BINNENLAND. giDg- Uit den omtrek. STADSNIEUWS. tan van den heiligen oorlog; maatregoieii voor do veiligheid van de havens en do voornaamste wegen behoud van liet recht der staten om van den nieuwen sultan te eischen de regeling van de vragen, die hun ne bijzondere belangen raken, meer in liet bijzonder die van Frankrijk eu Spanje, zoo als teruggave van de ocrlogisuitgaven en schadeloosstelling wegens moord door in boorlingen. Eindelijk wordt het gepast geoordeeld, dat de nieuwe sultan aan Abdel Aziz een eervol 1 behandeling verschaft. Par ij e, 14 Sept. Het agentschap Ha- vas publiceert den brief van Moeley Hafid aan den deken van het corps uiplomatique to Tanger, waarin hij mededeelt te zijn ge proclameerd tot sultan te Tanger en de" andere havensteden. Hij verkleurt het als zijn plicht reeht en gezag te oefenen, en te btreven naar de veiligheid van zijn onderda nen en die van de met het Marokkaana:he rijk bevriende mogendheden. Zijn proclama tie verplicht hem iu 't bijzonder de op de conferentie te Algeciras getroffen overeen komsten na te komen Moeley Hafid meent dat hij zijne verplichtingen niet zou kunnen vervullen zoolang de bevriende mogendheden als zijn vertegenwoordigers niet zullen heb ben erkend de Marokkaausche agenten welke door hem zijn aangewezen om deel te nemen aan de beraadslagingen met het corps diplo matique. Moeley Hafid vraagt vervolgens aan de vertegenwoordigers der vreemde mo gendheden om hem ais sultan te erkennen. Hij verklaart daarna de verdragen door zijn voorganger met de verschillende mogendhe den gesloten, te zullen erkennen, mot name do acte van Algeciras. welke hij beschouwt als de basis van do welvaart en den vooruit gang van Marokko. Do brief eindigt met de hoop uit te drukken dat de bevriende mo gendheden hem steun zullen verleenen. Iu dezen brief geeft Moeley Hafid kennis van zijne uitroeping tot sultan, dio nu allerwege is geeehieu. Hij zegt dat hij zich bewust is van zijn p1icht om do hem toekomende souvereiniteitsrechten uit te oefenen en er voor te zorgen, dat zijne onderdanen en de burgers van de vreemde staten in het land volledige veilig heid genieten. Inzonderheid 'egt deze pro clamatie hom den plicht op de sclnkikingen in acht te nemen, dio in het verdrag tus- sclien de Marokkaansche rogeering en de be vriende staten, die in Algeciras vertegen woordigd waroj, zijn getroffen. Hij wijst, or op, dat het hem onmogelijk is deze verplich tingen te vervullen, zoolang zijne vertegen woordigers in Tanger, die met het corps di plomatique de daartoe noodige regelingen hebben te maken, niet als de vertegenwoor digers van Z. M. den sultan door de regee- ringen erkend zijn. De zeer treurige toe stand, die daaruit voor het land voortvloeit, kan aan het- corps diplomatique niet onbe kend zijn. Hij vorzoekt de gezanten daarom hunne regeeringen daarvan op de hoogte te brengen, opdat deze in onderling overleg hem als sultan van het sjcrifiséhe rijk er kennen en hom hunne beslissing doen toe komen. Wel is waar is het niet noodig daar aan nog iets toe te voegen, maar toch ver klaart hij uitdrukkelijk, met een beroep op de goede oude betrekkingen van zijn volk met de vreemde staten, dat hij de tusschen zijn voorganger en alle vreemde regeoringen gesloten verdrager erkent, inzonderheid de akte van Algeciras, die hij als grondslag van den bloei c-n den vooruitgang van zijn rijk in politieke en economisch opzicht be schouwt, omdat- deze akte ©enerzijds de on afhankelijkheid, van zijn land waarborgt en anderzijds het ter liand nemen van wettige hervormingen vordert. Hij Vleit zich met de hoop, dat do bevriende staten hem eveneens bij de werkzaamheden tot uitvoering van deze hervormingen zullen bijstaan. Mohammed el Torres, de hoogbejaarde vertegenwoordi|or van sultan Abdel Aziz te Tanger, is overleden cn eergisteren onder al gemeen e deelneming van de bevolking ter narde b&teld. Gedurende 25 jaren heeft hij dit ambt vervuld. Staten-Generaal. Kamers op Dinsdag 15 September 1908, tot ope ning van de gewone zitting der Staten- Generaal. De heer S c b i m m e l p e n n i n c k van der Oye, die den voorzitterstqol bekleedt, opent, nadat de leden der beide Kamers zich in de zaal, bestemd voor de vergade ringen der Tweede Kamer, vereenigd heb ben, tegen half één uar de vergadering en laat twee Koninklijke besluiten - - het eeno van 1 September 1.1., houdende zijne be noeming tot voorzitter der Eerste Kamer gedurende de zitting, die heden zal aan vangen, het andere van 3 September 1.1. houdende benoeming van de Ministers, hoof den van ministerieele departementen, tot cene commissie voor de opening van de gewone zitting der Staten-Generaal, door den griffier der Eerste Kamer voorlezen- De Voorzitter benoemt cene commissie om de commisssie' door 'Hare Majesteit de Ko ningin benoemd tot opening der zitting, bij hare aankomst in het gebouw der Tweede Kamer te outvangen en in- en uitgeleide te doen. De heeren Ministers, hoofden van mi nisterieele departementen, die de commissie tot opening uitmaken, cn zich met gebrui kelijke ceremonieel naar het gebouw der Tweede Kamer hebben begeven, worden, na een kort tijdsverloop daar aangekomen, in de vergaderzaal binnengeleid en nemen plaats vóór den troon. De heer Hee m s k e r k, minister van Binnenlandscho Zaken, houdt, de volgende rede: Mijne Hoeren I De Koningin, tot Haar leedwezen ver hinderd in Uw midden te verschijnen, heeft ons opgedragen deze Zitting der Staten- Generaal te openon. Iu de vriendschappelijke, verhouding tot do Regeering der Republiek Venezuela is «ene storing gekomen, naar welker vreed zame opheffing door Haror Majesteit# Re geer ing wordt gestreefd. Ouzo betrekkingen met de overige bui- tenlandsclic Mogendheden zijn bij voortdu- 'ring van don meest vr ie ndsohappel ijken aard. Veel is er in moedert and en koloniën, dat tot erkentelijkheid stemt. Nochtans zijn er ook eenige minder gunstige verschijnse len waar te nemen. Met dankbaarheid mag worden vermeld, dat de toestand van landbouw, tuinbouw en veeteelt, over het algemeen bevredigend is. Hot gevaar, dat door het optreden van hert- mond- en klauwzeer den veestapel bedreig de, is thans geweken. Minder voldoening geeft, mede ten ge volge van de moeilijkheden o-p de geld markt, do toestand van handel en nijver heid. Het scheepvaartverkeer over enkele- Nederlandsche havens is in dit jaar gerin ger dan in 1907. Dientengevolge geeft het scheepvaartbedrijf, iu ihet bijzonder de alge- meeue vrachtvaart, onbevredigende uitkom sten. In meer dan ééne gemeente trof, door deze oorzaken, werkloosheid een deel der arbeidende bevolking. De belasting-invoering in het gouverne ment Sumatra's Westkust lieeft in dat ge west ongeregeldheden doen ontstaan, die de Regeoring diep betreurt, ook met het oog op de gevallen slachtoffers. De kolonie Curasao ondervindt schade door de verstoring van het verkeer met Ve nezuela. Lof verdient de wijze waarop zoo hier te lande als in de kolouië burgerlijke en mili taire landsdienaren zich van hun plicht kwij- ten. De toestand van 's lands finanfciën eischte zooveel mogelijk beperking bij de voorstel len tot uitgaven en vordert, afgezien nog van hetgeen later zal uoodig zijn voor de uitvoering van sociale hervormingen, duur zame versterking der middelen tot behoud van het financieel evenwicht. Daartoe zullen U wetsontwerpen worden aangeboden tot herziening en verhooging van het recht van successie en tot. invoe ring van eene algemeene inkomstenbelasting met eene kapitaalbelasting, als aanvulling, ter vervanging der Vermogens- en Bedrijfs belasting- Ten einde te voorzien in het tekort voor het volgend dienstjaar, zullen U voorstel len bereiken tot heffing van een matig aan tal opcenten op dc Vermogens- cn Bedrijfs belasting en tot verhooging van den accijns op het gedistilleord, waarvan de opbrengst in de toekomst zal kunnen strekken tot aequivalent van eene verlaging van den accijns op de suiker. Verschillende wetsontwerpen, behalve de reeds tevoren toegezegde, zullen U eerlang bereiken waarondertot herziening va.n de wetgeving betreffende de naamlooze ven nootschappen, tot wijziging van hét zee recht, tot herziening van de bepalingen van het. Burgerlijk Wetboek ten aanzien van de verplichting tot vergoeding van schade door onrechtmatige daad ontstaan, tot regeling van de aansprakelijkheid voor schade door automobielen, veroor zaakt, tot gedeeltelijke herziening van het Eerste Boek van het Wetboek van Strafrechttot regeling van de banken van leening, tot het vaststellen van be palingen omtrent de toekenning van pen sioen aan de weduwen en woeaen van mili tairen 'beneden den rang van officier, be- hoorende tot de Zee- en Landmacht, tot wijziging van de Wét op hert. militair onderwijs, tot herziening der wet tot regeling van het veeartsenijkundig Staats toezicht en de veearteenijkundige politie, tot beperking van den Zondags- en den nachtarbeid in het broodbakkeröbedrijf, alsmede eenige voorstellen van bijzonder dringenden aard ter herziening der Ongeval lenwet. Plannen tot verbetering van de Maas tus schen St. Andriee cn Hodikhuizen, zoomede van den Geldcrschen IJssel, zijn in overwe- Voortgegaan wordt mét liet (bevorderen vam de totstandkoming van spoorwéglijnen, welke aan de locale verkeerébehoeften vol doen. Van do bestuurrt>emoieiingen met het fi nancieel beheer in de zelfbeéturonde land schappen van den Oostindischen Ardhipel mogen voor de (welvaart dier landschappen goede vruchten worden verwacht- Het bezoek van der. Gouverneur-Generaal van Nedérlandsch-Indio aan Atjeh heeft tot een heider inzicht in den gang van zaken aldaar geleid en duidelijk den weg tot be vrediging van dat gewest aangewezen. Gewichtige aangelegenheden zullen ook dit jaar Uwe aandacht en toewijding vragen. Moge God Zijn zegen op Uwen arbeid doen rusten. In naam der Koningin, verklaren wij de Zitting dor Staten-Generaal te zijn geopend. Den Ministers wordt na het uitspieken dezer rede door de commissie uitgeleide ge daan en nadat, zij in de zaal is terugge keerd, sluit de Voorzitter de vereeuig- de vergadering. Berichten. Hare Majesteit de Koningin-Moeder zal morgen naar Het Loo gaan om Hare Majesteit de Koningin een bezoek te brengen en 's namiddags Hr. Ms. zuster de Vorstin van Bentheim aan het station Apeldoorn aan te treffen, om met deze naar Soestdijk, alwaar Zij eenige dagen do gast zal zijn, terug te keeren. Hare Majesteit de Koningin-Moeder is voornemens den 28on dezer, voor een paar weken, bij Hare Majesteit op het Loo te gaan logeeren pZondagavond te ongeveer 6 uur ar riveerde op het Loo de sultan van Assahan met gevolg en de ass.-resident do heer Knap pert. Het gezelschap verbleef den ge-hooien avond in het hotel en vertrok gisterenmor gen naar Groningen. Novelle Acnterstandsont- w er pen. Land en Volk verneemt, dat de minister van justitie zich zal god ragen naar het afspraakje met de Eerste Kamer gé- maakt en een zoogenaamde novelle zal indie nen bij do Tweede Kamer op do bij dc Eer ste Kamer aanhangigo achterst andsontwer- pen, waaibij de leeftijd voor tractements- pensioen van 65 op 70 jaar wordt- gebracht. liet Analytische verslag. Ten einde zoo nauwkeurig mogelijk de op lage van het ,,Ivort Verslag" te kunnen vaststellen, verzoekt de directeur der Alge meene Landsdrukkerij spoedige opgave van abonnementenbij inzending daarvan na 15 September kan toezending van de reeds ver schenen nummers slechts, tot een beperkt aantal geschieden. Tevens vestigt hij er de aandacht op, dat. opgave van en correspondentie over abon nementen en inzending van geld, worden in gewacht bij de directeuren van postkanto ren en bij den directeur der Algemeene Landsdrukkerij, niet bij den directeur der Tachygraphische inrichting. St.-Ct. (Opmerkipg' verdient, dat deze kennisge ving verschijnt iu de Staatscourant van 15 September). De Haagsche schouwburg- plannen. De gemeenteraad van 's Gra- venhrage besloot gisteren met 25 tegen 14 stemmen in beroep te gaan bij de Koningin van het. besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Ho 11 and,, wa|arbij goedkeuring werd onthouden aan den grondaankoop voor een nieuwen schouwburg. Zieke militairen. De Tijd schrijft Bij de manschappen, die zich iu de nabij heid van Ede oo manoeuvre bevinden, zijn niet minder daai circa 300 ziektegevallen voorgekomen, zoodat men dan ook op het punt gestaan heeft het vertrek van de man schappen uit Amsterdam, die Maandag tiaar het kamp vertrokken, af te gelasten. Iu dit hooge cijfer zijn 20 longlijders be grepen, waarvan inmiddels een gestorven is en twee op sterven liggen. De ernstige zie ken zijn naar Utrecht vervoerd. Algemeen klaagt men zeer over de onvol doende beschutting des nachts in dit gure regengetij Hpt hoog zioktecijfer wordt dan ook toegeschreven aan liet feit, dat de man schappen te zeer zijn blootgesteld aan do nadeel ige werking van den door den regen gelioel doortrokken drassigen bodem. De volgende alphabetiscke aanbeve lingslijst is opgemaakt voor rechter in do nechiihank te Amsterdam: Mrs. G. W. Eekhout, J. W. Huysinga, adrvocaat-pro- cureur, mr. J. J. A. Quintus, reap, substi tuut-griffier, rechter-plaatevervanger eu substituut-officier van justitie bij de recht bank to Amsterdam Te Rotterdam is overleden de heer tamuel Raphael Stokvis, president-directeur van de ven noot séha.p R. S. Stokvis en Zo nen Limited. De overledene, die 30 jaar lang consul van Spanje aldaar is geweest en wien bij zijn aftreden als zoodanig door het Spaan- sche gouvernement levenslang de consulstitel werd toegekend, was commandeur met de ster in de orde van Isabel la Católica en commandeur in de orde van Carlos III van Spanje. Inval in een nachthuis. In den nacht van Zaterdag op Zondag hébben twee inspecteurs van politie te Amsterdam een inval giedaian in oon nnchtsociöbeit aan de Govert Flinkst raat 317, alwaar gelegen heid gegeven wordt tot spel en het houden van drinkgelagen In de portieken der tegenoverliggende hui zen had zich de politie verdekt opgesteld. De inspecteurs Bakker en Goske in burger - kleeren en een rechercheur vroegen aan de voordeur der nachtkroeg toegang. De por tier beduidde hen, dat alleen aan sociëteits leden toegang werd verleend, waarop zij zich als politiemannen bekend maakten. De portier wilde toen de bezoekers waarschu wen dat politie in aantocht was, door hun 'het daartoe afgesproken sein te geven. Dodh inspecteur Bakker, daarop verdacht, sloeg de ruit der voordeur in, schoof de knip van de deur en stormde met de inmiddels toe geschoten agenten do kamer binnen. Daar trof men een 25-tal personen aan, onder wie vele vrouwen. Gespeeld werd er niet, doch overtreding der drankwet, kon geconstateerd worden. Bij' groepjes werden dc in de kroeg aangetroffenen naar liet bureau Ferdinand Bolstraat geleid om verhoord te worden. Zij gaven daar to kennen, dat slechts leden der sociëteit werden toegelaten en vertoonden dan ook hun lidmaatschapskaart. Diefstal van f 200 0. Zondag middag is te Randwijk bij afwezigheid der bewoners, door den arbeider T. K. ten huize van den landbouwer J. G. f 2100 uit het kabinet gestolen. De politie slaagde er spoe dig in den dief, zekere K., op te sporen, bij wien het geld, in den grond begraven, is in beslag genomen. K. is gearresteerd en wordt morgen naar Arnhem gebracht Door den bliksem getrof fen. Te Sluis (A.) is Zaterdagavond een vrouw, die in den tuin groenten sneed, door den. bliksem getroffen. Zij was geheel be wusteloos, doch is later bijgekomen. De vrouw was licht gewond. - Door de electrische tram gedood. Zondag is op den Kneuterdijk te 's Gravenbage ecu dame door de elec trische tram aangereden en gedood. Zij scheen de tram niet gezien te hebben en wilde de straat oversteken, toen ook van de andere zijde oen tram kwam aanrijden Bijna vlak voor de eene tram keerde zij terug eu werd daarop door de andere tram gegrepen. Deerlijk verminkt werd de ongelukkige opgenomen en per automobiel naar liet zie kenhuis overgebracht. Bij aankomst aldaar was de zwaar gewonde vrouw reeds over leden. School- on Kerknieuw». Examen voor hot poli tie-diploma, op 14 Sept. to Arnhem gehouden. Geëxamineerd 19 candidate». Hot diploma werd toegekend aan W. M. Hoveijn, Millingen1'. J. van Neerhos, Nijmegen; J. H. Matser, Arnhem; J. van der Heyden, Leidon A. van der Ende, Middelburg; T. Beek, AmersfoortJ. van dor Oost, Abcoude- Baambrugge; A. Bergenia, IJmuiden; C. de Kloet, Maarsseveenhet dipdoma met aan- teekening aan J. Enter, H. Koert#, R. Wierds- ma, Nijmegen H. J. Zweers, HnissenO. Wer- dema, Amsterdam; W. Bulten; Den Haag. De 12ste algemeene vergadering van do Xe.lei 1. Zondagsschool-'Vereeniging zal worden gel louden op Woensdag 23 September a. s. iu de Harmonie, te Groningen. De ochtendvergadering zal zich bezig houden met de gewone jaarlijkse!to ivei-kzaamheden. In de iramiddagvergadering zal o. a. aan'de orde komen. Tucht. Inleider de lieer P. Ooster- lee, directeur van de Chr. Normaalschool ,,Klok- kenberg", te Nijmegen. Des avonds zal eene openbare vergadering ge houden' worden in de Martinikerk, waarbij zul len optreden ds. J. Groene weg en ds. J. Lam- inerts van Uiteren, resp. predikanten te Gronin gen eu te Amsterdam. rOmtrent de quaestie, gerezen over de vervulling van twee hoogleer an rszetels in de aardrijkskunde aan de universiteit te Utrecht verneemt de Nieuwe C t. nader, dat de voordracht van curatoren twee Duitschers voor de twee plaatsen bevatte, maar door den minister van Binnenlandséhe Zaken is gerenvoyeerd met het verzoek ook Neder landers er op tc plaatsen. De aanbevelings lijst moet echter ongewijzigd bij den minis ter teruggekomen zijn. Deze zou gaarne althans één Nederlander 'benoemen en moet daarvoor ook een aanbe veling van het hoofdbestuur van het Kon. AardrijkékGenootschap ontvangen hebben, edhter van oen geleerde die den doctorstitel mist. Hoewel wij onbevoegd zijn, schrijft het blad, om over de aanspraken van degenen, dio voor een benoeming in aanmerking ko men, te oordoelen spreken wij toch de hoop uit, dat dit meen in gs verse li i 1 met de benoe ming van althans één Nodertander zal wor den besloten rGisteren hield ten hoofdbureele der Nderlandsche Centraalspoorweg-maatsohap pij te Utrecht liet stembureau zitting, ten einde na te gaan de uitslag van do op 8 dezer gehouden stemming voor de verkiezing van vertegenwoordigers van groep II (de ambtenaren niet ingedeeld1 in groep I en III en öbhrijivers). Tot lid werden gekozen de heeren W. P. Schouten, klerk bij den dienst van Weg en Werken alhier, F. W. van Woerden, klerk bij den dienst van het Vervoer (stations- en treindienst) alhier, J. D. v. d. Star, klerk bij den dienst van Tractie en Materieel al hier, II. W. Buijtenhuijs, stationsklerk te Harderwijk en D. Otten, stationsklerk op het Buurtstation alhier. Tot hunne resp. plaatsvervangers werden gekozen de heeren G. II. Kolling, stations assistent te Zwolle, M. T. D. Vos, stations klerk te Putten, P.. van Leeuwen, klerk bij den Dienst van Tractie en Materieel al hier, M. v. d. Heijden, stationsklerk te Kampen en S. H. Muller, statïonsassistent aan het Buurtstation alhier. Droevig ongeluk. Te Baarn had Maandagmiddag een treurig ongeval plaats. Een I9-jarige schoenmakersknecfit, die zijn gereedschap, waaronder een vlijm scherp mes, in de borstzak droeg, viel onder het stoeien met zijn jongeren broeder, met- het noodlottig gevolg, dat het mes hem in het hart drong en hij enkele oogeublikken daarna overleed. 3ocsterbcrg. Het kaïmp van Zeist is gisteren betrokken door de bataljons van het 9e regiment infanterie uit Leeuwarden, Groningen en Utrecht, die onder leiding vau kolonel A. L. de Wolf tot 24 Sept. a.s. in de omstreken oefeningen zullen hou den Laren. De Larensche kunsthandel stolt in haar' zalen een verzameling ééndrukken ten toon van H. M. Krabbé. Behalve bin nenkamers en landschappen vraagt vooTal het portret 'belangstelling, zoowel om den prijs als om den zeer -korten tijd vam poseeren. Lijkje gevonden. Zondag is langs den spoordijk in de Naardermeer het lijk van een kind gevonden vam ongeveer 6 maanden oud. Het lijkje was geborgen in een kistje, op den bodem met vilt belegd. Het kind zal ongeveer 5 .dagen geleden ge storven zijn. Waarschijnlijk is het uit den trein geworpen. Gister is het lijkje met heb kistje ter gerechtelijke schouwing naar Am sterdam overgébralcht. N ij k r k. Ten gevolge vam het omvallen van een lamtaern, brandde de landbouwers- woning met scuur gelegen in dé buurtschap Veen en bewoond door II. van de Garst- kanip, geheel -af. Van de levende have ver brandden twee vette varkens, twee zeugen, negentien biggen en oneveer vijftig kippen. Ook alle landbouwgereed'slckappen en het grootste deel van den inboedel gingen in de vlammen .op. Het huis was wel, 'de inboedel niet verzekerd'. Gewisselde stukken. B. en W. schrijven dd. 29 Augustus 1908 aan den gemeenteraad ,,Bij dc behandeling in 1907 vam de jaar wedde vam dén burgemeester, secretaris en ontvanger gaven wij. u bij ons voorstel van 10 October 1907, afdeeling I, no. 1446, in overweging, aan dé Gedeputeerde Staten van Utrecht Ie berichten, dat ons college zich gaarne de vrijheid wilde voorbehouden eventueel in 1908 eene nadere regeling van de jaarwedde van den ontvanger in overwe ging te nemen. Aldus is d'oor u in uwe ver gadering van 29 October besloten. Bij overweging van dit onderwerp zijn. wij tot de overtuiging gekomen, dat het 'wenschelijk en billijk is, dé jaarwedde van den ontvanger, thans f 2000 bedragende, te verhoogen. Sinds de vaststelling daarvan, bij .besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van P November 1903, no. 20, zijn de werkzaamheden belangrijk uitge breid. Het aantal afgegeven mamdaten be droeg 2370 over 1903 en 3020 over 1907* Het aantal aanslagen in de inkomstenbelas ting vermoordende van 2490 in 1903 tot 3254 in 1907van de straatbelasting klom dit getal van 3501 tot 3811 Uit deze cijfers alleen blijkt reeds, dat de werkzaamheden voor den gemeente-ont vanger 'belangrijk zijn toegenomen, sedert die laatste vaststelling vam zijn salaris. Boven dien heeft een onderzoek naar de jaarwedde- regcling in andere gemeenten van ongeveer denzel'Mén omvang als Amersfoort- geleerd, dat eene vorhbógfng van de thans vastge stelde jaarwedde zeer billijk is te achten. Op grond hiervan hebben wij de eer u in overweging te geven aan de Gedeputeerde Staten van Utrecht te verzoeken, dé jaar wedde van den gemeente-ontvanger te Amersfoort met- ingang vam 1 Januari 1909 te willen vaststellen op f 2250. En verdér Wiji hébben dc eer u hierbij voor té stel len, de jaarwedde van den archivaris, thans f 200 bedragende, te verhoogen met f. 100 en derhalve op f 300 vast te stéllen. Wij achten een dergelijke 'belooning bil lijk in verhand met de diensten, die deze ambtenaar bewijst. Niet alleen is hij wéke- liiks eenige middagen op het archief werk zaam, waarbij dan tevens de bezoekers van het archief door hem wonden gehol pen maar ook worden veelal op andere uren door den tegenwoordigen titularis werkzaamheden ten dienste van het archief verricht. Voorstel, ingediend aan den gemeenteraad d'oor den lieer C. J. Plomp, in zake de nachtwa kers. Conform het standpunt, door mij inge nomen bti de behandeling van dit voorstel in de afdeeling en in de openbare vergade ring, stel ik voor, zoowel met het oog op de -m. i. minder juiste wijze van handelen tegenover de betrokken persomen, als mede op de finanjcieele gevolgen voor die gemeen te. a. het voorstel van Burgemeester en wet houders niet. aan te nemen. b. de agenten. 3e klasse te doen deelen in de verhooging van salarissen en hunne jaarwedde dus van af 1 Januari 1909 te brengen op f 350 's jaars. B. en W. vragen oen crediet van f250 aan den gemeenteraad, ter bezoldiging van hen, die den ambtenaar, met de vervolging in belastingzaken belast, behulpzaam zijn. Industrie- en Huisliomlscliool. Heden middag te 2 uur waren in het niemve gebouw van de Industrie- en Huishoudschool,, behalve het bestuur, een aantal genoodigdem samen gekomen, allën gevolg gevende aan de uitnoodiging om de officieele opening van dé nieuwe inrichting bij te wonen. Nadat de leerlingen de uitgenood igdert een welkomstlied hadden toegezongen, sprak de voorzitter, do lieer Th. Sanders, het. navolgende Het is miji een groote eer en bijzonder aangenaam u het welkom te mogen toeroe pen in naam van het. bestuur en liet. on derwijzend personeel, nadat de leerlingen u hebben toegezongen aan U allen, burge meester, wethouders, raadsleden, leden van Gedeputeerde en Provinciale Staten, mili taire autoriteiten, bestuur der afdeeling Mpij. tot Nut van het Algemeen, inspec teurs van het M. O., voorzitter van de Balije van Utrecht, commissies van toezicht op M. en L. O., directrices van andere scho len die zich wijden aan do -opvoeding der vrouwelijke jeugd, aandeelhouders en leden der vereeciging. Dames en Heeren-! We zijn u allen dank baar, dat ge naar hier zijit willen komen om met ons getuige te zijn van de feestelijke opening van dit gebouw, eene gebeurtenis niet- zonder gewicht in de geschiedenis van Amersfoort. Want, waar reeds sedert ja ren voorzien was in het vakonderwijs der jongens, bleef hier het den meisjes tot 1906 onthouden. Dat dat niet zco mocht blijven werd reeds in 1902 ingezien, toen eenige vooruitstrevende mannen, de heeren J. v. d. Horst B'ruyn, C. J. F. Prins, B. W. van Esveld, D. Gerritsen, G. J. Buys, N. E. Rost en F. Wesseling het initiatief namén om over te gaan tot de oprichting van een. Industrie- en Huishoudschool. 18 Dec werd besloten tot de oprichting toen in een vergadering groote sympathie voor het denkbeeld, werd aan den dag ge legd en vele leden toetraden-. Een voori'oo- pig bestuur werd gekozen1 April 1903 weid op de statuten de Kon. goedkeuring verkregen. Een eeresaluut zij aan dé stich ters dezer school op heden gebracht. Want de gedachte, die hen bezielde, was goed en groot. Zij voelden, samen met vele anderen, in het land, met- hun hart en hun ver stand, dat de economische ontwikkeling der maatschappij: in de laatste 100 jaren," dbor de reusachtige toepassing van de natuur krachten stoom en electriciteit in de meer en nieer tot volmaking gebrachte werktui gen, de plaats der vrouw geheel veranderd had, dat. haar werkkring in huis geheel' on dermijnd was, dat, wanneer de meisjes het elementaire lager onderwijs hadden geno ten, zij iu huis teruggekeerd', daar niet meer korden vinden den geregelden, nut tigen, stal enden arbeid uit den tijd onzer grootmoeders en overgrootmoeders van wie Schiller zong Und drinnen waltet die züchtige Haus- frau, Und fiil-let mit Schatzen die duftende Laden, Und dreht um die sehuiirrendé Spindel dén Fadéu Und sammelt im reiohlich geglatteten Schrein, Die schimmernde Wolle, den schnee'-ich- ten Lein, Und -füget zum. güten den GTanz und der Schfmflner, Und ruhet nimmer. Toen werd meerendeels te huis alles ver richt, de w-asoh gedaan en gestréken, inge maakt, broed' gebakken, bier gejbrouwen, gesponnen en geweven, eigen kleeren wer den gemaakt. Maar met de jaren is dit alles veranidérd!, geheel gewijjzigd- De in dustrie heeft zich gaandeweg meester ge maakt van den eenen tak van bet huiselijk bedrijf na den anderen, zoodat wanneer de meisjes van school te huis komen, zij ieder decennium haar taak meer ingekrompen vindien en er eindelijk het „ruhet nimmer" van Schiller voor velen was geworden het ruhet immer'. De veredelende, stalende arbeid was verdwenen, zoo niet geheel, dan toch grootendèels. Was het dan wonder, dat vooruitziende geesten reeds vroeg hebben uitgezien, niet

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2