BINNENLAND. Oosten rijk-Hon garije. Naar de Wiener Allgemeine Zeifcung meldt, zal doze week op het buitenverblijf van den graant graaf Berchtold te Buckauf (Moravië) een ontmoeting plaats hebben tus schen den Russische» minister van buiten - landsche zaken Iswolsky en baron Aekren- thal. J.l. Maandag heeft oen deputatie uit de provinciën Bosnië en Herzogowina een be zoek gebracht bij baron De Buriau, den chef-administrateur van Bosnië en Herzogo wina, om oen memorandum aan te bieden, onderteekend door 25 vertegenwoordigers var de Servische en Mahomedaansche par tij, waarin om een grondwet gevraagd wordt Een deel, de minderheid der bevolking, echter wil annexatie bij Oostenrijk. De Ti mes merkt bierbij op, dat bij geval van an nexatie ongetwijfeld sommige mogendheden daartegen zouden opkomen en hot behoud van den status-quo zouden eisclien. Op de dezer dagen te Boedapest gehou den groote ministerieele conferentie zullen deze kwesties voorzeker een onderwerp van bespreking uitmakenbaron De Buriau is daarbij tegenwoordig. Turktye. Kous t- anti nop el, 13 Sept. De minister van buiteulaudscho zaken verklaar de in een interview, dat het nieuwe Turkije tegenover, staten eeuc vreedzame eu vriendschappelijke politiek zal volgen. Het zal de nationale belangen verdedigen, maar zich niet in internationale geschillen men gen. De vreemde staten zullen in Turkije niet meer ©ene stelselmatige opslokking, wat werken vtan beschaving betreft, kunnen uitoefenen, want Turkije is eene beschaafde natie geworden. De betrekkingen met Rus land zijn uitmuntend. Turkije is Rusland erkentelijk voor de opschorting van de Eitropeesche actie. Turkije zal in Macedonië dezelfde hervormingen invoeren als in het gohoele rijk. De minister is voornemens, wat do 3 pets. vermeerdering van de invoerrech ten betreft, tot eene nieuwe schikking te komen, wanneer hij met de vreemde staten over handelsverdragen zal onderhandelen Dc minister legde ten slotte nogmaals na druk op de vriendschappelijke betrekkingen, die Turkije met Rusland wil onderhouden. Konstantiuopel, 13 Sept. De diplomatieke agent van Bulgarije Gesohow is gisterenavond vertrokken, omdat hij geen uituoodiging had ontvangen tot het door den minister van buitenlandsche zaken aan geboden diner. Iioe de leden van het Jong Turksclio co mité opttodon, blijkt uit een rode, die ma- joor Tahir boi, do voorzitter van de afvaar diging, die liet koofdcomité naar de Azia tische provincies van Turkije heeft gezon den, te Kon ia heeft gehouden. In de groote zaal van den regeeringskonak kwamen alle ambtenaren van do hoofdstad der provincie met don wali, den militairen commandant enz bijeen. Nadat do jonge majoor over de misbrui- ko i van hot oude stelsel had gesproken, ver volgde hij,,Gaat u nu naar uwe kansela rijen terug en zorgt er voor, dat alle akten^ dio in uwo laden en onder uwe kanapees sedert maanden slapon, snel afgedaan wor den, liefst, indien het mogelijk is, voor he denavond. Tk moet u aanmanen, voortaan hot volk, dat moet werkori, niet noodeloos lang te laten wachten. Ik stol er prijs op vast te stollen, dat u do regeering slecht" hebt ingelicht over do stemming van de be volking van het witajet. Wij hebben niets oproerigs in don geest van de bewoners kun nen ontdekken. Misschien zijn er lieden, die ons niet willen verstaan, ik moet dezul ken er aan herinneren, dat het leger met ons is en onzo plannen ten uitvoer zal bren gen." De Albancezen hebben een nieuwe ver ten ïging opgericht, die den naam draagt van vereeniging voor onderwijs en voor uitgang". Onlangs is de eerste vergadering gehouden, welke werd bijgewoond dloor 1500 Albaneezen, zoo wol Mohammedanen als Christenen. Do veroeniging stelt zich ten doel de stoffelijke- en zedelijke verheffing vai. het Albaanschc volk. Haar hoofdzetel is to Konstantinopel. Afdeolingen zijn op gericht in verschillende plaatsen. In Turkije is liet eerste vonnis geveld, sinds het begin van het nieuwe regeerings- stelsel, in een proces tegen do pers. De re dacteur van eon blad is wegens opruiing tot ©cu maand gevangenisstraf veroordeeld. Drie andere bladen worden vervolgd wegens aanvallen op het leger. Men bëteéert nu dat de berichten omtrent den moord op drio Grieken door een Bul- gaarsche bende in Macedonië onjuist zijn ge weest. Er 'is maar één Griek gedood, die opruido tot don opstand. Marokko. Madrid, 1 3 S o p t. De Fransch-Spaan- scho nota zou hedonmiddag aan de verte- genwbordigere van de mogendheden door Duitschland worden medegedoeld. Er zijn, volgens oen telegram, door den Matin ontvangen, te Tangor brieven aan gekomen van Moeley Haf id, waarin El Menebhi wordt gemachtigd in naam wan den Sultan te onderhandelen met do te Tangor geaccrediteerde vertegenwoordigers dor mogendlieden, zoodra het oogenblik daarvoor zal zijn aangebroken. In de om geving des sultans gelooft men, dat deze het plan heeft de acte van Algeciras in be ginsel te orkennon, maar tegelijkertijd eer. groot aantal reserves te maken ten opzichte van enkele bepalingen, die zijn prestige bij do Muzelmannen zouden kunnen verminde ren en zijn graag ondermijnen. Het voor naamste voorbehoud zou worden gemaakt ten opzichte van de politie. Moeley Hafid aal aan de mogend lieden duidelijk maken, in welke moeilijkheid hij zich bovindt; wan neer hij n.l. do acte van Algeciras aan vaardt. verliest, hij allo gezag bij zijn eigen onderdanen en is hot hem dus onmogelijk haar te doen eerbiedigen en wanneer hij ze verwerpt, wordt hij niet erkend door dc mogendheden. Daarom, zou hij in de acte van Algeciras gaarne ©enige wijzigingen zien aangebracht Ook heeft, hij bezwaar tegen do eischen, dio Frankrijk in het bijzonder stelt, en zou hij gaarne (bij minnelijke schikking die eischen ©enigszins gewijzigd willen hebben. Moeley Ilafid ontkent verder, dat bij haat zou koesteren tegen do Franscben wel is hij van meening, dat zij zich to veeleischend betoenen. Moeley Hafid verklaart zich bereid alle mogendheden op gelijken voet te behan delen, maar betoont wel ©enige voorkeur voor de Brooss (Duitschors), omdat deze, volgens zijn meening, het rijk steeds krach tig hebben gesteund. Maar al zou Hafid ook gaarne het een en ander toegeven, hij moet voortdurend weerstand bieden aan den aandrang der sjerifs en der oumana's, die hem raden on verzoenlijk lo blijven en allo voorstellen van Europa en bloc te verwerpen. En dat. zou de reden zijn. waarom hij nog geen politieke verklaring hoeft durven af- eggen eu nog niet heeft getracht officieele lx.-t rekkingen aan te kuoopen met het corps diplomatique. Tangor, 12 Sept. In een brief van Moeley Ilafid aan het corps diplomatique erkent hij de overeenkomsten door zijn vooir ganger aangegaan, met name de acte van Algeciras en verzoekt hij taan do mogend heden om erkenning en rekent hij op dier steun, ten einde de hervormingen door deze acte voorziqn tot stand te brengen. Sinds ©enige diagen worden er, luidens berichten uit Tanger, door Moeley Hafid tal van brieven verzouden in alle richtin gen, waarbij de stammen worden uitgeïioo- digd ten spoedigste zoo talrijk mogelijke contingenten bijeen te brengen ter vorming van een mekalla, over welke Moeley Hafid zelve het bevel op zich-zou nemen. Met wolk doel deze harkia zal worden bijeengebracht, is nog niet bekend. Naar de Temps nit Tanger meldt, heeft de Marokkaansche staatsbank maatregelen getroffen om de betaling van achterstallige soldij aan de garnizoenen in d ©havensteden te verzekeren. Perzië* Vrijdagmorgen ontstond te Tabids een hevig gevecht t-ussckcu de revolutionairen en em de onlangs aldaar aangekomen Makoe- ruiters, dio .met zes stukken geschut de ver sterking. van Sattar-Khan aanvielen. Met- behulp van geschut, en geweervuur gelukte het hun aanvankelijk ook de revolutionairen terug te slaan, doch toen Sattar-Khan ver sterking kreeg, moesten de Makoe-ruiters „zich in de richting van Maraud terugtrek ken. De verliezen aan beide zijden waren aanzienlijk. Aiu-ed-Dauieh heeft de Makoe- ruiters in geen enkel opzicht hulp verleend zoo luidt het "bericht uit Tabris ten slotte. Ruiters, die door Ain-ed-Dauleh uitge zonden waren, hebben het dorp Sawdan, op oonigen afstand vain Tabrie gelegen, bescho ten en plat ge/brand. Ain-ed-Dauleh heeft Donderdag 3000 man verstekingen van alle wapens met vier ka- noiuien uit Teheran gekregen. Men verwacht oen aanval op de stad. Staten-Qeneraal. Vereenigde Vergadering van de beide Kamers. op Zaterdag 12 September 1903 tot sluiting van de zitting der Staten- Generaal. (Geopend te 3 uren). De heer Schimmelpenninck van der Oyo bekleedt den voorzittersstoel. De V oorzitter laat door den griffier van do Eerste Kamer voorlezen een koninkl- lij'k besluit van 1 Sept. 1908, waarbij de Mi nister van Binnenlandscke Zaken wordt ge machtigd, heden, to drie uren des namid dags, zich te begeven naar do vergadering der Staten-Generaal, ten eind© in eene ver eenigde vergadering der beide Kamers de zitting iu naam der Koningen te sluiten. De* Voorzitter benoemt eene com missie; die den minister in bet gebouw der Tweede Kamer zal ontvangen en uitleiden. Kort daarna treedt de Minister, voorafge gaan door de commissie, do vergaderzaal binnen. Do beer Heemskerk, Minister van Binnenlandsohe Zaken, neemt plaats voor den troon en houdt de volgende rede Mij no Hoeren ,,Het heeft Ilare Majesteit de Koningin behaagd mij op te dragen, dcoe zitting van do Staten-Generaal in Haren naam te slui ten. Verschillende maatregelen van wetgeving kwamen in het afgoloopen zittingjaar, dank zij uwe medewerking, tot stand. Goedkeu ring werd gehecht aan verscheidone interna tionale verdragen, waaronder nopens onder werpen van arbeidabeschouwing; nopens de verbetering van hot lot van gewonden cn rieken, zich bevindende bij de legers te velde; de instelling van het Internationaal Landbouw-Instituut. te Rome; de verlenging der suikerconventie en de toetreding vam Rusland tot die overeenkomst. Onder de wetsontwerpen ter goedkeuring van verdra gen met bijzondere Mogendheden verdienen speciale vermelding, dat betreffende het in zake ongevallenverzekering niet Duitsch land dat 'betreffende het verdrag ter we- derzijdsche erkenning van Naamlooae Ven nootschappen met Duitschlanddat betref fende ihet Ncderlandsch-Brariliaansch grens- tractaat en dat nopens het Handelsverdrag met de Vereenigde Staten van Amerika. Eene wet bepalende, dat bij het in wer king treden dei- wet van 13 Juli 1907 (Staats blad noa 193) ton aanzien van de rechter lijke bevoegdheid en van de rechtsvorde ring de regelen ten tijde der inleidende dag vaarding, geldende, van toepassing blijven op de alsdan aanhangige rechtsgedingen be trekkelijk eene arbeidsovereenkomst, kwam tot stand. Een wijziging der Drankwet werd goedge keurd, teneinde een gelijkvormig© toepassing van oen barer bepalingen te bevorderen. In de regeling der minimum-salarissen van de onderwijzers aan de lagere scholen werd oen verbetering gebracht door een wij ziging van art. 26 der wet tot regeling van liet. lager onderwijs. De Gemeentewet onderging een wenscke- lijk gebleken wijziging. Een wettelijke tijd werd vastgesteld. Voor het toekennen van schadeloosstellin gen aan gewezen gesalarieerde leden der op geheven schutterij werden gelden beschik baar gesteld. Het recht op pensioen van den luitenant- kolonel-intendamt, de kapitein-kwartiermees ters en den 1 u i ten ant-kwar tiers meester bij het korps mariniers werd nader geregeld. De „Pensioenwet voor de zeemacht 1902" en de „Pensioenwet voor de landmacht 1902" werden gewijzigd en aangevuld. Ene wijziging van artikel 24 der Burger lijke Pensioenwet verwierf uwe goedkeuring. Eene wet kwam tot stand, houdende in stelling van een fonds voor de uitvoering van de Tiend'wet 1907 en eene houdende instelling eener consignatiekas. De wetten betreffende de registratiebelas ting werden gewijzigd en aangevuld. Eene verhooging van het zegelrecht van sommige effecten werd goedgekeurd. Door uwe medewerking kwamen maatrege len tot stand, waardoor het blijlvend ge deelte der nii.itio gedurende de maanden April tot en met. Juli op de vereischte sterkte kon worden gehouden. Ter bevordering van den aanslag en de verbetering van land- en waterwegen, als mede van don aanleg en de exploitatie van spoor- en tramwegen in verschillend© deelen des lands, kwamen verscheidene wetten tot stand, zoowel tot het toekennen van suib- sidiën eu rcntelooze voorschotten uit 's Rijks kas, als tot onteigening der noodige terrei nen. Eene nadere overeenkomst met de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen, 'betreffende het personeel van de voor malige Nederlamdscke Rijnspoorwegmaat schappij verkreag wettelijke goedkeuring. In aansluiting aan het in 1906 te Romo gesloten Algemeen Postverdrag kwam eene wijziging en aanvulling van de wet tot rege ling dor brievenposterij tot stand. Met de Stoomvaartmaatschappijen „Nederland" en „Rotterdamsöhe L'oyd" werden nieuwe con tracten wegens het vervoeren der mail ge sloten, wolke de wettelijke bekrachtiging hebben verkregen Een wetsontwerp tot goedkeuring van een voorschot ten behoeve van eene stoomvaart- verbinding tusschen Nederland, Brazilië en Argentinië mocht uwe goedkeuring verwer ven. Door eene wijziging der Ongevallenwet 1901 werd mogelijk gemaakt eene betere in richting van liet tarief volgens hetwelk de lasten der Ongevallenwet' worden omgesla gen over de vei zekeringsplick'tige bedrijven on werd cone betere controle op het gere geld houden der loonlijsten mogelijk ge maakt. De wet houdende bepalingen tot voorko ming van bedrag in den boterhandel werd aangevuld en gewijzigd. Uwe goedkeuring werd verleend aan een wetsontwerp ter verleeaiing o. a. van een voorschot aan de Naamlooze Yennootschap „Koninklijke Hol landsche Lloyd". De noodige gelden ^rerderi door u toege staan ten einde den dienst der wettelijke arbeidsbescherming beter te kunneiï rege len. Door vextkooging van de Indisch© bogroo- ting werd de gelegenheid geopend om een begin te maken niet de opleiding van in- laudsche rechtskundigen. In het- belang van de ontsluiting van bet binnenland van Suriname werd tot door trekking vaai den in aanbouw zijnden spoor weg besloten. D Koningin heeft mij opgedragen aan u, mijne hoeren, Haren dank te betuigen vOor uwen ijver en voor uwe toewijding aan 's lands belang. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal te rijn gesloten." De minister wordt door de commissie uit geleid en nadat deze in de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit- de Voorzitter de vereenigde vergadering. De commissie uit de beide Kamers der Staten-Generaal, die hedenmiddag den minister van Binnenlandsdhe Zaken bij de sluiting van de zitting der Staten-Generaal in- en uitgeleide deed, bestond uit de hee- renVan Löben Seis en Bloembergen, leden der Elerste Kamer, en Van den Berck'van Heemstede, Jannink, Limburg en De Geer, leden der Tweede Kamer. De sluitingszitting der Staten-Gene- raal werd behalve door het bureau der Kamers en de leden van de Commissie van in- en uitgeleide, welke allen, evenals minis ter Heemskerk, in ambtsgewaad waren (de voorzitter, baron Schimmelpenninck van der Oyo en de heer van Löben Seis, in gene raalsuniform), door de volgende Kamerleden bijgewoond ran de Eerste Kamer de hoe ren van Wassenaer van Rosande, Woltjer, Godin de Beaufort, van Fisenne, van Vel- sen. Van de Tweede Kamer de heeren van Vliet, van Doorn, van Veen, Schokking, van Bylandt, Lieftinck, van Deventer, Roodhuyzcn, Marcbant, Patijn, Röell, van der Voort van Zijp, van Nispen (Rheden), IJzerman, Thomson, Duymaer van Twist en Brummelkamp. Tijdens liet voorlezen van de sluitingsrede door den Minister werd deze van uit de Voorzitters!oge gephotografeerd. Op het Binnenhof en bij hot Paleis was vrij veel volk op do been om den stoet te zien voorbij rijden, die op do gewono wijze was samengesteldoen galarijtuig, vooraf gegaan en gevolgd door een peloton huza ren. Op de tribunes der Tweed© Kamer was slechts weinig publiek aanwezig. Berichten. De Staatsouraut van Zondag 13 cn Maandag 14 September bevat om. de vol gende Kóninklijlc© besluiten benoemd tot officier van justitie bij de Rechtbank te Roermond. Mr. A. A. baron v. d. Feltz, thans substituut-oflicier v. ju stitie bij de rechtbank te Utrecht; benéemd tot officier v. justitie te Middel burg Mr. J. J. Carstens, thans officier van justitie te Alkmaar; benoemd tot officier v justitie te Alkmaar Mr. H. G. v. Sc/nsbeek, thans substituut- officier van justitie te Leeuwarden benoemd tot adjunct-commies bij het de partement van Justitie Jhr. M. v. Asch v. Wijck te 's Gravenhage. tot tijdelijk \eeraar aan de Hoogere bur gerschool te Meppol A. F. Schroder, docto randus in de wis- eu natuurkunde te Utrecht. Zaterdagmorgen tegen 10 uur werd de Koningin-Moeder op het Loo ontvangen dor den Prins en den burgemeester. Wande lende begaf zij zich met den Prins naar het paleis. De terugkeer had plaats met den trein van 5 uur. H. M. de Koningin heeft aan jonk vrouw© A. M. van Haersma de With, op haar verzoek, met ingang van 1 October a.s. eervol ontslag verleend als hofdame. Do Vrstin van Bentheim wordt d'ezo week ten paleize van haar zuster, H. M. de Koningin-Moeder, te Soestdijk, te logeereni verwacht. Vrijdag dejeuneerden bij H. M. de Koningin-Moeder ten paleize Soestdijk graaf van Recliteren Limpurg, Hrs. Ms. gozant te Bern, Baron van Weideren Rengers, Hr. Ms. gezant te Bukares en mevrouw. De a. s. Amsterdamsche ge meenteraadsverkiezingen. Naar het Hbl. verneemt, worden door de af dee ling Amsterdam van den Bond van Vrije Li beralen onderhandelingen gevoerd met het Centraal Comité van „Vooruitgang", .ten einde tot overeenstemming te geraken ter zake van de a.s verkiezingen voor den Ge meenteraad in de districten II (vacature-De Sauvage Nolt-ing) en V (vacature-dr. Schip pers. Alleen door de vrijzinnig-democraten en de sociaal-democraten zijn reeds voorloopige candid aten op groslijsten geplaatst. Van die der andere partijen kan nog niets met ze kerheid worden gemeld. De oefeningen van 't korps en de cursussen tot opleiding voor den rang van korporaal en sergeant in die steden waar de afdeeling gevestigd is van het korps van de Koninklijke Nederlamdisohe Weer baar- beidsveueeiiiging, nemen deze miaand weder een aanvang. Leerlingen van inrichtingen van liooger- of middelbaar onderwijs, die lid van heb 'korps wenschen te worden, kunnen rioh daarvoor aanmelden bij den commandant, den reserve-eerste luitenant der infanterie J. W. Klein te Haarlem. Dooi* den minister vam oorlog is bepaalld, dat die leden van liet korps, welke den rang van korporaal of sergeant bekleedcn, na hunne inlijving bij dc militie of hunne toe treding tot het reservekader, hun rang ook in het leger kunnen behouden, zoo zij blij ken daarvoor geschikt te zijn- De commissie om te doen onderzoe ken, in hoeverre het mogelijk is door vereen voudiging van dé inrichting en de werk zaamheden van den Geneeskundigen Dienst der landmacht te komen tot tot beperking der uitgaven, welke voor dat dienstvak op de oorlogsbegrooting zijn uitgetrokken is ontbonden Tourniaire. Met den gezondheids toestand van den heer Tourniaire is "t thans zoo gesteld, dat zijn wederoptreden bij het Ned. Tooneel weldra kam verwacht worden. Hij zal voornamelijk de rollen vam zijn oud repertoire vervullen. N. v. d. D. Hubert Laroche.Men verneemt dat de heer Hubert Lai'oolie zijn plaats aan Het Nederlandsok Tooneel en Amsterdam plotseling en zonder eemige aanleiding ver laten heeft en naar België vertrokken is, met het voornemen niet terug te koeren. Op Crooewijk te Rotterdam is Zater dagmiddag begraven het stoffelijk overschot van notaris P. C. van Vollenhoven. Aan de groeve warem vertegenwoordigd: notarissen, loden van de rechterlijke macht, burgemees ter en wethouders en raadsledem, het be stuur van het Bataafsch Genootschap, het bestuur en oud-leerlingen van de doofstom- menschool, leden van de Prov. Staten en zeer vele andere notabelen. De heer mr. W. A. Mees, bestuurslid van de doofstommen-inrichting, schetste den overlieden©, die 2Q jaar mode-bestuurslid en de laatste negen jaren voorzitter der ver- eeniging was, als scherpzinnig, rechtschapen man, die in stilte veel voor anderen deed, maar vooral ook rijn buitengewone werk zaamheid. De oudste broeder van den over ledene bedankte. Congres voor Openb. Gezondheids regeling. Tweede dag. Dordrecht, 12 September. Hedenmorgen te 10 uur werd het congres heropend. De Voorzitter, de heer Bruinsma, heette de aanwezigen welkom, in bijzonder Jhr. Quarles van Uffo-rd, administrateur van het departement van Binnenlandsche Zaken en heide afgevaardigden van het departement van Oorlog. Na eenige besprekingen waar onder de ingezonden mededeelingen, de vleeschkeuring en het rapport der com missie tot het nazien van de rekening en verantwoording, kwam de Woningwet aan orde. Met. uitzondering van de heeren Polle- mam en Beerenbrouck warem alle commissie leden aanwezig. Daarna, bracht het bureau va.u stemopneming het commissie-rapport uit over do gisteren gehouden bestuursver kiezing. Gekozen werden verklaard Cohen, Bergsma en Beerenbrouck. Tijdens do gedachtenwisseling omtrent de Woningwet, werd namens de sociaal-techni sche veroeniging vam democratische inge nieurs eene lijvige brochure rondgedeeld. Het eerst word aan de orde gesteld de bespreking van de vraag: „Welke wijzigingen moeten in de Woning wet worden gebracht om deze tot haar recht te doen komen?" Dc behandeling van dit onderwerp word voorbereid door oone commissie bestaande uit de heeren Dr. G. W. Bruinsma-, Mr. H. L. Diucker (voerritter), J. H. Faiber c. i., H Pollema, Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerocnbrouck, J. H. Schaper, J. W. C- Teilegen c. ir, (secretaris) en J. M. A. Zoet mulder c. i., welke commissie rapport uit bracht. Zij heeft de wet zorgvuldig nage gaan en maakte artikelsgewijs© melding van alle door haar noodig geoordeelde aanvul lingen en verbeteringen. Zij begint met eene opmerking van alge- meencn aard. Bij het omwerken van het ontwerp-Woningwet, is op aandrang vam personen van ervaring op het gebied van het ontwerpen en uitvoeren vam bouwveror deningen aan de wet een ©enigszins ruimere strekking gegeven door in sommige artikelen het woord ..woning" door het woord „ge bouw" te vervangen. De bij de uitvoering der wet opgedane ondervinding heeft ge leerd, dat in deze richting nog iets verder meet worden gegaan. Bij de thans geldende redactie is het toch o. a. mogelijk, dat be palingen betreffende toetreding van licht en lucht tot gebouwen, bestemd voor woning, verijdeld worden door stichting van gebou wen van anderen aard. Voorts zullen de g©- wenscht© wijzigingen onder de werking der wet brengen localiteiten (kantoren b.v.), w©lke, hoewel niet voor bewoning bestemd, toch tot- verblijf van menschen dienen. In de derde plaats zullen de moeilijkheden^ ondervangen worden, wolko bij het ontwer pen der bouwverordeningen met betrekking tot de strafbepalingen ondervonden zijn. Eindelijk za! de toepassing van de regeling, vervat in de artt. 46 en 47, op ruimere schaal mogelijk worden ook voor niet tot bewoning bestemde gebouwen. Ten aanzien van 1 der wet, behande lend de voorschriften betreffende aan wo- n i n g li te stellen eischen, geeft de commissie voorn amielijik kleine redactie- verbeteringen aan. O.a. wil zij maatregelen getroffen zien, die een einde maken aan een toestand, waarbij de bewoners vam een woning geheel van het gebruik van e©n privaat verstoken zijm. Verder wil zij be paaldelijk zien aangegeven, dat ook nieuw gebouwde womingen eene speciale gebruiks vergunning van B. en W. behoeven. Dan wordt door belanghebbenden somwijlen met grond gck'aagd, dat zij niet weten waaraan zij zich te houden hebben, omdat zij ten aanzien vam het stellen van nadei^i eischen d'oor B. er W. in het onzekere verkeeren deze onzekerheid zou met betrekking tot sommige onderdooien van den bouw kunnen worden weggenomen, door de nadere eischen door B. ©n W. bij reglement te doen vast stellen en voor te schrijven, dat dit op die zelfde wijze moet worden afgekondigd als de verordeningzulk een reglement zou zich beter en eneller aanpassen aan de wis selende eischen der praktijk. De comimissie deelt de reeds van verschil lende zijlden uitgesproken meeming, dat 2, regelende de aangifte omtrent het aantal bewoners, ingrijpende wijzi ging moet ondergaan, wijl langs den weg die thans regelt, eenerzijds de gewensche gegevens niet op betrouwbare wijze worden verkregen, anderzijds aan de ingezetenen on- noodige last wordt berokkend. De commissi© acht het voor het vorkrijgen van betere wo- ningtoestaen noodig. dat eene goede woning- statistiek wordt aangelegd en geregeld bij gehouden In de eerste plaat-s dient men langs ambtelijken weg gegevens te verzame len over den toestand waarin de woningen verkeeren, teneinde voorstellen tot verbete ring, onbewoonbaarver klaring of onteigening te kunnen doen in de tweede plaats mloeten gegevens verzameld worden betreffende het aantal woningen in verband met de grootte, de huurprijzen en de bezetting. Voor het geregeld bijhouden van deze statistiek zul len periodieke woningtellingen moeten plaats hebben, tenzij mén door instelling van eene woningbeurs deze tellingen overbodig maakt. Bovendien moeten de gemeentebesturen de bevoegdheid bezitten verhuurder en hoofd bewoner cener woning tot mededeelingen te verplichten, terwijl nabij de toegangsdeur eoner woning een ken toeken dient aange bracht, waarop is vermeld de inhoud dier woning. Natuurlijk zullen de gemeeuteb- sturen moeten beschikken over een voor zijn taak berekend bouw- en woningtoezicht, dat onder de bevelen vam B. en W. staat en welks ambtenaren geen particuliere prak tijk in het bouwvak mogen uitoefenen. Bovendien zouden de opgaven betreffende de huurwaarde van woningen, welke telken jare door de administratie der personeel© belasting verzameld worden, door het Rijk geregeld ter beschikking der gemeentebe sturen gesteld kunnen w or dénterwijl ook1 de volkstellingen aan het verkrijgen van' statistische gegevens betreffende dé woning toestanden dienstbaar gemaakt moeten wor den. Verder bespreekt het rapport in deze paragraaf op te nemen bepalingen inzake de bevoegdheden van de toezichthoudende personen en de uit te brengen vers LagenDe wet zal noodzakelijk tot het instellen van het toezicht als bedoeld moeten verplichten zóó, dat elke gemeentebegrooting voldoende bedragen ter bekostiging aanwijst; wel zou den de besturen van kleine gemeenten zich over eene gemeenscappelijke regeling kun nen verstaan. Evenals in den- algemeonen maatregel van bestuur ter uitvoering vam do Woringwet is geschied, zouden de niet onbeteel.ende kosten dezer nieuwere 2 voor de helft ten laste van het Rijk gebracht moeten worden. c do In 3 verbetering van wonin gen; overbevolking) worden weer verschillende redactiewijzigingen aangegeven. Bij eene zaak staan wij stil. De eisch, dat over allo klachten en over alle aanschrij vingen tot verbetering het adlvies der Ge zondheidscommissie moet worden ingewon nen, vertraagt in de groote steden de af doening van zaken op ongowenscht© wijze en weerhoudt van toepassing der Woning wet. Hot zou daarom geweiischt zijn, dat aan de Kroon de bevoegdheid werd verleend! op verzoek van den Raad eeuer gemeente waarin eei. behoorlijk ingerichte dienst- voor liet bouw- en woningtoezicht bestaat, te bepalen dat het advie6 der Gezondkedds- commissie niet behoeft ingewonnen. De voor stellen tot oubewoonbaarverklaring wensoht de commissie niet in deze uitzonderings maatregel te begrijpen. Bij §4 (Onbewoonbaarverkla- riiu|giontruiming, sluiting en afbraak) beantwoord de commissie die vraag, of op den regel der wet, bevelende de oubewoonbaarverklaring van onbewoon bare woningen, ook uitzonderingen moeten

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2