M°. 69. Eerste Blad. Zaterdag 5 September 1908. BUITENLAND. 7de «I HurgttfiK. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertenti&nmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens by de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f O.BO. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald advertoeren in dit Blad, by abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gezien. art. 203 der wet van 29 Juni 185J (Staatsblad' No. 85), Doen te weten, dat de begrooting der plaat selijke inkomsten' en uitgaven dezer gemeente voor het jaar 1909, door hen aan. den Raad) aan geboden, gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 9 tot 3 uur, op de Secretarie voor een ieder ter lezing zal lig gen, en dat men van voormelde 'begrooting at- sdhrift kan bekomen tegen betaling der kosten. Amersfoort, den 2. September 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. G.STEN'FERT KROESE. WUIJTIEH5. Politiek Overzicht Een grootsch werk in het Oosten. Op den eersben September heeft zich de eerste trein in beweging gezet op de spoor lijn van Damascus naar Medina, do meest noordelijke der beide heilige steden vaai den Islam. Niet de Hedzjasbaan zelf is geopend dit is voor het grootste gedeelte van het geheele traject reeds vroeger gebeurd. Van Damascus uit was de bouw onder hennen. Tot aan Mudewware (572 K.M. van Damascus verwijderd) is de spoorweg reeds sinds het voorjaar van 1906 iu exploitatie. Aan het einde van 1906 was de aanleg tot aan Tdbuk (69'2 K.M.) gereed. Op 29 Augustus 1907 verlengde het bestuur den dienst tot El A'la met 980 K.M. Thans zijn opnieuw 320 K.M. voltooid en men rijdt thans tot. aan Medina,, 1300 KM. van Damascus. Er blijven nu nog 450 K.M., om aan te leggen over en daoi zal men per stoom- ros naar liet hei'lige Mekka kunnen gaan Dat wil echter niet zeggen dat personen die er lust in hebben, voor bun geld oen reis naar Mekka kunnen ondernemen, liet be treden van deze plaats van werkzaamheid des profeten is slechte aan Mohammedanen geoorloofd. Christenen mogen niet voider reizen dan bot Medani S'a-lih, 400 K.M. ton noorden van Medina gelegen. Met geestdrift aanschouwt do geheele Isla mietische wereld de voltooiing van den. Hedzjas-spoorweg, waaraan tevens de hoop gepaard gaat, dat Allah zijn volk weer moge verheffen uit diepe vernedering en inzinking. De Islam heeft een werk vol bracht, waarop niet alleen zijne aanhangers zelf trotsch kunnen zijn, maar dat ook de bewondering van alle tijdgenooten verdient en ondervindt. Want het is zonder weder gade dat een werk van zulk eene beteekenis uil vrijwillige bijdragen van Mohammeda nen tot stand kwam. De subsidiën daartoe uit de staatskas verleend, zijn 'bijna. niet noemenswaard. De offervaardigheid van alle volken van den Islam heeft tot dusver ruim vier en dertig en een half mill iaën gulden bijeengebracht en dit in den vorm van giften, niet van aandeelenkapitaal. Een unicum is ook, dat .deze gelden niet door frauden zijn verminderd. De kas was heilig. Op het oogenblik is nog ruim 7 mil- lioen gulden daarin aanwezig, zooveel als noodig is de spoorlijn tot Mekka door te trekken. Ail kosten ook de grond en de grondwerken niets, deels omdat het land aan den Sultan behoort, deels omdat het over "t algemeen niets waard is, verder ook omdat soldaten als ar beiders gebezigd werden, toch is het werk een grootsche prestatie. Anderzijds is het door allerlei omstandigheden ook weer z-eer duur gewordeu. A'l het materiaal, zool wel dat voor bruggen, viaducten,: stations, rails, dwarsleggers, zoowel ook het rol'lende .materieel moesten uit het buitenland wor den aangevoerd. Eveneens de steenkolen. Voedingsmiddelen moesten van verre afstan den komen en zelfs de waterverschaffLng voor locomotieven, menschen en dieren stuitte op groote moeilijkheden, daar verre weg het grootste deel van het traject .arm aan water of nagenoeg zonder water is. Waait diobt ten Zuiden van Damascus be gint een buitengewoon arme landstreek, die weinig en onregelmatig wordt geirrigeerd en slechts een sc'kaarsche plantengroei ver toont. Het Haurangebergte is wel is waar rijk aan productende waarde van zijn oogst wordt op 40 millioen maak geschat. De ont sluiting voor het verkeer dankt het echter niet aau den Hedzjas-spoorweg. Het had reeds van te voren zijne spoorwegverbin ding .niet de zee, te weten met Beiroet. Het land ten Oosten van de Jordaan is ook niet geheel zonder voortbrengselen. Hoe verder men echter naar het Zuiden komt, des te woester wordt het land. Vier tot vijf jaren gaan vaak voorbij, zonder dat het regen*. Onlasten zich eindelijk de wolkeu, dan tracht men van het water in vaten te be waren wat men kan. Oasen, waarin het grondwater te samen vloeit, waar dadel palmen en citroenlboomen een vruchtbaren lbodem vinden, waar meusch en dier het geheele jaar door hun dorat kunnen les- schen, zijn zeldzaam en klein. Economisch iblijven zij zelfs geheel buiten rekening. 'Door een streek als deze heeft all zoo de Islam een spoorweg van 1300 K.M. aange legd en 450' K.M. volgen naar alle zeker heid. Voor de verbinding mot Mekka wordt van de twee mogelijke wegen de meest weste lijke gekozen, daar deze bij Riabigb de Roede zee raakt. Men wil van Rabigh uit zoowel in de'richting van Mekka als van Medina bouwen, wat het voordeel heeft dat do materialen niet eerst over Damascus behoeven te worden aangevoerd. De spoorweg heeft zijn ontstaan te danken aan religieuze, niet aan economische be weegredenen. Uitzicht op rente is volstrekt uitgesloten. Wanneer de kosten van het be drijf er uit komen, is liet toppunt der ver wachtingen bereikt'. Plaatselijk verkeer zal d© spoorweg wel niet hebben. Goederen zullen tusschen Mekka en Damascus niet al te veel worden aangeboden. Het personenverkeer zal in hoofdzaak bestaan uit pelgrims naar Mekka, die tot dusver ten getale van 5000 jaarlijks van nit Damascus Zuidwaarts ter 'bedevaart gingen. Het aantal moge tenge volge van het geriefelijker en goedkooper worden van het verkeer aangroeien, niette min is het aan vrij beperkte grenzen gebon den, daar Syrië en de naburige landen niet zeer volkrijk zijn. Geheel anders doet zich de zaak voor wan neer men met religieuze èn politieke motie ven rekening houdt. Na de eeuwenlange, 'bijna ononderbroken inziuking der mohani- medaansche volken is het verkregen resul taat van buitengewone beteekenis. Sinds een eeuw valt in hun debet niets anders te boe ken dan hoogstens de overwinning in den Krimoorlog, die echter Frankrijk en Enge land. niet Turkije volvoerd hebben. Uit het eeuwige ongeluk concludeerde het volk, dat de zegen van Allah niet meer op den stam van Osman rustte. Nu is den bejaarden Ab dul Ham id dit groote, ook den meest be schaafden volken bewondering afdwingende, werk gelukt. Op de zonen der woestijn zal het een onuitwiscbbaren indruk gemaakt hebben, toen ze voor de eerste maal den vurigen „tweelingssalamander" zagen aan komen ze zullen op de knieën gezonken zijn en Allah hebben gebeden den Padisjah te zegenen, die zoo iets vermocht te volbren gen Ook de meest verwijderd wonende vol ken hébben gelden voor den spoorweg ge stort en met spanning de naderende vol tooiing van het werk tegemoet gezien. Tot in Indië en Marokko plantte de beweging zich voort. De Islam heeft door den Hedjasspoorweg weer zelfvertrouwen verkregen en ook wat meer innerlijken samenhang. Moge ook voortaan nog de grootste memigte der Mek ka-pelgrims van Oost en West, van Noord «n Zuid per schip naar Djedda gaan, de vol tooiing van den groeten spoorweg van Da mascus naar de heilige steden is een gemeen schappelijk werk van de aanhangers van den profeet en wijst op hunne homogeniteit. Mogelijk dat deze zich voor Engeland reeds thans eenigsziiis voelbaar maakt. De voordurende beweging der Hindoe's, hun ne eisch Indië voor de Indiërs, de opgewon den couranten-artikelen en redevoeringen, de bom-aanslagen hebben veel onrust in En geland teweeg gebracht. Niettemin bezaten de heerschers over Engelsoh-Indië steeds nog een sterken steun aan de mohammedaansche bevolking. Deze* sympathiseertover 't al gemeen niet met de Hindoe's. Zij weigert haar deelname aan de samenzweringen. Het verlangen echter naar parlementaire instel lingen men heeft in ons telegram over de opening van den spoorweg kunnen lezen, hoe dit de grondtoon vormde der verschil lende redevoeringen naar bestuursher- vormingen bezielt echter ook de Mohamme danen. Het is hun geenszins ontgaan, dat Engeland, vroeger de voornaamste vriend en beschermer van den Sultan, zich van dezen geheel heeft afgewend en tegen hem een ta melijk onvriendelijke politiek voert. De verhoogde gla'ns, die nu door de voltooiing der Hedzrjas-baan op Sultan Abdul Hamid afstraalt, komt de tegenwoordige Islam-po litiek van Engeland niet ten goede. Het werk heeft den padisjah tot de harten dei- Indische Mohammedanen nader gebracht', zijn invloed vergroot en de nadoelen van een krenking zijner rechten zullen zich ster ker doen gevoelen. Op politiek terrein trekt do Sultan ten slotte groot voordeel uit bet werk, doordat zijne heerschappij over de heilige steden ver sterkt, aan de geheele wereld getoond wordt. Mekka en Medina vormen het Rome der Arabische priesterschap. De Turken be schouwde men daar meer als vreemde indrin gers. Had de Groote Heer daar niet eene aanzienlijke troepenmacht onderhouden, dan hadden Mekka en Medina weinig naar hem gevraagd. Thans wordt zijne macht voor hen onmiddellijk merkbaar. Mochten zij soms vroeger gedacht hebben zich daaraan op een geschikt oogenblik te onttrekken, thans moe ten zij zeggen, dat de Sultan in weinig da gen door middel van den spoorweg zooveel troepen bij de hand kan doen zijn als hij wil. Dit is een reden te meer, waarom de Sultan zich zélf met de voltooiing van den spoorweg gelukwenschen kan. International* postdienst. Parijs, 5 Sept. De Otfioiel publi ceert een kennisgeving van adhae&ie der Nederlanden voor Indië en Suriname ton aanzien van dé op 26 Mei 1906 te Roon* geteekende regeling betreffend© de weder- zijdsche verzending van brieven en pakket ten met aangegeven waarden en den incas- sodienst. Engeland. Het Engelsche comité van de internatio nale scheidsgerecht- en vredesvereeniging leeft, de volgende motie aangenomen Met bei oog op sommige onbedachte uitlatingen in de ]>ers en elders, die het- gevaar voor een oorlog tusschen Engeland en Duitsoh- land zouden kunnen vergrootenwijst bet comité do regeering op de wenschel ijk heid om met Duitschland een verdrag te sluiten \ar. denzelfden aard als reeds tusschen dit land en Frankrijk bestaat en daardoor het ge\ aar voor een oorlog uit den -weg te rui mer en een wederzijdsche overeenkomst mogelijk te maken tot beperking van de oorlogstoerustingen, die zulk een drukken de last leggen op de bevolking dezer lan den. Het comité maakt- tevens gebruik van deze gelegenheid om degenen, die in Duitschland hetzelfde dodl nastreven, de veTzekerirg van zijn groote hoogachting te geve»' Zwitserland. N; t Zwitserland de nieuwe bewapening van zijn veld- en berg-artillerie voltoodd beeft, houdt de regeeriug zich thans bezig met het vraagstuk der voorziening va.n de zware artillerie met stukken met teruigloo- pend affuit. De laatste jaren zijn talrijke pree veil genomen met. houwitsers van 12 en 15 c.M., alle van de firma, Krupp. Op grond der verkregen resultaten zal waarschijnlijk cle Bondsraad binnenkort overgaan tot ©en crediataanvraag voor aanschaffing van een bepaald aantal, batterijen houwitsers va.n 12 c.M De vraag «of deze batterijen ingedeeld zullen worden bij de verschillende leger afdelingen, of een afzonderlijk park zul len vormen, is nog niet beslist. Oostenrijk. De Keizer van Oostenrijk heeft de ont s'agaanvrage van dr. Ebenlioch, don md nister var. landbouw, niet alleen niet aan genomen maar hem zelfs zijn hooge inge- nomen heid betuigd met de wijze, waarop hij de zaken van zijn ressort heeft behartigd. Ba ion van Aehrenthal, de Oo-stenrijksohe j minister van buitenlandsohe zaken, en zijn i rt-a 1 ir.ausche ambtgenoot Tittcni, houden op hot oogenblik een conferentie te Salzburg, ter bespreking van de belangrijkste poli. tieke vraagstukken van den dag. Het hooggerechtshof te Weenen heeft het vonnis van het hof te Lemberg, waarbij SiozyrSki, de moordenaar van den Gallici- •sdhen gouverneur Potocki, ter dood werd veroordeeld, vernietigd en de zaak naar ge noemd' hof terug verwezenHet hof te Wee nen heeft deze "uitspraak gedaan op grond van de overweging, dat het vonnis van het hof te Lemberg van nul eu geener waarde was, daar genoemd hof ten onrechte het voorstel der verdediging, om de geestelijke vermogens van den beklaagde te onderzoe ken. had afgewezen. Rusland. Men zal dch herinneren, dat onlangs grootvorst Nikolaas Nfkolajewitej zijn ont- slag heeft gekregen als chef der landsverde diging. Thans wordt gemeld, dat grootvorst Sergius zijn ontslag zal krijgen als chef der artillerie. Turkije. I Men weet, dat de grondwet het aantal volksvertegenwoordigers bepaalt op één voor elke 50,000 mannelijke inwoners boven den leeftijd van zestien jaar. Nu bestaat er geen volledig uitgewerkte opgave omtrent de be volking van Turkije, maar een Turksch blad berekent, dat op grond van boven genoemden maatstaf het aantal Kamerleden 250 zal be dragen, terwijl het aantl kiezers 12,500,000 zal bedragen. De Senaat- zal zijn samenge- steld uit 83 leden De staking aan de Turksclie spoorwegen neemt grooter afmetingen aanook in Sa- lonti'ki staakt men. De treinenloop is totaal opgehouden en het postverkeer gestaakt. Ook duurt de staking op de andere lijnen I voort. Men meent 'waar te nemen, dat de staking van hoogerfhand aangemoedigd Wordt. De strijd der verschillende nationaliteiten in het Ottomaanse he rijk schijnt nog niet geëindigd. Er komen weer berichten van ge welddadigheden en moorden in Macedonië in het vilajet Salom'ki zijn een drietal Bul garen door onbekenden vermoord. In Klein-Azië hébben de jong-Turken tot dusver nog weinig aanhang en de afkondi- ging van de grondwet heeft dan ook, be- I halve in de centra, die min of meer „von j der Kultur beleckt" zijn, weinig geestdrift Igöwekt, en is zelfs hier en daar met- tegen zin ontvangen. Dit blijkt 'weder uit een tele gram uit Bagdad aan liet Berl. Tagéblatt. De jaardag van de troonsbestijging van Alb- dul Hamid, zoo wordt geseind, is hier even als andere jaren feestelijk gevierd. Bij dén wali was groote receptie en bij deze gelegen heid legden de waardigheidsbekleeders uit de provincie den eed op de grondwet af. 's Avonds was er illuminatie en vuurwerk. De bevolking betoont echter slechts ge ringe belangstelling in den nieuwen stand van zaken. De Arabieren beseffen slechts vaag, wat er eigenlijk veranderd is en de Koer denstam men weigeren zelfs beslist dé grondwet te erkennen en dreigen met gewa pend verzet. Ook in Zuidelijk Mesopotamië is de af kondiging zonder eenig enthousiasme ont vangen. Te Basra is zelfs, vooral bij de niet- M'ohammedanen, ontevredenheid gewekt, omdat algemeene dienstplicht ingevoeatd zal worden. En in Tuiksch Ara-bistan zullen de hervormingen, naar men uit Bombay meldt-, zelfs niet ingevoerd kunnen worden, wan neer men niet alle tfhans in functie zijnde bestuursambtenaren eerst door meer mo dern gleeinde vervangt-. De opening van den Hedzjas-spoorweg. De co-respondent van de Times meldt hierower het volgende: „Een groote schare van Mohammedanen uit alle oorden der wereld was samenge stroomd, om de plechtigheid bij te wonen. De leden der keizerlijke missie begonnen 's morgens de plechtigheid met het- opeen- den van gebeden op het graf van den pro feet. Vervolgens begaf zich die missie in plechtigen optocht naar de woning van den Moohafiz (prefect) van Medina-, wien zij hare gelukwenschen aainbood met den verjaardag van de troonsbestijging dés Sultans. N-ad'at de miss-ie zich van deze taak had gekweten, wendde ze baar schreden naar het buiten de stad gelegen station. De straten waren gevuld mot een dichte menigte pelgrims de stad bood een schllderachtigen aanblik door al die menschen in hun nationale klee- derdrachten. liet station zelf was door troe pen afgewet-, maar de daken van de gebou wen in de omgeving van het station Balgen zwart van de menschen. De eigenlijke openingsplechtigheid werd aangevangen door den groot-moefti van Da mascus, een eerwaardige figuur in lang af hangend gewaad, die een gebed opzond voor den bloei van den Islam. De reus achtige menigte deed op de woorden van den moefti telkens een eerbiedig „Amen" liooren en neeg telkenmale eerbiedig ter aarde Veldmaarschalk Kiaeiin pasja, dé militaire commandant, hield daarop een korte rede, waarin hij dank bracht aan de soldaten, die hun taak van den aanleg van den spoorweg hadden volbracht op een wijze, welke de hoogste tradities van het Turksclie leger waardig was. Na Kiazim spraken vele notabelen, die eveneens, onder luide toejui chingen van het volk, hulde brachten aan het leger. Een zeer welsprekende rede in gloedvolle bewoordingen werd. gehouden door een Egyptenaar, Ali Kiamil. Wij vieren van daag drie groote -gebeurtenissen, zoo zeade ihii de bedevaart naar Medina, de opening van den heiligen spoorweg en den eersten constitutioneelen verjaardag van de troons bestijging des Sultans. Het is de wil des profeten niet- geweest, dat de spoorweg de heilige stad zou bereiken, vóór de Cbalief zijn volk een grondwethad geschonken. Stormachtige toejuichingen volgden op dezo woorden. Na de rede van den Egyptenaar bracht Djevad pa6ja aan de troepen en de inge nieurs een boodschap van den Sultan over, waarin deze zijn bijzondere voldoening uit sprak «ver het aldus met succes bekroonde werk en de lijn officieel voor geopend ver klaarde. Uit een en twintig kanonnen wer den daarop saluutschoten gelost en de plech tigheid was gedaan. Na afloop der openingsplechtigheid begaf zich de keizerlijke missie naar de électriscih© installatie, die was aangebracht- tor verlich ting der moskee van het graf van den pro feet, en ook daar weiden verscheidene rede voeringen gehouden. Terwijl dé missie de installatie bezichtigde, kwam een telegram van de Veiheven Porte, meldende de be noeming van Kiazim pasja tot gouverneur- generaal van Heazjas. Kiazin werd in triomf op de schouders rondgodrgenMet de rech- teihand wijzend naar het graf van den pro feet-, zwoer hij alles te zullen doen wat in zijn macht was om de lijn tot Mekka te doen voltooien en de grondwet, te doen eer biedigen. De militaire kapel speelde den Ila midié-marsch en de menigte barstte in luide toejuichingen los. De leden der keizer lijke missie en alle waardigheidsbek loeders keelden daarop naar het graf van den pro feet terug om gebeden omhoog te zenden. De missie is den 2en weer uit Medina naar Konstairt inopel vertrokken Marokko. Do Matin weet mede te deelen, dat in de nota. die do rogeeringen van Frankrijk on Spa.nje zullen richten aan de mogend heden, die do akte van Algeciras hebben onderteekend, in antwoord op het- voorstel van Duitschland tot erkenning van Modley IJafid, Frankrijk en Spa.nje een reeks voor- waardon aan het oordeel der mogendheden zullen onderwerpen, die Moeley Hafid zal moeten aannemen, alvorens de mogendheden hem als Sulta.n va.n Marokko erkennen. Er zal ïi.l. van Moeley Hafid worden geëisebt, dat hij de akte van Algeciras aanvaardt, benevens de overeenkomsten, die tusschen Marokko en de mogendheden zijn aangegaan en tevens dat hij zijn broeder Abdel Aziz een toekomst zal bereiden overeenkomstig zijn positie. liet, sperekt vanzelf, voegt de Matin aan het bovenstaande toe, dat afgescheiden van deze nota, waarin de algemeene voorwaar den, die voor alle mogendheden van belang zijn, worden gesteld, Frankrijk zijnerzijds bijzondere voorwaarden zal stellen omtrent zijn optreden in Marokko. Koning Alfons van Spanje is Donderdag avond op zijn doorreis naar Spanje ©enigen tijd te Parijs geweest en heeft daar een onderhoud gehad met minister Pichon, dat, naar de Matin meent te weten, tot onder worp had de bovenvermelde nota. Kolommen vol schrijven de Europeeschc bladen nog over de Duitsche interventie. De Pa-rijse lie Times-correspondent keu- schetst ze a.ls het slaan op de groote trom in de stilte van den naoht. Wie dat doet, kan niet verwonderd zijn wanneer zijn buren hem boos en achterdochtig aankijken In een hoofdartikel vraagt de Times wat de Duitsche regeeriug met haar inmenging kan bedoeld hebben. Diende ze alleen om het Duitsche patriottische gevoel op te wek ken door sa bel gerammel Ook de Amerikaansche bladen beginnen mede te spreken en ook hier ontvangt DuitschTaud's optreden allesbehalve do sym pathie. Gelukkig wordt de toestand vereenvou digd door Aziz' berusting in zijn lot. Londen, 4 Sept. Aan de Times wordt d.d. 3 dezer uit Tanger geseind, dat Mtoe- gi's legermacht in het zuiden van Marokko overweldigd is door de Haflidische troepen. Mtoe-gi's 'broeder is gevangen genomen en na. Marakesj gebracht. Hij leed veel ver liezen. Er wordt 'bericht-, dat Mtoe- gi in zijn versterkt kasteel is omsin geld door stammen, die vroeger A'bdel-Azis ondersteunden, maai' tlhans tegen Mtoegi vechten. De vreugd over de overwinning van Mtoegi, den trouwen aanhanger van Albdel Aziz, is van korten duur geweest. Hij zóu volgens Fransche berichten de hafidisten met verlies van 500 man verslagen hebben, ja, zegevierend Marakesch binnengetrokken zijn. Glaoei, de gouverneur van Marakesch zou gesneuveld, de ka id Anfloes door deu Hahastiam vermoord zijn en Glaoei de jon gere zoo in het nauw zitten, dat zijn capi tulatie aanstaande was. Het laatste bericht uit Tanger, d.d. 3 dezer luidt ©venwel, dat Mtoegi's leger in Zuid-Marokko door de hafidisten is over weldigd. Dat zijn broeder, die het leger aanroerde, gevankelijk naar Marakesch is gevoerd met veel buit. En dat- Mtoegi zelf in zijn vesting belegerd wordt. De stammen die hem te voren ten behoeve van Aai?, steunden, vechten nu tegen hem. Mag men den Parijschen correspondent der Ti-mes gelooven, dan geeft Abdel Azaz thans ook toe, dat zijn zaak hopeloos ver loren is. Hij gaat met zijn harem en gevolg een Jiceve in de buurt- van Casablanca be wonen en zal zich zoolang op eigen kosten onderhouden tot een regeling verkregen is, waardoor hij naar het buitenland zal kun nen gaan met een jaargeld, overeonkomen- j -de met zijn behoeften en waardigheid. Egypte. i Uit Kaïro wordt geseind, dat de K opti sche advocaat Fanus een Egyptische partij heeft gesticht, met het volgende program onafhankelijkheid van Egyptegölijko rechtspraak voor het geheéle land en een uit t-wce Kamers bestaand parlement, waar in slechts door liet volk gékozien Bgyptena- ren zitting zullen 'hebben. Perziê* i De toestand is te Tebris, zoo mogelijk nog dreigonder geworden. De anti-royalis ten wie.' bronnen van inkomsten zijn op gedroogd, zijn voornemens, de wijlk, waar do olilistenen wonen, tot het opbrengen ecner afzonderlijke belasting te dwingen. Mot het oog op den toestand van fanatieke spanning, schijnen de Britsche onderdanen aan zeer ernstige gevaren blootgesteld, zegt de Times." Volgens berichten üit a-ndere bron, zijn I do aiiti-royalisten schijnbaar lang zoo sterk niet meer overtuigd van hun goed succes. Ten eerste zijn zij bang voor de dagelijks zich vermeerderende troepen van den éto- dolijken gouverneur, Ain-ed-Dauleli, en voora-1 voc zijn sterke artillerie, om aan 't noodigo geld te komen. De kraaht van hun tegenstand hangt voor een deel van een 200-tal Kaukasiërs af, soldeniers, die moei lijk te regeeren zijn, en die betaald moeten - werden. I Een djeel der an t.i-royalist© npartiji ver klaart, dat, al zouden de royalisten ook

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1