nisten plaats gemaakt had voor oneenig- heidj, a!s«of de vriendschap verkracht en alle onderlinge égards vergeten waren. Hier kan dadelijk bijge.oegd worden, dat dit alles een logisch gevclg is van de hier hoer scheitde ideeën. O, mijmfieer de redacteur, gij kunt u niet voorstellen,, hoe vaak ik naar aanleiding daarvan een woordenstrijd heb moeten voeren, en zulks telkens ter verdediging van onze rechten, steeds trach tende de waarheid de haar toekomend© plaats te doen innemen en ailt-ijd medoge- sleept door de overtuiging, dat aan mijne zijde de goede trouw en liet recht zijn. Wat al buitengewone redeneeringen! Wat al ongerijmde vergelijkingen!.... Wat a' verwarde en schrikkelijk»-' denkbeelden!... O, dat gij ze hadt kunnen aanhooren Welk origineole wijtoe om zotteklap uit te kramen'... En, weet gij wie het mikpunt van aii hun woede is, op wien de stortregen van hunne schimpwoorden .gericht is, ter- wijd zij zich zelf buiten schot, gevoelen.? Sla de handen ineen van verbazingop Oipri- ano Castro, op onzen voortreffelijke» Res- taurador, wiens roem evenwel noch de nijd, r.och de kwaadsprekerij van zijn lasteraars erin zuilen slagen te bekladden O, en niet aüloen onder het volk, niet alleen in de verschillende maatschappelijke kringen wordt het gedrag van den presi dent van de Vencaolaansehe Unie in on.- gunstigeu zin besproken, ook de Pers, on getwijfeld hare roeping vergetend en liet door de eer en het recht aangewezen paid verlatend, neemt zware beleedigirogen en onbehoorlijkheden op. welke op zijn hoogst slechts strekken om den levendige" geest van tegenspraak- aan te toonen, waardoor men hier er toe gebracht wordt de han delingen van onze rogeering en* in het bij- wonder de houding van ons onoverwinnelijk hoofd te veroordoelen De staking van de overscheping hoeft hier een o^rverdoovend getier doen opgaan, waarbij men niet zuinig geweest is met be- leedigingen, scheldwoorden en zelfs dreige menten Men heeft gesproken van het zen den van oorlbgsschepen naar Venezuela om genoegdoening over zijn gedrag te riaohen van Gereraal Caert'ro? onmachtige ra/zernij, waardoor de kleine zielen en de bastendhar- ten van deee paria's verteerd worden Overal waar ik geweest ben, zonder eenige uitzondering te maiken overal waar, als het thans door de hongerige me nigten geliefkoosd onderworp van gesprek men zich afgeeft, nnet het belastoren van alles, wat verband houdt met de rogeering van ons Vaderland, on zijn roemzuchtige» Leider, overal heb ik steeds getracht de naakte waarheid te doen zegevieren en na druk gelegd op het goede recht van cmzen eisch in a' de aangelegenheden, welke er rcede behandeld zijn of beden nog behan deld worden met, mogendheden, die zich met ons bevriend hoeten en toch onze rech ten weigeren te erkennen, hare aanmati gingen baseerend op de meerderheid van hare krachten Niet zelden heb ik mij. Mijnheer de Re dacteur, op het punt gezien oorvegen uit te deele 1 aan meer dan ceni lomperd, wiens onbeschofte uitlatingen de perken der voor zichtigheid en beleefdheid be buiten gegaan zijn. Gelukkig zijn wij nooit handgemeen geraakt: het bdoohartige karakter dezer Cura9.a0n.ws is u reeds bekendom een haverklap zetten zij een hoogo borst-, maar een min of meer harden slag met- den hak op den grond en meer is er niet noodig om zo sidderend van angst om verschooning te doen vragen. Overigens is u ook al bekend de eerbied", welken wij Venezolanen aan dtze ingebeelde ledepoppen inboezemen. In weerwil daarvan echter, werd ik telkens onaangenaam aangedaan door decso inci denten. die verdeeldheid opwekken en den haat aanwakkeren,, waarvan te vreezen staat, dut, er op het onverwachtst oen uit barsting plaats zal vindon, alles medesle pend met do onmetelijke, allle ketens los brekende. kracht, welke dkior geen slagboom wordt tegengehouden, over alles heen stroomt, aan alles een einde maakt en alles vernielt... Deze omstandigheden, Mijnheer de Re dacteur, aöamede vele andere oorzaken, die ik U op zijn tijd zal modëdleelen, hebben mij genoodzaakt deze artikelen te schrij ve», waarbij ik zal trachten den toestand voor te stellen zoóals geschapen door de onbetamelijkheden van «en onbeschaafde en domme Pers cn door de grove onweten- hcid van ©en fanatiek gemaakt stompzinnig volk En hiermede, Mijnheer de Redacteur, neem ik afscheid van U tot een volgend schrijven, waarin ik op den ingeslagen weg voort zal gaan, z nder in het allerminst af te wijken van de waarheid en liet recht.. Met vriendelijke gevoelens teeken ik Uw dw. dr. (get. R F GRAMCKO Y GARCiA De N. R. Ct., waaraan wij liet boven staande ontleenen, teekent hierbij aan: Van dit artikel was, zooals bekend is, het gevo'g. dat een volksmenigte naar hot huis van den schrijver, oen 22-jarig jongmensch. trok; men drong het huis binnen, plaatste hem op het balcon en noodzaakte hem zich tegenover de menigte te verontschuldigen. Hij verkl.uatrie het stuk geschreven te heb ben op inblazing van den Vone®olaanschen consul. Men dwong, hem toen te roepen: ...Leve Koningin Wilhelmina" en ..Weg met Castr»". Daarna tr k de menigte naar het huis van den consul, den heer Lopea. Het. daarna gebeurde is eveneens bekend. De Koning van Zweden hoeft be- inieind tot ridlder eerste klasse der ordo van hot Zwaard majoor A. J. Schotman, van liet 10c regiment infanterie, in garnizoen te Den Heldor en kapiuerin W. L. F. C. ridder w Rappard van lw.4- regiment! gre nadiers en Jagers. Huldebetooging aan den Haagse-hen burgemeester. Om trent do tegen a.s. Vrijdag voorgenomen ontvangst van 011 serenade aan den burge meester van de residentie aan het station bij zijn terugkeer van zijn kort vacantio-uit- stapje buitenslands, vernoemt men, dat het doel van deze huldebetooging is, aan baron Sweerts een openlijk Ik-wijs te geven, dat- hein de sympathie van velen uit de burgerij verzekerd blijft na de moeilijke en onaan gename oogenblikken, welke hij in den laat ste» tijd in zijn ambt doorleefde. Het denkbeeld van deze ovatie is uitge gaan van eenige christelijke vereenigingen to» beoefening van zang en muziek, welke corporatién zich in betrekking hebben ge steld met een ambtenaar der gemeente-secre tarie, onder wiens hoofdleiding do verdere regeling is voorbereid in een bijeenkomst, waar besloten is, ook andere liedertafels en muziekkorpsen tot deelneming uit te noo- digen. Oude» de uitgenoodigde vereenigingen wa ren er. die zich van medewerking wensch- ten te onthouden, omdat de aanleiding voor de serenade niet viel in liet kader van fees- te'ijke begroetingen, waarvoor zij gewoon lijk bereidwillig haar krachten en leden be schikbaar stellen. Intussclien is aan den burgemeester ter plaatse, waar hij in het buitenland vertoeft, zijn welmeenen omtrent het brengen van dezen welkomstgroet gevraagd. Het plan is, hem eenige liederen toe te zingen, o.a. het koraal van Lutlier uit de compositie van Van 't Kruys bij de aubade op 5 Augustus aan de Koningin-Moeder ge bracht. de woorden echter passend gemaakt voor de gelegenheid. Nader meldt men omtrent de ovatie, dat zij verband houdt met de geruchten, dat de burgemeester zoo niet ontslag vragen, dan toch voor een herbenoeming in 1910 niet in aanmerking zou willen komen. Een veertigtal vereenigingen, waaronder zang- en muziekvereenigingen, zullen aan de ovatie deelnemen. Eij zijn terugkeer van verlof in de gemeente op Vrijdagavond met den trein van 8 uur 21 stadstijd aan het station der Staatsspoor zal hem een wel komstlied worden toegezongen en zal een muzieknummer worden uitgevoerd. Het plan is - hem vervolgens met muziek naar huis te brengen, om na nogmaals een zang en muzieknummer voor het- huis ten gehoor© te hebben gebracht, den stoet op het Plein 1813 to ontbinden. Do stoet zal den volgenden weg nomen Rijnstraat, Bezuiden hout, achter den Roe- kamp om naar den Leidschen straatweg, Korte Voorhout, Lange Voorhout, Park straat naar Alexanderstraat. Men meldt Der, heer J. van Waning, burgemeester van Ouderkerk aan den IJssel, voorzitter der Rijkspol it ievereeniging, werd Maandag avond een serenade gebracht door het plaat selijk muziekkorps .Excelsior" naar aanlei dt! ng van zijne benoeming tlot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De toestand van den heer Waling Dijk stra, de Friesche dichter, is vooruitgaande. De oorbloeding heeft opgehouden, de wonde aan het achterhoofd staat goed. Hij mag cohter nog niet naar zijn woning vervoerd worden. De geneesheer heeft hoop dat ge- hee' herstel zal volgen, wanneer zich geen complicaties voordoen. De heer D. herin nert zich niet dat hij gevallen is. Op bod geëxamineerd. Als aardig© bijzonderheid deelt do IC. Ct. mede, dat onder de te Kampen geslaag den voor het officiersexamen ook behoort een sergeant, die in het militair hospitaal aldaar wfordt bdhandeld voor een inge wandsziekte. Nadat de patiënt door dr. Folnier, uit Utrecht, was onderzocht, en deze in overeenstemming met de officieren van gezondheid te Kampen, de mogelijk heid om examen te doen, voor den jongen 'man had aangenomen, is de commissie zoo vriendelijk geweest, hem op bed te exami- neeren. En de commissie heeft van dien extra-arbeid voldoening gehad. De patiënt, de sergeant J. A. Schippers, is onder de geslaagden (voor 2e luitenant bij liet. Indi sche leger), en, zoo vernam het blad, met een goed cijfer. Opening Ou d-H o 11 a n d s c li marktplein te Leiden. Uit Leiden wordt ons gemeld Het oud-Hollandsch marktplein op het Pieterskerkhof, opgericht ter gelegenheid van het hier ter stede te houden 30e Taai en Letterkundig Congres, werd Maandag-, avond geopend. Nadat het vendel der burgerwacht, sterk ruim 30 man, 't welk voor de feeetweek is aangemonsterd en in dienst getreden, een ommegang had gemaakt door de voornaam ste wijken der stad en te ruim 8 uur op het feestterrein was aangekomon, betrad de eere-voorz. der feestcommissie, mr. De Rid der, burgemeester van Leiden, liet podium, en opende het marktplein met eene feest rede, waarbij hij de aanwezigen verwelkom de en liet vertrouwen uitsprak, dat ook do organisatie van dit oud-Leijden" zou bij dragen tot het welslagen van het Congres en het genoegen van hen, die er aan zouden deelnemen. Dank t>ok den schoonen zomeravond was een talrijk publiek aanwezig; op het ter rein keersclite bij de bezoekers eene opge wekte stemming en de inrichting en samen stelling van het ruime en artistiek aange legd marktveld vond algemeen© bewonde ring. Tot het genoegen der toeschouwers droe gen in ruime mate bij de exercities en werk zaamheden der piekeniers van het vaandel; de uitvoering van oud-Hollandsche en ande re muzieknummers door liet orkest van het Stedelijk Muziekkorps, wiens leden in oud- Hoi'andsche krijgsdracht waren uitgedost; vorder de vertooningen en werkzaamheden van een gezelschap artisten, 't welk op het podium oud'-Hollandsche en andere liederen deed weergalmen en oud-Hol landsche dan sen tc aanschouwen gaf. De boertige en lui mige toespraken en voordrachten van den onvolprezen, bekenden marktventer Kaka- aorus, lieten ook ditmaal niet na er de pret tige stemming in te houden. Dkx»r de jury van beoordeeling zijn de volg<ndc onderscheidingen toegekend voor de sierlijkste en meest artistieke inrichtin gen en uitstallingen van do in gebruik ge nomen woningen op het marktplein le prijs, verg. zilv. mod., firma Vlieland, zaad- en bloembolleuliaudel2e prijs zilv. mod., onderneming Oost en West, handel in Sarongs en verdere O.-I. kunst- en weel deartikelen; 3e prijs zilv. med. firma Dirk- sen, vruchten en bloemen4e prijs zilv. mod. firma Hoogstraaten, taveorno; 5e pr. bronzen med., firma Hassehnan en Pander, meubelen, tapijten enz.6e prijs bronzen med., firma v. d. Lijke, sigaren-, koffie- en theehandel. Voorts werden eervolle vermeldingen toe gekend aan een 4-tal ondernemers, die om verschillende redenen zich buiten mededin ging hadden gehouden. 30. Taal- en Letterkundig Congres. Te 8 ure gisterenavond verzamelden zich de te Leiden woonachtige of aldaar teeds aanwezige congresleden aan het statical. Toen nu ook de overig)© leden met verschil lende treinen waren aangekomen, werden zij in eenen kring geformeerd en toegesproken door den heer A. L. Reimeringer, voorzitter der commissie van ontvangst en de feeste lijkheden, die na een woord van welkom, o. m. den \von6ch uitsprak dat de werkzaam heden van het congres zouden strekken om de banden dei- stamverwante volkeren nader to© te halen door d'e gjenieensohappelijlke moedertaal Spr. acht het een aangename taak allo congresleden, vertegenwoordigers der regee ringen en afgevaardigden der verschillende genootschappenin naam der regelingscom missie, een hartelijk welkom toe te roepen en hoopt dat de banden der stamverwante volken nader zullen worden toegehaald door de gemeenschappelijke beoefening in deze dagen van onze sohoone moedertaal. Maar daar na arbeid verpoozing gewenscht is, zullen de leden zich in de oude sleutel stad kunnen vermeien niet het vele schoone dat tooneel, muziek en zang kan bieden en er van zal getuigen dat ook de oud-Hol- landsahe vroolijkheid niet tot het verledene behoort. Spr. vertrouwt dat de welgemeende har telijke ontvangst der Leidsolie burgerij den congresleden de gevolgtrekking zal doen ma ken hoe welkom hun komst in de gemeente is, maar bovendien het congres de belangstel ling wekt niet alleen van een kleinen kring vain geleerden, maar ook van die breed© schare van lieden van iederen rang, stand of richting die 'liefde gevoelen voor onze sohoone moedertaal. Daarom, aldus eindigde Spr., wil ik u nie»t alleen uit naam der regelingscommiseio, maar uit naam der ge- heele Leidsche burgerij een welgemeend drie werf herhaald welkom!! toeroepen. Voorafgegaan door de muziek van het Ste delijke Muziekkorps begaf men zifik vervol gens in optocht naar het stadhuis, te dezer gelegenheid rijk gedrapeerd en met siergroen en bloemen getooid. Aldaar opgewacht door het College van het Dagel. Bestuur der gemeente werden de congressisten verwelkomd bij monde van den burgemeester, mr. N. de Ridder, eere-voor- zitter van het hoofdbestuur, die hen namens Leiden's gemeentelxetuu begroette. Welkom, driemaal welkom roep ik U toe namens Leiden's Gemeentebestuur in onze aloude veste, in de groote voorhal van ons vermaard stadhuis. Van noord en zuid, van oost en west, van over onze landpalen zijt ge te samen gestroomd om hier Uw congres te houden, cm hier elkander te ontmoeten, om hier U met elkaar te verbroederen maar ook en vooral om hier eendrachtig aan de ontwikkeling van de ons allen dierbare taal te arbeiden en daarnevens in gezelligheid den geest te ontspannen. Een voorrocht voor onze stad U te ontvangente grooter nu 't kaar voor 't eerst te beurt valt, een eer voor mij als Burgemeester U te begroeten. Ge kwaa-mt dan samen in Ledden. Maar ge wist het, de sleutelstad is er geen van het daverend vertier, van de schaterende vroo lijkheid, die een wereldstad U bieden kan. Leiden heeft in menig opzicht het stempel van vorige eeuwen behouden. Maar dit be geert ge ook niet andersde keuze der plaats van vorige congressen rewijst het, dat ook steden als de onze, met een grijs maar roem rijk verleden, waarop zij prat gaan, U als vergaderplaats lief zijn. Welnu een stoei en krachtig voorgeslaciit, waarvan afbeel dingen ons hier omringen, zetten aan onze .goede stad een luister bij, die niet verdooft een nijverheid die, in spijt van de ongunst der tijden met taaie volharding zich staande houdt, verleent aan onze stad weer frisschen opbloei en als parel aan haar kroon schittert een universiteit, wier roem door de wereld weerklinkt. Die stad, met hare nijvere burgers, met haar deftïgen geleerdenkring is het, die hare poorten want wij hebben er nog wijd voor U geopend beeft en de Oud-Va- derlandsche gastvrijheid U gaarne biedt. De uitwaaiende vlaggen en wapperende banieren, daarbuiten', ze wuifden. U toe, dat ge toch wildet binnengaan en wij zeggen 't UVertoeft lang binnen onze wallen, door wandelt voor zooveel Uwe werkzaamhe den dit gedoogen onze straten en kraoli- teu met green plantsoen omlijst, beziet onze gedenkwaardige gebouwen met stijlvolle ge vels, verpoost U. waar de gelegenheid er is, en staat ons toe, op z'n tijd den beker der vreugde U te reiken. Mijne Hoeren, moogt gij het in deze dagen ervaren, dat de Oud-Hollandsche stad der middeneeuwen zich weet te verjongen waar welkome gasten binnen hare grenzen zich ver zamelen en ten slotte, burgers van Leiden, vergunt mij, namens U, den beker ophef fende, uit te juichen der kreet, waarmede gij allen instemtden eongresieidën heil, driewerf lieid, zij leven Deze rede vond langdurige en wanne toe juiching, waarna de eerewijn werd geschon ken en banden van vriendschap of kennis- making werden aangeknoopt of hernieuwd. Vervolgens werd liet s.adhuis weder verla ten en begaf men zich in optocht, voorafge gaan door bereden politie en vergezeld door muziek naar het oude marktveld, waa.r als den vorigen avond oud-Hollandsche zang en dansen werden uitgevoerd, de pikeniers van liet vendel hunne wapenoefeningen hielden, het Stedelijke muziekcorps oud-Hollandsche muziek deed hooren en Cacadorue door lui mige toespraken de algemeene vroolijke stem ming verhoogde. Tot laat in den avond bleef men op het Marktveld gezellig bijeen. De Bond van Noord- en Zuid-Ne- derlandsche Letterkundigen hield, gisteren middag te 's Gravenhage onder voorzitter schap van den heer K. J. L. AlberdinCk Thijnrr zijn eerste tweejaarlijksdlio vergade ring. In zijn welkomstwoordinzonderheid ook gericht tot de brooders uit Zuid-Ne- deriand, wees de voorzitter er op dat men trotsch mag zijn op het letterkundigeiischap tu een bewustzijn van gemeenschap de dichters va,n proza en vers behoort te bezie len. De secrelairis, de heer Frans Baetiaanse, bracht vervolgens verslag uit van den toe stand der Noord-Nederlandsclie vereeniging va.ii de tot op lieden bereikte resultaten, oan de plannen van het bestuur voor zoo ver die op dit o ogenblik voor mededeeling vatbaar waren. Uitvoerig ging spreker daarbij in de allereerste plaats de wordings geschiedenis van de vereeniging in 1905 na. Vervolgens stond hij stil bij de vraag stukken, welke sedert zijn bestudeerd en geheel of gedeelte1 ijk tot. oplossing zijn ge bracht. Voornamelijk ging spr. ook aan de hand van verschenen „Mededeel in gen" na hetgeen door de vereeniging is ge daan in zake het uitgaaf-contract. Even eens schotste hij hetgeen verricht is in het belang va'u een regeling van het auteurs recht en ter bereiking van eeu gewenschte toetreding van Nederland tot do Berner- oonventie Wat diit laatste betreft., ver heugde spreker zich er over dat de drang naar aansluiting sterker wordt. Met ap- p'aus werd de mededeeling vernomen, dat de regeering geneigd blijkt te zijn zich te dOöii vertegenwoordigen op de in October a.s, te Herlijn te houden intern. Congres. Hierna deed de heer Bastiaanse eenige mededeelingen omtrent den toestand van het Ondersteuningsfonds der vereeniging, waaruit gedurende twee jaren ruim f 1000 steun werd verkend. Hot batig sa Mo op 1 April 1907 f 983 bedragend, was op 1 April j.l. gestegen tot ruim f2000, vooral ook dank zij het uitgeven van „Zelfkeur" door den heer Simons, ten voordeel© van het fonds. Omtrent de plannen van de vereeniging doelde sjxreker mede, dat geargumenteerde verzoeken tot toetreding gericht zullen wor den tol- nog niet aangesloten schrijvers; dat getracht zal worden door tusschenkcunst van vermogende Nederlanders het onder steuningsfonds op f20.000 te brengen en tevens om van de regeering subsidie te ver krijgen. ]>x>r den heer F. V. Youssaint werd daarop verslag uitgebracht omtrent den toestand enz. der Zuid-Nederlandsche Ver ceiitging. Hij stelde daarbij in 't liaht, dat de toestanden en werkwijze in Noord-Ne derland en in Vlaanderen zeer verschillend zijn. Wat men eenerzijds bezet mist men elders. In Vlaanderen geniet men bijv Stoatsondersteuning en is men aangesloten bij de Bernerconveutie, maar mist men o.a een Uitgeversbond, 't Plan bestaat nu ter bevordering van de literatuur zelf te begin nen met het uitgeven van bloemlezingen. Na nog eenige besprekingen met betrek king tot het ondersteuningsfonds, ontspon zich een geanimeerde discussie over do be paling van tijd en plaats voor de volgende twec-jaarlijkscke algemeene vergadering. Ten slotte werd met 17 tegen 13 stemmen en 1 blanco besloten om deze vergadering to doen bouiden in de plaats in België, waar over 2 jaren het Alg. Nod. Taal- en Letterkundig Congres zal bijeenkomen Door onderscheidene sprekers was o.a. ge wezen op het economische bellang van geld en reisbesparing aan een dergelijk besluit verbonden Hierna werd de vergadering gesloten. Uit de diamantindustrie. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct.: Zooals reeds is gemold, heieft de Bonds raad van den A. N. D. B. te Amsterdam met groote meerderheid, na een bespre king van neg géén kwartier, besloten om de uitkeering aan haar werkolooze leden voort te zotten tot 10 October a.s. Niet liet feit zelf, maar de wijze waarop men er een uitweg op gevonden heeft, moet eenigszius verwonderen. Immers na al wat er op gezag van de bestuurder en over deze kwestie geschreven is, was het zelfs meer dan waarschijnlijk, dajt het öf op een extra heffing uit zou loopen óf de uitkeering bij gebrek aan middelen zou worden gestaakt Het eerste dorst men, met het oog op de groote bezwaren niet aan, zoodiat het aelifs niet eens een onderwerp van bespreking heeft uitgemaakt. Over het laatste bobben wij den bondsvoorzitter om nadere inlich ting gevraagd en deze garf ons de volgende verklaringDe gunstige omstandigheid, waarin de industrie in de laatste maanden gekomen is, heeft het mogelijk gemaakt om, buiten de bondskas om, de noodige gelden te vinden. Eensdeels toch is hlet laats© uit- keeringscijfer, dat op f16.000 geraamd was, door de sterke vermindering van het aantal werklooze leden gedaald tot op f 11,000. En van den anderen kant vloeit er wekelijksch weer een bedrag van pl. m. f7000 in kas aan contributie van lien, die weer aam den arbeid zijn gegaan. Het een compenseert het ander, zoodat men zonder de overgebleven drie ton aan t>e spreken, de nog rondloopende menschen steunen kan. Zoodoende blijven de menschen voorloo- pig tegen honger gevrijwaard, terwijl bun werkende vakgenooten niet meer veront rust behoeven te zijn over het ©xtra-hef- fingspook Een quaes tie met gemeen- t c-w er k lieden. Het aan een 22 stra tenmakers, tijdelijke werklieden der ge meente Arnhem, aangezegde ontslaJg heeft aanleiding gegeven tot heel wat beroering. In Maart 1.1. nam de Raad een besluit, waardoor een groot gedeelte van het stra- tetiinakerswerk aanbesteed zou worden, maar toon bleek, dat daarvan gevolg zon wezen ontslag van een aantal straten makers, waarvan sommigen reeds 4 of 5 jaren in dienst der gemeente waren, deed de beer Borgardij» later een voorstel om hot werk in eigen beheer te houden. De wethouder van publieke werken deed toezegging, dat niet dan in de uiterste noodizaikelijkheid werklieden ontslagen zouden worden. Terwijl do wethouder met verlof was is nu dezer dagen, natar beweerd wordt, buiten medeweten van den directeur der gemeen tewerken, die ook mob verlof was, aan een twintigtal werklieden aanzegging van ont slag gedaan. In een protestvergadering, belegd dloor de afd. Arnhem vain den Bond van Gemeen tewerklieden en dc S. D. A P., waarin de hceren Borgardijn (raadslid) en Hei-mans optraden, is Maandag een motie aangeno men, waarin liet. aangezegde ontslag in strijd wordt geacht met de toezegging van den wethouder en den raad verzecht wordt het daarheen te leiden, dat liet besluit in getrokken wordt. Gisterenavond werd door de drie soc.- dem. raadsleden een vergadering te dezer zake uitgeschreven, waartoe de meeste raadsleden zijn uitgenoodiigd. In eer hersteld. De postbode A. Faasse, te St. Philipsland, die beschul digd van het achterhouden van gelden, se dert 20 Maait 1.1. in zijn betrekking weid. geschorst, maar door de redhfbank volko men rij gesproken werd, is bij Min. besluit, naar wordt gemold, met ingang van 20 Aug. 1.1., weer in functie hersteld, terwijl zijn salaris, te rekenen van 1 Oct. 1907 af, met f ïoO is verhoogd. De moordaanslag te Ma a s- t r i o h t, Nader wordt bericht: Do moordaanslag, j.l. Zaterdag op de Maasbrug alhier door Martinus MootzeLaar op Nic. Leenders gepleegd, is op een hoogst zonderlinge •manier geschied. M. en L., kameraden zijnde, waren den geheelen dag op sjouw geweest, totdat zij rustig naast elkaar over de Maasbrug lie pen. Eensklaps haalde M. oen dolk te voor schijn en stak L. goedsmoeds daarmee in de rechterzijde even onder de borst, doordrin gende tot in de lever. Toen hij het feit gepleegd had", heeft hij zelf L. ondersteund en naar het politie bureau geleid, alwaar hij, dader zijnde, op gaf dat zijn vriend door een hem onbeken den persoon gestoken was. De getroffene bevestigde deze verklaring, waarna hij naar het gasthuis werd getransporteerd. De politie lichtte zekeren P. uit Heer van zijn bed, als verdacht van deje daad, doch werd deze na verhoor wederom op vrije voeten gesteld. L. bekende Zondag aan zijn vader, die hem kwam opzoeken, dat Mootzelaar hem den steek had toegebracht, doch M. liad reeds de plaat gepoetst L. zal de bekomen wonde niet overleven. Ontrouw am'btc n aar. Men meldt uit Ooeterkout Sedert Maandag wordt alhier vermist de klerk der posterijen H. H,, gehuwd en vader van een kind. In de kas van het postkantoor Oosterhooit is een tekort van 1000 grilden. Inbraak te Arnhem. Gaste ren nacht is ingebroken in het kan toor van den gérant van Musis". Een schrijfbureau werd geforceerd en 500 gul den aan gouden tientjes gestolen. School- cn Kerknieuws. 's-G ravenhage, 25 Augustus. Notarieel Staatsexamen. Geslaagd: eerste ge deelte: G. J. Roes, te Loenen a/d. Vecht; H. Agterbos, te Hoogezand. Tweede gedeelte gee ik Examens M. O., Hoogduitsch, akte A. 25 Aug. (voorm.). Afgewezen één vrouwelijke en twee niaunielijke candidate». Examens L. O., Hoogduitsch, 25 Aug. (voorm.) Toegelaten: mej. A. Bicver, Scheveningen, en de lieer C. J. Glaudemans, Utrecht. Afgewezen •twee vrouwelijke en zes mannelijke candidaton. Examens L. 0., Fransche taal, 25 Aug. Ge ëxamineerd 28 candidaton. Geslaagd de heereu E. W. Visser, D. van Vliet, G. Voerman, Am sterdam; N'. van Oostenhout, Leiderdorp; A. Wilschut, Rotterdam; F. C. Dominions, Maars- sen; J. J, H. Hilgers, Gennep; H. Lijssen, Bu- del; P. H. F. Coenen, Weert; D. van Unnik, Dordrecht, en do dames: R. Witstein, Rotter dam; A. E. van der Togt, (J. Wiseman, Amster dam; J. M. van der Velde, Den Haag; E. M. A. Lichtenbelt, BunnikP. M. van Stam, Gor- cum; B. C. Becking, Helmond; L. Suurmans, Hellendoorn. Examens M. O., Hoogduitsch,,akte A, 25 Aug. (nam.). Afgewezen twee mannelijke en één vrou welijke oand. Examens L. O., Hoogduitsch, 25 Aug. (nam.). Toegelaten mej. M. M. J. H. Reyers, 's-Herto- genbosch, en de hoeren G. Hogeveen, 's-Gra venhage; J. Dijkhuis, IJpelo (gem. Wierden); B. J. Hokse, Wildervank; J. Heymel. Kleine- meer (gem. Sappemeer), en T. L. Bloemen, Venlo. Afgewezen twee vrouwel. en twee mannel. candidate». Examens Hoofdakte, 24 on 25 Aug. Geëxami neerd 14 candidate». Teruggetrokken 1. Toege laten ae hoerenJ. J. Bouwman, Rotterdam; A. de Bruyn, Gouderak; J. A. F. Baars, Den Haag; G .Lankamp, HonsclersdijkE. C. Kui per, Den Haag; L. van Asperen, Leiden; D. G. den Besten, Rotterdam, en H. J. Post, Hillegom. Acte-examens Landbouwkunde, L. O. te Wageningen, 24 on 25 Aug. Geslaagd: E. A. van de Klift, Wijk bij Duurstede; J. Looijenga, Surhuizum; A. Lutjeboer, Musselkamaal. Terug getrokken 4; afgewezen 3. Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. 35ste Zitting. (Vervolg). Ook hot voorstel Groningen stond met de verandering van het bestuur der Kerk in ver band, en wel met hot reeds verworpen voorstel om een dubbele Synode, oen bijzondere en een algemeene, samen te stellen, de eerste als be stuur en de laatste als vertegenwoordiging. Inge val de laatste tot stand kwam, wilde Groningen, dat zij uit evenveel ouderlingen als predikanten zou bestaan. Aangezien echter de dubbele Sy node al gevallen was, deelde dit voorstel haar lot. Nog een verzoek aan dezelfde categorie Lei den en leden van Arnhem hadden verzocht om aan de class, vergaderingen haar oude plaats en rechten te hergeveneveneens Dordrecht, op voorstel van dr. J. Schokking, „overwegende, dat de kerk zich in haar tegenwoordige orga nisatie niet naar haar aard kan ontwikkelen noch haar taak naar eisch behartigen, verzoekt, aan de class, verg. haar bevoegdheden terug to geven." De meerderheid der rapport-commissie wenscht eene commissie van onderzoek benoemd, te zien, en of, en zoo ja, in hoeverre aan dien wensch kan worden voldaan. Niet ten onrechte sprak prof. Caimegieter zijn verontwaardiging er over uit, evenals de secretaris, dat men op zulk een lichtvaardige, gemakkelijke manier de ern stigste voorstelleiL-doet, zonder eenige toelich ting. Men kome met een bepaald voorstel, en drage aan de Synode niet een onderzoek op, dat men blijkbaar zelf niet wil doen. Welke rechten wil men aan de class, vergadering hergeven? Alle, die ze vroeger liezaten? Ook b.v. die, om de „dienaren dos Woords te examineeren?" Men tast in het duister. Een uitgewerkt voor stel kan overwogen worden, maar dit verzoek wyze men van de hand. Anderen willen juist eene commissie, die zal gedrongen worden, met omlijnde voorstellen te komen, waarover dan ge oordeeld kan worden, ook al is hun vorwachting van de uitkomst niet groot. Wederom staken de stemmen met 9 tegen 9, zoodat ook hierover heden zal worden beslist.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2