we". 5. Maandag 17 Augustus 1908. BUITENLAND. FEUILLETON. CIND ER ELLA. 7de JuarKang;. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post1.50. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertontiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 urn 's morgens bg de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cent» bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordoolige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht Eene grondwet voor Bosnië. Wat uit de krachtige beweging, die Tur kije heeft aangegrepen, zal voortkomen voor den Innnenlandsohen toestand, laat zich voor 't oogenbliik nog niet overzien. Maar ook van het international© standpunt beschouwd, moet de radicale verandering in het regee- ringsstelsel van Turkije ver reikende gevol gen hebben. Indië, Egypte, Kreta en de Balkanlanden zullen allen de Turksche om wenteling voelen. Wat b.v. Kreta betreft, is het zeer twijfelachtig of de mogendheden, die de besdhermers van Kreta zijn, thans met de ontruiming van het eiland kunnen be ginnen, hetgeen met andere woonden betete ken',. dat men den weg baant voor de an nexatie door Griekenland. Wat de Balkan- stater. betreft, schijnen Servië en Bulgarije ontevreden te zijn met den loop der zaken, die hen belemmert verder in troebel water te visschenGriekenland schijnt wel inge nomen te zijn met eene beweging, die het uitzicht opent, dat er een einde zal koanen aan den Slavisohen invloed in Macedonië. Ook in het uiterste 'noordwesten van het Balkangebied, in Bosnië en Herzegowina, doet zich de terugslag van de beweging voe len. Tot voor een dertig jaren behoorde dit land tot het Turksche rijk: en theoretisch is den sultan nog steeds de souvereiniteit voorbehouden. Bosnië-Herzegowina is be woond door eene bevolking, die in het aan grenzende gebied stamverwante elementen vindt, terwijl het mohammedaanse he deel der bevolking steeds met Konstantinopel in voeling gebleven is. Op eene aldus samenge stelde bevolking moest het herstel van de grondwet van 1876 in Turkije een diepen in druk maken. Sedert de afkondiging va.n de Turkscike grondwet is Bosnië-Herzegowina rondom door constitutioneel geregeerde sta ten omringd. Dalmatië heeft zijn landdag en zendt zijne afgevaardigden naar den rijksraad. De Kroatische delegatie neemt aan de Hongaarsche wetgeving deel en de wetgevende macht in Kroatië wordt door den Kroatische» landag uitgeoefend. Servië heeft zijne skoepschtina en ook Montenegro heeft kort geleden een grondwettig vertegenwoor digend lichaam gekregen. In het sandjak Novifcazar zullen binnen kort de verkiezin gen voor het nieuwe Turksche parlement plaats hebben. Hoe men nu ook moge den ken over de duurzaamheid van de oonsti- tutioneele toestanden in Turkije, voor het oog* .blik staat Turkije niet onder de macht var. een a.lleenheersehor ©n er is op den Bal kan thans slecht® één absoluut gebied: B'os niè en Herzegowina, de landen die Oosten- rijk-Hongarije krachtens het van Europa verkregen mandaat bezet heeft, om daar de orde te herstellen en te handhaven en om ze te besturen en voor de beschaving te openen. De Neue Freie Press© herinnert er aan, dat in het bestuur van Bosnië tot dusver steeds als richtsnoer heeft gegolden, dat de bevolking geleidelijk voor het politieke le- vea moet worden geschikt gemaakt. Het zelfbestuur der gemeenten is sedert Lang bot uitvoering gebracht, maar verder is men niet gekomen. De organisatie van de dis- trictsbesturen naar het vertegenwoordigende stelsel is nog achterwege gebleven en voor de invoering van eene 1 andsvertegen woordi- gir.g als bekroning van het gebouw moet nog alles verricht worden. „Deze langzame en geleidelijke ontwikke ling is zeker schrander en wijs gedacht. Alle schranderheid en wijsheid in de politiek heeft echter slechts betrekkelijke waarde. Want de politiek kan niet met absolute waalheden rekenen, maar <1© hoofdfactor in hare rekening zijn de eisclien van den tijd en \au den dag. Een stelsel, dat voor dertig en ook nog voor twintig jaren volkomen juist was, zal een verkeerd stelsel worden, wanneer de politieke omstandigheden be langrijk veranderd zijn. Het plan der suc cessieve uitvoering van instellingen van zelf bestuur in de bezette landen, berekend voor een tijd van tien of twintig jaren, kan lm dertijd eene schitterende conceptie geweest zijn maar lieden wordt door de rekening ee> streep gehaald door de groote politiek© gebeurtenis, die in Turkije is voorgekomen. De constitutioneel© gedachte zal ook in Bosnië en Herzegowina het Shibboleth van alle partijen worden." De wensch, die hier wordt uitgedrukt, dat de vraag zal worden ter 'hand genomen om aan Bosnië en Herzegowina constitutio- neeio instellingen te verschaffen, zal waar schijnlijk spoedig verwezenlijkt worden. Uit Budapest wordt bericht, dat in de aanstaan de zitting van de delegatiën eenige Hongaar- sche leden voornemens zijn de afzetting van het militaire bestuur in het bezette gebied en de invoering van eene grondwet, die aan de bevolking een zeker zelfbestuur verschaft, te verlangen. Ook is het mogelijk, dat de regeering deze wenschen voorkomt. Het ge meenschappelijke ministerie van financiën van Ooötenrijk-Hongarije, dat belast is met lie1 bestuur van Bosnië, heeft namelijk reeds lang voordat de omwenteling in Turkije uit brak, het ontwerp van eene grondwet voor Bosnië opgesteld en dit, met een© uitvoerige memorie van toelichting, ook aan de regee ringen van Oostenrijk en van Hongarije toe gezonden. De gedachten wissel ing daarover is nog niet ten einde gebracht. Men kan echter aannemen, dat de gebeurtenissen in Turkije eene aansporing zullen zijn om deze besprekingen te bespoedigen, zoodat zij ten einde gebracht zullen zijn, wanneer de vol gende zitting der delegatiën 'begint Duiïschland en Rusland. Ondanks de talrijke officieus© démenti van eene ontmoeting tussdhen Keizei- Wil helm en den Ozaar, komt het bericht daar van geregeld terug, zoowel in de Pe tersburg- sohe als in de Berlijnscüe bladen. Het Ber liner Tageblatt bericht uit Petersburg, dat er tliaais een briefwisseling plaats heeft tus- schen den Keizer en den Ozaar mét het doel deze ontmoeting voor te bereiden. De Ozaar zoiu, volgens het blaid, den 29en Augus tus scheep gaan om een nieuwen kruistocht in de Finsche wateren te ondernemen. De ontmoeting tussdhen de somvereinon zou plaats hebben op zee, waarschijnlijk ter hoogte van Abo. Deze beschikkingen zijn in- tussdhen nog niet definitief bepaald. Het is niet mogelijk in de bevoegde Duit- sche kringen de 'bevestiging van deze geruch ten te krijgen. Duitschland. De landdag van het groothertogdom Baden heeft de begroeting van 190809 aangeno men met algemeene stemmen. Voor het eerst stemden ook de sociaal -dienxocratische leden voor de begrooting ondier verklaring, dat dit geen votum van vertrouwen in de regeering was. Maar nadat met medewerking van de partij eene nieuwe regeling in de trakte menten der ambtenaren en staatswerklieden tot stand gekomen was, wilden zij de tot uit voering in die regeling noodige middelen niet weigeren. De Vorwarts had vruchteloos hiertegen geprotesteerd1' en verklaard, dat het een ver grijp tegen te partij terecht was, de begroe ting te helpen aannemen. De Beiersche Kamer van afgevaardigden heeft de begrooting eenstemmig aangenomen. Ook hier stemden de sociaal-democratische leden voor. Engeland. Londen, 17 Aug. De Telegraph ver neemt, dat met het oog op don hernieuwden wedijver in de uitbreiding vah de vloot bij de regeering in overweging is een voorstel om eene leening te sluiten van honderd mil- lioen in den vorm van een fonds, waaruit kan worden geput naar mate van de behoef te. Eenige financiers hebben zich bereid ver klaard het geld te verschaffen. Een invloed rijk deel van het kabinet, steunt het voor stel, dat gelijk staat met een© verklaring, dat Engeland van plan is den tweestaten- standaard tot eiken prijs te handhaven. De Telegraph verwijst naar een artikel van de Westminster Gazette van 15 Augustus, waarin in behoedzame termen gepleit wordt voor de aanneming van een le&ningsplan, dat aan alle partijen zal duidelijk maken hoe Engeland zal handelen, wanneer de toestand aan de andere zijde onveranderd blijft. SpaqJ» Madrid, 14 Aug. Te Barcelona zijn gevangen genomen twee personen, die ge houden worden voor de bedrijvers van een aan board van do Golaindrine gepleegdeu aanslag. Oostenrijk. Morgenop den 78en verjaardag van Kei zer Frans Jozef, wordt een uitgebreid am- ne6ti»-besluit verwacht. Er werd eerst ge zegd, dat deze daad vau gratie zou worden uitgesteld tot den 2en December, den datum van dé troonsbeklimming, maar op verlangen van dén Keizer is het verschijnen van het besluit vervroegd. Rusland. De Petersburgsche correspondent van het Berliner Tageblatt zegt uit goede bron te weten, dat keizer Wilhelm en keizer Niko- laas nog met elkaar in correspondentie zijn ter vaststelling van hunne ontmoeting. Waar schijnlijk zal dat zijn kort nadat de Czaar den 29en dezer weer in de Finsche wateren gaat kruisen en wel op zee voor Abo. De be zoeken van den Czaar aan keizei- Franz Jo zef, dien koning van Italië en den Franscüen president, die alle op 't program hebben ge staan, zijn voor dit jaar geschrapt. Turkije. Van de Turkfech-dulgaarschc grens wor den opmerkelijke verbroederrngsversobij nse- len bericht. Het korps officieren van het. Buigaarsbhe infanterie-regiment in Kustendil bezocht de Turksche kameraden in Koema- nowa, van waar alle Turksche officieren binnen kort op een maaltijd in Kustendil worden verwacht. De beide officierskcrpseii hebben plan den verjaardag van den sulltam op 1 September "gemeenschappelijk in Koe- imanowa te vieren. Uit Konstantinopel wondt aan de Frankf. Ztg. bericht, dat dé tijding uit Sofia, vol gens welke1 door de Macedoniscfli-Bulgaar- sclie organisatie eischen betreffende de auto nomic voor Macedonië en Adriauopel aan het Ottomaansche comité werden gestéld, eene zekiere ontstemming veroorzaakte, om dat mien complication vreest. De nieuw© minister vau oorlog Redijïb Paclia is bij zijne aankomst te Konstauti nopel met geestdrift begroet- door liet comi té, de bevolking en do officieren. De sultan heeft het Jong-Tutiksdhe comité dank betuigd voor de uitstekende handha ving vaai de orde bij het laatste selamlik. De t. r akteme rrtoveraii uderinge n worden methodisch voortgezet tot groot leedwezen van dé daardoor getroflen ambtenaren. Men schat, dat de verschillondfe besparingen te zaonen een bedrag van drie mil'lioem Turk sche ponden zullen uitmaken. Dé houding van Iiahib Pacha, den vali van Jemen, wondt bedenkelijk geacht. De kabel is onbruikbaar gemaakt, de verbinding met andere provinciën is aan streng toezicht onderworpen De Mechveret, liet Jong-Turksoh orgaan dat sedert 1895 in Parijs werd uitgegeven, heeft de uitgave in Parijs gestaakt en ver huist naar KonsbantinOpel. De directie van djt bliad doet daarvan mededeelüng in een artikel, waarin wordt gezegd: Wij zijn nu over het gevaar neen, waarin de vroegere anarchie ons had gebracht. Maar een zoo zoo sohooiivruchtbaar en rijk land als Turkije is altijd bloo'gesteld aan begeer ten van buiten. De verschillende nationali teiten, die zijne bevolking vormen en tot dusver door handige ophitsers van elkaar ge scheiden waren, .zijn hog niet genoeg in broe derlijke gevoelens tot elkaar genaderd, om de orde te waarborgen. Er kunnen, evenals ■bij de meest beschaafde volken 'binnen- en buiten landsdhe moeielijklhedén ontstaan. Maar deze moeielijklieden zullen, hoe erg zij ook mogen zijn. nooit het land in het verval brengen, waarin het onder het vroe gere dispotische stelsel dreigde te geraken. Daarvoor zal de grondwet ons altijd bewaren. Wanneer men haar in den geest van giroote verdraagzaamheid toepast, dan zal zij ons ook de onophoudelijke inbreuken besparen, die zoo nadeelig waren voor de belangen van het land en van den wereldvrede. Onze grondwet moge voor verbetering vatbaar zijn, wij neonen haar zooals zij is en verwachten dat de ervaring, die wij opdoen, ons zal in staat stellen hem geléidö1 ij Ik en overeenkom stig de behoeften en aanspraken van Turkije, te ontwikkelen. Met inachtneming van de eigenaardigheid en traditiën van onze ooster- sche beschaving, zijn wij vast besloten den weg des heils en varu den vooruitgang te gaan, die overigens volkomen beantwoordt aan onze zeden in den geest van onzo wetten Zal nu deze grondlwet door den Sultan in acht genomen en oprecht uitgevoerd wor den liet ligt in zijn eigen belang, want wij, zullen hem slechts zoo lang trouw blijven als hij trouw blijft aan de grondwet-. Het belang van mijn land noopt mij overigens de goede bedoelingen van den monarch niet in twijfel te trekken. Ik geloof aan zijne be lofte, maar twijfel aan de vaderlandslievende kracht van ons somité voor eendracht- en vooruitgang. De Sultan beeft d© gélukkige uitwerking der afkondiging van de grondwet kunnen vaststellen. Al zijné onderdanen christenen en mohammedanen, burgers en soldaten, hébben elkander oprecht omhelsd en luid hunne vreugde doen kennen, zelfs in Macedonië, ,waax zij elkaar weinig)© dagen geleden neg verscheurdenZonder, twijfel is iedereen in Turkije tevreden gesteldwaar om zou de Sultan dan pruilen? Dat is een groot geluk voor ons vaderland, dat deze gedemkiwaardigo gebeurtenis zich afspeelde onder de rogcenng van Abdiul Vlaini id1, want geen staatsman kent de ge heimen van dë Europeesohe diplomatie beter, geen heersóluer heeft grooter endérvinding, geen ambtenaar ter wereld is werkzamer dan hij. Wanneer hij zijn volk nu laat trek ken van zijne veelomvattende politieke ken nis, zijne werkkracht en zijne volharding, en wanneer hij zijn maoht met de zedelijke macht van de beide huizienn der volksver tegenwoordiging vereenigt-, dan zal hij niet alleen zijn prachtig rijk, maar ook de rest der menschhead' een grooten dienst bewijzen. Konstantinopel, 16 Augustus. Maarschalk Redjib Pacha, onlangs bonoómdl tot minister vlaai oorlog, is heden plotseling overleden aan eene bor&taandcening. De bladen bevatten het- regeeri ngspro- gramma. De hoofdpunten zijn de verklaring, dat alle wétten en alle reglementen, die o»- vcreenigbaar zijn met hot nieuwe stelsel, verbeterd zullen wtorden, eu de mcdedoeling, dat leger en vloot en alle departementen, zoowel de bestmirs- als de rechterlijke de partementen zullen worden gereorganiseerd. Het eigendomsrecht zal bevestigd worden. De niot»mohammedanen zullen tot den dienst, in het leger wérden toegélaten. Men zal ©r naar streven de beet© betrekkingen met alle mogendheden te onderhoudenDe handels verdragen zullen vernieuwd worden. De re geering deelt haar voornemen mede oi'n al hare krachten aan te wendéu tot afschaffing van do oapdtuLartiën met toestemming van de mogendheden. Marokko. De berichten uit Marokko maken over eenstemmend melding van nieuwe en ern stige gevechten in Zuid-Orau. Eene Ma- rokkaanscho harka, van Tafilelt komende, heetf zich tot den aanval gereed voor de Fransche posten Boe Denib en Boe Anam vertoond. Generaal Lyautey heeft zich van Oran uit rechtstreks naar het uiterste zui den begeven. De Petit Parisien bericht uit Fransche bron uit Tanger, dat men in het noorden de zaak van Moeley Haf id als ver loren beschouwd. De aanhangers van Ab- del Azis winnen gestadig veld en sproken reeds van den intocht van Abdel Azis in Marakesch. Daarentegen bericht de oorrespondent van de'Köln. Ztg. uit Tanger, dat- brieven uit Marakesch en M acta ga n de Fransche Lerichten, volgens welke Abdel Azis de Oe- merrc-bbia. zou zijn overgegaan, onjuist ver klaren. Abdel Azis kampeert werkeloos bij Gischr op den rechteroovor van de rivier. De broeder van Azis, Moeley Sien, die van Maragan uit tegen Marakesch zou optre den, ligt eveueens werkeloos in Maragan met slechts 60 ruiters. In drie kampen op 4A uur afstand van Mazogan, liggen H«- fidisclie Deckala-contingenten. Het- vorkeer tt;89chen Mazagau en liet achterland is on derbroken, omdat de kaid Van Mazagan de kamoelen in beslag genomen heeft. Mededeelingen van don naar Fez onder weg zijnden Spaansohen dokter geven op heldering omtrent de geschiedenis van zijne beweerde vermoording. Hij kwam in de buurt van de Azizische mehalla van Boe Audo, werd door deze beschoten, maar kon zich redden naar het Hafidisehe kamp D00H 1 S. R. CROCKETT. Uit hrt Schotsch vertaald DOOR J. P. WESSELINK—VAN R0S8UM. Heerlijk brak de dag aan over het oude huis Arioland. Dé liaan zond een vroolijk© uitdaging van zijn hooge zitplaats, op den stalmuur, over heuvel en dal. Een oogen- blik later werd zijn groet beantwoord door zijn broeder, ginds bij de Lincolns. Het la ger gelegen Aird, op tien met hei begroei den heuvel, nam den klank op, die daarna meer en meer verzwakte, totdat het har monisch geluid, dat helder en uitdagend als een klaroen op het erf van Arioland was begonnen, overging in. de zachte tonen van feeën-klokken, voordat het de vaag-blauw© grenzen der vallei had bereikt. Het heer lijkst brak de dag aan, op dien (21 sten Augustus 18... in het kleine, kloppende, levenslustige hart van Hester Stirling. Meestal sliep zij door totdat zij, van het huis van den opzichter den hoorn hoorde blazen voor het ontbijt; of zij kwam gaan deweg tot bewustzijn als de paarden met- hun kletterend tuig van hun morgenarbeid terugkeerden, en ontwaakte pas volkomen als iMegsy Tipperlin binnentrad met haar onveranderd: goeden morgen, jongejuf frouw Ilester." Zij zag dan toe, hoe Megsy een stapeltje keurig opgevouwen kleeren op een- stoel neerlegde en naar het venster liep om een zwaar gordijn op te trekken. Maar dezen ochtend had Hester de eerste kraaien luidruchtig uit zien vliegen, onder de zwarte parapluies der hooge boomen achter den heesteraanleg. Zijl had haar ven ster geopend en naar 'huiten gekeken, toen de lucht nog slechts een bad geleek van koe len, grijzen mist en er nog geen mensch te zien was. Want de reeds lang verwachte, vurig ver langde gebeurtenis zou plaats vindenhaar nichtjes uit de stad zouden komen, alle drie, Ethel en Vic en Claudia, meisjes ouder dan zijzelf, en met haar (liet top punt van onuitsprekelijk genot!) een jongen, een echte jongen in broek Tho mas Alistair Torphich.au, aan wien ilester zoo lang zij zich kon hernnneren had ge- dabht-, als het dapperste, edelste, verheven- ste schepsel der wereld. Van den tijd, dat Megsy Tipperlin haar nog over do beken en steile plaatsen droeg, af, had ,,Tom" als een vaste ster geschenen in het bevende, fautastischo en levendige hart van het kleine meisje. En heden zou zij hem in le vende lijve zien. Maar voordat wij verder gaan, moet ik wat meer vertellen van Arioland en van Hester Stirling. Het huis Arioland was een prettige plaats om te wonen. Aan do achterzijde verhief zich de heuvel, die niet veel verschilde van een berg, en waar men verdwalen k<m tus- schen het lange, bruine, wuivende gras; omlaag een breede, liefelijke vallei, waar door ©en kabbelende rivier stroomde, nu grijs, dan blauw of schitterend zilverach tig; babbelend als zij over de kiezels, sui zend en fluisterend als zij' over zand ging. En dan aan de voordeur van Arioland de wonderlijke koperen klopper, in den vorm van een leeuwenkop, maar die niet aange raakt mocht worden dan door haar Ge nade, als zij Hester's grootmoeder kwam bezoeken, of door Megsy Tipperlin als die i-ederen Zaterdag- ochtend 'bijna een uur lang op een stoel er voor stond, hem be ademde, met grijze poetspomad© verfde en weer glinsterend wreef met de afgetrok ken uitdrukking van een geheimzinnige priesteres. Want te Arioland volgde geen gouden eeuw1 op de ijzeren regoering van Megsy Tipperlin Maar de strengheid was slechts schijnbaar want het licht van den humor speelde om Megsy's mondhoeken en schuil de in haar vastberaden, grijze oogen. Meg sy heerschte over al het geschapene binnen de omheining van Arioland, van de hennen die eieren weglegden tusschen de balken tot over mevrouw" Stirling zelf, de ,,oude da me" van Arioland zooals zij door de land lieden werd genoemd. Maar Megsy's rijk eindigde bij den witten muur rondotm het huis van den opzichter. De boerderij van Arioland en de bouw landen waren verhuurd aan zekeren John Gowanloch, een rijken man die vele hoeven bezat, en zelden persoonlijk kwam (en dan gewoonlijk om een kleine terechtwijzing to© te dienen). Als Gowanloch ©r niet was re geerde Sandy, de opzichter, met opbeperkt .gezag over ploegers, maaiers, hooiers en knollen-rooiers. Tusschen hen allen en Meg sy Tipperlin bestond een formeel verklaar de oorlog. Want het rijk van .Sandy Mac Whutte- ricks, uitgestrekt al9 het ongetwijfeld was, eindigde, even als dat van Megsy bij den witten muur en lagen overstap. De heester- aanleg hoorde hem niet, evenmin het la ger gelegen park, dat de oprijlaan van het groote huis Arioland omringde als een fran je van groen. Hij' werd werkelijk aan drie zijden ingesloten door mededingende poten taten deze roodharige, roodbaardige en aanmatigende Sandy. Daar was in de eer ste plaats Megsy, zijn buur aan de rechter zijde Jnet wie hij in strijd was over de rech ten op de rivier en voorrechten in den tuin dan was er in de tweede plaats do huurder van de molkerij, aan wien de landbouwer van Arioland voor zekere vergoeding weer do ruime stallen en glanzende kudde van zestig Ayrshire koeien had verhuurd. De veehoeder heette Colin Mc Kinstrey, hij kwam uit het Noordenrondom hem ver hief zich een staand leger van flinke zonen en goedgevormde dochters, wier overtredin gen de rechtvaardige ziel van .Sandy, den opzichter, dagelijks ergerden. En de derde en voornaamste, zijn heer John Gowanloch, de alleenheerscher. Het was waar, dat hij op een afstand woonde, toch had hij op de hoeve oogen diie gluurden, (voeten die on hoorbaar liepen en deden wait hiji beval en hem bericht brachten van hetgeen voorviel. Hij was gewoon om uit een karretje te stappen en op zijn opzichters on herders neer to vallen als een bliksemstraal uit een helderen hemel. Maar Saunders Mac Whutterick (zooals hij ziclizelf noemde) was een buitengewoon: eerlijk man en vrees kende hij niet. Zijn werk was hem als zijn God het zou zelfs kunnen zijn, daar Saunders niet snoef de op godsdienst, dat hét hem nog een beetje meer waard was. ,,Hot kind is niet mooi. Zij heeft de bruine tint van haar vader en den grooten mond van haar moeder." Dit was het, met gezag uitgesproken oordeel van Hester's tante, toen die bevende, kleine .meid plot seling verlegen en onhandig geworden, een punt- van haar schoenen boezelaar met de ééne hand verfrommelde terwijl de wijsvin ger van de andere bedremmeld naar den verongelijkten mond ging; als om zijn breed té aan te geven. Terwijd Hester's hart- een oogenblik on stuimig klopte en haar donkere zigeuner- oogen fonkelden, aprak de lang© statige dame het hoofdbestanddeel van haar voor spellingen uit: „Moeder, u bederft het kind werkelijk dat doet u, ik heb het van morgen nog tot Sylvanus, mijn echtge noot gezegd. Waar Sylvanus is? Hij wordt i door een gewichtig geval opgehouden, hij zal onmiddellijk volgen!" Zich toon weder tot. Hester Stirling wendende, zeidc zij „Kind. hoe is je naam? Wat, geen ant- 1 woord Hoor je mij niet spreken Waarom j kom je je nichtjes niet behoorlijk een ku9 geven is je dat nooit geleerd Dat komt j er van als men een kind bederft torwille j van een nietswaardige» vader. Naar mijn meening heeft- die gelijkenis van den Ver loren Zoon meer onheil gesticht dan al de romannen en ongeschikte literatuur die maar al to veel gevonden wordt in gezin- nen, die zich christenen noemen! Dat heb ik van morgen nog aan Sylvanus gezegd. Je heet Hester is liet niet? Hester Sybilla Stirling laat ons nu eens zien hoe netjes je buigt en je nichtjes ©en kus geeft!" Wordt er vol ff d.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1