Uit den omtrek. iu verband en hulp bij ongelukken C. van der Worp, officier van gezondheid le klasse te Den h»«*; benoemd tot korpsadjudant kapitein A. L. Hceta, van het 3e regiment veld-artil lerie, ter vervanging van den kapitein J. M H. van der Grinten, die op verzoek eervol ontheven ia; met wijziging van eene vroegere aankon diging in de Staatscourant komen voor plaatsing bij de Koninklijke Academie als nog in aanmerking voor de infanterie hier te lande J de Bie, C. A. J. van Frijtag Dralbbe voor de cavalerie hier te lande S. J. Dielst ra voor <te artillerie hier te lande F. van Balaeck, 0. J. Sdhouten, en worden niet go- plaatst bij de infanterie Ihier te lande C. J. Schouten en P van Waasdijk, en voor de cavalerie hier te lande A. E. G. Poet Uiter- weer voor de artillerie hier te lande 8. J. van Rozendaal, jhr. C. L. Oretehmar van Veen voor de infanterie van Nederlandsch- Indië H. Nieuwenhuya. benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Dordrecht H. C. Snethlage, thans ontvanger der registratie en domeinen te Breda. H. M. de Koningin» aVan blijkbaar welingelichte zijde ont vangen wy eene mededeeling, die de be richten omtreut- de blijde verwachting, waariu H. M. de Koningin verkeert, be vestigt. Londen, 28 Aug. De Daily Graphic bespreekt iu een artikel de mogelijkheid van de geboorte van een erfgenaam van do Nederlandsdhe kroon en zegt., dat van de teleurstellingen van Koningin Wilhelanina als moeder met- do grootste sympathie ken nis genomen ia ver buiten de grenzen van baar land. Daarom zal de waarschijnlijk heid, dat hare verwachtingen ten 6lotte tullen worden vervuld, op even ruime achaal voldoening veroorzaken. De vraag is eohter niet geheel of zelfs hoofdzakelijk persoonlijk. Do kinderloosheid van Ko ningin Wil'helmina brengt dynastieke vra gen van het grootste gewicht mee en etaat aints eenige jareu bovenaan onder de be slommeringen van de Nederlandsdhe staats lieden De Koningin-Moeder vertrok gisteren morgen 8.30 van Baarn naar Het Loo, en keerde ruim 4 uur 's middags terug. Gisterenmiddag bezocht de Koningin- Moeder de landlouw-tentoonstel ling te Apel'dioorn en keerde vandaar tc half vier weder naar Soeetdijik terug. Gistermorgen tegen twaalf uur arri veerde Prins Hendrik der Nederlanden met den trein te Middelburg, vergezeld van ziju adjudant, jlir. Van Suohtelen van de Haare. Z. K. H., die incognito reist, was iu poli tiek. Aan het station waren aanwezig de commissaris der Koningin, mr. H. J. Dijék- meester, en dé burgiemeester van Middel burg, jhr. mr. L. 8bl.orer, met wie do Prins iu de wachtkamer lo klasse zich «enigen tijd onderhield. Daarna begaf do Prins zioh per rijtuig naar Domburg, om i.et voorgenomen bezoek te brengen aan den daar verblijvende» groot hertog van Meeklewburg-Schwerin. Hij werd door eene groote menigte hartelijk toege juicht. Gisteren begaf de Prins zioh ,per auto naar Nbord-Brabant, om de ontginningen te Hecacn in oqgonsehouw te nemen. De Vorst van Waldeck en Pyrmont, broeder van H. M. de Koningin-Moeder, wordt 1 September te Soestdijk verwacht. H. K. H. de Prinses von Reuss, die gisterochtend per Staatsspoor in Den Haag aankwam, maakte des voormiddags een rij toer naar Scheven in gen, waar Zij gcruimen tijd langs het strand en den zeelxmlevard wandelde. Daarna werd gereden naar het Mauritahuis. In den loop van den namiddag bracht d© Prinses een bezoek aan mevr. de wed. C. Bisschop—8wift, in de villa „Frisia" aan den Vaii-Stolkweg, waar II. K. H. de schil- der i jen - verzamel i n g in oogenschouw nam. Gisterenmorgen arriveerden ten pa- leize baron Bentinck, opperstalmeester en de intendant der Koninklijke paleizen jhr. Hoeufft. Dinsdagmiddag word het terrein van den militairen jachtrit op a.s Zaterdag op het Loo, geïnspecteerd door den luitenajit- kolonel Piepers, commandant van het le reg. huzaren tc Amersfoort.. Aan het déjeuner, dat de Prins Zater dag op het Aardhuis aanbiedt aan de deel nemers aan den militairen jachtrit, op hot Loo en omstreken te houden, zijn een 50-t.al genoodigden, n.l. de officieren der bereden wapens van Amersfoort, Deventer en Zut- pheit De minister van buitenlandsche zaken had gisteren weder een onderhoud met den heer De Reus. De Du it ache gezant bij ons hof, do heer von Müller, is voornemens van af 1 September tot bet einde van dit. jaar met groot verlof do residentie te verlaten Aan vankelijk zal hij naar Norderney gaan, waar ook de Duitache Rijkskanselier von Biilow vertoeft. Venezuela* De Parijsche correspondent van do N. R. Ct. seinde gisteren De New-York Herald verneemt uit Washington, dat men daar opnieuw l>e- weert, dat de omwenteling tegen Castro, die in October zou moeten beginnen, de beste voorbereide beweging is. sedert, vele jaren. Er is veel geld. en de Venezolanen steunen de omwenteling algemeen. Van Nederland'» steun of medeweten is echter ditmaal iu het bericht geen sprake meer. Grenswijziging Rotterdam. Door B. en W. is bij den Rotterdamschen gemeenteraad een voorstel ingediend, om te komen tot grenswijziging tuaschen do ge meenten Rotterdam en Schiedam, een voor ste' waaromtrent tusschon de besturen van beid© genieenten volle overeenstemming is verkregen. Door dez© wijziging zal van Schiedam bij Rotterdam worden gevoegd een nagenoeg onbeWiwd gedeelte, ter op- porv'akte van ruim 160 H.A. In verband hiermede zal een commissie .uit de burgerij benoemd worden, bestaande uit 25 ingezetenen, ten einde mede hierover hun'oordeel uit te spreken. De sport feeeten voor het geheele leger, die tot nu toe iu October werden ge houden te Breda, zullen dit jaar niet door gaan. Voor volgende jaren verzekerde de minister van Oorlog echter zijn steun. Dit jaar licbben alleen plaats de garnizoenswed strijden. De militaire sportfeesten voor het garnizoen te 'sGravenliage hebben plaats Zaterdag 29 Augustus op Duin eu Daal (Hoeve Greup) in de onmiddellijke nabij heid van <je Waalsdorpsche vlakte en van gen aan te 9 uur 15 min. 's Middags te 1 uur 15 min. vangen de beslissingswedstrijden aan. Er wordt geschoten op geweer en revol ver door officieren, onderofficieren, kor poraals en manschappen (revolverdragen- den). Verder wordt er gekampt om belang rijke prijzen in geld en om ongeveer 15 medailles, welke uitgeloofd werden door den ,,Noderl. Bond van Lichamelijke Opvoe ding". De spelen die beoefend worden zijn: Voetbal, vuistbal, slingerbal, korfbal, snel- loop. duurloop. touwtrekken, hindernissen- baan, hoog- en ver springen, polsstoksprin- gen en slaan en blazen van hoornblazers. Bestemd voor administratieve betrek kingen in Ned.-Indië H. H. E. A. Langge*. Men verneemt dat door het gemeente bestuur van Den Haag twee afgevaardigden, dr. Mouten en wethouder Van iiandick, zijn aangewezen ter bijwoning van het congres voor moreel onderwijs te Londen van 2529 September te houden. Vanwege het bestuur van het congres zijn uitnoodigingen ter bij woning daarvan ook gezonden aan de bestu ren van andere groote gemeenten, o. a. van Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Haarlem, Groningen en Arnhem. Ned. Taal- en Letterkundig Oongres. Lriden, 26 Augustus. In do vergadering ter bespreking van de „stamibelangen" werd het. woord gevoerd door mr. J. H. Abendauon, ©ud-directeur van liet departement van onderwijs, eere- dienst en nijverheid in Ned.-Indië, die sprak over liet Nederlanderschap der inboorlingen van den Ned.-Tndischen archipel. Hij gaf uiting aan een gevoel van leedwezen, dart dooi de wet van 189*2 de inlanders zijn uitgeslo ten van het Nederlanderschap en betoogde, dat zij daarop als onderdanen van de Ko ningin der Nederlanden recht hebben. Een daad van billijkheid en wijs beleid zou het zijn, den inlanders onze taal te schenken en tevens het Nederlanderschap. Dait een in lander dit laatste slechts kan krijgen door naturalisatie is een schreeuwend onrecht. Met den volgenden spreker bleef de ver gadering in de koloniale sfeer. Het was mr. H. W. vaui Sandiok, oud-gouiver nements- secretaris van Suriname, die sprak over het overbrengen van Jaivainen naar Suriname, een onderwerp, waarover hij door zijn vroegere betrekking recht van medespreiken heeft. Ben gelukkige omstandigheid is het, dat in onze eigen koloniën krachten gevonden worden dio met succes in de West de Briteh-Iudische koelies kunnen vervangen. Dit snoert de banden nauwer sa/men tusschen onze bezit tingen in Oost en West. Bovendien heeft het uitzenden van Javanen, naar Suriname dit voordeel, dat het vreemde element in de West beperkt wordt. Want de koelies uit Engelsch-Indië blijven Britsch onderdaan, ook als zij naiar onze koLoniën worden over gebracht. Ook om deee reden dus is ver sterking van het Ncclerlandsch-Indisch ele ment een voordeel, dat de Javanen zoo bijzonder geschikt zijn voor de ha'covencul- tuur (banen) en voor de cacao-cultuur, is een reden te meer om hun komen naar de West als een goeden n verstandigen maat regel toe te juichen. Leiden, 27 Augustus. Een buiige dag, deze tweede van het Leid- solic congres, De congressisten, die het giste renavond wat laat hadden gemaakt op het vroolijkc en gezellige oud - Hol 1 andsche markt plein, en hedenmorgen al weer bijtijds uit de veeren moesten, ter bijwoning van de ver gaderingen, werden gewékt door de regen en windvlagen, welke tegen de vensters gier den Een regenachtige morgen, die weinig aanlokte tot den boottocht over het Kager Meer, welke voor dezen dage op het program ma stond. De regelingscommissie Het dan ook in de vergaderzalen bekend maken, dat de boottocht was uitgesteld tot Vrijdagmid dag. Moge het weer, dat intusschen is op geklaard, dan gunstig wezen. In de drie afdeelingen werden de werk zaamheden met ijver voortgezet. In de door prof. Heeree geleide vergade ring voor Nederlandsche taal er onderwijs sprak mej. R. de Guehtenaere, uit Gent, over ,,het- onderwijs voor meisjes in België". De heer Th. Jcekes, student te Leiden, en prof. Vercoullie, uit Gent, deelden het een en ander mede omtrent de vacantieleergan- gen te Leiden". Deze mededeelingen vonden groote aandacht en belangstelling. De heer Joekes verhaalde met hoeveel geduld men do moeielijkheden had weten te overwinnen hoeveel moeite het gekost had de Vlaamse he studenten hier te krijgen, maar ook welk een groot succes de leergaaigjen gehad hadden, getuige het toenemend getal deelnemers. Prof. Vercoullie gaf in overweging, dio deelneming nog uit te breiden door den cursus niet alleen voor studenten open to stellen, maar ook voor leeraren en andore belangstel lenden Prof. dr. Salvcnda de Grave, uit Gronin gen. hield ten© be angwekkende rede over ,.Do konnis van het Fransch bij de Hollan ders". Hij betoogde, dat in het gebruik van Franscho woorden ten onzent geen gevaar moet worden gezien voor de nationaliteit, gelijk dat in Vlaandoren het geval is, en waarschuwde tegen -e streng purisme. Eenige Flaminganten treden met den hoogleeraar in debat i vonden liet maar half goed, dat de professor zich zulk een bewon deraar van den Franschen geest en de Fran- he taal toonde. Zij wezen op den plicht dor Nederlanders am hunne taal te zuiveren. Ten slotte sprak dr. J. B. Schepers, uit Haarlem, over ,,De erkenning van de ver eenvoudigde sj>elling als een volks- en staats belang." In de afdeeling letterkunde, tooneel en muziek" spraken mr. Leonard Willems, uit Gent, over; ,,het vraagstuk Hadewyok-bloc- maerdinne" dr. J. L. Walch, uit Am sterdam, over; ,,de vertiouding van kennis en kunst"; J. Poetmus, uit Amsterdam, over- ,,het lied Wilhelmus van Nassauwe" G. de Lattin, uit Antwerpen, over: „So lidariteit tusschen bestuurders van schouw burgen". In de afdeling voor .,Ned. geschiedenis en oudheidkunde" spraken dr. M. Schoen- gen, te Leeuwarden, over Neerlandica in Belgische archievendr H van der Lin den, te Tilff, over de studie der koloniale geschiedenis; dr. A. i». L. Hensen, profes sor aan het seminarie te Warmond, over de toestanden van de Roomsch-Katholiek en iu de 18e en 19e eeuw in Nederland, en dr. N. Japikse, to 's Gravenliage, over een koop- mansreis in België in de 17e eeuw door Her man Gysen, van Dordrecht, die op last van Johan de Witt ging zien wat België voor Nederland in commercieel opzicht wezen kon. Intern. tentoonstelling van Koffiehuis-en Restauratie- b ed r ij f. Woensdag had te Amsterdam een vergadering plaats de eerste van dien aard van de heeren G. J. Bart man, voorz., W. T. Ris, vice-voorz. en W. P. ter Horst, secr. van het Dagel. bestuur der expositie, met de heeren R. P. J- Tutein NoHlienius, voorzitter en mr. Fritz A. Ko- kosky, secretaris der jury (de vioe-voorz. mr. J. van Hoboken, lid der firma Van Ho boken, De Bi© A- Co., te Rotterdam, kon wegens verblijf in het buitenland niet aan wezig zijn) waar ter tafel kwam het verkie zen van de jury-leden die door de exposan ten aan wie de keuze van de helft dei- jury-leden is overgelaten zijn candidaat gesteld. De vergadering werd geleid door den heer Tutein Nolthenius. (Tel.) Esperantisten. W oeusdagavond arriveerde aan het Centraalstation te Am sterdam een gezelschap van 30 Esperantisten komende van het Internationaal Esperan tistencongres te Dresden, teneinde een be zoek aan de hoofdstad te brengen. Zij wer den opgewacht door het bestuur en vele le den der Eerste Nederlandsche Esperantis ten verecniging, die hen ook gisteren door de stad rondleidden en de verschillende be zienswaardigheden lieten zien. Ook werd een uitstapje naar Zaandam gemaakt. Tegen verhooging van Beursbclasting. Naar De Tijd ver neemt, is er onder de bezoekers van de Korenbeurs te Amsterdam een beweging gaande om, bij verhooging van de Beursbe- lasting, de vaste bezoeken te staken en deze te doen plaats hebben in een luiurgebouw in den omtrek. Spoorverbinding Nijmegen 1' i e 1 s o h e Veer (noordzijde Maas). In de dezer dagen te Maasbommel gehouden bijeenkomst van burgemeesters van gemeen ten langs do Maas is opgericht een comité ter voorbereiding van een spoorwegverbin ding Nijmegennoordzijde MaasTielsche Veer. Voorzitter is de heer J. W. L. Thom son, burgemeester van Maasbommel, secre taris de lieer R. F', van Teeffolen, secreta ris van Appeltern. Typografenbond. Het referen- dum over de besluiten der jaarvergadering van den Tpografenbond heeft plaats gehad. Aan de stemming werd deelgenomen door 53 afdeelingen met 2018 leden. Allen door de bondsvergadering genomen besluiten zijn bekrachtigd o. a. het voorstel tot deelne ming aan de betooging voor algemeen kies recht, met 1058 stemmen voor, 758 tegen, 207 blanco; de invoering van een landelijk loontarief met 1932 voor, 23 tegen, 63 blanco; het ijveren voor Staats pension nee- ring met 1812 voor, 131 tegen, 75 blanco; aansluiting bij het Nederlandsche Vak verbond overeenkomstig het ter bondsver gadering beslotene, afgestemd met 442 voor, 1464 tegen en 112 blanco. Uit de diamantindustrie. Het getal wcrkelooz© diamantbewerkers te Amsterdam daalde van 1622 dezer weder en wel van 2691 op 2252. In 1726 uitkeeringen werd f9336 uitbe taald. Doopers. Woensdagmorgen half ne gen waren eenige bezoekers der badinrich tingen aan liet Zwartewater te Zwolle ge tuige van een eigenaard'ge plechtigheid. Drie mannen en twee vrouwen vervoeg den zich aan de koste'.ooze badinrichting. De vrouwen gingen in een kamertje en kwa men een voor een in een blauwen mantel gehuld te voorschijn, waarop zij zich suc cessievelijk te water begaven. Een der man nen plaatste zich op het trapje en doopte ze na onderdompeling met het uitspreken der woorden „Op last van den Verlosser doop ik u, enz.' Nadat het geval bij de autoriteiten be kend was geworden, is den badmeester aan- zegging gedaan te zorgen, dat zulks niet meer in of nabij de gemeentelijke badin richtingen plaats vinde (Zw. Ct.) Na den eersten misstap. Naar aanleiding van wat dezer dagen ge schreven werd over vrijgeven van een ver dachte, meldt men aan de „Ilaagsche Cou rant." „Het is misschien niet algemeen, maar toch bij vele rechtbanken een gewoonte van het O. M. oan natuurlijk naar om standigheden zooveel mogelijk iemand, die, wegens een niet te ©matige zaak, voor de eerste maal met de justitie in aanraking 1'omt, weer vrij te laten met. de ervarin gen van het voorloopig onderzoek. Ecu officier van justitie, dï© in dézen vorm dc „voorwaardelijk© veroordeeling' al bestaat die ten onzent wetttelijk niet, •vrijwel als regel toepaste, zei aan onzen zegsman, over de uitkomsten uiterst vol daan 'te zijn. Na al de gegevens op sdhrift verzameld te hébben, zei hij, liet ik den schuldig© dat papier ondertoékenen on zond hem dan weg met de boodschap, dat, als hij binnen vijf jaren weer in mijn handen kwam, ik ook doze oude geschiedenis voor zou bren gen. En ik heb voegde hij er bij bij mijn weten er nooit een van teruggezien. De schrik van die eerste dagen in handen der justitie werkte meer ter verjhetering uit, dan de straf zou gedaan hébben. De Zondagswet in p r a c t ij k. Te Rijssen wordt sedert ©enigen tijd de Zondagswet toegepast, die bepaalt, dat. des Zondags voor winkelramen die gordijnen moeten zijn neergelaten. Tegen den winke lier J. H. aldaar, die na aanzegging van den burgemeester daaraan niet weuschte te voldoen, omdat op algemeen erkende Chr. feestdagen de winkels wel mogen geopend zijn, is deswege proces-verbaal opgemaakt. Met belangstelling wordt naar de uitspraak van den kantonrechter uitgezien. Kindermoord. De ,,L. Ct." meldt, dat de ongehuwde T. T. door de marechaussee aldaar is aangehouden, we gens vermoeden van kinderdoodslag. Ze zou in Maart haar kindje, waarvan zij heimelijk was bevallen, hebben omgebracht en op een stuk land onder Witmarsum begraven. Het lijkje is evenwel nog niet gevonden. Moordaanslag. Woensdagavond is op een zeventigjarigen winkelier, den lieer N. W. Kruiger, in kruidenierswaren aan de Marnixsfcraat. 145 te Amsterdam, een moordaanslag gepleegd door een bakkers knecht. Deze vroeg een paar eieren te koop en liet daarbij een geldstukje vallen. Ter wijl de winkelier, Kruiger geheeiten, bukte om het stukje cp te rapen, sprong de bak kersknecht op hem toe. greep hem bij de keel en trachtte hem den hals af te snijden. De bejaarde winkelier verweerde zich hef tig en kon daardoor beletten dat hij ern stig gewond wend. Wel drong het mes in de hand, waarmee het werd afgeweerd. Kruiger schreeuwde intussohen oni hulp. De moordenaar, vreeeende dat zijn misda dige toeleg thans mislukken zou, hield de hand voor den mond van het slachtoffer, doch kon niet voorkomen dait Kruiger's vrouw op het geschreeuw was komen aan- loopen. Ook de buren snelden te hulp en enkelen hunner waarschuwden de poHtie. De dader had intusschen het mes wegge- worpen en met zijn bakkerskar, welke bui len stond het hazenpad gekozen. De heer Kruiger, die slechts aan die hand gewond was, werd door een inmiddels verschenen rechercheur van het bureau Westerstraat verbonden en daarna naar dat bureau ge leid, ten eind© gehooid te worden. Bij on derzoek bleek dat het mes, waarmede de aanslag gepleegd werd, en hetwelk natuur lijk onmiddellijk door de politie in beslag werd genomen, hetzelfde is als een me3 hetwelk sinds gisteren door den heer Krui ger vermist wordt. De man heeft dus blijk baar dit mes Dinsdag medegenomen ten einde bij eventueel onderzoek te kunnen ontkennen, dat dit mes door hem ergens gekocht zou zijn. De drijfveer van den bakkersknecht, die overigens den heer Kruiger en diens vrouw volkomen onbekend is, schijnt diefstail te zijn. De man verzocht Maandagmorgen even van liet urinoir gebruik te miogen ma ken. De niets kwaads vermoedende winke lier stond dit toe, niet vermoedende, dat de man zul'ks deed om de situatie vau het huis" te kunnen opnemen. Gisterenmorgen wist hij, zooals wij reeds meldden, het mes te o n tvreemidlen liet spreekt van zelf dat de recherche on middellijk alle maatregelen naini om den bedrijver van den aanslag te vatten, doch haar taak wordt niet vergemakkelijkt door de omstandigheid, dat de heer Kruiger niet de minste beschrijving van den moordenaar kan geven. De heer Kruiger is zeer slecht van gezicht. Nader vernemen wij, dat in den loop van den dag niet minder dan 4 bakkersknech ten zijn aangehouden, wtearrraee Kruiger geconfronteerd is. Geen der vier werd door hem als de dader herkend. Ook een aan tal werklieden, die Woensdagmorgen om streeks het uur waarop de aanslag plaats hkd voorbijgingen, zijm gehoord. Er be staat intusschen reeds zeer sterk vermoeden wi© de verdachte kan zijn. Het onderzoek wordt door den commissaris vau het bureau- Wosterstraat geleid. De verwonding des hee ren Kruiger is onbeduidend. Door afwe ring van het mes tij n enkele vingers ge troffen. Nader wordt omtrent dezen moordaan slag bericht Het is de 'politie gelukt de baud te leg gen op der vermoedélijken dader van dén moordaanslag, Woensdagmorgen tegen zes uur, op den heer Kruiger, winkelier in de Marnixstraat, gepleegd. Het feit, dat de dader zich met een bakkerskar uit de voe ten had gemaakt, wees de richting aan waarin moest, worden gezocht. En zoo werd in den loop van den morgen reeds gearres teerd de 29-jarige bakkersknecht S. uit de Goudsbloemstraat, die in de buurt, brood bezorgt. Deze man is niet bij een bakker in dienst en bakt ook zelf geen brood. Hij heert vaste klanten, een z.g. wijkje, waar hij zijn elders ingekocht brood slijt. Aan het politie-bureau Westerstraat is de commissaris, de heer J. B. Daman, tot laat in den avond met deze zaak bezig ge- woest. Belangrijk was dé pertinente her kenning door den 15-jarigeu J. H. van Schaik van den verdachte a's de man, die des morgens perceel 145, het huis vau de misdaad, was ontvlucht. Deze Van Schaak begaf zich toen naar zijn werk en wist niet, dat er iets ernstigs gebeurd was. Op het middaguur tehuis gekomen, hoorde hij van zijn familie wat was voorgevallen en verze kerde dadelijk den man, die zich met de bakkerskar had verwijderd, wel te kunnen herkennen Hij droeg een groen pak mét jockeypet, had een zwart snorretje. Op het politiebureau met den verdachte geconfron teerd. herkende hij hem zeer beslist tegen de meest halsstarrige ontken ten is van S. in. Voorts zijn nog andere personen gehoord, die zeer bezwarende verklaringen hebben afgelegd, terwijl ten overvloede ook de heer Kruiger zelf, bij nadere confrontaties, ge loofde dat de arrestant inderdaad de man is die hem des morgens trachtte te ver moorden, al had hij gemoedsbezwaren op grond van zijn zwak gieeichtsvermogen pertinente verklaringen af te leggen. e verdachte blijft in arrest. Het in be slag genomen mes dait, gelijlk we meld den, liet eigendom des heeren Kruiger was is een groot brooduies met houten heft.. Het was zeer scherp, maar stuitte tegen het boord van den aangevallene. Deze greep het. daarop stevig niet zijn rechterhand beet en dat die hand niet zwaarder verwond ge raakte is een gelukkig gevolg van hot feit, dat de misdadiger, na de eerste mislukking en op het geroep van den heer Kruiger, zijn misdadttg voornemen püjs gaf en een goed heenkomen zocht. In de buurt is men vol van het gebeur de en juffrouw Kruiger heeft in haar druk- beklant© kruideniqnazaa.k voortdurend be zoek van belangstellenden, die naar den toestand van haar en haar man komen in- formeeren Voor enkele jaren had in de Marnix straat, ©en soortgelijke moordaanslag, met. diefstal tot drijfveer, plaats. Do aangeval lene, eveneens kruidenier, werd toen met een hamer neergeslagen, maar de (laiter ge arresteerde) Breven moesten door liet ge schreeuw van de vrouw des huizes do vlucht nemen. En <'e mioord die, nog vroeger, op den kruidenier Brouwer en zijn 'nicht- in de Czaar Peterstraat heeft plaats gevon den Valsche spelers. Aan boord van het stoomschip Kronprinzessin Cecilie, van de Norddeutsehe Llovd, hebben valsche spe lers of die er voor uitgemaakt worden - een Duitsch jongman, zoon van een rijken vader, een goede vier duizend gulden afge wonnen. Het verlies werd betaald met che ques op een New-Yorksche bank. De Duit se her liet. echter met dradelonze telegrafie de bank waarschuwen, zoodat de kaartspe lers bij de aanbieding van de cheques het schip kwam Dinsdag aan gevangen ge nomen zouden worden Diefstal-. Bij een bewoner van het Weesperplein te Amsterdam vervoegde zich Woensdagavond eeai man, die voorgaf, na mens den huiseigenaar te komen, om den schoorsteen na te zien. Toen die man wat lang op het dak bleef en de,vrouw des hui zes, die daardoor argwaan kreeg, ging kij- ke*\ nam hij de vlucht. Het bleek toen, dat eene groote hoeveelheid lood was 1 os- gesreden. Verdronken. Gisterennamiddag omstreeks 4 uur is aan het S1©t-Vliet te Leeuwarden het 3-jarige knaapje T. M. spe lende te water geraakt en verdronken, of liever in de .modder gestikt. Niemand schijnt opgemerkt te hebben, dat het kind te water geraakte. De moeder had.al eeni- gen tijd in de buurt gezocht, maar' kon het kind niet vinden. Te mand, die met een schouw voorbij voer, ontdekte den knaap met liet hoofd naar beneden in het slijk. L. C. Windhoos. Te TTonselersdijk (Z.- H.) heeft een windhoos ongeveer honderd broeiramen in twee tuinen vernietigd. De ramen weiden met onstuimige kracht in de boomeu en op grooten afstand over den weg geslingerd. School, tn Kerknieuws. De gemeenteraad, van Bolsvvard heeft, vol gens het ,,Fr. Dbld.", bepaald, dat aan onder wijzeressen, die in het huwelijk broden, zal.ver zocht worden om ontslag aan te vragen on dat dit 'haar anders zal worden gegeven. Alle raads leden stemden er voorbehalve één, een socialist. Vijf en twintig leerlingen der Rijks tuin bouwschool te Boskoop doen. onder geleide van den directeur en den onderdirecteur een studie reisje door Friesland. Do boomkweekerijen te Jonre en Bergum zijn reeds in oogenschouw ge nomen. 's-G ravenhage, 27 Augustus. Notarieel Staatsexamen. Voor het tweede ge deelte is geslaagd B. A. van der Put, te IJssel- stein. Het mondeling examen is hiermede afge- loopen. Op 2 en 3 September zal liet sehrifte- lijk examen plaats hebben. Examens M. O.. Hoogduitsch, akte A, 27 Aug. (voormiddag). Geslaagd de heer W. J. Noord- hoek, Wolphaartsdijk. Afgowezen één mannel. en één vrouwel. candidaat. Examens I.. O., Hoogduitsch, 27 Aug. (voorm.) Geslaagd de dames: N. de Boer, Spaarndam W. E. J. van den "Wijngaard, Utrecht; en de •heerenA. L. van Hulsenbeek, P. J. Jongejan, beiden Amsterdam; H. G. A. Verkaart, Leiden; J. Kruithof, Rotterdam. Afgewezen één vrouw, en drie mann. cand. 's-G raven h age, 27 Augustus. Examens Hoofdacte, 26 en 27 Aug. Geëxami neerd 15 candidaten. Geslaagd de heeren E. de Klerk, Rotterdam; J. Vreeken, Haarlem; J. van Bommel, UtrechtM. Robertz, Leiden; M. Franckhuyzen, Naaldwijk; J. C. Hevkoop, P. Zwitser, RotterdamT. Mevering, Haarlem. Examens M.O.Hoogduitsch, akte A, 27 Aug. (namiddag). Toegelatenmej. C'. G. Vin'brüx, Sittard. Afgewezen één vrouw. cand. Niet op gekomen één mann. cand. Examens L. O.. Hoogduitsch, 27 Aug. (nam.). Toegelaten mej. J. Ren.s, Arnhem, en de heeren H. Bos, De Stapel, en E. J. H. Scholten, Am sterdam. Afgewezen twee vrouw, en vier mann. cand. Examens Fransch. L. O. Geëxamineerd 28 candidaten. Geslaagd de heeren P. J. Zijlstra, Amsterdam; H. Groen, Utrecht; H. T. A. Val- kestijn. Utrecht; H. R. Nikkels, Honesch, en de dames: G. M. van der Hoeven, Amsterdam; C. M. E. Eggink, Den Haag; M. J. P. Quanjer, Breda. Acte-examens Landbouwkunde, L. O., te Wageningen, 26 en 27 Augustus. Geslaagd: H. Molanus, Hengforden (gem. Olst); D. R. Mul der, Laren (G.); P. G. D. J. M. Ramaekers, Borne; F. W. Roelof senLet-tele (gem. Diepen veen); C. M. Rooyackers, Veghel; H. Visser, Zuid-Eierland (Texel); H. Vonk, Hengelo (0.); P. A. Willems, s-Hertogenboséli. Teruggetrok ken 1afgewezen 1. Soest. Do gemeenteraad beuoomd© tot gemeente-secretaris, den heer J. II. Ben schop, commies ter secretarie alhier Het voorstel van de heeren Wïlkens, Top en Van Klooster om eene inkomstenbelasting in te voeren, hiervoor op d© bogrooting dienst 1909 f 5000 uit te trekken, het per centage der verlidhtingsbelasting te brengen van 3 op *2- en do opoenteu op het personeel te verlagen van 40 tot 20, werd, na bestrij ding door den wethouder Hartman en na verdediging door de meerderheid van bur gemeester en wethouders en door do voor stellers verworpen met 6 tegon 5 stenïmen Haven van Eomnos. De Ge meenteraad van Eemnes heeft-, aooals inder-

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2