BINNENLAND. nister van oorlog Nikolajew, die in geen tien dagen in zijn departement was geweest, den dag na den intocht in zijne woning uit rustte van de vermoeienis der reis. De an dere toongevende ministers, die in gezel schap van den vorst gedurende eene week hadden waar te nemen hoe de stemming in Europa zich ontwikkelde en daaruit conclu sion moesten trekken, beoordeelen den toe stand van het oogenblik als geruststellend. Bulgarije zelf moet er naar streven, zich aan te passen aan het concert van de Europee- sche mogendheden, al is dat voor 't oogen blik ontstemd, omdat het alleen daarvan eene gunstige oplossing kan verwachten van dr actueele vragen, die zijn belang ra- keu, namelijk de erkenning van de zelfstan digheid en de opheffing van de Oost-Rume- lische schatting zonder compensatie. In sommige organen van de pers wordt een heftige taal gevoerd tegen het confe rentieplan en tegen het denkbeeld van eene geldelijke schadevergoeding door Bulgarije aan Turkije. De Wetscherna Poschta schrijft: ,,Wij verwachten van de toekom stige Europeesche conferentie nietszij kan over onze onafhankelijkheid niet beraadsla gen. Voor ons past het beter, zonder naai de conferentie om te zien, naar het kruit te kijken, want het laat zich aanzien, dat dit tegenwoordig voor ons noodiger zal zijn dan ooit." Krasser nog laat de democratische Wremc zich uit: Bulgarije is onder het gevaar van een oorlog zelfstandig gewor den het heeft zich door een staatsgreep van Turkije losgemaakt. Het zou absurd zijn, dezen staatsgreep door eene geldelijke schadevergoeding aan Turkije te willen cor- rigeeren.' Wil Turkije, dan moet zij ons daartoe dwingen. Als het dat weuscht, dan staan wij tot zijne beschikking." Da stemming in Turkije. Sofia, 150c t ober. In een gesprek met een dagbladschrijver^ verklaarde de Turksche minister van oorlog, dat de berich ten van eene mobilisatie van de 2e en 3e legerkorpsen, alsmede in de vilajets Smyrna en Aidin en op andere punten van Turkije geheel onjuist zijn. Er zijn slechts drie bataillons naar Macedonië gezonden om leem ten aan te vullen on de rust te bewaren. De minister beweerde, dat Bulgarije hei effectief van de troepen aan de grens zeer zou hebben versterkt. Dit zou Turkije nood zaken eveneens te handeleu. Hij voegde er bij, dat volgens verkregen inlichtingen Bul garije kanonnen, levensmiddelen en bommen moet hebben gezonden naar Kaskovo en naar Kirdjoli. Al stemde hij toe, dat hierin over drijving kan zijn, dan zeide hij toch, dat men hiermee rekening moet houden, totdat het bewijs van het tegendeel is geleverd. Hetzelfde werd tot den correspondent ge zegd door den chef en den tweeden chef van den Turkschen generalen staf. Uit bevoegde Bulgaarsche bron wordt de verzekering hernieuwd, dat Bulgarije vol strekt geen versterkingen van troepen zond naar de grens en geen kanonnen, geweren en bommen daarheen heeft gezonden. Toen de correspondent het denkbeeld van een toekomstig bondgenootschap tusschen Turkijo en Bulgarije opwierp, werd dit gun stig opgevat door minister Riza Pacha en door den chef en den tweeden chef van den generalen staf. De houding van de toongevende Turksche kringen meent de correspondent van de Frankf: Ztg. te Konstantinopel aldus te kun nen preciseeren. Turkije blijft protesteeren tegen de inlijving van Bosnië, maar ziet er van af, dat dit tot een punt van het pro gramma der conferentie wordt gemaakt. Daarentegen wil het in geen geval den eisch prijs geven, dat de Oost-Rumelische kwestie moet worden geregeld, zoozvel wat de staats rechtelijke als wat de financieele zijde betreft. Turkije zal verder verlangen, dat de titel Czaar der BulgAren zal worden gewijzigd, omdat het in dezen titel eene aanmatiging op de Macedonische provinciën ziet. Aan den status quo van de zeestraten mag niet ge raakt worden. Ook wijst het elke compen satie voor anderen af, omdat Turkije de mee ning voorstaat, dat het alleen gerechtigd is tot het eischen van coropensatiën. Het officieele orgaan van de Jong-Tur ken, de Schura Ummet, verklaart zich met den meesten nadruk tegen het aan de orde stellen van de zeestraten-kwestie. Het blad zegtDe zeestraten zijn de ziel van Kon stantinopel. Ze onvoorwaardelijk open stellen voor den doortocht van oorlogsschepen, zou zijn de hoofdstad aan een bestendig gevaar blootstellen en de vermeerdering van de Turkije steeds bedreigende Zwartezeevloot bevorderen. In den oorlog met Japan was de onmogelijkheid om de toestemming tot de doorvaart van de Russische vloot te krij gen, aanleiding, dat Ruslands werkzaamheid eene stremming ondervond. Het blad meent, dat Rusland er naar streeft het terugkeeren van zulk eene stremming uit den weg te rui men Dan zou de Zwarte zee voor Rusland een centrum van sterkte en macht worden. Daarom mag Turkije de onvoorwaardelijke openstelling van de zeestraten niet toelaten en moet volharden bij den status quo. Tur kije zal niet toelaten, dat dit punt wordt opgenomen in het programma van het con gres. Beiroet, 15 October. De bevol king heeft twee Oostenrijksche stoomschepen vezboden in de haven te komen om brieven en koopwaren te lossen. Inlijving van Kreta. Athene, 15 Oct. Uit Kanea wordt bericht, dat de door do volksvertegenwoor diging van Kreta gokozon commissie voor de voorloopige uitoofening van het uitvoe rend bewind, het volgend telegram gezon den heeft aan den Koning der Hellenen Terwijl wij Uwe Majesteit eerbiedig mede- deelcu, dat de Kamer van Kreta de onaf hankelijkheid van het eiland en zijne ver- eeniging met het koninkrijk Griekenland heeit gevoteerd met het doel met dit ko ninkrijk een constitutioneelen en ondeolba- ren staat te vormen, en ook Uwe Majesteit heeft uitgenoodigd de regeering van het eiland op zich te nemen, verzoeken wij U. M. het besluit van de Kamer wel te wil len aanvaarden. Het eonferentieplan. P a r ij s, 15 Oct. Minister Pichon heeft hedennamiddag de gezanten van Rus land en Engeland ontvangen en zal later op den dag den Oostenrijkschen gezant spreken P a r ij s, 1 5 O c t. In een cnderhouJ met een medewerker van de Temps dce' de minister Pichon mede, dat de minister? Iswolsky en Grey tot overeenstemming zijn gekomen, maar dat do inhoud van het ovei- eengekomene tot nader order niet jfficieel bekend zal worden gemaakt. Engeland, Frankrijk en Ruslau stem men omtrent het programma der conference overeen met de andere mogendheden, al zijn zij door geen enkele verbintenis gobendcn. Europa moet zich vóór alles als m.viclc eenheid betoonen. Londen, 15 Oct. Het Foreign Of fice heeft heden avond een communique uit gegeven, waarin wordt gezegd: De gedach- tenwi'sseling tusschen de ministers Iswolsky en Grey heeft geleid tot volkomen vereen- stemming ten opzichte van liet standpunt, dat moet worden ingenomen tegenover den toestand in het Europeesche Oosten, ont staan tengevolge van de gebeurtenissen, die daar hebben plaats gegrepen. Te dien einde is men het eens geworden, dat eene conferen tie moet worden gehouden, maar deze moet, indien zij er in zal slagen den eerbied te herstellen voor het volkenrecht cu voldoe ning te verschaffen aan hen, die door schen ding der internationale traktateu benadeeld zijn, beperkt zijn in haren omvang en zich bepalen tot de vragen, voortvloeiende uit de jongste schending van het verdrag van Ber lijn. Het eerste der op de conferentie le be handelen onderwerpen moet zijn voorzienin gen te verschaffen voor eene compensatie voor Turkije. Op dit punt bestaat algeheele overeenstemming tusschen de mogendheden. Er zullen ook maatregelen moeten wor den getroffen tot afdoende versterking van het tegenwoordige stelsel in Turkije, dat de beste waarborg is voor de handhaving van den vrede. Ook hoopt men er in te slagen de redelijke wenschen der kleinere Balkan- staten te bevredigen, onder voorbehoud ech ter, dat zulks niet ten koste van Turkije mag geschieden, en er is goede reden voer de hoop, dat ook de Kreta-kwesfcie op bevre digende wijze zal worden opgelost, ofschoon deze zaak voorloopig is uitgesloten van het program der conferentie, als zijnde een punt, dat in de eerste plaats met Turkije moet worden besproken en door de vier be schermende mogendheden moet worden be handeld. Men hoopt, dat deze denkbeelden door hunne gematigdheid, redelijkheid en onbaat zuchtigheid zichzelf zullen aanbevelen, om te worden aanvaard door de mogendheden, die het verdrag van Berlijn hebben onder teekend en met wie eene niet-formeele ge- dachtenwisseling over deze onderwerpen zal moeten gehouden worden. Het ligt niet in de bedoeling om het Dar- danellen-vraagstuk aan het oordeel der con ferentie te onderwerpen. Dit is n.l. een zaak, die in de eerste plaats Rusland en Turkije aangaat en eerstgenoemde mogelijkheid wenscht geenszins deze vraag in een voor Turkije vijandigen geest te regelen of haar als eene compensatie te beschouwen, want Rusland neemt deel aan de conferentie als één der niet-belanghebbende mogendheden. Bij gelegenheid van deze besprekingen is ook ter sprake gekomen de gelijkheid van in zichten over de harmonische samenwerking in de voortzetting van de zaken van Midden- Azië. Londen, 15 October. Hieronder volgen de verschillende punten van het pro gramma der conferentie, welke door Frank rijk, Engeland en Rusland zijn aanvaard De erkenning van do onafhankelijkheid van Bulgarije, de bepaling van de financieele verplichtingen van dit rijk tegenover Tur kije en wellicht ook de regeling der kwestie van den in bezit genomen spoorweg, de constateering van de annexatie van Bos nië en Herzegowina door Oostenrijk, de teruggave van het sandjak Novibazar aan Turkije, de erkenning van de aansluiting van Kreta bij Griekenland, met bepaling van Griekenland'» financieele verplichtingen je gens Turkije. Het is wenschelijk een com pensatie aan Servië en Montenegro te geven door grenswijziging. Voorts is het wensche- .lijk zich te verstaan over de Donau-regle- menten, door aan de oeverstaten meer aan merkelijke rechten toe te staan. Wat aan gaat de verdragen met- en de vreemde post kantoren in Turkije, daarin zal worden voor zien door een speciale verklaring. Men zou eventueel ook de mogelijkheid kunnen over wegen van de afschaffing der in Turkije uitgeoefende vreemde postdiensten. Daar de Kretenscrkwestie onder het ressort valt van de vier protecloraatsmogendheden, zul len dezo laatste haar met Turkije onder zoeken en haar dan naar de conferentie ver wijzen. Het conferentioprogramina heeft niet ten doel de andere mogendheden voor eene op lossing te stellen, maar de grondslagen cener overeenkomst vast to stellen. Iswolsky on Grey erkennen dat de kwes tie dor zeeëngte op het oogenblik in geen enkel verband staat met liet programma der conferentie. Na lange godachtenwisselingon schijnt de stelling der Dardanellen to zijn opgehe ven door een voorstel, bepalende het recht van in- en uitgang door de zeeëngte in vre destijd voor dc Russische schepen, maar zou in geval van een oorlog tusschen Rusland en een andere mogendheid deze laatste het zelfde recht hebben als Rusland om de straat der Dardanellen to passeeren. De eenmaal vastgostelde overeenkomst zal aan Turkije worden onderworpen. Perzlê» Uit Tabri8 wordt bericht, dat na de in bezitneming van de aan den sjah trouw ge bleven wijk Dawatschi, de revolutionairen en het gopeupel de huizen van vijf rijke leden van den club der monarchalen, waar onder dat van den rentmeester der landgoe deren van den sjah, hebben vernield. De go- heele stad is nu in handen van do omwente- lingsgczinden. In het verre Oosten. Seoul, 15 Oct. Er dreigt een ernstig conflict tusschen China en Japan, ten ge volge van een gevecht tusschen Chineesche en Japansche troepen bij Kantao in Noord- Korea. Uit de weigering van het Chineesche ministerie van oorlog om aan de Japanners toe te staan hunne vervolging voort te zet ten, kan voortvloeien, dat deze de grens overgaan. Er wordt medegedeeld, dat de Chineezen de vijandelijkheden openden door te schieten op een politiepost, bezet door Japansche soldaten. Gedurende eenige uren werd er gevochten, net aantal gedooden en gewonden is nog niet bekend. Het Japansche ministerie van buitenland- sche zaken diende te Peking bezwaren in, cn als cr niet onverwijld voldoening gege ven wordt, dan zullen de Japansche troepen waarschijnlijk de grens overgaan. Allerlei. vWilbur Wright heeft verleden Zater dag te Lc Mans nog eens weer een vliegtocht gedaan. Misschien is dat de laatste daar. Wright had als passagier moegenomen den heer Paul Painlevé, een lid van de Fransche Academie van Wetenschappen. Duizenden toeschouwers waren er getuigen van hoe de vliegmachine gedurende een uur, negen mi nuten cn 43 seconden in de lucht bleef. Wil bur Wright heeft hiermede voldaan aan de bepalingen, die Lazare Weiller gesteld had voor den prijs van 20,000, waarvan de helft dadelijk en de rest over een maand zal worden betaald. In deze maand zullen drie door het Flying Syndicate" aangewezen personen door Wilbur Wright te Le Mans in de luchtscheepvaart worden opgeleid. Vol gens zijn eigen verklaring zal dit drietal daarna evengoed kunnen vliegen als hij zelf. vVan 161,381 recruten, die verleden jaar bij liet Pruisische leger in dienst ge steld zijn, konden er maar 40 of slechts 0.624 ten honderd niet lezen of schrijven. In 1887/88 bedroeg dit verhoudingsgetal nog 1.07 ten honderd. vEen ernstig automobiel-ongeluk had te Gaulshoim bij Bingcn plaats. Een auto van den „Kommerzienrat" Funke uit Essen reed in een razende snelheid door het dorp. Een der spatborden greep het vierjarig zoontje van een landbouwer en slingerde het kind op zij. Het overleed spoedig. De chauf feur bekommerde zich niet het minst om het ongeluk en reed door; te Bingen werd tegen hem proces-verbaal opgemaakt. Kameroverzicht Tweede Kamer. Bij het Donderdag voortgezet debat be toogde de heer T r o e 1 s t r a dat 's mi nisters antwoord hem in hooge mate had teleurgesteld, ja, verbijsterd en verontwaar digd. De klanken worden er niet liever op; vroeger sprak de heer Ruyper, dat de arbei der niet kan wachten, geen dag en geen nacht, en thans heeft men een anti-revolu- tionnairen minister, die met ingrijpen wil wachten totdat de arbeider krepeert van honger. Spreker betoogde, dat in 's ministers rede niets gemoedelijks, niets christelijks was er sprak integendeel uit eene cynische koel heid en harteloosheid, heidensche goddeloos heid om van te rillen. Geen woord van plichtsbesef om voorzorgen te nemen; slechts afwachten of do particuliere liefdadigheid het gat zal stoppen. Dit getuigt, naast harte loosheid, tevens van slecht regeeringsbeleid. Wil de minister wachten totdat er hier te lande toestanden van Russische» hongers nood komen, of moeten er eerst uitbarstin gen en gewelddaden komen als 18 jaren ge leden, en als in 't begin des jaars in Berlijn? Spreker stelde aan het slat zijner repliek een motie voor, om de Kamer als haar oor deel te laten uitspreken, dat, nu de Regee ring meent dat de heerschende werkloosheid ongunstiger is dan het vorige jaar, zij maat regelen behoort te-nemen ter voorziening in den nood. De motie kwam dadelijk in behandeling. De heer Visser oordeelde, dat voorzie ning in den nood voor de Regeering eene zoo goed als onmogelijke taak is. De mid delen door den interpellant aangeprezen, zouden, naar spreker's ernstige overtuiging, geen oplossing van het vraagstuk der werk loosheid brengen. Wij verkeeren in een chaos. Statistische gegevens ontbreken en geen enkel middel is daardoor aan te grij pen, dat afdoende is. Spreker, hoewel den toestand betreurende, achtte dezen niet onrustbarend. Hij wenschte dat de Regeering een degolijk onderzoek zou instellen naar-het euvel en zou willen steu nen de organisaties, welke getoond hebben dat zij werkloosheid in bepaalde kringen trachten te bestrijden. De heer Nolens verklaarde, dat het antwoord des ministers op hem een onbevre- digenden en teleurstellenden indruk heeft gemaakt. Spreker wenschte het vraagstuk der werkloosheid beschouwd te zien als een onderwerp van regeoringsbeleid. De heer T r e u b betoogde tegenover den heer Troelstra, dat, al had men een socialis tische maatschappij, er toch ook in afzien- baren tijd werkloosheid zou voorkomen. Wanneer echter, zooals thans, een abnor maal groote werkloosheid hcerscht, was Spr. het met de heoren Troelstra en Nolens eens, dat de regeering verplicht is zooveel mogelijk in te grijpen. In werkloosheid-verzekering* is b.v. een goed middel gelegenvooral wanneer men bijvoorbeeld aan do gemeente de bevoegd heid geeft om over te gaan tot heffing van eene werkloozenbelasting van de werkgevers. Spreker hoopte, dat van de regcoring eene circulaire tot de gemeenten en de provin ciën zou uitgaan, nandnngende op het doen uitvoeren van werken. Spreker bepleitte rijksstoun aan gemeen ten, die particuliorc comité's bijstaan, in dien blijkt dat die hulp nog onvoldoende is. Spreker stelde ten slotte een motie voor, waarbij de Kamer zich uitspreekt voor Re- geeringssteun aan particulieren cn gemeen ten tot leniging van den nood ten gevolge van werkloosheid, en waarbij de Kamer te vens uitspreekt dat voor de toekomst be hoefte bestaat aan maatregelen om op de hoogte te komen en "te blijven van den aard en den omvang der werkloosheeid, en dat voorzorgsmaatregelen moeten genomen wor den, onder meer door stelselmatige werkloo- zenverzekering. De heer Van Citters ging in hoofd zaak met de Regeering mede, maar wenschte toch eenig meerder initiatief van Regeorings- wege ter voorziening in den bestaanden nood. Spreker bepleitte overigens bevorde ring van de industrio en bescherming van het nationale, arbeidsveld. Hij vroeg, of de Regering Bereid is in zake werkloosheid een onderzoek in te stellen naar maatregelen tot bescherming. Heden 11 uur voortzetting. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 16 October bevat o. m. de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot adjunct-ingenieur bij den Rijks Waterstaat E. J. Kempees, te Nij megen, en W. J. H. Harmsen te Zutphen II. J. M. Wolffers te 's Hertogenbosch is onder eervol ontslag als machinist-stoker op een der directie-vaar tuigen van den Rijks Waterstaat benoemd tot machinist op een directie-vaartuig ingetrokken op verzoek de aanwijzing van F. M. van Ex ter tot candidaat-Indisch ambtenaar benoemd tot directeur van het postkantoor te Zutphen T. von Hüben, thans te Den Heldertot directeur van het post- en tele graafkantoor te Geldermalsen J. L. Pitlo Rzn. te Asten op verzoek eervol ontslagen als directeur van het post- en telegraafkantoor te Kam pen J. A. Dorrenboom. verguivniiinig verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsahe zeesdliepen, met uit zondering van oorlogsvaartuigen, onder voor waarde, dat hij de wettelijke bepalingen om trent de uitoefening der geneeskunst in Neder land stiptelijk naikome, aan Harold Carlier Cad- man toestemming verleend om tot 1 October 1909 te Hillegersberg te Wijven, wonen, aan A. C. Bedaerts van Ennmiohoven, burgemeester der gemeente Bergsdlpenhook vergunning verleend tot het aannemen van de hun door Z. M. den Koning van Portugal geschonken versierselen van, oomimaiuleur in de orde van de Heilige Maagd of der Ontvangenis van Villa Vi^osa, aan den referendaris bij het Departement van Kolo niën, J. J. Perk, en van ridder in de Koninklijke Militaire Orde van Onzen Heer Jezus Christus, aan den com mies bij dat Departoment, W. F. Gerdcs Ooster beek. H. M. de Koningin-Moeder zal Za terdag een bezoek brengen aan H. M. de Koningin en 's avonds naar Soestdijk terug keeren. pGisterenmorgen bracht professor Ivouwer uit Utrecht een bezoek op het Loo. Nederland en Venezuela. In tegenspraak met het bericht uit New- York aan de Köln. Ztg., volgens hetwelk de -broer van president Castro daarheen was gegaan, om artilleristen voor de kustverde diging te zoeken, meldt een telegram uit New-York aan de Parijsche uitgaaf van de Herald „Majoor Carmelo Castro, broer van den president van Venezuela, is hier vandaag (Dinsdag) uit La Guayra aangekomen. Hij zal een maand in de Vereenigde Staten blij ven en daarna den winter in Frankrijk door brengen. In het voorjaar zal hij het Verre Oosten afreizen. Hij zegt, dat zijn broer de Vereenigde Staten denkt te bezoeken, eenige maanden nadat zijn tijd als president om zal wezen. „Majoor Castro heeft verklaard, dat zijn reis niets met internationale aangelegenheden uitstaande heeft". Volgens een telegram uit New-York aan den Berliner Lokal-Anzeiger, heeft Castro's broeder ook gezegd, dat de geruchten over de ziekte van den President (die, zooals men weet, in een telegram van den gouverneur van Curasao waren bevestigd) valsch zijn. De President zou volmaakt gezond zijn. Hr. Ms. gezant bij het Belgische hof jhr. mr. V. D. van der Staal van Piershil, is gisterochtend naar Brussel vertrokken. De wachtzaal eerste klasse van het Staatsspoorstation te 's Gravenhage was gis terenmiddag ten half vier wreer vol van per sonen uit de hof-, diplomatieke- en notabele kringen, die daar waren gekomen om Sir Henry Howard, afgetreden Britsch gezant bij ons Hof, en de ladies Howard, zijne dochters, bij hun vertrek voor goed uit de residentie, een afscheidsgroet te brengen. Tot de velen, waarbij ook tal van dames, die de Engelsche familie tot aan den trein uitgeleide deden, behoorden van Hr. Ms. Huis grootmeoster baron Sirtema van Gro- vestinshofmaarschalk graaf v. Bylandt jhr. v d. Poll, grootofficier; baron Snouc- kart van Scliauburg, thesaurier; de eerste kamerheer, baron v. Pabst van Bingerden de kamerheer jhr. v. d. Boschvan het corps diplomatique, het Nederlandschede minister van Buitenlandschc Zaken jhr. De Marees van Swinderen en mevrouw; baron Miehiels v. Verduynen, secretaris-generaal, en jhr mr. Röell, secretaris van het Hof van Arbitragede gezantschapsattaché ba ron Miehiels van Verduynen; van het vreemde gezantschapscorpsde gezanten van Italië, Pcrzië, Rusland, Spanje, Ver eenigde Staten van Amerika, de zaakgelas tigden van Frankrijk en Roemenië, benevens het geheele personeel der Britschc legatie terwijl bij liet vertrek verder nog tegen woordig waren de vice-president van den Rsjid van State, zoomede de predikant der Anglikaansche gemeente. Do gezant en de dames Howard hadden vele handdrukken mot al deze belangstellen den te wisselen. De familie begaf zich aanvankelijk naar den huize Twickel bij Delden. De achterstandsontwer- p e n. Land en Volk verneeemt, dat de mi nister van Justitie aan de Eerste Kamer heeft verzocht, met de stemming over da achterstandsontwerpon niet te wachten op de indiening van een nader wetsontwerp tot wijziging der aanhangige ontwerpen, aange zien dit van hem niet is te verwachten. De Kamerverkiezing in Ommen. Bij de stemming voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het district Ommen (vacature J. van Alphon) werden gisteren uitgebracht 6864 ste«iinien Hiervan verkreeg dr. A. Kuyper 3941 stem men en mr. Th. H. de Meester 2923 stem men, zoodat gekozen is dr. A. Kuyper. De herstemmingen te Am sterdam. De uitslag der gisteren gehou den herstemmingen voor den gemeenteraad was, dat in district II (vacature De Sauvage Nolting) werden uitgebracht 2517 geldige stemmen (aantal kiezers 4127). Hiervan ver kregen de heeren prof. mr. P. A. Diepen horst (anti-rev.) 1374 en J. van der Tem pel (soc.-dem.) 1143 stemmen, zoodat geko zen is prof. Diepenhorst; en dat in district V (vacature dr. S.Schip pers) werden uitgebracht 7639 geldige stem men (aantal' kiezers 12182). Hiervan verkre gen de heeren J. G. v. Kuykhof (soc.-dem 2936 en B. C. E Zwart (lib) 4703 stem men, zoodat ^gekozen is de heer B. C. E. Zwart. De herstemming voor de Provinciale Sta ten in district V (vacature dr. S. Schippers) had ten gevolge, dat werd gekozen prof. mr. D. Josephus Jitta (lib.) met 4931, terwijl de heer J. W. Sleef (soc.-dem.) verkreeg 2835 stemmen. Het aantal kiezers bedraagt 12407 en uitgebracht werden 7766 geldige stem men. Uit Bergambacht. Woensdag vergaderde de Raad van Bergambacht. Uit de voorgelezen notulen bleek, dat in de vorige vergadering besloten was aan de rijksveldwachters, die ter adsistentie aldaar zijn gedetacheerd, een flinke gratificatie toe te kennen, terwijl de kasteleins schadeloos zullen worden gesteld voor de belangrijke vervroeging van het sluitingsuur. Behandeld werd een voorstel van de hee ren Yersluijs en Baardman, om jaarlijks op de gemeente-begrooting een bedrag uit te trekken voor een volksfeest. Dit voorstel werd bestreden door wethou der Oskam, omdat or geen drang bestaat om zulk een feest te verlangenmen ver langt de kermis terug. Ook heeft spr, finan cieele bezwaren. Dc verhooging van ver schillende jaarwedden, door Ged. Staten op gelegd, maken het bezwaarlijk de uitgaven nog hoogcr op te voeren. De heeren Hof land, v. d. Oever en Langerak zijn het met den wethouder eens. De voorzitter vindt in het voorstel wel iets sympathieks, doch wenscht er op te wijzen dat men, alvorens een besluit te ne men, er goed van doordrongen moet zijn dat een eens genomen besluit niet zoo licht on gedaan kan worden gemaakt, en men eerst dient te weten of met de instelling van een volksfeest de openbare rust en orde zou terugkeeren. Dank zij de hulp van de ge wapende macht, is thans de rust terugge keerd, doch nog niet in vrede. Na breede discussie over de vraag of het hier een algemeen belang geldt, wat wet houder Oskam in ontkennende» zin moet be antwoorden, wordt het voorstel-Versluys- Baardman verworpen met 6 tegen 2 stem men. Het detachement infanterie blijft te Berg ambacht tot na afloop der Schoonhovenscbe kermis en tot na de loting voor de militie (20 October). In het dorp is het thans fustig. (Hbld.) De reserve-sergeant J. Ypma, van het 10e regiment infanterie is benoemd tot vaandrig. Begrafenis Jhr. M r. C. P. J. Bosch van Drakestein. Het stoffelijke overschot van den substi tuut-griffier van het gerechtshof te 's Gra venhage, jhr. mr. C. P. J. Bosch van Dra kestein, werd gisterenochtend van uit het R.-K. Ziekenhuis naar het Staatsspoorsta tion overgebracht, ten vervoer naar Soes- terberg. De leden van het gerechtshof, par ket en griffie, zoomede de ambtenaren ter griffie, waren aan hot station tot uitgeleide tegenwoordig. De boden vfiai hot gerechtshof begeleid den den lijkstoet op den weg van het Zie kenhuis naar het station. net zachte herfstweder. Als een bijzonderheid kan de Dordr. Ct. melden, dat gisteren, 15 October, in de ge meentelijke openbare zwemschool te Dor drecht, nog door 20 personen een bad werd genomen. De temperatuur van het water be droeg dan ook 62° F. Hetontslag eAmsterdam. Het comité, uit zes bekende organis*...ies sa mengesteld, heeft een vergadering gehouden, ten einde te beraadslagen of de actie, in zake het ontslag der redacteuren van „Het Prinsenhof" al dan niet na de zitting van den Amsterdamschen raad zal worden voort gezet. Het Hbld. verneemt, dat oesloten is, de taak van het comité niet als geëindigd te be schouwen en de actie te doen voortduren. Bijzonderheden wenschte men aan het blad niet mede te deelen. De Club de Bienfaisance. Do zaak van de Club International de Bien faisance zal 2 November a.s. voor den Hoo- gen Raad worden behandeld. Voor de Club zullen optreden mrs. L. W. van Gigch en B. JPole naar. Kindermoord. Voor de Haag- sche rechtbank stond gister terecht een ge huwde vrouw, moeder van 5 kinderen, die een dochtertje van 16 maanden aan een zol derbalk had opgehangen, zoodat het kind binnen vijf minuten gestorven was. Aan vankelijk had fcij' gezegd dat gedaan te heb ben wegens twist met haar man over niet- betaalde huurpenningendoor den dood van het kind zou zij 40 uit twee fondsen ont vangen, waarbij liet kind verzekerd was. Twee deskundigen hebben verklaard, dat de vrouw ontoerekenbaar was en bovendien uitermate prikkelbaar was geweest in een toestand van hooge zwangerschap. Voor den rechter ontkende zij thans het geldelijk motief voor hare daad maar jegens de buur vrouwen had eij zich herhaaldelijk uitge laten, dat zij een „buitenkansje" wenschte en „dat het kerkhof ook vol moest".

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2