Van 20 tot en iet 23 dézer kermis-verma kelijkheid 0p de weide van Dili-vend aal, daar toe afgestaan door den heer L. Broekcma. X)e feesttoom missie bestaat uit de heeren J H. C. 9-hröder, president; II. C. Ad. Transberg, secretaris W. H. Staring, pen ningmeester; P. Tutein Noltheniue en W. grandtsma. Jubileum der Groningsclie schouwburg. Het was Donderdag vijf en twintig jaren geileden, dat de nieuwe schouw- frurg te Groningen werd gesticht, tot welke stichting bet initiatief wand genoonen door de heeren J. J. Cramers, B. van Royen, II. J. H. Gronemam, L. M. Bbailo, B. H. D. Tel legen, Jacques Qppenlhcim, Lewe Quin- tus en J. E. SctkoÖiten, duo Each in 1876 tot den gemeenteraad wendden met verrjoek om saitneniwei-king Daartoe kwam bet in bet daarop volgende jaar, de plannen weiden toen verdler uitgewerkt, en dén Ssten Octo ber 1883 werd het nieuiwe gebouw ingewijd. Evenals thans op ibet 25-jari.g jujbdleuim ge- sdbiedldé, dat met een voorstètllang d^xxr de RJotiteidiamnner®, tiaen nog onder directie van •Willem van Zuilen, trans onder dén lieer P. D. van Ejysden. Hét gebouw was gisteren in feestgewaad gestokenVan buiten was een dieooraitiev© giasveifllidhiting aangieibradlit en bet interieur van bet gëbouiiw niet kwistige band door planten en bloemen versieid. Langs de ball oons hingen slingers van groen, waartusschen bloemen, en het tooneel was bij bet opgaan van liet gordijr geëncadreerd in een prach tige bloemen lijst. Nadat de volksliederen waren gespeeld, had er op bet tooneel een 'bestuursvergade ring plaats. waarbij de voorzitter, jhr. mr. R. Feitb, de openingsspeech Ihiéld; vervol gens de beer mr. G. M. Doornbos, secretaris, de 25-jarige geschiedenis van den schouw burg vertelde, mr. A. W. F. H. Sanger eenige financieele mededeelingen deed, en daarna aan den beer A. A. de Jong, die ge durende die 25 jaren toonecimeester is ge weest, een geschenk aangeboden. Na deze plechtigheid werd dioor het- Rot- terdamsch TooneeLgeoelsokap opgevoerd ,,De laatste Vonik", van Blumenthal en Kadelbuig, waarbij aan den heer Alex. Faassen, die bij de openingsvoorstelling in 1883 eveneens een ról vervulde, onder een hartelijke toespraak een krans werd over handigd Het slot van den avond was een apotheose, voorstellende de 9 muzen, waarna mevr. Van EysdenVink een toepasselijk gedicht voor droeg, waarin dank word gebracht aan het gemeentebestuur voor den steun en het pu bliek voor de trouwe opkomst gedurende die vijf en twintig jaar. Gisteravond werd een herhaling gegeven. Het krankzinnigenge sticht te Bergen-op-Zoom. Gisteren middag bad. de eerste steenlegging plaats voor liet in aanbouw zijnde krankzinnigen gesticht „Vrederust" op bet terrein „Klein Loo", in dé nabijheid der gemeente Bergen- op-Zoom. Het bestuur der „Vereeniging tot Chris telijke verpleging van krankzinnigen in Zee land en Westelijk Brabant", benevens tal van personen uit Zeeland en élders, waren tegenwoordig. O.a. werden opgemerkt dr. J. H. Schuurmans Stekhoven, als vertegen woordiger van bet staatstoezicht op de krankzinnigengestichten in Nederland en bet dagelijksoh bestuur der gemeente Ber gen op-Zoom. De plechtigheid werd geopend met het zan gen van Ps. 12*1, waarna ds. Dénner, voor zitter der vereeniging, bét ontstaan on de wording van de vereeniging uiteen zette Daarna sprak ds. Ligt, uit Middelburg, vioe-vooraitter der vereeniging, die alle per- so net herdacht, welke aan bet tot stand komen hadden meegewerkt. In denzedfden geest sprak ds. Littooy uit Middelburg. Nadat ds. Van der Kooy uit Bergen-op- Zoom en de burgemeester deoer gemeente nog gesproken hadden, werden in ©eu pa viljoen voor rustige krankzinnigen de eerste stenen gelegd door ds. Donner, ds. Ligt, burgemeester Huléhof en dr. Schuurmans Stekhoven, onder bet zingen van Ps. 105. De plechtigheid werd besloten met een gebed door ds. Drost. Hierna werd een wandeling gemaakt over he', uitgestrekte terrein, waarop de gebou wen reeds gedeeltelijk tot de tweede balk laag zijn gevorderd, nl. de woning voor den directeur-geneesheer, drie paviljoens en de keuken, terwijl de watertoren voor de hoog drukwaterleiding ongeveer 20 M. hoogte heeft bereikt. Men hoopt in Februari de eerste patiënten te kunnen opnemen. Tegenstrijdige weerprofe ten. Er zijn reeds wilde ganzen oip den trék waargenomen en weerprofeten willen, dat het wijst op een te wachten vroegen, strengen winter. Maar dé koekoek, die an ders einde Augustus reeds vertrekt, is de vorige week, op bet ei lid van September, nog met zijn roep gehoord. Een eeuwenoude k st. In den handel in antiquiteiten speelt het toeval een groot© rol. Zoo was het ook door een toeval dait de antiquair P. v. c. Beek, O. Molstraat 28, te 's Gravenhage, eigenaar werd van een ijzeren geldkist, waarvan met allen grond kan vastgesteld worden, dat zij dateert uit de 17e eeuw. Dit leidt men o. a. af uit het voorkomen iu het déksel van het in kleuren uitgevoerd wapen der O.-Indische Ooirapaguie. De buitenwanden der kist zijn in verschil lende vakken verdeeld, welke vermoede lijk door den Hoornschen schilder Herman Henstenbergh beschilderd zijn mot vlin ders, rupsen, bloemen en Chineezen Door verschillende omstandigheden is 't vermoeden gewettigd, dat de kist in het be zit is geweest van J. Pz. Ooen en gediend heeft tot bewaring en overbrenging van waarden van voornoemde Compagnie. De kist-, welke dus een historische waarde heeft is voor oudheidkenners een bezichti ging zeer zeker waard. Emigratie naar Canada. De minister van buitenlandsche zaken brengt tor kennis van belanghebbenden, dat blij kens aankondiging van den vertegenwoor diger van Cananda te Londen emigranten naar Canada, die tueschen 1 Januari en 15 Februari 1909 in Canada aankomen, een minimum bedrag van 50 dollars in hun be zit moeten hefbten. Zij, die na 15 Februari 1909 aankomen, moeten tot nader order minstens 25 dollars in bezit hebben. (St. Ct.) Ee n cursus voor moeders. In het gebouw der Maatschappij tot Nut van t Algemeen te Aimsterdam zal vanwege het departement Aimsterdam van deze maat schappij een cursus voor moeders worden ge houden. Leider van den cursus is de heer J. Starcke, arts. In zes a'vonden (eenmaal (per week, telkens ongeveer 1 uur) zal hot voornaamste van de zuigelingen verzorging) worden besproken. Ter toelichting zullen o. a. ouderwe'tscbe en nieuwerwetsohe zuige- lingenkleiciren wonden vertoond, en zal 'het- ge in aikkel ijker aankleeden met deze laatste aangetoond worden. Donderdag 15 dezer begint deze cursus, die kosteloos voor jonge vrouwen en moeders toegankelijk is. A1 k o b o-1 v r ij opvoeding der jeugd. De maatregel van den Volks bond, in samenwerkin-g met al de over het ga. iscbe land werkende Onderwijzersgenoot- schappen aan 't Oentraalbureau van den Volksbond te Utrecht kaarten verkrijgbaar t© stellen, waarop aan alle ouders de raad wordt verstrekt, bun kinderen geen sterken drank, Likeur, wijn of bier te geven vindt «eer veel steun. Van vele Gezondheidscommissies kwam 't bericht in, dat zij den maatregel met sym pathie begroeten. Reeds werden de Ouders-kaarton in klei nere of gTootene hoeveelheden geleverd aan de volgende gemeentebesturenAmbt-Al melo, Amersfoort, Avenhorn, Baarn, Ba- rendreoht, Breda, Russum, Delft, Diepen- beim, Dordrecht, Dreumel, Enschedé, Fra- néker, Groningen, Ha-rdinxveld, Harlingen, Heerde, Hengelo, Hilv aren boek, Horseen, Leek, Leeuwarderadeel, Leek, Limmen, Maasdam, Markelo, Mui-den, N. Lekker- land, Nieuwenborn, Nijmegen, St. Oeden- rodc, Oegst-geesfc, Oirscbot, Oosterhesselen, Ouder- Amstél, Peize, Poort ugael, Raven- stein, Reesel, Sas van Gent, Soheemda, Schoonhoven, Sliedrecht, Steen wijk, Uithui zen, Uithuizermeeden, Vlaardingen, Wemel- öinge, Winschoten, Wiscb en Zuilen. In de meeste gemeenten worden de kaarten uitge reikt bij de aangifte voor de school, in en- keb bij de aangifte van geboorte. Ook tal van schoolbesturen hebben zich de kaarten aangeschaft. In bet geheel werden tot boden circa 65.000 kaarten geleverd. De kaarten, waarvan door bet Cnetraal Bureau van den Volksbond te Utrecht op schriftelijke aanvraag aa nelken belangstel lende kosteloos een exemplaar ter kennis making wordt toegezonden, zijn verkrijg baar per 100 ex. 50 ét., per 1000 f 4; meer dan 2000 f 3,50 per 1000 exemplaren, fran co toezending. Solidariteit van jeugdige •kermisbezoekers. Een manifestatie met uitstek-enden afloop had Dinsdagmor gen plaats voor Wolff's stoomcaroussel te Zalt-Bommel. De jongelui werden vorige jaren door den carousselhouder Vinckenin do gelegenheid gesteld een doorloopcnd abonnement voor de kermis te koopen. De eigenaar Wolffs deelde echter mede dat hij geen doorloopende abonnementen verstrek te en dit viel niet in den smaak der leer lingen van H. B. S. en andere inrichtin gen. De koppen bij elkaar gestoken en be sloten gedurende de geheele kermis geen voet te zetten in de tent, zoo Wolffs niet bereid was abonnementen te verstrekken. Bij de opening der kermis prachtige or gelmuziek; het gesnor der raderen getuigt van het- in werking zijn van don caroussel, doch geen jongelui er in. Daar nadert een gansche schare, van veertig a vijftig kna- [>en en meisjes jop pet en hoed bevestigd oei' wit papier, bedrukt met de woorden „leve de abonnementen", in de hand een kermistrompet, en dit gezelschap posteert zich voor de tent en begint luiddruchtig te toeteren. De talrijke schare heeft haar doel be reikt: de eigenaar Wolffs deelt mede. dat over één uurtje de abonnementsbewijzen verkrijgbaar zullen ziiu en onder luide hoe ra's ontbindt zich de troep. Ook een „gecontroleerde" n achtveiligheidsdienst. Oim zich t.e overtuigen, dat de nachtelijke bewaar der van orde en rust te Gennep "behoorlijk zijn ronde doet door de gemeente, is het vol gende controlestelsel ingevoerdEiken nacht wordt één der vToedere vaderen uit het béd geklopt, die een bewijs toekent, op welk uur de man zich bij heim heeft aangemeld. --Tegen de cholera. De berichtge ver te LTmuiden van de N. R. Ct. schrijft: Nu de cholera in Ruslaifd beersoht en nog een geregelde stoombootdienst wérdt onder houden tussohen Umuiden en de besmette havens St. Petersburg eu Kroonstad, werd ons de vraag gedaan of door de bemanning dier schepen de scholera niet kon worden overgebracht. Waar zulks zeker het geval is hebben wij ons tot den quarantaine-go- neesheer dr. F. A. Bok alhier gewend om inlichtingen, wat tegen eventueel© overbren ging wordt gedaan. Met de meeste bereid willigheid werd ons het volgen-do medege deeld Ieder schip dat uit een besmet verklaarde haven komt voert de gele, zoogenaamde quarantainevlag en krijgt eon vaste lig plaats in het Noorder toeleidingskaünal. Onmiddellijk begeeft zich de quarantaine- geneesheer aan boord en stelt, den gezag voerder, -behalve vragen naar den al gem oe nen toestand aan boord, de vragen bedoeld bij art. 7 der wet van 28 Maart 1877 (Stbl. 35). Behalve naar naam van gezagvoerder, ladingsplaats en datum van vertrek, be stemming, aantal personen aan boord, wordt o. m. ook gevraagd of er en hoeveel zieken zijn of geweest zijn, wat de verschijnselen der ziekte waren en wat tegen verspreiding is gedaanof het schip gemeenschap licoft gehad met andere havens of vaartuigen, of personen zijn achtergebleven on zoo ja, hoe veel of personen gedurende de reis zijn ge storven, hoeveel en aan welke ziekte en voorts of in de plaats van vertrek of in een der havens op de reis aangedaan pest, gele koorts of Aziatische cholera voorkwam. Zijn deze vragen nauwkeurig beantwoordt, dan wordt de equipage aan dek geroepen en het aantal met de monsterrol vergeleken. Daar na ondergaan ze allen een geneeskundig on derzoek. Zijn er passagiers aan boord, dan moeten deze zich aan een zelfde behandeling onderwerpen. De zieken worden in het hos- pitaa' of in kooi onderzocht. Verder wordt geïnformeerd of in de plaats van herkomst ook drinkwater is gebruikt en of de ballasttanks met water uit rivieren ziin gevuld. In het laatste geval wordt het tank water ontsmet met kalkmelk en het water, na voldoende gezuiverd te zijn, bij welk on derzoek men zich bedient van roodlakmoes- papier, uit de tanks gepompt en wegge gooid. K ooigoederen en vuil gedragen boven- ©n ouderkleeren, worden naar den ontamet- tingsover gebracht, verbonden aan de zie kenbarak en aldaar gezuiverd en later na gezonden. Blij het lossen der ladingen, meest uit ho'ut bestaande, moeten de arbeiders na el- ken arbeid de handen wasschen met subli maat en zooveel mogeliij'k van kleeding ver wisselen. Bij ©enig vermoeden van ongesteldheid van één dér opvarenden wordt déze ter ob servatie gezonden naar de ziekenbarak in de duinen gelegen en aldaar verder behandeld. Uit de diamant-industrie. Uit het Weekblad van den A. N. D. B. blijkt, dat de werkloosheid nog gestadig af neemt. De statistiek wees Zaterdag een cij fer van 575 werkloozen aan, tegen 662 in de daaraan voorafgaande week. Aan 372 werkloozen werd een bedrag van f 1997 uit- keering verstrekt. Werkloosheid. Van hooger hand (zeer waarschijnlijk door den minister van landbouw, nijverheid en handel) worden op hel oogenblik inlichtingen gevraagd aan de burgemeesters der voornaamste gemeenten in den lande, omtrent den omvang en aard van thans reeds heerschende werkloosheid. Gevraagd wordt: of de werkloosheid nu reeds abnormaal groote beteekenis heeft en of vermoed wordt en, zoo ja, op grond waarvan dat- zij in den komenden winter buitengewoon groote afmetingen zal aan nemen In het rondschrijven wordt aangedrongen op spoed bij de beantwoording. N. R. Ct. Werkloosheid in Groningen. De werkloosheid in de prov. Groningen be gint. grooter afmetingen aan te nemen. Tot dusverre waren vele ambachtslieden, als timmerman en metselaar, al was het slechts voor eenive dagen in de week, werk zaam bij kennis of vriend of, zooals zoo- velen deden, in Oost-Friesland, thans schijnt overal een eind aan te komen. In de voornaamste plaatsen der provincie is het dan ook vooral in het bouwbedrijf opvallend slap, zoo slap als ouden van dagen zich niet kunnen herinneren. In Duitschland, in de voornaamste plaat sen van het Oldenburgsche, in Leer, Olden burg, Hude, Ochholt, Westerstede en bo vendien in Emden, in Oldersum, in Bandit en Wilhélmushaven, BremerhavenGeeste- münde, enz. loopen de werkzaamheden voor dit jaar af en vele Nederlanders, die daar sedert het voorjaar werkzaam zijn geweest, trékken thans naar zuidelijker streken van Duitschland., naar Westfalen, Essen enz., waar nu in verschillende bedrijven de win- tercarapagne begint. Doch, 7X»oals 't zoo vaak het geval is, ook in deze streken overtreft het aanbod verre de vraag en vele arbeiders uit Stads kanaal eu omgeving, die eenige jaren ach tereenvolgens op eenzelfde fabriek in West- falen hadden gewerkt, keerden ZJaterdag terug naar hun woonplaats, omdat ze hun plaatsen door andere arbeiders zagen in genomen, terwijl toch ook in hun geboor teplaats slecht gelegenheid is werk te vin den. N. R. Ct. Bestrijding der werkeloos heid. Men meldt ons uit 'sGravenhage: In een tweede bijeenkomst van de com missie uit de burgerij tot bestrijding van de gevolgen der werkloosheid nam de burge meester, als eerevoorzitter zitting, met eene rede, waarin hij o. m. mededeelde, dat het gemeentebestuur en ook particulieren hoop ten in den a.s. winter met belangrijke wer ken een begin te kunnen maken, zoo niet den bouw van het abattoir en de zandop- hooging van de. Laakhaven. Aan de samenstelling der commissies van patroons en werklieden, hij welke het zwaar tepunt van den arbeid der commissie zal liggen, wordt voortgearbeid. Naar aanleiding van een verzoek van den Bestuurdersbond werd besloten eventueel© uitkccringen in geld of in natura aan werk- looze leden van vakorganisaties door bemid deling dier organisaties zullen geschieden en voorts dat, zoo mogelijk, bij natuurlijke (niet bij kunstmatige) werkverschaffing de in deze stad geldende loonen zullen worden uitbetaald. Een en ander zal bij reglement worden geregeld. Boter ouder rabbinaal toezioht. In 1888 had de firma Van Saxen Co. to Amsterdam ©en boterbal opgericht, die onder toezicht kwam te staan van de Ned. Israël, gemeente, zoodat alle Joodsche boterhandelaren daar hun boter moesten laten afstempelen. In 1900 ging de Ncd. Israël gemeente de boterbal in eig«n behoor nomen, zich beroepende op do om standigheid, dat de firma Van Saxen <fc Co. vlocecK zou vervoerd hebben in de wagens voor boter bestemdwat tegen den ritus is. De firma vorderde ontbinding van do over eenkomst, met schadeloosstelling, op te ma ken bij den Staat. De rechtbank verklaar de ©isclicres niet ontvankelijk. Het gerechts hof bevestigde dit vonnis op grond, dat ge bleken zou zijn, dat de opper rabbijn belang zou hebben bij die overeenkomst, waardoor dezo geen rechtsgeldigheid had. De Hoogo Raad vernietigde dit arrest, met terugver wijzing der zaak naar het gerechtshof. Dit stolde hierna een verhoor op vraagpunten in. Voor den opperrabbijn dr. J. IT. thin ner, vertegenwoordigende de Ned. Israël, gemeente trad op mr. B. J. Polenaar; voor de firma Van Saxen en Co. mr. C. A. J. Hartefeld. De civiele kamer van het Amsterdamscho gerechtshof, lieden in deze zaak uitspraak doende, meende dat niet bewezen was, dat er in 1888 een overeenkomst gesloten zou zijn niet aan weerszijden bindende verplich tingen en ontzegde den eisch, appelant ver- oordeelend tot betaling van der proces kosten, zij V f600. Naar vernomen wordt is de firma Van Saxen voornemens tegen dit arrest appèl aan te teekenen. Verduistering van boeken. De firma Sohalekamp, Van de Grampel en Bakker te Amsterdam, vermiste van het jaar 1906 af meer en meer uit haar voor raad schéol- en studiéboeken en weten schappelijke werken, speciaal op het gebied van genees- en verloskunde, gynaecologie, natuur- en plantkunde. De procuratiehou der vond liet een bedenkelijk verschijnsel en ging er meermalen over te rade mét den oudsten kantoorbediende, iemand diie reeds 13 jaar bij de firma in betrekking was en 'laatstelijk ©en salaris van f 85 'sinaands genoot. Het 'besluit vam de firma om haar boeken te merken, maar de kantoorbediende hoorde eerst later dat Bos' Atlas gemerkt werd en van andere merken wist hij niet, leidde tot de ontdekking. Donderdag stond voor de Amsterdamsch© rechtbank de kantoorbediende terecht, een 23-jarig man, vader van drie kinderen. H}j, bekende volmondig. Geldverlegenheid, voor namelijk om zijn op afbetaling gekochte meubelen te kunnen betalen, had hem tot net misdrijf geleid. Totaal had hij er f 4Ö0 van genoten en wel door tegen 40 pet. van den winkelprijs de boeken te verkoopen aan iemand die 13 jaar geleden bij de firma werkzaam was geweest en laatstelijk 7 jadr geleden nog eens als noodhulpeen boek- handelaartje, die, volgens "beklaagde, hem had aangemoedigd, hem aan wat boeken te helpen De ambtenaar van het O. M. mr. Peete boom eischte tegen beklaagde li jaar gevan genisstraf, tegen den heler eveneens li jaar. Een ontrouwe brieve ngaar- d e r. Naar het huis van bewaring is op latet van den officier van justitie overgebracht de brieveugaarder H. A. M. G. uit Gendt (Bfe- tuwè), die zich aan verduistering ©n valsch- heid in geschrifte heeft schuldig gemaakt. De aangehoudene moet sedert. l9o€ fraude hebben gepleegd en in het geheel f 2200 hébben verduisterd. Met f 4 2 00 verdweflëu. Don derdagmorgen werd de 16-jarige .kantoorbe diende J. de V., in dienst van de conserveh- fabriek „Lucullus", aan de Da Cost-akade te Amsterdam uitgezonden ter incasseering b-j de Amsterdamscho Bank van een che que ad f 4200, welk bedrag hij daarna moest gaan storten bij de Nederlandsche Bank. Wol bleef de bediende erg lang uit, maar aangezien hij gewoonlijk nooit vlug was, werd absoluut geen argwaan gekoesterd, tót dat een der firmanten, van de beurs terug komende, vernam, dat De V. nog niet was teruggekeerd. Toen belde hij de Amsterdam scho Bank op, waar men hem mededeelde, dat De V. de cheque had geïnd, die hem betaald was in vier bankbiljetten van f 1000 «eder en f 200 in zilver. Toen daarop de Nederlandsche Bank werd gevraagd of het bedrag aldaar reeds was ge-stort, werd ontkenneud geantwoord. De politie werd met het geval in kennis gesteld. Zij kreeg alras een aanwijzing, door dat gisterenmiddag reeds een zekere K.., wonende in de Foefiestraat, liedjeszanger van beroep, op het politiebureau J. D. Meijer- plcin aangifte kwam doen, dat J. de V. bij hem een pak had gedeponeerd, inhoudende ©en pantalon, een paar schoenen eu een jasje, zeggende dit 's avonds te zullen komen terughalen. K. kreeg een ingeving en meen de dat dit zaakje niet pluis was. Hij voelde de zakken eens na en vond daarin een twee tal bankbiljetten van f 1000, waarop hij zich naar het politiebureau spoedde. Een door de recherche ingesteld onder zoek bracht weldra aan het licht, dat de schoenen bij een firma op bet Rapenburg waren gekocht, terwijl de herkomst der klee- ren niet zoo spoedig kon worden vastgesteld. Wel verneemt men, dat een aan het signa lement van den vermiste beantwoordend jongmenseh, gisterenavond te Amsterdam een biljet van f 1000 ter wisseling aanbood. Uit alles blijkt, dat J. de V. met voor bedachten rade te werk is gegaan, maar ook bestaat het vermoedendat, gezien zijn jeug digen leeftijd, de jongen door anderen tot het doen van dezen diefstal is aangezet. 'Eén «ader 'bericht meldt: 'De 16- jarig© jongen, diie ach te Amsterdam schul dig maaikjto aan verduistering ten madieolé van de firma Hupeoli en AJbas te Amster dam, van f 4200, is gisteren' te Haarlem ge vat. Bij den lieer Ten Booan, eigenaar van een horiogemagat&ijn, koéhit hij, een briefjo van f 1000 in betaling gevende, een horloge van f 75. De jongen zag er zoo vreeand uit, zijn sdhoenen waren doorgeloopen, zijn sport hemd en pet waren versleten, dat de heer Tem B. en diens bediende achterdocht kre gen en daarom de politie waarschuwden. En twee rocherdheurs hadden hem daarna Spoe dig te pakken. Hij is in het. politiebureau opgesloten. Mishandeling door ©en po litieagent. De 16-jarige J. de B., die Zondag jl. in de Spaonida mmeratraat te Am- Sterdam door den politieagent De N. zooda nig met zijn gumirristék wend geslagen, dat overbrenging naar het Binnengasthuis nood zakelijk was, is door middel van Röntgen stralen onderzocht. De jongen blijkt een dubbele beenbreuk te hebben. Zijn toestand is gunstig. Door het onderzoek is evenwel nog niet. uitgemaakt of de breuk door een vall, dan wel door een stekélag is veroor zaakt. Het onderzoek met Röntgenstralen zal op last van de justitie worden voortgezet. Eon zonderling. Te Rlijham (Gr.) is op een handvol sbroo, in zijn bijna onbewoonbaar huis, schier zonder ruiten, dood gevonden zekere M., die zeer bemid deld was, doch zonderling en zeer bekrom pen leefde. Hij sliep nooit op een bed, om dat hij er geen liad. Verleden winter be vroren hem de beide voeten. Bij de strenge koude sliep hij toen op wat stroo in zijn gang voor de deur. Ongeval bij de Z. E. 8. M. Gis terenmiddag omstreeks 4 uur kwam een trein van do Zuidh. Electrische Spoorwog- Maatschappij, komende van Rotterdam, met t© weinig getemperde vaart het station der H. IJ S. M. te 's Gravenhage binnenrijden, tengevolge waarvan de buffers van den trein tegen het stootblok botsten, waardoor dit een weinig werd beschadigd. De wagens van den trein leden geen schade. De passagiers kwamen vrijwel met den schrik en den schok vrij. Alleen een juf frouw bek waan, door zich "te stooten, een lichte verwonding aan het voorhoofd. Onder do tram geraakt. Gis terennacht is in het ziekenhuis te Rotter dam aan de bekomen verwondingen over leden een zevenjarige jongen, die Donder dagavond op den Goudschenrijweg door een motorwagen van de electrische tram is over reden. Kind overreden. Gisterenavond werd aan de Laadplaats bij het station te Gouda door een vrachtwagen een ongeveer 8-jarig dochtertje van den koetsier L. over reden. Zeer ernstig verwond werd de kleine opgenomen. De geroepen geneesheer kon niet anders dan den dood constatoeren Door een paard gedood. To Ter Hole (Zeeuwsch-Vlaanderen) had Don derdagnamiddag een treurig ongeval plaats. De ruim 19-jarige J. Verdunnen reed naar het land om bi eten bladeren te gaan halen, toen uit HuLt de tram naderde, waar voor het paard zich reeds meermalen zeer angstig had betoond. V. hield het dier bij den kop vast, doch het begon eensklaps zoo hevig te steigeren, dat de man viel en roerloos bleef liggen. Men schoot terstond toe, doch hij was dood, waarschijnlijk getroffen door een hevigen trap op do borst; hij bloedde vree- selijk uit neus, mond en ooren. Het lijk werd in den bagagewagen gedragen en medegevoerd naar het volgende station Hoef- kensdijk, waar de ongelukkige, die onge huwd was, bij zijn broer woonde. Kind gestikt. Te Wolvega is een éénjarig kind in een stuk wortel gestikt. F abrieksougel uk. Toén Doar- derdlaglmorgen ongeveer half elf de 34-jairige loodgieter Willem Olthoff in dienst bij den heer J. J. Oltmans, O. Rot eringes t.raat te Groningen, in de stoomworstfabriek van de firma wed. Geraon aan het Boterdiep bezig was met het herstellen van een gasbuis, die langs de zoldering ligt, had hij dé onvoor zichtigheid zijn 'adder te dicht bij het uit- stekendé gedéelte van de as der machine- riën te plaatsen. De uitstékende pumt der as woelde nu, zonder dat hij het bemerkte in zijn kiel oan, met het gevolg dat dit klee- dingistuk bleef haken en de ongelukkige mee in de ronde slingerde. De aanwezige werk lieden van den heer Gerzon haddën dé te genwoordigheid van geest de machine onmid- clelijk stop te zetten en de kleeren van den meegesleurde af te snijdén. Bij onderzoek bleek dat Olthoff het rechterbeen op t/weo plaatsen en de pols had gebroken, terwijl hij voorts een ernstige hoofdwonde had gekre gen. In een treurigen toestand werd hij naar het Academisch ziekenhuis overgebracht. De patiënt is niet zonder gevaar. O n t p 1 o f i n g. Men meldt uit Schie dam Door het werpen van een brandende luci fer in een leeg spiritusvat zijn de zich in dit vat bevindende gassen ontploft en is de bé- dem onder een geweldigen knal uiteengesla- en. Een der stukken daarvan trof met ge weldige kracht oen der jongens die in de nabijheid hun béterhaan aan het opeten wa ren. Zwaar aan het hoofd gewond werd de jongen por brancard naar te* ziekenhuis vervoerd, bij aankomst alwaar de dood bleek te zijn ingetreden. Een andere jongen be kwam lichte verwondingen. School- en Kerknieuws. Vervroeging van den leer tijd. Aan den Min., van Binnenlandsche Zaken is door het Hoofdbestuur der Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen een adres verzon den, waarin het Z.Exe. verzoekt, het initiatief te nemen tot een zoodanige wijziging van de Wet op het lager onderwijs, dat lo. de jaren voor het voleindigde zevende jaar niet voor do vervulling van een, op een bepaalden duur vaHt- gesteldenleerplicht worden meegerekenden 2o. aan Gedoputeerde Staten der provinciën, welke hun goedkeuring moeten verleenen voor den leeftijd, waarop door de gemeentebesturen do leerlingen worden toegelaten op openbare scho len, ook worde opgedragen de goedkeuring daar van ten aanzien van de bijzondere scholen, met dien verstande,, dat bedoelde leeftijd van toe lating voor beide soorten van soholen in dezelfdo gemeente gelijk gesteld worde. Uit een door het H. B. ingesteld, onderzoek is gebleken, dat in den regel de leeftijd van toelating tot de openbare school hooger is dan die- tot de bijzon dere school in dezelfde gemeente en dat op do meeste bijzondere scholenwaar de leeftijd van. toelating heneden de vijf jaren is gesteld, geen. voorbereidend onderwijs wordt verstrekt. In dezo bijzondere scholen worden dc jongere kinderen in dezelfde klasse geplaatst als do oudere leer lingen, dio den leeftijd hebben, waarop eerst met het eigenlijke lager onderwijs ©en begin kan worden gemaakt en daardoor dc kans op goede vruchten voor dit onderwijs Toor diie oudere kin deren doen verminderen. Maatregelen dienen er dus gonomen te worden, ten einde te voorko men, dat kinderen beneden den 5-jarigen leeftijd toegelaten worden op scholen, waar geen voor beradend onderwijs wordt gegeven. De reden, welke de oudere er toe leidt, om hun kinderen zoo vroeg mogelyk de lagere séhool te doen be zoeken is veelal deze, dat hun kinderen zoo jong mogelijk zullen hebbon voklaan aan de oischen, door do leerplichtwet gesteldopdat zij, zoo spoedig mogelijk, door hun arbeid in de behooften van het gezin helpen voorzien. Hot Hoofdbestuur van de vereeniging Volks onderwijs heeft aan den Min. v. B. Zaken een adres verzonden, waarin het verklaart, zich bij het bovenstaande ten krachtigste aan te sluiten. Ëon curiosum. Moet te Gemonde (N.-B.) een openbaar onderwijzer benoemd wor den, dan komen daarbij telkens zoo wat een vijf-

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3