N°. 79. 7"e Jaargang. Dinsdag 15 September 1908. BUITENLAND. FEUILLETON. CINDERELLA. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bq de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat I. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling. Qroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeor voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Aan hendie niet 1 October a. s. op dit blad int eekenen, •worden de nummers die ge durende de maand September nog zullen verschijnenkos teloos toegezonden. Politiek Overzicht De naasting van <len Congostaat. De Belgische Senaat heeft in het naar verhouding van den tijd, dien de Kamer er aan had besteed, geringe aantal van dertien zittingen het verdrag nopens de naasting van het Congogebiod en de organieke koloniale wet aangenomen. België is', daarmede getreden in do rij der ko loniale mogendheden en wel op direct groctsehe wijze; de kolonie heeft met 20 lot 25 millioen inwoners ongeveer een drie maal groobene/ bevolking dan het moeder land, afgezien nog van hare reusachtige uit gestrektheid. Dat ze voor de toekomst veel belooft, blijkt uit het feit, dat haar handel, die in het jaar 1887 2 millioen francs be droeg, in het jaar 1907 reeds een som van 85 millioen vertegenwoordigde. In dit op zicht kan men dus zeggen, dat de onafhanke lijke Congostaat zich onder de regeer in g van zijn souverein machtig heeft ontwikkeld en ©en grootsche nalatenschap vertegenwoor- digt. Twee jaren van aanhoudend pogen zijn noodig geweest om tot' dit eindresultaat te geraken. Dikwijls zijn gedurende de lang durige discussiën de nationale belangen op geofferd aan de politieke hartstochten. De socialistische-en radicale oppositie hebben, door zich tegen de annexatie te verzetten, vooral Koning Leopold willen treffen, den grondvester van dén Congostaat. Voorname lijk werd de vrees voor internationale moeie- lijkheden geëxploiteerd. De overtuiging is lhans in België gevestigd, dat zulk© verwik kelingen niet meer te vreezen zijn. Het dooi de koloniale wet gevestigde bestuursstelsel waarborgt een deugdelijke controle op de ko loniale administratie, brengt een aanmerke lijke verbetering in den toestand der inboor lingen en tracht tot dusver gesignaleerde misbruikten* te voorkomen. Het eenige punt, dat eenige moeilijkheid zal kunnen opleveren, is de door 'tEngelsche Foreign Office te kennen gegeven bedoeling om van art. 34 der acte van Berlijn gebruik te maken; ten einde voorwaarden te kunnen verbinden aan Engeland's erkenning der annexatie. Wij komen daarop nader terug. Wat anderzijds de binnenlaudsche politiek betreft, heeft de Congo-kwestie nog al ver warring gebracht in de organisatie der Bel gische partijen. Voor de eerste maal heeft men de rechterzijde de samenwerking zien zoeken van het gematigde liberalisme. Er is daard'oor een contact ontstaan, datf zich telkenmale kan hernieuwen, wanneer er vraagstukken van nationaal belang aan de orde zijn en waarbij eene andere scheidings lijn geldt dan die tusschen liberaal en cle- ricaal. In zekere katholieke kringen wordt nu al reeds dezelfde verzoeningspolitiek be pleit, om de militaire hervormingen tot een goed einde te kunnen brengen. Ongetwij feld zal ook België's koloniale politiek dik wijls gelegenheid geven, dat de gematigde elementen van rechts oft links worden saam- gebracht. De naasting van den Congo, die men met recht de belangrijkste gebeurtenis tot dus ver in de geschiedenis van België noemt, werd te lang verwacht en was te lang voor bereid, dan dat ze tot groote manifestaties zou aanleiding geven. Alleen in Brussel en Antwerpen zullen eenige feestelijkheden plaats hebben. De pers, die vroeger nog al eens eene stoi- cijnsche kalmte tegenover de Congokwesti© aannam, waar onder alle partijen voor- en tegenstanders der annexatie waren, slaat thans geestdriftig blijde galmen aan. In een meer bezadigd artikel wijst de Indé- pendance op de betcekenis van 't oogenblik, nu een nieuw tijdperk in de Belgische ge schiedenis begint, de voet gezet wordt op nieuwe wegen, de gezichtseinder ontzaglijk verwijd is. Zij, die België onafhankelijk heb ben gemaakt en het in 78 jaren tot een hoo- gen graad van voorspoed wisten te brengen, behoeven niet te wanhopen aan do toekomst. In plaats van in zich zelf gekeerd te leven zooals tot dusver, moet het Belgische volk meer on meer naar buiten zien, zich bezig houden met de internationale rol, die het wordt toebedeeld. Hier moet oon geheelo politieke opvoeding worden gegeven. Door liet feit alleen, dat België grooter is gewor den, komt men er toe het beschaafder en verlichter, beter georganiseerd en beter ver dedigd te wenschen. Ook verwacht het libe rale blad, dat de politieke atmosfeer zuiver der en gezonder zal worden, de liberale idee zal winnen. De druk, dien de Congo- qnaestie op heel de politiek oefende, zal nog wel nawerken; misschien zullen de partij - groepeeringen veranderen, nu nieuwe belan gen nieuwe punten van aanraking kunnen te voorschijn breng©». Dat het liberalisme het land naar een roemrijke toekomst zal leiden, blijft het blad stellig gelooven. Hot socialistische orgaan ,,le Peu- ple" qualificeert de annexatie als een slecht werk en wil niet gelooven aan afschaf fing der misbruiken onder de nieuwe ver houdingen. Hetzelfde nummer brengt ech ter een der eerste brieven van het meest be teeken isvolle lid der partij, Van de Velde, uit de nieuwe kolonie, waarin naast scherpe kritiek op de daar bestaande toestanden ook woorden van waardeering voor het daar ge presteerde worden uitgesproken. Van de Vel de bevond zich bij de afzending van dezen brie! eerst sinds vijf dagen op Afrikaanschen bodem. Men is zeer benieuwd naar zijn ver dere uitspraken, omdat hij niet als princi- piee' tegenstander naar den Congo is gegaan, zoodat men kan vertrouwen, dat hij met eigen oogen den toestand beziet. De Londensclie Times'' zegt, dat het be sluit van het Belgische parlemept in Enge land met algemeen© voldoening zal worden begroet. De overdracht van den Vrijen Staat aan het toezicht van de Belgische regeering en het Belgische volk, handelende door zijn vertegenwoordigende instellingen, is de op lossing van het Congovraagstukdie men in Engeland algemeen do beste heeft geacht. „Wij stellen vertrouwen", zegt het City blad in een hoofdartikel „in de recht vaardigheid, de menschlievendlieid en de verlichtheid van onze Belgisch© buren, cn wij gelooven, dat zij de ernstige taak, die het wacht, zullen opvatten met het vaste besluit, haar te vervullen in overeenstem ming met hetgeen zij verplicht zijn aan zich zelf en aan de wereld." Maar ten slotte verlangt de Times, dat de Belgische regeering aan de Engelsche stel liger verklaringen zal geven dan tot dusver aangaande het bestuur (bv. behandeling van do inboorlingen en den vrijhandel) van den Congostaat, waarover Engeland zekerheid wil hebben, vóór het aan de regeling van den toestand zijn bekrachtiging geeft. België, zegt het Engelsche blad, kan niet rechtmatig den Congostaat overnemen, en de Congostaat kan niet rechtmatig zijn toe stemming gewen tot zulk een overdracht, zonder de goedkeuring der mogendheden, aan wier actie de staat zijn ontstaan dankt. Op hetzelfde standpunt stellen zich de Manchester Guardian, de Daily Chronicle en de Westminster Gazette. Wat de goedkeuring door de mogendhe den betreft, heeft de oud-minister Van den Heuvel, wiens artikel in de Revue Générale wij vermeldden, aangetoond, dat België al leen beleefdheidshalve van de overneming heeft kennis te geven. Nog nadrukkelijker heeft dezer dagen de geloerde kenner van het volkenrecht, prof. Ernest Nys, zich uit gelaten over de betcekenis van art. 34 der Berlijnsche akte. Zelfs tot een kennisgeving van de overdracht acht hij België niet ver plicht. Naar zij,n oordeel is artikel 34 geens zins met het oog op een eventueele overne ming van den Congostaat door België ge maakt. Uit de onderhandelingen, die aan do conferentie vooraf gingenuit de rede va Bismarck in de eerste zittinguit de discussiën en uit den tekst zelf blijkt, naar hij in de Indép. Beige opmerkt, dat de mo gendheden alleen het oog hebben gehad op de inbezitneming van nieuwen grond of de vestiging van een protectoraat over landen, waar geen enkele beschaafde staat tot dus ver zijn vlag had geplant. België zal stellig aan de mogendheden ken nis geven van de overdracht; maar niet op grond van uit de Berlijnsche akte voort- vi'oe iend© verpl ichtin gen De andere staten zullen geen voorwaarden kunnen verbinden aan het feit, dat België een kolonie verworven heeft. Zoo zij bewe ren voorwaarden te kunnen opleggen, zul- 'en die pretenties België geenszins beletten, zijn kolonie te bezitten. Door mededeeling te doen van de nieuwe orde der zaken, zal België zuiver en alleen handelen kraebtoue zijn recht van souvereinen, vrijen en onaf- hankelijken Staat, lid der gemeenschap van Staten, op gelijken voet met alle andere mogendheden die tot deze 'gemeenschap be- hooren. In de „Empire Review" getuigt dan ook Edward Dicey, dat Engeland "noch het recht, noch een bij zonderen plicht hoeft, zicli in de binnenlaudsche aangelegenheden van den Congo te mengen, „nu deze geplaatst is on der beheer van een constitutioneel© regce- riug en een verlicht en humaan volk". In dien de belangen der inlanders Engeland waarlijk ter harte gaan, zou liet, zegt Dicey, beter doen, dat feit te erkennen. Do Manchester Guardina geeft soms de meening weer van Sir Eduard Grey. Indien dat ook nu het geval is, waar dit blad schrijft, dat Engeland de door prof. Nys verkondigde opvatting nooit zou kunnen toegeven, dan zou daaruit volgen, dat de Britsche minister van buitenlandsche zaken daarvan niet wil weten. Zouden wij dus nog niet aan het einde van de Congo-kwestie zijn? Duitschland. Rijkskanselier vorst Bülow komt Donder dag den 17en voor enkele dagen te Berlijn; het plan bestaat, dat.hij den 2i2en nog voor een korter tijd naar Norderney zal terug- keeren. Tijdens zijn verblijf in de hoofdstad zullen den bondsraad en hot Pruisische mi nisterie vergaderingen houden over de lier- vorming van de Duitsclie rijksfinanciën. Voorts zullen twee feestelijkheden gehouden worden de eene ter eere vau het interna tionale parlementaire congres, de andere ter ©ore van het internationale perscongros. In de openingsvergadering van den sociaal democratische» partijdag te Neurenberg ontbrak de eerste leider der partij Bebel wegens familie-omstandighedenDe Zuid- Duitscho leider von Vollmar zal waarschijn lijk wegens ziekte in 't geheel niet komen. Het debat, over het geschilpunt tusschen de Noordduitsche en do Zuidduitsche soci aal-democraten, do vraag of de sociaal-de mocratische leden van rijks- en landdag kunnen medewerken tot de vaststelling der begrooting. zal worden ingeleid door Bebel, waarna een lid uit Beieren en een uit Baden het wooid zullen voeren. Straatdbburg, 14 Sept. De Elzas- sische dagbladschrijver Kuebeler, correspon dent van verscheidene Parijache bladen, is het land uitgezet. De zaak baart opzien. Engeland. Do Daily Express bericht, dat cr voor het einde van de tegenwoordige parle- mentszitting waarschijnlijk eenige gewich tige veranderingen zullen gebracht worden in het .Britsclie kabinet. Do minister voor Indië, lord Morley, wiens gezondheid veel te wenschen overlaat en die slechts om ge zondheidsredenen naar het hoogerhuis is overgegaan, zal waarschijnlijk niet gezind zijn don last der regeeringszorgen nog een jaar langer te dragen. Dat beteekent intus- sclien nog niet, dat lord Morley geheel uit liet kabinet zal treden. Het ambt van voor zitter van den geheimen raad is zoo goed als vacant, want lord Tweedmouth zal in af- zienbaren tijd niet weer in het openbare leven terugkeereii Londen, 1 4 S p t. Zevenhonderd aan zienlijke afgevaardigden vah het eucharis tische congres bezochten heden Arundel als gasten van den hert-og van Norfolk, den leider der Engelsche katholieke partij. Tot de gasten behoorden o. a. kardinaal Vannutelli en de aartsbisschop van Utrecht. Spanje. St. S e b a s t ia a n. Besada, minister van openbare werken, nam de portefeuille van financiën aanGucrra, directeur eener bank, is benoemd tot minister van openbare werken Bulgarijë. Het conflict na«'.r aanleiding van de niet- uitnoodiging van den diplomatiekem agent van Bulgarije tot een door den Turkschen minister van buitenlanasehe zaken gegeven diplomatiek diner, is niet 'teerste van dien aard* 27 jaren geleden, kort na de bevrij ding van Bulgarije, ontstond een dergelijk geschil; do Porte verlangde toen, dat de Bulgaarsclic agent met het ministerie van biuncnlandsche zaken betrok kingen zou on derhouden cn niet met dat van buitenland sche zaken. De zaak werd toen met steun van Rusland, geschikt in oen voor Bulga rije gunstigen zin. Het tegenwoordige ge schil brengt de netelige kwestie van de on afhankelijkheid van Bulgarije woder op het tapijt. Rusland. Leo Tolstoi heeft zijn 80en verjaardag te Jassnaja Poljana in den kring van zijne familie en van enkele intieme vrienden ge vierd. Hij was den gansclien dag opgewekt en nam kennis van de talrijke brieven, adressen en telegrammen, die aauhoudend aankwamen. In den namiddag liet hij zich in een rolstoel op het terras naar buiten rijden, waar hij met zijne familie en zijn huisvriend Czertkow gephotografeerd werd Alle Moskousche bladen huldigden den jubilaris in feestartikelen. De scholen waren echter tengevolge van een verbod van den gouverneur-generaal, niet in do mogelijkheid om aan de hulde van Tolsto» deel te nemen. Turkije. Rij gelegenheid van zijn verjaardag, hoeft de sultan behalve de ministers ook drie leden van het comité voor eenheid en voor uitgang ontvangen. Ilij verzekerde dezen, dat hij de grondwet stipt zou nakomen. De zelfde verzekeringen gaf hij ook aan de kerkelijke dignitarissen. Thans wordt officieel uit Konstantinope! medegedeeld, dat de sultan in den geest van de in de Jong-Turksche pers gevonden berekeningen en vam het daarbij gevoegde beroep op zijn© grootmoedigheid', de jaarlij k- sche inkomsten van de kroon-pachtgoederen, bedragende 440,000 Turksehe ponden, ter beschikking van de schatkist heeft gesteld. De Neue Freie Presse verneemt, dat er tegenwoordig tusschen de mogendheden on derhandelingen worden gevoerd met het doel aan alle vreemde gendarmerie-officieren ver lof te verleenenEr is alle kans, dat deao onderhandelingen met suixes worden be kroond, zoodat deze officieren spoedig, in afwachting vau wat nader over hen zal worden beschikt van hunne taak zullen wor den ontheven. Marokko. B e r 1 ij n, 14 Sept. De Fransche ge zant en na hem de Spaansch© zaakgelastigde hebben lieden middag in het departement van buitenlandsche zaken aan den waarne mende» staatssecretaris eene indentieke nota over de vraag der erkenning van Moeley Hafid overhandigd. Parijs, 14 September. In do Franseh-Spaansche nota wordt sezegd, dat F rapkrijk en Spanje zich dx>r hunne bijzondere belangen als aangewezen beschouwen om aan de andere regeoringen voorstel'en te doen. Zij nu ene n, dat de volgende waarborgen moeten worden gegeven- erkenning van do akte van A geciras, meer bepaaldelijk van do aan Frankrijk en Spanje verleende rech ten om te waken tegen den smokkelhandel in wapenon op zee erkenning van allo an dere traetaten en verplichtingen, door hel maghzen aangegaan met regeeringen en bij zondere personen aanvaarding van de aan sprakelijkheid voor de schulden van het majgh^en, bevestiging van de volmachten van de commissie voor de schadeloosstelling van Casablanca, doordat de sultan zich aan sprakelijk stelt voer die schadeloosstellin gen afwijzing door een brief van den sul- DOOK 22 S. R. CROCKETT. Uit het Scholsch vertaald DOOB J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Op dat oogenblik trad zijn vrouw binnen. Sylvatius wierp een blik op het groote 'buf fet om er zich van te overtuigen, dat zijn geheiirr veilig was. Hij had een gevoel alsof er een vermoorde achter dat mahoniehouten meubel verborgen was in plaats van een on schadelijke tasoh met lederen bekleeding. Het scheen hem toe alsof het zware buffet een weinig scheef stond, hij' zou naar de plek toe willen gaan om het recht te zetten. „Sylvanus," 'begon zijn vrouw,' „er zijn twee dingen waarover ik je zou wenschen te spreken. Die twee duizend pond hinderen mij. Het schijnt zulk een nuttelooze verspil ling. Kan het niet bewezen worden, dat het tegen den uitdruk'kelijken wil van mijn va der is? Hij. onterfde David en dat beeft toch zeker oók. betreklking op zijn dochter? Dat is mij dunkt heel diiidelijk voor de wet." Sylvatnus schudde glimlachend) het hoofd, zoo beantwoordde hij ook een onmogelijke vraag van eene rijke patiënte. „Sara!" zei dé hij, „je vader liet jou liet. land en de gebouwen na;, aan je moeder slechts een lijfrente vermakende; bovendien liet hij al zijn in fondsen belegd' geld aan zijn vrouw zonder eenige bijbepaling. Je weet het want je hebt het- testament even dikwijls gezien als ik!" „Maar de rechters, Sylvanus!" zei zijn vrouw met de pruilende halstarrigheid van een zwakke vrouw, op het 'bewuste punt aan dringende. „De rechters van het land zul len toch niet weigeren ons recht te doen we dervaren." „Wees tevreden, Sara," zei haar echtge noot sussend: „zonder eenigen twijfel is het bedroevend. Het bewijst slechts hoêvele be proevingen de Voorziemgheidi zijn volk op legt! Maar er zijn vergoedingen, o ja, er zijn vergoedingen Hij ikeek tersluiks naar het 'buffet. Het Scheen scheever dan ooit te staian. Daarna beheerschte hij zich Deze bizondere ver goeding moest hiji voor zichzelf houden. „Ik zie niet in, dat er een vergoeding be staat voor het feit, dat die lieve, onschul dige schapen twee duizend pond wordt ont nomen. Je weiet, dat ze het allen nood'ig hebben. Tom is zooachteloos en Ethel zoo verkwistend1 met haar kleeren. Zij' is wel mooi, maar Claudia heeft een slecht hu meur en ,Vic wel Vic is hopeloos." - Dokter Sylvanus vervolgde „Over troost sprekend Sara, er is- troost in het feit, dat gij en ik, de 'beheerders zijt, en dat we het gold niet behoeven uit te betalen, voordat Hester Stirling een en twintig, ja,ar is, er kan voor dien tijd veel gebeuren. Da.ar komt de post, het meest voor mij natuurlijk Een brief voor jou, mijn lieve! Neen, hij is voor Ethel, hij ziet er uit als een minne brief. Dat meisje begint als vröeg. Je zult op haar moeten letten Sara, wij kunnen niet te zorgvuldig zijn in de keus der ken nissen van zulke meisjes! Wil je de Thistle lezen Het is natuurlijk de courant van gis teren. Maar wat Ikan men in een achterhoek als hier verwachten?" Dokter Sylvanus begon zijn brieven Ce lezen, nu en dan wat bij zich zelf mompe lend, afgewisseld: door het plechtig „ha", van de consultatie kamer. Eenigezins op deze manier. „Van Rogers aha! De oude heer Riach is heel koppig zegt, dat hij u niet 'wil betalen, omdat- gij een apothekers leerling in uw plaats hebt- gezonden. (Ik moet Riach morgen avond óf overmorgen vroeg, gaan be zoeken. ,.Wat doet het er eigenlijk toe of ik Riach zie of niet, als deze robijnen echt zijn, laat Riach dan hangen)." „Beste," riep zijn vrouw plotseling, „hdb je dit gelezen? Het is over David, over mijn broedér." „Wat wat is er?" riep haar echtge noot; de brief, dien hij' bezig was te lezen viel uit zijn hand. Hij sprong zoo hevig ont steld' op, dat hij een schrijftafel met inkt- flesschen en toebehooren op den grond wierp. Zijn vrouw zag verbaasd naar zijn plotseling bleek geworden gelaat. „Ik wist niet, dat ;e een greintje om Da vid gaf," zei de zij. „Ik geef veel om hem," riep Sylvanus hartstochtelijk. Zijn vrouw stak haar hand bewonderend uit. „Je 'bent e©n goedhartig man, Sylvanus. Maar .laat jo gevoel je niet onbillijk inaken tegenover je eigen vlecsch cn bloed." „Dat zal ik niet, daarvoor is geen vrees," antwoordde hij volkomen naar waarheid. Daarna reikte zij dokter Torphichan dé <*ouramt waarnaar hij, terwijl zii sprak do hand reeds had uitgestrekt. Hij, las de vol gend© kolom eerst vluchtig daarna nauw keuriger. Weer werd een Engelsohm an in Burma vermoord. Een tele'gram van gisteren uit de Rag'aon staten meldt, dat een Engelschman, David Waldroii Stirling of Sterling als offer van moordzucht gevallen is te Mauditlay. Hij was pas onlangs terug gekeerd' na- een verblijf in zijn vaderland. Er wordt bericht, dat de heer Stirling een nieuwe en rijke mijn in een onontgonnen streek in liet Noord-Westen heeft ontdekt, en dat hij vermoord werd, opdat de Koningin bezit zou kunnen nemen vam deze rijke vondst. Men gelooft, dat do heer Stirling twee blanke deel gen ooten had, maar omtrent hun lot is niets bekend. Men zegt, dat Stirling tot oen achtingswaardig© familie behoorde en een man van groote on dernemingsgeest en bekwaamheid was Toen hij het doorgelezen had, liet Sylva nus het hoofd op zijn hand rusten en be dekte zijn oogeui. Hij: wilde niet, d!at zijn vrouw zag hoe groot zijn verlichting was. Zij trad echter op hem toe on legde haar hand op zijn tchouder. „Indien ik niet treur over mijn eigen broeder, Sylvanus, dan zie i'k niet in waar om jij het- zou doenMaar je waart altijd zo© weekhartig; en de dood van moedor heeft ons allen geloof ik wat zenuwachtig gemaakt. Wij zullen dat kind nu in de rc/uw moeten laten gaan. Ga je uit Sylvanus? Voel je je niet wel? Je ziet bleek, Kan ik iets voor je krijgen?' Maar Sv'vanus snelde de trap af, zonder iets te zeggen. Hij voelde alsof hij zou bar sten als iiij lat niet uitschreeuwde of lach te. Hij, ging dus door den hoesteraanleg naar de boeschen van Darroch, en zoodra hij een rustige plek bereikt had, wierp hij zich op de dennennaalden en lachte luidkeels. „Nu heb ik 'het eindelijk," zei hij; „nie mand kan mij meer %benadee!en. Ik werd arm geboren cn baande zelf mijn weg; ik da,-lit dat het- nooit zou komen. Nu zal ik liet, halve graafschap koopen. Ik heb kans op een plaiats in het Parlement, ik zal in den adelstand verheren worden. Lord Ari©- land dat 16 een goede naamen te "be denken, dat ik eenmaal achter de toonbank in een apotheek stond, ook op Zondag Mijn hemel, lioe goedi herinner ik het mij „Een stuiver gomballen! Een halve stuiver citroenzuur!" Nu is het eindelijk binnen mijn bereik, en het citroenzuur verhoogt er het genot van Hij sprong op en: meer als de jongste apothekersbediende die de winkelluiken heeft' gesloten, dan als een aanstaand pair van het koninkrijk, voerde Sylvanus op den veerkrachtigen bodem van het dennewoud een wilden dans uit. Aohter een dikken 'boomstam bespiedden twee paai» scherpe oogen hem. „Vie," fluisterde Tom heel voorzichtig, .vader is gek gewordenat zou den ouden man mankecren. Ik heb altijd wel gezegd, dat hij wat anders dan jalappe in dien kolossalen koffer heeft. Reken er maar op, dat Silvy een slimmerd is". „Tom!" zei Vic met plotselinge vroom heid, „denk aan het vijfde gebod". „Ik weet niet wat hot vijfde gebod is, maar als het je leert niet to lachen als je 7iet, dat- je vader zich aanstelt als een aap, die tegen eon stok opklimt, nu dan is Tom Torphiolian* niet van plan zich moeiol'ijik tc maken met het rijfde gebod". Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1