BINNENLAND. men wat wij niet reed.' hadden. De mogend heden hebben Bulgarije in het leven geroe pen, 7.ij zullen onze beste pleitbezorgers zijn; wij zijn geenszins vijandig gezind jegens Tur kije en zullen er naar streven Turkije'» vrienden te zijn." Sofia, 8 Oct. De Koning, vergezeld van de ministers, passeerde lieden den Schipka-pas. Hij bezodht het gedenfcteekon van den oorlog van 1878. De overste van hel Russische klooster hield een toespraak tot den Koning in het Russisch. De bevolking der naburige dorpen bereid de den Koning een sdliitterende ontvangst. De Koning is te Rczalük aangekomenwaar hij don nacht zal dooiforengenMorgen vroeg vertrekt hij naar Stana Sanoza. Weene u, 8 Ooi. Uit Sofia wordt be richt, dat daar de tijdingen omtrent do rus tige houding van de Jong-Turken den besten indruk hebben teweeggebracht, on e4venzoo de verklaring van Turksche zijde, dat do Porto ïuetfl na-1 ondernemen alvorens de mogendheden hunne houding hebben gepre ciseerd Met betrekking tot de verklaring der ver- heffiug van Bulgarije tot een Koninkrijk is uit Belgrado bericht ontvangendat de Servische minister van buitenTaudsohe za ken aan den diploma,tieken agent van Bul garije heeft verklaard zich to zullen oonfor- meeren naar de houding, die de andere sta ten zullen aannemen. De crisis in het Ossten. Konstantinopel, 8 Oct. Tot de mobilisatie van drie legerkorpsen was be sloten in den nacht van eergisteren, maar er is geen iradé verschenen tot bekrachti ging van di't besluit. De zesde divisie is over gebracht van Nestlitz naar Monastir en de 17c van Salouiki naar Serres Do Oosteurijksch-lFongaarsche goudarme- rie-officiereu hebben gisteren Ueskub ver laten. In eeno vergadering voor het miuisteri van oorlog werd besloten, dat de Porte alL diplomatieke middelen in liet werk moest stellen, -maar het denkbeeld van een oorlog werd absoluut bestreden. Cettinje, 7 Oct. De regeering van Montenegro heeft nota's laten uitgaan, waaruit wordt geprotesteerd tegen de schen ding van het Berlijusche verdrag en gezegd wordt, dat als de mogendheden het voldon gen feit erkennen, Montenegro zich ontsla gen zal rekenen van alle verbintenissen, in zonderheid van die, vervat in art. 29. Tweede telegram. Heden avond word ecne groote betooging gehouden, waar bij geroepen word om een oorlog tegen Oos tenrijk. Er werd een besluit genomen, dat de regeering verzoekt de twisten van het verleden te vergeten en do Sorven uit te noodigeu om samen te werken tot verdedi ging van de gemeenschappelijke belangen Het oonferentieplan. De correspondent van de Temps t© Kon stantinopel doelt, naar aanleiding van .«en gesprek da,t hij had met den grootvizier, mede, dat de conferentie, welker bijeenroep ping door de Turksche regeering geopperd is, niet ten doel zou moeten hebben heit Berlijusche verdrag te herzien, maar de rechten van Turkije, die door Bulgarijo ge schonden zijn, in overweging te nemen en to herstellenDe grootvizier geeft aan dit vreedzame middel de voorkeur boven een oorlog," die voor allen een ramp zou zijn. Hij hoopt, dat de rechten van Turkije zul len worden hersteld. Het Neue Wiener Tageblatt bevat oen gesprek met een Ocetenrijksch-Hongaar sell staatsman, ..wiens votum thans van den moest, ton gewenden invloed was." Daarmee is blijkbaar de minister van buiten Land- scht* zaken baron Aeh ren thai bedoeld, die zich aldus heeft uitgelaten ,,Wij zullen, als het' moet, ook naar ene errferentie gaan, maar 't spreekt van telf ende. ééne voorwaarde: dat namelijk aan ons recht op B» snië en Herzegowina niet getemd wordt en er goen discussie over wordt gevoerd. Wij zouden van te voren moeten weten, dat dit niet zal gebeuren. Men woont ©ene conferentie bij als men weet, dat men 't gerust kan doen, met het vooruitzicht daar t© slagen." Op de vraag, wat er zou gebeuren als de een'- of andere staat toch de erkenning van do annexatie zou achterwege houden, merk te de staatsman op: „Wij oischen die niet en hebben 't ook niet noodig. Ons recht is duidelijk ©n is volstrekt niet onderworpen aan de sanctie van een der vreemde staten. Wij hebben alleen met Turkije to maken, waaraan wij reëel niets hebben ontnomen dan den bloo ien vorm. Men zegt, dat wij mot Turkije hadden moot©» onderhandelen, maar ondar- handeïingen ©ischen tijd en do door do Ser- vidcjhe beroeringen verwekt© toestand in Bosnië dreigde met complication. Er was geen tijd voor onderhandelingen. Daarom moesten wij er aan zien te ontkomen." Eindelijk verklaarde do staatsman met groeten nadruk, dat Oostenrijk-Hongarije volstrekt niet betrokken is geweest in de Bulgaarscho actie. Marokko. In zijn nader rapport aan de regeering over het incident, met de deserteurs te Casa blanca, handhaaft generaal d'Amade zijne opvatting, dat het eerst een Franschc sol daat geslagen is door den soldaat van het Duitsdi© consulaat De met de Duitechers gevangen genomen Oosten rij ksclie deserteurs is door den consul van Ooetenrijk-IIongarije opgcëischt op uit druk kei ijken last uit Weenen. Van Duitsche zijde i« zulk een eisch nog niet gesteld. Een nieuwe Oostonrijkscho deserteur werd don 3cn October door den Oostenrijkschen con sul aan boord van een stoomboot gebracht, zonder dat daarbij bezwaar werd ondervon den. Allerlei. vWilbur Wright heeft voor oeuige da gen, toen een deel van hot publiek, het veld van Auvours bij Le Mans reeds verlaten had, met een redacteur van de Figaro eon tocht ondernomenHet was zoa donker, dat ■men de vliegmachine slechts door hot ge- ruiscli van den motor volgen kon. Bij hot licht van de maan zag men de aeroplaan rondom het eindpunt draaien. Na den tocht werd Wright door verschillende personen ge'ukgawenscht, De redacteur verklaarde, dat hg bij het snelle opstijgen een zeker beklemd gevoel ondervonden had, maar spoedig voelde hij zich gerust. Het snelle, zachte wegglijden luid op hem zulk een merkwaardigen invloed gehad, dat hij tra nen in zijn oogen kreeg. Tijdens den tocht, die 55 minuten 32 seconden duurde, werkte de stuurinrichting prachtig. vVoor eenige dagen poogden twee hoe ren te Munster in 't. voorbijgaan twee vech tende meesenkelden door vriendelijk toespre ken te scheiden. Eeai dezer ©venwel wondde ziék onmiddellijk tot de vredestichters en bracht beiden met. zijn mes zulke gevaarlijke wonden toe, dat zij ër gisteren aan gestorven zijn. De eene heer was van Driburg en was te Munster bij familie op beoook. vDe ex-kamermeid van gravin War- tens leben, Martha Spcyer, diie vervolgd werd wagens het ontvreemden vaai liet beruchte paarlen halssnoer barer meesteres, is veroor deeld tot 18 maanden gevangenisstraf en ver lies barer burgerrechten gedurende drie jaren. De Staatscourant van Vrijdag 9 Octo ber bevat o. m. de volgende Koninklijke be sluiten op verzoek eervol ontslagen Dr. F. de Boer als lioogleeraar in de wis- en natuur kunde aan Rijks-Universiteit te Groningen, zulks onder dankbetuiging; bevorderd tot officier in de Oranje-Nas- sau-orde L. C. Heaenmans, architect te 'h Hertogen bosch benoemd tot rijkslandbouwleeraar C. K. van Daalcn, thans adspiranUrijkslandbouw- leoraar benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Noworossiisk A. L. J. Dumortier en tot. consul te Rio dè Janeiro R. J. Skhoemui; benoemd tot substituut-officier van justi tie bij de rechtbank te Leeuwarden Mr. J. P. Amshoff, ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Arnhemtot substi tuut-officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam Mr. D. J. Wolf san, thans idem te Zwolle; tot idem te Zwolle Mr. B. R. Royer, thans idem te Dordrecht; tot idem te Dordrecht Mr. I. G. J. Teuten hoof di ambtenaar van het O. M. bij de kantonge rechten in het arrondissement 's Hertogen- bosch voor Osch, Jleusden, Waalwijk en Oirschot, ter standplaats 's Hertogenbo6cli tot substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Utrecht Mr. A. A. Cnopius, thans idem te Alkmaar; tot idem te Alk maar Mr. J. Hanegraatt, idem te Winscho ten; tot idem te Winschoteu Mi. J. W. A. M. baron Lamsweerde ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het arrondisse ment Middelburg ter standplaats Middel burg; tot substituut-of finer van justitie te Amsterdam Mr. J. Bruijn, ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het, ar rondissement 'sGravenhage voor 's G raven- hago en Delft, ter standplaats 's Graven- hage; tot ambtenaar van het O. M. bij de kan tongerechten in het arrondissement Arnhem ter standplaats Arnhem, mr. van Nievelt, advocaat-procureur te Amsterdam, werk zaam ten parkette van het kantongerecht al daar; tot ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het arrondissement 's Hortogenbo6clivoor 's tiertogcn'boech Osoh, Heusden, Waalwijk en Oirschot, mr. J. S. L. Aghina, advocaat-procureur te Alkmaar, werkzaam ten parkette van de kantongerechten in het arrondissement Alk maar. pMen meldt uit Apeldoorn H. M. do Koningin heeft oen© wandeling in het Kon. park roods tot den bloementuin uitgestrekt. De Koningin-Moeder wordt Maandag a.s. van het Loo op 't paleis Soestdijk terug- venvacht. Nederland en Venezuela. Men meldt uit s Gravenh'age Sedert, de jongste rogeeringéberichten is hier te lande langs officioelon weg geen be vestiging ontvangen van de geruchten, dat president Castro de tweede Nederlandsch© nota zou hebben teruggezonden aan de Duitsche legatie, door wier bemiddeling het stuk aan don minister van BuitenLaudsche zaken te Caracas overhandigd is. Derhalve woïdt dergelijke terugzending tot dusver niet waarschijnlijk geacht. Een tijdelijke waarneming van het pre sidentschap van Venezuela door den daar toe in geval van ziekte van het Staatshoofd aangewezen vice-president van het bewind wordt als gunstig beschouwd voor den ver deren loop van zaken, daar de vioe-presi- dent bekend staat als een staatsman, wiens opvattingen en optreden in vele opzichten met die van den president verschillen. De Cura^aosche Ct. van 18 Septem ber meldt Een alhier uit Pto. Cabello ontvangen schrijven, afkomstig van iemand bij de douane, meldt, dat de bezwaren, die beston den voor personen in Venezuela., om zich naar Curasao te begeven, thans niet meer bestaan. Van Curaóao wordt echter tot nu toe niemand in Venezuela toegelaten, dan met een speciale vergunning van president Castro. Amerikaansche bladen maakten er on langs melding van, dat te New-York ©one revolutie in Venezuola werd voorbereid. De zaak zou uitstekend georganiseerd zijn en alle in New-York verblijf houdende Vene- zolanen zouden zich daarbij hebben aange sloten. Uit „geloofwaardige" particuliere bron heeft de Cura^aosche Courant echter vernomen, dat de lieden het voornaamste middel om ecne revolutie te kunnen begin nen, n.l. geld, missen, en dat hetgeen men omtrent die organisatie in de bladen leest, zeer overdreven voorstellingen Jjfiyat. De Kamerverkiezing in Sn eek. Over de candidaatatelling van dr. Kuyper in het dist riot Sneek schrijft ,,De Banier", het Christ.-hist. orgaan in Fries land Voot een candidatuur, aüloen als ovatie be doeld, gevoelen wij niet veel. Voor het stel len van een dubbele candidatuur-Kuyper in twee vaste districten hebben wij bovendien een praktisch bezwaar. Wij blijven alzoo bij ons oorspronkelijk advies en gelooven zeker, daft dit voor de anltirev. partij in dit dis trict de gemakkelijkste oplossing zou zijn." En verder Wij twijfelen niet, of, bij handhaving der 'dubbele candidal uur, in de beide districten ten slotte dezelfde candidaat zal wonden ge kozen. En dan natuurlijk moet een der beide districten weer denzelfden omslag maken aan een heusehe verkiezing o. a. ver bonden en dat allee voor den tijd van en kele maanden 1 Bovendien, hoe lang verondersteld, dat liet uitstel van beslissing zóó Lang moge lijk wordt gerékt zal het dan wel duren voor de beide anti rev. afgevaardigden De Vries en Van Alphen zullen zijn vervan gen En dit - - bij den ihnidiigen toestand dér Kaïnier en de volle drukte van liet' politiek débat? Uit de beste bron kan men aan de N. R. Ct. meedeel endat de heer G Zijl- ma. lid der Tweede Kamer voor 't district Zuidhoru, noj -teen definitief besluit heeft genomen op het verzoek der centrale vrijz. kiesvereeniging in dat district, om zich ook in 1909 beschikbaar te stellen voor het. Ka- merl idm a atscha p Tiet verzoek is neg steeds bij den heer Zijlma in ernstige overweging. De verkiezingen te Amster dam. De uitslag der gisteren gehouden ver kiezingen te Amsterdam was, dat voor den gemeenteraad werden uitgebracht, in district II (candida ttrur-De San vage Nolting) 2145 stemmen (aantal kiezers 4126). Hiervan verkregen de heer en prof. mr. P. A. Diepenhorst, (anta-rev.) 922, J. van Hasselt (lib.) 422, mr. E. M. Meijers (vrijz.- dem.) 210 en J. van den Tempel (soo.-dem.) 591 stemmen, zoodat in herstemming komen de heeren Diepenhortt (anti-rev.) en Van den Tempel (soc.-dem.). In district V werden uitgebracht voor den gemeenteraad (vai.ature-dr. Schippers) 6401 stemmen (aantal kiezers 12182). Hiervan verkregen de heeren J. G. van Kuijkhof (soc.-dem.) 1838, A. E. Mendel 1 (vrijz.-dem.) 575, W. de Vlugt (anti-rev.) 1819, B. C. E. Zwart (lib.) 2169 stemmen, zoodat een herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Van Kuijkhof (soc.-dem.) en Zwart (lib.). Voor de Provinciale Staten in district V (vacature dr. Schippers) werden uitgebracht 6522 stemmen (aantal kiezers 12407). Hiervan verkregen de heeren prof. mr D. Joseph us Jitta (lib.) 2483, J. W. Sleef (soc.- dem.) 1731, J. W. Smit (r.-k.) 1727 en Ph. van der Vos (vrijz.-dem.) 581 stemmen, zoo- dat in .herstemming komen do heeren Jose ph us Jitta (lib.) en Sleef (soé-dem.). Schorsing vaneen raadslid. Het dagelijkscli bestuur der gemeente Delf zijl stelt den Raad voor, den heer R. Rog- genkamp als lid van den Raad te schorsen, wegens het in strijd handelen met art. 24 der gemeentewet (levering, pachten, aannemen ten behoeve der gemeente). De luitenant ter zee der 2e klasse W. A. Maas is 7 dezer geplaatst in de rol van Hr. Ms. instructieschip van G'alen. Do volgende alpliabetische aanbeve lingslijst is opgemaakt voor rechter te Dor drecht nirs. P. C. J. A. Boelee, W. Lun sing Tonckens en J. Wiarda, substituut- griffier, resp. bij de rechtbanken te Leeu warden, Rotterdam en Amsterdam. Een gouden jubileum. De heer L. C. Hezenmans te 's Hertogen bosch herdacht gister den dag waarop hiji 50 jaar geleden den heer L. Veneman opvolgde als architect bij de restauratie van de Sint- Janskerk aldaar. Den 15en October 1841 te 's Hertogenbosch geboren, bezocht de heer Hezen mans aldaar de Koninklijke School voor nuttige en beeldende kunsten, welke inrichting toen den welbekenden beeldhou wer J. A. van der Ven tot directeur had, en vooral aan diens uitstekende leiding, ge paard aan de energie van den heer Hezen- mans, is het te danken, dat deze op zoo jeugdigen leeftijd bekwaam was voor een zóó omvangrijk en studie vereisahend werk als de restauratie van de Bossche Kathe draal. Toen de heer Heeenmans dien arbeid aan vaardde, waren slechts de top en de beelden van '-t Noorderportaal (zijde Hinthamer straat) voltooid. Onder zijn beheer volgde het schip der kerk, met zijn schraagbogen, die het onder- en bovengedeelte daarvan verbindende contreforts, die zich al rijker en rijker ontwikkelen, de groot© en schit terende vensters, de balustraden, ein dit al les Voorzien van een overvloed van beeld- en Bier werk. Later kwam de herstelling van het Zuiderportaal (zijde Paradeplaats), een groot en omvangrijk werk; nog later de koepel aan de beurt en thans wordt met kracht gewerkt aan het gedeelte der kerk, dat zich boven de Sacramentskapel bevindt. Behalve aan de Sint-Janskerk, arbeidde de heer Heeenmans ook aan de restauratie van het stadhuis te Gouda, van de kerk te Oirschot, van den toren van het stadhuis te Middelburg, van het kasteel Maurick te Vught, terwijl de herstelling van den nog overgebleven gevel van de oude Sint-Anto- niuskapel op het Hinthamereind te 's Her togenbosch, verleden jaar hem opgedragen, mede goede vorderingen maakt. Hij werd vele malen benoemd om in an dere plaatsen uitgevoerde herstellingen van monumentale gebouwen te inspecteeren. Ook wisten H. M. de Koningin en Z. H. de Paus hem blijken te geven van waardee ring, door den heer Hezennians onderschei dingen too te kennen (ridderorde van Oran- je-Nassau en het kruis pro Eooelesia et Pon- tifioe), daarbij tellen tal van geleerdo ge nootschappen den jubilaris onder hun loden. Nadat gisterenmorgen in de rijksbevlagde en inwendig fraai versierde kathedraal het 25-jarig jubiié des heeren Heeenmans ker- keli^ic was gevierd, kwamen de oommissie voor de restauratic van do Sint Janskerk bij monde van haar voorzitter, jhr. mr. P. van Meeuwen, mgr. Brouwers, namens den bisschop, het kerkbestuur, de heeren Van Valkenburg eu Van Nunen, namens opzich ters en werklieden bij de restauratie, bene vens tal van deputatiën van vereenigingen den jubilaris in de mooi versierde directie- lood complimenteeren. De Koningin toonde belangstelling door den jubilaris tot offi cier in de orde van Oranje-Nassau en de Paus door hem tot ridder in de orde van Gregorius den Groote te bevorderen, ter wijl uit tal van plaatsen hem gelukwen- schen werden gezonden. Dameshoeden in den schouw burg. Van heden af is ook u den Hol- landsshen Schouwburg te Amsterdam het afzetten van dameshoeden in stalles, parket en parterre verplicht gestold. Het ontslag te Amsterdam. Een lid van de vereeniging A. P. van amb tenaren bij de technische diensten der ge meente Amsterdam, de heer F. O. de Woerd, komt in een ingezonden stuk in het Handelsblad op tegen het door den voor zitter dier vereeniging aan do Pers verstrek te verslag van de Dinsdagavond gehouden vergadering. De schrijver bestrijdt de voorstelling, dat algemeen werd besloten voorloopig 1 pOt. van de traktementen te storten in do weer- standskas, hetgeen naar schatting een som van f 700 a f 800 'smaands zal opbrengen. De lezing die de hoer De Woerd geeft is deze ,,Op het laatst der vergadering werd door een der bestuursleden de wenschelijkheid betoogd tot storting van 1 pCt. van het ontvangen salaris in de weerstandskas, wat volgens den voorzitter, indien dit door allen word gedaan, zou opleveren een bedrag van 700. a f 800 per maand. Aangenomen of besloten werd er dienaangaande evenwel niets, zoodat van een algemeen besluit .ge nomen in de vereeniging A. P. dus in het geheef geen sprake is." Verder blijkt uit het ingezonden stuk, dat er in de bedoelde vergadering een zeer ster ke minderheid was. In een gisteravond gehouden besloten ver gadering van den Amsterdamschen Bestuur- aersbond werd de ontslag-quaestie der drie gemeente-ambten aren besproken en een mo tie aangenomen, waarin werd uitgesproken dat de zaak dér ontslagen ambtenaren de sympathie verdient der georganiseerde ar- l>eiders en het bestuur werd opgedragen al datgene te doen Wat in het belang der quaestie kan werden geacht. Volgens het Hbl. verwachtte men in de ambtenaarswereld als gevolg van de bed ding, waarin de naar aanleiding van het ge ruchtmakende ontslag der drie gemeente ambtenaren ojpgekomen beweging wordt ge leid, een scheuring tusschen de sociaal-de mocratische en radioale elementen ©enerzijds ou de andieren. Een beginzoo heette het verder, hiervan is reeds merkbaar in dei. boezem van „Be lang en Ontwikkeling", Vereeniging van ambtenaren ter gemeente-secretarie©n aan gesloten bij den Amsterdamschen Bond van Gemeente-Ambtenarqn. Ongeveer dè helft der 130 leden van ,,B. en O." moet van plan zijn als gevolg van de socialistische richting, waarin zich de agitatie beweegt het lidmaatschap neer te leggen. Het Volk verneemt echter, dat het uittre- dingsvoornemen oen geheel andere bedoeling heeft en in verband staat met het feit, dat het bestuur dezer vereeniging altijd tegen den Ambtenaarsbond ageerde, zoodat de eventueel uittredenden zich dan ook in an deren vorm weer bij dien bond zouden willen aansluiten Het „comité van zes" deelt voorts aan dit blad mede, dat de in de dagbladen ver spreide geruchten omtrent scheuring en ou- eenigheid van allen grond ontbloot zijn. Te genover het bodanl n van een 10-tal leden staat een toevloed van nieuwe leden in alle betrokken organisaties Duitsche Greet. Door het Ge rechtshof te 's Gravenlhage is gister bij ver stek bevestigd het vonnis der Haagsche Rechtbank, waarbij Margaretha Führhop, pensionhoudster te Arnhem, bijgenaamd „Duitsche Greet", is veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens koppelarij. De moord te Beesd. De recht bank te Tiel heeft uitspraak gedaan in de zaak van H. P. R., arbeider te Beesd, be schuldigd van moord met voorbedachten iade op 24 Februari jl. gepleegd op zijne van hém gescheiden echtgenoot© Gijsje de Wildt. Voor 14 dagen werd tegen hem le venslange gevangenisstraf geëisent. Het von nis luidt twintig jaren. Beleediging van officieren. Op 3 Juli j. marcheerden de luitenants W. J. Miedema em C. Keg met hun compagnie langs den weg Hpendam, toen hun van een schuit af de woorden „hongerlijders" en „landopvreters" werden nageschreeuwd. Het bleek, dat dit geschiedde door zekeren W. van Schenk, die zich gisterochtend voor de rechtbank te Haarlem had te verant woorden, en dit poogde te doen door te zeg gen, dat hij en zijn kameraden elkaar ook wel eens zoo noemden. De eisoh luidde één week gevangenisstraf. Een ver moedel ij k dubbele moord. Te Berchem bij Oas is gisteren een man doodgestoken. Een jongen werd een oog uitgestoken; waarschijnlijk zal ook deze aan de gevolgen overlijden. Het was er ker mis! De fraude aan het Amster- d am ache postkantoor. Omtrent de gepleegde fraude aan het poetkantoor te Amsterdam (afdeeling quitanties) kan het Hbld. nog het volgende melden Wanneer men quitanties door de post laat innen, moet daarbij worden overgelegd een borderel of staat, waarop do te innen qui tanties en de bedragen worden vermeld. Wanneer alle quitanties door de post zijn afgèloopen, ontvangt de rechthebbende be richt, dat hij het geinde geld aan de afdee ling quitanties in ontvangst kan komen nemen. Op de borderel ziet hij dair. aange- teckend welke quitanties zijn voldaan en welk© niet. Van dc betaalde quitanties wordt liet bedrag aan den rechthebbende uitbe taald, dio daarvoor op het borderel toe kent. De niet-bcaalde quitanties worden daarbij teruggegeven De ambtenaar bij de posterijen, die de fraude pleegde, heeft nu, wanneer b.v. een borderel als eindcijfer f 600 aanwees, deze f 600 uitbetaald en daarna een 1 voor het bedrag geplaatst. Hij boekte dan een uit gave uit de kas van f 1600, terwijl in wer kelijkheid f 600 was uitbetaald. De f 1000 eigende de ontrouwe ambtenaar zich toe, en maakte zich aldus aan verduistering en valschheid in geschrifte schuldig. Gebleken is, dat hij de fraude heeft ge pleegd gedurende de drie werkdagen, welke aan den ingang van zijn verlof op 1 Sep tember j.l. vooraf gingen. Hij vervalschte met groote bedragen te géi ijk, want het on derzoek toonde aan, dat slechts een beperkt aantal borderels op de beschreven wijze zijn vervalscht. Het juiste bedrag is nog niet uit maken, omdat nog borderels in Den Haag zijn, maar waarschijnlijk zal het de 30 mille niet overschrijden. De dader is met de verduisterde som met vacantie gegaan en niet teruggekeerd. Men weet niets van de plaat6, waar hij verblijf houdt. De man is ongehuwd en leidde hier een zeer ongeregeld leven. Ook gaf hij vroe ger aan de postadministratie reeds reden tot ernstige ontevredenheid. De uitbetaalde borderels worden later wel weer gecontroleerd, zoodat een her nieuwde optelling dan het vervalschte eind cijfer kan hebben aan het licht gebracht. Do ontrouwe ambtenaar wist dit natuurlijk cn heeft daarom zijn malversaties over zulk een kort tijdsbestek vóór zijn vertrek laten loopen, waarbinnen geen controle plaats vond. Vermelding verdient nog het feit, dat do dader op do ontvangstpost een ontvangst van verschuldigd recht boekte, in overeen stemming met het valsche eindcijfer der bor derels. De inbraak bij den heer Van Pampus. Men herinnert zich zegt het Hbld de welgeslaagde inbraak in den goud- en zilversmidswinkel van den heer Pampus aan de Leidscbestraat te Amster dam, waar voor een kapitaal van bijna f 20,000 aan gouden en zilveren goederen ontvreemd werd. Men weet ook, hoe de politie voor onge veer vier weken een der vermoedelijke da ders op liet spoor kwam. Bij een winkelier waren toon gouden broches eta. te koop aan geboden, waaraan de diamanten ontbraken. De winkelier toonde toen de voorwerpen aan den heer Pampus, die ze positief als zijn vroeger eigendom herkende en ze terug kocht. Do verkooper had de domheid be gaan, een der voorwerpen af te leveren in een apothekersdoosje, waarop de naam Vos stond te lezen. Van de familie Vos, wonende Staring- plein 14, werd toen aanstonds één zoon ge arresteerd. Dezer dagen vervoegde zich, naar wij ver nemen, een bejaard heer bij/ een van de Amsterdamséhe transportondernemingen en stelde zich voor als den heer Van Eist, die naar Brussel wilde verhuizen. Bezwaar om, zooals .gebruikelijk is, de helft der trans portkosten vooruit te storten, had hij niet, en bij de transportonderneming bestond niet bet minste wantrouwen. Maandagochtend was de inboedel, die eveneens den indruk gaf dat men met een flink gezin te doen had, reeds geheel en al de tapissière gepakt, toen de officier van justitie mr. De Jong ten tooneele verscheen en order gaf tot ontladen. De familie die verhuisde, was nl. niet de familie Van Eist, doch de familie Vos, waarvan zich een zoon nog altijd in preventieve hechtenis bevindt. Verdachte Voorwerpen, werden echten niet gevonden, zooals wellicht kon worden ver wacht. Zelfs indien men voorwerpen naar elders heeft te verzemden, dan bestaan er üoj wel middelen om dit op minder in het oog loop end© wijze te doen geschieden. Zoo vernemen we dat de Vossen, die aan de Ja cob van ILennepkade ©enigen tijd een wé ning gehuurd hadden, waar dag en nacht de kachel brandde, o.a. zich reeds eenige m-len per automobiel naar Parijs hebben begeven. inboedel mocht weder in de tappissie- xe werden gepakt en is thans reeds te Brus sel gearriveerd. Doch wie niet te Brussel arriveerde, dat was een der zoons, naar schatting 24 a 25 jaar oud, die met een overjas over den arm en een wandelstok in de hand zich ter plaatse bevond, en door de rechercheurs, vier in aantal, werd gearresteerd en ge boeid werd weggebracht. Een andere zoon wist nog te ontsnappen. Hedèn ochtend zou het verboor aanvangen en naar wij vernemen is ook de heer Pam pus dan gedagvaard. Nog kwam ons een interessante 'bijzonder heid in verband met de inbraak ter oore. Eenige dagen vóór den diefstal kocht een heer sigaren in een winkel, eenige huizen van den heer Pampus, belangstellend in- formeerend, waarop de huizen van achter uitzicht hadden. Niet onmogelijk dat deze sigarenhandelaar alsnog met. den nu gear resteerde zal worden geconfronteerd. Bloedveigiitiging. Verleden, week Donderdag wreef de heer G. L. Rin kel, pastoor der Oud-Katholieke Gemeente te Culemborg een puistje aan zijn band open. Na ©enigen tijd kreeg hij pijn, waar na hij den geneesheer raadpleegde, die bloed vergiftiging constateerde. Na hevige pijnen is hij gisterennacht op 48-jarigen leeftijd overleden. Mijnramp te Bygelshoven. Nog 2 gewonden van de raimp bevinden zich in het hospitaal te Heerlen. Hoewél de ge nezing geatadag vordert zal het met één er van nog wel een 8 a 10 diagen duren vóór hij het- hospitaal zal (kunnen verlaten. Dè andere, die een beenbreuk had, zafl over enkéle diageri het hoepitaaH kunnen verlaten. Vermorzeld. In de olieslagerij der firma L. Vliegeuthart te Delft geraakte gisterenmorgen de 70-jarige werkman Scut tusschen een machine, omdat hij ontijdig last tot aanzetten gaf. De man werd letter lijk vermorzeld. Jeugdige roekeloosheid. Op het Hofplein te Rotterdam sprong de vijfjarige G. M„ wonende in de Tollenstraat

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2