Mededeeling volgde van de door de oom missie voor technische oaken en door do verkiezings-commissie in zake de overeen komst betreffende de vaststelling van de tarieven gehouden verkiezingen voor de Tar rievencom missie. Vervolgens kwamen aan de orde eenige verkiezingen, nl. voor de bestuurscommissie van het "ondersteuningsfonds, de commissie uit de directies samen te stéllen, en van de vcrkieziingscommissie volgens de overeen komst in zake de tarieven. Do aftredenden werden herkozen, terwijl ir. de plaats van de Oostenrijksdie spoorwe gen, die door den Staat zijn geannexeerd, vertesenwoordigers van andere Oostenrijk- sohe maatschappijen werden gekozen. Het Dag. Best. werd in zijn geheel ver kozen en de heer Voorhoeve richtte, spe ciaal tot den voorzitter, een woord van hulde. Ten slotte kwam aan de orde de bepaling van de plaats, waar de volgende vergadering zal worden gehouden. Boedapest werd daar toe aangewezen. H oord-Ne de rl andsche Opera. Het tableau de la troupe van de Noord- Ned. Opera is thans officieel als volgt: BeheerMej. Cateau Esser, directrice der Vereen, t. b. v. Voc. en Dram. Kunst, artistiek leidster; Henri Maal, hoofdadmi nistratie p.p.Francois Rasse, le kapel meester; S. Boons, le regisseur. Zang-personeelSopranen: mevr. B. Ju- de IsKamiplhuijzen, mej. Andrine Stavelli (coloratuur,), inevr. v. d. Hoeck, mej. Greta Jonkers, mej Francisca Fischer, mej. Ca rolina Prijes, mej. Greta Hartemezzo's en altenmevr. ArensCallemien (als gast), mej. Irma Limn, mej. M. Veathage, mej. Marie v. Eijsendijok, mej. v. Westerhoven. Tenorende heeren Hans Ellenson (v. d. Weener Hofopera en Hofopera te Wiesba den), Jac. Urlus (als gast), Chr. W. F. de Vos (als gast), Anton Moeder (als gast), Maurice Vigeveno, Job. Hinz, M. Kapper. Baritons: de heeren Henri Miaal, A. v. d. Hoeck, Paul Pul, A. J. Schumacher. Bas sen de heeren F. H. van Duinen, G. Leen- ders, A. Dirks (bas-bariton). Het- geheel© nieuwe koor bestaat uit 50 'dames en heeren. Kapelmeesters en repetiteursFranjois Rasse, le kapelmeester; Jan van G'ilse, 2e kapelmeesterCorn. Spruijt, repetiteur J. F. Stoetz (leeraar aan de school der Vereen, t. bev. v. Voc. en Dram. Kuoist), solo en koor. Het orkest bestaat uit 48 leden. Het tooneelorkest uit 15 leden. Het corps de ballet bestaat uit 16 dan seuses en 1 solo-danseres. Costumes worden geleverd door den heer Andre HClsioot. Coiffures door den heer H. Miohels. Voor ihet a.s. seizoen zijn overeenkomsten gesloten met Felix Weingartner, die per soonlijk zijn opera Geneeius komt dirige ren en met dr. Zoellner, die zijn opera Die Versunkene Glocke komt dirigeeren. Met andere componisten wordt ondeilkandeld met hetzelfde doel. De openings-gala-voorstelling zal plaats vinden op 2 Oct. in den Stadsschouwburg, de tweede voorstelling Zaterdag 3 Oct. in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, met Tannihauser, van Rich. Wagner, waar van de'eerste 'bezetting is alls volg: Tann- hauser, Jao. Urlus, EHisa'betih mevr. Judels Kamphuijzen, Venus mevr. ArensCal lemien, Herdersknaap mevr. Van der Hoeck, Wolfram de heer Henri Maail, Landgraaf de heer F. H. van Duinen, Walther, de heer Anton Meeder, Biterolff de heer Paul Pu'l. Reimar de heer G. Leenders, Hein- rich de heer Joh. Hinz. Dirigent Franjois Rasse. Regie S. Poons. De monteering van het geheel© eerste be drijf, hetvwclk zonder coupures wordt uit gevoerd, geschiedt evenals de geheefle opera uitvoering, op de wijze door Rich. Wagner aangeduid Ten to o n s te 11 i ng voor het Koffie huis- en Restauratiebedrijf. f In het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam is Dinsdag geopend de Int. Tentoonstelling voor het koffiehuis- en restauratiebedrijf. Iets specifiek Nederlandseh heeft zij niet. Het hotel- en reiswezen is nu eenmaal internationaal en wie een volk wil leeren kennen, moet dat tegenwoordig niet meer in de café's en restau rants doen. De tijd der oud-Hollandsche taveer nen en kroegen, waaraan de historische afdee- ling der tentoonstelling herinnert en waarvan vooral de 17e eeuwsche schilderschool eene kleu- l rige illustratie biedt, is voorbij. Wij zijn op uni- verseelen leest geschoeid, maar onze bijzondere voorliefde voor goed eten on drinken is blijven - bestaan, en uit dit oogpunt gezien is er dan ook veel kans dat de tentoonstelling in het Paleis zich indruk bezoek zal mogen verheugen. Een hiaat vertoont de tentoonstelling, dat den jourmand naar den bloede moet treffen. Er zijn geen gedekte tafels te zien, geen blanke damas ten velden vol kr istalf Ion leer ingzilverKohtjes en bloemenweelde. Het is een slechte tijd in zaken, en. de animo voor dit onderdeel dor tentoonstel ling bleef sluimeren, ondanks alle pogingen. Maar de flesch staat op de uitstallingen in dicht aaneengesloten cohorten. Anti-alcoholische cari- caturisten vinden hier een dankbaar arbeidsveld, lu iederen vorm, naar iedere stemming haast, is zij vervaardigd, terwijl de kruik haar oorspron kelijk karakter bieef behouden. Hoekig en rond. lichtzinnig en bezadigd, arm en rijkis de flesch. Boven alles uit verheft zij zich in het midden van de groote zaai tot eene pyramid© van de Delftsche slaolie. Het is een triomfante lijk monument van onze nationale industrie, ge lijk de afdeeling Poeldijk van de combinatie „Het Westiland" den bloei van den inheemschen vruchtencultuur verzinnelijkte. Prachtige ap pels, druiven en meloenen prijken in eene reu- zenvaas en storten omlaag uit vier groote horens van oveiwloed. Wat een sap en kleur. Waarlijk, deze tentoonstelling kweekt honger honger en uithuizigheid. Men wandelt er rond in eene omgeving van blanke pannen, ge zellige fornuizen, kunstige puddingen, vette Edammer kazeil, fijne chocolade en suikerwer- ken, bruiechend bier, schuimende champagne, blozende roode wijn. In gedachten plaatst mon do nikkelen koffie ketel ergens in de kille wachtkamer van een verlaten station op een wintermorgen. Het vlam metje wakkelt in den voet, verkwikkende damp slaat op. De firma Lipton richtte op het podium der groote zaal een ruim paviljoen in voor haar product, de thee. Groote muurschilderingen ver tellen van het land van herkomst. Voor in de groote zaal prjjkt op den raad van een reuzen- portderspet, den bekenden naam van liet. Ameri- can-hötelin de eerste zyzual aan de tuinzijdo is een fragment van een wijnkelder te zien. In den ouden., door vocht en vuil aangebakken, muur rusten, links en. rechts buikige vaten vol zoeten wijn. De historische afdeeling is te vinden in de zij zaal aan den kan.t van het Frederiksplein. Zij ont<stond uit de samenwerking van de firma's A. W. P. de Vries, Speyer en Delaunon. De in zendingen hebben voornamelijk betrekking op Amsterdamsche driiikgelegextheden en huiselijke smulpartijen uit de 17de en de 18de eeuw. Ver der is er een 18de eeuwscli interieur de taiel draagt een last van prachtig eetgerei, en, een 17de eeuwsche lntrgeromgeving, waarin kruikjes en roemers een hoofdrol spelen. De wanden van, de afdeeling zyn versierd met w ijnkannen, snot neuzen., tabakspotten en dergelijke. De officieele opening vond Dinsdagmiddag plaats in de schouwburgzaal, waarvan het too- neel vóór het scherm met hoog opgaand groen versierd was. De voorzitter van het comité van organisatie, de heer G. J. Bartman, sprak een welkomstwoord en dankte allen., die tot de wor ding der tentoonstelling medewerkten, in het bij zonder de exposanten en het eere-comité. Daarna gal tie voorzitter van het eere-comité, de lieer C. N. J. Moltzer J.E.zn., uiting aan de waardeering, welke hij gevoelt voor ihet streven dor vereeniging Vergunning, de moeder der expositie. Hij wees er op, dat zij het zedelijke peil van de vakgenooten wü verhoogen, invloed tracht uit te oefenen, waar het de belangen van haar leden geldt by regeer ing en volksvertegen woordiging en zooveel in haar vermogen is, tracht to waken tegen drankmisbruik. Een treffend voorbeeld hiervan biedt de af deeling Alkmaar, die geldelijken steun verstrekt voor de bestrijding van drankmisbruik onder de lotelingen. Ten slotte wenschte Spr. de vereeni ging geluk met de totstandkoming van haar werk, dat voorzeker de nijverheid ten goede zal komen. Met hot speleu van de volksliederen door liet aanwezige muziekeorjs werd de plechtigheid ge sloten. Verzekering-Coöperatie. Bijna nergens heeft het idee van coöperatie meer ingang en tevens met meer succes iu de praktijk toepassing gevonden als juist onder de landbouwers. Geen wonder dus, dat zij bij de verzekering van hun paarden en vee van een zelfde denkbeeld, zijn uitgegaan, 't Gevolg hier van is geweest de oprichting van tal van zooge naamde plaatselijke onderlinge fondsen. De voordeden van een dergelijke wijze van verze kering springen dan ook direct in 't oog: lo. is ze weinig kostbaar, daar jaarlijks niet meer aan omslag wordt betaald, als werkelijk aan sciiode is geleden, terwijl de kosten aan ad ministratie, taxatie enz. zeer gering zijn. 2a. geeft ze gelegenheid tot een gemakkelijke en toch scherpe controle over de verzekerde die ren en hun behandeling, immers de leden van een fonds kennen elkaar van nabij en oefenen wederkeerig toezicht uit. Waar nu echter zooals gezegd premie wordt betaald naar rato van de geleden schade, waarvan de hoegrootheid telken jare verschilt, ja dikwerf groote ai wijkingen vertoont, daar zal in dezelfde mate de hoegrootheid van den jaar lijks te betalen omslag varieeren. Garantie zekerheid het grondidee toch van de verzeke ring dat de verzekerden op een gegeven oogenblik niet voor een belangrijke uitgave aan omslag te staan komen, bestaat hier dus niet. Vooral voor den minder kapitaalkrachtigen land bouwer levert deze wisselvalligheid in den jaar lijks te betalen omslag, dit gemis aan zekerheid, een groot bezwaar op, maakt hem afkeerig van 't assureeren zijner veestapel en zooals de praktijk leert geelt in 'x algemeen herhaalde lijk aanleiding tot ontevredenheid en dientenge volge uittreding, zoodat ten slotte menig fonds bij gebrek aan voldoende deelname te gronde gaat. Dit nadeel van groote schommelingen in den omslag wordt nog dos te meer gevoeld naarmate de onderlinge fondsen op beperkter terrein, met een geringer aantal deelnemers werken. Zoo vindt men hier te lande, volgens de verslagen en inededeelingen van de directie van den land bouw over 1907, niet minder dan 377 paarden-, 748 vee-, 56 varkens-, 55 schapen- en geitenfond- sen of totaal 1236, terwijl de omslag per f 100 geschatte waarde bij de paardenverzekeringen wisselde tusschen f 0.85 en f 2.83, bij de veever zekering tusschen f 1.08 en f 4. Waar nu boven dien de laatste jaren zooveel wordt gedaan tot verbetering van paard en rund, waardoor do waarde der diereu belangrijk stijgt en dienten gevolge aan de fondsen wegens de grootore te dragen risico's steeds zwaardere ciscken worden gesteld, daar mag terecht worden gevraagd of al deze onderlinge organisaties ook onder minder gunstige omstandigheden, wel voldoende in staat zullen zijn aan haar doel te blijven beantwoorden en genoeg levenskracht bezitten voor een verder voortbestaan. Aan de hand van de praktijk is het antwoord niet twijfelachtig. De groote kweste is nu echter, hoe zooveel mogelijk de nadoelen van bovenbedoeld© wijze van verzekering te elimineeren, tie bezwaren der onberekenbare premieschontmelingen te onder vangen, zonder ook maar ©enigszins de voor- deelen daaraan verbonden, te verminderen. O. vindt dit vraagstuk zijn oplossing in centralisatie en onderlinge reassurantie van de verschillende plaatselijke fondsen, met behoud evenwel voor ieders zelfstandigheid en onaantastbaar beheer, op de wijze zooals dit in Duitschlamd reeds met succes in praktijk is gebracht. De onderlinge organisatie elkaar op die wijze steunende, wor den dientengevolge op soliederen grondslag ge vestigd en verkrijgen een grooter weerstandsver mogen, waarvan zy het gemis maar al te vaak hebben gevoeld. Opmerkelijk is het nu en vvy hebben er ons reeds meermalen over verwonderd dat een praktische toepassing van bovenvermeld denk beeld hier te lande tot dusver is uitgebleven. Thans kan worden melding gemaakt van do oprichting der „Centrale Verzekering-Maat schappij voor paarden en vee", gevestigd te Zwolle, die zich ten doel stelt een dergelijke regeling tot stand te brengen en aldus tracht te voorzien in een reeds lang gevoelde behoefte. 0. m. hebben de volgende heerenW. A rends te Ruinerwold, G. Dallinga te Bellingwolde, Ju les van Hasselt te Kampen, H. W. Kuhin te Na ar den, J. G. van Nes van Meerkerk te Zwol le, G. Nobel to Lutjewinkel, mr. A. E. baron, van Voorst tot Voorst te Zwolle, mr. R. H. ba ron de Vos van Steenwijk te Arnhem en H. J. Zijlstra te Zuurdijk zitting genomen in den raad van commissarissen. (Overgenomen uot de Zwolsche CJt.) Een eigenaardige quaestie. In den Boud van Textielarbeiders de Een- draoht zijn ernstige geschillen gerezen. Toen de staking bij de firma Ter 'Horst te Rijssen uitbrak, was de Eendracht er bij betrokken met pl. m. 50, Unitas met 500 leden. Toch werd besloten de stakers gelijik-op, voor ge zamenlijke rekening te ondersteunen. Do steun vloeide zeer ruim, vooral van de zijde der moderne arbeidersbeweging, in veel min dere mate die van den kerkelijken kant. Do penningmeester van de Eendracht inde f 40.000, waarvan zijn uitgekeerd f 28,000, Unitas keerde van de ontvangen f 28,000 f 26.000 uit, zoodot reep. in kas bleven na het eindigen van de staking f 12,000 en f 2000. Wat nu te doen met die bedragen Dooi den voorzitter van de Eendracht is de verklaring afgelegd, dat Unitas niet de minste aanspraak kan maken op de f 12,000 bij de Eendracht in kas. Toch is het besluit genomen om Unitas van dat bedrag f 3000 af te staan. Het gevraagd advies aan het N. V. V. luidde dat h. i. Unitas niet bet minste recht op die gelden kon doen gel den Het- hoofdbestuur van de Eendracht vroeg hierop rechtskundig advies, hetgeen luidde, dat Unitas wettelijk recht op een deel der som kon doen gelden. Het N. V. V. won eveneens rechtskundig advies in bij den rechtskundigen adviseur van den Dia- mantbewerkersbond, die als zijne meening te kennen gaf, dat de gelden konden wor den teruggevorderd door de gevers. De meerderheid van het hoofdbestuur be sloot evenwel niet af te zien van haar geno men besluit om f 3000 aan Unitas uit te keeron. De minderheid stelde, vóór de be slissing viel, voor een buitengewoon congres in zake deze kwestie uit te schrijven, wat is afgestemd. De minderheid achtte zich niet langer verantwoord en schreef te zamen met eenige leden van het bestuur der afd. En schedé de af deelingen aan, om het hoofd bestuur op te dragen een buitengewoon con gres uit te schrijven. Naar aanleiding hier van is toen één lid van de minderheid in hst hoofdbestuur geschorscht. De minder heid hoopt alsnog dat tot het uitschrijven van een buitengewoon congres zal worden besloten. Een gi r o o t fa, i 11 i s s e m e n t. De heer wijlen Friedrioh Hes&e te Groningen, droef in zijn leven handel op Japan, Duitschland en China. Gisteren is door de rechtbank de nalatenschap failliet verklaard Het tekort moet in dit faillissement kolos sale sommen bedragen. Een Duitsche firma b. v. heeft alleen e©n vordering van f 60.000. „Wekker". Door luitenant-generaal Rost van Tonningen, legercommandant, in Ned.-lndië, is tegen dén directeur van de Avondpost een klacht -ngediend bij den of ficier van justitie te s Gravenliage, naar aanleiding van de in de Avondpost geplaat ste artikelen van „Wekker", en de daarop gevolgde uitgifte van die artikc-'oD in bro churevorm. (Avp.) Frans Rosier opnieuw ontvlucht. Nader verneemt men "hieromtrent het vol ger de Donderdag werd, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, voor de patiënten het gebruikelijke feestpartijtje gegeven, waaraan ook Rosier deelnam. Na afloop van het feest, te elf uur, werden de patiënten naar hun respectieve slaapgelegen heden overgebracht. Rosier werd, omringd door eenige bewaarders, overgelbradht naar de versterkte afdeeling. Op weg daarheen verbrijzelde hij plotseling, in een van kleine glasruiten voorzien raam twee glasruiten met de daarin zich bevindende sponning en sprong door die opening naar buiten. De hem geleidende bewaarders trachtten hem nog te grijpen en vatten hem bij het doorklimmen aan zijn jas, doch men bleef met de jas in de banden alleen binnen staan, terwijl R. ziöh reeds buiten bevond en de gelegenheid had, zich uit de voeten te maken. Ijlings liepen de bewaarders naar buiten, en zoekende, vond men aan den waterkant der haven, die het gestaöht omringt, de ove rige kleedingstukken van den vüucbtóling, doch hijzelf was verdwenen. Alleen zijn on- detibroek vond men niet, zoodat hij, alleen van dat kleedingstuk voorzien, in de vrij heid terugkeerde. Het vermoeden bestaat dat hij, na zich eerst in allerijl van de noodige kleeding stukken te hébben ontdaan, de pl.m. 120 M. breede haven is overgezwommen Den geheelen nacht is naar den vluchte ling gezocht, doch hij werd tot heden niet gevonden. Geheel Medemlbflak was des nachts op de been en men veikeerde blijk/baar allen onder de vrees van dezen gevaarlijken krankzinnigen misdadiger. De directeur was juist met verlof afwezig De speciale verslaggever van de Tel méldde Vrijdag uit Medemblik. Heel Medemblik is in rep eu roer door de ontvluchting van Frans Rosier, vooral in Gen omtrek maakt men zich duchtig be vreesd over de ontsnapping van dezen be ruchten misdadiger. Rosier weid in den laat'sten tijd nog steeds kunstmatig gevoed, overigens hield hij zich zeer rustig, zoodat de onderdirecteur Seigsina, die tijdens het verlof van de direc teur, diens functie waarneemt, er geen be zwaar in bad, dat Rosier Donderdagavond deelnam aun een feest, gegeven ter eer© vau de Koningin. Dit feest had) plaate in de recreatiezaal. Deze zaal dient Zondags voor kerk en doet overigens dienst voor alle fes tiviteiten in het gesticht. Te elf uur was het feest afgeloopen en gingen het eerst de vrou wen naar haar afdeeling. Vervolgens wer den de mannen, onder toezicht van een aantal bewakers, naar de voor hen bestem de afdeeling geleid. Om echter deze afdee ling te bereiken, moet men een 17 .meter lange gang door. welke loopt langs den bui tenkant der zaal en waarvan de ramen uit komen op de z.g. Noorder tuin. Alles ging in volmaakte orde, toen Frans Rosier plot seling vooruit rende, een ruit insloeg, de roede stuktrapte en naar buiten sprong. Er ontstond ©en paniek onder de verpleegden, waardoor het voor de bewakers niet mogelijk was, Rosier onmiddellijk na. te zitten. Wel greep oen van de bewakers den vluchteling bij zijn jas, maar Rosier glipte uit dit kleedingstuk en liet dit achter in de handen van den bewaker. In plaats dat de bewakers hem door het raam volgden, liepen ze eerst de gang door en kwamen zoodoende in den tuin. Van den vluchteling was toen geen spoor meer te ontdekken. De Noordertuin is omgeven idoor oen ijzeren hek, waarvan, voor het gemak vau eventueele vluchtelingen, de pennen omgebogen zijn. Een oude vrouw met rheu- matische ledematen, zal zelfs geen moeite hebben oven- dit hek te klimmen. Achter dit hek ligt de haven. Frans beeft zich dus blijkbaar te water begeven, wat ook blijkt uit zijn bovenklecren, die ge vonden werden aan den kant. In oen paar slagen kan hij den openbaren weg bereikt- hebben en is daarna in den p?k:lon'kerc?n nacht verdwenen. Sinds heeft men niets meer van hem ge zien of gehoord. Men vermoedt, dat hij zoo goed als naakt het gesticht verlaten heeft. Giste rennacht word! bij een boer in don Turf- boek een Engelsch hemd en een wit boeze laar gestolen. In Medemblik wordt nooit iets ontvreemd, zoodat men dezen diefstal nu in verband brengt met de ontsnapping van Rosier. Bovendien hoeft een Medem- blikker verklaart, te vier uur ongeveer, op Keern, een straat te Medemblik, een per soon te hebben gezien, die een wit hemd aan had, en dacht toen met een schilder te doen te hebben. Onmiddellijk na de ont vluchting werden de brigadier en de veld wachter van Médemblïk gewaarschuwd, die per rijwiel den omtrok afzochten, na eerst de geheel e stad, elk hoekje en gaatje te heb ben doorzocht. In de buurt staan eenige onbewoonde molens, waar indertijd Volfcman zich schuil heeft gehouden. Ook dezen werd on onder zocht, doch zonder resultaat. Overal in den omtrek zijn posten uitge zet, ook Hoorn werd met. de ontvluchting in kennis gesteld. Mr. Karaten, de officier van Justitie te Alkmaar, is te Medemblik gearriveerd, in verband met Frans Roöier's ontsnapping. Nader meldt een ooggetuige: Het strijk orkest vau het muziekgezelschap Euterpe" luisterde den feestavond in het krankzinni gen gesticht op. Toen de uitvoering geëindigd was. wer den de gevaarlijke verpleegden, uit de ver sterkte afdeeling, als Frans Rosier, tusschen 2 verplegers en een hoofdverpleger wegge leid. In de gang drong Rosier zijne ver plegers op zijde en wrong zich door een tweetal zeer kleine ruitjes. De oppassers wilden hem grijpen, doch de andere patiënten verhinderden hen daar in. Het schoen een complot te zijn, want wie Rosier wilde grijpen, kreeg een slag iu het. gezicht. De hoofdverpleger, die hem bij zijn boenen wilde vastpakken, kreeg een vuistslag tegen het gelaat, terwijl zijn handen werden vastgehouden. Iloe Frans Rosier zich door die kleine ruitjes wrong, is een raadsel, want. het bleek voor de bewakers onmogelijk hem langs dien weg na te gaan. Na de eerste schrik weerklonken 'de nood- fluitjes en ging men van alle kanten den vluchteling na, doch toen bleek het reeds te laat. Een gerucht luidt, dat Rosier gezien is in de Brake, den weg, die van Medemblik naar Oostwoud loopt.. Op 20 Februari 1906 ontsnapte Frans Ro sier eveneens uit het krankzinnigengesticht te Medemblik. Reeds toen werd overal in den lande gevraagd, hoe men de maatrege len heeft kunnen verzuimen, om een tweede ontsnapping te voorkomen. Inderdaad, is Frans voor 20 Februari reeds eenmaal ont snapt uit Medemblik. Hij begaf zich toen naa> Aerdenhout, waar hij, na eenige dagen zwervens, werd gevat. Thans stelt men zich voor de derde maal de vraag. De vorige keer werd Frans vóór zijn ont snapping in de ziekenzaal verpleegd, waar hij zich kunstmatig liet voeden, 's Nachts stond hij op en trok een bewaarderspak aan. bra., een kastje open in de badkamer, stal daaruit een scheermes en f 13,50 en wist daarna door een luchtkoker op den zolder te komen, van waar hij door een venster naar buiten klauterde. Hij begaf zich daar na naar Haarlem, waar hij in den loop van enkele dagen door verschillende personen werd gezien. In het gesticht te Medemblik had hij, zooals later bleek, op een muur de volgende versregels achter gelaten Hier temt men allerhande snaken, Maar Frans Rosier zal men niet tam kun nen maken. In gansch Nederland werden justitie en politie aan het werk gesteld om den vluch teling te arresteeren. Een hooge premie werd uitgeloofd voor dengene, die aanwij zingen kon geven, welke konden leiden tot de arrestatie van Frans. In de bladen re gende het berichtjes van menschen. die Frans meenden gezien te hebben. Menigeen schafte zich een revolver aan, om voorbe reid te zijn op een bezoek van den moor denaar. Ondertusschen had op 6 Maart de arresta tie van Frans Rosier te Utrecht plaats. De heer L. aldaar, liet zich in de Slachtsteeg, circa 11 uur in den morgen van dien dag scheren. Toen hij binnen kwam, was reeds een bezoeker onder het mes, waarin hij Frans meende te herkennen. Toen do man vertrok, werd dj politie gewaarschuwd, die den onbekende naar het logement „Azariël" in de Waterstraat, zag gaan. De bewuste trad daar rustig binnen en trachtte, aan een tafel gaande zitten, zijn gelaat achter een courant te verbergen. Zonder dralen werd de verdachte gevat. Bij fouil'leering bleek, dat hij een vrij aanzienlijk bedrag aan geld bij zich dToeg, benevens een revol ver, groot kaliber, met 25 scherpe patro nen. Het wapen stond niet in rust en kon dus elk oogenblik worden gebruikt. Frans droeg werk manskieeren, zijn haar was kort geknipt en geverfd. Door een toeval kon hij geconfronteerd worden met den veld wachter Vermeulen, uit Den Haag, die hem indertijd naar Medemblik had. gebracht, en hem dadelijk herkende. Voorts doelen wc liier nog iets omtrent zijn levensgeschiedenis modeAJs kind op school bestal hij zijn makkers al. Veertien jaa/v oud kreeg hij zes maanden gevange nisstraf, wegens diefstal van vee uit 'n wei de. Op zijn 16e jaar beging hij weer 'n dief sta., waarvoor hij lh jaar kreeg. Neuwe- lijiks ontslagen, ping hij weer iu de ceil23 jjiarpuid flLcp) hij wegens diefstal miet braak opn ie'u w een veroo rd eel ing op. Thans tküb 5 jaar. Hij was toen 28 jaar. Enkele maan den daarna stond hij .terecht wagons de afdreiging tegen de wed. Van Dregt, te Haarlem Daarvoor kreeg hij 12 jaar en bovendien 6 jaar voor 'n ander feit. Van z'n 14e tot z'n 31ste jaar bracht hij dlus 14 jaar in de cel door. Slechts drie jaar was hij vrij Het gerucht schrijft hem mede plichtigheid toe aan den moord op de oude vrouwtjes aan den Raownaingjél, on 'ie op juffrouw Van Woemen, in 1902. Deze laat rio zaak bracht do justitie ,op het spoor van do afdreiging te Haaiflem. Nai oon ilaf-gdlurige instructie door de Rotteydomeehe .Justitie werd' Frans Rosier in een rapport van dr. G. Jolgersma on dr. C. Wfnilcl er, tijdlende verklaard aam inaania epileptica. Op bevel van de rechtbank werd Frans buiten vervolging gesteld. De rechtbank beval zijn opsluit ing in een krankzinnigen- gestich-Hij werd toon naar Medemblik overgebracht, waar hij tot nu toe qpgeèlo- ten werd gehouden. De procurour-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam, tevens directeur der rijkspolitie, verzond gistermorgen naar alle richtingen telegrafisch verzoek om opspo ring, aanhouding en bericht. Als bijzonjder signalement werd opgegeven.niet ge kleed in gestichtskileeding, roode snor en km baard. .Deze laa.-te zal Rosier wed da delijk hebben afgeknipt. Gistermorgen js jn het 'kantoor der firma Roezen te Óverveen ingebroken. Een ruit werd ingedrukt en een rijiwiel gestolen. Die kan Rosier noodig gehad hébben, denkt men en schuift do inbraak ais vast op zijn reke- ning. Langs den spoorvvegtelegraaf werd de ontvluchting vai> Rosier naar Haarlem geseind, omdat vermoed werd dat dé gevreesde misdadiger de boeohrijk© stre ken van die stad zou opzoeken om zich schuil te houdenbovendien voor Haarlem, had Rosier altijd een oude liefde. De ge- heele Haarlemsche recherche werd terstond gealarmeerd op rijwielen trokken de poli tiebeambten er op uit xn verschillende rich tingen, speciaal naar den kamt van Alk maar. Tot heden waren alle pogingen, inge steld om Rosier te vinden, nog vrujahte!oo&. Ten stadbuize te 's Gravenhage is een bedrag' vam ongeveer f 200 ontvreemd, zij nde liet bedirag in dé 'kas der legeegel- den. Do beboerende aanibtenaar had des namiddags, vóórdat hij zijn kamer verliet, nog geconstateerd, ,dat het geld er was, doch toen hij 's morgens weer op zijn bu reau kwam, was hot geid, dat- bewaard wordt ,in een kastje, 't welk men in twee de kast was gesloten, verdwemen. Omtrent den diader tast men in het duis ter. Twee kindereu gestikt. Gis terenmiddag heeft een betrekkelijk, onbe- teekenende brand te Amsterdam een twee tal slachtoffers gemaakt. In de Frederikstraat, de laatste straat aan deu Overtoom, woont cp no. 36, drie hoog, het gezin van de glazenwasscher J. F. JKaüser Gisterenmiddag omstreeks half drie ging de m-jeder even een boodschap doen en liet haar twee zoontjes van 5 en 2 jaar alleen achter, terwijl ze de deur va.u buiten op slot deed. Do oudste jongen heeft toen waarschijn lijk een doosje lucifers gevonden, en is daar mede gaan spelen. Het een of andere voor werp heeft vlam gevat, en van schrik is hij toen in bed'gekropen, onder de dekens, ter wijl zijn jongste broertje achter zijn wieg is weggescholen. Het vuur kon zoo ongestoord zijn gang gaan, en toen rook en vlammen eindelijk naar buiten drongen, en verrie den, wat er aan de Hand was, kwam hulp te laat Door het. geschreeuw van de buren werd de moeder, die inmiddels was terug gekomen, en op het portaal twee hoog met een van de buren stonci te praten, gewaar schuwd. Ze snelde aanstonds naar boven, maar de vlammen sloegen de deur reeds uit haar tegemoet, zoodat rij noch iemand an- ders de kamer meer dorst, binnengaan. Toen de eerste brandweerwagen verscheen vond de bemanning slechts de lijkjes vau de twee kinderen. Ze hadden geen brand wonden kregen, maar waren 'beiden door den rook gestikt, zooals de arts Meteler- lcanip Gappenburg, door de politie gehaald, moest constateer enHet vuur wlas men heel gauw meester met eenige stralen op do Vecht leiding. Een naastgelegen woning van perceel 34 - deze twee perceelen hebben een gemeen schappelijk, heel smal, trappenhuis be kwam ook nog «enige schade. De vader kwam een half uur na de ramp thuis e;; vond zijn wanhopige vrouw bij de lijkjes van zijn jongens. Ze werden por brancard gebracht tiaar het lijllo&nhuisje in dc Rover Anslodwarsstraiat. De inboedel, nageuoeg geheel verbrand de, was niet verzekerd. Het bdussohings- werk geschiedde onder leiding van den com mandant der brandweer, den heen J. Meyer. Overreden. Te Oestgeest, waar men nog geheel vervuld is met het noodlot tig overrijden van een vijftienjarig meisje met doodélijk gevolg, is Donderdagavond op bijna dezelfde plaats weer een dergelijk on geluk voorgevallen. Een knaapje van zeven jaar, zoontje van deu koetsier Juff er mans, speelde op straat, toen een automobiel aan kwam. Het jongetje schoot juist achter «en wagen vandaan, welke voor de werkplaats van een wagenmaker stond, terwijl de auto kwam passeeren, welke niet- hard reed. De bestuurder, die liet v-ngeluk niet kon voor zien, kon het voertuig niet meer stilhouden. Hem treft echter geen verwijt. Dr. A. H. Oort, eerste geneesheer aan het sanatorium, 'bood ook nu weer zijne diensten aan. Hij achtte de erwonding, voorname lijk aan het hoofd, van zeer ern&tigen aard en gebood opneming in het Akadémisch Ziekenhuis te Leiden. De toestand van den man en de vrouw, die Donderdagavond nabij Prome nade te 's Gravenhage door de eleotrische tram werden overreden en thans in het ge meenteziekenhuis worden verpleegd, is naar omstandigheden redelijk. Do in het Militair Hospitaal opgenomen milicieu, oen grenadier, wiens familie to Groonloo woont en die door die Staatsspoor- stoomtram werd overreden, bevindt zich nog steeds in bedenk»!ijken toestand. School- en Kerknieuwe, Neder 1. Zendingsvereeniging. De ontvangsten van de Nederl. Zondingsvereeni- ging hebben volgens het laatstverschenen Orgaan dier Vereeniging no. 9, van 16 Juli tot 15 Aug. 1908 bed,ragen de som van f 3148.60^, waaron der begrepen is f 485171 i van de opbrengst der stuiversoollecU'van de afdeeling Rotterdam aan, contributie f 127.25, van G. G. f 400, van

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3