BINNENLAND. weigerd te verschijnen, terwijl anderen als generaal And ré, generaal Dalstein. graaf Mintebelio, Josef Rein ach zich wegens hun wegblijven hadden verontschuldigd. Bij het verhoor trachtte Gregori te loochenen, dat hij bedoeld had Dreyfus te dooden. On danks alio moeite kon de voorzitter in het begin slechts dubbelzinnige en niets-zeggen- de ant% oorden uit hem krijgen. Hij zeidc eindelijk dat hij niet. op Dreyfus, maar op het DreyfusLsnie had geschoten, hij koes terde geer haat tegen Drevfus, deze was voor hem slechts een symbool. De beide schoten had hij onmiddei.ijk na elkaar ge lost, hij had slechts willen betoogen. en was eerst op dit denkbeeld gekomen, t-cen officieel werd bekend gemaakt, dat de troe pen deel zouden neineu aan de plechtigheid. Uit het getuigenverhoor bleek, dat Gre gori na den aanslag op de vraag van Mat- thicu Dreyfus en van den officier van jus titie of de revolver met kegels geladen was, driemaal ontkennend had geantwoord, ter wijl het onderzoek aan het licht had ge bracht, dat alle patronen kogels bevatten. Uit dr aantcekeninge» in liet in beslag ge- n< men dagbeek bleek ten duidelijkste, dat bij reeds weken te voren het plan tot den aanslag had gevormd, 011 dat hij den avond voor den aanslag aan een vriend zijn testa ment ter hand stolde, gaf ook te denken. De deskundige verklaarde, dat do patro nen van zeer slechte kwaliteit waren, of schoon z j toch nog voldoende kracht had den om een monsoh te dooden. Van deze ver klaring trachtte Gregori gebruik te maken door het te doen voorkomen, alsof hij met opzet slechte patronen had uitgezochtde geweermaker echter die ze hom geleverd had, verklaarde slechts één soort in voor raad te hebben gehad. Alle getuigenverkla ringen. die te zijnen ongunstc waren, ver klaarde de beklaagde voor leugens en ver zinsels. Toen hij een rede begon te houden tegen de uitsp.aak van het hoogste gerechtshof, viel de voorzitter hem in de rede met de verklaring, dat hij geen critiek op deze uit spraak zou dulden. Op dit oogenblik riep de nationalistische berichtgever Gaucher uit „Hot hoogste gerechtshof heeft een valsch vonnis uitgesproken Dt voorzitter gaf daarop last den rustver stoorder bij hem te brengen, diende hem een v&cjerlijke verm a 11 in? toe en gaf de wacht bevel hem uit de de zaal te verwij deren P« nationalisten trachtten nog eeni- ge malen de orde to verstoren, echtor zon der veel succes. Gistcror. zijn de getuigenverhooren voort gezet niet den hieronder vermelden uitslag. P a r ij s, 11 Sept. Inzake Gregori© luidt do uitspraak der jury ontkennend op alle punten. Dienovereenkomstig spreekt zij den beklaagde vrij. Deze uitspraak werd met verschillend© kreten begroet Op het station van des Aubrais bij Or leans' nam de Fransche politie ©en zekeron Ilarnist onder verdenking van spion nago gevangen. Ilarnist, die vroeger onderoffi cier in het Duitacho leger was, heeft ge tracht een opzichter in het kruitmagazijn te Bourges over te halen hean voor gold on derdoe lor. van het 75 m.M veldgeschut te leveren maar werd door dien opzichter, die zijn superieuren van de voorstellen in ken nis had gesteld, in de val gelokt. Engeland. Londen, 11 9 o p t. Do protestantsche organisatie heeft heden een telegram ge- zenden aai- den minister van binnenland- sche zaken, waarin zij onder verwijzing naar de buitengewoon toegenomen agitatie in Londen en do provincio tegen de eucharis tische pi\ cessie op aanstaanden Zondag, er op aandringt, dat verboden zullen worden <le ommegang mei de hostie en het dragen van de kerkelijke plecht gewadou in de stra ten, terwij' zij het ministerie van binnen- landsche zaken aansprakelijk stelt voor ino- gel ijke rustverstoringen Oostenrijk-Horrgarlje. Welingelichte kringen te Weenen hechten groot© beteekenis aan do aanwezigheid van Keizer Frans Jozef te Boedapest. Er zou n.l. niet alleen een beslissing vallen ten op zichte van de Hongaarse lie kiesrechthervor- ming, maar ook in de militaire quaestie. De Ilongaarsche minister van binnenlandscho zaken, graaf Andrassy, heeft nl., zooals aan do Voss Ztg. wordt medegedeeld, niet één voorstel tot hervorming van het kiesrecht, maar een geheole reeks ontwerpen aan den Keizer voorgelegd. De Kossuth-partij is er bijzonder op gesteld, dat de Kroon aan het eerste hervormingsplan hare voorloopige goedkeuring hecht; geschiedt zulks, dan is <10 partij l>ereid zie li zeer tegemoetkomend te betoenen ten opzichte van de wenschen van de Kroon in de militaire quaestie. Donderdagmiddag is te Boedapest oen ge meenschappelijke, minister-conferentie ge houden, ter vaststelling van de ouderwer- jien, die aan het oordeel der delegaties zul len worden onderworpen. Met het oog op do op 15 September beginnende zittingen van den Landdag, werd besloten de delegatie vergaderingen kort 11a 25 Sopt. te doen aan vangen De gemeenschappelijke minister van financiën, baron Von Burian, schetste do indrukken, door hem in Bosnië opgedaan, en verklaarde tevens, dat reeds binnenkort zou worden begonnen met een geleidclijko bevordering van grondwettig© toestanden in de bezette provincies. TurkUe. De bladen in Const an tinopcl publioeeren een door een irade bekrachtigd besluit van •den ministerraad tot instelling va.n een nieuwen oppersten raad voor landsverdedi ging. Een bericht uit Constantinopel meldt, dat liet op 6 September bij Viranejohir tot een gevecht met de Koerden van Ibrahim Paehn gekomen is. De Koerden hebben 150, de Turken 20 man verloren Het 4e cn het 5o Turkscho legercorps hebben bevol ontvangen omvangrijke maatregelen tot» onderwerping van den Koerdeustam van Ibrahim Pacha te nemen. Een dépêche uit Dersin meldt, dat de Koerden hunne aan vallen voorteatten en dat de bevolking in gevaar verkeert. Marokko. De berichten uil Franscho en Engelsehe bron uit Tanger, welke aan den Duitsclien consul ar. Vaseol eene zuiver politieke zen ding in Fez toeschrijven, doen in de Parij- sch© pers eene nieuwe campagne ontstaan. Vaseel moet speciaal onderweg den Ma rokkanen verzekerd hebben dat Ehiitscli- 'and aan Meley Haf id met alle kracht steun verleend. De Matin liet zich uit Tanger melden, dat El Menebhi. Moelei Haf id's vertegen woordiger te Tandzjer vernomen had, dat dr. Vasse de Duitsche consul, tc Fez bij Mooier Hafid zou zien gedaan te krijgen, dat déze El-Menebhi zou ontslaan, aange zien Duitschland vond dat hij mei Frank rijk 's vertegenwoordigers op te goeden voet staat. El Menebhi had al aan zijn meester geschreven om zich te verdedigen, Een onhandige kwaadstokerij, antwoordt hierop de Berlijnsche Correspondent va.11 do Küln. Ztg. El Menebhi weet waarschijnlijk beter dan de Matin hoe Duitschland te genover hem staat. Maar liet is weer de slechte gewoonte van de Fransehen, zegt dc correspondent verder, om steeds een zon debok te zoeken voor hun tegenspoed. Nu moet dat dt. Vassel weeen. Dan richt de correspondent zich tegen de Temps, welke o.a. gezegd heeft, dat Moeley Hafid misschien spoedig evenals zijn broe der er aan zal gaa.11 twijfelen of de vriend schap van Duitschland wel een weldaad der Goden is. Of Duitschland's vriendschap een weldaad der G-den is moge in het midden worden gelaten, antwoordt meergenoemde correspordent, maar in alle geval is tot nog toe de inmenging van Frankrijk in Marok- kaansch" aangelegenheden nog geen weldaad voor Marokko gebleken. Nog een nieuw conflict zou Duitschland hebben geschapen, altijd volgens een be richt aan de Times. (Men herinnert zich dat wij dezer dagen een Frau9ch-Engelsche pers-entente vorondefstelden. Ook is het mogelijk dat Havas ervoor zorgt de Fran- sche en Engelsche bladen van dit soort be richten te voorzien Dc Hafidische gouverneur van Aikassar, de kaï'd Ermiki, die door mishandelingen en afjiersiiigen de inboorlingen, zoowel de vroomde gezantschappen tegen zich in het harnas had gejaagd, is door een opperbevel- hebbc- van Moeley Hafid gearresteerd. Nu zou het Duitsche gezantschap hebben ver klaard. dat Ermiki onder bescherming van Duitschland 9tond en van Moeley Ilafid hebben verlaiiigd, dat- detze Ermiki zou, vrijlaten Dc Dépcche Marocaine meet- het beweer de optreden van dr. Vassel te Alkassar breed uit. De oorrespondent der Koln. Ztg. te Tanger wijst er echter op, dat Frankrijk politieke onderhandelingen met Moeley Ha fid buiten medeweten va.11 Euro-pa o-p zijn rekening hoeft. Zoo was de overbrenger der huldebetuiging van Tanger aan Moeley Ha^ fid tevens overbrenger van de bijzondere wenschen van den Franschen gezant De Tempt schreef in een hoofdartikel o.a. .,Don 23. Augustus is Moeley Hafid te Tauger uitgeroepen. Een renbode heeft vier diagen noodig om van Tanger naar Fez te komen. In acht dagen zou Hafid dus den tijd gehad hebben om het bericht van zijn uitroeping be ontvangen en het te beant woorden Het is de 9de Septembor. Sedert den 31. Augutus verwachtte men dit ant woord. Er is niets gekomen. Dit zwijgen laat a Hor hand uitlegging toe .Volgens de verzekering van allen, die hen. hebben leeren kennen, is de nieuwe sultan oei- verstandig man. Het is dius on mogelijk. zijn zwijgen aan een onwillekeu rig verzuim boe te schrijven. Indien hij den mond houdt, is het omdat hij den tijd aan zich wil houden Mot welko bedoeling? Hiervan kan ongelukkigerwijs slechts één geldige verklaring gegeven worden Moeley Ilafid wil zoover mogelijk het- oogenblik verschuiven, waarop liij tegenover do mo gendheden de verplichtingen op zich n-eemit, welke het hun gemeenschappelijk belang is van hem te vorderen. Nochtans is het on mogelijk, dat Hafid niet begrijpen zou, dat die verplichtingen do voorwaarden zijn tot ziji: erkenning. Indien hij aarzelt te ver klaren dat hij bereid is ae te onderschrijven, bcteekon' het, dat hij hoopt eraan te ont komen Indien hij deze hoop voelt, bewijst het. dat hij eenige hulp verwacht. E11 het gaat moeilijlk te betwijfelen, dat die ver wachte bijstand de hulp van Duitschland wezen zou Zoo belemmert al weder de wis selvalligheid der Duitsche staatkunde oen gebeurtenis, welke nuttig zijn zou voor gansch Europa." „Toujour® lêAlleniagne" zet de Koln Ztg. boven de vermelding dezer zinsneden. Een telegram van de I>uit6ohe Kabel- gramm-Geeellschaft uit Tanger meldt, dat de berichten in de Fransche pers, als zoude dr Vassel op zijn reis «naar Fez te Alkassar mededeel in ge 11 van politiek karakter heb ben gedaan, eiken feitelijken grondslag mis- pe n. D" Berlijnsche correspondent van een En- ge'sch blad meldt, dat "e Duitsche regee- nng definitief besloten heeft de Fransch- Spaanscho nota kort en bondig af te wijzen, voor het geval deze vooretellen inhoudt, welke Moeley Hafid dwingen voorstellen aan te nomen, dio hem van het begin zijner re- gocring af aan tot een vazal van Frankrijk zouden maken. De gezamenlijke strijdmacht van kolonel Alix lieeft eergisteren Tazzougort verlaten, om zich naar dc vallei van den Oppor-Guir te begevende te volgen marechroute ein digt te Toelal, welk dorp binnen twee dagen kon worden bereikt Vervolgens zal de Fran scho legermacht waarschijnlijk ©en demon stratie gaan houden in het noorden van Ta- filalet, gericht togen de dorpen langs den oude of rivier Ziz. Deze strafexpeditie zou 'n dag of acht duren cn op afdoende wijze do Franscho overwinning bevestigen in de oogen der Ma- rokkaanschc bewolking, zoo meent althans de Matin "-correspondent te Colomb-Be- char te mogon voorspellen. Alle contingenten van do harka, afkom stig uit Tafilalet en de streek langs den Oppcr-Guir zijn naar hun haardsteden te ruggekeerd, en hun terugkomst lieeft alreeds volgens denzelfden correspondent, allen lust tot verweer den kop ingedrukt. Tanger. 11 Sept. Mt-oegi is Mara- kesj binnengetrokken en proclameerde daar Abdel Aziz tot sjerif, aan wien hij zou schrijven om to komen, indien men niet dreigde een andere sjerif te proclameeren. Egypte. Evenals in Alexandrië doet zich thans ook in Cairo de partij der Jong-Egyptena- ren gelden De nieuwe beweging wordt door de Èngelscheu niet zeer serieus opgenomen, doel verdient in elk geval de aandacht. Een aantal Jong-Egyptenaren verzamelden zich op 1 September in een Arabisch theater en kozen eenstemmig Mohammed Bey Ferid tot opperhoofd der partij. Daarop trok de me nigte mee een Egyptisch vaandel en het portret van Mustapha Paclia, don overleden leider der Egyptische nationalistische partij door de straten der stad. Teger Maandag a.s» organiseeren de na tionalisten ter gelegenheid van den intocht van den Kheclive een grootsche manifesta tie ten gunste van een gron-dlwet. Perzië- Naar aanleiding van de geboorte van zijn zoon heeft de sjah van Perzië aan bijna alle zich te Bagdisjah sedert -den staatsgreep 111 hechteni-s bevindende politieke gevange nen de krijheid geschonken, onder bepaling echter, dat zij binnen 20 dagen Peraië zul len verlaten. Allerlei. vOrville Wright heeft t/wee-en-zestig minuten eu 30 seconden zonder een enkel oponthoud gevlogen, en heeft daarmede Woensdag 9 September 1906 tot- een ge- denkwaardigen dag gemaakt. Bij een vol gende proeftocht is de overgelukkige uit vinder voornemens een persoon met zich in dc aeroplaan mede te nemen. De Ffansehe bladen schilderen in kleu ren en geuren den triomf vollen tociht van den Amerikaan, en eindelijk is het hun dan gelukt de geestdrift van dc Duitsohers voor Zeppelin een waardig tegenwicht te stellen. Zoo beschrijft de Figaro" als het volgt Orville Wright's eerste opstijging op Woensdag jlwaarbij 'hij op twee minuten na een uur rondvloog. Een mensch heeft gisteren, 9 September 1908, een uur lang gevlogen. Een uur? neen! maarbijna. Het blijft niettte- min een gebeurenis, een prachtige daad hem ontbreken nog slechts 2 minuten en 9 seconden, en dan zal een gebeurtenis van buitengewoon cultuur-historisch belang zijn voltrokken. W'j betreuren het gemis van die twee minuten niet al te diep wellicht zou het juist aai; dit ontbreken te danken zijn, dat een -Ier onzen vandaag of morgen de man zal wezen, waarvan dé geschiede nis zal zeggen, dat hij het eerst in het luchtruim eon uur wist rond te zweven Bij ons toch kwam het eerste idee va-n vliegmachines op; het was in Frankrijk, dat do trotsche gedachte, om de atmosfeer dienstbaar te maken aan het verkeer, ge boren werdzonder de genomen initiatie ven van eenige onzer landgenooten zouden de Wrights nog niet erg ver geweest zijn. Wij hebben d'-. beweging geschapen, de vliegmachines uitgedacht, gedenkwaardige proeven ondernomen, den weg» gebaand, honderden millioenen hersenen de richting gewezen, waarin men a-1 denkend voort schrijdende tot eene nieuwe zegepraal zou kunnen geraken Wij behoeven op de daden van anderen niet afgunstig ze zijn. Onze taak is grootsch er- glorierijk. Zonder ééne verduisterende bijgedachte moeten wij toejuichen wat Woensdag jl. de Amerikaan Orville Wright deed, die met zijn toestel, uiterst- accuraat werkende, een magnifieke vlucht- van 57 minuten en 31 seconden nam, zwenkende boven het maneuvre-terrein van Fort Myers, nabij Washington. Opgestegen onder de befite omstandighe den en bij volmaakt rustig weder heeft Or ville Wright 58 maal rondom het terrein van zijn proefnemingen gevlogen en daar de snelheid van zijn vlucht nagenoeg 60 KM. bedroeg, heeft hij aldus den verba- zenden afstand van ongeveer 57.5 KM. af gelegd. Zijn toestel bleef doorloopend op 45 meter afstand van den grond. Tijdens zijn vlucht voerde hij tal van manoeuvres uit, en zijn aeroplaan gehoor zaamde zijn bevelen stipt en voerde elke zwenking licht en elegant uit. De toeschouwers hielden hun geestdrift zooveel mogelijk in bedwang tijdens zijn vliegproeven, om hem niet nerveus te ma ken. Toen Wright weer neerdaalde, was hij onmiddellijk dooi eene ©nth o usi ast-ischc menigte omringd. Niet zoodra had hij weer grond onder zich of men ondervroeg hem. Orville Wright zeide het volgende tot do omstanders Ik ben overgelukkig met het resultaat, dat ik bereikt heb. En vervolgde hij glimlachende het succes vernietigt te vens de meening. welko zoo dikwijls en zoo lang de authenticiteit van onze vroegere verrichtingen in twijfel trok en de kraai- tenberichteln over onze vliegproeven voor louter Amerikaan3che humbug hield. En toen men hem zeide, dat hij op eenige minuten na een vol uur had gevlogen, zeidc hij Waarlijk? Nu, als ik geweten had, dat ik zoo dicht hij het record van een uur was, zou ik mijn vludhl nog wel oen paar minu ten hebben doorgezet. Dat had ik nog ge makkelijk gekundmaar mijn motor haperde ©en paar keertjes, en daar mijn vliegproeven nog geen officieele waren, wilde ik er '«u maar uitscheiden, 't Is niettemin jammer. Vanmiddag zal ik nog eens weer probeoren, en ik zal mijn voor zorgen nemen, ditmaal een uur in de luoht te blijvenals ik kan. En 's middags steeg hij op mot het be kende resultaat 62 minuten eu 30 secon den zonder ©enig oponthoud of steunpunt rondgevlogen Dc Figaro moet de wensch opgeven, een Franschman als do eerste het uur-record te zien slaan, maar toch vedheugt het blad zich van 'harte om deze glorierijk© zegepraal op dc lucht-, en noemt Woensdag jl. een datum in de geschiedenis der menschheid. De volgende cijfers geven een overzicht over de lengte en de duur der verschillende viiegprocven, welke achtereenvolgens door verschillende vliegmannen zijn genomen 11 April door Delagrange (Issy-les-Mouli- neauK) 3925 M. in 6 min. 30 sec. 27 Mei door Delagrange (Rome) 8 KM. in 9 min. 30 sec 30 Mei door Delagrange (Rome) 12.750 M. in 15 min. 25 sec.22 Juni door Delagrange (Milaan) 16.5 KM. in 16 min. 30 sec. 6 Juli door Henry Faxman (Issy) afstand niet gemeten in 20 min. 20 sec. 5 September door Wilbur Wright (Auvoure) 22 KM. ongeveer in 19 min. 28 sec. 6 Sep tember door Delagrange (Issy) 24 KM. in 29 min. 55 sec.7 September door Dela grange, een niet gemeten afstand in 28 min. Dit overzicht toont duidelijk, hoe groot- eea „vlucht'' de vliegwetenschap in ver loop van v jf maanden heeft genomen. v— Donderdag heeft Orville Wright een passagiev in zijn aeroplaan meegenomen. Deze reis bleef hij niet lang vliegen, maar zijn machine werkte uitstekend en toonde in staat te zijn, twee pereonen te vervoeren. Nu nog een aantal verbeteringen en wij vliegen Toen er een persoon met hem meereisde, ging dc machine eerst wat traag naar de hoogte, maar scheen daarna nog veel regel matiger te vliegen en gemakkelijker te be sturen. vEei. Amerikaansche Eiffeltoren, wel ke dienst zal doen voor meteorologische doeieindlenzal weldra, worden opgericht. De toren zal 2000 voet hoog zijn en 60 mil- lioen dollars kosten. Architect is do heer O Sc 11 ish De toren ko-mt te staan te New- York. C e u t a, 10 Sept. Het Fransohe stoom schip Oasis' kwaan tengevolge van den mist op twee mijlen afstand van Ceuta, in aanvaring met een anderenmen gelooft Engelschen, stoomer, die zonk. De „Oasis" zette reddingsbooten uit om de drenkelin gen te redden, doch vond er nietten terug. Hel "schip zette vervolgens koers naar Gi braltar en waarschuwde daar dé overheden, die een stoomschip naar de plaats des on- heiis zonden om de overlevenden te red den. Alle pogingen waren echter vruchte loos De zaak-Remy. vWoensdag j.l. is eene ernstige getui genis tegen Renard ingekomen. Juffrouw Genest, kamermeisje bij mevrouw Reöny, verstrekt© deze. De heer George Rerny, zoon van het slaohtofifer, had den 13. Juli verklaard, dat, zoodra de misdaad ontdekt was, Re nard zijn kamer was ingestormd en had uit geroepen ..Mijnheer George, mijnheer is dood en z- hebben het vertrek van mevrouw leeggeplunderd." Hoe kon Renard. die de 1 amer van me vrouw Romy, welke door een gang geschei den was va.11 het appartement van den ver moord'1, niet was binnengegaan, zoo welin gelicht zijn Dat wenschte de rechter van instructie wel eens te weten. Juffrouw Genest nu hoeft Woensdag het volgende' verklaard Zij ging vlak achter den hofmeester de trap op, toen deze zijn meester de chocolade ging brengen. Teen hij de deur opendeed riep hij uit: „Mijn God, mijn meester is dood." Is Renard de kamer van mevrouw Rémy ingegaan vroeg de rechter. Neen, mijnheer, antwoordde juffrouw Genest. Was de verbindingsdeur tusschcn de twee kamers open en kon Renard in de kamer van mevrouw Remy zien? Neen Deze omstandigheid is zeer bezwarend voor Renard, want zij bewijst-, dat hij voor uit wist, wat- men in deze kamer zou waar nomen, waarin hij nog niet was binnen getreden In hel laatste verhoor heeft de knecht Courtois. na alle bekentenissen van de laat ste dagen herhaald te hebben, verteld van zijn verhouding tot Renard en zooals onze lezers eveneens weten, van don doek, waar mede hij zijn meester gesmoord heeft. Renard doorstond het voorlezen van dit verhoor even kalm als gewoonlijk. Wat heb ik hier feitelijk op te ant woorden, zeide hij, toen de griffier had ge ëindigd. Courtois liegt hierin, zooals hij ge durende de geheel© instructie gelogen heeft. Maar de verhouding tusschen jullie? Di© is ook al gelogen.. Zoo ontkent Renard elke bijzonderheid. Hij hoeft de misdaad niet aangeraden, er geen dee1 aangenoimonhij weet van geen doek, geen oorkussen, geen juweelenhij is onschuldig. Hij weet niets van de zaken, waarvan men hean beschuldigt. Toen hoeft men Courtois laten binnen komen. De confrontatie was spannendeen heftig duel van aanvallend b^chuldigen en werend ontkennen. Je bent een infame schelm, oen laffe leugenaar, brulde Renard, terwijl hij Oour- tois met zijn blik verslond Tk zog de waarheid, antwoordde Cour tois, want door die te bekennen, verlicht ik mijn geweten, dat door jou zoo verdorven is! Het is vervloekt, zoo een ellendeling te zien, die, na ©en grijsaard vermoord te hebben, een ander in het verderf wil star ten En heb jij mij niet in het verderf ge stort, jij Ee.i resultaat is van deze confrontatie niet verkregen, daar de beide beschuldig den als tegenstanders op hun stuk bleven staan De Staatscourant van 11 September bevat o. m. de volgende Kou. besluiten: benoemd tot collecteur der Staatsloterij tc Helder Ch. J. E. M. Boelen te 'sGra ven ha ge; op verzoek eervol ontslagen als reohter- plaatevervanger in de rechtbank te Arn hem inr. W. G Thomas, onder dankbetui ging; mr. W. A. Reiger, als hoogleeraar in dc rechtsgeleerdheid te Groningen, even eens oude rdaukbetuigiug voor de als zoo danig bewezen diensten met wijziging van een vroeger Kon. be sluit is de eere-medaille der. Oranje Nassau- Orde in zilver verleend aan A. v. d. Werf, meesterknecht bij de fabriek van zilverwer ken ,,'Johan Soheifsma" te 911 ee>k eu aan W. L. Bce-ck, juffrouw van gezelschap hij jkvr. Th. Gevers Deyuoot te 's Gravenhage op verzoek eervol ontslagen uit den mili tairen dienst de le luitenant der infanterie L. A. Vogel, thans op non-activiteit en is hij tijdelijk benoemd tot reserve le luitenant bij de grenadiers en jager®; bevorderd tot officier van gezondheid le klasse die der 2e klasse dr. J. H. A. Th. Tresling. Detoestand van H. M. deKo- ning'in. Het Vaderland van Donderdag ochtend! meldde: „Met diep leedwezen vernemen wij, dat de blijde verwachting, waarin H. M. de Ko ningin sinds ©enigen tijd verkeerde, deear dagen is teleurgesteld. H. M. moet zeer kalm zijn. Behalve de hoogleeraar, vertoefde j.l. Dinsdag ook de hofarts Pot geruimen tijd ten pajoize." De particuliere secretaris van H. M. de Koningin, jjhr. Van Geen, heeft jechter machtiging verleend, het bericht van „Het Vaderland'" als zou H. M. de Ko ningin in Haar blijde verwachting zijn te leurgesteld, te kwa.lificeeren als onwaar en ongegrond. Blijkens tor bevoegder plaatse ont vangen berichten van Het Loo, gaat het II. M. de Koningin gelukkig goed en neeant H M. in den laatsten tijd op den dag eenige uren achtereen rust, liggende op een rustbank, derhalve niet te bedvoorts dat H. M. Hare gewone opgewektheid heeft en 't Haar telkenmale veel genoegen doet wan neer de Koningin-Moeder nu en dan eens van Soestdijk naai Het Loo overkomt. Wiji lezen nog in de N. R. Ct. Naar men ons meldt, heeft een der mi nisters, ons met name genoemd, aan iemand, wiens naam ons eveneens werd ge meld, medegedeeld, dat het bericht van Het Vaderland omtrent de droevige teleur stelling, door H. M. de Koningin ondervon den, beslist onwaar is. TJit s Gravenhage wordt ons eveneens medegedeeld, dat het bericht van Het Vaderland is gebleken volkomen ongegrond en onwaar te zijn. Wij hadden niet kunnen vermoeden, aegt de NR. Ct.dat Het Vaderland een zoo verontrustend bericht zou gepubliceerd hebben zonder van de waarheid er van vol komen zeker te zijn. De twee prinsjes en prinsesjes van Er- bach, die eenige dagen gelogeerd hebben ten Paleiae Soestdijk vertrokken hedenmor gen vroeg naar Thiitsdhland. De Koningin-Moeder vertrok 8.30 van het station Baarn voor een bezoek aan het Loo en keert hedenavond terug. In 't laatst dezer maand hoopt H. M. de Koningin-Moeder geruimen tijd op het Loo te komen logeeren. De hofhouding van H. M. met het staldepartement vertrekt dan reeds van Soestdijk naar do residentie. Miss Saxton 'Winter begaf zich Don derdag naar Soestdijk, om enkele diagen die gast van H. M. de Koningin-Moeder te zijn. De dienstdoende ordonnance-officier van H. M. de Koningin, baron Van Voorst tot Voorst, was gisteren in de omgeving van den Ankelaar, vergezeld van een hof jager, op de patrijzenjacht. Hot jachtveld is in dezen tijd goed van dit wild voorzien, dank zij. het gunstig we der in den broedtijd. Men verneemt dat de Minister van Binnen 1 and!she Zaken j.l. Woensdag als tij delijk voorzitter van den Ministerraad naar het Loo is geweest om overeenkomstig de gebruiken, H. M. in kennis te stellen met den inhoud der openingsrede voor de zitting van de Staten-Generaal op a.s. Dinsdag en dat H. M. persoonlijk met den Minister dit staatsstuk heeft besproxen Onae consul-generaal J. H. de Reus, met den persoonlijken titel van minister-resident te Caracas, is blijkens de heden avond verschenen Staatscourant bij Kon. besluit eervol onthoven van die be trekking en in verhand daarmede gesteld op non-activiteit. De Haagsche schouwburg- quaestie. Gelijk men zich herinnert, hebben Gedep. Staten van Zuid-Hol'land hun goedkeuring onthouden aan het besluit van den Haagschen gemeenteraad, tot aan koop van grond aan het verlengde der Ko ningskade voor de stichting van een schouw burg, op reeds vroeger vermelde gronden. Dit besluit van -Gedep. Staten is door den Raad gesteld in handen van B. en W. ter overweging, of daarvan voorziening zal worden gevraagd bij de Kroon. In hun thans uitgebracht praeadvies be strijden B. en W. breedvoerig de argu menten va-n Gedep. Staten, en geven den Raad in overweging van de beslissing van Gedep. Staten voorziening bij de Kroon te vragen. Volksbadinrichting. Bij den gemeenteraad van 's Grawenlhago is ingeko men een -voorstel van B. en W. tot het Stich ten van een volksbadinrichting op een ter rein aan de Jan-van-Gojenstraat. De in richting is gedacht als een vo Iksdouehehad omdat een volkszwembad, bij gebreke van open zuiver zoet-water in deze gemeente, to groote kosten zou vergen. Ook omdat hel beter tot het doel leidende edbijwt, om niet één groot gebouw, maar meerdere badin richtingen op b» scheiden schaal in verschil lende gedeelten der stad op te richten, is de inrichting berekend op niet meer dan 20 cellen voor douchebaden, elk vooreien van een vóórvertrekje voor ontlkleeden en kleeden. De kosten van den bouw worden globaal geraamd op f 20,000.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2