsteden teruggezonden Onder de softa's en andere kringen der bevolking hebben zich anti-liberale groe pen tegen de Jong-Turkséhc clianvinisten gevormd. Dit is aan te merken als eene eerste aanwijzing, dat op de groote blijd schap, die de bevolking in de steden heeft aangegrepen over het weder in 't leven roe pen van de constitutie van 1876, ©ene ont nuchtering kan volgen. Wanneer de macht- hebbenden in Jildiz kioök zich van hun eersten scliri'k hebben hersteld, zal de strijd tegen de Turksche liberalen weer beginnen. Zoo lang de oude raadslieden van den sul tan op huune posten blijven, is de consti tutie niet veilig. Het aantal politieke misdadigers, die ziéli in de gevangenissen bevinden, wordt op minstens 7000 geschat. Het amncetiebesluit is verschenen, maar van de uitvoering merkt men nog niet veel. Alleen in Mace donië schijnen alle politieke gevangenen door de opgestane troepen in vrijheid te zijn gesteld. Terwijl de groote meerderheid van de Russische pers de laatste gebeurtenissen in Turkije met blijdschap begroet, drukt de Now©je Wremja de vrees uit, dat de natio nale opstand van de Turken de christenen in Macedonië kan schaden en de uitvoering van de Engelsch-Russische hervormingsplan nen kan vertragen. De Russische gezant te Konstantinopel Sinowjew betwijfelt de op rechtheid der ooncessiën van den sultan hij is er van overtuigd, dat de Turksche grondwet geene ernstige hervormingen in zich sluit, en hij verklaart openlijk, dat de Slavische bevolking in Turkije door de grondwet eerder verliezen dan winnen zal, maar hij raadt deze bevolking de verwezen lijking van het Engelscli-Russische plan kalm af te wachten. Het Turksche gezant schap van Petersburg heeft verklaard, dat de nieuwe Turksche volksvertegenwoordi- ging geen wetgevende maar slechts eene raad gevende bevoegdheid zal hebben. Dat zal den Jong-Turken wel niet aangenaam zijn. Door de opheffing van de oensuur en de verdere gebeurtenissen peesmt de Turk sche dagbladpers eene reusachtige vlucht. De oplagen, waarin de persorganen ver schijnen, zijn belangrijk gestegen. Het Turksche publiek vecht bijna om de bla den. In Konstantinopel zijn de weekbladen Servclifunun eu Mékub in dagbladen ver anderd. De oprichting van verscheidene nieuwe dagbladen wordt aangekondigd. De Sabat bevat een artikel, waarin wordt ge zegd, dat men thans niet moet trachten zijne wraakzucht te bevredigen, maar dat allen werkzaam moeten zijn om de toe komst te verzekeren. De sultan heeft de grondwet dertig jaren lang laten rusten, om het land voor te bereiden. De Turksche pers begroet met geestdrift de opheffing van de eensuur en van de ge heime politie. Over de stemming in Konstantinopel wordt bericht, dat in de straten der stad voortdurend eene groote drukte héerscht. Eene groote menschenmenigte, waaronder vele Turksche vrouwen, beweegt zich op en neer. Het binnenplein van de Porte is dicht bezet. Ook de manifestatiën duren voort. Groepsgewijze begeven zich de betoogers naar do Ports en naar het bureau van den grootviziersoms worden merkwaardige eischen gesteld. Zoo verlangt een© deputatie van slagers de afzetting van het hoofd van het gild. Eenige politieke gevangenen, die zijn vrijgelaten, kwamen den grootvizier be danken Patrouilles trekken door do stad. Straatventers bieden onder groot lawaai dagbladen en brochures te koop aan, ook cicardes, sjerpen en portretten van den grootvizier. Vereenigde Staten. Chicago, 29 Juli. Op de conventie van de onafhankelijkheidspartij onder lei ding van Hearst is de lieer Hangen van Massachusetts candidaat gesteld voor het presidentschap en die heer Graves uit Geor gia candidaat voor het vice-presidentschap, N e w-Y ork, 29 Juli. De bladen berichten, dat vele spoorwegmaatschappij en waaronder de Canadian Pacific, de Great Northern en de Union Pacific hebben doen weten aan de reederijen, dat zij met den eersten November -afzien van het export- verkeer met China, Japan en Australië eu ook van het import-verkeer. Deze maatregel wordt beschouwd als een weerwraak tegen de beweerde inmenging van de commission voor den handel tus schen de staten onderling in de aangele genheden dezer maatschappijen. Men ge looft, dat de betrokken stoouwoortlijnen verkocht zullen worden. De Staatscourant vau Donderdag 30 Juli bevat o. m. de volgende Koninklijke besluiten benoemd voor 5 maanden tot leeraar aan de R. H. B. S. te den Bosch H. J. A. M. Seir, Groningen; voor 5 jaar tot reserve-officier van ge zondheid 2e kl. E. Deddes, arts; overgeplaatst, de majoor D. H. Pelletier van het 4e regiment vesting-artillerie bij den staf en is hij bestemd tot voorzitter der proef nemings-com missie overgeplaatst bij het 4e reg. vesting-artil lerie de 'uitenant-kolonel L. J. Scheltema, hoofd van de 4e afdeeling van het departe ment van oorlog, als hoedanig is benoemd de kolonel W. Rovers, directeur der artil lerie-inrichtingen op non-activiteit gesteld wegens tijdelijke ongesteldheid de officier van gezondheid J. D. Jordaan; benoemd tot plaatsvervangend districts veearts te Utrecht, de veeartsen J. C. Ooi der te Gorinchem en J. P. van der Slooten te Utrecht. *- - Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik kwam heden morgien te 's Gra- venhage, teneiudo te kunnen bijwonen de begrafenis van den grootmeester honorair van. H. M. de Koningin, baron du Tour van Bellinchave. Zijne Koninklijke Hoogheid keert heden middlaig wéder naar Het Loo terug H. M. de KonftigindVloeder deed zich bij: de teraartdebeét-ellingi vertegenwoordigierc, door jhr. mr. Schimmelpsnninek, Hr. Ms. kamerheer. De Minister van Binnenlandsche Za ken, mr. Heemskerk, begaf zich gister naar Derarecht- ter bijwoning van de vergadering van het Ye Middenstandscongres en tot deel neming aan den gemeenschappelijkeD maal tijd die te dezer gelegenheid werd ge geven De Minister van Binnenl. Zaken is voornemens einde dezer week voor geruimen tijd met verlof naar het buitenland te ver trekken. De heer Cry santé Medina, gezant Paragang, die heden naar Het Loo ver trekt, is in het hotel Paulez te 's Graven- Uage aangekomen. Nederland en Venezuela. De New-York Herald verneemt uit Willemstad, dat de ingezetenen een groote 21 Mevrouw M. C. E. 0VINK-S0ER De dans was geëindigd, stil en, bescheiden gleed de ronggeng naar hare plaats, terwijl haar danser alleen de hulde kreeg, 't Zelfde Hoofd, dat den Patih straks de slendang overreikte, bracht nu twee gevulde glazen. Do moeilijke kunst, zich met zijn vloeibaren last al tandakkend voort te bewegen, ver stond hij uitnemend. Over elkaar gezeten, dronlken beide -man nen elkander toe, teuwijl de Hooftden hun bijval in luid {hoerageroep te kennen gaven. Begeleid <Joor dezelfde ceremoniën, dan- s te de Wed on o met de tweede danseres in de irij», en zoo ging liet voort, tot allen een heui*t toaklden gebald. Toen sitond de Regent op en trad onlder een daverend handgeklap naar voren, om te laten zien, dat ihij1 de kunst van tandak ken ook nog zeer goed machtig was. iNal afloop vau |den dans, zou de contro leur hom den heildronk aanbieden. De controleureohe, een blond, aardig vrouwtje, keek een beetje zenuwachtig toe, eu Ciéka, (hoorde haar fluisteren„O, Henk, Henk." Maar de Jonge ambtenaar, oen zoon van Java, bleek 'het tandakken uitstekend te verstaan. Toen hij een der twee boordevol gevulde glaoen den 'Regent aanbood, wae er geen druppel gemorst. Aan 't hoerage roep, waarmee de Inlandsche Woofdon den Regent en den Controleur hulde braöliten, kwam bijna geen einde. En hiermede was 't feest afgeloopen. Moe van 't lange kijiken, hoorde Ciska met genoegen, dat de Assistent Rieetideht zijn wagen liet roepen, welk voorbeeld al sjx>e- dig door de ander© gasten werd! gevolgd. Nauiw reed de laatste heen, of met een korten nachtgroet tot haar vader en Ciska verdween Lembana dadelijk in haar kanier. ,.,'t Kind is moe en (beeft hoofdpijn verontschuldigde de Regent zijn doéhtcr tegenover de logée. Dodh 't jonge -meisje was veel te stil gelukkig om zioh aan de- grillen -van 't verwende prinsesje te erge ren. Een geruimen tijd bleef ze met open oogen liggen droemen over al 't heerlijke dat de toekomst haar nog verborg. Toen was 't aJs (beroerden teere, koele vingers haAr oogleden, eu zij verzonk in een kalmen, droómloozen slaap. HOOFDSTUK. JI. Lemlbana aeide tliaar logée den volgenden dag zoo poeslief goeden morgen alsof zo geen oogenbli'k uit haar humeur was ge weest. Op slimme wijze deed ze alle moeite zich in Ctóka's vertrouwen te dringen, bracht, onophoudelijk 't gesprek op dokter Stuart, prees ziju knnde bovenmate, en be klaagde hem, omdat by zoo ongeaellig en ongeriefelijk woonde in 't eenige, primi tieve hotelletje, dat de plaats rijk was. Toch merkte ze al gauw, dat Ciska zich niet liet verlokken tot vertrouwelijke mededeelin gen en hare nieuwsgierigheid niet langer kunnende bedwingen, omvatte zo Oiéka met een vleiende beweging en sprak dringend „Toe Ciska-lief, wees nu toch niet zoo geheimzinruig tegen je nieuwe vriendin, je kunt me immers gerust vertrouwen. Zog eens eerlijk: Ben je in stilte met d'okter Stuart geëngageerd Een beetje -koel onttrok Ciska zich aan Lem'hanai's omarming en antwoordde be daard, hoe wél haar lippen trilden: ,,'k Begrijp niet goed, Raden-Adijeng, waarom u dit zoo veel belang schijnt in te bo-eoe- men, doch als u 't volstrekt weten wilt... neen, dokter 'Stuart en ik zijn niet ver loofd." „Hè hoe flauw van je, Ciska, om „Ra den Adjeng" te zeggen, en zoo stijf te pra ten. 'k Ha!d nooit gedacht, ^jlat jc kwalijk- nemend was," riep Lembana, in haar hart zeer vergenoegd, dat zé wist was zo wéten wilde. Ze trachtte Crika te verzoenen door van het onderwerp af te stappen, en begon nu, ter afwisseling, een beetje? kwaad te spre ken van 't publiek te Parigi. De contro leur a vrouw was een malle, verliefd© gans, die haar man van zijn werk afhield. De Assisteu't-Residen't stikte haast van verbeel ding en eigenwaan, Van Wijk, de Hoofd onderwijzer „Maar Lembana," viel Ciska- in, „laten we toch. niet over al die vreemde menschen praten, 'k ,Ken ze bijna niet, en 't. interes seert me geen zier wat ze doen of laten... Je vader vertelde me, dat je zoo'n mooie piano hebt. Toe, speel eens wat voor me, ik hoor 't zoo dolgraag." „Een anderen keer, ik ben nog altijd licht in 't "hoofd. Bezit je zelf geen pianO boven „Een oud versleten ding, dat de kinde ren bovendien onbespeelbaar hébben ge maakt. Och, ik had niet veel aanleg voor muziek, en kwam nooit ver genoegt om een piano nu bepaald te missen." „Wat doe je eigenlijk zoo'n heelen lag op hét saaie koffieland, CislkA? Verveel jo je er niet doodélijik?" „In 't geheel niet; ik héb altijd zoo veel te d-oon, dat ik nog tijd te kort- kom." ,,'t Is bij mijl nét andersom," klaagde Lembana, „als er met oen of ander feestje in 't vooruitzicht is, schijnen do diagen mij eindeloos, 'k Moet dan bepaald wat verzin nen om don tijd te dooden. Laatst heb ik een heelen dag besteed aan 't oppoetsen van mijn juweelendat vertrouw ik nie mand toe, moét je weten." „Houd je niet van lozen?" „Niet bizonder, alle romans lijken op elkaar, en ik word ook zoo gauw slaperig van Icaen. Dan heb ik zoo dikwijls hoofd pijn of voél mij slap en ziek. Als vader mij niet zoo missen zou, was ik veel liever dood," voegde ze er mistroortig aan toe, ,,'t 'koele léven is eigenlijk zooveel moeite en ge-tob niet waard." „Maar Lombana, ben jo -wel wijs? 't léven begint pas voor je. Biji ons zijn meisjes van zestien jaar nog kindoren." ,.'k Ben haast zeventien en voel me al oud. Vader wil, dat ik dft jaar nog trou wen zal. 'k Hoop in vredesnaam maar, dat hij eon geschikt en man voor mij uitkiest, die zich niet verbeeldt, dat "hij den baas over mij kan spelen, want dan loop ïk direki van hem weg naar huis terug." ,,'k Hald nog liever een bazigen man den een pantoffelheid," meende Ciska. „Nu, ik dan niet. 'k Wil op een groote plaats Regentsvrouw worden, veel uitgaan, en zelf mooie partijen geven. Er is sprake geweest, dat ik met den Regent van 8. zou ti-ouwen, doch 'k héb vader gezégd, dat ik bedankte voor een weduwnaar met vijf kanderen. 'k Moet niets van kinderen hebben, en bon ook niet van plan ze later voor mijtzelVe aan te schaffen. Staat mijin man er op, dan neem ik eene „anaik uias". Cislca luisterde verstomd naar diat cynisch, egoïst gepralat, doch zag terecht in, dat do each de moeite besparen kon er tegen iu te redèneeren. Dit jonge meisje was haar veel te ver vooruit in wereldwijsheid. „Is een „anak mas" een soort aangeno men "kind?" vroeg zo. „Ja, en niet alleen Javaan9che, oék. Europeesche dames nemen zulk oen kind aan. De vorige administrateurs vrouw van „Krikil" had er twee. Die meisjes 'heetten Lina en Mina, spraken uitstekend Hél- landsch, en verilxeldden zich, heel wa/t. Doch ze zijn ten slétte toch maar gewone njai's (inlandsche huishoudsters) geworden, na mevroU'ws dood, en mochten naderhand; van geluk, spréken toen ze mét loeraha (dorpshoofden) huwden „Wat zuïlen die arme vrouwen zich toen dubbel ongelukkig hebben gevoeld." „Och, dat moét je niet deuken. Zoo menig© „anak mas" 'komt weer in de kam pong terecht, en velen zijn er niet» onge lukkiger om. v Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1