R. DE GOOIJER Czn., MILITAIR ONOERRICHT, Geldersche Rookworst. I. VAN GENDEREN, MerlanM Centraal Spoorwag Maatschappij. Mug nan Aardappelen J g, G. Ph.L. BOEKELMAN, Aanbesteden s Ontvangen; Roomkaasjes 1 Roomkaasjes, Roomkaasjes met Comjjn, Roomkaasjes met Comijn, J. van Genderen, STADSNIEUWS. ADVERTENTIÈN. SOCIËTEIT „AMICITIA". „Simone," „De gemoedelijke Commissaris", VOORBEREIDEND AMERSFOORT Horlogerie prima. UURWERKEN. W, F. A, GROENHUIZEN, Credietbank. Ontvangen: De bekende prima (staat onder Rijks-controle] Arnh. straat 35. Sociëteit „Amicitia', „Confectiekindje". Parijzer en Weener Modelhoeden Chapeleries, gewone Hoeden, Damespetten en Bontmutsjes, Linten, Voiletulles, Motor-Voiles Gez. v. d. Uithoorn, iW Kampstraat 34. Nieuw! VOORAL VOOR DAMES! Nieuw! C. van Wageningen, „De Witte Winkel", Langestraat. De Intendant bij de 4e Divisie zal op Vrij dag; 2 October e. k.des middags te twaalf ure, te zijnen bureele, Langestraat 83, te Amersfoort, onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, in het openbaar De levering van Aardappelen, ten behoeve van de Soldaten-ménages te Amersfoort, gedurende het tydvak Van I November 1908 tot en met 31 Mei 1909. De aardappelen zullen door den aannemer in de Kazerues moeten worden afgeleverd. De algemeene voorwaarden voor de lcvoring, vastgesteld bij de beschikking van den Minister van Oorlog van 13 November 190(5VI Afd. No. 117, en gewijzigd bij de beschikkingen van •1 September 1907, VI Afd., No. 251, en van 6 April 1908. VI Afd., No. 840, zijn verkrijgbaar bij de Firma de Gebrs. VAN CLEEF te 's Gra- venhago, t«gen den prijs van f 0.25 per exemplaar. Inlichtingen, betreffende do hoeveelheid welke vermoedelijk zal noodig zijnkunnen ten bureele van den aanbestedor worden inge wonnen. De Luitenant-Kolonel-Intendant C. M. A. DOUGLAS. Leeraar in Piano en Zang. Dtrechtschestraat hoek Hellingstraat 36. De Hoogfijne 1 K.G. f 0.75. tU K G. f 0.40. 1 K G. f 0.80. V» K.G. f 0.45. Aanbevelend Arnhemschestr. 35. TELEPH. 104. Ie luitenant-paardenarts bij1 de Kon. Mili taire Academie, een escadkons- en batterij- kist voor den veterinairen velddienst, welke algemeen zeer praj.-tisch werden gevonden. Besloten werd de volgende vergadering ook te Utrecht te houden. Ned. Coöperatieve Bond. De Neder 1. Coöperatieve Bond hield Zaterdag te Utrecht de gewone algemeene vergade- ring. De voorzitter dr. A. Rutgers, van Utrecht bracht in zijn openingswoord hulde aan de nagedachtenis van den overleden directeur der Handelskamer A. J. van Peski en her dacht met woorden van groote waardeering diens verdiensten op het gebied der coöpe ratie. Volgens het in druk verschenen jaarvei- slag *traden in het afgeloopen dienstjaar slechts eon tweetal vereenigingeu toe. De vereeniging Voor Allen der H. IJ. S. M. (Amsterdam) en die tot het oprichten eti drijven van een stoomzuivelfabnek De Vol harding te Dronrijp gaven van 'haar uittre ding in het zelfde dienstjaar kennis, terwijl de Bussumsche Arbeidterscoöperatie dopr liquidatie mede van de lijöt moest worden afgevoerd. Het getal deel gen ooten van den Bond is ongeveer op dezelfde hoogte van vorige jaren gebleven en bedraagt thans 101, waarvan 70 tevens bij' de Handelska mer zijn aangesloten. De totale bruto-omzet van de Handelska mer beliep over Ijpt afgeloopen dienstjaar f 2,007,895 tegen f 1,670,661.33 in 't vo rige boekjaar, alzoo een vermeerdering van f 24ö,5l4.56i, of ruim 14 pCt. De totale netto-omzet 'f 1,921,673 tegen f 1,673,716 dus f 297,957 of 14.7 pCt. meer. In de plaats van wijlen den heer A. J. van Peski werd tot directeur benoemd de heer G. A. J. 'Mirrer, thans voorloopig 2e directeur. Zijn aanvangssalaris werd bepaald op- f 2200 per jaar. De rekening en verantwoording van den Bond over het afgeloopen jaar werd goed gekeurd, evenals d'ie van de Handelskamer, nadat echter bepaald was, dat niet 10 pCt., doch slechts 5 pCt. van de winst der Han- delskamer aan den Bonjd zal komen. Vervolgens werd een reglement vastgesteld voor de verdeeling van het winstaandeel on der het personeel der Handelskamer. De volgende gewone algemeene vergadering van den Bond zal weder te Utrecht gehouden worden. De begrooting. van 1908/1909 sluit in ont vangst eai uitgaaf met f4900, welke naar aanleiding der genomen besluiten eenige wij zigingen ondergaat. Herkozen werden als leden van den, Bond6- ïaad de heeren F. H. N. Bloemink, A. Groe- neveld, F. Wibaut en D. W. Tuijten. Aangenomen werd een motie van de Al gemeene Arbeiderscoöperatie De Dageraad, om eenheid te brengen in de aribeidsvoorwaar- den van het personeel, werkzaam in de biji dien Ned. Coöp. Bond aangesloten coöpera tieve vereenigingen,. Naar aanleiding' ,dèr benoeming van den heer v. d. Mandere tot secretaris, werd door dén heer A .B. M. van Galm hout er zijn leedwezen over betuigd, dat men hem voor deze benoeming, had' gepasseerd. N'a een lang durig debat, 'hetwelk nog al persoonlijik werd, werd een motie van orde bij' zitten en op staan aangenomen om over te gaan tot de orde van den dag. 'De heeren F. H. N. Bloemink, A. Groene- veld en F. M. Wibaiut werden als leden der commissie van toezicht voor de Handelska mer herkozen. Na nog eenige besprekingen werd de ver gadering gesloten. Bussum, 27 Sept Tot voorzitter van het bestuur van. het Fonds tot bevordering van de verzekering tegen de geldelijke ge volgen van onvrijwillige werkloosheid is be noemd de heer G. A. P. de Kort, lid vani den Gemeenteraad, en tot secretaris de heer J. 'H. W. Reddingius, ambt. tér secfètarie. S oester berg. De beer C. Sevenhuij- sen slaagde aan de Ingenieursschool te Bin- gen voor electro-technisch ingenieur. De kapitein P. C. J. P. Kroeze van liet 5e Regiment Infanterie» is benoemd tot kapitein van speciale diensten bij het korps. De kapitein A. Hogervorst is, in de plaats van majoor Staal, benoemd tot regiments adjudant. 'De le luitenant JH. Sonne vertrok Zaterdag met een detachement kofl'oniale mi litairen, voor den tijd van vijf jaren naar Oost-Indie, per stoomschip Willis". Aanbeveling voor de benoeming van, tijdelijke leeraren aan dè Burgeravomdechool voor den cursus 1908/1909 in de Nederl. taal E. H. Buijtewhuijs in de Natuurkudle F. Faber; in de Wiskunde A. A. Verburg. in Handfceaken de heer Mooyen Jr. in Lijnteekenen de heerem H. Huurdeman, P. Nierqp en H. Dijkstra. JMej. H. J. Krapels, thaus te Am sterdam, slaagde te Utrecht voor liet exa men apothekers-assistent. De Utrechtache Jachtvereeniging houdt 1 October a.s. een jachtrit. Te uur n.m. wordt afgereden aan het station' Zeist. Jager meester le luitenant der veld-ar till, jhr. D. R. Gevers DeynOot. J>e Maatschappij tot bevordering dei Toonkunst hield te Amsterdam haar 79ste gewone algemeene vergadering. Het aldaar door den secretaris uitgebracht verslag behelst o.m. „Van de zangcursussen te Amersfoort kan vermeid worden, dat die door 114 leerlingen, waarvan 86 meisjes, bezocht werden. Vier cursussen worden aan deze kinderen gegeven. Met groote belangstelling en met- veel ij vei volgen de kweekelingen de lessen, die met groote toewijding gegeven worden door de heeren H. C. den Hertog en A. A. Verburg. Vereeniging van Gepens. Militairen beneden den rang van officier, ter verkrijging van rijkapeusioen voor weduwen en weezen. Deze vereeniging was j.l. Zaterdag in het café „De Arend" bijeen. De vozende afdce»- lingen waren, vertegenwoordigd; Amersfoort, Dordrecht, den Helder, Haarlem, Middel burg, Zwolle, IJmuiden, Vlissingen, Nijme gen, Gouda, Kampc-n. 's BoschArnhem, Breda, Apeldoorn en Maastricht, terwijl Rot terdam, Amsterdam, Utrecht en Zutphen mededeelden dat het oprichten van eene af- deeling niet lang in 't verschiet meer was. Thans zijn 92 ge pensionneer den aangesloten. De leiding der vergadering was opgedragen aan den heer A. Hassing, en de secretaris- functie aan dien heer l,.T. Kr ook, beiden van Amersfoort. De voorzitter riep den afgevaardigden het welkom toe en sprak de hoop uit, dat- oen ieder, het edel doel voor oogen hebbende „samen" te zijn gekomen in het belang van de weduwen en weezen dér gepensiomneerden en de bespreking kort en zakelijk zou zijn. Middelburg, sprak de wensch uit, dat aller eerst uitgemaakt zou worden liet dloiel der vereeniging,, en daarbij, moest worden beslist of „koloniën" ook opgenomen wordt. De secretaris antwoordde hierop, dat het doel van het voorloopig bestuur was, zich te bepalen tot Marine en leger; wol is- er sprake geweest- om koloniën er bij, te nemen, dloch daarvan heeft men afgezien, omdat de kolo niale troepen onder een ander departement ressorteeren Zwolle wil le de aandacht er op vestigen, in heb belang van het scheepsvolk een ma rineman in het Hoofdbestuur te kiezen en ten 2e doet de vraag ot men zich in, verbin ding heeift gesteld, met den heer L. Zeoiter (voorzitter dier vereeniging van gep. voor de wet van 1877). De Spr. had gehoopt dat deze verdienstelijke heer bij. <teze vergadering zou zijn, uitgenoodigd. Hij- vreest dat de vereeni ging met hem in conflict zal komen. Rotterdam zegt: Ook in deze afdeeling van den Bond van oud-onderoff. is de circulaire in bespreking gebracht; de afdeeling besloot een afgevaardigde naar hier te zenden om te zien wat men van plan is, om dan een besluit te nemen tot al of niet toetreding tot don nieuwen bond. De afgev., de heer Jansen, las een lange correspondentie voor, die tus- s:hen hem en den heer Zeiler gevoerd is, waarin deze laatste adviseert om zich per request tot "de regeering te wenden om de in te voeren wet ook van terugwerkende kracht te doen zijn. Het verzoek zal even wel nutteloos zijn. Volgens een ingesteld advies bij een der hoogste militaire autori teiten kan de regeering daaraan niet vol doen, en wel1 hoofdzaikelijik op grond van» financieel© bezwaren. Voorts schreeft dèheer Zeiler dat hij aanvankelijk gedacht- had ter vergadering te zulllen zijn, doch dat hij ten elfder ure verhinderd was om te komen. Ook heeft Spr. advies gevraagd bij, het 2e Kamerlid Verbeij, die eveneens op de onmo gelijkheid wees om de wet van terugwerkende kracht te doen zijjn. De heer Verbeij raadt daarom aan om de vereeniging een fonds in 'tleven te doen roepen. Spr. doet voorts een beroep op de kameraadschap bij, de leden, om ook de koloniën in de vereeniging op te nemen. Laten we, zegt hij, de belangen van alle weduwen en weezen behartigen. Spr. zou daarom voorstellen om een degeülij|k fonds op te richten met een behoorlijk ,per- ieentage van het pensioen; dan vragen wij, daarbiji een Rijkssubsidie aan. Spa', gaat- verder en zegt niet veel waarde te echten aan heb zooeven genoemde groot aantal leden. Wat zijn dat voer menschen Spr. vreest dat dit in hoofdzaak ouden van dagen zijn, die zich de ilüussie gemaakt zul len hebben om voor niets iets te krijgen. De secretaris beaamt ten volle het gezegde van den heer Jansen (Rotterdam). Ook het voorloopig bestuur had geen iüllusie in zake de terugwerkende kracht van de wet. Dat wij den heer Zeiler niet tot de ver gadering hebben uitgenoodigd, zegt spr., hebben wij uit een tactisch oogpunt gedaan. Wij, willen trachten door het onmogelijke to verzoeken, het mogelijke te krijgen. Den Helder wenscht eerst uitgemaakt te zien, welk doel de vereeniging beoogt, en geeft daarvan een schema. De voorzatter stelt voor om eerst een hoofdbestuur te vormen, dat dan de verdere werkzaamheden zal verrichten, waarbij dan ook die heer Zeiler geraadpleegd kan wor den. Zwolle heeft- ook bij hooggeplaatste perso nen advies ingewonnen, dat eveneens luidde, dat het Tot de onmogelijkheid behoort om de inwerking tredende pensioenwet van te rugwerkende kracht te doen zijn. Spr. wil verder wijzen op het nog bestaande fonds van W. en W. van „Francken en de Meester", waarmede men toch rekening dient te hou den Wat voorts het fonds van den heer Zeiler betreft, wil spreker er op wijzen, da,t dit fonds zijne begrafenis tegemoet gaat. Wan neer wij niet op de hulp van dien kameraad kunnen rekenen, zullen wdj> het buiten hom moeten doen. Spr. wil tót het verkrijgen van het doel twee wegen aamwijjzemle. de mede,wenking van de Kamerleden ©n 2e. pro paganda, maken dloor middel van de pers. Vooral dit laatste middel kan ons helpen. De onderijiaers zijn ons in deze voorgegaan. De pers maakt propaganda- voor hunne wen- schen. Spr. bracht in herinnering, dat eenige jaren geleden de vereeniging ,de Een dracht" is opgericht, die ook het doel beoog de pensioen voor W. en W. te krijgen. Al leen de Prov. Over. en Zw. Courant hielp ions toen bij het -propaganda, maken, doch haren steun was niet voldoende. Voorts zegt hij, ik ,wil voor de zaak doen, wat ik kan, persoonlijk kan ik niets, dloch de hiilp daartoe is genoegzaam voorhanden. Ten slotte wil spr. de vraag stellen, wat ons te doen staat? le o»m ©p ons verzoek in te gaan, ?e direct tot het stichten van den Bond over te gaan en dan raadft spr. den tweeden weg aan, om onze W. en W. te hel pen. De voorzitter stelt voor om een fonds a la Zeiler op te richten en daarna een hoofd bestuur te vormen. IJmuiden en Apeldoorn stellen v»oor om ook koloniën op te nemen. Zwolle heeft daartegen geen bezwaar, doch men moet ook de zekerheid hebben, dat de reserve en de andere gepension neerdendie nog in nauw verband met den staat staan, liet W. en W.-pensioen zullen genieten. Hierop worden door het voorloopig© be stuur de reeds ojïgemaak'te concept statuten voorgelezen Kampen hooft niet veej aan die gegevens. De afgevaardigde zou. iu de eerste plaats wenschen te zien uitgemaakt, het doel waar naar de vereeniging streeft, in hoofdzaak of koloniën" zal worden opgenomen. Rotterdam (Jansen) ontraadt om met re- dactieaangdlegenheden tijd ie verspillen. Laten wij een definitief besluit nemen, en wel een fonds a la Zeiler stichten ja of neen. Hierna wordt op worsted van den heer J. H. R. Tiel, afgevaardigde van Kampen, het volgende in stemming gebracht. „De vereeniging heeft ten doel de wed/u- „wen" en weezen van reeds gepension neerden „van Leger, Marine en Koloniën te steunen, „door: „a. te trachten de bestaande of komende „pensioenwetten van W. en W. van terug - werkende kraohit te doen verklaren; „b. geJden bijeen te brengen om die W. „en W. van leden te steunen, waarvoor het doel sub ai. niet wordt bereikt; en „c. te trachten steuni te .verwerven van; „het Rijk, door ten jaarlijksïhe subsidie" Deze motie, in- stemming gdbracht, wordt met op 2 na algemeen© stemmen aangeno men (2 Blanco). De voorzitter spreekt zijn voldoening uit over den stand van zaken en gaat onmid dellijk daarna over tot het verkiezen vau een hoofdbestuur van 7 leden, met den vol genden uitslag B. Maas, Zwolle, le voorzitter (is ook voorzitter van het weiduwen- en weozenfonds „Fna/ncken en de Meester"), L. J. Krook. Amersfoort, secretaris, A. J. Va»n Th iel, den Helder, penningmeester, A. Hassing. 2o voorzitter, Amersfoort; en commissarissen B. Jansen, Rotterdam, J. H. K. Tiel, Kam pen en D. A. Boerman, den Heldier (Marine man). Van half drie tot vier werd pauze ge houden. Het hoofdbestuur bleef fri vergade ring bijeen, tot bespreking van dè te nemen maatregelen. Om 4 uur werd de vergadering heropend dbor den heer Maas. De vorder© besprekin gen waren van liuishoudelijken aard. Do contributie zou voorloopig niet verhoogd worden en door den penningmeester in ont vangst worden genomenworts werd be sloten zich in de eerste plaats bezig te hou den met- verzoekschriften te richten tot dè regeering en het vormen van nieuwe afdee- Hngen, o. a. zad Utrecht binnen eenige da gen onder handen worden genomen. Om 5 uur stoot de voorzitter niet een oproepeng tjot aïta gepensioaineerden, om zich bij de vereeniging aan te sluiten, de vergadering. De wijding der nieuwe R.-K. kerk bij Puntenburg, zal a.s. Donderdag, des mor gens te 7J uur, plaats hebben. Het- terrein vóór d-e kerk zaïl voor het publiek tot 10 uur gesloten zijn,; na dien' t'ijjd kam men op vertoon va,n een toegangskaart de keiJk Iba nn en gaan. De kaarten zij-n te vèikrijgen b-iji de kos ters der beide andere pairochiën. Diegenen onzer lezers, welke de voor stelling van het „Rotterdiamsch Tooneelgc- zelschap", directie P. D. v. Eijsden, Woens dagavond in de ISotcieteit Aniicitia wiljlen bezoeken, raden wij aan vooruit kaarten te nomen, aangezien de prijzen 's avonds aan liet bureau hoogjei" zijn. Men verzoekt ons mede te deelen, dlat- Donderdag 15 October,des avonds een ongel03,noert in de St. Joriskerk zal gegeven worden ten bate van het Bouwfonds der Chr. Jong. Ver. alhier. Hunne medewerking hebben teogezqg-dmejuffrouw T. de Ligt, van Utrecht, voor zang, de heer W. Petri, van Utrecht, voor orgel, en de heer G. K. G. van Aaken, alhier, voor viool. De temperatuur van het water in de Auiersfoortsche Zwemschool was hedenmor gen 7 uur 5b graden Fahrenheit. Stoomvaartoeriwhten. Het stoomschip „Koning Willem III, Mij. Nederland, vertrok 24 Sept. van Batavia. Het stoomschip „Rembrandt", Mij. Ne derland, arriveerde 26 Sept. te Batavia. Faillissementen. Failliet verklaard 9 Sept.A. H. Wil- lemse, boekhouder te Utrecht, Schalkwijk- straat 9bis. Jhr. mr '1'. J. de Marees van Swinderen rechter-commissaris, curator mr. A. N. L. Ötten. Woensdag 30 Sept. 8 uur. Het Rotterdamsch Tooneelgezelscbap. Tooncelspel in 3 bedr. van Brieux. Blijspel in 1 bedr. van Conrlelino. Prijzen f 1.50 (bij vooruitneming) f 2.00 aan 't bureau, 2e rang f 0.75, 3e rang f 0.40. Plaatsbespr. (bij loting) hall' een. ff* Zie de Aanplakbiljetten. ~Vf Bovengenoemd onder- rieht zal te gegeven worden Woensdag- en Za terdagavonds van 7 tot 9 uur, aanvangende 3 October a.S., in de GYMNASTIEKZAAL der Ka zerne van het 5e REGIMENT IN FANTERIE. Magazijn van alle soorten gewone onfijnere Grootste keuze. Goedkoopste prijzen. Ie klas artikelen. Repar&tiën goed en billijk bij Horloger. Langstraat 42. Verstrekt geld aan handel en privé, in groots en kleine bedragen, mei aflossing zonder levens- verz. mede op Hypobi, onverd. erfenis, cesslên, bouwcrediet en elke sollede waarde. Br. No. 283 aan HEIDMAN's Boekh^ Torenstr. 57, 's Hage. pep K.G. f 0.55. Aanbevelend Tclejvh. 104. tramdiensten. Dienstiegeüng van 10CTOBER 1908, greenwichtud. Utrecht (Centraalstation) Zeist (Station). UTRECHT—DE BILT—ZEIST. vertrek 7.10 's ui. on verder elk half uur tot en met 9.40 'sav. en dan 10.40 's av. G.28 's m.daarna 7.18 on verder elk half uur tot en met 9.48 'sav. Duur van den rit ongovoor 65 minuten. Voorts loopt in de kom der gemeente Zeist een tram tussclien de remise en het station, vertrekkende van de remise 's morgens ten 0.16, 6.46 en 7.27 en van het station 's avonds ten 10.17, 10.58 en 11.5-1. Duur van den rit ongoveoi 10 minuten. SOEST—SOESTDIJK BAARN. Soest vertrek7.25* - 8.54 9.54 10.52 1.12 3.00 4.40 5.47 7.56 en 8.58. Itiiam a00* 9.25 10.22 11.20 1.40 3.37 - 5.14 0.25 8.30 en 9.4a Niet op Zondag, len en 2en Kerstdag, Nieuwjaarsdag en 3en Paaselidag. Duur van den rit ongeveer eon half uur. Voorts loopt op Kerkdagen te Soest een tram van Soest naar Hotel Trior on terug, vortrekkende van Soest ten 9.00 's m. en van Ilótel Trier ten 9.20 's m. Wanneer door sneeuw de dienst wordt lieleniinerd, behoudt de Maatschappij zich voor één of meer ritten te doen uitvallen. AMERSFOORT. VRIJDAG 2 OCTOBER. HET VRIJE TOONEEL. Directie J. H. SPEENHOFF en NAP DE LA MAK. Opvoering van Klucht in 1 Bedrijf van G. VERENET. Optreden van J. H. SPEENHOFF, Dichter-Zanger Mevr. C. SPEENHOFF Phixz, NAP. DE LA MAR, met nieuwe liedjes en Voordrachten. Tot slot «Ier Voorstelling: HA! DIE NAPPIEÜ! 't Nieuwste Succes Kluchtspel van DE LA MAR en SCHMITZ. .Aanvang 8 uur. Voor prijzen der plaatsen en verdere bijzon dorheden zie aanplak- en strooibiljetten. M 31. Door deze berichton wij U dat wij van af Dinsdag a. s. een prachtvolle collectie zullen expo8eeren. Tevens brengen wij U ter konnis, dat wij ruim gesorteerd zijn in: alsmede een groote sorteering in en verdere Nouveautés tot het vak behoorende. Ons vleiende met UEd. bezoek vereerd te worden, vorblijven wij Hoogachtend en aanbevelend LANGESTRAAT 05, schuin tegenover de Krominestraat. Brood- en Banketbakker, maakt aan het geachte Publiek van Amersfoort en Omstreken bekend, «lat hij zijne bakkerij van LANGE8TRA.iT 15. heeft verplaatst naar Bliift steeds Het Adres voor BOTERSPRITS en ZANDKOEKJES. Bestellingen worden gaarne aan huis bezorgd. Aanbevelend R. DE GOOIJER Czn., Kampmtr. 34. HAND8CHOENENi verven in alle kleuren 30 e. lint vlekken van vochtvlekken, tevens stoomon 25 C. Stoomen glacé eren on repareoronslechts ÏO e. Tevens stoomen en verven van VeereuCeiuturesTasehjes en Schoentjes. Alles beslist mooigoedkoop en vlug. Cf •4 fg-

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3