BINNENLAND. Uit den omtrek. ©venals Pareeval juist een ongeluk kreeg, toer. de Duitsche Keizer een tochtje wensch- te mede to maken, zoo antwoordt het on geluk van Wright op den wonsoh van presi dent Roosevelt, om ook eens mede te varen. vOp de kermis te Chapelle au Bois, bij Brussel, is een automobiel in volle vaart door een troep jon,gons en meisjes heenge reden, die daar voor kramen en spellen ston den te kijken. Een knaapje, dat niet uit den weg kon komen, viel onder de wielen en werd letterlijk onthoofd. De ruwe aait- mobilirten reden snel voort, maar wielrijders, die van den anderen kant kwamen, hebben het nummer van do auto opgeschreven en zoo zullen zij niet onge straft blijven. vIn de papierfabriek van gebroeders van Ilemelryok te Rodeneu (België) is een groot reservoir, dat met een kokende pa piermassa gevuld was, uit elkaar gespron gen. Drie arbeiders kregen zware brandwon den. Door den schok viel een stapel balen lompen om, waardoor een vierde arbeider verpletterd werd. De arme man had een gewicht van 20,000 Kg. op zijn lichaam ge kregen. De Staatscourant van Zaterdag 19 September bevat o. nx. de volgende Kon. besluiten op verzoek eervol ontslagen met ingang van 1 Octóber rar. F. B. Coninck Liofsting, als president van den Hoogen Baad, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten 111 verscnillende reohterlijlkc betrek kingen md de Koningin en den lande be- wezen y benoemd tot vertegenwoordiger dor rqgee- ritxg op het in September 1906 te Marseille to houden congres voor toegepaste lectrici- teit C. Feldmann, lioogioeraar aan de Tech nische Hoogesohool te Delft. verlof verleend tot hot aannemen der onder- scli<*i<iingsteékeneii achter hunne namen vermeld, aan na te noemen personen uir. H. J. Dijokmeester, te Middelburg, Com missaris der Koningin in de prov. Zeeland jhr. C. Ch. Th. Six, te Amsterdam, kamer- lieer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin en adjunot-intendant van het Konink lijk Paleis te Amsterdam, en jhr. B. W. F. van Riemsdijk, te Amsterdam, hoofddirecteur van 's Rijks Museum, allen het ridderkruis 2de klasse der Konink lijke Kroonorde van Pruissen, hun door Z. M. don Koning van Pruissen geschonken jhr. nu. A. A. van Doorn van Koudekorke, te VÜMpgen, burgemeester der gemeente Vlis- singen, er. dr N. M. Joseph us «Tit ut, te Amster dam, roonutter van het burgerlijk armbestuur i>- Amsterdam. beiden het ridderkruis 3de klasse .«Ier Koninklijke Kroonorde van Pruissen, hun door Z. M. den Koning van Pruissen geschon ken .1. I.. H. van dor Heyden, te Amsterdam, op zichter van liet Koninklijk Paleis te Amsterdam, «ui W. F. van Meerendonk, te Vlissingen, in- sjiecteivr van politie, beiden het ridderkruis 4de klasse der Koninklijke Kroonorde van Pruissen, hun door Z. M. den Koning van Pruissen ge schonken. De sultan van Assahan is gisteren, na deze week verschillende steden in het Noorden des lands bezocht te hebben, te Amsterdam aangekomen. Per equipage reed hij naa rhot Jlotel de l'Europe, waar hij zijn intrek neemt en gedurende een week zal verblijven. De heer Loudon vertrekt half Octo- l>er naar Washiivgton ter aanvaarding van zijn nieuwe gwaentséhapebetrekking aldaar. Ridder van Rappard, Hr. Ms. gezant in Marokko, zal 3 Oct. naar Tanger terug- koeren. Nedorland en Venezuela. De QjtagRh© correspondent der Frankf. Ztg. weet het volgende te berichten over den in li oud der twééde nota van de Nederland - sche xcgoccing aan president Gastro, welker 'Inhoud, naar men weet, onder oplegging van geheimhouding aan de leden der Kamer is medegedeeld ,,I>o Nederlandse he regeering geeft toe, dat Castro reden had zich ten opzichte van don Nederlandachen minister-resident De Ileus beloedigd ,e gevoelen. De wijze van uitzetting is oven wel in strijd met het vol kenrecht, daar Venezuela Nederland had moeten verzoeken, De Reus terug te roepen. Nederland bestrijdt de bewering, dat het niet-salueeren der Veneoolaaiische forten door het Nederlands die schip Gelderland be- loedigend was Nederland verzoekt echter non verontschuldiging wegens de beleedigin- gen tegen den Venezoiaanschen consul te Curasao, die echter zelf dloor zijne houding het volk torgde. Door niets echter zijn de maatregelen van Castro gerechtvaardigd die den handel van Curasao benadee'en. Neder land verlangt intrekking van die maatrege- - len wanneer deze maat roeien niet vóór 1 November van dit jaar ingetrokken zijn, lws.-houwt Nederland alle verdragen met Venezuela als opgeheven, dus ook het pro- t<*kol van 1884 (lees 1894 Red.) dat den wa- penuitvoer uit Curasao verbiedt. Wanneer Nederland het verbod van den wapenuitvoer uit Curasao ophief, zouden hierdoor de Venezolaanse he revolutionairen versterkt en de toestand van Castro in zijn hand zeer gevaarlijk worden."' Gister hielden nog twee afdeel ingen d'T Tweede Kamer zich l>ezig met de In dische begrootirr/. 't Liet zich aanzien dat liet onderzoek vandaag zou afloopen. De §taatabegiooting komt de volgende week in de sectiën, welke niet zoo druk als anders bczooht zijn, tengevolge der deelne ming van onderscheidene leden aan de Con ferentie van Volksvertegenwoordigers te Ber lijn. Kamerverkiezing in Om men. De verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer* (vacaiture de heer J. van Alplien) zal plaats hebben op Dinsdag 6 October e.k.. de stemming, zoo noodig, op Donderdag 15 October e.k. en de horstoni- miug, zoo noodig, op Dinsdag 27 Oei. e.k. Mr. N. G. Pier son. In aansluiting a.v. liet bericht van de Ned. deelt de N. R. Ct. mode, dat do heer Pierson verleden Dinsdag vertrokken is naar Val-Mont boven Montreux. Nog altijd de zaak Kley. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is door Th. Kley te Boxtel, wederom een adres gericht, waarin adressant thans de Kamer verzoekt „Hare medewerking te willen ver- leencn tot het bekomen van redactie-w ïjzi- ging in 's adressants ontslag-besluit, in de zen zin, dat daarin de woorden: ,,in ver band met volbrachten diensttijd" worden vervangen door: ,,ter zake van volbrachten diensttijd", zijnde dit de eenige manier, n. h v. om aan het onwettig gegeven ontslag alsnog een wettigen vorm te geven." Uitvoer van gezond rund vee. Bij kon. besluit zijn de volgende bepa lingen vastgesteld ter bevordering van deoi uitvoer vaai gezond rundvee: Art. 1. Er wOTdt van staatswege gelegen heid gegeven tot het doen keuren eu tuber- cu lin eer en van rundvee, ter verkrijging van een bewijs, dat de dieren voor uitvoer ge schikt zijn bevonden. Art. 2. Zij die van de gelegenheid in art. 1 genoemd', wensbhfen gebruik te make®, zenden daartoe een aanvrage in bij de direc tie van den Landbouw, met- aanwending van een door Onzen Minister vaai Landbouw, Nijverheid en Handel vastgesteld formulier, waarvan exemplaren kosteloos verkrijgbaar zijn. Art. 3. De keuring en de tubercuiinatie geschieden door daartoe door Ons aangewe zen veeartsen, wier instructie wordt vast gesteld door voornoemden Minister. Alt. 4 Door voornoemden Minister wor den voorschriften gegeven omtrent; a. de regelen voor de keuring en tubercuiinatie; b. de wijze waarop het bewijs woidt in gericht. Art. 5. De uit de keuring en de tuber cuiinatie voortvloeiende kosten zijn ten last6 vau -en aanvrager en worden geheven naar een door Ons vast te stellen tarief en voorts met mach' neming van de voorschriften, vast te stollen door voornoemden Minister. Art. 6. De keuringsdienst neemt een aan vang O)] een nader door Ons te bepa en tijdstip. Brieven en stukken betreffende de Rijksverzekeringsbank. De minister van Waterstaat gelet op art. 96 der Ongevallenwet 1901,. waarbij voor brieven en verdere stukken, welke den dienst der Rijksverzekeringsbank betreffen, vrijstelling van port is verleend; brengt ter al gemeend kennis dat, met in trekking van de vroeger ter zake uitgevaar digde voorschriften, opgenomen in de Ne dcrlandsche Staascourant van 20 Juli 1901, no. 167, voor de adresseering en waarmer king van de bovenbedoelde zendingen, de volgende bepalingen zullen gelden Brieven en verdere stukken, bestemd voor dc Rijksverzekeringsbank, behooren te wor den geadresseerd: ,,Aan het bestuur der Rijksverzekeringsbank te Amsterdam", die van haar afkomstig zijn, behalve van naam en woonplaats van den geadresseerde op den omslag, of, bij open verzending, op het stuk zelf, te voorzien van het opschrift: „Dienst. Bestuur der Rijksverzekeringsbank". Zendingen, bestemd voor ambtenaren, autoriteiten en commissiën, benoemd, resp. ingesteld, krachtens bovenvermelde wet, moeten dragen eene duidelijke omschrij ving van de hoedanigheid van den geadres seerde en bovendien aan de adreszijde het opschrift: „Dienst der Rijksverzekerings bank", gevolgd door eene volledige opgaaf van naam en woonplaats van den afzender. De persoonsnaam van den geadresseerde is alleen te vermelden, indien dit als nadere aanwijzing noodig is. Op de van genoemde ambtenaren, enz., afkomstige brieven on verdere stukken zal, behalve het adres, het opschrift„Dienst der Rijksverzekeringsbank", gewaarmerkt door de handteekeniug van den afzender, moeten voorkomen Alle overige stukken, welke op voorschrift van het bestuur der Rijksverzekeringsbank worden gewisseld en den dienst der bank betreffen, zijn, behalve van het adres, te voorzien van het opschrift: „Dienst der Rijksverzekeringsbank. Uitvoering van het bepaalde bij"... (aan te vullen met edne verwijzing naar het betrekkelijke voorschrift) en van eene duidelijke opgaaf van naam en woonplaats van den afzender. In de gevallen, waarin voor de hierboven bedoelde correspondentie wordt gebruik go- maakt van open kaartformulieren, door het bestuur dor Rijksverzekeringsbank vastge steld, kan de handteekening als waarmerk of wel de opgaaf van naam en woonplaats van den afzender achterwege blijven. Gcetcld ter beschikking vaai den gou verneur-generaal van Ned. Indië voor 3e stuurman bij de gouvernementsmarine J. Broers, P. F. v. d. Ham, J. W. de Jonge, C. de Nee, M. X. P. Pieteree en F. O. Posthumus. De Russische gevallenen b :j Bergen. De Russische gezant bij ons Hof en de leden der legatie brengen heden een. bezoek aan Bergen (Noord-Holland), waar zich, gelijk bekend is, een monument bevindt op de plek, waar de Russische krij gers begraven liggen, die deelnamen aan de fhistorisdhen veldslag daar ter plaatse geleverd in 1799, eindigende met de over winning der Franschen. Te Odooru en te Dedemsvaart zijn Vrijzinnige Propagandac 1 ubs opgericht. Deze beide vereenigiugen hebben zich, evenals die te Averocst, aangesloten bij den Bond van Vrijz. Prop. Vereenigingen. Decentralisatie Rijkaver- zokoringsbank. Het bericht in de N R. C?t. omtrent de vestiging van deoentrali- satiebureaux van de Rijksverzekeringsbank in Friesland, Groningen, Drente en Rotter dam, blijkt aan het Hbld. bij informatie ter zeer bevoegder plaatse ten eenenmale on gegrond en onjuist te zijn. Wellicht heeft een maatregel ter opzichte van de inwen dige administratie, die bij die Bank in over weging is, er aanleiding toe gegeven. Hoek van Holland. Gelijk men zich herinnert is men er in het eind van liet. vorige jaar eindelijk toe overgegaan op den kop van het Noorder hoofd van den Nieu wen Waterweg een nieuw inistsein te plaat sen, dat. binnen enkele minuten na het in vallen van den mist een goed geluid kon geven. De stranding van de Vienna in Januari 1908 is veroorzaakt, doordat deze nieuwe misthoorn, na vele uren achtereen, geblazen te hebben, defect raakte en de oude. die twee K.M. landwaarts in stond er eerst een uur na het opkomen van den mist- genoeg stoom op kon krijgen om te blazen, buiten werking was gesteld. Het be kende adres van de Rotterdamsche Kamer van Koophandel in het begin van dit jaar heeft ook op dien misstand met klem ge wezen. Sedert is het echter, naar de N. C. uit Hoek van Holland verneemt, sukkelen ge bleven. Vau 20 tot 21 Juni was de misthoorn weer "defectvan 25 Augustus af weer en sedert is hij nog niet in orde. Wel heeft men het nu zoo ingericht, dat de oude mist hoorn na een kwartier kan blazen, maar liet feit blijft betreurenswaardig, dat men een nieuwe machinerie neemt (Duitsch fa brikaat) die slag op slag defect is. De plaats var. den ouden misthoorn is te eenenmale verkeerd en de nieuwe is dus zeer noodig. Maar alles voor het herstel van den motor (het defecte onderdeel) moet uit Duitsch- land komen en dit doet groot oponthoud ontstaan. Dat liet hebben van een bijzonder deug delijk signaal bij mist voor den Waterweg en den Rotterdamscheu handel van groot gewicht is, behoeft geen betoog. Wat, indien wederom wereldkundig werd, dat een schip voor den Waterweg bij mist strandde, omdat de mistseinen ouderwetsch of niet in orde waren? V a 1 s c h e rijksdaalders. De rijkspolitie legde Woe-isdag op de paarden markt te Alton de hand op den 40-jarigen A. B., uit Pernis, terwijl hij v..lsclie rijks daalders uitgaf. Er werden op den man, die gevankelijk naar Den Haag is vervoerd, nog tien valsche geldstukken gevonden. "Men vermoedt dat men met hem een ge vaarlijken valschen momter in handen heeft, waarop de Rotterdamsche' politie al eenigen tijd liet oog had en die waarschijnlijk te Rotterdam zijn handlangers heeft. De inbraak bij den 1 eer Van Pampus. Meer en meer blijkt schrijft het N. v. d. D. dat dfe justitie in de aan houding van den verdachte D* V. niet op losse gronden te werk is gegaan. De aange houdene, M. W. de V., is door den winke lier K. beslist herkend als de man, die hem de van den diefstal afkomstige voorwerpen verkocht heeft. De familie De V. is allesbe halve een onbekende voor haar en vooral te Rotterdam weet men omtrent haar vei'leden meer te vertellen. In het iaar 1901 zijn de vader a. W. d. V. en een der zoonö wegens de aldaar gepleegde inbraak bij den heer Jordijn Milord, in de Adimiraliteitsstraat, veroordeeld resp. tot 3 jaren en 1 jaar gevangenisstraf, welke straf beiden, ondergaan hebben. Deze inbraak had zeev veel overeenkomst met die bij den heer Van Paan pus. Ook te Rotterdam zijm de inbrekers docr het dak binnengekomenna een tocht over belenden de daken, waartoe zij van uit een perceel in aanbouw zich toegang versahaft hebben. Te Rotterdam bestond de buit uit effec ten, welke door den vader te Parijs zijn te •gelde gemaakt. De zoon was als reiziger in betrekking bij den heer Jordijn Millord. Krankzinnige ontvl-ucht. De verploejgide H. W. M. uit het genees kundig gesticht voor krankzinnigen te Delft ontliep dem 13en dezer zijn verpleger en is sedert spoorloos verdwenen. Deze persoon, die tot de min of meer ge vaarlijke krankzinnigen behoort en vroeger meermalen straffen hoeft ondergaan, heeft de gewoonte om de geringste herbergen en vuilste krotten te bezoeken, bedrinkt zich daar en zoelct omgang met. vrouwen van het minste gehalte. Om aan geld te komen, ontziet hij zich niet om zijm geheele hebben en houden te verpanden of te verkoopeai. Hij heeft, geen geld, zwerft overal rond en het vermoeden bestaat dat hij zich naar Rotterdam, 'sGravenhage of Nijmegen zal begeven. Namens zijn curator verzoekt de commis saris van politie te Delft, dringend opspo ring en overbrenging derwaarts. Alle kosten worden vergoed. Noodlottige val. Den lOen Augustus had de werkman Burggraaf het ongeluk, in de Graaf Florissfcraat te Amster dam in een in aanbouw zijnd perceel, door een trapgat van de derde verdieping te val len. Zwaar gewond werd de man toen opge nomen en naar het. 0. L. Vrouwe-gaethuis overgebracht, waar hij' gistermiddag ki over. •leden. Door den trein overreden. Gisterenavond werd te Amsterdam de voor- man-pcetser A. de Kort, van de S.S., wo nende aan de Oosterparkstraat, door een aan het Centraalstation binnenkomenden trein van do S.S. gegrepen. Het gevolg was noodlottigde man werd als het ware vermorzeld Verdronken. Gisterenmorgen, ruim 5 uur, verliet de sigareiucoopman M. G„ wonende op den Schiedamschen dijk te Rotterdammet een roeiboot de Leuveha- ven, om op 9troom liggende schepen te be zoeken. Bij hem in de roeiboot was gezeten zijn 18-jarige knecht, D. v. W., uit de St. Mariastraat. Voor den mond van de Leu- vehaven passeerde juist stroomafwaarts de stoomboot „Zuid-Willemsvaart I", en aan die stoomboot zon men trachten, de roeiboot vast te maken, doch toen men heel nabij was, vreesde de knecht, een aanvaring door den golfslag. In zijn angst sprong hij over boord, v«_ -dween in de diepte en verdronk voor de oogcu van den koopman, die stil bleef zitten, en met den schrik vrijkwam. Wel werd van de veerboot „Heen en Weer II" een boei overboord geworpen, maar zij bereikte den drenkeling niet. Tevergeefs is naar zijn lijk gedregd. De mijnramp te Eygelshoven. Gistermorgen 'halcl va/n uit Eygelsho ven de begrafenis plaats van de slachtoffers. Een gebouw was ingericht tot chapelle ardente. Zes lijkkisten stonden naast, el kaar. Achter iedere kist was een kruisbeéld aangebrachtevenals op iedere kirt. De na- men der slachtoffers stonden op de kisten vermdkï. Op het. midden der chapelle ardeoite stond een groot, wit. L. Vt. beeld, ter weerszijden stonden 3 lijkkistentalrijke kaarsen brandden. Op de lijkkisten stond (geschrevenlm Grabe ist Ruh. De stoet van A. Wetzels uit Ohèvremont veriiet om 81 uur de mijn; die van W. J. Kommer ling uit Waubach eveneens om S\ uur; die van J. P. Ritzen, P. J. Haan en Nic. Erens, allen uit Nieuwen hagen, even eens om &h uur; die van W. Corver uit HoeneJbroek om 6J uur; evenals die van J. A. Dieteren uit Amstenrade. Heit p'lan van den directeur, den heer Pierre, was om de slachtoffers te doen be graven te Eygelshoven in een. gemeenschap pelijk en grafkelder, waarop een gedenktee- ken zou worden opgericht. De familieleden der overledenen hadden evenwel den wensch te kennen gegeven, dat zij liever hadden, dat hun dierbaren in hunne woonplaats op het r.-k. kerkhof zouden worden ter aarde besteld. Dit verlangen werd door den heer Pierre geëerbiedigd. Uit goede bron werd nog medegedeeld dat de mijn Laura en Vereeniging" tij delijk electrische stroom zal krijgen van de staatsmijn „Wil'helmina". Indien de om standigheden meewerken, zal reeds over een dag of 14 de mijn weer gedeeltelijk in bedrijf komen. Geleidelijk zullen 'dan iweer dei tij delijk ontslagen arbeiders worden aangeno men. (L. K.). rGisterenavond werd in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht, de 49e jaarvergadering aangevangen van de Maatschappij ter Bevordering der Veeartse nijkunde. De voorzitter, de lieer H. M. Kroon, riep alle aanwezigen het welkom toe. Van den directeur-generaal van land- bonw, den lieer Lovink, was bericht inge komen, dat hij, verhinderd1 was deze jaarver gadering hij te wonen. Éénzelfde medëdee- ling werd ontvangen van den oud-hoogleer*- aar Mac Gillavry, uit Leiden. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental over 10 afldeelingen verdeeld bedraagt 4 eereleden en 1 corres- Bmdeerend lid, bnevens 391 gewone leden. 'it jaarverslag werd reeds vroeger in het orgaan der maatschappij gepubliceerd. Uit het finantieel verslag stipten wij aan, dat het saldo einde 1906 bedroeg f 1031.23, einde 1907 f 1092.74, alzoo een vermeer dering van f 61 51. Hiervan zullen nog en kele rekeningen moeten worden betaald, zoodat dit cijfer nog eenigermate zal dalen. Uit de bibliotheek der maatschappij wer den 266 boekwerken verzonden aan 36 per sonen, waarvan 7 geen veeartsen waren Al deze verslagen werden zonder bemer kingen goedgekeurd Als voorzitter der maatschappij werd ge kozen prof. dr. D. A. de Jong, buitenge woon hoogleeraar en directeur van de slacht plaats te Leiden. Doae verklaarde evenwel onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen, overwegende bezwaren te heb ben tegen een aanvaarding dezer benoe ming, voor welken eer hij ook reeds vroe ger eenmaal bedankte, hoe warm ook zijn hart voor deze maatschappij klopt en hoe gaarne hij ook zijn diensten voor haar be schikbaar stelt. Bij tweede stemming werd benoemd d r. H. Markus, leeraar aan 'sRijks Veeartsenijschool te Utrecht; dr. Markus verklaarde- zich bereid als voorzit ter der maatschappij op te treden. Tot tweeden secretaris werd na herhaalde stemmingen gekozen de heer H. A. Kr oes, te Groningen, die zich deze benoeming liet welgevallen. Aan de orde kwamen thans de voorstel len van het hoofdbestuur. Het hoofdbestuur stielt vóór lief Tijd schrift voor Veeartsenijkunde, dat thans als maandblad verschijnt, uit te breiden tpt een veertiendaagsch tijd schrift, waarvan de commissie van re dactie uit vijf leden bestaat, en wél met ingang van 1 Januari 1910. Elke aflevering van dit tijdschrift zal uit 2 vel druks of 32 bladzijden bestaan. Het. hoofdbestuursvoorstei werd na eenige dicussie aangenomen met 99 tegen 20 stem men. Volgens artikel 16 van het huishou delijk reglement stelt het hoofdbestuur voor, de bijdrage door de bijzondere af- deelirigen voor elk gewoon lid in de kas der Maatschappij te storten, voor het jaar 1909 te bepalen op zes gulden. Dit voorstel werd z. h. s. a«ingenomen. Het hoofdbestuur verzoekt de alge- meene vergadering machtiging, om bet congresfonds, door de Maatschappij bij een te brengen, naar zijn goedvinden ten behoeve van het 9e Internationaal veeartsenijkundig congres aan te wen den. Z. h. s. goedgekeurd. Voorstellen van de afdeeling Utrecht; Het hoofdbestuur verzoeke aan de hooge regeering de veeconsulenten, die men. blijkens de memorie van antwoord op het verslag omtrent het afdeelin onderzoek van de Staatsbegrooting over 1908, het voornemen heeft te recrutee- ren uit de rijkslandbouwleeraren, welke speciaal voor het consulentschap aan leg blijken te bezitten, bij voorkeur te reeruteeren uit veeartsen, die voor be doeld consulontschap geschiktheid blij ken te bezitten, als gevende de studie der laatsten de meeste waarborgen met het oog op grondige veekennis. Het hoofdbestuur stemde met dit voor stel van Utrecht in. Het werd aangeauwnen met 127 tegen 8 stemmen. liet hoofdbestuur verzoeke aan de hooge regeering om in het vervolg bij het voorbereiden-van nieuwe wetten of wel van wijzigingen van bestaand© wet ten op veeartsenijkundig gebied, als mede van eventueel op dat gebied ver leende maatregelen van bestuur en koninklijke besluiten, zoo eenigszins mogelijk het oordeel in te winnen van de Maat. ter Bevord. der Veeartsenij kunde. Het hoofdbestuur kan niet medegaan met dit voorstel, omdat, waar de regeering vol komen vrij moet blijven in de keuze dei- personen of corporaties, welker oordeel zij wenscht in te winnen en zij geacht kan wor den kennis te dragen van het bestaan der maatschappij, van haar doel, inrichting en werkzaamheden, een verzoek als in het voorstel vervat, overbodig mag worden ge acht; krachtens haar statuten zal de Maat schappij] echter dbs in voorkomende geval len handelend optreden eni zal eventueel niet worden gewacht op een verdoek der re- geeringt D r. P i c a r d deelde mede, dat dè afdee ling Utrecht, gehoord het advies van liet hoofdbestuur, het voorstel introk. Prof. De Jong nam het voorstel- Utrecht over en verdedigde het krachtig, omdat het ligt in de lijn dér maatschappij die behoort op te komen voor de belangen harer leden. Het voorstel werd verworpen met 112 to gen 8 8temimen. Hèt hoofdbestuur verzoeke aan de hooge» reigeering do opleiding van zooge naamde veeverloskundigen in geen en'kel opzicht, middellijk dan wel onmiddel lijk, tot een tak van staatsbemoeiing te maken Na bestrijding door de afdeeling Gronin gen werd het voorstel aangenomen met 105 tegen 17 stemmen. Daarna, was aan de orde de begrooting der maatschappij voor 1909; in ontvangsten uitgaven wees deze begroeting een som van f3257,50 aan. De begrooting wérd z. h. s. goedgekeurd. Als plaats van samenkomst voor de vol gende jaarvergadering werd opnieuw Utrecht aangewezen De huishoudelijke agenda was hiermpde afgehandeld, waarna Ce vergadering werd verdaagd tot hedenmorgen. Als toen kwa men verschillende wetenschappel,ijike onder werpen aan de arde. rBij de op 15 dezer gehouden verkip- zing van vertegenwoordagere van Groep V (veraai twoordelij k-malchin istenmachinisten onder-machinisten en leerlingen-machinist) van het personeel der Nederlandsehe, Cen traal-Spoorweg Maartschappij zijn gekozen als lid J. Th. Populier, machinist 2e kl. te Zwolle, G-. Machielse, machinist 2e kl. te Barneveld, P. Smorenburg, machinist 2e kl. te Utrecht, A. B. Kersten, machinist 2e kl te Utrecht en J. Struik, machinist le kl. te Zeist, terwijl als plaatsvervangers gekozen werden reep. W. de Graaf, ondermachinist te Utrecht, J. C. Kremer, machinist 2e kl. te Utrecht, voor het lid Smoren burg zal t. z. t. een plaatsvervanger worden aangewezen evenals voor het lid A. B. Kersten. Verdere gekozen als plaatsvervanger voor J. Struik, A. G. Pull, machinist le kl. te Zeist. Gemeenteraad van Zeist. In de avondvergadering is men gereed ge komen met de begrootingen. Dat was deze keer een zeer gewichtig werk. B. eu W. hadden, om de begrooting klop pend te krijgen,, in de vorige vergadering voorgesteld 40 opoentem te heffen op het personeel, dat zou een opbrengst geven van t 25,500. De raad was geschrokken van dat vooi-stel en daarom besloot liij eerst de begrooting te behandelen De begrootingscommissie heeft zich toen tot taak gesteld, die nieuwe belasting te weren. Zij heeft gemeend dit doet te, kun nen hereiken door de uitgayen te vermin deren met f 18,300 en de ontvangsten te verhoogen met f 7200. Bij den aanvang der begrootingsdebatten zeide de voorzitter, dat B. en W. gaarne willen medewerken tot bezuiniging, door de uitgaven tot de noodzakelijkste te beper ken, maar niet kunnen medegaan met de commissie om zooveel mogelijk te schrappen, uitsluitend met- het doel om de belasting ongeveer op hetzelfde peil te houden, dan zou de zuinigheid de wijsheid bedriegen, daar de voorgestelde hervormingen slechts neerkJoimen op uitstel bot een volgieud jaai en niet altijd mogelijk zullen blijken. Verder blijkt uit de behandeling, dat B. en W. de uitgaven tot ©en bedrag van f 6050 willen verminderen, maar niet wil'en beschikken over de ontvangsten die de commissie voorstelt. Van de f7200 wil de commissie f 6000 vinden door de winstuit kering der gasfabriek vau f 10,000 op f 16,000 te brengen, en om dia,t mogelijlk te makëm, wil zij een bedrag van f 1000 voor r ieuwe aansluitingen en f 5000 voor nieuwe meters door geldleening dekken, in plaats van, zooals gebruikelijk, uit do exploitatie. Dien weg willen B. en W. niet op. Zij vin den het verkeerd geLd te leenen met de bestemaning in de gemeentekas te storten tot dekking van de gewone uitgaven. De a.udere f 1200 wil de commissie vinden door de onderwijsubsidie van het Rijk van i dé school van M. U. L. O. hooger uit te trekken dan waarop de gemeente, naar het aantal kinderen der laatste jaren, recht heeft Dit. j t wel. racend© de commissie als er een 4-taJ van de armste kinderen uit de gewone lagere school naar de schoo1 voir M U. L. O. werden overgeplaatst. Dit in hooge mate oneerlijke middel wil de B en W. evenmin toepassen. Daarover nu werden uitvoerige discussie» gevoerd. Van verschillend© onderhoudsposten wev- I den overeenkomstig het advies der begroo- tingscommissie in totaal f1300 geschri t. Aan hot eind werdén deze weer teruggege ven door den post onvoorziene uitgaven met gelijk bedrag te verhoogen. De voorzitter had terecht opgemerkt hoe B. en W. nu moeeten handelen als .'e oa-

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2