BINNENLAND. Uit den omtrek. De ruiter bedreigde de gendarmes, maar dezen namen hem gevangen en maakten zicli van de deserteurs meester. Volgens de Duitse he voorstelling zou de havenmeester eleu Duitschen ambtenaar een revolver heb ben voorgehouden. De ruiter is kort daarna in vrijheid gesteld. Er is een onder zoek geopend B e r 1 ij n, 2 8 Sept. In een telegram uit Berlijn aan de Kölu. Ztg. wordt gezegd, dat het incident van Casablauca in de hoog ste mate te betreuren is. JJet kan aan geen twijfel onderhevig zijn, dat het gedrag van de Fransche soldaten tegen den ambtenaar van het Duitse he consulaat volkomen in strijd was met de wet en dus niet kan wor den verontschuldigd. Er zijn daarom terstond van Duitsche zijde langs diplomatieken weg bezwaren ingebracht. Do zaak zal door de Duitsche regeering niet beslistheid maar in volmaakte kalmte behandeld worden en men mag aannemen, dat liet noodige herstel van grieven zal worden gegeven. Reeds nu zijn er aanwijzingen, dat ook aan Frausche zijde het voorval als oven betreurenswaardig wordt beschouwd als van Duitsche zijde. Alen twijfelt er geen otgenblik aan, dat het incident op loyale .wijze uit den weg zal worden geruimd. Casablanca, 26 Sept. Ten gevolge van het met de deserteurs van het vreem denlegioen voorgevallen incident heeft de Duitsche cousul een protest gezonden aan den Franscheu gezant. Pcrzlë- Volgens een Londeusch blad bestond de vooraf aangekondigde bestraffing van Ta'bris dooa' den bevelhebber van de troepen van den Sjah ineen beschieting op zoo gtrooten afstand, dat de projectielen ver voor de stad neervielen. De opstandelingen hebben maatregelen genomen om een uiogelijkeu aanval te koe ren. Tabriz, 27 Sept. Het bombardement, dat gisteren plaats had, hield bij het vallen van den nacht op. Het veroorzaakte weinig schade. De toestand is onveranderd. Alleen do ruiters, die zeer dicht bij het kamp van Sattar h&n kwamen, hadden vele gewon den. Tegen den middag openden de troe pen op nieuw gieweor- en kanonvuur tegen do wijken Khibian en Ainakhis, die het krachtigst verdedigd worden door de revo lution aireu. Teheran, 26 Sept. Gisteren zijn hier talrijke inhechtenisnemingen geschied, onder meer van Yamani Hizam, die het ambt van Perzisch couuafcsaris bekleedde bij de com missie tot rejjetfrig vuii de grens van S©i9tau. Er moeten compromitteerende brieven bij hem gevonden zijn. Yamani Nizain was reeds vroeger ter dood veroordeeld, maar had van dat vonnis gratie gekregen. Vereenigde Staten. N e w-Y o r k 2 7 8 p t. In een langen brief aan president Roosevelt keurt Bryan af, dat het presidentschap ten gunste van eene partij wordt gebruikt om de candida- tuur van Taft te_ steunen. Hij verklaart., dat hij 't niet als gepast voor den presi dent beschouwt om zijn invloed te gebrui ken voor het verleenen van hulp aan een lid van zijne partij en een ambt, dat be hoort- aan het geheele volk, als een partij- instrument to gebruiken. Bryan tart tot ver gelijking met Taft en verklaart, dat als luj Roosevelt's voetstappen volgt, Taft's idealen voor het presidentschap niet die van Qryau zijn. Bryan eindigt met Roose velt van onrechtvaardigheid aan te klagen. Alleriai. vln Engeland is op 85-jarigen leeftijd overleden Sir Samuel Canning, die zich naam heeft verworven mét jiot leggen van cmderaeeecho telegraafkabels Hij was als ingenieur oen van de eersten, die zich met dat werk bezig hield. vZaterdag is Benard definitief in ver hoor genomen, nadat de recthter van in structie hem kennis had gegeven van al de rapporten. Over de bloedige sporen heeft hij geen uitleggingen gegeven,,Ik heb hierover niets •te zeggen", verklaarde hij, „omdat ik bij het moordtooneöl niet aanwezig was. Ik doe enkel opmerken, dat men geen enkel spoor gevonden heeft, door mij nagelaten." Wat de sporen der inbraak betreft, men vermoedt dat er twee personen moeten ge weest zijn. Hetgeen de heer Blanc geconstateerd heeft, moet Renard veel pleizier gedaan heb ben, want hij stelde na onderzoek der boe ken vast dat Renard niets ontvreemd heeft. ,,Ik wist wel", zeido hij-, „dat de waar heid aan het licht zou komen, ik ben noch een dief noch een moordenaar. Vandaag is men verplicht te bekennen dat ik niet gesto len heb, morgen zal men moeten erkennen dat i'; niet gemoord heb." Berlijn, 26 Sopt. Op den hoogen olectrisckeu spoorweg heeft ter hoogte van den driehoek van sporen een trein een an deren troin in de flank gereden. Ben wagen viel naar beneden; 13 personen zijn gedood en 8 gewond. Tweede telegram. Het ongeluk op den bovengrondschen spoorweg vindt zijn oorzaak hierin dat de van de Leipziger Platx naar de Möckernbrug njdeudo trein bij een driehoek van sporen door het haltesignaal reed en don van de Biilowstrassc komenden trein in de flank reed, waarbij een derde klasse-wagon van dezen laatste van het via duct viel. De plaats van het onheil biedt een beeld van de droevigste verwoesting. D© in elkaar gereden treinen liggen vernield op do helling. Het opruuningswerk, dat met groot© moeite gepaard gaat, is door de brandweer ter hand genomen. Volgens de laatste berichten zijn achttien personen go- dood, acht zwaar en velen licht gewond Derde telegram. De sporenidriehoek waarop het ongeluk voorviel is eene speciale inrichting tot vergemakkelijking der krui sing der drie bovengrondecho lijnen Ixnp- zigcr PlatoWarschauerbriicke, Zoologi scher Garten- -Leipeigerplata en Zoologischer garten—Warachauerbriioko. eerlijn, 26 September. Officieel is vastgesteld, dat er zeventien dooden on zo- ventien gewonden zijn. B e r 1 ij n, 2 7 Sept. Volgens de voor stelling van de Hoch- und Untergrund Bahngesellschaft treft de schuld van het on geluk den bestuurder van den trein, die kwam van den Leipziger Platz, een reeds lang in dienst zijnde ambtenaar, die door het haltsein heenreed. Deze treinbestuurder is, evenals alle passggiers van dezen trein, ongedeerd. De voorste wagen van den trein, die kwam van de Biilowstrasse, is van de borstwering 14 meter naar beneden geval len hij keerde in de lucht om, zoodat het dak van den wagen naar onderen kwam te 'liggen. De beide bestuurders van dezen trein zijn zwaar gewond. Alle posten van den ge neeskundigen dienst in Berlijn en omstre ken verschenen op de plaats van de ramp. De belendende straten waren door een pu bliek, dat duizenden telde, bezet. De mees te gewonden hebben zwaije been- of arm breuken en kneuzingen gekregen. De Keizer heeft den minister Breitenbach opgedragen de betrekkingen van de bij deze ramp verongelukte personen en de directie, die tot dusver de zaken uitstekend heeft bestuurd, zijne warme deelneming uit te drukken. De Staatscourant van Zondag 27 en Maandag 28 September bevat o. m. de vol gende Koninklijke besluiten benoemd tot directeur der registratie en domeinen aan het departement van finan ciën B. J. Hoetink, thans inspecteur der registratie en domeinen le klasse aan ge meld departement; tot directeur der registratie en domeinen te Middelburg J. Terpstra, inspecteur der registratie en domeinen le klasse te 's Gra ven hage op verzoek eervol ontslagen jhr. A. E. Humalda van Eijsinga, als adjunct-com mies bij de Rekenkamer en benoemd als zoodanig Ph H. Colb, thans le klerk; benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- urde H. J. de Vries te Haarlem, secretaris vaai het Nederlandscbe comité voor de ten toonstelling, verbonden aan het Congres voor teekenonderwijs 1908 te Londen gehouden benoemd tot notaris te Tiel E. P. van Steenbergen, candidaat-notaris te Beesd; benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Amsterdam lie kanton .mr. H. B. v. d. Eist, griffier bij het HIe kanton aldaar, tot griffier bij het Ille kanton mr. W. J. van Dam, substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Gorinöhem W. J. P. Kroef, hoofdcommies der posterijen. op verzoek eervol ontslagen A. Boot, als directeur van het post- en telegraafkantoor te Ginneken A. Strikwerda, directeur-brie vengaarder te Warfum wegens lichaamsge breken en W. H. "Moii, directeur van het postkantoor te Haarlem alsnog benoemd ter zake van zijn gedrag in Atjeh van 21 November 1905' tot 26 Februari 1907 tot ridder 4e klasse Ai. W. O. de Amboineesche fuselier P. Aliugan, met intrekking van de hem toegekende eer volle vermelding. Hare Majesteit de Koningin-Moeder heeft Zaterdag ten paileiz© Soestdijk, in! audiëntie ontvangen baron. Gevers, Harer Majesteit* gezant te Berlijn. POp Hot Loo wordt hocleoi per extra- trein van 12.3 verwacht. H. M. de Kaningin- Moeder om aldaar een 14-tal dagen te ver toeven. pZ. K. H. de Prins, met gevolg, ver trok! Woensdagmorgen voor 14 dagen naar Dobbin. De minister van Landbouw zal a.s. Woensdag en die van Oorlog Donderdag I October geen audiëntie verleenen. De Velserpont, Minister Bevers het Kamerlid Passtoors en de burgemeester Wees van Velson maakten Zaterdag eeuige reizen mede met de stooanpont „Keunemer- land", waarschijnlijk in verband met plan nen tot verandering in den kanaalovergang. De Kamerverkiezing in Om men. Naar aanleiding van het bericht in de Zw. Ct.. dat eenigc katholieke kiezers in het district Ommen de camdidatuur van dr. Kuyper niet met onverdeelde instemming be groeten, meldt Het Centrum, dat de Cen trale R. K. kieevereeniging in het district met aigemeene stemmen besloten heeft, de candidatuur dr. Kuyper over te nemen en krachtig te steunen. Het pantserschip „Utree h t." Het tegen do helft van October in dienst te stellen pantserdekschip Utrecht is aangewe zen tot het ondernemen van een oefendngs- tocht met de adelborsten der 2o klasse van het marine-instituut te Willemsoord en mef, de te Helievoetsluis tot matroos opgeleide jongens. Op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam werd Zaterdag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer P. N. Muller, oud-lid van gemeenteraad en Staten en mede-oprichter van Surinaam9cbe en Ko loniale Bank, West-Indische mail en Kasver- eeniging. Aan de groeve waren o. a. aanwe zig de heeren mr. R. J. G. Boissevain en C. II. van Velsen, directeuren Kas vereen iging, H. C. van Tienhoven, directeur Ned. Bank, W. M. van Rijn (W.-i. mail), B. Heldring en H. R. P. Hartacs, Furina-amache Bank. W. F. C. Druyvesteyn Hudig en M. C. Cal- koen (Koloniale Rank). Rahusen van den Berg. Slechts de hoer M. C'. Calkocn voerde het woord om den overledene te herdenken als oud-compagnon, als figuur van beteekenis in handels- on financieel© wereld en als lite rator, waarbij bij herinnerde aan ziin mede werking aan de Gids Een zoon bedankte voor de bewezen eer. De Kiesrecht meeting te 's Graven hago Do gisteren te 'sGra- veuhage gehouden kiesreohtmoeting in do gebouwen Diligentia cn Couoordia, uitgaan de van het propaganda-cemité, gevormd uit de vertegenwoordigers van don. Vrije.-Dom. Bond en liet Algemeen Xederlandsch Werk liedenverbond, was zeer druk beaoclw.. De leidende gedachten dezer meeting, vertolkt door de heeren Brouwer, Visser en mr. Mar- chant, zoomede door dr. Aletta Jacobs was, getuigen voor algemeen kiesrecht- en grond wetsherziening. Aangenomen werd de volgende motie: „De meeting, belegd door liet propaganda^ comité voor grondwetsherziening eai algemeen kiesrecht- gehouden op 27 September 1908 in de zalen van het gebouw Diligentia en Concordia in Den Ilaag, bijgewoond door uit alle deelen des lands opgekomen afge vaardigden van kiesvereenigingen, werklie den vereen igingen en propa gand acl ubszoo wel als door verdere belangstellenden van allerlei maatschappelijke positie, arbeiders en andere mannen en vrouwen, overwegende, dat zoowel unt de intrekking zonder meer van de in 1907 ingediende wetsvoor stellen tot grondwetsherziening als uit het stilzwijgen, omtrent de regeling van t kies recht in de op 15 Sept. jl. uitgesproken rede bij de opening van de Staten -Genera a 1 dui delijk blijkt, dat de regeering de dringende noodzakelijkheid van finale oplossing va® liet kiesrecht vraagstuk inziet, of althans li iet ter hand wil nemen, protesteert er tegen, dlat aldus wordt bestendigd de be staande zeer willekeurige regeling van het kiesrecht, waardoor honderdduizenden man- no en alle vrouwen verstoken blijven van de uitoefoning van hert voornaamste politie ke recht en dus ook van de gelegenheid, om door middel van dat recht invloed uit te oefenen op de wetgeving, verklaart dat een onvermoeide en krachtige strijd voor grond wetsherziening, om te komen tot algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen, des te dringender plicht is voor allen die de demo cratische inrichting van ons staatswezen wenschen, en die van meening zijn, dat in zonderheid een rechtvaardige en doeltref fende sociale wetgeving slechts kan worden tot stand gebracht door een volksvertegen woordiging, mede gekozen door hen, die tot dusver feitelijk van kiesrecht zijn uitgeslo ten, roept allen, die op dit punt geestver wanten zijn 'op, dien strijd met alle wettige middelen met. kracht en met warmte te vce- ren en niet te rusten voordat het algemeen kiesrecht zal zijn verkregen De Zuid-Hoilandlsche Elec trise h e. Ongeveer een zestig génoodig- dei. onder wie leden van de Eerste- en de Tweede Kamer der Staten-Generaal, leden van het Provinciaal bestuur en van den Haagse lie n gemeenteraad en spoor- en tramwegautoriteiten hebben Zaterdagvoor middag gebruik gemaakt van de uitnoodi- ging der directie van de Zuid-Hollandsche Èlectrischo Spoorwegmaatschappijom een proefrit over hare lijn 's GravenbageRot terdam mede te makon. Geconstateerd werd dat het o8n alleraan genaamst tochtje was, hetwelk vooral op een mooien helderen dag, welke 't Zaterdag nu juist niet was, nog dubbel gezellig zal zijn. Men rijdt door een mooi vlak land, passeert aardige dorpen en halten, en de wagens loo- pen zoo zacht dat men op zijn gemak kan zitten lezen of praten. Om 11 uur 5 man. uit Den Haag vertrok ken, kwam de trein 26 minuten later te Rotterdam het station op het Hofplein bin nen. Aldaar werden de verschillende wacht kamers en kantoorlokalen bezichtigd, terwijl in hel keurig ingericht restaurant verver- sch in gen werden aangeboden. Ten half één werd de terugtocht onder nomen en ditmaal duurde het reisje iets lan ger. Nu en dan werd met een snelheid ge reden van ongeveer 70 kilometer (90 is de toegelaten maximum-snelheid) doch overigens ging het kalmpjes aan. 'Zaterd agnarn ïddag| kwart vóór 4 uit Den Haag werd wederom een proefrit gemaakt. De Rotterdamsche Lloyd zal haar mailschepen naar Indië, van 10 October a.s. af ook Tanger laten aandoen, zoowel op de heen- als op de terugreis. Koppelarij. Door de politie te Nijmegen is wegens koppelarij proces-ver baal opgemaakt tegen ©en man en een vrouw die te dier stede een sigarenwinkel houden, doch feitelijk liun bestaan vinden in het exploiteeren van een minderjarig meisje, waardoor dit onwaardig echtpaar reeds eeni- gen tijd op zeer gemakkelijke wijze aan den kost kwam. Nachtelijk drama. Vrijdag avond te half twaalf heeft in de melksalon Paleisstraat 3 te Amsterdam een drama plaats gehod. De winkeljuffrouw, mej. B., heeft- een broer, die steeds zijn familie tot last en Schande was, en die zijn oude moe der finantieel ten gTonde heeft gericht. De moeder wenschte niet langer de schulden van haar zoon te betalen en om buiten zijai be reik te zijn, verhuisde zij. van Amsterdam naar Den Haag, opdat de jongen zou leeren op eigen wiekeu te drijven. Het resultaat was echter negatief. De 2ö-jarige jonge man zonk steeds dieper, viel in handen der ju stitie, die hem, nadar, twee deskundigen hem voor toerekenbaar hadden verklaard voor 4 maanden opborg. Sinds Maandag op vrije voeten, vertoonde hij zich Woensdag aan zijne zuster en deelde haar mede, een betrekking als plateelschilder in Roosendaal gekregen te hébben en zijn best te zullen doen, dat voortaan over hem gunstiger ge- dalcht zou worden. Gisterenavond ontving zijne zuster een brief van hem, waarin hij haar mededéelde besloten te hebben zion van het loven te berooveu. Hij wilde niet 1 auger blootstaan aan vernederingen en vroeg vergifenis nvoor al wat hij vroeger misdreven had. Hij gaf daarin de laatste laatste groeten voor zijn moeder en meisje en eindigde met: „Ik ben niet zoo slecht geweest als je wel dacht.#Adieu, hoor." Een paar uur later, om half twaalf, kwam hij plotseling in de melkinrichting voor haar staan, greep haar bij de hand en richtte toen een revolverschot op ziah zelve en na een schot gelost- te hebben, richtte hij ook het vuurwapen op zijne zuster. Onderwijl had deze zich losgerukt en yloog de straat op. Haar broeder, die slechts een schram - wond had, liep haar achterna, maar word door twee agenten en een postbeambte op den Dam gepakt. Onderweg naar de St. Pietershal werd hij door oen zenuwtoeval overvallen en per brancard naar het Wilhel- mina-Gasthuis vervoerd. De toevallen lier- haalden zich nog eenige keeren op weg naar het gasthuis. Namens zijne familie is verder verzocht aan deze zaak geen gevolg te geven, daar zijne moeder hem weder onder hare be scherming wil nemen. Bij onderzoek in het Binnengasthuis bleek dat B. een schapschot in de linkerborst had bekomen, terwijl de kogel onder liet vest werd gevonden en door de politie in beslag genomen is. De dienstdoende geneesheer achtte de overbrenging van dendader, met het oog op den zeer overspannen toestand waarin hij verkeerde, naar de afdeeling ze nuwlijders van het Wilhelmina Gasthuis hoogst noodzakelijk. Onderweg maakte B. het den vervoerder van den brancard zeer lastig. Telkens Toeg hij om water, en op den Overtoom kreeg hij weder een toeval, wat veel oponthoud veroorzaakte. In het Wilhelmina Gasthuis was hij zoo woest, dat het gebruikelijke baden met. geweld geschie den moest. Hij is in de afdeeling gevaarlijke zenuwlijders ondergebracht. Ougeluk bij den arbeid. Te Uithuizen heeft eeu droevig ongeluk plaats gehad. Terwijl de werkman J. H. bij een in aanbouw zijnde woning aan do Stations straat aldaar bezig was een kuil voor een regenbak te graven, gleed plotseling een groot stuk grond naar beneden, waaronder hij bijna- geheel bedolven werd. Zwaar ge kneusd en bloedend, werd bij met veel moeite uit zijn benarde positie bevrijd en naar zijn woning vervoerd. De ongelukkige is na twee dagen lijdens aan de bekomen inwendige kneuzingen over leden. Branden. Omstreeks half één Zater dagnacht werd' de Am sterdam sche brandweer gealarmeerd voor een brand in bet dekklee denmagazijn der firma Van der Moolen aan den Singel bij de Munt. Evenals een half jaar geleden, toen in dit en een aangrenzend perceel een hevige brand woedde, was het vuur -ontstaan door zelfontbranding van een vat zwartsel. Thans werd het vuur door de politie bijtijds ontdekt, daar de brand an ders door de aanwezigheid van het brand baar materiaal, spoedig om zich heen had kunnen grijpen. Eten hevige brand woedde te Doesburg in het graanpakbuis van de firma Falter, voor heen Stam. Een groot gedeelte is uitge brand, terwijl voorts veel waterschade is aangericht. Verzekering dekt de schade. Te Den Burg op Texel brak Vrijdagavond een felle brand uit, die zoo snel in omvang toenam, dat men er eerst hedenmorgen in kt i slagen het vuur meester te worden. Een groote schuur en een woonhuis werden ge heel een prooi der vlammen. Alles was ver zekerd, behalve de inhoud van de schuur. De vrouw van den arbeider B. van der Wijk te Wildervank was Vrijdagmiddag op het land achter har woning tezig met aard- appelrooien. Zij stond met den rug naar het huis gekeerd. Voor het huis had zij den kin derwagen met haar anderhalljarig kind er in gezet en een zg. stroodak een beschut ting van latten en stroo er voor ge plaatst. In een mandje vond haar 5-jarig zoontje dat bij het kind speelde, een doosje lucifers en stak al spelend het stroo daar mede in brand AIct brandwonden overdekt werd het kind uit de half-verkoolde kinder wagen gehaald en stierf Vrijdagavond om 6 uur aan de gevolgen van de bekomen brand wonden. Van der Wijk zelf was afwezig. Aan de onderwijzeressen in sommige gemeenten. Trouw op uw post te zijn dat moet! En lustig bij uw werk, dat 's goed Trouw moogt ge zijn en lustig, Doch 'k bid je niet trouwlustig. (School en Leven). Sthool- cn Kerknieuws. Te Leiden is bevorderd tot arts de heer J. W. van Bielick, geboren te Rotterdam. Ge slaagd voor liet eerste gedeelte van !het arfcs- exrfhien de heer J. Brouwer. Technische Hoog esc iliool. Propaedeutische examens. Geslaagd voor civiel ingenieur de heer S. van Raveeteijuvoor bouwkundig ingenieur de heer C. G. van Buurenvoor werktuigkundig inge nieur de heer C. W. ten Brink. Candidaats-examens. Geslaagd de heerenvoor civiela ingenieur Th. J. Bakx, S. Daalmeijer, F, G. Dumas, E. Fels, J. Fr ijling, AHonig, F. A. Kok, W. Men- sert, J. L. Moens, J. F. van Naerssen, J. C. van Sckaik, L. C. Schram. W. M. C. Vermast, J. E. A. von Wolzogen Kuhrvoor werkt uig- lundig ingenieur: J. A. N. M. Geldens, V. L. A. Razoux Schuit®J. M. B. Adriani, C. B, Biezeno, M. F. de Bruijne, J. Ingelse, IJ. H. Kalt, P. J. Kramer, 1'. Perdyk, H. P. C. M. vali Weel, A. J. F. Weijgers, C'. J. Tönjes, H. M. de Munck, J. Bubrlmann, W. Luxemburg, H. W. Opstelten; voor scheepsbouwkundig inge nieur L. J, van Blerkomvoor elecfcroteohnisoh ingenieur: E. J. van der Meulen, J. J. F. Ver- donck. J. C. A. Keukenmeester, C. D. Volker, G. J. F. Bakker. Bij de Vrijdagavond door de leden van het Delftsche Studentencorps gehouden serenade aan den rector-magnificus prof. S. G. Everts, werd eveneens een warme hulde gebracht aan den oudrrector-magnificus prof. dr. J. Krans, die na herhaald verzoek voor het geopende raam trad en een beker ledigde op het heil van het Delft- sohe Studentencorps. Te Bin gen zijn geslaagd voor werktuigkun dig ingenieur de heeren C. W. Bal, Delft, en P. Klinkenberg, Wormerveervoor electrotech- nisoh ingenieur: de heeren H. den Hertog, Am sterdam; 0. J. Jansen Jr., Amsterdam; J. R. Mensing, BussumG. A. Phaff, Alblasserdam C. Sevenhuysen, Soesterberg; A. Sluis, Amster dam; F. J Wijma, Harlin-genH. H. E. Ste- ringa Idzerda. Weidum. Aan de Ingenieursschool te Zwickau in Saksen slaagden als werktuigkundig ingenieur de heeren B. Duintjer uit Veendam, J. Edix- hoven uit Rotterdam, G. v. d. Horst uit Gouda, S. J. Rutgers uit Groningen. Jac. Frater Smid uit Groningen; als elootroteohnisdh ingenieur de heeren P. H. Haga uit Groningen. H. Penon uit Groningen, M. J. RiseeMade uit Joure. De Gemengde Commissie voor Bewaar- school-ak te-ex aniens voor de gemeenten Rotter dam en 's-Gravenhage heeft, op grond van het door haar 10,16, 17, 23 en 24 Sept. j.l. gehouden examen, het diploma voor onderwijzeres aan oeoo bewaarschool toegekend aan 16 van de 25 cigididaten. welke hot examen hebben afgelegd, en wel aan de dan»"- A. G. Bulthui». E. W. Jansè, C. P. Jonge ja li. M. C. Bonnet, C. H. Biegman, A. Lenz, C.T. Spaans, J. C. van Seters en J. Vriesekoop, allen van 's-Graven- hageM. J. van Vliet, P. H. Woerlee, van Gouda 0. Kuperus, van MenaldumA. T1. Geusebroek, van MedemblikA. Eijziuga, van VlightJ. M. Telders, van laren, en S. Wes terhof, van Utrecht. Examen Groententeelt Neder], Maatsch. voor Tuinbouw- en Plantkunde. Wageningen, 26 September. Geslaagd: Chr. Klein Molekamp, OlstW. Reede, Hilversum. Afgewezen één de examens zijn afgeloopen. •Strijd tegen den alcohol. Een treurspel. Door een der straten vaai voormalig Nieu- wer-Amstel slenteren twee bekende figuren van het „drinkebroersgildc". Men kan ze vinden op den hoek van een straat of in de kroeg, waar zij na een vrachtje of bood schap gedaan te hebben, dé zooeven ontvan gen paar dubbeltjes door het keelgat jagen. Beiden overleggen, al heen en weer schui vend, hoe aan een paar "borrels te komen. Opeens blijft dé langste van het tweetal staan, bukt zich, en met een ruwen vloek houdt hij, oen gövonden kwartje triomfante lijk voor de oogen vam zijn metgezel. „Nou", zegt deae, grinnekend, „nou hebben we er niet één' maar elk wél twee en ieder nog een sigaar bovendien". Juist willen ze naar de kroeg ,,op het hoekie" gaan, als de „lange" zich weer bukt en andermaal een geldstuk en nog eenige opraapt. Natuurlijk helpt nu zijn kameraad mede, en zoo vinden zij: aan dub beltjes en kwartjes een voor hen niet te ver smaden bedrag van f 1.75. Het is vlak biji de woning van den „lange", maar hij gaat deze voorbij en beiden stappen de „kroeg op het hoekie" binnen, waar zij: natuurlijk kornuiten vinden, en de eene borrel na den anderen wordt naar binnen gejaagd. Een paar uur later strompelt de „lange" de steile /trappen zijner woning in 't steegje op. Met 't boofd in beide handen geleund, zit daar met rood-geweende Oogen, zijn vrouw bij een walmende olielamp. Vermoeid kijkt zij haar binnenvallenden man aan, en zien de, in welken toebtandi hij verkeert, over laadt zij. hem met verwijten, dat hij, als hij een „pennetje" heeft gehad), het loon maar dadelijk weer verdrinkt, in plaats van het voor voedsel voor zijn vrouw en vijf kinde ren thuis te brengen. Hoe moeten die arme schapen nu aan brood komen? Zij heeft als werkvrouw twee dagen 'loon ontvangen, maar heeft het geTd verloren door een opengega- nen naad van haar rok. De dronkaard spalkt zijp oogen open. Hij- begrijpt wat er gebeurd was hij:zelf heeft het door zijn vróuwverloren en zoo zuur verdiende geld gevonden en verbrast. En den volgenden niorgen vertelt- de kerel grinnekend, in geuren en kleuren, het geval van het door zijn vrouw verloren geld en hoe hij en de anderen op ,,'t hoekie" zich daarvan getrakteerd heboeu. 'Arme vroutwiArme "kinderenMa'ar ook arme dronkaardWaar blijft de wet, die u tegen uzelf beschermt? BI. Y. Dorststitïende .dranken in werkplaatsen. Lichamelijk zwaar werk verrichtende men- schen hebben veel dorst te lijden. Daar bet moeilijk is een dorststillenden drank steeds in geschikten vorm bij; de hand te hebben, zijn zij dikwijls bijna geheel op bier en an dere alcoholische dranken aangewezen, die overal' klaar om te drinken in juist geschik te hoeveelheid te krijgen zijn. Velen zouden echter den alcohol gaarne vermijden, als zij slechts een goeden plaatsvervanger vonden. De gemeente Osnabrück heeft daarom maat regelen genomen om aan haar werklieden geregeld) en in voldoende hoeveelheid zwarte koffie uit te reiken. Vooï overdag werken den geschiedtdit 's middags, voor, nacht werkers in den nachtelijken rusttijd, .Vol gons het laatst© gemeenteverslag is hiervan, vooral door 'de nachtwerkers, zeer veel ge bruik gemaakt. In Neuss heeft men het in de gasfabriek gedaandaar kunnen de sto kers in, den zomer, alls zij het zg© warm heb ben, ir.oveel' koffie krijlgen als zijl wenschen, A aai aan in een jaar Mk. 449 is besteed. Met dit bedrag is het doel, het gebruik van stérke dranken te beperken, volkomen bereikt. (Geh. Onth.) aMilitaire Veterinair© Ver een i g i n g. Zaterdag hield, onder voorzit terschap van majoor Cayaux deze vereeni- ging hare halfjaarlijkscho vergadering in het gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen. Na huishoudelijke aangelegenheden, waar bij door periodieke aftreding ae plaats van onder-voorzitter, kapitein-paarden arts dr. Van Dorssen vervangen werd door den ka pitein-paardenarts Rijnenberg van het corps rijdende artillerie, hiekt dr. Vermast, oud- paarden-arts en arts te Etten en Leur eene voordracht uit het grensgebied dér mensche- lijke en veterinanire geneeskunde. Als onder werp had spreker een greep genomen uit de pathologie dér huid, en weF dé dermatomy- oosen. Vooral stond hij1 stil bij die ziekten, welke speciaal hun oorzaak vinden in plant aardige parasieten met uitsluiting der bac teriën. Hij wees op den vooruitgang van dit gedeelte van de geneeskunde, maar vooral van de veterinaire wetenschap in de laatste jaren, getuige het uitgébreidé van het hoofdstuk „huidziekte" in.' de speciale patho logie en therapie van hutyra en marek en het dermatologische handboek van Schende- len. Spreker ging na de oorzaken en besprak! daarbij den groei en voortplanting der (fungy), die op de huid persideeren, Hijl steldé tegenover elkander de ziekte welke men hiertoe rekent in de pathologie van den menscb en die welk men bij déze ziekten rangschikt in de veterinaire ziektekunde. Van bet ziektebeeld, de differentionaSaJ diagnose en geneeswijze, gaf spreker een helder overzicht. Een luid applaus volgde op deze voor dracht-, welke met dé meeste aandacht was aangehoord Hierna demonstreerde dr. C. Thomassen,

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2