BINNENLAND. chef der geheime politie, nadat Alberti zioli had aangegeven, naar den minister van justitie Hoegsbro is gegaan, om hem kennis van het gebeurde te geven. Hoegsbro wa^ als door den bliksem getroffen en ging terstond naar de haven, waar de overige ministers .efn tlfe Kjonimkiijike familie ter ontvangst van de Russische Keizerin-wedu we en de Koningin van Engeland bijeen waren. Hoegsbro vertelde wat er gebeurd was aan zijn collega's, die ov©r het gebeurde zeer ontsteld bleken. Gisteren namiddag vergaderde de mi nisterraad. Naar vedluidt zal het kaïbinei zijn ontslag aanbieden. De inspecteur der spaarkassen hoeft or der gegeven tot sluiting der Seelandsche spaarkassen, waarvan de oud-minister voor zitter was. De spaarkas is debiteur aan het ministerio van financiën en aan banken do vordering dor staatskas bedraagt 2 mil- lioen, waarvan 14 millioen door pand zijn gedekt. Als minister kenmerkte Alberti zich door tover wüHekeurige bestuurshandelingen en een gre neen loos nepotisme. Wat nog erger was, hij deed den staat ondernemingen be gunstigen, waarbij hijzelf financieel betrok ken Wafi. Zoowel conservatieven als radicalen heb ben er krachtig in de vedksvertegenwoor- diging op gehaanerd het land van deee schande to verlossen. De minister-president Christensen heeft «(venwel lang geaarzeld eer h j Alberti om ,,rodeneu van gezond - heid" zijn ontslag liet nemen, voor ongeveer 14 jaar geleden. Alberti had een gelukkige carrière achter zich en was een talentvol man hij gebruik te echter zijn talenten verkeerd, al had hij ook zijn goede zijden. O.a. heeft hij op verdienstelijke wijfze een einde gemaakt aan bet bureaucratische gedoe in zijn departe ment. Hoe stil Alberti zijn bedr iegelijk© mani pulaties heeft weten te houden, blijkt wol uit liet. feit, dat de koning hem bij zijn af treden als minister tot geheimraad met den titel van Excellentie benoemde en d'at bij eenige dagen geleden bij een feestmaal nog naast den koning zat. Italië. Rome, 9 Sept. Het laatste nummer van do Tribuna" publiceert ©en telegram meldende dat eeno colonne Afgoi aan de rivier Ucbi Sabeli bezette, een centrum van groot belang voor den uoortochb van kara vanen. De bezetting van het heele rivierge- bied is hiermede voltooid. Spanje. Madrid, 9 Sept. Minister Maura kwam hier gisterenavond van zijn buitenverblijf terug. Derae onvoorziene terugkeer wordt druk besproken. Het gerucht lo«>pt van oen mogelijke partieel» kabinetscrisis, wijl de minister van financiën z.u wi'Ecn aftreden. Oostenrijk-Hongarije. Nieuwe Tsjechische baldadigheden wor den uit- Praag gemeld. Te Bergreichenstein vergaderde Zondag de Deutsche Böhmer- waldbund. De vergadering zelf liep zonder stoornissen af. Toen de Puitsche gasten heengingen en een Tjechiscli vereenigings- lokaal passeerden, werden zij met. steenen ©11 bierpullen gebombardeerd, waarbij een redacteur en een advocaat wonden oplie pen. De Tsjechen, meest staatsambtenaren, die door leerlingen van Tsjechische scholen gesteuud werden, kwamen eerst tot rust toen do politie hun gebouw omsingelde. Bij Schüthenhafeu werden nog drie Pra- gcr-studenten (Duitsche) die huiswaarts keerden afgerost en met steenen geworpen. Eenige toevallig voorbij komende gendar- men redden hen uit de handen van het ge peupel. Rusland. De Peterburgscho berichtgever van de Voes. Ztg. verneemt uit betrouwbare bron, dat het bcgrootingsoutwerp voor 1909, dat met een nadeelig saldo van 224 millioen Rbl. sluit, in den ministerraad aanleiding heeft gegeven tot opgewonden besprekingen. Sto- lypin, verweet dien minister van marine en den minister van het verkeer, dat zij niet do gewenschte verbeteringen in hunne be groetingen haddleu aangebracht en hunne aanvragen niet voldoende gemotiveerdreeds het vorige jaar was het der regeering zeer moeilijk gevallen de begrooting in de Doema te doen aannemen en thans zou zij op nog grooter© bezwaren stuiten. Naar aanleiding van deze tegenwerpingen werd besloten voorloopij de begroeting nog niet te publioceren. Turkije. De Tanin, het orgaan van het Jo ig- Turkscho comité, verneemt uit betrouwbare bron dat de Sultan bet ministerie van Financiën heeft- medegedeeld, dit het bij do nieuwe te sluiten leening van 4,000,000 Turksche ponden 40,000,000 gulden) om do kosten van de civiele lijst te bestrijden, zijn onroerende goederen in onderpand mag geven. Het. comité voor Eenheid en Vooruitgang t« Sa lon ik 1 heeft eenige mededeel ingen go- daan over de houding, die het- bij de parle mentsverkiezing zal aannemen. Een besluit over liet aantal to stollen candidaton is nog 11 iel genomenmaar de loden van het co mité kotnen in de eerste plaats in aanmer king. Op geloofsbelijdenis zal niet worden geletzoo stolt het comité in SaJoaiiki en Smyrna twee Joden candidaat. In Klein - Azië worden eveneens comité-leden candi- <Uat gestold. De houding tegenover Grieken, Bulgaren cn Armeniërs zal afhangen van hunne pro gramma's. Sluiten zij zich bij liet oomité aan, dan zal dit hunne candidaton overne men en steunen. Het comité deelt mede, zooveel mogelijk tdeeicht te zullen houden op do verkiezin gen in streken waar de invloed van het comité nog niet groot genoeg is, zullen go- de V geerden optreden, om liet volk voor te iiebton en de verkiezingen voor te berei den. Het oomité heeft de rogeoring huLp toegezegd voor een ordelijk en kalm ver lo-*p> der verkiezingen. Een der eerste dingen waarmede liet Turksche parlement, na dk bijeenkomst, zich m- bezig houden is de hervorming der kieswet. Grooto groepen der bevolking zijn van het kiesrecht uitgefloten, en daar door ontevreden. De oude kieswet van 1876, die weder is ingevoerd, bepaalt dat grond bezitters, die jaarlijks meer dan 100 pias ters belasting betalen, kiezers zullen zijn. Tot welke resultaten dit leidt, blijkt uit dit voorbeeldin het vilajet Angora, dis- tric'. Jabanabad, wonen 27,304 meerder jarige mannenvan deze zijn slechts 326 k.ciers. Over de verkiezingen in Macedonië wordt gemeld In het Bulgaarsche dorp Skirschewo zijn drie Bulgaren op last van Panitza, den moordenaar van Saravof en Garwanof, ver moord, omdat zij als verkiezingsagenten van l.tt comité voor innerlijke organisatie, wei gelden aan het bevel van Panitza te vol doen, en het gebied te verlaten. Het gevolg biervan zal zijn, dat noch do Fr^nsche, noch de Italiaansche officie ren uit Macedonië zullen worden terugge roepen en dat de Oostenrijkse lie officieren ten spoedigste daarheen zullen terugkeeren. De goedmoedige houding van het Jong-Turk- sclie comité tegenover Panitza, die ads oen seen despoot optreedt, wekt ail'gemeene ver wondering. Sandanskv, die te Baloniki is. beweert volkomen vreemd te zijn aan do moorden door zijn adjudant Panitza ge- ploegó. In een vergadering van jong-Turken te New-York werd door Nakie Montran pas ja, een rijken Osmaan, die do re volution- naire beweging met aanzienlijke sommen hoeft gesteund, een rede gehouden, die heel wat opzien heeft gebaard. Hij zeide nl. dat Abdul Ham id hoogstens nog een maand zou regeeren. Had hij tegen dien tijd geen af- standl va.il den troon gedaan, dan zou hiji verjaagd worden, daar besloten was dat Resjed Bffendi, dien hij zelf als troonopvol ger had erkent!, hem zou opvolgen. Marokko. Dc zoon van den vermoorden Anfioes, Mohammed Anfioes, heeft afgezanten van Hafid ontvangen, die hem kwamen bev.-ti- gen in zijn gezag, mits hij onmiddelbjk Hafid in zijn district deed uitroepen. Maar ook Hadji Omar Etfcazi heeft namens Abdel Aziz een boodschap gestuurd en uitge roepen is Hafid i 1 Mogador nog ir'et. Met veel reseive mag men wel de berioh- ten aannemen, die dezer dagen uit Engelsölie of Fransohe bron loskomen en waarin aan dr. Vasscl zekere uitlatingen tegenover Ma- rokkaansdhe waardigheidfbekleoders in den mond worden gelegd, welke, indien ze juist bleken, allerminst geschikt zouden Eijn de verstandhouding tusschen Frankrijk en Duitschland weer beter te maken. De Times heeft thans een bericht el ders vinden we het. aan Havas toegeschre ven (soms een Franscb-Engelsche pers-en- teute?) dat Je Duitsche consul Vassel zich op zijn doorreis naar Fez te El Ksar in veiihinding heeft gesteld met Omrani en dezen wist over te halen een vergadering van notabelen te beleggen. Op die vergadering deelde do hoer Vassel mede, dat hij, zoodra hij te Fez zou zijn aangekomen, onmiddel lijk de invrijheidstelling van Erremiki zou trachten te bewerken. Toen de vraag werd gesteld, welke plan nen Duitschland ten opzichte van Marokko had, verklaarde Vassel, dat Moeley Hafid rekenen kon op kradhtigen steun van Duitschland en hij voegde daaraan toe, dat hij zich naar Fez begaf om Moeley Hafid mede te deelen, dat Duitschland's plan is dc integriteit van het land te verzekeren en den Sultan te helpen om de tegenwoordige moeilijkheden te boven te komen. Begrijpe lijkerwijze maakten deze mededeel ingen grooten indruk op de aanwezigen. Dit bericht zou natuurlijk in lijnrechte tegenspraak zijn met hetgeen officieel ver klaard werd, toen dr. Vassel zich op 31 Augustus van Tanger op reis begaf naar Fez. Toen heette het nl., dat de consul met geen ander doel naar die plaats ging, dan om de belangen van Duitsche onderdanen te behartigen. Perzlê* Londen, 9 Sept. Reuter verueeant, dat gisteren eene gelijkluidende Engelsche en Russische nota den Sjah is aangeboden, waarin de aandacht van den Sjah wordt gevestigd op de wenschelij kheidin het be lang van den vrede en do welvaart dee lands, dat de Sjah opnieuw zijn besluit tot hand having der grondwet zal publiceereu en be vestigen en nieuw» verkiezingen Zal uit schrijven, ten einde het parlement in No vember te kunnen doen bijeenkomen. Ju het bijzonder doet de nota de dringende nood zakelijkheid er van uitkomen, dat de beslis sing van den Sjah ook in Tabriz bekend worde met het oog op den onrustigen staat van zaken aldaar en het daardoor ontstane gevaar voor de vreeandelingen. Oost-Afrika Verontrustende berichten worden uit IiiiKli' en 'Kiltwa ontvangen. Homed}, do zoon van den als Rumaliza bekenden vriend van den slavenhandelaar Tippo Tipp, zond eeu rondschrijven aan de Mohammedaan - sclie bevolking in Zanzibar en Liudi, waar in dt> Askairi's worden opgeroepen tot yor- zet Om deze oproeping een soort gezag to geven, werd medegedeeld, dat die brief in Medina, uit den hemel gevallen was. Oogen- achijnilijil: was de brief zeer onschuldig on lievatto hij slechts een opwekking aan de Mohammedaansche bevolking tot boetvaar digheid in werkelijkheid1 echter had hij een ophitsend karakter. Sommige Askari's heb ben echter van die voornemens mededoeling gedaan aan hunne suporieuren, waarop de gouverneur, die oveneens oen afschrift van den brief had ontvangen, den commandant der Duitsche troepen, majoor Vou Scih'loinitz vergezeld van Soliman bin Naseor, naar Lindi zond, om Harncda gevangen to ne men. Daar deze echter naar Zanzibar ge vlucht was, mislukte de zending. Pogingen worde., aangewend door don gouverneur, om de Askari's to kallmeoren, cn een uit barsting van hun godsdienstig fanatisme to voorkomen. Vereenigde Staten. Er is in sommige bladen in liet buiten land met heel wat ophef gewag gemaakt van een zoogenaamden aanslag op president Roosevelt, Blijkens de jongste berichten k, er niets anders gebeurd, dan dat de president voorbij een boech rijdende hoorde schieten en toen de opmerking maakte, dat daar be paald iemand bezig was zich te oefenen. En werkelijk bleek later dat de zoon van den president achter den tuin van zijn vader zich oefende in het s:hieten met een revol ver Allerlei. vDe laatste statistiek von den Board «4' Trade wijst op eene nieuwe verminde ring van de Engelsche in- en uitvoer. De invoer is in de maand Augustus vermin- dera met 160 millioen, de uitvoer met 175 millioen. vTerwijil Roosevelt te Oysterbay zijn coolnes s aan den dag legde redde zijp dochter mrs. Longworth-Roosevelt Dinsdag ie Cincinnati uit haar brandenden paar denstal des nachts om 2 uur in nachtge waad gehuld haar geliefd rijpaard. Gesteund dooi haar man en haar schoonzuster redd© zij neg acht andere paarden van een wissen <?cod Go aihead little girl vIn de ijzermijnen te Trzynicin, Gaili- cië, hebl>eii twee ernstige ongelukken plaats gehad. Een werkman had zich in een kar, die half met erts gevuld was, te slapen ge legd. Na edhafttijld duwden twee arbeiders do kar naar den smeltoven en gooiden den inhoud er in, zonder op den slapenden jon gen te letten. Eerst toen de wagen leeg was, bemerkten zij tot, hun schrik, dat zij oen mensch in de gloeiende massa hadden ge worpen. Zij poogden den ongelukkige met een ijzeren tang er uit te trekken, maar hij was reeds onherkenbaar verbrand. Op den- zelfden dag werd e* i arbeid*-» die zand uit een giet/buis, welke verstopt was, wilde verwijderen, door het gietsel overstroomd,, vóór hij op zij kon springen. Ook hij kreeg ernstige brandwonden en stierf na. een uur. I)e Staatscourant van Donderdag 10 September bevat o. a. de volgende Kon. besluiten benoemd tot inspecteur der gymnasia dr. C. J. -Vinkcsteijn, rector van het gymnasium te Schiedam bepaald dat als lof ter zake van zijn hou ding in de Zuider- en Oostera fdeeling Bor neo gedurende liet le halfjaar 1906 bij af zonderlijken dagorder in Indië en Nederland eervol jzal worden vermeld de controleur bij liet binncnlandsch bestuur in de bezittingen buiten Java en Madoera C. J. 'Schoorei op zijn verzeek, met iugang van 1 Nov. 1908, eervol ontslag uit 's Rijks dienst ver leend aa.n den ontvanger der directe be- •a stingo 11 en aecijinizen W. de Goede te Veghel. Men meldt uit Apeldoorn aan de Tel. Omtrent den gezondheidstoestand van H. M. de Koningin, vernemen wij, dat H. M. zooveel mogelijk in Hare particuliere ver trekken vertoeft, in het geheel niet uitrijdt en slechts af. en toe een wandeling in het Koninklijk Park onderneemt. Zij ontvangt slechts bezoeken voor zoover dit hoogst nood zakelijk is, en het aantal audiënties wordt eveneens bot bet noodzakelijke beperkt. Dinsdag bracht prof. B. J. Kouwer, uit Utrecht, per automobiel een bezoek aan Het Loo. De vorige week zijn de mrrgengodë- dienstoefeningem, welke nog (geregeld ten paleize, ondier leiding van H. M. de Ko ningin werden gehouden, vnorloopig ge staakt. Men meldt uit Soestdijk: De vorst van Waldeck Pyrmont is enkele diagen do gast geweest ten paleize Socetdijk en vertrok gisterenmorgen te 9 uur per rij tuig naar Utrecht, om van daar naar Duitschland terug te keereu De minister van marine 'bezocht gis teren t© Willesoord de marine-inrichtingen. Nederland en Venezuela. Wij, lezen in de Daily Mail; In officieele kringen te Londen wordt de overtuiging sterker, dat de Engelsölie, Fran- sche en Amerikaansche regeer in g binnen kort stappen zullen nemen om de Veneeo- laausdhe regeering in te prenten, dat het noodig is, overeenkomsten te eerbiedigen. Naar de Londen sell© correspondent van de Birmingham Daily Post gelooft, zijn er op dat stuk tusschen Washington, Londen en Parijs reeds nota's gewisseld. Waarschijnlijk; zal de Nederland sohe regeering, in verband! met de ervaring van <1© laatste weken, doe len in wat de grootere mogendheden mis schien te Caracas gaan doen. In elk geval staat het vast, dat men spoedig een besluit zal nemen over wat men doen Bal. In een hoofdartikel over Venezuela zegt do New-York Herald (Amerikaansche uit gave), dat de Duitsche gezant te Caracas nagenoeg de eenige gezant is die nog bij' president Castro in de gunst staat. En dat» zal wel niet lang meer blijven, nu hem de NederIftndsclie belangen zijn toevertrouwd en president Gastro hem niet toelaat (vrij uit) met de Nederlandsche regeering van gedachten te wisselen. Den Braeiliaansdljen gezant geeft hij geen verlof, de Turksche be langen te behartigen. De wolken pakken zich bovon Venezuela, samen, meent de N. Y. Herald. N. R- Ct. Kapitein J. B. Snethlage. Men meldt aan het N. v. d. D. In marinekringen ziet men, zoodra Hr. Ms. pantserschip Friesland'" in West-Indië is aangekomen, de bevordering tot schout bij-nacht tegemoet van den vlootvoogd te Curasao, kapitein tor zee J- B. Snethlage, bevelhebber van Hr. Ms. pantserschip ,,Heemskerck", tevens commandant van de scheepsmacht in de Caraibische zee. Indien dit bericht bewaarheid mocht worden, zou het aantal vlagofficieren bereikt zijn, dat de Regeling van het korps zee-officieren" aangeeft als maximum, nl. 6. De vergadering van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal is bijeengeroepen tegen Dinsdag 15 September, des namiddags 3 uur. Het Kamerlid Van Alp hen. De Stand verneemt omtrent don toestand van den scheidenden nestor der Tweede Ka mer, den heer Van Alphen, dat deze lang zaam toch bestendig vooruitgaande is. Ten einde vernieuwing van ziekteverschijnselen te voorkomen blijven briefwisseling en in 't algemeen inspannende geestesarbeid voors- liands bepaald verboden. Ter beschikking gesteld van den gou verneur-generaal van Neder 1.-Indië, om met den titel van civielgezaghebber tijdelijk te worden belast met de betrekking van con troleur bij het binnenlandsche bestuur bij de bezittingen buiten Java en Madoera, de gepensioneerde le luitenant van het In dische leger W. Haaksman. Mr. L. A. de Sitter, f On der zeer groote belangstelling had! gister te Arnhem de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van mr. L. A. de Sitter, in leven president van het gerechtshof al daar. Aanwezig waren o. a. de commissaris der Koningin, de griffier der Staten, de burgemeester, de wethouders Jolles, Van Nispen en Everts, liet gehoele hof met den advocaat-generaal en den griffier der recht bank curatoren eif leeraren van liet gym nasium, 'waarvan de overledene curator was, het bestuur van het ziekenhuis van het Burgerlijke Armbestuur, vele leden dei balie, de advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Ret liaan Macaré. W. Ivarsten, vice-president van het ge rechtshof, schetste de overledene als een toonbeeld van eenvoud en oprechtheid, van kracht en plichtsbesef, streng voor Zichzelf, zorgzaam voor de vele aan hem toevertrouw de belangen, als een waar magistraat, wien geen moeite of studie te veel was, wiens voorbeeld zal blijven leven als dat van een onvergetelijken vriend. Mr. Rethaan Macaré herdacht den over ledene als vriend, hoog van karakter en die onder alle omstandigheden een beproefd raadsman, steun en troost voor velen was. Zijn voorbeeld zal nawerkenhij was een edel, rechtvaardig en onkreukbaar man. De oudste zoon van den overledene, prof. De Sitter, bedankte voor de betoonde belang stelling. Dinsdagavond! is dè heer P. C. vaJn Vollenhoven, een der meest bekende en ge ziene notarissen te Rotterdam, ten gevolge van een beroerte, aan zijtn schrijfbureau doodgebleven. De overledene vertegenwoor digde Rotterdam in dte Provinciale Staten en was als bestuurslid betrokken bij ver schillende instellingen van liefdadigen aard. Zoo stond hij zeer geruimen tijd als voorzit ter aan het hoofd van het bestuur van bet doofstommen-instituut en verwierf in die hoedanigheid bij het 10-jarig jubilee dier stichting het ridderkruis van den Nederl. Leeuw. Nederlandsehe Bend van Gemeente ambtenaren. Groningen, 7 September. lieden morgen te tien uur werd de jaar- lijksche algemeen© vergadering in ,,de Har monie" geopend door den voorzitter van den Bond, den heer Jac. van der Laan, ge meente-secretaris van Snoek. Na de openingsrede volgden de verslagen van secretaris en penningmeester. Het verslag van den toestand van den Bond" over 1907 is in het orgaan opgeno men. Het volgende is er aan ontleend: De vereenigiing telde op 31 December j.l. 3144 leden tegen 2925 op 31 December 1906. Het aantal 011de ra fdeclin gen neemt gesta dig toe. Een belangrijk deel van het verslag 's gewijd aan dc in September 1907 gehouden propaganda-vergadering ter verkrijging van eene spoedige behandeling door de Tweede Kamer van de motie Drucker-Treub in zake wettelijke regeling der pensioneering van de gemeente-ambtenaren en hunne weduwen en weezen en verder aan hetgeen irn 1907 voor belangrijks te dezen opzichte is voor gevallen. Het jaar 1907 heeft den Bond in deze materie èn vaai de zijde der regcering èn van die der volksvertegenwoordiging meer dan ooit steun geschonken. Helaas, de minister Rink werd door zijn aftreden ver hinderd zijne belofte in te vullen. E11 nu staaai wij, zoo heet het in het verslag, op nieuw in het onzekere, of wij op spoedige vervulling van onze wenschen te hopen heb ben. Bedriegen echter de voorteekenen niet, dan zal ons ook door het Kabinet de zoo noodigc steun niet onthouden worden. Mi nister Heemskerk heeft aan een afgevaar digde van den Bond verklaard, dat de wenscli der gemeen te-ambtenaren ten deze een billijke wenech is. Het verelag spreekt waardeering uit over de wijze, waarop de beer Elenibaas, redacteur van het Bondsorgaan, zich bij voortduring van die taak kwijt-. Verder geeft het verslag eene opsomming van wat er is gedaan voor verbetering va" de salarieering van de ambtenaren tor secre tarie en voor die van de burgemeesters, secre tarissen en ontvangers. Wat deze laatfete categoriën betreft, valt in alle provinciën, (behalve in Zuid-Holland, waar deze aange legenheid nog hangende is, winst te boeken. Er is aan verhooging van salaris verkregen in Noord-Hollaind f 23,700, in Gelderland f 55,140, in Friesland f 41,650, irn Gronin gen f 310,800, in Drente f 11,575, in Over- ijsel f 46,875, iu Utrecht f 30,555, in Noord-Brabant f 56,175, in Limburg f 32,000, in Zeeland f 17,255. Wat de wettelijke regeling van den rechts toestand aanlbelangt, valt vooruitgang waar te nemen. Volgens de in November door den toenmaligcn minister van financiën af gelegde verklaring was Het yoor-optwerp bij liet departement vain justitie ingekomen en onderging dit eene nadere bewerking. Den len Januari 1907 is het bureau van plaatsing in wedking getreden. Reeds is meermalen de tusschenkomsfc van dit bureau ingeroepen De rekening over 1907, sluitende met een batig slot van f 409.47^ werd goedgekeurd, de |>enningmeester gedechargeerd. Do begrooting voor 1909 werd, in ont vangst en uitgaaf, vastgesteld op een bedrag van f 7359.474- Aan <le orde was een voorstel van het bestuur tot instelling van een hulpfond»- Het bestuur had een reglement ontwor pen, waarvan het eerste artikel aangeeft, dat het fonds ten doel lieeft aan hulpbe hoevende bondsleden en in zeer bijzondere omstandigheden aan hunne nabestaanden tijdelijk financieelen steun te verstrekken Onder bondsleden wordt verstaan de ge wone leden, die langer dan 12 achtereen volgende maanden bij de vereeniging zijn aangesloten. Na eene uitvoerige discussie, waarbij vooral do rechtspositie van het te scheppen fonds werd besproken, wend het voorstel van het bestuur, om in beginsel tot oprich ting te besluiten, aangenomen. Nadere voor stellen zullen worden uitgewerkt. Aan de orde was nu eene motie van de afdeeling Noord-Holland, luidende ,,De Neél. Bond enz. van oordeel dat in den laatsten tijd vacante betrekkingen ter gemeente-secreta rie zijn bezet geworden niet doctoren in de rechts- en staatswetenschap, zonder dat aan andere gegadigden ook maar eenigszin's de gelegenheid tot mededinging wordt gegeven overwegende dat deze uitsluiting van niet gepromoveerden onbillijk is te achten noodigt het bo-ndslbestuur uit in den vorm van statistische gegevens, feiten-materiaal te verzamelen, waaruit zou kunnen blijken, dat onder de niet gepromoveerde ambtena ren, leden van den Bond, meerderen ge vonden worden, welke genoegzame waarbor gen bezitten aan die theoretische eischen te voldoen, welke aan de meer superieure ge- meente-ibetrekkingcm gesteld kunnen wor den. Het bonddbestuur betuigt instemming met de in den aanhef der motie uitgesproken meening. Het kan zich echter niet vereeni gen met het voorstel om het bondsbestruur uit te noodigen het in de motie bedoelde feiten-materiaal te verzamelen. Het bonds- bestuur is n.l. van oordeel, dat het aanleg gen van de gevraagde statistiek zeer moei- lijlk uitvoerbaar, zoo niet onmogelijk is. Bovendien eischt de behartiging van ver schillende ernstige bondsaa 11 gelegen heden de volle aandacht en werkzaamheid van het bonds best uur. waarom het adviseert de mo tie der afd. Noord-Holland niet aan to uemeu Het voorstel wordt toegelicht, als zijnde niet gericht tegen do meestors in de rech ten. In het bestuur vindt het voorstel slechts bij eeno minderheid steun. Men vreest al gemeen voor gewaagde statistieken, welke ten slotte onbetrouwbaar zullen blijken. Door het bestuur wordt een deel van de motie aangenomen, het verdere verworpen. In behandeling kwatn nu een voorstel van de beeren J. Bredée, mr. H. W. Hovy, P. Kalbfleisch, W. Koelman, P. Pruis en J. Ruijs, om niet weer op een Zondag te ver gaderen Het bestuur wijst er op, da.t met eene uitnoodiging aan het bestuur, oni in het vervolg nooit eene algemeen© vergadering vain den Bond op een Zondag uit te sohrij ven, aan het verlangen der voorstellers niet zal kunnen worden voldaan, omdat bij art. 24 van het huishoudelijk reglement van den Bond is bepaald, dat de vergadering om beurten op een Zondag en een werkdag zul len worden gehouden. Alleen door regle- 1 neïvtsherzie 11 ing zou dus het doel der voor stellers kunnen worden bereikt. Wat de zaak zelve betreft, herinnert het bestuur er aan, dat de aangehaalde bepa ling op voorstel va.n de afd. Zuid-Holland in de algemeen© vergadering van September 1906 ie o^^nomenToen werd o. m. over wogen, dat, waarneer altijd op een wericdag wordt vergaderd, tal van bondsleden varn deelneming aan de beraadslagingen en be slissingen op de algemeene vergaderingen worden buitengesloten. Met eerbiediging van de gevoelens omtrent Zondagsheiliging en Zondagsrust, heeft de vergadering van September 1906 overwogen, dat eene minder gewenschte verhouding in den Bond zou kunnen ontstaan, indien bij voortduring uit sluitend aan de wenschen van eene (bepaalde categorie van leden werd toegegeven. Een uitvoerig debat volgde. De voorzitter waarschuwde voor scheuring en overeenge komen werd, de beslissing uit te stollen tot de vergadering, in 1909 te houden. Tot afgevaardigden naar jaarvergade ring van den Bond ter verkrijging eener wettelijke regeling van den rechtstoestand der burgerlijke ambtenaren werden be noemd de heeren Klein van Vrijenban, Beets van Wees per karspel, De Vaart van 's Gravenhage. Het bestuur stelde voor m beginsel te besluiten tot het uitschrijven eener prijs vraag en het te machtigen, tot dat einde op de begrooting voor 1910 een post uit te trekken Aldus werd besloten. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd aangewezen Maastricht. Daarop werd de vergadering gesloten. De Sociale Week; Deze week wordt in het gjebouw der St.-Josephs-gezel- lenvereeniging te Rotterdam, de door die .Katholieke Sociale Actie" uitgeschreven sociale week gehouden. Voor hen, die neg niet weten, wat onder „de sociale wedk" verstaan wordt, zij ker- inneerd, dat hiermede niet bedeeld wordt een soort van aclitdaagsch congres, waarop, na een korte iinleading, over de voorgestelde stellingen wordt gedebatteerd en gestemd), maar dat de sociale week alleen bedoelt t|e zijn eeu school, een soort volksuniversiteit, waar onderwijs wordt gegeven of gedoceerd over maatschappelijke vragen van den dlag. De stellingen of leiddiralad, in een lijvig programmaboek opgenomen, bedoelen dus alleen gedegenheid te geven, zich vooraf eenigsziins in de door de sprekers te be handelen onderwerpen in te werken. De geheeie week door worden dagelijks drie lezingen of cursussen gehouden, alle betreffend© d)e gemeente en dte sociade kwestie. Zondagavond nu werd deze derde sociale wcelt geopend. De openingsrede zou wordeu Uatgiesptroken door jhr. mr. O. van Nijpen tot Seven aer, doch d!aar deze verhinderd, was, geschiedde dit door jhr. mr. Oh. Ruys van Beerenbroudk. Op voorstel van den spreker werd beslo ten een telegram van hulde t© zenden aan Z. H. den Pans, aan H. M. de Koningin en aar den biachcip van Haairfiem en een groet aa.n de thans tegelijkertijd; vergade rende Italiaansche sociale week Vervolgens was hot woord aan den heer P. F Hendricks S. J., die een gloedvolle

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2