W°. SO. Tweede blad. Zaterdag 22 Augustus 1908. KOLONIËN. BINNENLAND. 7"e Jaargang. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. f l.OO. 1.50. - 0.05. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoort Idem franco per post Afzonderlijke nummer! Deze Couran verschijn dagelijks behalv op Zon- on Feest dagen. Advertentiënmededoelingen snz.gelieve men vóór 11 uur '3 morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALK 11 OFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PKIJS DER ADVEBTENTIEN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cent» by vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald advcrteeren in dit Blad, by abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. O OST-INDIE. De rechtsschool voor inlander». Hot Bat Nbl. schrijft: „Ons wordt me degedeeld, dat der regeering het voorstel is gedaan de op te richten school voor inland- sche rechtskundigen onder te brengen in het gebcuw van de school tot opleiding van iu- landsche artsen. Het is meermalen door ons onder woorden gebracht, dat dit toch waarlijk in de rede zou liggen om aldus geleidelijk te komen tot de vorming der eerste Javaansche uni versiteit. De voorbereidende cursus der inlandsche artsenschool, die thans drie jaar duurt, zou zonder bezwaar tot een jaar kunnen worden teruggebracht. Reeds zou het voornemen daartoe bestaan, dus vernemen wij. In dit geval zou tevens voldoende lokaalruimte be schikbaar komen voor de rechtsschool Hartelijk is te wen&dhen, dat het dezen kant wordt uitgestuurd." Ontwikkeling van Nieuw-Guinea. Door den resident van Torna,te zijn naar wij vernemen, door den onlangs af getreden adjunct-regeerings-commissaris voor de decentralisatie, den heer H. Colijn, krachtig ondersteunde voorstellen ingediend, strekkende om ter ontwikkeling van het Nederlandsch-Indisclie gedeelte van Nieuw- Guinea, ouder bepaalde voorwaarden, aan de Nederlandsche Nieuw-Guinea-ÏIandel- maatsehappij, vcor een bepaald gedeelte van dat eiland, een handelsmionopolie te verleenen(Java-Bode.) Toestanden bij het binnenlandsch bestuur. Ter illustratie van het groot gebrek aan bestuursambtenaren in de buitenbezit tingen; venten.-n vij uit goede bron, dat vioorstellen dér betrokken residenten om eenige, voor de bestuursfunctie minder ge schikt geoordeelde ambtenaren, uit hun be trekking te ontslaan, buiten gevolg zijn ge laten, omdat geen betere vervangers waren aan te wijzen. Ja,va-Rode. Onderwijzers uit Nederland. Sedert 1 Januari j.l. zijn uit Neder land uitgezonden 58 onderwijzers. In de maanden Juni en Juli zijn in Indië geplaatst 20 onderwijaoressen. We herinneren ons niet, dat ooit zoo'n hoog cijfer is bereikt. Toch is er nog een groot tekort. Wkbl. 't Onderwijs. Mal aria-bestrijding in het leger. De Java-Bode mel dt D'e legercommandant heeft een ordér uit gegeven, waarbij krachtig wordt aangjedron. gen op stelselmatige bestrijding van de ma laria., in de eerste plaats door een meer nauwkeurige nalbeihiandéling van de personen, die aan die ziekte hebben geleden. Daartoe zullen alle moïdtaaren aan een onderzoek worden onderworpen, waardoor men hioopt het gros der lijders er uit te halen en onder geneeskundige 'behandeling te bren- gen. Het aanitaJ staten in het leger is daardoor weer onvermijdelijk uitgebreid met. één, n.l. den zoogenaainldlen malairia-gt-aat, waarop de militairen, vrouwen en kindereu voorkomen, die voor nabehandeling in aanmerking kamen. In garnizoenen, waar steeds veel malaria voorkomt of op plaatsen, waar dït gewoon lijk slechts enkele maanden van het. jaar het geval is, za,l gedurende het gekeele jaar d'an wel gedurende don tijd, waarin de koort sen hecfsdhen, prophylactische vorst,rekking van kinine plaats hebben, terwijl zulks even eens het geval zal zijn aan troepen te veldé, en wel zoo nauwgezet mogelijk. Verder wordt aanbevolen, alle mogelijke middelen aan te wenden om, in de nabijheid van kazernes, de ontwikkeling van anopheles- muskieten tegen te gaan, door het droog leggen van poelen en plaatsen, het- sluiten van waterreservoirs, het opruimen van strui ken en boomen, die broedplaatsen kunnen vormen, enz. Vrijzinnige Kleavereeniging. Uit Batavia sohijift men aan het Soer. IIbid. Benige maanden geleden hue ld hier de Vrijzinnig-Democratische Kiesvereeniging een vergadering met het doel om propaganda te maken en om een terugblik te werpen op hetgeen reeds door de vereeniging was ge daan. Ieder, die belang in de zaak stelde, was welkom. Tijdens de vergadering bleek alras, dat het mecirendeel der aanwezigen gekant was tegen den naaim van de vereeniging; men vond de vlag, waaronder deze werkte, te par tijdig en dit was een beletsel, dat verschei dene personen terughield als lid toe te treden De voorzitter verklaarde toen, dat men iuist dezen naam gekozen had oxndat men dan, wanneer eventueel later de hulp der Tweede Kamer noodig was, kon rekenen op den steun van de V rijzin nig-Democratisch© Kiesvereeniging ijl de Tweede Kaïmer. Met deze argumentatie ging echter lang niet iedereen acooord en veel is er toen over gediscussieerd, echter zonder direct resultaat. Wel dacht de voorzitter dat indien de naam mettertijd een beletsel mocht blijken bij de ontwikkeling van de vereeniging, naamsver andering zeker een punt van bespreking zou worden. Wij lezen nu in het Bat. Nbl., dat er den 18en Juli jl. weder een vergadering der Vrij zinnig-Democratische Kiesvereeniging is ge houden, waarin opnieuw de naam der veree niging een onderwerp van discussie vormde. Nu kwam van de bestuurstafel het voorste! tot wijziging van co artikelen 1 en 2 der statuten in dien zin, dat de vereeniging worde een „Vrijzinnige Kieevereeniging". Dit voorstel werd met slëdh'ts 2 stemmen tegen aangenomen. De vereeniging heet dus voortaan „Vrij zinnige Kiesvereeniging". Ned. Zendelinggenootscha, p. Volgens het Maandblad van het Nederl. Zendelinggenootschap no. 8 en 9 hebben de ontvangsten aan contributiën, collecten, bij dragen van hulpgenootschappen, giften en legaten, van genoemd genootschap, van af 1 tot 30 Juni 190S bedragen de som van f9690.084, waaronder is begrepen aan con tributie f 135, van de stoomvaartmaatschap pij „Nederland" aan contributie f 100, van J B. de II. f500, van G. W. f 100 en van II. f500, allen te Amsterdam; aan contri butie van de afdeelingen Bergen op Zoom, Geertruideniberg en Breda f 113,15; van ds. L. D. de J. S. te Dintbor f 100; uit 'sGra- venhage van jkvr. H. B. d. 1. B. C. f250; va,n N. N voor het werk in Po-söo f500; van N. N. f100; van N. N. f100; P. C- Rem. kerk f 106.50; bidstond, gehouden in de Groote Kerk onder leiding van den heer Gunning, f 100.48 van prof. Ch. d. 1. S. te Leiden, Pinkstergift. f100; een legaat van wijlen mej. A. v. Voorthuyzen te Naarden van f200, waarvan de helft belegd blijft-; uit Rotterdam van de dames de C. f 1000 en idem f500; van den heer J. F. de M., 1' 100; van mej. A. G. W. v. R. f250 en van N. N. f500; van de afd. de Streek van d'e Vereen, voor In- en Uitwendige zending f 150 en van Z. G. t© Zeist, f 300. Het bedrag van de vorige opgave is f29,318.00A en het-totaal bedrag f39,008.09. Het nadeelig saldo over 1907 is f 69 en do raming van uitgaven over 1908 f 100,731, totaal f103,800. Daarentegen werd ontvangen tot 30 Juni f 39,008. Blijft voor 1908 f64,792. School- en Kerknieuw*. 's-G ravenhage, 21 Augustus. Notarieel Staatsexamen. Geslaagd voor le gedeelte: J. J. Habets, te MeerssenJ. MuRler, te Ede; 2e gedeelte: geen. Voormiddag-examens Hoogduitsche taal, M. akte A. Geslaagd de heer I. J. H. van den Hoeven, Amsterdam, en mejuffrouw J. L. F. Ij. Kunst, Groningen. Afgewezen één mannel. candidaat. Voormiddag-examens Hoogduitsohe taal, L. O. Geslaagd de dames: A. M. A. van der Maas, Geulle; A. W. C. Niemeijer, Snoeken de Jiee- renA. Posthumus, Groningen; J. W. van Cit- tert, Gouda E. J. Conradi, LeeuwardenJ. H. 1/C-nssen, Amsterdam. Afgewezen één vrouwelijke en vier mannelijke candidaten. 's-G ravenhage, 21 Augustus. Examens M. O., Hoogduitsohe taal, akte A, 21 Aug. (nam.). Toegelaten de heer H. Armenia, I/eeuwarden, en mejuffrouw H. M. van Gulpen, Amsterdam. Afgewezen één mamnel. cand. Examens L. O., Hoogduitsohe taal, 21 Aug. (nam,). Toegelaten de dames: G. J. M. ter Beek, Amersfoort; C. E. Ringnakla, Arnhem, en J. Becker, Bodegraven, en de hoerenJ. N. Kroo- ne, Alkmaar; P. D. Hofman, Winschoten; C. J. van Xueneu, Huijbergen, en J. J. van Nierlo, Vlissingen. Afgewezen twee vrouwel. en drie manmel. cand. Uitslag examens Fransch, L O. Geëxamineerd 28 candidaten. Geslaagd de heerenJ. J. Fahrenfort, HaarlemC. Schreuder, Amster damJ. J. MusschenhageApeldoorn; J. Zoete, Nieuw-LeusenW. Smits, Harkstede, en de dames: A. M. M. van der Mey, Amsterdam; J. van Lottum, Rotterdam; M. H. Molenaar, Arnhem; C. Willemsen, Groéde; E. J. C. Miar- res, M. P. A. C. Marres, Heer; R. J. G. Hantzsoh, Arnhem; M. J. G. Koonings, Woen- selW. A. J. Leistikow. OverveenJ. F. van der Heijden, Heer; M. Th. J. Henqnet, Eisden; IJ. E. M. A. Gadiot, Meerssen; W. Hardon, N ijverdal. Voor het examen diploma „Bijenteelt", der Vereeniging tot bevordering der Bijenteelt in Nederland, heeft zich dit jaar geen enkele oandidaat aangemeld Op „Nieuw Eijk- en Duynen" te 's-G ra venhage is gis terennamiddag aan den schoot der aarde toevertrouwd liet stoffelijk overschot van Ds. L. Overman, emeritus-predikant en oud secretaris van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. In den stoet volgden o. a. het moderamen van de Synode, alsmede Dr. Van der Flier, oud-voorzitter van het college. Vele andere kerkelijke en andere autoriteiten en vrienden van den ontslapene wachtten op het kerkhof het stoffelijk omhulsel op Daar werden. o. a. opgemerkt de quaestor-generaal van de Synode, Mr. S. J. Hogerzeilde professoren Kruijf en Offerhaus. alsmede Dr. Hulsebos, ar chivaris der Synode, die ook allen met Ds. Over man zitting hadden in de Synode; voorts ver schillende bestuursleden met den secretaris van het Letterkundig Genootschap „Oefening kweekt kennis", waarvan de overledene ook bestuurs lid was. Nadat het lijk met eenige bloemstukken be dekt in de groeve was nedergelaten, sprak de voorzitter van de Synode, de heer Leemans, predikant te Harlingen, een woord ter nage dachtenis van den betreurden doode Met rouw in het hart waren de bestuursleden der Synode naar den doodenakker gekomen. Zij gevoelden den plicht, maar -ook de behoefte, de nagedach tenis van den ontslapene te eeren. Het was ook voor spreker eene behoefte van het hart de nagedachtenis te eeren van den man, die met zooveel ijver en nauwgezetheid de Nod. Her vormde Kerk heeft gediend. Zeventien jaren bekleedde hij op dp meest eervolle wijze de func tie van secretaris dor Synode. Hij muntte uit door zijne degelijke adviezen en zijn schrander heid, ja scherpzinnigheid. Vriendelijk, hulpvaar dig en humaan was hij ook voor hen die anders dachten dan. hij. Hij was tot een zegen van de Hervormde Kerk. Helaas had hij niet zeer lang van zijn emeritaat mogen genieten, nog geen zeven jaren. Ten slotte richtte Spr. een woord van troost tot de nabestaanden van Ds. Over man. Na een woord van dank tot de aanwezigen was de plechtigheid geëindigd. Alg. Synod* der Ned. H*rv. Kerk. Twee-en-dertigste Zitting. Aan het begin der zitting werd aan de Synode een boekgeschenk aangeboden, door één der praeadviseurs, prof. dr. L. Knappert, getiteld „Onze Christelijke feestdagen", 2e géheel heT- ziene en vermeerderde drnk, uitgegeven te Am sterdam bij Van Holkema en Warendorf. Te voren was door denzelfden hoogleeraar een werk van grooteren omvang geschonken, „De opkomst van het Protestantisme in eene Noord-Neder- landsche Stad", geschiedenis van de hervorming binnen Leiden, van den aanvang af tot op het beleg, met bijlage, kaart en platen. Voor beide geschenken wordt den gever door den voorzitter warme dank betuigd. Aangaande de uitspraak der laatste Synod us con tract a ovei het verzoek der Mart ha-stichting te Alfen aan den Rijn, om evenals de Heldring gestichten te Zetten en de Weesinrichting te Neerbosch als eene afzonderlijke gemeente te worden erkend, kan worden medegedeeld, dat de uitspraak van het Provinciaal Kerkbestuur van Z.-Holland tot afwijzing is bevestigd, maar dat aan de Martha-stichting de weg is openge laten om eene betere aanivraag te deen. De zitting van gisteren was weder gewijd aan de herzieningszaken-, waarvan eerst later de uitspraak kan worden medegedeeld 33ste Zitting. Het verslag van het Kerkelijk Hooger Onder wijs werd voorgelezen, bevattende het bericht der werkzaamheden van de kerkelijke professo ren. Het gaf geen aanleiding tot bijzondere be sprekingen, wel tot een woord van- hulde aan de hoogleeraren voor de behartiging hunner taak. l)e einduitspraak in de zaak van den candi daat, wien niet toegestaan is een hernieuwd examen te doen, wordt gelezen en vastgesteld, met dankbetuiging aan de commissie van redac tie voor den omvangrijken arbeid, inzonderheid aan den opsteller, dr. Weijland. Naar vermeld is, deed dr. Knappert het voor stel: de Synode benoeme uit haar midden eene commissie, die met dezes kerkelijke hoogleeraren zal in overleg treden, ter voorlichting van de Synode, over de wensehelijkheid van de verande ring, dat voor de toelating tot. het proponents examen in plaats van. het caiulidaats- het afge legde doctoraalsexamen verplicht wordt gesteld. De rapporteerende commissie erkende het ge wicht der verandering, de bedoeling van het wetenschappelijk peil te verhoogen. het gevolg ook, dat de theol. studie met een jaar er door wordt verlengd. Zij wilde het wel laten onder zoeken, maar niet door een speciale, maar door de Alg. Synodale Commissie. Een uitvoerige be spreking was het gevolg van deze conclusie waarin allerlei verwante onderwerpen werden besproken, b.v. of de taak der commissie wel zoo beperkt kon worden, of in verband hiermede niet de examens moesten worden gewijzigd ook de andere theol. academische examens, ook de theol. opleiding. Anderen wezen er op. dat dit alles reeds be sproken was in de buitengewone Synode van 1906, voor dit onderwerp samengekomen, of waarschuwden, dat men van de andere univer siteitsexamens moet afblijven, daar men ande-s zeker de zaak op de lange baan brengt. Dr. Can- negieter geeft een amendement, dat de voorstel ler overneemt, waarmede het voorstel deze uit breiding verkrijgt, dat de comhissie uit die Sy node met de kerkelijke hoogleeraren zal over leggen of, en zoo ja welke, wijzigingen behooren te worden gebracht in de eisohen voor d«* toe lating tot het proponents-examen. Hier is dus niet alleen sprake van verandering van den eisch van voorafgaand candidaats- in doctoraal exa men. De Synode neemt dit voorstel aan en be sluit een speciale commissie uit haar midden te benoemen, daar de Syn. Comm. zooveel andere dingen te doen heeft, hoewel één der leden te recht opmerkt, dat juist de Syn. Comm. in T90G zulk een prachtig rapport en advies over deze zaak heeft gegeven. Uit eerbied voor de nagedachtenis van ds. L. Overman, oud-secretaris, besloot de Synode gis terenmiddag niet te vergaderen., teneinde de leden der Synode in de gelegenheid te stellen namens het moderamen de liegrafenis bij te Gen. Synode Ger. Kerken. Omtrent de zitting dezer Synode meklt de „Stand." Ds. Hoekstra, het praesidium aanvaardende, zegt der Synode dank voor het vertrouwen in hem on de andere leden van het Moderamen gesteld en brengt namens de Synode dank èn aan ds. v. Schelven voor het inleidend woord, in de ure des gebeds gesproken, èn aan de Kerk van Amsterdam voor den voorbereidenden arbeid, door haar als Synodale Kerk verricht. De zorg voor het persverslag wordt opgedra gen aan ds. H. Meijer en dr. P. J. Wyminga. De praeaes stelt thans aan de orde de voorstel len van de Partic. Synode van Noord-Brabant en Limbuarg en van Overijsel aangaande de werkwijze der Synode. Deze voorstellen houden hoofdzakelijk dit in, dat de Synode zich splitse in vier afdeelingen en dat alle voorstellen en in gediende rapporten in al de vier afdeelingen worden behandeld, alvorens een bepaald advies van eene commissie uit die afdeelingen ter Sy nodale tafel worde gebracht. Hierover werd uitvoerig van gedachten ge wisseld en ten slotte besluit de Synode te blij ven bij de tot dusverre gevolgde wijze van wer ken. Na de pauze worden de onderscheidene pun ten van het agendum verdeeld over vyf com- missiën van praeadvics. Op voorstel van den praeaes wordt besloten Woensdag niet te ver gaderen, maar aan de commissiën van praead- vïes dien dag gelegenheid tot overlegging te geven, en voor zoover mogelijk, hare rapporten in gereedheid te brengen. Donderdag is de vergadering van de Gen. Synode voortgezet. Verschillende bezwaarschrif ten werden behandeld. Vervolgens werd behan deld het verzoek der Claris Hallum, dat de Gen. Syn. overwege, welke middelen kunnen worden aangewend om een onbillijke verdeeling van lasten door een extra collecte voor de Theol. school ten gevolge van de nalatigheid, te voor komen en of het met name daartoe niet noodig is de kosten der instandhouding van de Theol. School voortaan elk jaar om te slaan over de kei ken, gelijk dat met de andere gewone Sy nodale kosten geschiedt. De comm. van prae- advies stelt een antwoord voor, waarin na ver schillende overwegingen wordt geconcludeerd dat, zoolang deze school met goedvinden der kerken voor h^ar rekening blijft bestaan, geen kerk zich aan het mededragen van dezen last mag onttrekken niet enkel, omdat hierdoor de zusterkerken meer dan noodig ware belast geworden, maar vooral, omdat trouw aan het voor God en aan elkander gegeven woord oischt, dat elke kerk naar vermogen haar aandeel in dezen last drage dat derhalve de Generale Synode met de classe Hallum haar leedwezen uitspreekt over de afkeurenswaardige nalatigheid van sommigo kerken in deze, en liaar dringend opwekt om voortaan te handelen naar het te zatnen geno men besluit, overeenkomstig haar belofte uitge drukt in den credentiebrief barer afgevaardig den ter meerdere vergaderingen. Na breede discusriën wordt overeenkomstig dit praeadvias besloten. Boekbeoordeeling. Verhalen uit d#, Vaderland- sah.e Geschiedenis, dioor P. Uou- werse, uitg. P. van Belkom, te Zrutphen Een boek van 500 bladzijden in keurigen band en versierd «iet 16 groot© platen in kleurendruk. Men lette wel, Louwerse geeft, hier niet de geschiedenis maar verhalen uit de geschiedenis .van ons land en volk, die dienen kunnen tot aanvulling van elk boek, dat onze historie beschrijft. En die schrijver heeft zijn onderwerpen goed' gekozen en, zooals -wij dat van hem gewoon zijn, pak kend geschreven. Het droog© van een ge woon geschiedboek ontbreekt liier, Lou- werse schrijft niet, maar illustreert onze vaderlaudsc'he historie, hiji geeft hier een leesboek, dab bijdragen zal tob de kennis van ons verleden en d;it al'vast vóór heeft, dat het met aandacht 5n genoegen gelezen zal worden door jongeren en volwassenen. Menigeen zal hier nog dingen vinden, die hij niet wist en die hij in de gewone ge schiedenisboeken niet. vond, bizouderheden, belangrijk te weten. Detze „Verhalen" mo gen mijns inziens aanbevolen worden een aardig en nuttig geschenk Voor onato jongens en meisjes Een 'Sleutel tot Moderne Raad selen, door een leerling, uitg. Ho'llandia. 'Drukkerij te Baarn. No. 4 der Lotus Serie, Neder'andsche bewerking der Theosophical Manuals. Dit deeltje handelt over Reïncar natie. Die belang stelt in bet onderwerp, leze deze bladzijden, "die met ernst zijn ge schreven en te denken geven, ook waar men met den schrijver van meening verschilt, staande op een ander standpunt dan het zijne. Een geval van 'hoorstomheid b ij, een 'kin d, enz., door Qhr. Ejgener van Eijken, uitg. W. en J. Bruese, te Rotter dam. 'Een belangrijk geschriftje d'oor een spraak leera nes aan verschillende inrichtin gen van onderwijl» te Rotterdam, inzonder heid geschreven voor allen, die ondterwijs hebben te geven. Die Anarchie, ihro Verkünder, ihne Ideen, ihre Tatenuitg. Maas en Van1 Such telen, te Atmbtordam. Dit werk is reeds gevorderd tot do twaalfde aflevering, waar in een begin gemaakt wordt met het. derde onderdeel van d!it werk „die Taten", waar bij in de eerste plaats ter sprake komt het aandeel dor pers in de verbreiding der anarchistische ideeën. Gids voor Renkum, Heel sum, Doorwertb, uitg Vereeniging voor Vreemd. Verkeer te Renkum o. a (boeJéli. W. Veenendaal, te Heeisum). Het boekje is versierd met eenige mooie plaatjes, bevat eenige duidelijke wan- déTkiaartom en beeft een zaakrijke beschrij ving van (hét vele bezienswaardige door D. van Grol, voorz. der genoemde vereeniging. liet formaat is handig, het bandje stevig, de druk duidelijk. Op de Hoogte, red. J. C. Waal, uit gave van de Vennootschap tot Exploitatie enz., Damrak 99, Amsterdam. De Augustus- afl. heeft als kunst-bijlag© „Be-rkenbo-sehjo" en. bevat, behalve „Over de maand, die heenging", artikelen over Laurilland (met 3 portretten on 1 groep). Presidentsverkiezing in Amerika, Reddingsmiddelen, Tentoonstel ling te Darmstadt, Olympische spelen in Londen, Het bedrijf aan de hoogovens, alles met tal van goed uitgevoerde illustraties versierd, den leeer op de hoogte houdend van wat er belangrijks te weten is. Het Leven. De laatste afl. van dit weekblad, onder retcl. van F. van Erlevoordt (bureau Keizersgracht 2-85 Amsterdam) heeft als kunstbij lage Mesdag's Stille Zee en be vat artikelen over Zeppelin en zijn lucht schip (met groot port rot en illustraties), Tentoonstelling „Opvoeding van het kind", Land en Volk van Venezuela, Vischwed- Ftrijd bij Groningen, Internationale Ten toonstelling van Fotokunst, alles kwistig met illustraties versierd. Aangename lectuur voor de huiskamer. Holland Express, tijdschrift voor reisverkeer en gezelschapsileven (Bureau Prins Hendrikkade 20, kamer 35, Amster dam). Een tijdschrift., op mooi papier met niet minder mooie foto's, dat, hoewel geen Baedeker, minstens evenveel dienst kan be wijzen. Het geeft aanduidingen en voor lichtingen, korte beschrijving van mooie streken, laat den lezer die oorden als het ware zien. De Aug.-aflevering haiutelt over Bern, Interlaken. Luzern, Dal van Chevreuse, Volondam, Honnef, enz. Mlen vindt 'hier voorts allerlei korte mededeelin- gen, waarmee men, op reis, zijtn voordeel kan doen. Maar ook zij, die niet op reis gaan, zullen met genoegen dit tijdschrift ter hand; nemen, dat leerzaam is van inhoud en zich aangenaam laat lezen. Een eigenaardige prijsvraag is door de directie van het. tijd schrift uitgeschreven, nl. „hoe vrijwaart men zich tegen diefstal in spoorwegcoupé'a en in bagagewagens?" Ale prijs wordt uit geloofd een reis naar de Middel 1. Zee en een reis van Bremen naar Londen en Rotter dam. De Beweging, maandschrift voor letteren, kunst enz., red. Berlage, De Boer, Verwey en De Vooys, uitg. Maas en Van Suclvtelen, to Amsterdam. In de Aug.-afl. geeft Berlage eenige beschouwingen over Klassieke Bouwkunst, terwijl Verwey schrijft over Papini en Prinsen over Multatuli en de Romantiek, Do Vooys over sociale hy-, giöne en eindelijk Brooshoofd over don op stand der Maleiers van S'uimia/tra's West kust, een en ander belangrijk te lezen. Het Groene en Witte Kruis, geïll. maandschr. aan de belangen dor zieken'verpleging enz. gewijd, red. uitg. ds. F. Fleischer, te Makkum. De 2de afl. van den 5den jaarg. geeft belangrijke stukken over Ontsmetting door Autan, een ontwerp- zusteriiuis voor kléine gemeente, de simplex rijwiel-brancard, enz. enz. Den Gulden Winckel, maand schrift Voor boekenvrienden in Groot-Neder land, red. Gerard van Eikeren, uitg. Hol la ndia Drukkerij, te Raara. De Aug.-afl. be vat een en ander over A'létriuO, (mét- por tret) en over Roomscbe Létteren, mede inot portretten versierd, 'benevens de gewone ru brieken De Wachter, rod. D. Drijver, uitg. J. C'cuseu, te Amsterdam. De Augustus- afl. heeft als hoofdart. een van Olive Schreiner's „Dreams': 'sKunstenaars ge heim. Voorts voortzetting van „Vrije vro men in onvrije kerk", boekbeoordeeling, enz. Nieuw Vrouwenleven, maand blad voor dames, réd; en uitg. mei. Daisy Junius, te lieelsum. Als hoofdart. heeft de Aug.-afl. De modelboerderij „huis ter Aa", voorts „Cosinopolitische Caramels, Genieën, Een van de Koningen der Republiek (een interview), Correspondentie, enz. Een onder houdend maandblad Voor dames, dat ver scheidenheid biedt eai goed bewerkt en ge redigeerd wordt. Buitenleven, red. Sideriua, uitg. M. Olivier, te AmsterdamDe laatstversche nen afl. (13 Augustus) geeft médédëelingeui omtrent dén zomersnoei van appel en peer (verduidelijkt door afbeeldingen), do voe ding der bijen (eveneens met- illustraties) liet- kunstmatig broeiden en antwoord op de vraag„veegt do man de lucht schoon Een voor velen op prijs gestelde vraag baak Neerlandia, dat is de naam Van een géheel nieuwe scheurkalender-uitgave. Deze kalender geeft 400 kijkjes op het eigenaar dige en mooie van ons l'and. Het schild zoowel als de proefblaadje® van het blok zijh zóó, dat men er aanstonds toe komt een kalender te -bestellen voor 90 ets. of misschien een luxe uitgaaf van f 1.50, welke laatste 10 artistiek uitgevoerde kaar ten bevat. Is de kalender verschenen, dan kom ik gaarne nog even terug op hetgeen hij e&oo te zien geeft. Men kan inmiddels oen proefblad aanvragen bij; zijn bockliande- laxr of bij den uitgever La Rivièro en Voor hoeve te Zwolle. F. W. DRIJVER.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1