BINNENLAND. haar bockj imewL- aantal vert©geirw>x)rdi- gem naar evenredigheid te verzekeren. De bevoegdlied©n van den landdag van Bosnië en Herzegowiua zullen de zaken van wetgeving en toezicht op het burgerlijke bestuur en de justitie omvatten. De brief eindigt met het bevel aan den minister om met bekwamen spoed de samen te stellen wetsontwerpen in te dienen, op dat de nieuwe staatsinstellingen zoo spoe dig mogelijk in werking kunnen treden. Budapest, 6 October. De Hon- gaarsche pers hoeft met groote kalmte het bericht van do wiafhaiikelijkverklaring van Bulgarije opgenomen. Zij is van oordeel, dat do 111 lijviiig van Bosnië en Ueraegowina het natuurlijke gevolg is van do gebeurte nissen, di© zich in den laat sten tijd in Tur kije bebben afgespeeld. Do onafhankelijk heid van Bulgarije zai niets aan den toe stand op den Balkan veranderen. Belgrado, 6 Oct. Het bericht van de inlijving van Bosnië en Herzegowiua heeft hier groote opgewondenheid verwekt. He den morgeu zijn er vele vergaderingen ge houden. Tegon hedenavond is er een groote nationale bijeenkomst samengeroepen. Er is hier eene vergadering gehouden, waaraan ongeveer 2-5,000 menschen deelna men. Do burgemeester en vier afgevaar digden roerden het woord. Alle redevoerin gen waren oorlogszuchtig van toon. Ween en, G Oct De geruchten betref fende eene mobilisatie van hot Oostenrijk- sch-Hougaarsche leger worden tegengespro ken. Hetzelfde is liet geval ,met de geruch ten over mobilisatie van het Runieensclie leger. Te Belgrado besloot de ministerraad de manoeuvres niet te schorsen. De onafhankelijkvarklaring van Bulgarije. Sofia, 5 Oct. Bij gelegenheid der uit roeping van het koninkrijk Bulgarije bracht eene groote menigte geestdriftvolle hulde betuigingen voor het paleis. De erfprins verscheen aan liet venster on betuigde do menigte dank in deze woordenGeholpen dooi liet Bulgaarsche volk hoeft mijn vader eene groote daad volbracht. Levo het Ko ninkrijk Bulgarije. De betooguig werd voortgezet voor het monument van den CJzaar-bovrijder. 1 Iet- leger werd met warmte toegejuicht. Eene menigte van eonige duizenden mensclien met militaire muziek aan het hoofd, bracht ov&tiën voor de gebouwen waar de diplo ma tie-agenten van de groote mogendheden wonen. Do berichten, die gewagen van eene mo bilisatie van het Bulgaarsche leger, zijn van grond ontbloot; tot dusvor is zulk een maatregel niet genomen. I)e stad was des avonds geïllumineerd; het was zeer druk op straat. De vraag om schadevergoeding aan de directie der Orientspoor wegen is met. 15,000 man 150.000 francs voor ioderen dag, dat Bulgarije den spoorweg in bezit houdt Sofia, 6 Oct Het manifest, dat gis- tren diKjr den souverein is uitgevaardigd, houdt het volgende inDoor den wil van den Cz*ar-bevrijder en van het Russische volk, geholpen door o.ize Rumeenscho vrienden, is do keten van ons juk in 1878 verbroken. Sedert waren de Bulgaren on vermoeid werkzaam aan do ontwikkeling van het land, om het waardig te maken met gelijke rechten in de formatie der be schaafde volken te treden. Niets moet Bul garije tegenhouden op dien weg. Het Bul gaarsche volk eu zijn hoofd moeten slechts ééne zelfde gedachte hebben. De ontwikke ling van het land was belemmerd door illu sion, welker prijsgeven leidde tot eene ver koeling tuascnou Bulgarije en Turkije. Wij verheugen ons in de politieke verjonging van Turkije Turkije en Bulgarije zullen, als zij vrij en onafhankelijk zijn, in zeer goede omstandigheden zijn om de vriend schapsbanden te versterken en nieuwe ban den te scheppen. In deze gedachte roep ik het onafhankelijk koninkrijk uit- in de over tuiging, dat deze daad de goedkeuring van de groote mogendheden zal verwerven. De voorzitter van do Kamer, do minis ter-president eu de regeering hebben do souverein don titel aangeboden, van eer sten koning van Bulgarije. De souverein nam dit aan. Sofia, 6 Oct. De geruchten van eeue mobilisatie van troepen zijn van grond ont bloot. De minister van binnenlandse he za ken heeft aan de prefecten eene circulaire gezonden, waarin wordt gezegd, dat ten gevolge van het incident-Geschow en van de zaak der Orientspoorwegen de uitroe ping van de onafhankelijkheid noodig werd en de vorst haar heeft geproclameerd. De algemeene indruk is, dat Turkijo *geen aanvalsdaad zal ondernemen en het voldongen feit zal erkennen. Niettemin worden uitgebreide militaire maatregelen genomen om zich te wapenen met- het oog op een eventueelcn verdedigings-oorlog te gen Turkije. Sofia, 6 Oct De vorst en zijno minis ters zijn van ochtend van Tirnovo uaar Ga- óruvo vertrokken, waar zij den nadlii door brengen. Overal was de 'bevolking in groo- ten getale saam gestroomd en zij vernam bet bericht van do proclamatie met groote geest drift. Het vcffk juichte ook het leger en de overheid toe. Sofia, 6 Oct. Do Bulgaarsöhe regee ring heeft een officieel© kennisgeving van de uitroeping van het koninkrijk Bulgarije ,tan al hare vertogen woord igerrs bij buiten landsche regeeringen gezonden. Heden voormiddag is er een Te Deuan gehouden. De militaire bevelhebber heeft vervolgeus het manifest aan de troepen vooigelezen. Parijs, 6 October. Men verzekert dat in een onderhoud, heden morgen met den minister van buitenlandsche zaken ge voerd, do Bulgaarsche agent na officieel van do onafhankelijkheidsverklaring van Bulgarije te hebben kennis gegeven, heeft verklaard dat Bulgarije geen enkole oor logzuchtige bedoeling heeft, zijn onafhan kelijkheid wenscht ie handhaven, doch be slist hoopt dat deze zal worden erkend zon der dat de vrede zal worden verstoord. Konstautinopcl, 5 Oct. In de lie dcuavond gehouden buitengewone vergade ring van den ministerraad gaf dv mdmster van buitenlandsche zaken te kennen, dat Turkije zal protesteeren tegen de uitroeping der onafhankelijkheid van Bulgarije en als eersten stap den waarnemende» commissaris van den sultan te Sofia zal terugroepen. Volgens eene mededeel ing, die van den ministerraad aan de dagbladschrijvers werd gedaan, heeft vorst Ferdinand don sultan toen telegram gezonden, waarin hij ver klaart. dat hij steeds bezield was van go- voelens van trouw jegens den sultan, maar dat de volksbeweging in Bulgarije zoo groot geworden was, dat hij d«- uitroeping van Bulgarije tot een koninkrijk moest aanne men. De ministerraad besloot aan Vorst Ferdinand ter te seinen, dat deze han deling eene schending van het verdrag in Berlijn uitmaakte. Di- Porte zal daartegen protesteeren bij de mogendheden, die het verdrag van Berlijn onderteekend hebben. De ministerr ad heeft de dagbladschrij vers aanbevolen kalm te schrijven om do bevolking niet op te winden. Kon a tan ti nope 16 October. De Yeni Gazeta bericht, (Lit in het tele gram, waarin vorst Ferdinand aan den sul tan bericht gaf van de onafhankelijkverkla- ïing, tevens de verzekering werd gegeven, dat de goede betrokkingen tussclicn Bul garije en Turkije zouden voortduren. Hij verzocht om de goedkeuring van deu sultan. De Yeni Gazeta voegt hieraan toe, dat de ministerraad tot het besluit gekomen is, dat het onmogelijk is goedkeuring te schen ken aan deze handeling, omdat zij in strijd is met de verdragen. Er zal uitdrukkelijk tegen geprotesteerd worden, en in eene nota aan de mogendheden zal gewezen worden op «ie noodzakelijkheid van maatregelen, om de verdragen te doen eerbiedigen ouder ver kiariug, dat Turkije, zoo noodig, zijne rech ten met do wapenen zal verdedigen. Konstant inopol, 6 Oct. De bla den bevatten verschillende lezingen van het telegram van vorst Ferdinand aan den sul tan Volgens de eene zegt de vorst, dat hij goede betrekkingen met de Turksche'regee ring wil onderhouden volgens do andere, dat li ij eil ziju volk bij liet afkondigen van Bulgarije'a onafhankelijkheid zich door op rechte beweeg redenen hebben laten leiden Volgens die bladen heeft de Porte onmid dellijk na haar antwoord aan prins Ferdi nand eene nota van protest gezonden aan de mogendheden, die het verdrag van Ber lijn hebben onderteekend. Nagenoeg de gehoele pers beveelt kalmte aan en drukt vertrouwen in het ministerie uit De Turquie geeft verslag van een ge sprek met den minister van buitenlandsche zaken, d»o niet pessimistisch is. Volgons hem is de oorlog niet onvermijdelijk; Tur kije verlangt den vrede; de Porte wacht op de nota., die de mogendheden naar Sofia zullen zenden. Zoolang moet de Porte een strikte reserve in acliF nemen. De minister sprak het gerucht togen, dat de Bulgaren de grens hadden overschreden. Belgrado, 6 Oct Er is een besluit ver schenen, dat do reservisten van de eerste klasse, 120,000 man tellende, onder de wa penen roept. Telegrammen udt de prowinoie melden, dat er groote geestdrift bestaat voor een oorlog tegen Oostenrijk. Londen, 6 Nov. Renter verneemt, dat de Servische zaakgelastigde een tele gram van zijne regeering heeft ontvangen, inededeelende dat de eerste lichting van de Servische reserve is opgeroepen, omdat op '14 October een aantal manschappen wier diensttijd is verstreken, het leger zul len verlaten en het met het oog op de te genwoordige crisis en de opgewondenheid in het land zelf noodzakelijk wordt 'geacht, bij voorbaat maatregelen te nemen tot. aan vul li ug van de door het vertrek der uitge- diendo soldaten gedunde lederen. Londen, 6 Oct. De zaakgelastigde van Servië verklaarde aan ©en vertegenwoordi ger van Reuter, dat Oostenrijk op cynische wijze een bom heeft geworpen in het kruit magazijn van Europa. Het is onmogelijk te voerspellen waartoe de verontwaardiging Servië kan leiden. Voor Servië geldt het hier een zaak van loven of dood. Met do uiterste vrees ziot Servië, dat Oostenrijk hoe langer hoe meer de zee nadert-. Als Oos tenrijk in Salouiki is, clan is Servië geheel ingesloten en zijn handel verlamd. Servië zal aan de mogendheden herstel van grieven vragen. Wat de mogelijkheid van een oor log betreft, hierin zal veel afban-gen van do uitwerking van de volksstom op do Ser vische regeering. Rome, 6 Oct. De Tribuna constateert de ineenstorting van liet- Berlijnsche verdrag, die is geschied zonder den vrede te bedrei gen, omdat de Europeesbhe overeenstem ming blijft bestaan. De oppositiebladen drukken de vrees uit-, dat Italië volstrekt geen compensatie in bet Balkan gebied zal be komen We©non, 6 Oct. De Zedt bericht uit Buikarest, dat daar de uitroeping der onaf hankelijkheid van Bhlgurij© met on verschil ligiheid wordt beoordeeld. Men gelooft niet aan een oorlog. Athene, 6 Oct De pars doet zeer ver ontwaardigd tegen Bulgarije eu de mogend heden, dn© de jongste gebeurtenissen hebben voorbereid en gesteund. Bemoeiingen van vreemde regeeringen. Londen, 6 Oct. Volgens een beridht uit Parijs hoeft minister Plichon in zijne besprokingen met- de ambassadeurs ernstig de bijeonroeping van eene internationale conferentie ter sprake gebracht. De meeste regeeringen moeten geneigd zijn in beginsel hierin mee te gaan. Het initiatief tot de bijeenroeping zal binnen zeer korten tijd worden ger omen dtoor een of meer der mo gendheden, die (het verdrag vtan Berlijn heb ben onderteekend. Engeland en Frankrijk hébben Turkije den raad gegeven zich gematigd te betoonen. De Russische minister van buitenlandsche zaken Iswo&iky zal Vrijdag a.s. to Londen bomen. Rome, 6 Oct. De minister van buiten landsche zak* n Tittoaii hoeft in eene rode, ge houden te Carati Briauza (provincie Milaan) bij de opening van een congres van teeken- onderwija, gezegd De arbeid berust op de weldaden van den vrede, tk zie, dat bij het hooren van die woorden uwe aandacht opleeft, omdat gij iets hoopt te vernemen over den internationalen toestand. Ik moet dus spreken. Op dit ©ogenblik heeft het publiek slechts nvolledig kennis van zaken, die weldra al gemeen bekend zullen ziju. Terwijl de toe- stamd van Turkije de aandacht eu zorg vaii Europa in beslag nam, rijpten in de Balkan politdék andere gebeurtenisseu. Ik moet op 't oog©» blik niet vdbruit loepen op de ge volgen, dio daaruit zullen voortvloeien, maar ik hoop dat de eendracht tusechen de mo gendheden niet zal verstoord 'wordenDait is de zekerste waarborg" vain den vrede in het. Oosten, dat, zooals men heeft gezegd, in de toekomst een oorlogstxxmeol zou kun nen worden. In elk geval kan Italië rustig de gebeurtenissen afwachten, want zij zullen liet niet verrassen maar het toegerust vinden en volstrekt niet vereenzaamd. De plaats, die Italië tegenwoordig onder de mogendhe den inneemt, stelt het in staat op afdoende wijze zijne eigen belangen te beschermen on ook deugdelijk bij te dragen tot. de zaak van den vrede. Eén zaak ligt ons na aam het haat dat is dat de vrede niet in gevaar wordt gebracht en dat mogelijke veranderin gen op het schiereiland' van don Balkan het evenwicht der belangen niet verstoren. Hoe zijn wij nu voor dergelijke gebeurtenissen toegerust? Ik zal dat zeggen, wanneer het oogenblik daartoe is gekomen, en misschien zullen de gebeurtenissen het voor mij zeggen voor ik heb gesproken. Toen de kwestie van de Ballkanspoorwegon plotseling werd opge worpen, lieb ik de Kamers verzocht niet. 'kalmte en vertrouwen te wachten, tot do rogeeriug van haar werk rekenschap zou af leggen. Volksvertegenwoordiging on volk hebben geen reden gehad van hun vertrou wen spijt te bobbenThans moot de regee ring hetzelfde vertrouwen in liaar werk vra- gen men, in plaats van terstond naar de wape nen te grijpen. Men zoekt naar eon vorm, die Turkije zou toelaten, zonder vernede ring, maar ook zonder oorlog zich in den tegen woord i gen toestand te schikken. Men hoopt dezen vorm spoedig te vinden. Uit Konstantinopel wordt bericht, dat de Jong-Turken zeer onaangenaam getrof fen schijnen te zijn door de onafhankelijk- verklaring .van Bulgarije, omdat zij vree- zen, dat de Oud-Turken hun de schuld zullen aanwrijven door de omwenteling de ouaühjankelijikverkJaring te hebben uitge lokt, hetgeen hunne positie en hun aanzien zou kiinn.n schaden. In vele Turksche krin gen is men geneigd te meenen, dat de ver klaring vajn Bulgarije'.3 onafhankelijkheid voor Turkije geen groot verlies is. De we- derzijdsche verhouding wordt daardoor ver duidelijkt. De eerste indruk van het be richt dier onafhankelijk verklaring op de aanhangers van den grootvizier was, dat zijne positie geschokt was, 'craudat men liem de schuld zou toeschrijven, tot de onafhan kelijk verklaring aanleiding te hebben gege ven, door het incideut-Geechow uit te lok ken. Rusland. Uit Petersburg wordt aan de Daily Mail bericht, dat. dc gezondheidstoestand van de Czarina groote bezorgdheid wekt. Het lang durig verblijf in* <k> Finsche wateren heeft niets uitgewerkt.. T)o geneesheeren dringen er op aan, dat zij den winter in het zuiden zal doorbrengen Het verlangen van de Czarina, dat de Czaar of do Czarewitch haar zullen vergezellen, is onmogelijk te vervullenaan den anderen kant is de Cza rina zoo hoogst zenuwachtig, dat het on verstandig zou zijn haar tegen te spreken Een familieraad beraadslaagt over dit moei lijke geval. Do Standart, het keizerlijke jacht, is in middels uitgerust voor eene lange reis, ver moedelijk naar Italië. Turkije. De Russische gezant Sinowjew heeft in zijne hoedanigheid van deken van het corps diplomatique te Konstantinopel aan de Porte eene gezamenlijke nota van alle ge zanten doen toekomen, die inhoudt, dat de regecringen van plan zijn om redenen, die de Porie zal waardeeren, aan de officieren, die met de reorganisatie van de gendarme rie in Macedonië belast waren, voor oube- paalden tijd verlof te verleenen. In den tegen woord igen tijd kunnen deze officieren niet nuttig gebruikt worden. Daar zij ech te- door een contract gebonden zijn, wordt er gevraagd of do Porte tegen dezen maat regel niets heeft aan te merken. Neemt de Porte het voorstel aan. dan blijft er niets anders over, dan gemeenschappelijk de schadevergoeding te regelen, die aan de met verlof gestuurde officieren moet worden toe gekend. Marokko. Uit Casablanca wordt bericht, dat ver- scheidene troepen a fd eel ingen, waarondereen groot dool van het vreemdelingenlegioen, zijn ingescheept. Er blijven ongeveer 8000 man in Casablanca achter, totdat dc .organisatie van do Marokkaansche legerkampen, die de Fransche strijdkrachten zullen vervan gen, zal zijn voltooid. Allerlei. vMet 1 October is het briefporto tus- schen Engeland en Amerika een stui ver verlaagd. Van weerskanten is het brie venvervoer er aanzienlijk door gestegen. Van Londen uit zijn er b.v. Zaterdag met de Lusitauia 95.000 brieven verzonden, te gen 46.700 een week te voren met de Lu- cania. vDe Parijsche gemeenteraad heeft zijn goedkeuring gehecht, aara de uitgave van 8$ miïïioen francs, die aan den herbouw van het verbrande telephoongebouw moet worden besteed. vDe gemeenteraad van Dublin heeft besloten een loening van f 120i.000 te slui ten voor werkverschaffing. vHet tekort in de geldmiddelen van de Zeelandsche Boerenspaarbank, waarin Alber- ti .gefraudeerd heeft, wordt steeds grooter. Het bedraagt.; volgens het laatste onderzoek, 11$ millioen kronen. vNaar uit Catania gemeld wordt, is het koud geworden in de streek van Acirea- le. Er viel overvloedig sneeuw op de Etua. Het uitzicht vau deu vulkaan, met zijn wit ten mantel bekleed, is zeer schilder ach tig. l)e Staatscourant vain Woensdag 7 Oc tober bevat o. m. de volgende kon. beslui ten verlengd mei 2 jaar de detacheeringsduur bij dc West-Indische landmacht van den len luitenant L. Schutte, van het 5e regiment infanterie benoemd tot directeur van heb post- en telegraafkantoor te M-iddélharnis W. A. v. d. Meulen, thans te Boxmeer; opgedragen de betrekking van comman dant van het Marine-instituut te Willems oord aan den kapitein ter zee W. D. H. baron van Aabcck, ter vervanging van den kapitein G. F. Tydeinan, die eervol is ont heven. toegekend de zilveren eereruedaillo der Orde van Oranje-Nassau aan J. Fris, sub- ontvanger der accijnsen te Assondelft., op zijn verzoek, met ingang van 1 October 1908, eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Amsterdam, no. 3, aan mr. F. L. G. Z. M. Vonk de Both, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten verlof verleend tot het aannemen der versier selen van ridder 2de klasse der orde van den Rooden Adelaar, hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruissen, geschonken, aan mr. U. Th. Bijleveld, procureur-generaal bij het gerechtshof te VGravenhage eervol ontheven, met ingang van 16 October a. s.van het bevel over H.r. Ms. monitor „Ma tador", do kapitein-luitenant ter zee E. de Haan, en dat bevel alsdan opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee M. H. E. Sachse; toegekend de zilveren eeremedaille der orde van Oranje-Nassau, aan J. Fris, sub-ontvanger der accijnzen te Assenidelft. Gisteren werden door H. M. de Ko ningin ten paleizo Het Leo ontvangen Graaf van Rechteren Limpurg Almelo, Harer M .-ij os teil s gezant te Bern en gravin van Rcchtoren Limpurg Almelo. De afdeelingen van de Tweede Kamer waren lieden met het begrootingsonderzoek gevorderd tot do hoofdstukken oorlog en -waterstaat. Nederland en Venezuela. Bij het departement vaai Koloniën is op 6 October van den gouverneur vain Cu rasao liet navolgende telegram ontvangen „Een lieden 5 October vau de legatie te Caracas ontvangen schrijven, dato 26 Sep tember |1 meldt, dat president Gastro zeei er nstig ziek is. De legatie vernam, dat de vice-president waarschijnlijk deze week het bestuur zal overnemen. Do tweede Nederlamdsahe nota is overhan digd aan den minister van BuitenlaradSche Zaken te Caracas op 25 September. Nader meldt men uit 's Gravenhage Blijkens een heden bij den minister van buitenlandsche zaken ingekomen telegrafisch beridht van don Duitschen gezant te Cara cas, tijdelijk belast met de waarneming der Nederlia.udscho belangen in Venezuela van 25 September jl.is op dien dag de tweede nota. der Nederlaradsch© regeeriug vau 3 Septem ber te' voren, aan de VeneESolaansdhe regee ring ter hand gesteld. (Van eene weigering de nota in ontvangst te nemen, wondt, naar men ziet, in boven staand merkwaardig lang onderweg geweest zijnd, telegram niet gerept. Naar men uit 's Gravenhage beridht, verkeert men daaromtrent, neg ,,in onzekerheid" Kamerverkiezing Oimmen. In het .hoofdkiesdistrict Ommen zijn giste ren officieel candidaat voor do Tweede Ka mer gesteld: tlx. Kuyper, anti-rev. en mr. de Meester, liberaal Kamerverkiezing Sneek. Door de oent rale vergadering der antirervol kies vereen igingen iai het district Sneek is met alligemeene stemmen di'. A. Kuyper tot eandidaiat gekozen voor de tusedhentijdsdhe Kamerverkiezing. L. Ot. Naar Het Volk mededeelt, adviseert het partijbestuur der S. D. A. P., dat de sociaal democraten aan de tusschentijdsche verkie zing voor de Tweede Kamer iu het district Sneek niet zullen deelnemen. Oud-an inister Pi er son. De Haagsohie correspondent van de Tel. meldt Zooals men weet, is de auidl-m inister van Hinanciën mr. N. G. Pieraotn, leid vtan die Tweede Kamer voor Gorinchem, ©enigen tijd geleden naar Zwitserland vertrekken om daar herstel te vinden voor zijn geschokte gezondheid. Met leedwezen zal ongetwijfeld vernomen worden, dat naar ons van betrouw bare zijde wordt verzekerd, de toestand van den iheer Pierson zeer weinig vooruitgaande is. De oud-minister is zijn eigenlijke kuur daardoor nog niet eens kunnen beginnen. Het staat dan ook vast, dat hij aan do par lementaire werkzaamheden niet meer zal deelnemen en bij de verkiezingen in 1909 zijn mandaat zal nederleggen. De Prov. Gr. Ot. verneemt, dat de heer G. Zylma, Tweede Kamer-lid, zich in 1909 niet meer verkiesbaar zal stellen. Met het stoomschip Grotius zijn den 4e i dezer uit Ned.-Indië te Genua, o. a aangekomen generaal-majoor G. C. E. van Daalcn jnet echtgenoote en 4 kinderen en dc heer Ch. Boissevaiu, hoofdredacteur van het Hbl. Van bevoegd© zijde wordt verzekerd dat van een bee ek van het pantsersohip De Ruyter aan Kaapstad niets bekend is en ook liet voornemen daartoe bij de auto riteiten niet is opgekomen. Beoordeelingslijsten van officieren. Bij Konbesluit van 2j3 Sept. j.l. (Staatsblad no. 300), is vastge steld een voorschrift betreffende de be oordeelingslijsten van de officieren bij de landmacht. liet voorschrift bevat 49 paragrafen, waarvan er 4- bevatten de algemeen© bepa lingen. De paragrafen 5 tot en met 12 be palen welke chefs in eerste i aanleg niet hoi inschrijven zijn balast en de tijdstip pen van inschrijving. Paragrafen 13 tot en met 19 handelen over den vorm en inhoud der beoordeelingslijsten, die van 20 tot 22 over de liggers der beoordeelingslijsten; pa ragraaf 23 over de mededeeling van oen be oordeeling aan den betrokken officierde paragrafen 24 tot en met 29 over het in brengen on onderzoeken van bezwarendie van 30 tot en met 39 over liet invullen van de beoordeelingslijsten van officieren van sommige staven, wapens, dienstvakken of inrichtingendie van 40 tot en met 45 over het inschrijven beoordeelingslijsten van reserve-, militie- en landweeroficieren, terwijl de 4 laatste paragrafen overgangs- bej>a 11 ti gen bevatten Het voorschrift treedt in werking op 1 November 1908, ten aanzien van het ge- heele officierskorps. Bij het voorschrift zijn gevoegd model len voor de invulling der lijsten. Deze lijs ten bevatten tien kolommen en wel1 jaar, of jaren, waarover de beoordeeling loopt; 2. gedrag, ijver, wijze van dienen; karak ter, bekwaamheden, verdere vermeldens waardige eigenschappen en bijzonderheden 3. voor bevordering tot den naast hoogeren raug bijzonder aan te bevelen; 4. aan te bevelen 5. nog niet aan te bevelen 6. niet in alle opzichten aan te bevelen; 7. onge schikt 8. toelichtingen 9. aan te bevelen voor eenige bijzondere betrekking (met name te noemen); 10. handteekening en rang vau den beoordeelaar. Installatie middenstands- commissie. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft gistermiddag in een dor lokalen vau zijn departement de bij zonder© commissie benoemd tot bet instellen van een onderzoek naar den toestand van den handeldrijfvenden en kidustriëelen mid denstand, geïnstalleerd met eene toespraak, waarin hij o. a. zeide dat de gedadhte niet geheel zai kun non worden onderdrukt, dat indien aan het verlangen van de staatscom missie voor den middenstand eerder tot de instelling eener enquête-commissie ware be sloten, de arbeid der commissie snel leien voortgang had kunnen hebben. Imtussehen daartegenover mocht de overweging gelden, dat deze jaren niet verloren mogen werden geacht, en de minister hield zich overtuigd dat de leden der commissie den weg zullen vinden, waarlangs de enorme uitzetting van productieve 'krachten, stoffelijke era geeste lijke, die wij waarnomen, ten goede kan komen aan die breed© midden groep, die niet zou verdwijnen dan tot soliade vara het volks geheel. Dr. D. Bos, voorzitter der commissie, be antwoordde de rede van den minister, erken nende dat de taak der commissie eene moei lijke, omvangrijke en beteekenisvolle is, om dat zij zioli daarbij ©enerzijds zal moeten be wegen op hei donkere gebied van dein huis arbeid, anderzijds op dat van den groothan del en industrie, daarbij lettende Zoowel op den toestand der ondernemers als op dien der oaidernemingen. Spreker schetst© voorts de taak der com missie als eene die zack beweegt op het ge bied vara het verzamelen vara feiten zoowel om een richtsnoer te kunnen geven aan vrije maatschappelijke actde, als om een grond- silag te kunnen vormen voor verstandige re- geeringszorg, di© ontwikkeling van zelfstan dige kracht bevorderen, de volkswelvaart met de volkskracht verhoogt. Dr. Bés eindigde .met- een beroep te doen op dem steun van de belanghebbenden en dè regeer ing. Staring-herdenking. Het was Maandag een eeuw geleden, dat W. C. H. Staring, de latere geoloog en landbouw-oeconoom, op den Wildenbarch (tusschen Lochem en Vorden) geboiren werd'. Zijn vader "was de dichter A. C. W. Sta ring, wiens romancen, liederen en punt dichten ook thans nog gelezen worden. D© beteekenis van den zoon ligt vooral op het gebied van de beoefening der aard rijkskunde van ons vaderland, en op bet daaraan verwante terrein van den weten- schappelijkeu landbouw. Zijn groote werk cp eerstgenoemd gebied: is de geologische kaart van Nederland op een schaal vau 1 200.000, die hij in op dracht van de Regeer ing vervaardigde. De geschiedenis der tot stand'koming van dat groote werk, dat in 1867 verscheen en nog heden de eenige totaal-aiheid op dit terrein is, wordt door dr. BDink geschetst in twee artikelen in het tijdsdhrift „Vragen van dien Dag". De toelichting bij die kaart was dioor Staring gegeven dn zijn bekend boek „De Bodem van Nederland'". Verder zijn van zijne hand tal van an dere geschriften over geologische en geo- graph iscke onderwerpen verechenen Op het gebied van den landbouw is zijn hoofdwerk het „Huisboek voor den Land man"', dat in 1862 verscheen, en mog he den door de landbouwers geregeld geraad pleegd wordt. Door zijne geschriften in ver schillende bladen eu tijdschriften had hij een belangrijk aandeel in de wederopleving van dén vadorlandscben landbouw van die dagen. Te Wageningen had Maandag in de groote zaal van „Janus'hof", toepasselijk versierd, de aangekondigde feestelijke herdenking plaats van Staring's lOOen geboortedag. De zaal was geheel bezet. Aanwezig waren de .led< van het uitvoerend comité voor zitter de heer H. J. Lovin-k verder ver schillende leden van liet eere-comité voorzitter de minister Talma en vele be langstellenden. Te ongeveer half drie werd de bijeen komt geopend door den voorzitter, den heer H. J. Lovink. Dezelfde Spr. gaf vervolgens een kort overzicht over Staring's leven en werkzaam heid en van de werkzaamheid van het uit voerend comité. (Dit uitvoerend comité 'heeft naar de lieer Lo'vink uiteen zette met den steun en de medewei king van velen in den lan de, die belang stellen in het -leven en wer ken van wijlen dr. Staring, gemeend niet beter zijn doel te kunne bereiken dan doer 1 In een feestelijke bijeenkomst te deter plaatse, waar liet hoogste landbouwonder wijs, waarvoor Staring zoo groote belang stelling heeft gekoesterd, is .gevestigd, zijn honderdsten geboortedag te herdenken;

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2