7"e Jaargang. BUITENLAND. BINNENLAND^ FEUILLETON. CINDERELLA. w\ se. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.90. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór li uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling. Grooto letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordoelige bepalingen tot het herhaald advertoeren in dit Blad, by abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaardon, wordt op aanvraag toegezonden. Aan hendie met 1 October a. s. op dit blad inteekenen, worden de nummers die ge durende de maand September nog zullen verschijnenkos teloos toegezonden. Politiek Overzicht. Finland en de Russische reactie. De eerste daad van den nieuwen landdag van Finland is geweest het programma van politieke wenschen te bekrachtigen, dat de voorzitter der vergadering-, de „talman", ii de openingszitting had neergelegd in zijn antwoord op de troonrede. Tegenover den nadruk, dien gouverneur-generaal Bekmann legde op den n au wen baud, die Rusland en Finland vereenigt, en op de noodzakelijk heid, dat de Finnen zieh één voelen met het Russische volk, kwam de taLman op voor Finland's r<cht op zelfbestuur. Hij verlang de voor het bestuur van het grootvorsten- dom herstel van het recht, om reehtstreéks niet den Czaar, en alleen met hem, gemeen schap te onderhonden. De landdag heeft op zijne beurt liet verlangen uitgedrukt, dait dit recht zou worden hersteld, hetzij ten zijnen behoeve, hetzij ten behoeve van dien vice-minister, die bij de Russische regeeriug de belangen van Finland moet behartigen. Deze dignitaris moet Finlandor van ge boorte zijn hij houdt verblijf te Petersburg, waar zijne positie veel overeenkomst heeft met die van een gezant efi gevolmachtigd minister van een vreemden staat. Hij was tot voor een paar maanden in het genot van do „doklad" (rechtstrcekseh mondeling gehoor) bij den Czaar en kon op die wijze de be krachtiging krijgen van alle wetgevendo maatregelen ten behoeve van het groot-vor stendom, zonder dat die den Russischen mi nisterraad behoefden te passoeren. Dat recht is hem echter ontnomen door een besluit, dat den 8. Juni 1908 onderteekend is, d. w. z. in den tijd, die verloopen is tusschen de ontbinding van den landdag van 1907 en de bijeenroeping van den lainddag van 1908. Hot. was te verwachten, dat de nieuwe volks vertegenwoordiging zich zou haasten te pro testeeren togen de nieuwe orde van zaken om te beletten, dat- die dbor den tijd zou worden een gewoonterecht. Zij heeft dit go- daai. in een verzoekschrift aan den Ozaar, dat door de leden va.n alle partijen, met uitzondering van de sociaal-democratische, is onderteekend. Daarin wordt gezegd: „De dooi den Russischen ministerraad genomen maatregel laat toe, dat hot Russische be stuur zich in onze zalken mengt, en maakt onzen vice-minister ondergeschikt aan het toezicht vau dat bestuur. Het is door de Keizeriijlke regeering genomen, zonder dat de vice-minister, het bestuur van Finland en de landdag zijn geraadpleegd in strijd met de bijzondere wetten, die onze instel lingen beheerschon." Dat is het argument, dat de Finnen stel len tegenover de Russische stelling, dat het grootvorstendom is opgegaan in het rijk als doel van het geheel. Finland, zeggen zij, wordt 'Sn zijne (zelfstandigheid bescbermldi door zijne eigen grond:wettige instellingen, die dateoren van vóór de verecnigiing van Jiet grootvorstendom met het rijk en die de Russische souvereinen beloofd hebben te zullen eerbiedigen. Alexander I is daarin voorgegaan en zijne opvolgers hebben zijn voorbeeld gevolgd; ook Nieolaas II hoeft, toen hij aan de regeer mg kwam, die belofte afgelegd, al zijn de handelingen van zijne ministers daarmee in strijd. Eene plaat, die onder de 'bevolking van Finland in honderdduizenden exemplaren veirs.predd is onder den titel„De aanval", stelt eene met het wapen van Finland ge tooide 'blonde vrouw, de Fennia, voor, die aan den oever van de woelige zee door den tweekoppigen Russischen adelaar wordt aan gevallen. Met den snavel van-den linkerkop scheurt de arend de bladen van het wet boek van Finland stuk, dat- de Fennia tracht te beschermen, zonder te letten op den tweeden arendskop, die zich dreigend naar haar zeilve uitstrekt. Deze plaat geeft eene zinnebeeldige voorstelling van de laat ste jaren der geschiedenis van Finland. Se dert 12 jaren zijn de golven van den politie- ken strijd in Finland steeds hoog gegaan; telkens weer werd het kleine land door zijn groeten buurman in zijne constitutioneele rechten bedreigd. Sleohts eens, in 1905, scheel, de lang gewensdhte tijd van rust ge komen te zijnde nieuwe tijd, die voor Rus land aanbrak, beloofde ook aan Finland een rustige ontwikkeling. Maar deze blijde ver wachting verdween al tó spoedigde zege vierende reactie in Rusland richtte weidra hare aandacht weder op Finland en de strijd moest op nieuw begonnen worden. Finland staat thans weder voor bange dagen van 6trijd om zijn recht. Men ziet in Fin land niet zonder bezorgdheid de naaste toe komst tegemoet, maar men ie op den strijd voorbereid en zal dien weten te voeren. Ondanks den zwanen strijd op politiek gebied, is er in Finland geen zweem van stiletand,, veel minder van achteruitgang te bespeuren. Uit TI eising fore wondt aan de Frankf. Ztg. geschreven„Onverdroten is er op elk gebied verder geaibeidweten schap en kunst bloeien even krachtig als landbouw, handel en nijverheid gezonde vruchten doen rijpen. Juist als men, uit Rusland komende, Finland doorkruist, valt door de tegenstelling met Rusland de voor uitgang van Finland bijzonder op. De de gelijkheid der bevolking heeft de zware bin nen- en buitenlandsclie crisissen overwonnen zonder den eigen arbeid te laJten staan. Het is de zegen van nationaal ongeluk, dat het de 'beproefde volken aanspoort tot des te ernstiger' arbeid, die uit oude nederlagen nieuwe overwinningen behaalt. Deze histo rische waarheid, die zich in Rusland ver loochent, heeft zich in Finland ten volle bevestigd. In den aanhoudenden strijd is Finland sterk geworden." Duitschland. Vrijdag lieeft de bondsraad vergaderd over de voorstellen van staate-secret-aris Sydon, betreffende de hervorming van de rijksfinanciën. De eerste ministers van Bei ereu en Wurtennberg en dè ministers van financiën van de meeste bondsstaten waren voor die vergadering naar Berlijn overgeko men. De Voesisohe Ztg. bericht, dat onder de ■belastingvoorstellen ook voorkomt eene be lasting op advertentiën. B e r 1 ij n, 19 Sept. Heden werd de laatste algemeene vergadering gehouden van het 15e congres der interparlementaire unie. Aangenomen werd een voorstel van Dis- sescu (Rumenië), dait do wenscht uitdrukt, dat de derde Haagsche Conferentie zich zal bezig houden met, de codificatie in het in ternationale publieke recht met gebruikma king van den voorlcopigen arbeid, die ver richt is door het instituut voor internatio naal recht. De voorzitter, prins Schönaich-Carolatli sloot het congres omstreeks half een. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat de vergade ring te Berlijn -.ooi bijdragen tot den voor uitgang van de arbitrageged acute. Potsdam, 20 Sept. In het nieuwe paleis ontving heden de kroonprins, in op dracht van den Keizer, den raad van de interparlementaire unie, bestaande uit veertig leden. De kroonprins hield hierbij do volgende toespraakDe Keizer-koning heeft, mij opgedragen in zijne plaats de hee- ron van de interparlementaire unio te be groeten. Het is mij eene bijzondere vreugde mij van deze taak te kwijten. Z. M. volgt de werkzaamheden en het streven van de ii-terparleinentaire unie, welker toenemende beteekenis hem niet ontgaat, met levendige bcLangstelling. De Keizer wenscht en hoopt, dat uit uw samenzijn in zijne hoofdstad wel dadige uitkomsten zullen voortkomen voor de zaak des vredes, die de grondslag voor alle ware vorderingen der beschaving is en znl blijven. Het handhaven en bewaren van den vrede, waaraan mijn vader gedurende zijn ganselien regeeringstijd zijne voornaam ste zerg heeft gewijd, is dikwijls een moeite- vol werk, maar waard, dat de edelste geesten van alle natiën al hunne kracht daarvoor aanwenden. Z. M. zendt u, mijne heeren, de hartelijkste afscheidsgroeten in de hoop, dat gij niet anders dan sclioone herinnerin gen uit mijn vaderland naar uwe woon plaatsen zult meenemen. Hierna onderhield do kroonprins zich ge- rui men tijd allerminzaamst niet alle aan wezigen B e r 1 ij n, 2 0 S e p t. In eone zeer talrijk becsochte vergadering van de in vrije vakver- cenigingen en de sociaal-democratische par ui georganiseerde arbeidersklasse van Ber- Ljn werd heden door eene Engelsche depu te lie van 21 leden een vredes-adres over handigd. De secretaris van den bond voor internationale scheidsgerechten Haddison gaf dit adres over, d»t hij als eene dringen de noodzakelijkheid aanduidde, :n t leven geroepen door de giftige aanwrijvingen van de Engelsche pers, die helaas ook in Duits"li land niet zonder weerklank gebleven is Namens Singer, die nog in Neurenberg werd teruggehouden, beantwoordde het lid van den rijksdag Fischer het adres. Hij deed voorlezing van eene motie, die ook op den partijdag te Neurenberg is aangenomen en die eiken oorlog veroordeelt wegens de groote nadeelen op stoffelijk gebied en op hot gebied der cultuur voor het geheele volk. De motie werd door de vergadering aange nomen. Oosten rijk-Hongarije. We enen, 2 0 Sept. De Wiener Zoi- Lung bevat een beéluit, waarbij de delega tion den 8. October te Budapest wouden bij eengeroepen Rusland. De Köln. Ztg bericht uit Helsingfors, dat daar verluidt, dat binnen kort, eene Finsch-Russisciie commissie zal worden inge steld om te beraadslagen over verschillende gewichtige vraagstukken, die aanleiding ge geven hebben Uit de diepgaande verschillen tusschen Finland en Rusland. Reeds de vorige senaat deed, eon half jaar geleden, het voorstel t.ot benoeming van zulk eene gemengde commii sie. Dat vond toen geen in gang, maar de tegenwoordige coalitie-senaat heeft hot denkbeeld weder opgevat en is daarm-o beter geslaagd. Turkije. Suleiman Pacha, de gewezen comman dant van Plevlje, heeft uit Triest, waar hij zich inscheepte naar Saloniki, aan de te Weenen verschijrende Zeit geeoindIk heb Plevlje verlaten en reis met vergunning, van mijne regeering naar Saloniki en Konstan- tinopcl. Ik verklaar uitdrukkelijk, dat alles wat in de laatste dagen over mijn persoon verspreid werd, geheel onjuist en de vrucht van eene levendige fantasie is. Br heeft geen vijandige demonstratie plaats gehad, en er kan ook geen sprake zijn van eene samen zwering tegen mijn persoon. Uit Agram wordt aan de Yosedsche Ztg. bericht, dat Sukiman Pacha gedurende zijn kort verblijf aldaar, aan een dagbladschrij ver heeft verklaard, dat hij vrijwillig af stand heeft gedaan van zijn post, en niet gedwongen is hem te verlaten. Verder meen de hij, dat eene grondwet zeker iets heel moois is, maar dat daar ginds eene grond wet uit ijzer nooddg is, vooral thans. Wat den politie/ken toestand betreft, overdrijft men, als men den toestand in het Sand jak Novi'bazar voorstelt als kritiek voor de mo narchie Oostenrijk-Hongarije. De Jong- Turksche golven gaan wel hoog, maar er zijn ook andere invloeden te zooken achter de houding van de aan Oostenrijk vijandige mo hammedanen. Toch komt hem de toestand niet gevaarlijk voor. Geheel in overeenstemming met de door Suleiman Pacha gegeven vooretelling, deelt het VVeener corrcepondentiebureauop grond van inlichtingen uit offioieole bron, mede, dat Suleiman's vertrek -uit Plevlje in volle rust geschiedde en dat de toestand daar kalm en normaal is. Hij werd alleen door generaal-majoor R hem en, den Oosten- rijkschon commandant, tot Mehal'ka uitge leid, maar zonder eenig escorte. Marokko. Sedert het naar huis gaan van de Fran- sche Kamer zijn 3000 man, behoorende tot het korps dat bij Casablanca aan land ia gezet, vertrokken, 1000 man staan tot ver trek gereed en 3000 man zullen vertrokken zijn voordat deze maand ten einde is. Deze maatregelen zijn een gevolg van vroeger genomen besluiten van den Frausclien mi nisterraad. Dan zullen er nog 8000 man in de streek van Casablanca blijven, wier ge leidelijk vertrek, naarmate de oprichting' van eene politie, uit inlanders samengesteld, vorderingen maakt, in overweging is. Egypte. De vereen,iging van Jong-Egyptenaxendie te Genève heeft .ergaderd en in oen tele gram aan den Engelsehen minister van bui- tenahid&che zaken geprotesteerd heeft tegen de voortzetting van de bezetting van Egypte door Engeland, heeft eene permanente com missie ingesteld, die gezeteld zal zijn te Genève. Waarshijniijk zal in 190' een groot congres van in Europa wonende Egyptena- ren in Genève bijeengeroepen worden. In Cairo is den 14n September, op den ver jaardag va,n de bezetting van het land dbor die Engelsohen, door de nationale partij eene vergadering gehouden, waarin de leider der partij Farid eene toespraak hield en eene protestmotie werd aangenomen. Allerlei. v— In hot Ceylonsche dorp op de Fransoh- Engeleohe tentoonstelling te Londen werd eene vertooning gegeven van een olifant, die van een hoogte in een giroote kom water glijdt. De vereen iging tot bestrijding van dierenmishandeling diende bij het gerecht een aanklacht in, vooral omdat do olifant 6lecbts niet wreedheid er toe te krijgen was dit kunstje te deen. Het beest werd daarbij in bet zachte van den bek geprikt enz. Za terdag veroordeelde een Londeiifcoh politie rechter den eigenaar met name Gustav Ha genbeek, -om met, de vertooningen op te hou den, en de twee helpers, die de eigenlijke wreedheid hadden bedreven, don oen, een Duitse her, tot f 150 en den -ander, een Indiër, tot een f 25 boete en de kosten. vDe medereiziger van Orville Wright is aan de bekomen wonden overleden. Reeds meermalen had men er Wright ern stig op gewezen, toch vooral goed zijn vlieg machine na te kijken, alvorens op te stijgen. Hij sloeg deze welgemeende raad echter meestal af met. de verzekering, dat hij al- evenwel bij elke opstjging in doodsgevaar verkeerde. Zonderling Itegma! Van zijn toestel is alleen de motor be houden. Brussel, 20 Sept. Er is oen ernstig incident voorgekomen in het telefoonbureau in de Rue Guttemberg te Parijs. I)e inter nationale verbindingen zijn verbroken, naar men gelooft door brand. P a r ij s, 2 0 Sept. Ten gevolge van eene ontploffing, die aan kortsluiting wordt toe geschreven, ontstond er brand in liet cen trale telefoonbureau in de Rue du Louvre. De brand houdt aande telefonische ge meenschap is verbroken. Tweede telegram. Elf uur des avonds. Het centrale telefoongebouw, van waar elke gemeenschap met Parijs uitgaat en 'begint, is geheel vernield. De brand, die door de aanwezige brandbare stoffen werd gevoed, verspreidde zich met razende snel heid. Het is dus onmogelijk van Parijs uit met het buitenland te telefonoeronEr is geen enkel persoonlijk ongeluk voorgevallen. De Staatscourant van Zondag 20 en Maandag 21 September, bevat o. m. de vol gt nde Kon. besluiten: benoemd tot minister-resident met den persoonlijken titel van gezant te Tokio mr. dr J. H. vau Roycti, gezantschapsraad te Londen tot ridder in de Oranje-Nassau orde R. J JungiuB, hervormd predikant te Delden tot burgemeester van Holthen A. P. R. C baron v. d. Borch van Verwoldo: tot concierge van het Rijksmuseum „Huis Lambert van Meert en" te Delft H. v. d. Werff, gepensioneerd artillerie-sergeant te Hoek vau Holland; tot ridder in de Oranje-Nassau-orde de gepensioneerde assistent-resident op de buitenbezittingen van Java B Erkeiens, wegens zijne verrichtingen tijdens de Boni expeditie in 1905/06. II. M. de Kotoingin ontving Zaterdag den Minister van Koloniën voor de gewone conferentie. DOOK 27 S. R. CROCKETT. Uit het Schotsch retinoid DOOK J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. De crisis kwam op een dag in het einde vau Juni. Hester was 's middags met dén predikant uitgegaan. Hij had een gemeente- lid te bezoeken, hooger op de Glencairnbeck het meisje en bij namen de steenendie daarvoor met opzet in het riviertje waren aangebracht, zij stapten onder voortdurend gepraat als een paar ploegers. In latere ja ren herinnerde de heer Borrowman het ziclï dikwijls, dat zij de stelling aan het bespre ken waren, dat groote omwentelingen tot een cyclus behoorden en haar tijdperken hadden, evenals eclipsen en de verandering der aarde, zoo- redeneerde hij Hester had natuurlijk, niet veel te doem met- de verklaring vam dé theorie, noch met de ontwikkeling er van. Daar zorgde de pre dikant zelf voor. Maar zij kritiseerde ietier onderdeelopperde honderd gepaste tegen werpingen, en vo-nd zwakke punten in de tijdrekening van den predikant, bij iedere wending van het pad. Toen zij den weg bereikt haddon, die kronkelde langs liet- beekje, terwijl het- brui send on klaterend naar het dal stroo-mt, was dé predikant, in hét volle vuur van zijn 'betoog. Hij had alles vergeten üelialve „één reeks vormende omwentelingen.'' Zij warem de eenige dingen in de wereld, die waard waren, dat men er aandacht aan schonk, en op het geluid1 van zijn Ijetoog verzamelde het vee zich omlaag in dé weilanden en begaf zich huiswaarts, denkende, dat het vam verre geroepen was. Terwijl de schapen, op ver wijderde velden, over hun schouders naar de herdershonden uitzagen, bij het hooren van die stormachtige stem. De heer Borrowman had het over een tijd perk van drie honderd jarendaar dat het best paste bij de feiten „ruw genomen natuurlijk, je kan niet verwachten, dat. die dingen geschieden, als oif ze evén nauwkeurig geregeld wa-rem, als het springen van een granaat „Neen," zei Hester ondeugend, „maar de meeste uwer gaan in het geheel niet. af." „Dat is eene waardolooze tegenwerping. Volkomen waardeloos", riep de heer Borrowman uit, „Hester ik verbaas me over je." De predikant greep zijn stok bij don knop en zwaaide hem rond alsof hiji een drijf riem was. Hij- had juist sinds ee-n kwartier over deze stelling nagedacht, en zij' sche#n een geddiikt punt voor discussie gedurende nog verscheidene maanden Hij genoot innig. Hij nam zijn gelijkenis weer op, met een stem die er uitnemend op berekend was ifi- druk te maken „Hester, luister naar mij. Ik zal alles nog eens herhalen De stok van den predikant draaide nu met verdubbelde snelheid. De predikant werd plotseling tot stil stand .gebracht. Hij was oen overstap over een heuvelrug genaderd, en een becm zonder verder nadenken er over werpende, had hij bijna een zwaren schoen op het hoofd van een jongen man gezet die, iets lager aan de andere zijde, rustig neerzat, verdiept in een boek. In zijn poging om zich voor dit on heil te behoeden, trad hij. eeaiigszins heftig op diens strooliood. „Hoe maakt, u het, mijnheer Borrow man?" riep de jongeling oogonblikkelijk op springende en zijn hand uitstekend, „wat, bent u mij vergeten? U placht heel vrien delijk voor mij te zijn, en menigmaal mijn vacantiewerk voor mij te maken." „Wel Carus Darroch!" riep de predikant hartelijk, wat deed je zoo lang wegblijven. Je bent aan de hoogrechool geweest, en hebt naar ik hoop oen goeden graad medegebracht! Zoo. dat is best. Ofd'hoon je heer van Dar roch bent, zal een beetje geleerdheid je geon kwaad doen. Wie dit is? Dit is mijn kleine meisje, ik geloof, dat je haar vroeger hebt gekend, de kleine Hester Stirling van Arioland, zooals zij behoorde te wezen, in dien die maar ik moet. mij zelf bedwingen. Terwijl hij sprak merkte de predikant, dat Carus Darroch Hester nauwlettend opnam. Hij hield het overblijfsel van den rand van zijon stroolioed in zijn linkerhand, terwijl hij een oogeublik de rechterhand van liet meisje in de zijne hield. „Maar gij kunt nooit hot kleine meisje zijn, dat ik uit het bosch naar huis droeg", zei hij met oogen vol verbazing. „Gij zijt niet gegreeid. Gij zijt eenvoudig geheel anders geworden Het bloed stréomde naar Hester's wangen bij deze herinnering. Gewoonlijk had haar gelaat niet veel kleur. Maar nu, terwijl de lange, jonge man op haiar neer zag, bloosdo zij. Mijnheer Borrowman stond verbaasd stil, zijn oogen openden zich meer en meer, en zijn volgend niet te beantwoorden argu ment. verstomde op zijn lippen. „Wel, mijn. kleine meisje is een vrouw geworden, en ik heb liet in het geheel niet opgemerkt!" herhaalde hij telkens bij zich zelf. Hij mompelde een paar maal iets, ter wijl hij stond te kijken. „Ik weet zeker, dat u dat graag vergeet, zeide Hester. „Ik was afschuwelijk tegen u, en al die menschen te Arioland, uitgeno men arme grootmoeder, waren ook afschu welijk." „O neen, ik heb het. nooit vergeten.' zei Carus Darroch, „nog heden ben ik de plaats gaan opzoeken waar ik u heb gevonden. De boom waartegen gij leundét is ©enige jaren geleden omgewaaid, anders is alles vrijwel hetzelfde gebleven. Gij, moet er eens met mij heen gaan." net meisje gaf ©ogenblikkelijk haar toe stemming, maar de predikant, nam in het diepst van zijn hart liet besluit, dat het an ders zou zijn. Hester droeg een witten tuinhoed, dien zij haastig had opgezet., daar ze niet door het dorp zouden gaan, en hij haar het best tegen de muggen 'beschermde. Nu scheen zij ge neigd1 haar gelaat er onder te verbergen, en naar de heide te turen. Het was vreemd. Gewoonlijk wierp zij haar hoofd naar achte ren en zag recht en onbevreesd vooruit, vriendelijk en eenvoudig tegelijk. Maar nu Do predikant was een ©ogenblik ver bijsterd. Daarna glimlachte hij even. en zei bij zichzelf„Anthony Borrowman, jo wordt oudwaarlijk je bent vergeten hoe de jeugdigen elkaar aanzien. Hoe liet zij, dat gnat zoo niet. Hier moet dadelijk op toe gezien worden. Dadelijk Anthony Je hebt het te lang uitgesteld, mijnheer! Je bent een zelfzuchtige, oude man, Anthony. Hum, hum, wat heb je wel duizend keer verzekerd mijnheer? Jo hadt dat meisje al veel eerder weg moeten zenden. Wij moeten er voor zor gen, dat geen harten van dorpsmeisjes meer worden gebroken, of zonen en erfgenamen onterfd Hester is de dobliter Laars vaders, maar zij is ook van haar moeder, en of- schoou zij niet mooi mag zijn kunt go toch nooit wetenEn beware, wat bloost de kleine heks cn ziet zij naar den grond! Evenals wel, juist zooals Jennie Lake placht te kijken, wat een oudé dwaas ben je, om er nog aan te denken hoe Jennie Lake veertig jaar geleden naar don grond placht te zien! Nu dan, Anthony! CJoef acht AnthonySchouder het geweerVersneldo pas Terwijl Hester vast sliep in haar kleine, witte bedje, in slaap gemaakt door liet lieer- lijk geritsel van do eiken en beuken rondom de pastorie, had1 dominee Borrowman een ernstig gesprek met Megsy. HeH beslist moest. Hester heengaan maar waarheen? Hij had geen familiebetrek kingen aan wie hij haar kon toevertrouwen. Megsy verkeerde natuurlijk in hetzelfde go- val. Een school om 'haar opvoeding te" vol tooien Do heer Borrowman haatte den naam en het ding. Hester was opgevoed als geen ander meisje in Schotland Hier hield hij ribh streng, aan, toch was omgang mot meisjes van haar jaren en liet verkeeren in de samenleving beslist nacxlzakélijk. „Indien ge haar heden hadt kunnen hoo ren, zei hij trotsch. „Ik was telkens oen en al verbazing, maar ik heb het haar niet ge zegd." Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1