IS". 76. Eerste Blad. 7*1" «f Zaterdag 12 September 1908. BUITENLAND. FEUILLETON. CINDERELLA. ERSFOORTSGH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededoelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bjj de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C». Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cents by vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht. Engeland en het mohammedanisme. Sedert <le wisseling vian regeerin gssysbeem iu het Turksc'he rijk Ikeeft plaats gegrepen, is de Engelsche pers in allen ernst de even- tueele gevolgen onder de oogen gaan zien, die 'de vestiging der Ottomaanscke machts pos it ie in Europa op de betrekkingen der Britscke regeering tot de verbeven Porte, wanneer Turkije eenanaal in een constitutio- ueelen staat is omgezet, en tot de Mohlami- niedaanscbe onderdanen des Engiel'schen Konings, kan hebben. Het is te Londen eveneens niet aan de aandacht ontsnapt, dat de op den eersten September tot Me dina voor het verkeer opengestelde Hëdzjasspoorweg, welke tuit bijdrageu van Mohammedanen uit alle werelddeelen werd verkregen, tot versterking van hot aanzien van den Sultan, die >wel de grootste bij drage t-ot het tot stand komen van den spoorweg heeft geleverd, al-s K'halief of geestelijk hoofd der moliamtnedaanscke wereld leiden moet, zulks op liet oogenbli'k dat izijaie politieke mach't door een parle mentaire regeeringsvorm zal worden be perkt. De drager van de Britsche kroon, Koning Eduard VII, heerscht namelijk over meer Mohammedanen dan de Turkscihe Sultan, zoodat elke «versterking van de macht van het 'hoofd der mohammedaanschc wereld van de allergrootste be'teekenis voor de En gelsche regeering moet zijn. «Dat de ver andering vaii de in heerschappij onbeperk te Turksche monarchie in eene door de Joug-Turken «geleide.» staat aan de Engel sche regecring welkom is, heeft Sir Edward Grey verklaard, toen "hij den onlangs tot ge zant in Constantinopel benoemden Sir Gerard Lowtlier de opdracht gaf, Abdul Hamid met deze wisseling van regeerings vorm de geluktwenscheu der Engelsche re geering over te brengen en een der jongste berichten luidt dat, zeker in ven-band hier mede, aan Sir Lowther in een theater te Constantinopel een geestdriftige ovatie te beurt is gevallen vian de aanwezige Turken, die Engeland en de vrijheid lieten leven. Daarmede is echter de zaak niet afgedaan. Integendeel kon de Engelsche .regeering zich .wel eens in de vingers gesneden hebben, toen ze den sultan ivan Turkije ambtelijk hare instemming deed kenbaar maken. Want in Indië, de kroonkolonie, waar over Engeland heersdht, leven over de 60 millioen Mohammedanen, die in de regee ring des land geen woord hebben mede te spreken, terwijl ze in den Turkschen Sultan hun geestelijk opperhoofd zien. Sedert den iSepoy-opstanld hebben de mahainmedaan- sche Indiërs aan de Britsche regeering geen enkele moeilijkheid veroorzaakt. -Integen deel, ze bleven met groolte trouw loyaal tegenover de Britsche machthebbers en mis prezen de politieke 'kuiperijen der Hindoo's, die in den laatsten tijd van oproerige rede voeringen zijn gekomen tot bomaanslagen tegen Britsche ambtenaren. Niettemin zal ■men met eenige onrust in liet ministerie 'van koloniën te Londen, (dat door den vrij heid lievenden Load Morley wordit bestuurd, den indruk waarnemen, dien de uit Stam boel in Indië inkomende berichten op lie Mohammedanen moeten maken. De gebeurtenissen in Konstantinopel zijn echter van onmiddellijke beteekenis voor de Britsche regeering, die voor het bestuur vau het Nijllaud en het eiland Cyprus ver antwoordelijk is, welke landen in naam al thans nog bestanddeelen van het Turksdhe rijk zijn en welker integriteit in het jaar 1856 door Groot-Brittanuië, Frankrijk en Oostenrijk plechtig werd gewaarborgd. In werkelijkheid heeft de toenmaals gedlane plechtige venklaring de Oostenrijksche mo narchie niet verhinderd de Turksche pro vinciën Bosnië en Herzegowina onder zijn bestuur te nemen Frankrijk heeft zidh in het bezit van Tunis gesteld en Lord Bea- consfield heeft onder voorwendsel de Turken tegen Russische overvallen te be schermen bij verdrag het bestuur van Cyprus overgenomen, welks inkomsten zoo lang in de Engelsöho staatskas zoudlen vloeien als Rusland in het bezit van de provincie Kars zou blijven. Daar de Rus sische regeering er echter niet in de verste verte aan schijnt te denken deze provincie aan de vroegere Turksche machthebbers te rug te geven, zal het eiland Cyprus wel im mer hi Engelsch bezit blijven. Anders is bet gesteld met Egypte, welks teruggave thans door den vroegere» Turk schen zaakgelastigde in Washington Rus- tem Bey in een opmerkenswaardig, in het Londensche maandschrift Nineteenth Cen tury'' gepubliceerd artikel wordt ver- De Engelsclisn zijn indertijd, toen Glad stone voor de derde maal minister-president was, slechts tegeo hun zin naar Egypte ge gaan om den tegen den Khedive Tewfik gericihten opstand te onderdrukken, aan welks spits de door velen als patriot ver heerlijkte Ara'bi stond. Waren de Engel- schen niet in Egypte geweest, zoo ware liet Nijlland waarschijnlijk door de Derwisjen overstroomd, die liet Egyptische leger on der Hicks Pacha tot den laatsten man ver delgden, Khartoem trots de heldhaftige ver dediging door Gordon veroverden en tot in de nabijheid van Soeakim doordrongen, waar ze de Britsdhe kerntroepen herhaalde lijk slag leverden. Men mag niet vergeten, dat Engeland stroomen bloedis heeft geof ferd en over de 20 millioen ponden sterling heeft uitgegeven om het Nijlland: van de 'barbarie der mohammedanen te redden Bovendien heeft Egypte ondier Lord Cro mer een bestuur verkregen, welks voordee- len zelfs door tegenstanders van Engeland's politiek worden erkend. De gerechtshoven en de autoriteiten ontgaan sinds lang hét verwijt van omkoopbaarheid. Herhaaldelijk is aan den gestorven Lord Salisbury het verzoek gediaan speciaal na Lord Kitchener's overwinning op de Derwisjen bij Omdurman het Nijl land bij het Britsche rijk in te lijven of althans het Britsche protectoraat te be krachtigen. De conservatieve Britsche staatsman heeft echter met beslistheid dit verzoek afgewezen, omdat Engeland zulk een gewicht igen stap slechts onder den druk der noodzakelijkheid kon doen. Nog voor weinig weken heeft Sir Edward Grey een deputatie van Egyptische politici ontvangen, die als leden der wetgevende macht de erkenning hunner rechten en zelf bestuur verlangdenDeze rechten zijn zelfs door Engeland voor jaar en dag toegestaan. Een Engelsche staatsman heeft zelfs voor het Nijlland eene grondwet ontworpen, welke ecliter een doode letter gebleven is, vermoe delijk omdat Lord Cromer van de Egyptische nationalisten geen hoogen dunk had. Aan het bezit van het Nijlland is ook ver bonden de controle over het Suezkanaal welke voor Engeland van het allergrootste belang is zoolang het Indië bezit. Sir Ed ward Grey heeft zich wellicht door deze inachtneming van de Britsche machtpositie in Indië laten leiden, toen hij de Egyptische afgevaardigden met het onbevredigende ant woord naar huis zond, dat de ministers van zijne Britsche Majesteit wel veel sympathie hadden met het streven der Egyptische natio nalisten, doch de spoedige verwezenlijking daarvan niet in uitzicht konden stellen. Men heeft de verandering van Turkije in een grondwettelijke» staat toegejuicht, zoo luidt de conclusie der Londiensche cor respondentie aan de Vossische Ztg., waaraan wij het bovenstaande ontleenen; iets an ders is het in den Turkschen vazalstaat aan den Nijl een grondwet in te voeren, of schoon Egypte, dank zij .het Britsche be stuur, voor de invoering van een parlemen tairen regeeringsvorm beter voorbereid is dan Turkije. Tegenover deze conclusie kan de meening gesteld worden, welke onlangs in een be richt uit Londen aan den Politischen Kor- respondenz tot uiting kwam. De afwijzende houding van toonaangeven de kringen in Engeland zoo heette het daarin jegens de op invoering eener con stitutie in Egypte aandringende verzoeken beantwoordt aan het standpunt van verre weg het grootste deel der politieke kringen in Engeland. Aan enkele daarvan afwij kende stemmen der openbare meening mag onder zulke, omstandigheden geen gewicht worden gehecht. De onverschilligheid, waar mede de Jong-Turken staan tegenover do aanspraken der onder leiding van Ali Karnel Bey naar Konstantinopel gezonden deputatie van Egyptische nationalisten, wordt in Engeland met voldoening verno men Ervaren politici beweren, dat het niet aangaat op Egypte denzelfden politieken maatstaf toepasselijk te maken als op Tur kije bij de ontwikkeling en organisatie van het rijk aan den Nijl is volgens hen eene andere methode te volgen en een ander tempo in acht te nemen dan in Turkije. De voorwaarden voor eene voorspoedige ont wikkeling ontbreken zeggen zij in Egypte, waar de materieel© en moreel© op heffing der bevolking, benevens het aanbren gen van de aan beurtelingsche phasen van vooruitgang beantwoordende politieke in stellingen zich slechts langzamerhand kun nen voltrekken." Al schijnt de Jong-Egyptische beweging, waarover deze dagen in de buitenlandsche pers herhaaldelijk berichten voorkomen Maandag* heeft de partij weder eene ma- uifestatie voor de grondwet georganiseerd i dus niet serieus te worden genomen, toch zal deze beweging voortdurend de aan dacht blijven verdienen. Ze kan ten allen tijde een grooteren omvang aannemen. Duitschland. Colmar, 11 Sept. Ter beantwoording i van de welkomsttoespraak van burgemeester Blumenthal bij het aanbieden van den eere- wijn, hield de Keizer, die 's namiddags was aangekomen, een rede, wiaairin hij zijn har- j tel,ijken dank uitsprak, «voor al hetgeen 'het land hem had geboden, waardoor de ite- den, door welke hij gereden was, hadden getoond hoe verheugd zij waren over zijn i bezoek. „Ook deze stad", zoo vervolgde de Kei zer, „heeft evenals dit schoone land zeor moeilijke dagen gekend, thans echter is het haar gegeven zich in vrede te kunnen uit breiden en ontwikkelen. Do vrede zal be houden blijven en liet land za.l blijlven groeien en bloeien. Colmar eu Elzas kun nen er verzekerd van zijn, dat zij in mijn. hart een bijzonder vaste, zekere en warme plaats innemen, dat ik steeds aan hen zal denken en met vreugde hunne ontwikke ling zal vervolgen. Deze ontwikkeling zal. Gcddank plaats hebben onder de bescher ming van den Duitse hen rijksadelaar en onder mijn standaard, en, zoo God wil, nooii gestoord wonden. De Keizer besloot zijn rede met een dronk op het welzijn van Col in ar's burgerij. Colmar, 11 Sept. De automobiel rit. die de Keizer heden door den Elzas hield, werd tot een voortdurende huldebetuiging van de zijde der bevolking. Overal werden de klokken geluid, waren eeredames aan wezig, en weiden bloemen aangeboden. De Keizer was letterlijk met bloemen bedekt. De aankomst in Colmar had om kwart over zessen plaats. De Keizer werd daar door de hoogste overheidspersonen ontvangen. De burgemeester hield een toespraak, waarop de Keizer met de bovenvermelde rede ant woordde. Tegen 7 uur vertrok de Keizer naar Wildpark. Altenberg (Elzas), 11 Sept. Kei zer Wilhelm kwam kort na 4 uur aan de „Schludht" aan, genoot van het uitzicht en keerde na eer- half uur weder naar het hotel „Alten Berg" terug. Op uitnoodiging van de Fransohe over heid om het Fransdhe Hohneck te bezoefken, kon wegens oen vergevorderden tijd niet aangenomen worden. Keizer Wilhelm is gisteren in een auto mobiel naar Schlucht gegaan, oni er het mooie vergezicht te bewonderen. Op zich zelf is dit de vermelding nauwelijks waard. Maar om het gezicht op het meer van Re to ur nemer in de groene bergkom, die het omringt, ten volle te genieten, is ij 100 M. de grens over moeten gaan en heeft hij zich op Fransch gebied moeten begeven Het heet, dat de Fransdhe grensarabtena ren, nadat de Fransche gezant te Berlijn van het bezoek des Keizers langs amb telijke» weg op do hoogte was gebracht, last hebben ontvangen, om de automobiel des Keizers ziondor onderzoek door te laten. De Berlijnscihe oorrespondent van de Kölnische Zeitung bé vestigt, dat Sydow, de staatssecretaris van financiën, in zijne financieele ontwerpen een afschaffing van de belasiting op reisbiljetten beeft opge- Het eerstvolgende congres, dat de Duit- sche socialisten te Neurenberg zullen hou den op den 13en September a.s., is voor de Duitsche 9ociaal-democratische partij van groot belang, omdat de vergadering daar zal hebben te beslissen over de intransigente politiek, waarvan de Pruisische sociaal democraten aanhangers zijn en i'c opportu nistische verdedigd door de Zuid-Duilsche socialisten, die veel inschikkelijker en p'ooi baar zijn tegenover do burgerlijke partijen. Deze strijd is volstrekt niet nieuw men denke aan den strijd in Nederland tus- schen revisionisten en Marxisten1- en mogen de in den laateten tijd voorgevallen incidenten al de aandacht op znek hebben ge vestigd, niet minder waar is het dat er geen enkel absoluut nieuw element is, geschikt om aan clezen partijenstrijd een nieuw aspect te geven. De sociaal-demucraten in Pruisen willen niet dat de socialisten in het alge meen, in welke parlement ze hunne actie ook voeren, de begrootingen helpen goed keuren, omdat liet hun toeschijnt, dat in liet feit van aanneming eener begrooting de erkenning en goedkeuring ligt opgesloten van den beetaanden toestand en het. ge vestigde régime. Dat is de reine revolutio naire leer, die wil dat men aan den etaat de hulpbronnen weigert, die hij. noodig heeft om te blijven bestaan. Per slot van rekening oefent deze revo lutionaire houding niet in de minste mate feitelijken invloed uit, daar deze weerstre vende socialisten in de parlementen niet dan de kleine minderheden vormen. Men behoeft zich er ook niet over te ver wonderen, dat de Zuid-Duitsche socialisten afwijken van de intransigente houding, welke de strenge bewakers der socialistische theorie hun trachten op te dringen. De Zuid-Duitsche socialisten, die over het algemeen kiesrecht beschikken, en die weten partij te trekken der vrijheden die de grond wet hen veroorlooft, willen hun contact met de burgerpartijen bewaard zien, eu weuschen de overheden bij te staan in de vervulling hunner publieke taak. Zij begrijpen dat door immer in de con tramine te zijn, geen enkele hervorming kan worden verkregen of practische voor uitgang voor de volksklasse wordt bereikt. In Pruisen heeft men nog geen algemeen kiesrecht voor de leden van den landdag en bekend is met welke hardnekkigheid de leidende elementen onder de Pruisische so cialisten zelfs tegen de geringste liberale in vloeden zich verzetten. Met zijne numerieke minderheid is het Pruisische socialisme niet bij machte iets ten gunste der democratie tot. stand te brengen en men heeft dus het recht te brageu hoe de Pruisische socialis ten in staat zijn iets practisch" te volbren gen zonder de hulp van de veelgesmade bur gerlijke partijen. Enfin, dat moeten de „genossen" zelf maar uitmaken. In voorbereiding tot het congres is er dag aan dag alvast groot spek takel, dat we onze lezers maar zullen bespa ren, tusschen de kemphanen van beide rich tingen. Het is niet onmogelijk dat het Neuren- bergscho congres vermijden zal zich voor één der richtingen uit te spreken en één van die vage formules zal vinden, waarin men ook elders onder de socialisteu sterk is. Frankrijk. Oude- de telegrammen vindt men het be richt, dat Gregori, de pleger van don aan slag op Dreyfus ter gelegenheid van de over brenging van Ziola/'s stoffelijke overschot naar hei „Pantheon", door de jury van de Seine mct-sohuldig werd verklaard, waarop vrijspraak door de rechtbank volgde. Deze uitspraak werd, naar gelang van de gevoe lens, die do aanwezigen toegedaan waren, met gesU of gejuich begroet. Donderdag, den eersten dag van het proces, was de zaal geheel en al gevuld met belangstellenden en nieuwsgierigen. De door den beklaagde als getuigen gedagvaarde ministers Clemen- ceau, Picquart en Doumergue hadden met een beroep op hun wettelijk voorrecht- ge- DOOR 21 s. R. CROCKETT. Uit tut Schotsch vertaald DOOR J. P. WESSELINK-VAN R0S8UM. Dokter Sylvanus was boven verwachting gieslaagd in zijne onderzoekingen. Hij had de sleutels zijner schoonmoeder in haar zwarten werkmand gevonden, juist waar zijn vrouw hem gezegd had:, dat ze zouden zijn. Met deze gewapend vervolgde hij systema tisch zijn taak, den grond verkennende en op iedere denkbare en ondenkbare plaats naar papieren ©n de onschuldige kleine schat ten zoekend, die mevrouw Stirling, gewoon was te verzamelen en dan ommkldelijk weer •vergat. Zoodat hij, toen zijn vrouw voor den vierden keer bij de goed verzekerde deur met haar vraag 'kwam, in staat was op den- zelfden zachte» toon te antwoorden„Alles is ons vermaakt, uitgenomen een legaat van twee duizend pond aan de kleine Hestor Stirling op haar een en twintigste jaar, cn een jaargeld van vijf en twintig pond aan Maraget Tipperlin uit erkentelijkheid voor haar langdurige» dienst i'k moet zeggen, dat is niet onbillijk." Maar de voornaamste rouwdraagster stampte met de voeten van woede en er gernis. „Twee duizend pond aan een bedél aars kind, dat mijn moeder al die jaren uit een dwaas gevoel vain medelijdèn heeft onder houden! Ik zal mij er niet bij neerleggen, maar er een rechtzaak van maken." „Zacht wat, zacht wat Sara!" zei haar echtgenoot, „er is meer dan twintig duizend pond in fondsen en hypotheken, je moeder had ons en onze lieve kinderen iedere pen ning kunnen onthouden. Alles i9 heel goed zooals het is. Het staat niet aan ons om moeite te maken En waarlijk hij had alle reden om tevre den te zijpwant hij1 had iets gevonden, dat alle andiere dingen van weinig waarde maak te; zelfs de twintig duizend pond in fond sen. Toen hij1 toevallig in dé provisiekast- keek, zijn vingers in d© potten geoonfijte vruchten stekende om te voelen naar ver- borgen banknoten, en de kannen met uit- gelekte honig in zijn .hand wegende voor het geval er guldens in opgezameld waren, ontdekte hij de t-aech met de roodo strepen, die goed naar achteren was geschoven. Hij beproefde haar over de witte jampotten heen te lfchten, maar ze bleek boven ver wachting zwaar t© zijn, daarom maakte bij wat plaats, om ze naar voren te kunnen schuiven, en toen hij ze eindelijk op de ta fel neerzette rinkelde ze met een vreemd gotjingel, waarvan zijn geoefend oor hem duidelijk zeide, dat het geen metaal was. Hij vond een sleutel in de beurs van zijn schoon moeder en hiermede opende hij de tasch. Sylvanus snakte naar adem en zag den dag, waarop hij. zioh op het een of ander land goed zou terugtrekken, reeds in de naaste toekonfct. Hot was de droom van zijn leven geweest en nu zou hij in vervulling komen. Een reep papier, di© er boven op lag trok zijn aandacht. Het was een langjwerpig, blauw stuk papier, beschreven met mevrouw Stirling's ouderwetsche hand. „Deze kostbare steenen werden mij den tweeden Augustus 18in bewaring ge- j geven door mijn lieven zoon, D'a-vid Wal- j droii Stirling, voor zijn dochtertje Hester j Sybilla Stirling, voordat hij weer naar Bur- ma terugkeerde." Isabel Stirling. Sylva- j nus Torphichan was tot hiertoe noch nauw gezet eerlijk, noch bewust oneerlijk geweest. Geen groote verzoeking was ooit op zijn weg getreden, en in alle geldelijke aangele genheden had hij. zich naar zijn eigen tevre denheid gedragenMaar deze groote verlei ding voor dén eigenlijken aard van den man, die verborgen was onder het vleiend uiter lijk en de ziekekamer manieren sprong als een leeuw cp hem af, in die kleine, welbe kende zitkamer, waar hij eertijds zijn vrouw het hof had gemaakt. Hij, was reeds alle denkbare mogelijkheden aan het overwegen, toen hij de deur hoorde dichtslaan door zijn vrouw, die Hester h ad' gegrepen op het oogeniblik, dat die hem stond gade te slaan. Sylvanus sprong met een rilling op, en sloot onmiddellijk de tasch. Aan zijn vrouw zou hiji niets zeggen. Indien deze edelgesteenten aan Hester moeeten worden overhandigd dan was het- 't beste voor don vredë van het huisgezin van dr. Torphichan, dat zijn vrouw er zoo min mogelijk van wist In het andere geval, (zoo stelde Sylvanus het zichzelf voor) moest hij con vrije hand hebben om zijn beschikkingen te maken, zonder critiek of haarklooverij te verduren te hebben. Neen, het zou 9tellig nergens toe dienen, het aan mevrouw Torphichan te j vertellen. Hij trok het buffet opziji cn zette de tasch in een verborgen hoekje waar ze veilig zou zijn, totdat de nacht en de slaap hem vrij spel zouden laten om een betere bergplaats te bedenken. Daarna trok bijl een stoel voor den haard, want de plotselinge opwinding had hem het bloed naar het hoofd gedreven en zijn voe ten waren koud, nu ging hij zijn moeilijkhe den overpeinzen. Wefk bewijs was er, dat deze steenen aan het kleine meisje toebe hoorden? Voor het oogenblik niets dan dit kleine stukje papier, dat hij in de hand hield. Het was heel onwaarschijnlijk, dat het meisje er zelf iets van zou weten of dat me vrouw Stirling iets van dén toevertrouwden schat aan haar dienstmaagd zou hébben ver teld. De datum wees aan, dat hot kort. ge ledén was creschied, maar had Megsy er iets van geweten, dan zou zij zeker op een veili ger plaats hebben aangedrongenNeen, liet geheim was, zoover het- dit land betrof, ge storven met de gestorven vrouw in de groote slaapkamer boven. En het blauwe papiertje? Hij hield het een «ogenblik in gedachten tus^hen vinger en duim. Daarna boog Sylvanus Torphi chan wat naar voren en wierp ihot even kalm aleof hij een recept verbrandde, dat zijn diensten had verricht in het vuur, bij zag hoe het opvlamde en daarna verschxompeldo tot een zwart en opgekruld rolletje, waarin nog een paar vonken achterbleven. Maar hij moest niet vergetendat David Stirling er nog was, de verworpene, de ont erfde nu heel duidelijk door bedrog of eerlijk spel een zeer rijlk maai, en heel zeker een handig man Toch was het niet waiar- sohijmlijk, dat- hij oen ontvangbewijs van zijn moeder had' gevraagd voor de tasch met jlweelen, en indien al voor de tasch dan ze ker niet voor iederen steen afzonderlijk Bovendien was de man naar Burma terug gekeerd'. Dat was een in Voortdkirondè onrust ver- kecrend land, vreemdelingen werden er ver moord, dé koning was een wellusteling, de koningin een bloeddorstig manster. Het. was meer. dan twijfelachtig of dé man ooit zou terugkeeren indien dat al geschiedde, zooi hij dan zijn recht kunnen bewijzen? Waar om kon het geen geschenk voor zijn moeder zijn? Indien dat zoo was, dan was het- nu het eigendom van dokter Sylvanus, of ten minste diat van zijn vrouw, dé universeele erfgenaam. Zoo rode neerend stond dokter Torphichan op en liep door de kamer heen cn weer, ter wijl hij telkens naar het buffet- keek, waal- achter hij de taach verstopt had. Hij beaat weinig verstand van edelsteenen, toch waren er naar zijn berekning genoeg om een aan zienlijk .grondbezit te koopen. Dit was het eenige lokaas, waaraan dokter Sylvanus geen weestand kon bieden. Het sprak tot iedere zenuw van zijn groote, ruwe, van na ture kruipende, inwendiigie persoonlijkheid, „Het meisje? Zij zou er -beter aan toe zijn, indien zij ze niet- bezat-. Hij zou zorg dragen, dat zij er niet- ouder leed." Wordt ervolgd

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1