BINNENLAND. Uit den omtrek. AllerlaL vEen ziekenverpleegster van Londen, die zeven jaar lang een jongeling, die aan eene ongeneesbare ziekte leed, verzorgd had, heeft nu van don erken tel ijken zieke f 500,000 geërfd, het grootste deel van zijn fortuin vDank zij het gunstige weer is de aard beienoogst in Engeland bijzonder gunstig ge weest en een neef van Jan Bartjes heeft be rekend dat er voor twaalf millioen gulden aan aardbeien geplukt zijn. B e r l ij n, 2 8 Sept. Met uitdrukking van haar leedgevoel over het ongeluk van eergisteren met de Hafchbahn, heeft de Kei- zeriu den president van politie opgedragen hare hartelijke deelneming aan de gewonden en aan de betrokkingen van de gedcoden te doen kennen. Brussel, 29 Sept. De bladen ver nielden, dat een geval, dat verdacht wordt cholera te zijn, is voorgekomen te Luik, waar een uit Rusland komende dame naar het hospitaal is gebracht. vTe Petersburg heeft het in den nacht van Vrijdag op Zaterdag eens terdege gevro ren Men hoopt dalt hierdoor de cholera zal afnemen. vEen sleepboot heeft nog twee lijken opgevisoht van kanonniers, die bij de ramp van de „Latouohe-Tréville" crver boord ge slingerd waren. Een der gekwetsten is aan do bekomen wonden overleden. De Staatscourant van Dinsdag 29 Sep tember bevat' o. m. de volgende Koninklijke besluiten erkend en toegelaten als consul van Ser vië te Schevningen P. J. Douwes Dekker toegekend de cere-medaille Oranje Nassau orde in zilver aan J. H. Werps, gemeente veldwachter te Ilaskeriand; benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te den Helder dr. J. A. G. Vor der Haike, leeraar aan het gymnasium te Alkmaar, met machtiging beid© betrekkingen gelijktijdig te bekleeden. bekrachtigd bet besluit van den raad der ge meente Amsterdam van 1 Sept. 1908, waarbij nan de Gemeentelijke Universiteit aldaar zijn lieiboomd tot gewone hoogleeraren in de natuur kunde, dr. JDvan der Waals jr. en dr. P. Zeeman, on tot buitengewoon hoogleeraar in de natuurkunde, dr. P. Kohnstamm goedgekeurd, dat C. Wijdenes Spaans jr., bur gemeester van de gemeente Anna-Paulowna, is lienoemd tot plaatsvervangend secretaris dier gemeente toestemming verleend om te Westerhoven te blijven wonen aan J. A. Baken, secretaris der gemeente Borkel en Soh-aft; toestemming verleend om tot- 1 Nov. 1909 te Jut'pha&a te blijven wonen, aan H. J. Kronen burg, burgemeester der gemeente IJsselstein. H. M. de Koningin-Moeder is gister om 11.42 (Gr.) op Hefc Loo aangekomen, vergezeld van baronesse van Ittersum, hof dame en den kamerheer jhr. Schimmelpen- ninck Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft aanvaand het beschermheerschap van liet comité voor de Hudson-Fulbon-Gedach- tcnisviering. Z. K. H. de Prins dér Nederlanden zal morgen <m 8 uur 44 's avonds naar Dobbin vertrekken, vergezeld van zijn adjudant, jhr. Van Suchtelen van de Haare en den ordon nansofficier van H. M. de Koningiu jhr. Van Reigersberg Vertsluijs. H. M. de Koningin heeft benoemd met. ingang van 1 October 1908: le. tob oppcr-kamerheer II. W. J. E. baron Taets van Amerongen2e. tot opper-schenker Jonkheer W. F. H. van de Poül, onder ver leening aan beide hoeren van eervol ontslag als kamerheer-ceremniemeeeter, en benoe ming tot kamerheer in buitengowoneu dienst. A udiëntios. Donderdag 1 Octo ber verleent de minister van Financiën geen audiëntie. De audiënties van de ministers van Bui- tenlandsohe Zaken, Koloniën en Marine zul len Vrijdag niet verleend worden. Ingevolge koninklijke machtiging is de heer P. J. Douwes Dekker erkend eu toe gelaten als consul van Perzië te Schevenin- geo In de gisteravond, gehouden vergade ring van de Eerste Kamer is besloten a.s. Woensdag te lli uur in openbare behande ling te nemen de Visscheirijwet en de Motor- wet en Donderdag d. a. v. do Exploratiewet. In de plaats van dr. G. Houwing, die bedankt heeft, is in de gisteravond gehou den vergadering van de kieSvereeniging Vooruitgang V de heer B. C. E. Zwart, lid van de Kamor van Koophandel, candidaat geeteld voor het lidmaatschap van den Am- sterdamschon gemeenteraad. De heer Zwart heeft zich bereid verklaard een candidatuur te aanvaarden. Naoir men verneemt zal Hr. Ms. pant- eerschip Hertog Hendrik vermoedelijk 30 dezer reeds van Imdië de thuisreis aanvaar den. Blijkens bij het departement van ma rine ontvangen bericht zijn Hr. Ms. torpe dobooten Goentoer on Hbang, onder bevel van den luitenant ter zee der 1ste klasse F. H A. Greve, 28 dezer van Ostendo ver trokken, ©n te Hellevoetsluis teruggekeerd. De navolgenden officieren van gezond heid der 1ste klasse wordt met 1 October a.s de achter hunne namen vermeldo bet- stemming aangewezen J- de Hoop, geplaatst in de directie Am sterdam, op non-activiteit; J D Bryan, directie Amsterdam R. Numans, wachtschip Amsterdam. Door den Nederiandschen Bond van post- en Telegraaf beambten .De Post" is een adres gericht tot den minister van Wa terstaat. In dit request wordt uitvoerig door het bondsbeetuur uiteengezet dat als gevolg van de berekening van het traktement ingevolge het. K B. van 1905 naar den maatstaf der kantoorklasso, de adsistent- btxifdbestcllers enz niet werkzaam op kan toren der le of 2e klasse ten achter gesteld zijn bij Kuu collega's op genoemde kantoren. Resumeerende wordt daarom in het adres verzocht, de regeling der inkomsten naar de klasse tier kantoren aan het personeel der posterijen en telegrafie van den rang af vau postbode tot en met adsistent, gelijk die thans bestaat, te willen doen opheffen, en allen, niet inachtneming van den rang die bekleed wordt, te bezoldigen naar den maat staf gegrondvest op gelijk loon voor gelijken arbeid, met dien verstande evenwel, dat aan hen, woonachtig op plaatsen waar de wo- ninghuur buitengewoon hoog is een toelage daardoor worden toegekend. Bij resolutie van den minister vau Ko loniën van 25 September 1908, afdoeling D, no. 32, is dè civiel-ingenieur P. J. van Poel'- voorde gesteld ter beschikking van dén gou verneur-generaal van Nederlaaidsch-Indië, om te worden benoemd tot adjunct-ingenieur bij den dienst der Staatsspoorwegen in Ne- derlandBch-Indië Bij resolntie van den minister van Ko loniën van 25 September 1908, af doeling D. no. 33, is J. E. Asbeek Bïusse gesteld ten- beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden be noemd tot veearts bij den burgerlijken vee artsen i jkundigen dienst daar te lande. Bij resolutie van den minister van Ko loniën van 25 September 1908, afdeeling D, no. 31, is de candidaat Indische ambtenaar H T. Ament gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indië, om te worden geplaatst in admini stratieve betrekkingen daar te lande. Tot hoofdcommies ter gemeente-secre tarie te 's Graven ha ge is met 1 October a.s. benoemd mr. J. H. de Bas, thans commies. Bij beschikking van den minister van Waterstaat d.d. 28 September 1908, no. 2116, kabinet, is met ingang van 1 October 1908 benoemd tot tweede klerk bij het-hoofd bestuur der posterijen en telegraphie J. J. Schwencke, thans op tijdelijken voet aldaar werkzaam In hare vergadering van 28 September 1908 heeft de Algemeeno Rekenkamer be noemd tot eerste klerk C. N. Visser en J. W. Visée, thans tweede klerk; tot tweede klerk C. J. Erkelens, thans schrijver, en L. G. Bosman, tot schrijver mej. F. W. Franck en tot boden R. Hartsuiker en H. Verhoef, thans assistent-boden. De oud-kapiteins der infanterie 0.-I- leger F. Anten en L. C. van Vleuten zijn to 's Gravenhage overleden in den ouderdom respect, van 65 en 69 jaar. Het hoofdbestuur van den Bond van Ambtenaren bij departementen van alge meen bestuur en hooge colleges van Staat te 's Gravenhage, is op zijn ontslag-nemen teruggekomen, tengevolge van eene motie van vertrouwen in het bestuur, welke in eene Zaterdagavond gehouden ledenvergadering met bijna al gem eene stemmen is aangeno men. Alleen het lid de heer Th. D. J. van Hé';lemend ia vervangen door den heer W. J. M. Raas veld t. Crisis in het Arast. Stud. Corps. Maandag 14 September 190S werd iu de achterzaal van de Anisterdamsche stu dentensociëteit Nos Iungit Amicitia. door oen der daar aanwezige studenten een novi- cius met oen bierglas aan het hoofd ver wond De Senaat, die recht spreekt over de •leden van hot A. S. C. o.a. bij daden die den goeden naam van het corps benadee- lert, veroordeelde den dader tot ontzetting van hot recht om groenen te ontvangen voor den tijd van vijftien maanden. (Volgons een ander bericht uit Amsterdam moeten som mige studenten de groenen in aanraking hebben gebracht met dames van verdacht al looi, in welk feit de Senaat eene aanleiding vonr om een gestreng vonnis uit te sproken Nu luidt één der artikelen van de corpswet, dat van door den Senaat gewezen vonnissen hooger Ik?roep bestaat op de Algemeeue Vergadering. De veroordeelde toekende hoo ger beroep aan en gepasseerden Zaterdag vernietigde de Algemeene Vergadering het vonnis van den Senaat en sprak den be klaagde vrij. De Senaat is naar het, N. v d D. meldt als gevolg van het vrij sprekende vonnis, afgetreden, van meening, niet meei' te kunnen instaan voor den goe der. gang van zaken in het A. S. C. in Wet algemeen en de aan haar zorgen toever trouwde novici iu het bijzonder. B a n k a-t i n. De Nederlandsche Han- del-Maatschappijdaartoe gemachtigd door den minister van Koloniën, heeft aan den handel bekend gemaakt, dat de in het vol gende jaar te verkoopen hoeveeflheid Banka- tin nader geraamd is op 195,000 pikols. Ontoerekenbaar verklaard. Men seint uit Arnhem In het begin dezes jaars kwam de Neder lander C. uit DuitsChland met zijn zoontje naar Arnhem om zich van het. knaapje te ontdoen. Dit werd 's nachts, gelijk velen ziöh nog zullen herinneren, gevonden aan den Zij pochen weg met eene levensgevaarlijke wond aan den hals. C. heeft toen zichzelf aangegeven. Een door de rechtbank gelast deskundig onderzoek heeft den verdachte ontoerekenbaar verklaard. Do rechtbank hoeft nu zijn buitenvervolgstelling gekst en zijne overbrenging naar het gesticht te Medemblik. Valechheid in geschrifte i n een h u w e 1 ij k s a c t e. Voor de arron dissementsrechtbank te Rotterdam stonden Zaterdag terecht de Oost-Indische ambte naar K. en diens cchtgenootc, beschuldigd van vailschheid in geschrifte, in dien zin, dat zij te Rotterdam een huwelijksacte zou den hebben doen opmaken, hoewel Rotter dam hun werkelijke woon- of verblijfplaats niet was, waarvan het gevolg was, dat een huwelijk werd voltrokken binnen 300 dagen, nadat de vrouw van een vorigen man ge scheiden was, hetwelk bij de wet is verbo den. Ala getuigen werden o.a. gehoord de wet houder van dén burgelijken stand te Rot terdam, jhr. Van Cittern, en den hoofd ambtenaar, mr. N. J. E. de Voogt. Het O. M. eisebte voor de viouw vrij spraak, doch oor den man twee dag*.u hechtenis. Aanhouding In den afgeloopen nacht zijn door de Amsfcerdamsche politie twee mannen aangehouden, die verdacht worden van een serie diefstallen, welke den laatstcn tijd buiten eu in Amsterdam zijn gepleegd. Een rijwiel, door een hunner in een bank van leening beleend en van een der diefstallen afkomstig, is in beslag ge nomen, zoomede een groot© partij sleutels eu loopers, 1 beitel, 1 schroevendraaier, 2 stukken wit metaal en 1 tasch, waarin eenige kleine sleuteltjes. Deze voorwerpen zijn ten huize van een hunner gevonden. De aangehoudenen, Z. en C., staan bij de politie zeer slecht aangeschreven. Het schijnt, vast te staan, dat zij debet zijn aan con diefstal met braak, welke cenigen tijd geleden te Apeldoorn plaats had. D© inbraak bij den heer Van Pampus te Amsterdam. Mr. G. T. J. de Jongh, rechter-commissaris bij de Am&terdamsche rechtbank, die de instructie leidt van de inbraak bij den juwelier Van Pampus te Amsterdam, voor welk feit M. W. de V. iu preventieve hechtenis ;s geno men, begaf zich Vrijdagnamiddag naar Rot terdam. aiwaar 'lij, daarbij vergezeld van de Rotterdamse he justitie, een huiszoeking deed bij den broeder van De V., rijwielhandelaar in de Schoouoordstraat. Enkele voorwerpen zijn in beslag genomen, doch er hadden geen arrestaties plaats. Deze huiszoeking stond in verband met heb medegedeelde omtrent de zoo geheim zinnig vervoerde sigarenkistjes van Amster dam in de richting van Rotterdam. Het mes. Op de kermis te Lent, zijn Zondagavond twee Lentenaren, S. en D., met een dolkmes ernstige verwondingen toe gebracht. De toestand van S. was van dien aard, dat hij terstond werd bediend. De vermoedelijke dader, D. W., uit Eist, werd gisteren gevankelijk naar Arnhem overge bracht. Verdronken. Do 26-jarige aan nemer F. J. de K., te E verdingen (Z.-H.) is Vrijdagavond huiswaarts koerende van zijn werk, in het naburige Zijderveld, ten gevolge van een zenuwtoeval, waaraan hij lijdende was, te water geraakt en verdron ken. Gisterennacht is een achtien jarige lichtmatroos van de te Dordrecht aan de marinewerf liggende „Piet Hein" verdron ken. Vermoedelijk is hij bij het aan boord komen gestruikeld en van do loopplank ge vallen. Zijn lijk werd gistcrenochtend tus- schen kade en schip gevonden. •«hooi- «n Kerknieuw», Te Wageningen zijn 40 studenten toege treden als lid der 1 andbouwsocieteit Ceres" al daar totaal zijn er 71 die voor de eerste maal als student der R. Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouwsohool zijn ingeschreven. Onder voorzitterschap vau den heer W. H. Vliegen heeft j.i Zondag-te Utrecht een vergadering plaats géhad van dè Veree- ninging van sociaal-democratische gemeente raadsleden. De voorzitter deelde o. a. medé, dat heb laatste congres der S. D. A. P. het bestuur der vereeniging had opgedragen een onder zoek in te stellen omtrent de vraag of het wenschelijk is dat, en zoo ja, op welke wijze het gemeentelijk program moet worden ge wijzigd. Binnenkort zal nu door een sub commissie, bestaande uit de heeren Wibaut, Keppler en Vliegen aan de soc.-dem. raads leden een uitgebreide vragenlijst worden toe gezonden, oudat de commissie, allvorens zij haar oordeel omtrent dit vraagstuk uitspreekt, de aoodige gegvens heeft, ontleend; aan de ervaring der sociaal-democratische gemeente raadsleden Vervolgens sprak de heer F. M'. Wibaut over „de uitvoering der Wonigiwet", eu deelde de heer Vliegen een en ander mede naar aanleiding van het rapport der Staats commissie voor de gemeentefinanciën. Het aftredend bestuur werd bij acclamatie en bloc herkozen. Ter voorziening in de va- ■cature-Helsdingen werd als bestuurslid ge kozen mr. Mondeis. Besloten werd dè eerst volgende vergadering weder te Utrecht te houden. Bond van R. K. kiesvereenlgiugen. Gisteren werd te Utrecht een vergadering gehouden van den Bond vaai R. K. Kiesver- eenigingeo, tot welke "bijeenkomst alleen de vertegenwoordigers van katholieke bladèn toegang hadden. In deze bladen lezen wij, dat onder lei ding van mr. D. Kooien het bekende kies recht-rapport is behandeld. De voorzitter stelde het eerste aan de orde do motie van 's Gravenhage II om overwegende dat door 't formulieren van een uitspraak inzake kiesrecht de Bond voor 't vervolg ook in de defensie-quaeatie en later stellig ook bij andere vraagstukken zich zou moeten binden, waardoor oen program van beginselen zou ontstaan, hetwelk uit een oog punt van taktiek tegenover andere rechtsche partijen en ook ten opzichte van de leden onzer partij in het wetgevend lichaam be moeilijkend zou. kunnen zijn niét over te gaan tot het nemen van één practische con clusie. De voorsteller meende dit alles, ook en vooral de niet-uit treding van Noord-Brabant voor deze motie pleit. Bovendien wijst hij op de verschillende meeningen in het rap port, waaruit valt af te leiden, dat er geen practische eenstemmigheid te bereiken zal zijn, maar al ware er hier een meerderheid voor eenig stelsel te verkrijgen, dam is een kiesvereeniging daaraan niet gebondenZelfs al heeft zij tot. die meerderheid meegewerkt. Dan kan ook de gekozen afgevaardigde ge noopt worden tegen zijn eigen kiezers te stemmen, wat op groote teleurstellingen uit loopt. Hij wees op voorbeelden als van de liberale en ook van de antirevolutionaire partijen, die door haar uitspraken in pro gramformules geestverwanten van zich heb ben afgestooten én waarschuwt tegen ver zwakking onzer partij. Na bespreking wordt- de motie verworpen met 94 tegen 11 stemmen. Sleclus Den Haag II, Beverwijk, Den Haag 1, Amsterdam IX en Rlieden stemden vóór met totaal 11 stemmen. Daarna kwam aan de orde de motie-Lei den, luidende: „De Bond van R. K. Kiesvereenigingen iu Nederland, „overwegende, dat een herziening van de Grondwet, met het oog op het kiesrecht ge>- wenscht is, zoodra de meest dringende so ciale wetten zijin tot stand gekomen; „overwegende, dat deze herziening zóóda nig zal moeten zijn dat zij, zooveel dit in de tegenwoordige omstandigheden mogelijk zal blijken, do richting uitga van het organisch kiesrecht „overwegende, dat niet alleen het kies recht voor de Tweede Kanier. doch ook de bevoegdheid en samenstelling der Eerste Ka mer noodzakelijk gelijktijdige herziening be hoeft, doch dat daaromtrent niet te vinden is in het overigens zeer te prijzen rapport der kiesreehtcom missie; „noodigt het bestuur uit andermaal een commissie te benoemen, welke, rekening hou dende met de in deze motie uitgesproken meeniug omtrent, het organisch kiesrecht, binnen zes maanden nader rapport uitbrengt omtrent de voor loo pig mogelijke regeling van het kiesrecht voor Eerste en Tweede Kamel en, zoo noodig, omtrent de wijzigingen der bevoegdheid dezer staatslichamen „gaat- over tot de orde van den dag. Over deze motie werd niet gestemd, daar zij werd behandeld tegelijk met de vraagpun ten. Vraag 1 wordt als bevestigend beant woord voorgesteld. Bij het beantwoorden der verdere vragen werd uitgemaakt, dat de bond zich verklaar de voor urgentie van kiesrechtwijziging, doch niet van meer urgentie dan de sociale wet geving. De bond is voor regeling in de Grondwet en acht kiesrecht een door de over heid toegekende bevoegdheid. De bond verklaarde zich daarna, met 52 j tegen 43 stemmen voor organisch kiesrecht (10 blanco). De vraag, of de bond in het zijn van ge zinshoofd naast andere een uitnemend ken merk ziet van geschiktheid om de kiesfunctie uit te oefenen, wordt met 89 tegen 10 stem men toestemmend beantwoord (6 blanco). De vraag, of het gezinshoofdenkiesrecht een eerste stap is naar organisch kiesrecht, wordt met 71 tegen 30 stemmen bevestigend beantwoord. Aangezien nog niet duidelijk is, of door aanneming van het organisch kiesrecht het algemeen kiesrecht is verworpen, wordt dien aangaande een .afzonderlijke verklaring uit gelekt, en werd algemeen kiesrecht verwor pen met 71 tegen 29 stemmen. Vooraf was een tusschenzin„Gelet op de tegenwoordige politieke verhoudingen", uit de vraag verwijderd, en werd uitgemaakt dat de bond ook onder die verhoudingen tegen algemeen kiesrecht- was, en wel met 93 tegen 7 stemmen. „Nos Jiingnnt llosac". rOneer presidium van jlir. J. L. Mcck van Santpoort vergaderde Zondag in het hotel ['Europe te Utrecht de Vereen, tot be vordering van rozenteelt- „Nos jungent Ro sa©". De voorzitter opende te half twee uur met eeu woord van welkom en tevens vau teleurstelling over de slechte opkomst. Van de 25 leden, die de vereen iging in Utrecht heeft, was er geen enkele opgekomen. Doordat de 2e secretaris geweigerd had de notulen te maken van de vorige vergadering, werd besloten deze alsnog op te stellen en te publiceeren in het t ijdSóhrilfc der vereeniging Rosarium". Mededeeling werd gedaan, dat do finan- cieele resultaten van de te Nijmegen gehou den rozententeonstelling niet sch.tteveud zijn geweest, er is een nadeelig saldo van twee honderd en vijftig gulden. Voorgesteld werd om het aantal bestuursleden met drie te ver meerderen; in den regel toch kunnen allen niet. ter vergadering komen en bovendien werd de wenschelijkheid uitgesproken om in alle doelen van ons land vertegenwoordigers te hebben. Bij acclamatie werden benoemd de heeren notaris N. G. Franken, te EistJacques Hackenberg, te Middelburg, en A. Hogen - vorst, te Amersfoort-. De heer H. C. Verniers van der Loeff, te' Nijmegen, werd benoemd tot 2e secreta ris, in plaats van den heer G. A,. van Ros som, te Naarden, die als zoodanig had be dankt. De heer J. Versteeg, van Arnhem, be sprak de wenschelijkheid om ook vaklieden dn het bestuur op te nemen, met welken weDSch rekening zal worden gehouden. Ge noemde heer ontving een compliment van den voorzitter over de goedé uitvoering van het bloemstuk, door de Vereeniging aan H. M. de Koningin-Moeder op Haar jaar dag aangeboden De droogmaking der Vechtplassen. rZaterdag 26 September heeft in hefc Geb. voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een bijeenkomst plaats gehad van. eenige inwoners uit verschillende gemeenten der Utrechtsche Noord-Hollandsche Vecht streek Eenstemmig was men van meening een blijvende vereeniging te stichten tot verde diging van de gemeenschappelijke belangen, eu om met nog meer kracht dan te voren propaganda te maken voor deze beide hoofd zaken afdoende regeling van de wisselende waterstanden op de Vecht en droogmaking der uitgevèende plassen. Een commissie werd benoemd om ontwerp statuten te maken, welke zoo spoedig doen lijk zullen worden vastgesteld in een alge meeue vergadering, en aan de goedkeuring van H. M. de Koningin zullen worden ont worpen, ter verkrijging van rechtspersoon lijkheid. De vereeniging verwacht in de Utrecht sche Noord-Hollandsche Vechtstreek alge- meenen bijval, evenals ten vorigen jare de onderteekening van het adres aan H. M. de Koningin voor droogmaking der Plassen ten deel viel. Levendig hoopt men, dat de Overheid aandacht schenkt aan de reeds zoo vaak geuite wcnschen der ongelukkige Vechtbe- volking. rIn een der zalen van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht had Zondag eene buitengewone vergadering plaats van den Bcaidi voor Post- en Tele graaf beambten „de Post", ter behandeling van een voorstel van het, hoofdbestuur tot royeering van de afdeeimgen Amsterdam en Rotterdam van den Bond. Dit voorstel tot royement vond zijn aan leiding hierinOp de laatst- gehouden jaar vergadering was het besluit genomen, dat „in de eerste vijf jaren in den Bond niet, gesproken of geschreven mocht worden, politiek in den Bond. (Wijziging van art. 1 der statuten). Tegen dit besluit was gehan deld door de afdeelingen Rotterdam en Am sterdam door de oprichting van het orgaan ..de Postbeambte", waarin zij hunne denk beelden politiek in de vakbeweging pro pageerden en vandaar het voorstel tot roye ment. De voorzitter, de heer W. A. H. Kerk- hoff, stelde na opening der vergadering al lereerst aan de orde de vraag of de beide afdeelingen, wien het voorstel tot royement gold, al of niet stemrecht zouden hebben op deze vergadering. Dit. werd na eene scherpe en dikwijls verwarde discussie met 147 tegen 122 stemmen in bevestigenden zin beslist. Hierna kwam het voorstel zelve aan do orde. Na eene bespreking, waaraan een paar uur gewijd werden, werd het voorstel tot royement aangenomen met 181 tegen 151 stemmen. Besloten werd nog, dat het hoofdbestuur de boeken en beseheiden van den Bond, voor zoover in het 'bezit van de beide geroyeerde afdeelngen, van deze zal opeischen. Nadat het besluit tot royement gevallen was, nam een der afgevaardigden van de afdeeling Rotterdam het woord en richtte deze een oproep tot zijne medestanders ter vergadering, om zich met hem te begeven naar het gebouw „Voorwaarts", ten einde te komen tot de stichting van eene nieuwe organisatie van Post- en Telegraafbeambten. Aan dczc-n oproep werd gehoor gegeven door de afgevaardigden van de afdeelingen Kaalte, Haarlem, Schoonhoven, Amsterdam e.i Rotterdam en eenige leden van de af deeling Utrecht; In het gebouw „Voorwaarts" werd hier na tot de oprichting van den nieuwen Bond besloten en tot voorloopig bestuur gekozen B J. van Stapelen, voorzitter; H. O. Pe tersen, secretaris, en J. C. Wirtz, penning meester, allen uit Rotterdam, waar voor loopig de zetel van den nieuwen Bond ge vestigd zal zijn. Nadat besloten was, dat krachtig in den ouden bond onder de leden voor de nieuwe organisatie zal worden gewerktJ ging men uiteen. 'Mishandeling van een poli tie - a o e n t. De rechtbank te Utrecht be handelde gisteren de zaak tegen de acht- per sonen, die te zamen in dèn avond van 30 Augustus j.J. den politie-a,gént A. H. Smit in het park Nieuweroórd zoodanig ernstig hebben mishandeld, dat aanvankelijk gedacht werd aan eene poging tot moord door ver drinking. De eerste beklaagde is zekere S., die in zijne dronkenschap, toen de agent hem wilde arrestee reu, dezen met dè beide handen om den' hals had gegrépen en naar hem had ge beten, terwijl de auidère zeven den agent eveneens mishandelden door slaan en stom pen. Eerstgenoemde werd verdedigd door mr. H. Th. Gerings, de zeven-anderen door mr. E. W. H. "Duyziiigs. Als getuigen waren o.,a. gedagvaard vier militairen, die hebben medegeholpen om dén mishandelde te ontzetten en aan wien dioor het 0. M. hulde ,werd gébracht voor hun kloek optreden;. Het O M. eischii tegen den eersten en drie andere beklaagden zes. graanden, en tegen de overigen, negen maancTen gevange nisstraf. Uitspraak 5 Ootober. Hilversum. Winkeil en woonhuis van den horlogemaker T., aan, de Gijsb. v. Am- stelstraat, zijn Zondagnacht geheel uitge brand. De bewoner, wiens vrouw en kinderen toevallig elders vertoef dén, kon zich met groote moeite redden. Oorzaak van den brand is onbekend. Alles was verzekerd. B' i' a n datichti n gZondagmid dag zijn bij den landbouwer Van Wiugeu aan den Hoogeu Laarderweg te Hilversum twee liavermijten cn een hooimijt verbrand. Het is de politie gebleken, dat de brand is aangestoken door twee jongens, die zijn aangehouden. Bussum, Een werkman van de gasfabriek werd bij het dóen vam herstellingen aan een gasleiding door het ontsnappende gas be dwelmd, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De man is niét buiten gevaar. Bussum. Een jongen, die op straat een hagelpatroon had gevondlen en daarmede speelde, werd ernstig aan dè hand' gewend', toen de patroon, die hij ongevuld meende, plotseling ontplofde. Overreden. Zondagavond half 9 liep de bleekersknecht W. van Bussum, onder dien invloedl van sterken drank ver- keerende, van Naarden naar Buslsum terug. Op den Naarderstraatweg bij de Galgen- steeg slingerde de man tusscheu 2 rijtuigen van den in volle vaart rijdenden trein der Gooische stoomtram. Beide boenen werden hem afgereden, een arm gebroken, terwijl liet hoofd ook vreeselij'k verwond werd. Een geneesheer uit Amsterdam, die iu de trami zat, verleende geneeskundige hulp, waarna de gewonde naar liet militair hospitaal te Naarden werd vervoerd. Te half 2 is de man aldaar overleden. Hij was gehuwd en vader vau 2 kindereu. Bunschoten. Onder leiding van dèn heer A. Blokhuis is alhier een zangverceni- ging (gemengd1 koor) opgericht met- aanvan kelijk 46 Iqden. pok is hiieir onder leiding van den heer J. de Graaf een mannenkoor gevormd.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2