BINNENLAND. Dc Koning heeft den Franschen gerant, den heer P&léologue, bij zich laten komen en hem drie uren bij zich gehouden. De gezant heeft van deze langdurige audiëntie een geruststellenden indruk meegenomen. Zonder de verontrustende elementen van den toestand te miskennen, gelooft hij be paald aan de handhaving van den vrede en zelfs aan eene snelle oplossing van de te genwoordige moeielijkheden. De correspondent van de Matin te Sofia bericht, dat de minister-president Malinow hem in een gesprek heeft verklaard, dat Bul- garijo sedert meer dan 20 jaren met zijn arb<id en zijne inspanning het recht der souvereiniteit heeft betaald. Het heeft de onafhankelijkheid thans niet verklaard om haar te koopen. „Als wij haar nog moeien koopen, dan doen wij het liever met ons bloed, met al ons bloed." De ministers zijn allen met den vorst vertrokken naar het vorstelijke jachtslot Zarcka Bishitza. Tegenover de verontrus tende geruchten, die daarover loopen, ver zekert een correspondent van de Vossische Ztg., dat daar in de stille landelijke omge ving stukken zaHen worden opgesteld om de volksstemming tot rust te brengen, en dat ook zal worden besloten in welken om vang vorst Ferdinand van zijn recht tot ver- leenen van gratie naar aanleiding van de onafhankelijkverklaring gebruik zal maken. De regeering heeft afgezien van de bijeen roeping van eene groote sobranje met de verklaring, dat van de titelverandering ook dooi de gewone sobranje kennis kan worden genomen. Als precedent wordt aangevoerd, dat indertijd vorst Alexander kort nadat hij aan de regeering kwam, den titel „Hoog heid" heeft aangenomen en dat vorst Ferdi nand ook zonder grondwetswijziging den titel „Koninklijke Hoogheid" heeft aange nomen. Turkljft. Hot Oostenrijksch-Hougaarsche scheep vaartverkeer is nu in alle Turksche havens tot werkeloosheid veroordeeldde daaruit voortvloeiende schade is zeer groot. De Oostennjksch-Hongaarsche gezanj heeft voor du derde maal stappen gedaan bij den groot vizier en tegelijk verklaard, dat zijne regee ring Turkije verantwoordelijk stelt voor het muterieele nadeel, inzonderheid in het scheepvaartverkeer, en voor de verdere schade san leven en goed van Oostenrijksch- Hongaarsche burgers. De in het paleis van den sultan aange stelde Oostenrijkers en Duitschers zijn allen ontslagen, naar het heet om reden van be zuiniging. In de lurksche politieke kringen te Kon- stantinopel staat men, volgens den corres pondent van de Frankf. Ztg., skeptisch te genover het denkbeeld van eene groote Turk sche leening onder Europeesche garantie. Men ziet in dit voorstel de strekking om Turkije onder Europeesche voogdij te bren gen. Turken in verantwoordelijke stelling we*igeren zulk eene leening ook maar in be spreking te brengen. De oud-Turksche betoogingen tegen de vrouwen-emancipatie, die gepaard gaan met handtastelijkheden, nemen in aantal toe. In Konstantinopel heeft eene bende van 300 softa's een rijtuig aangehouden, waarin een officier met eenige Turksche vrouwen zat. De officier werd bloedend geslagende dames werden aan de haren getrokken, hare mantels werden stuk gescheurd en zij wer den beschimpt. Gocdgekleede toeschouwers riepen, in plaats van hulp te verleenen, de vrouwen toeDat is ons werkVoortaan tal geen vrouw meer op straat komen. In do voorstad tieschiktasch, dicht bij den Jildizkiosk, heeft een treurig tooneel van door godsdiensthaat opgezweopte harts tochten plaats gehad Een Griek, die eene mohammedaansche vrouw bewogon had over te gaan tot het christendom, werd door de politie, die hem gevangen genomen had, aan een volkshoop overgegeven. De man werd door de menigte, onder vreeselijke ver- wenschingen, midden op de straat letterlijk in stukken gescheurd. De vrouw ook prijs te ge\*cn, werd door de politie geweigerd. Later -verzamelden mannen van de Griek- sche brandweer de stukken van het lijk en brachten ze in de Grieksche kerk van Beschiktasch. Pas was dit bekend geworden of er verzamelden zich duizenden menschen voor de kerk en verlangden de uitlevering van de bloedige menschelijko overblijfselen om die aan de honden voor te werpen. De geestelijkheid weigerde aan den eisch toe te geven. De menigte dreigde «de kerk te be stormen, en er waren groote moordtoonee- len in" Beschiktasch te vreezenmaar op het kritieke oogenblik rukten 500 kavalleristen aan, die de orde handhaafden. Ook de Jong- Turksche leider Ahmed Riza verscheen op de plaits en hield eene vurige toosproak aan het volk, waarin hij de vreeselijke daad streng veroordeelde en vermaande tot bezon nenheid. Marokko. M e 1 i 1 1 a, 16 October. Eene ha- fidistischc harka heeft de troepen van den Roghi aangevallen en verslagen, een dorp in brand gestoken en predikt den heiligen oorlog tegen den pretendent, die zich uit alle macht verzet. Colom Bechar, 16 October. Eene verkenningstroep, bestaande uit twee pelotons Saharische ruiters onder bevel van de luitenants de Backer en Humbert, die was uitgezonden tot vervolging van een troep Marokkanen, die 500 kameelen bij Ain Sefra had weggenomen, haalde bij Eglaberda de Marokkanen in. Ka een gevecht van twee uren namen de roovers de vlucht, met ach terlating van 25 dooden, alle geroofde kamee len en de meestcn van de door hen bereden dieren. Luitenant Humbert word aan den voet gewond; vijf manschappen werden ge wond, van wie twee doodelijk. De vervolging duurt voort. Perzlë- Tabriz, 16 Oct Na de vlucht van Ain ed Dauleh vernielden troepen revolutio nairen, behoorende tot de heffe des volks, gebouwen en eigendommen van den sjah, o.a. ook het huis, waar Ain ed Dauleh had gewoond. Zuid-Afrika. In Durban, de hoofdstad van Natal, zijn verleden "Maandag de gemachtigden van de Engelsche koloniën in Zuid-Afrika bijeenge komen om te beraadslagen over eene nau were aaneensluiting. Voorloopig zijn daarbij alleen de Kaapkolonie, Transvaal, de Oranje rivierkolonie en Natal betrokken; Rhodesia, de jongste koloniale schepping, komt voors hands niet in aanmerking. De vraag, die op dit congres besproken moet worden, is min der of men zich nauwér zal aaneen sluiten, dan wel of deze verbinding den vorm zal krij gen van eene volledige samensmelting of den losseren vorm van een statenbond, overeen komende met den Australischen Common wealth. In het moederland slaat men de besprekin gen in Durban met groote belangstelling gade, maar ook niet geheel zonder bezorgd heid. Wanneer de koloniën zich vaster aan een sluiten, dan zal dat in ieder geval eene grootere zelfstandigheid van de koloniën tegenover de rijksregeering brengen. Eene andere reden van bezorgdheid is of niet door de vorming van een Zuid-Afrikaanschen sta tenbond het Hollandsche element een over wicht over het Britsche zal krijgen, zoodat de Boeren langs vreodzamen weg het heer- schende element in Zuid-Afrika worden, zij het ook onder Britsche vlag. Daar staat ech ter tegenover, dat de voordeelen van eene vereeniging voor de koloniën, als geheel ge nomen, zoo klaarblijkelijk zijn, dat zij waar schijnlijk in den eenen of anderen vorm tot stand zal komen. Allerlei. vOp voorstel van de ministers van ma rine en oorlog heeft de Koning van Italië een decreet geteekend, inhoudende dat, wan neer er een geschil ontstaat tusschen twee militairen, hunne vertegenwoordigers al het mogelijke moeten beproeven om het geschil in der minne te schikken. Indien de over eenkomst onmogelijk is, dan moet het ge schil voor een eere-jury worden gebracht. vWoensdag is de Dalai Lama van Ti bet dan toch door den Keizer van China in gehoor ontvangen. Men weet dat het plan voor deze audiëntie reeds geruimen tijd had bestaanmaar de Dalai Lama en de Chineo- sche hofdignitarisscn konden het niet eens worden over het daarbij door den Tibetaan- schen kerkvorst in acht te nemen ceremo nieel. Doch men is het ten slotte toch eens ge worden en nu heeft de ontmoeting plaats gevonden. Ambtenaren van het Wai-woe-poe (depar tement van buitenlandsche zaken) woonden de audiëntie bij. vHet werk aan Zeppelin's luchtschip is zoo goed opgeschoten, dat men nog heden een proeftocht verwacht. Woensdag is men begonnen" met het bevestigen van het hulsel en Donderdag was men daar mee gereed ge komen. vDe directie van de Harvard-univer- siteit is met de Pruische regeering overeen gekomen, dat elk jaar vijf Dnitsche studen ten kosteloos aan de Harvarduniversiteit zullen worden toegelaten. Als 't ware in ruil daarvoor worden vijf Amerikaansche jonge lui aan een Pruisische universiteit toegela ten. Eveneens vrij van kosten. vVan de bnitcnlandsche geleerden die naar Engeland zijn gekomen om deel te ne men aan het internationaal congres te Lon den ter vaststelling van de definities voor de internationale standaard-volt, -ohm en -ampère, zullen er enkelen eere-doctoraten krijgen van de hoögeschool te Cambridge, liet zijn Svante Arrhenius (Zweden), Ga- briël Lippman (Parijs), 8amuel Wesley Stratton (Washington) en Gabriel Warburg (Charlottenburg-Berlijn). De bijzondere commissie, aangewezen om de definitie voor de standaard-ohm uit te werken, is nog niet met haar taak gereed. Zij verwierp een voorstel van prof. Rosa. Deze had voorgeslagen, in het begrip in ternationale ohm de lengte van de normaal- kwikkolom te verlagen van 106.3 c.M. op 100 c.M. en de massa van het kwik terug te brengen van 14.4521 gr. op 12.7898 gr. v— In de Fransche Akademie van We tenschappen heoft prof. Lannelongue mede- deelirigen gedaan over proefnemingen met ziju nieuw anti-tuberculeus serum, die door hem, met de hulp van Achard en Gaillard, zijn verricht. Vroeger had hij al bekend ge maakt, dat het door hem bereide serum een gunstige werking had op marmotjes, die met tuberculose besmet waren. Op grond daarvan is hij er toe overgegaan het bij de behan deling van tuberculose bij menschen toe te passen, onder toezicht van de doctoren Com by, Le Noir, Legry en Küst, die uit- genoodigd werden de proeven te controlee ren. Een jaar hebben zij zich daarmee bezig gehouden. De proeven werden in de alge- meene ziekenhuizen te Parijs en in het sana torium van Angicourt genomen. Het serum van Lannelongue is^ afkomstig van ezels en paarden. Het wordt onderwor pen aan de inwerking van een toxine, dat Lannelongue, Achard en Gaillard uit tuber kelbacillen in water van 120 gr. trokken, precipiteerden door toevoeging van azijn zuur en weer oplosbaar maakten door na- triumcarbonaat. De proeven bij den mensch zijn uitsluitend met serum van ezels geno men. De doses wisselden, maar gewoonlijk be droegen zij 5 kubieke centimeters in de week. De sterkste gingen van 12 tot 20 ku bieke centimeters in de week. Lannelongue meent te kunnen zeggen, dat zijn serum gunstig werkt op longtering in het eerste en tweede stadium. Hij komt tot de slotsom, dat het zonder gevaar toegepast kan worden, en dat het een. nuttig hulpmiddel bij de gewone behande ling is gebleken. De directeur van het sanatorium van An gicourt bevestigt de gunstige uitwerking van het serum. vIn de Daily Chronicle beijvert zich de bekende journalist E. R. Sims om in do kinderwet, waarmede hot Lagerhuis zich voor eenige dagen bezig hidld, een artikel opgenomen te zien tot bescherming tegen het flannelette, dat de oorzaak is van den gruwel ijken dood van vele kinderen. In Februari van dit jaar getuigde ergens in Engeland oen Coroner, die het lijk schouwde van een driejarig kind, dat den dood had gevonden door het vlam vatten van haar fannelette-kleerendat er in En geland in een jaar tijds een 2200 kinderen door het vuur omkwamen, waarvan een 600, die met kachels en haarden in aan raking waren geweest, en ruim 400 door 'het ontvlammen van flannelette, dat zij droegen. Komt er bij ongeluk een bran dende lucifer in aanraking met dat goed, dadelijk staat het in vollen vlam en er is geen blusscken a&n. Er schijnt één soort te wezen, dat door oen bizondere scheikundige behandeling on ontvlambaar is, maar telkens komt liet voor, dat winkeliers als onbrandbaar vor- koopon wat het niet is. Ook is er een flan nelette in den handel, dat onbrandbaar is gemaakt, doch alleen zoolang het ongewas- schen is. Daarna is het even gevaarlijk als de onbereide stof. vOp het internationale congres te Pa rijs voor lage temperaturen en haar toepas sing in de nijverheid heeft J. Perrin voor gesteld, door internationale samenwerking te komen tot den bouw van een electromag- jieet, waarmee een veldsterkte van een mil- lioen gauss zou moeten kunnen worden op gewekt. Perrin is n.l. van oordeel, dat de electromagneten, welke op het oogenblik voor de studie van den invloed der electri- sche en magnetische krachten op de licht verschijnselen (Zeeman-verschijnsel, enz.) beschikbaar zijn, als niet krachtig genoeg moeten worden beschouwd. Hij deed dus ten congresse zijn bovengenoemd voorstel. Perrin gelooft dat voor den bouw van zijn electroniagneet ongeveer een millioen gul den zal noodig zijn. Het congres nam een motie aan, waarin instemming werd betuigd met het plan- Perrin. vUit Duitsche bron wordt gemeld, dat de vondst van diamant in Duitsch Zuidwest- Afrika belangrijker is dan zich eerst liet aanzien. Voor een verlof om diamantmijnen le exploiteeren, dat aanvankelijk 60 mark kostte, moet men er nu 6000 betalen. vKort geleden is een ambtelijk rap port verschenen over de werkeloosheid in Grooter New York, dat is dus New-York met de voorsteden. Uit de meegedeelde ge tallen blijkt, dat gedurende de eerste zes maanden van dit jaar van de leden der New- Yorksche vakbonden gemiddeld 330 perso nen op elke duizend buiten werk zijn ge weest, tegen een gemiddelde van 124 per duizend in het vorige jaar. Uit een tweede ambtelijk rapport over de New-Yorksche toestanden blijkt, dat in en kele stadsgedeelten een bijna ongelooflijke opeen hooping van fabrieken valt te consta- teeren. Dit geldt vooral van de stadsgedeel ten Bronx en Manhattan-eiland. Deze beide beslaan te zamen een oppervlakte van 68 vierk. Eng. mijl van de 327, welker Groo ter New-York vormen. Maar binnen die 68 vinden 434,878 van de 584,564 fabrieksar beiders, welke ijl heel New-York aan den slag zijn, hun werk. vSedert Donderdagavond half acht heoft geen zeeschip wegens dèn heerschen- den mist Hamburg kunnen bereiken. De booten, die in zee gingen, moesten spoedig voor anker gaan. Bij Finkenwarder-Schulau lagen gisterenmorgen 35 stoombooten, die wegens de mist noch voor-, noch achter waarts konden. De van Delagoabaai komen de Gertrud Woermann is bij Nieustedten Donderdag avond aan den grond geloopen en blijven zitten. Uit de Elbe-monding en de Noordzee wordt dichten nevel gemeld. Waarnemingen zijn onmogelijk. In de ha ven klaarde het wat op tegen ongeveer 11 ure voormiddag. Op het water echter is nog niets tc zien. vDe Amerikaansche bladen geven be schrijvingen van het landhuis in de Pocan- tice Hills, dat Rockefeller heeft laten bou wen. Het is zoo'n merkwaardig gebouw om dat er door den bouwmeester naar is ge streefd, het landhuis en de uitgestrekte par ken, die het omringen, zoo in te richten dat Rockefeller in zijn kasteel onvindbaar js voor deurwaarders die hem een dagvaar ding zonden willen beteekenen, om als ge tuige te verschijnen in de honderd-en-een processen tegen de Standard Oil. In de parken om het huis zijn overal doodloopende wegen en plotselinge water- of muurversperringen aangebracht, welke een ongenooden en dus onwelkomen Lezoe ker den doortocht naar het kasteel belet ten. Bovendien zijn om het park en om het landhuis speurders en wachters geplaatst die dag en nacht den toegang tot de veste bewaken. vDank zij de slimheid der Parijsche politie is Donderdagmorgen de hand gelegd op den moordenaar van den heer Lanthreau, den in den trein vermoorden veckooper. 't Is een zekere Leblanc. Tijdens eene huiszoeking bij eene zijner vrienden, die hem had geherbergd, heeft men op de kleeren beslag gelegd, die Le blanc droeg op den dag van de misdaad. Na eerst heftig te hebben geprotesteerd en zijne onschuld te hebben staande gehou den, heeft Lebianc eensklaps zijne misdaad bekend. „Ja," zeide hij, „ik heb gedood, want ik wilde geld hebben." Daarop bekende hij ook dat hij den ha mer, met welken hij zijne misdaad had vol bracht, in het W. C. van het station van Laroehe had geworpen. En daar had men dien hamer inderdaad gevonden. vNabij het station Bruhl, bij Keulen, bemerkte een schooljongen van 13 jaar eene reeks van twintig wagons, welke los geraakte van oen goederentrein en den weg afreed. Hij liep aanstonds naar het naaste wegwach- tersliuisje, waar een telefoon is en zoo kon hij 't volgende station zulks verwittigen, waar men de wagons op een zijspoor bracht. Even vijf minuten later snelde de Riviera Express 177 door het station. Zonder de tegenwoor digheid van geest van dien knaap, was er zeker eeh ramp gebeurd. vOver het treinongeval, hetwelk den AmsterdamKeulen-trein tuuschen Dussel- dorf en Keulen overkwam, en waarvan wij reeds onder stadsnieuws melding maakten, verneemt de „Kölnische Ztg." uit Küpper- steg het volgende Donderdagnacht jl. tegen half twee zijn tusschen Küppersteg en Mülheim, vermoe delijk tengevolge van een misdadigen toeleg (er lag een spoorstaaf dwars over het spoor) van den D-trein 44, uit Nederland naar Keulen, de locomotief met bagage-wagen en drie personenrijtuigen met vier assen van het spoor geloopen. De rijtuigen woelden zich tot aan de treeplank in het zand, maar bleven, daar de weg vlak ligt, voor omval len bewaard. Verscheidene personen werden licht ge wond. De vrouw van een crimineelen com missaris te Keulen kreeg ernstige kneuzin gen in de linkerzij. Verscheidene dokters waren spoedig na het ongeluk ter plaatse. Een hulptrein uit Opladen bracht de reizi gers naar Keulen. De twee sporen tusschen Dusseldorp en Keulen zijn versperd. Het verkeer wordt over Neuss en Opladen naar Keulen geleid. Volgens een ambtelijk ver slag, is maar een persoon licht gewond. l)e Staatscourant van Zaterdag 17 October bevat o. m. de volgende koninklijke besluiten benoemd tot directeur van het Huis van" Bewaring te Arnhem J. E. Jalink, thans te Haarlem; te Haarlem J. F. Greeve, ad junct-directeur der strafgevangenis aldaar; benoemd tot commies bij het departement van Waterstaat R. A. Verweij, civiel-inge- nieur te Scheveningen. benoemd tot lid van don voogdijraad, te Zwolle, mr. M. Wijt Wzn., burgemeester van Avereest op zijn verzoek, eervol ontslagen als lidi van het college van regenten over het huis van be waring te Roermond, mr. H. J. van Lulofs Umb- grove, onder dankbetuiging voor de als zooda nig bewezen, diensten benoemd tot lid van het ooilege van regenten over het huis van bewaring te Roermond, mr. A .A. baron van der Feltz, officier vin justitie bij do arrondissements-reolitibank aldaar. H. M. de Koningin heeft gister ten paleize Het Loo in audiëntie ontvangen jhr. mr. H. van Weede, Hr. Ms. gezant te Rome, en mr. A. M. D. baron Sweerts de Landas Wyborgh, nr. Ms. gezant te St. Pe- tersberg, beiden met verlof hier te'lande. De referendaris aan het kabinet der Koningin jhr. mr. Stoop heeft zich naar het Loo begeven, ten einde aldaar den dienst over te nemen. Graaf Ehrensvard, benoemd tot op volger van graaf Falkenberg, als gezant van Zweden bij ons Hof, wordt binnenkort in de residentie verwacht ter aanbieding van zijn geloofsbrieven Nederland en Venezuela. Volgens een telegram uit Willemstad aan de te Parijs verschijnende New-York Herald, heeft Castro een besluit uitgevaar digd waarbij in de invoerrechten op stearine worden verhoogd. Daar dit artikel hoofdza kelijk door Nederland wordt ingevoerd, kan men het besluit als een nieuwe demonstratie tegen ons land beschouwen. Een Nederlandsche con sul Een der lezers van het Hbld. schrijft uit Kopenhagen „Ik heb altijd gemeend dat een beleefde vraag tot den consul van zijn land gericht ook een beleefd antwoord zou ontmoeten doch ik schijn mij hierin vergist te hebben. Ik had den fungeerenden Nederlandschen consul alhier per telefoon verzocht, mij wel te willen opgeven welke invoerrechten in Nederland van machines geheven worden. Wanneer nu het antwoord geweest ware dat hij mij dit niet aanstonds kon zeggen, maar bereid was dit te onderzoeken, had ik dit zeer natuurlijk gevonden. Iu plaats hiervan luidde het antwoord letterlijk „Ik zit niet hier om inlichtingen te ge* ven omtrent import naar Holland, maar alléén omtrent export van Holland" en hiermee was het gesprek geëindigd. „Het Frarfsclje consulaat, waaraan ik een zelfdevraag richtte, verzocht mij deze schriftelijk te willen formuleeren, hetgeen ik deed ik ontving hierop een uiterst be leefd schriftelijk antwoord. Is dit nu mis schien een gevolg daarvan dat ons consu laat honorair en het andere een beroepscon sulaat is?" De samenstelling van den Am sterdamschen gemeen teraad. Nu de tusschen tij dsche verkie zingen zijn afgeloopen is de Amsterdam - sche gemeenteraad weer voltallig. De sa menstelling heeft eenige wijziging onder gaan na beide laatste tusschentijdsche ver kiezingen en is nn aldus17 libera-en, 5 vrijz.-democraten, 6 sociaal-democrat m, 6 anti-revolutionairen, 5 christelijk-histori- schen en 6 roomsch-katholieken. De vrijzinnigen tellen derhalve te zamen 22 stemmen, de kerkelijken 17 stemmen en de soc-democratische fraciie 6 stemmen. H r. Ms. „Hollan d". Donderdag nacht is het pantserdekschip Holland te Amsterdam van de marinewerf afgebracht en door de Oosterdoksluizen naar buiten ge voerd. Dat was weer het bekende lastige werk, om het schip door de oude nauwe sluis te loodsen. Gelukkig dat de nieuwe thans heel spoedig zal gereed zijn. Naast de nauwe schutkolk welke de schepen nu nog moeten volgen komt de verbreede, die men thans reeds heeft laten volloopen, .prachtig uit als oen belofte voor de toe komst, dat het in het vervolg niet langer zulk een angstig karwei zal zijn om een fat soenlijk schip van onzo scheepsbouwwerven naar het IJ te loodsen. Maar Donderdagnacht moest dan toch nog van de oude sluis gebruik worden gemaakt, en daar de Holland in het midden nogal breed is, was op verzoek der marineautori teiten het water tot 23 c.M. A. P. opge zet. Zoo bleef er aan elk boord juist 150 millimeter over tusschen de scheepshuid en de sluiswanden. Ont vijf uur werd het schip uit het mari nedok gesleept en bij de nieuwe voetbrug gemeerd. Even voor zes ging de spoorbrug open en toen werd de kolossus zachtjes aan in beweging gezet. De kapiteins van de sleepbooten, de bootsman van de werf op de brug van de Holland, de onderhavenmeester, de heer J. J. Thomas, aan den wal, werkten samen om de zaak goed te laten marcheeren, en gi»g dan ook, zoetjes, zoetjes aan, door de nauwe vaargeul. Eén oogenblik lag het gevaarte stil maar 't was slechts een kleine afwijking. Ora half zeven stoomde de Holland, onder het lustig getoeter van de stoomfluit, de spoorbrug door. 't Schip was zonder kleerscheuren door de nauwe passa ge gekropen en had alleen de leuning van de stelling voor de nieuwe voetbrug gedeel telijk weggerukt en daar nog wat kleine schade aangericht. De Holland werd gemeerd aan de boei voor kompasregeling, om zijn kompassen te verifieeren. Het schip kreeg gisteren zijn bemanning aan boord, ging aan de Hem- brug kolen laden, en vertrok gisterenavond naar Willemsoord. Daar worden de kimkie- len aangebracht, en moet nog worden ge- proefstoomd, omdat de Holland, die te Am sterdam een maand of acht in reparatie heeft gelegen, van nieuwe ketels is voor zien. Hbld. De Belgisch-Hollandsche commissie, die sedert Maandag j.l. te 's Gravenhago vergadert, heeft zich in een harer onder- comité's verklaard voor de gelijkstelling van liet patentrecht van schippers en de instelling van een centraal-bureau voor de heffing van rechten van schepen. De sub commissie voor het auteursrecht heeft de bepalingen vastgesteld van een ontwerp overeenkomst, die een einde moet maken aan de ongelijke behandeling tusschen Bel gische en Nederlandsche schrijvers, terwijl in de reohlsgeleerde commissie overeen stemming is verkregen over de grondslagen van een tractaat betreffende de wederzij d- sche uitvoering van vonnissen. Deze besluiten zullen nog aan de be krachtiging der algemeene vergadering van November a.s. worden voorgelegd. De heer Knuvver zal, wegens hoogen leeftijd, aftreden als voorzitter van de Ka mer van Koophandel te 's Gravenhage en zich als lid niet meer verkiesbaar stellen. Een nieuw tooneelstuk van Marcell-us Emants. Marcel lus Emants heeft een nieuw tooneelstuk in 2 bedrijven aan de Nederlandsche Tooneel ver eeniging afgestaan„Wanneer de men schen..." Het is ontstaan uit ergernis over het kleine gedoe en den achterklap in ver schillende cóterietjes. De hoofdrollen zullen vervuld worden door mevr. Van der Horst, en de heeren Post en Ternooy Apèl. (Avp.) Volgens een bericht van de Neder landsche Hudson-Commissie voor de Fulton- Gedachtenisviering 1608-18081908, dank baar voor de tot heden bij haar ingekomen toezeggingen en giften, is het totaal bedrag nog ver verwijderd van 75000, welke voor den bouw en de uitzending van „de Halve Maan" worden vereischt* zoodat spoedige toe zendingen van bijdragen, groot of klein, voor het doel door de Commissie beoogd, dus zeer gewenscht blijft. Uit den aard der zaak heeft de commissie slechts een zeer beperkt aantal circulaires kunnen verspreiden, doch zij meent dat haar doel, eene sympathiebetuiging van het N*e- derlandsche volk aan de Vereenigde Staten van Amerika bij gelegenheid van bovenge noemde gedachtenisviering den steun ver dient van zeer velen in den lande. Aan den penningmeester der commissie, mr. R. van Rees, Heerengracht 237, Am sterdam, kunnen giften worden toegezonden. Stemmende Landweer mannen. Een eigenaardig geval deed zich, naar de Midd Ct. weet te vertellen, dezer dagen te Zwolle voor. Bij een aldaar gehouden stemming voor een lid van den raad werden door het stem bureau een paar in uniform gekleede land- weerpliclitigen van de stembus geweerd. Deze personen, die om negen uur aan den trein moesten zijn, hadden geen tijd gehad zich nog even te gaan verkleeden. De be trokken personen hebben echter buiten het lokaal even een jas en pet van den concierge der school, waarin de stemming gehouden werd, geleend en konden toen toch van hun stemrecht gebruik maken. Zou het stembureau rechtens gelijk heb ben? vraagt de schrijver. „Eerst zal dienen te worden uitgemaakt of hier ook in strijd is gehandeld met de bestaande voorschriften der Kieswet en of deze militairen zicli in 't openbaar mogen vertoonen in politiek. De groote vraag is dus of zulke landweermannen vallen onder de bepalingen van art. 5 der Kieswet. In elk geval mag die «,aaestie wel eens goed bekeken worden en de vraag overwogen of het geen tijd wordt, om met het oog daarop uie fraaie kieswet eens te herzien." De Rijksverzekerings- b a n k. Omtrent het nieuwe gebouw voor de Rijksverzekeringsbank, dat op een ter rein van de voormalige waskaarsenfabriek aan de Hobbemakade te Amsterdam zal wor den opgericht, verneemt het Hbld. nader, dat het een tijdelijk karakter zal dragen. Het hoofdbestuur der Rijksverzekerings bank is n.l. van oordeel, dat men geen de finitief bankgebouw kan stichten, ziolang omtrent verzekeringwetgeving nog zooveel aanhangig is. Afgewacht dient te worden wat ter zake van de ongevallenverzekering voor landbouw en zee-visscherijwat op het stuk van ziekte-verzekering zal worden oe- slist. Eerst wanneer op het gebied onzer on gevallenverzekering een meer geconsoli deerde toestand is ingetreden, acht l.ct hoofdbestuur den tijd gekomen een defini tief bankgebouw te stichten. Dan pas kan

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2