Stadsnieuwst T. A. HUIZENGA, Frederik Muller Co s Kunstveilingen. LAHAISOH BQDWER Co. SCHILDERDEN VAN MODERNE MEESTERS. Nieuwe Leesbibliotheek, G. G, Ph.L. BOEKELMAN, Zingende Kanarie's - ADVERTENTIËN. Vereeniafle Tooneelisten van Amsterdam. Mottige Janus. De SPAAR AFDEELING der Amersfoortsche Bank, Amersfoort, in Effecten. Beurskamers 20-21-22. Amsterdam. NAJAAR 1908. DE COLLECTIE FRAÖ PROF NEISSER TE BRESLAO SCHILDERIJEN VAN ODD HOLLANDSCflE MEESTERS. FREDERIK MULLER Co. Afbraak. Credietbank. Van Campenlaan 2. Horlogerie prima. UURWERKEN. W, F. A, GROENHUIZEN, welk do firma. Clouth, naar Franse li model, in Duitschland heeft ingevoerd en toege past Van het. departement van Oorlog, zoowel als van het regiment genietroepen, is zeer veel medewerking ontvangen. Het z.g. Suikerterrein is afgestaan, terwijl het materieel opgeborgen is op het fort Blauw kapel. Met den kapitein Van der Steur is naar Keulen vertrokken de sergeant der genie Do Vries, teneinde d'e behandeling van het materieel enz. te loeren, zoodat het. vertrouwen gewettigd is, dat wij over een jaartje met de behandeling, oplaten enz. niet behoeven achter te staan bij bet bui tenland. Het. draagvermogen van den bal lon is 650 tot 680 KG. Gerekend wordt bet gewicht van de mand met toebohooren Op 171 KG.; bet gewicht van het omhulsel op 165 K.G., dat van 3 personen op 323 K.G., totaal 661 K.G. Dit gewicht laat dus een ballast toe van 6 a 8 •zakken k 90 of 120 KG. Hier in ons land is het gaa zooveel zwaarder; in Keulen bijv. zou onder ge lijke omstandigheden 19 zak ballast, mede genome nkunnen worden. De kosten van oen dergelijke opstijging zcoals beden plaats had komt op f 140 a f 180." Nadat de vulling hedenmorken was afgeloopen, werd de ballon door genie soldaten naar het midden van het ter rein getrokken, w.aar het beste punt voor een onbelemmerde opstijging was te vindon. H?t was een aardig gezicht: soldaten in hun witte werkpakken ston den bij honderden ter linkerzijde het schouwspel gade te slaan. Op de heuveltjes, (meer refchts, groepen belangstellenden in de middagzon de bedrijvigheid volgende van deze niet alledaagBche g<A>eurtenis. En ver der in broeden kring de groote menigte toe schouwers van dichtbij, terwijl de genie, in het midden, op commando van kapitein Van der Steur de laatste werkzaamheden verrichtte, het- vastsjorren van de mand on der den ballon, bet. aandragen van de bal last die werd medegenomen op den tocht, het aantrekken van touwen en het dioht- spannen van het net rondom het op en neer deinende gevaarte, en hoog boven de zandvlakte van het Suikerterrein de diep blauwe lucht van dezen heerlijken, zonni ger Septemberdag. Te kwart voor een werd door den heer Van der Steur het teéken ge geven voor het naderend vertrekmet hèm namen in de mand plaats de hoeren P. Blussé, de bekende roeier van ,,De Hoop" te Amsterdam, en mr. W. ten Cate de Vries, eveneens uit de hoofdstad. Een laatste handdruk, hier en daar een geestigen uit roep van de omstanders, ,,doe do groeten", „denk er om, we dineeren om 5 uur, hoor" enz. enz. en 7 minuten 15 seconden vóór eenen werd „los bevolen en statig rees de „Rotterdam" omhoog, door den zwakken winddruk aanstonds gedreven over het Vreeburg, in de richting van Zuilen. De opstijging geschiedde langzaam, de vaart ■was niet onmiddellijk snel, zoodat men den naam van de ballon nog langen tijd kon lezen. Een luid „hoera" had den lucht- vaarders ten afscheid toegekloukenmet hoeden en zakdoeken werd hun een goede reis toegcwenscht En daarna stroomde do nnenschen massa stadwaarts; rijwielen, auto's, rijtuigen, karren, alles krioelde op den niet zeer broeden Leidschen weg door een om zoo spoedig mogelijk weer den tun nel gepasseerd te zijn. Het was ook een uur later geworden dan men gedacht had. De ballon is in goeden staat op de Laar der heide neergedaald. Ter behandeling in de vergadering die de Algemeene Bond van R.-K. Kiesvereni gingen, gelijk gemeld, op 28 Sept. te Utrecht houdt, zijn, volgens dt katholieke bla den, behalve de motie-Den Haag, (die geen uitspraak in zake het- kiesrecht wil, omdat aldus het begin zou worden gemaakt van oen program van actie), een motie-Zaandam, die uitstel der behandeling van het kies- rechtvraagstuk wil tot 1909; een' motie- Leidon, die een oommissie wenecht om te ontwerpen een regeling organisch kiesrecht voor Eerste en Tweede Kamer, een motie- Katwijk, die huismanskiesrecht vraagt met een tegenwicht (recht van amendement der Eerste Kamer of zoo iets) en een motie-Kat wijk voor Evenredige Vertegenwoordiging iugodiend. aGevolg gevende aan een oproep van den lieer J. E. Scholten, kwamen jl. Zater dagmiddag in hotel des Pays Bas te Utrecht een aantal industrieelen uit de branche voe- dings- en genotmiddelen bijeen, ten einde de inzendingen op de in 1910 te Brussel te houden tentoonstelling te bespreken. Reeds zijn verschillende afdeelingen voor ons land gevormd, maar de wensch was, dat ook bo venbedoelde industrie er zich tot eon -Neder landse he af deeding <,f groep zou vereenigen. De heer mr. De Marez Oyens oud-minis ter, regerings commissaris voor de Belgi sche tentoonstelling, had zioli laten veront schuldigen. Wel woonde jhr. Kcell de be sprekingen bij. Officieus kon worden mede gedeeld, dat de Regeering voornemens is een krediet van 4 ton aan to vragen ten behoeve van de Nederlandsche mededinging op de bedoelde tentoonstelling. Tot deelname bleken ook de industrieelen van voeding- en genotmiddelen zeer geneigd. Een bekend voorstander van tentoonstel- lingszaken bepleitte collectieve expositie, dat wil zeggen dat rondom het ten toon gestelde grond product alles wordt geëxponeerd, wat uit zoo'n grondprodupt wordt opgebouwd en. tevens de wijze waarop. Besloten werd' aldus to ex poseeren Latere vergaderingen met deze industriee len zullen nog volgen. aDezer dagen werd te Utrecht de huishoudelijke en algemeene vergadering van het Genootschap voor Heilgymnastiek en .Massage in Nederland gehouden. Uit het. door den secretaris uitgebracht jaarverslag bleek, dat het wetenschappelijk doel niet uit liet oog verloren is, getuige het 'behandeldo op de meestal goed beaesfete vergaderingen en liet „Maandschrift". Het. ledental bestaat thans uit één eere lid, 53 werkende leden, 7 buitengewone le den, 5 correspondeerendo loden en 2 be gunstigers, een totaal van 73. In den loop van het jaar bodankto de heor J van Essen als secretaris-hoofdredacteur, welke functies, nu tijdelijk gescheiden, wor den waargenomen door de hoeren J. C. Eyk- mau als secretaris en T. L. Stumpf als waar nemend hoofdredacteur. Verdere verande ringen hadden in liet bestuur niet plaats; de heeren H. van Kuil en J. H. Revs bleven op hun post, onderscheidenlijk als voor zitter en penningmeester. Er werden drie algemeene en twee huis houdelijke vergaderingen gehouden, alle te Utrecht en 's Gravenhage. Het voornemen bestaat die bijeenktomsten zooveel mogelijk in verschillende steden van ons land te doen plaats hebben. Zoo is als plaats voor de volgende, op 20 December e. k., Amster dam bepaald. Op den dag daaraan vooraf gaand, wordt in die gemeente het examen afgenomen. Wegens zijne benoeming als secretaris, trad de heer J. C. Evknian af als lid der commissie en werd in diens plaats gekozen mej. A. C. Tersteeg tc Bussum. Reeds vroe ger was in de vacature-De Ruyter voorzien door de benoeming van den heer J. H. J. Clemens, te Enschede, zoodat die commis sie thans is samengesteld uit beide genoem den, benevens den hoer C. J. van der 'eyn, te Rotterdam. Gisterennamiddag kwart vóór zes reed op den Amersfoortschen straatweg ter hoogte van het Zeisterkauip de automobiel L 538, komende uit Amersfoort met bestem ing naar de Bilt. Plotseling vloog een kogel uit het bosch door de vóórspiegelruit van het voertuig, rakelings langs het hoofd van den chauffeur. Daar geschoten werd in schuine richting, verdween de kogel in het kreugelhout aan do overzijde van den weg. De chauffeur en de twee inzittende heeren waren natuurlijk doodelijk verschrikt. Aanvankelijk werd aan baldadigheid ge dacht, maar waar de kogel geschoten werd in de onmiddellijke nabijheid van de leger plaats der militairen, is het naar alle waar schijnlijkheid een kogel uit het kamp ge weest. In dit geval mogen er werkelijk wel maat regelen worden genomen ter beveiliging van het verkeer Tuinbouw. De bekende dahlia- kweeker, de heer H. Horusveld te Baarn, behaalde op de tentoonstelling van de Royal botanie Society of London een eersten prijs met eene inzending pioen-dahlia's in pot ten gekweekt, in 9 soorten. Kinderdoodslag. Een 26-jarige ongehuwde vrouw stond gisteren voor de Ainsterdamsche rechtbank terecht, beklaagd dat zij te Bussuin op 29 April jl., toen zij: moeder was geworden, het pasgeboren knaapje in het privaat had geworpen, en water er overheen had gestort, waarna het in den beerput viel. Met het oog op de zedelijkheid werd de zaak met gesloten deuren behandeld. Er wa ren 5 getuigen gedagvaard, van wie 3 ge neesheeren De ambtenaar van liet O. M., mr. Van Dam, eischte, onder aanneming van zeer verzachte omstandigheden, tegen beklaagde 8 maanden gevangenisstraf. Een ernstig ongeluk. Giste renmorgen circa half elf wilde de auto van den beer Jurgens van Renkum op den Nieu wen weg te Veenendaal het ka netje van den landbouwer Oskamp uit Lunteren voorbij rijden na eerst een paar stooten op den horen gegeven to hebben als sein tot uitwij ken. De voerman bemerkende dat zijn paard schichtig -werd, trachtte van het karretje te springen om hot paard bij de teugéls te grijpen, dodh viel ongelukkigerwijze voor over. Hij werd een eind weegs meegesleurd en daarna door het wiel gegrepen, terwijl het paard in vliegende vaart voortboldre, zic/li geheel loswerkte en in de Hoofdstraat werd opgevangen. De ongelukkige man werd door den oliauf- feur der auto, die bij het dreigende gevaar onmiddellijk liad gestopt en den ter hulp gesnelden koetsier der firma D. S. van Schuppen en Zoon, in deerniswaardigen toestand in de remise van genoemde firma gedragen, waar oen geneesheer de eerste hulp verleende. De man bleek zwaar in de 'borst gekneusd en aan het hoofd gewond. Er bestaat weinig hoop voor zijn leven. Hij is per brancard, geplaatst op een meubelwa gen, naar zijn woning vervoerd. Een vrouw, d:e zich eveneens op het kar retje bevond en er achterover aftuimelde, schijnt zioh niet ernstig bezeerd te hebben. iDo N. R. Ot. meldt dat voortlaan o.m. aan de generaals divisie-commandanten een luitenant van de bereden artillerie kan wor den toegevoegd- Dctze zal dam optreden als adjudant. De officier van gezondheid] 2e klasse G. A. S. Lijnkamp, is gedetacheerd in dé legerplaats bij Oldebroek. Tot 1. luitenant bij zijn tegenwoor dig korps is benoemd de 2e luitenant H. J. Ruempol Hamer, van het 5e regiment in fanterie. (Zie de berichten uit de Stot.) Opening; gebouw Industrie- en Huishoudschool. (Vervolg). Op de rode van den heer Sanders volgdje een luid applaus. Daarna nam de burgemeester liet woord- Hij bracht hulde aan het bestuur der school. Niemand beter dan het dag. bestuur kan weten, welk een moeite het bestuur heeft gehad om tot stand te brengen, wat we thans zien. Doch liet sucoes is geweest, dal verrezen is het monumentale gebouw, waarvan wc thans d'e plechtige opening bij wonen. Namens B. en W. en den Raad' sprak hij dén «wensch uit, dat deze nuttige instelling mag blijken in eene behoefte te voorzien en dat het onderwijs tot zegen moge strekken van velen in deze gemeente en daar buiten. (Applaus.) De heer Fockens, inspecteur van hot Mid delbaar Onderwijs, aeide dat de heer San ders zoo 'beleefd was daar straks oolc zijn naam te noemen. Spr. heeft echter zoo wei nig aar. de voorbereidende werkzaamheden kunnen doen en voelt zich gedrongen alle eer te laten aan den inspecteur de Groot, ook hier aaniwezig. die door zijn krachtig initiatief alle (moeilijkheden wist te over winnen. Er is gewezen op een gunstigen toestand iu de financiëndat is niet het deel van alle instellingen als deze; dikwijls moeten door allerlei omstandigheden dc fmantiën inkrimpon. Moge de offervaardigheid in Amersfoort groot blijven. Spreker heeft hier vooral het oog op de zooeven genoemde onbezoldigde werkkrachten. Het doel hem dikwijls leed, i dat aan inrichtingen als déze de leerkrach- j ten niet beter kunnen worden bezoldigd. Ieder arbeider is zijn loon waard hij hoopt dat Amersfoort een van die inrichtingen j moge hebben, waar ieder vcor zijne werken vergoed wordt. Moge er ook iets achter blij- j ven van dezen schoenen dag in de harten der jeugdige leerlingendat zij: beseffen dat haar hier hulp verschaft wordt om deu moeilijken strijd des besi-aans met succes te kunnen strijden. (Applaus.) De heer Sanders bracht dank aan de spre- j kers voo rhun welwillende woordennog j evon in herinnering brengende, dat toen hij j sprak van den gunstigen toestand der finan- j ciënhij alleen het oog had op dien voor do stichting van het gebouwzijn iwoorden sloe gen niet op de begreoting. Tevens bracht hij dank aan deu heer van Aaken en aan mej. Heyligers voor hunne beiangieloozo medewerking aan het koor, on bood beiden bloemen aan. Ten slotte zong he koor nog een drietal coupletten van het „Wien Neêrlandsoh bloed," waarna de bezichtiging van het ge bouw een aanvang nam. De massieve indruk, dien het gebouw, van buiten gezien, ons geeft, blijft bewaard' bij! het doorwandelen v a n dé geheel e school De keurig ingerichte lokalen, waarvoor de eischen van licht en lucht streng gevolgd zijn, dc prachtige gangen en dé breedte tra.pi- pen, eerst va'n 'beton met granietbedekking, en naar de (bovenverdieping vaar eikenhout, toonen ons, dat- de heeren .van Eijbergcn, onder architectuur van den heer Smith er naar gestreefd hebben een gebouw te doen verrijzen, diait met volle recht een sieraad mag genoemd worden voor onze gemeente. En wat in niet geringe mate tot vervolma king van een fraai geheel' meewerkt is het in geen enkel opzicht verwaarloozen van de eischen van den goeden smaak. Stemmig in lijn en kleur, zonder druk gedoe, vain af 'luet schilderwerk tot liet befliaing en idlq linoleums, blijft de aanblik rustig, zonder i hinderlijke zoogen. verfraaiingen. Met ver- mijding van luxe is een gebouw verrezen, I dat getuigt van solied en dégelijk werk, i beantwoordende aan alle praktische en hy giënische eischen. Beneden vindt men behalve die bestuurs- en .wachtkamers, twee keukens, door een reeds wei voorziene provisiekamer geschei den, en eenige leèrver trek ken, allen inge richt naar de eischen van het vak. In dé eene keuken trof ons nog een praktische waterverwarming. Door het vuur van het' groote fornuis loopt een huis die «water ont vangt van een klein reservoir. Door circu- latie door verschillende vertrekken, waar warm «water gebruikt wordt, staat deze buis weer in verbinding mtet een grooter reser voir. Krachtens de wet dat het «warme wa ter opstijgt, krijgt men dus a. h. w. een voortdurendé strooming in die buizen, waar door in die lokalen waar dit noodig is, warm water word't verkregen, zonder dat een extra I vuur daarvoor gestookt wordt. Boven zijn ook nog verschillende leerlo- kalen en de woninginrichting voor liet in- j wonende personeel en de interne leerlingen. De 'betoutrappeii zijn niet alleen fraiaa, i maar zouden ook in geval van brand bewij- zen, da.t zo in een schoolgebouw het meest- praiktisch zijn. Beneden vonden -we nog, ook een „eisck des tijds" een fietsenbergplnats en achter de school proefveldjes. Zoo is aan alles gedacht- en liet zal be zwaarlijk zijn iets te vinden 'dat niet zoo zijr. moest als -het is. Of het moest liet on ooglijke hekje zijn, dat voor zoo'n prachtig gebouw wel -wat heel erg afsteekt. Maar m'ogelijk kamt daarvoor na« verloop van tijd ook wel eens een sierlijker hek in de plaats. De temperatuur van het water in de zwemschool op Woensdag 16 .Sept., dos mor gens 7 uur, was 56 graden Fahrenheit-. Schouwburg Utrecht. OPENINBS-VOORSTELLIN6 van hel Wlntersaison. AdministrateurJACQUES SLU1JTERS Jr. Zondag 20 September 1908: Tooneelspel in 6 Tafereelenbewerkt naar de bekende Mannenschetsen van WERUMEUS BUNING, door H. K. Orkest onder leiding van den Heer H. KU1JPERS. Aanvang half aclit ure. Prijzen «Ier Plaatsen Balcon en Stalles f 1.501® Amph. en 1° Zijloge f 1.—, Baignoires en 2® Amph. f 0.75, Parterre f 0.50, 3® Amph. en 2® Zijloge f 0.40, 4® Amph. en Gaanderij f 0.25. PlaatsbesprekingVoor Aandeelhouders Zaterdag van 10 tot 11 uur; voor hot Publiek denzelfden dag van 11 tot 12 on van 1 tot 3 uur en Zondag van 1 tot 3 uur. KORTE GRACHT SO. naast het Postkantoor. Telefoon 86. biedt, door middel van SPAARBUSJES IN HUIS, aan ieder de gelegenheid om THUIS TE SPAREN. Men ontvangt oen Spaarbusje in bruikleen tegon eon waarborgsom van f 3.50, welk bedrag wordt terugbetaald bij teruggave van het ongeschonden busje. Rente vergoedingook over de gestorte f 3.50 (behoudens wijziging) 3'/» Alle gewenschte inlichtingen zijn bij de Bank te bekomen. IOO IOO °/o Algemeene Friesche Levensverzekering-Maatschappij, te Leeuwarden, opgericht in 1844. 830( Deze Maatschappij sluit alle soorten verzekeringen tot elk he«lrag met of zonder invaliditeit. Het gehcele overschot komt aan <le verzekerilen ten goe«le. Verzekerd Kapitaal: f 23,261,781.30 Waar«le «Ier Bezittingen: - 5,479,720.39 IOO °/o Geen aantleelhonders. Billijke tarieven. IOO -I, Tie gratis toezending eener wekelijks verschijnende finaneieele cir culaire inhoudende.Harktoverzicht, Beschouwingen en Adviezen kan aan bovenstaaml adres schriftelijk worden aangevraagd. MUURHUIZEN 39 belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wissels en Coupons. Mlulten prolongatie 8 a f é-I nriehtlng. 27 October: waarbij een groot werk van Jozef Israels, prachtwerken van Jacque en Van JflarckeApoleen paar Bosbooms van bijzon dere qualiteitbelangrijke werken van Achenbach Bonguerean Gabriel, Koekkoek, Willem JVInris, Roelofs, Springer enz. enz. Verder een collectie MODERNE AQUARELLENenz. Iu November: bestaande uit kostbare JAPANSCHE, CHINEESCHE en INDISCHE PORSELEINEN; Indische beeldhouwwerken, Oude bronzen. Een pracht verzameling Batiks en Goudborduurwerken, een groote en kostbare partij Perzische en Indische Tapijten en Weefsels, en uit VERSCHILLENDE NEDERLANDSCHE on INDISCHE VERZAME LINGEN en NALATENSCHAPPENOud Blauw en Gekleurd Chineesch PorceleinKOSTBAAR BLAUW EN VEELKLEURIG DELFTSCH AAR DEWERK eenige groote Serviezen van Europeesch Porselein. OUDE ZILVERWERKEN, DIAMANTWERKEN, PAARLEN, OUDE MEUBELEN, KANTWERKEN' In December De praclitbibliotbeek over lliddeneeuwsche knns't van den Heer J. F. A. LINDSEN te Utrecht. Een groote boekenveiling uit verschillende verzamelingen bijeen gebracht, waarbij vele preciosa. Eenige verzamelingen Handschriften waarbij kostbare faniilie- documentcn. VIII. Ornamentprenten en boeken over ornament en tuinbouw. Verzameling-J. A. FREDERIKS. Op later te bepalen «latum: IX. De munt- en penningcollectiën N. F. REYST to Leiden en S. te A Voor bijvoegingen uit particuliere verzamelingon en nalatenschappen te adresseeren Doelenstraat 1018, Amsterdam. IV. V. VI. VII. Op do Inhoc«lelverkooping te houden door Notaris J. DE VISSER, te Drie bergen, Don«Ier«lag 17 en Vrijdag 18 September 1908, telkens des voormiddags te 9 uur, in het hotel „de Prins" van Oranje", aldaar, zullen Donderdagsmorgens o. m. worden verkocht Een Schilderij, voorstellende een landschap, geteekend „Weis- senbruch". en 's middags van dienzelfden «lag Twee groote zilveren vierlichts Camlelabresafkomstig uit «le fabriek van de firma BONE- BACKER, te Amsterdam. Een Automobiel, „Vivinus", 4 cylinder 1900, 18 P.M. Open en LamlaulettcLimousine Ca- rosserie. Tegen contante betaling voor den meest biedende te koophet voormalige tolhuis aan den Arnhemschen weg .te Amersfoort, Sectie B, No. 3188, voor afbraak. Voorwaarden liggon ter lezing en inlichtingen zijn te bekomen ten Kantore van den Ontvan ger der Registratie en Domeinon te Amersfoort, door wien. schriftelijke aanbiedingen worden ingewacht vóór of op Zaterdag 26 Septembor 1908, des voormiddags 10 uur. Verstrekt gBld aan handel en privé, in groote en kleine bedragen, met aflossing zonder levers- verz. mede op Hypothonverd. erfenis, cessiën, bouwcrediet en elke soliede waarde. Br. No. 282 aan HEIDMAN's Boekh., Torenstr. 57, 's Hage. Mooie Collectie Fransche. Duitscbe Engelscbe en Hollandsche lectuur. FRITZ FIKENSCHER. Leeraar in Piano en Zang. Utrechtschestraat hoek Hellingstraat 36. Magazijn van alle soorten gewone enfijnero Grootste keuze. Goedkoopste prijzen. Ie klas artikelen. Reparatiën goed en billijk bij Horloger. Langstraat 42. en gezonde vogels lieeit men het geheelo jaar met J. F. RIEM—VIS' VerpakteStofvrije Vogelzaden. Op elk pak staat de gebruiksaanwijzing en behandeling. Zangzaad voor Kanaries Papagaaionvoeder Zevonzaad voor Wildzang Piorkietenvoeder Voeder voor Indische Vogels Zoet Zomorraapzaad Lijster- en Leeuwerikenvoeder p. pak v. l/4 Kilo xit 15 Cis. 29 I® n 1« 10 12 13 25 Geparfumeerdgezuiverd Vogelzand 15 Verkrijgbaar bij J. VAK GENDEREN. J. F. RIEM-VIS, Zaadhandel. N. Molstraat 12. Den Haag- Telefoon 854.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 4