Uit den omtrek. STADSNIEUWS. de grootte van het gebouw in verband met de sterkte van het personeel met genoegza me zekerheid worden vastgesteld. Het tijdelijk gebouw wordt als langwer pig vierkant van z.g. lakwerk opgetrokken, met een front van 52 meter en een diepte van 65 meter. Het gebouw krijgt parterre en een verdieping door een plat dak ge dekt, en zal voorts in het midden vier bin nenplaatsen, in kruisvorm tegenover el kaar, bevatten. De kosten van het gebouw, met aardigen, monumentalen voorgevel en breede ramen, worden op 100.000 be groot. Langs de zij-gevels komen de groote lo kalen voor het talrijke ambtenarenperso- neel, aon de voor- en achterzijde van het gebouw de afzonderlijke vertrekken voor bestuur en hoofdambtenaren te liggen. Het werk moet vóór 1 Mei e.k. ge reed zijn. "Een neurologische kli niek te Amsterdam. Naar het Hbl verneemt, zullen de plannen van de „Ver- eeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen in Nederland", om te Am sterdam een neurologische kliniek te stich ten, worden uitgevoerd. Het wordt een monumentaal gebouw aan het Valeriusplein en zal ongeveer 250,000 kosten. Prof. dr. L. Bouman, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, zal als geneesheer- d recteur optreden. De kliniek wordt inge richt voor behandeling van zenuwpatiënten en ter observatie van krankzinnigen, voor dat deze eventueel in een der inrichtingen van de genoemde vereeniging „Veldwijk" „Bioemendaal" te Loosduinen, „Dennen oord te Zuid-Laren of te Wolfhezen ter vi-rdere verpleging moeten worden opgeno men Tegen het wedden in de voetbalsport. Te 's Gravenhage is een vergadering gehouden onder leiding van den heer D. Hous, waarin besloten werd tot oprichting van een comité tot bestrijding van het wedden in de sport. Dat comité, samen gesteld uit de heeren D. Hans ('s Graven hage), voorzitter; A. G. Everts, ('s Graven hage), secretaris; B. Altona Jr. (Rotterdam), Joh. J. Meyer (Rotterdam), J. W. Kips (Schiedam), mr. Broekhuijzen (Amsterdam) en J. A. W. Gratama (Utrecht), zal verschil lende maatregelen van propaganda nemen. Algemeen werd door de vergadering de noodzakelijkheid erkend van wettelijke be palingen tegen het wedden, d. w. z. van ver bodsbepalingen tegen het houden van wed kantoren en totalisators, ook in de paarden sport, al is deze reeds geheel met het wed den saamgegroeid. Men zal zich, tot het ver krijgen van die maatregelen, tot Regeering en Staten-Generaal wenden en trachten een bespreking van het kwaad in het parlement uit te lokken. De^iandacht der plaatselijke autoriteiten zal wijaers worden gevestigd op het feit, dat de personen, die bij de wedstrij den de reclame-circulaires voor de wedkan toren uitdeelen, soms zeer hinderlijk optre den. Verschillende andere maatregelen zul len beraamd worden. Hetafvisschenvandevij vers der Nederlandsche Hei d e-m aatschappij, te Ernst, werd Donderdag begunstigd door buitengewoon fraai weder, waardoor vele honderden belang stellenden uit de omgeving en zelfs uit ver afgelegen plaatsen, naar het stille dorpje ge lokt werdén. De leiding van het afvissclien was op gedragen aan den heer Pennenkamp, opzich ter der Ned. Heide-maatschappijdie 't pu bliek ook omtrent de vijvers inlichtte. Getoomd werden het eerst de regenboog forellen, één- en tweejarige, een fijne viseh- soort. Eigenaardig was het voeren dezer dieren, waartoe een mengsel van vischmeel en gemalen visch werd gebruikt; dit voedsel werd op den vijver uitgeworpen, waarna dan de forellen er als uitgehongerd op aan vielen. Ongeveer 2000 tweejarige forellen waren in deze vijvers aanwezig. In een der vele kringen bij de vijvers had men ook gelegenheid een spiegel- en lederkarper te zien, vissclien van 15 a 20 pond. Een nieuwe attractie was dit jaar de zalm vijver. Zooals men weet, is een Staats-commissie voor de verbetering van de zalmvisscherij ingesteld. Dank zij den steun dezer com missie, heeft de Heidemaatschappij dit jaar in haar Broodhuis een half millioen zalmen kunnen doen uitbreiden, waarvan 35,000 exemplaren bestemd werden voor béken te Putten en Barneveld, voor riviertjes van de Vecht enz., terwijl de Maatschappij er 5000 voor uitzet in vijvers bestemde. Tcu einde later, na het vangen, te kunnen na gaan welke resultaten werden bereikt, wor den de visschen door de commissie gemerkt, n.l. door het afknippen van vinnen. Tijdens het afvissclien bleek, dat de stand der éénjarige karpers, goud winden en forel len zeer gunstig isdaarentegen is de kwa liteit der tweejarige karpers boter dan de quantiteit. De meeste belangstelling bleek te bestaan voor het afvissohen van de goud- windenvijvers. Bij duizendtallen vertoonden deze dieren zich aan de oppervlakte, wat, toen de zon het water even bescheen, een oogverblindend schouwspel opleverde. Men schat het aantal visschien waar onder exemplaren van 2 a 3 pond in de zen vijver op ruim 30.000, welk reusachtig getal verkregen werd door het uitzetten vair slechts een 50-tal dezer dieren, 4 a 5 jaar geleden Op de wandeling langs de vijvers werden voorts nog getoond de transportvaten met ijsbakken en een reuzen-schaar (Duitsche vinding), bestaande uit, verscheidene aan elkander verbonden, doch beweegbare mes sen om de vijvers van overtollige planten groei te ontdoen. Ook dit jaar werd nog eens gewezen op de schade, die door reigers, kraaien en eksters wordt aangericht en kreeg men klemmen te zien, waarin het roofge dierte wordt gevangen. Bij de verschalkto reigers werden tal van onverteerde vischjes in maag en krop gevonden. Ongetwijfeld was de wandeling langs de vijvers en het afvisschen, dank zij ook de explicaties van den heer Pennekamp, zeer leerzaam. Den geheelen dag hield het bezoek aan en werden telkens nieuwe tochten over het 23 H. A. groote terrein ondernomen. Ook de cursus van de Heidemaatschappij was naar Ernst overgekomen, terwijl de be langstelling uit Apeldoorn dit jaar grooter was dan ooit te voren. Bestrijding der werkloos heid door landontginning. Te -/Ömsterdani heeft zich een oom missie ge vormd, die zal onderzoeken of en in hoe verre aan werkloozen werk kan worden ver schaft door landontginning. Het Kbld. meldt daarover het volgende: „De 1 andbou wautoriteitenwier adviezen ter za.ke zijn ingewonnen, toonen zonder uitsondering veel belangstelling voor deze aangelegenheid, ook zij die ten opzichte van het resultaat sceptisch gestemd zijn. Allen zijn van meening, dat de mogelijkheid om door landontginning aan werkloosheid tege moet te komen eens ernstig onder de oogen inret worden gezien. Wij vernemen, dat de commissie binnen kort zal bijeenkomen om hot vraagstuk to bespreken. Zij zal dan in de eerste plaats beslissen of zij tijdelijke maatregelen ter voorziening in de werkloosheid to Amster dam zal nemen, dan wel maatregelen van blijvenden aard, of dat een gecombineerd stelsel zal worden gevolgd. Als verschillende stelsels zullen besproken worden dat van de Maatshappij van Wel dadigheid, waarbij geheele gezinnen blijvend in den landbouw worden betrokken. Mon beschouwt dit stelsel echter een mislukking voorzoover het beproefd heeft van stedelin gen landbouwers te maken. Met do kinde ren echter gaat het goed. Voorts komt in behandeling het werken eener Grcningsche vereeniging, die te Ti- naarloo heigrond doet ontginnen door Gro- ningsche werkloozen en de ontgonnen gron den dan steeds verkoopt. Dit gaat sinds e>.-i)ige jaren met stedelijken steun goed en geeft ongeveer 100 werkloozen arbeid. Ook zal zijn we goed ingelicht het dempen der plassen Aalsmeer in bespreking bomen, waartoe men gaarne de hulp der ïegeeriniv; zou ontvangen". Posten. De heer Henri Polak be handelt in het Weekblad van den Alg. Ned. Diamantbewerkersbond het door de heeren J. L. de Leao Laguna en M. Neeter Sr., uit makende het dagelijksch bestuur der Onaf hankelijke Vereeniging in de Diamantindus trie, aan den gemeenteraad gezonden adres, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat de Raad bij de aanstaande begrooting ook het posten bespreken zal. Z. i. is dit adres te beschouwen als een inleiding tot eene fan- faronnade tegen de tactiek van den Bond in den Raad, maar hij verzekert dat hij en de zijnen desondanks „zullen doorgaan met het voeren van den strijd tegen degenen, die parasiteeren op onzen arbeid en onze opof feringen natuurlijk binnen de perken dei- wet". Mishand el ng met doode- 1 ij ken afloop. Gisteren werd voor de rechtbank te Middelburg behandeld de zaak tegen A. A. P., 33 jaar, geboren en wonen de te Hontenisse, thans gedetineerd te Mid delburg. Beklaagde wordt ten laste gelegd op of omstreeks 28 tyaart 1908 te Osterfeld in Westfalen Bertus van der Spank zwaar lichamelijk letsel te hebben toegebracht, door hem met een mes in den rug te steken, tengevolge waarvan deze is overleden. In deze zaak waren door het O. M. een zevental getuigen gedagvaard, allen in Duitschland woonachtig, waaronder 3 dokto ren als deskundigen. Bekl. werd verdedigd door mr. J. Adriaan- se te Middelburg. De eisch was vijf jaar met aftrek van pre ventief. Hetmoetenwelznerkwaad- willige iribrerers geweest z ij n, zegt het N. v. d. D., die Woensdag ten huize van den heer J. Roelofs aan de Kattenburgerkade 22 te Amsterdam aan den gang waren. De bewoners hadden hun wo ning om ca. drie uur des middags verlaten. Van deze afwezigheid heeft men gebruik ge maakt om op meer dan schandelijke wijze huis te houden. Toen de familie des avonds elf uur terugkwam, vond zij tot haar niet geringen schrik, dat de deur, welke mee voor het vertrek op slot had gedaan, open stond. In de achterkamer gekomen, vond men daar een waren chaos. Al het linnen goed lag over den grond verspreid, afels en stoelen onderstboven gekeerd, alles ge broken en beschadigd. Het hangslot van di keukendeur was afgerukt en nog veel men teekenen van vernielzucht waren 1aan schouwen. Men heeft alle reden te vermoe den dat kwaadwilligheid hier een groote fac tor is geweest, althans, alleen een zilveren knipje en een dito horloge werden buitge maakt. Al het linnengoed had men laten liggen. Er was geen geld in huis. Van den dader of daders geen spoor. L a n g e v i n g e r s. In het hulp postkantoor aan de Kruiskade te Rotterdam verschenen Woensdagavond twee mannen, die een postzegel van een cent vroegen. Op eens deed een dier leden een greep naar een bankbiljet van 1000, dat bij den ambte naar op tafel lag. Ze gingen er ijlings van door, maar de ambtenaar haalde hen in. Er ontstond eene worsteling, waarbij de dief het bankbiljet wegwierp. Beiden zijn toch nog gevlucht. De ambtenaar heeft intusschen zijn geld terug. Stoomt.ramongeval. Men uit Leeuwarden Donderdagavond is door een goederen tram onder Marssum overreden en gedeed 'n zestig-jarige veedrijver. Drie paarden, die hij geleidde, zijn eveneens gedood. De tram derailleerde. Bij een instorting bedol ven. Uit Nijmegen wordt gemeld, dat al daar gisterenavond bij het verrichten van grondwerk voor een riool ten behoeve van een te bouwen papierfabriek, dc grond is ingestort, mot het gevolg dat een der werk lieden er onder bedolven geraakte. Hij werd een uur later levenloos opgegraven. De man laat een groot gezin achter. Lotingscuriosum. Een eigen aardig geval heeft zich bij de loting voor de nationale militie te Schiedam voorgedaan. Bij het afroepen van den naam eens lote- iings trad een ander dan de bedoelde er waren er vier van dién naam naar voren en trok no. 18. Echter bleek toen hij reeds heengegaan was, dat hij de bedoelde niet was geweest, waarom hij teruggeroepen werd. Aan den wel bedoelde werd nu het nummer 18 toebodeeld, doch deze weigerde het num mer in ontvangst te nemen. Degene die reeds, zij het ook verkeerde lijk geloot had, werd nu opnieuw, thans voor zichzelf, tot de loting toegelaten en trok toen 235. Het merkwaardige is nu dat hij, die ten slotte het vrije nummer trok, toch vrij is van dc vervulling van zijn dienstplicht wegens broederdienst, terwijl degene, wien no. 18 werd toebedeeld, geen enkele reden tot vrijstelling' heeft. Sch. Ct. Loten Koos moet lotenNog doze week zal wonden uitgeniaaikit of Koos, lote- l'ing van de lichting 1900 en negien te zij ner tijd aal worden ingelijfd bij het vader- liandsdhe leger. Koos hoopt intnsscihen dat dit niet zal gebeuren. Het soldatenleven lacht hem niet boe. Hij, de jongeman die on der zijn vrienden als een soort a-utoriteitje geldt-, die met zooveel tact loop jongentjes weet te drillen, tegenover welike jongens hij, zooals hij zetlf zegt, steeds goed zijn prestige weet te handhaven, aou als recruut de ka zerne binnentrekken, de mindere zijn van zeventien jarige, kcxrporaaltjeshet wil er bij hem niet in. Hij hoopt dan ook vurig een hoog nummer te trekken. Hij verwacht dat trouwens reeds half en half. Want Koos be hoort tot een gelukkige famiilie. Twee broers van hem zijn reeds vrijgeloot, wat zij volgens hun zeggen danken aan de snij'boonen, gegeten op den lotingsdag. „As je latten motten, dan mot je sniOboonen etendan krieg je vast- 'n hooge" heeft steeds Koos' vader tot- zijn jongens gezegd. En var der hooft tot dusver gelijk gekregen. Twee zijn er roods vrij gegeten aan do snieboo- nen de derde zoon zal zeker handelen naar dat beproefde vrij eet-systeem. Deze derde heeft trouwens nog andere maatregelen ge nomen. Toen dezer dagen zijn patroon op het kantoor lowam was Koos niet zooals an ders druk aan zijn kantoorwerk. Hij zat te loten. In zijn stroohoedje had hij netjes opge rolde papiertjes gedaan, gienummeixl van 1 tot 10. En met een heel ernstig gezicht zat de loteiing nu nummertjes te trekkenZe ven of daarboven beschouwde hij als „vrij". En telkens en telkens weer trok hij zoo'n „vrij" nummer. Een zeker voorteeken dat het Vrijdag ook zoo zal gaan. Heel .gerust wadht hij dl us den lotingsdag af. Als a.s. Vrijdag de militiecommissaris zal oproepen den loteiing Jacobus Hendrikus Piöterdan zal onze vriend met een heel kalm gemoed de groene tafel naderen. Hij zal een briefje trekken, rechts uit het glas, waar het ringetje scheef omrit. En dat brief je zal Koos is er zeker van een hooge zijn dank zij snieboonen, voor-loting en verdere Voorbereidende maatregelen. N. Gron Ot. aHet Bureau van Weldadigheid, geen ander doel hebbende dan de goede inzame ling van gelden te bevorderen, zonder eeni- germate te treden in de inwendige organi satie van de bij het C. B. aangesloten ver- eenigingen, heeft besloten zich te wenden tot de hoofdbesturen der Bonden, welke meerdere vereeniging omvatten, (zooals Bond van Evangelisatie, Militaire Bond, School raad, Christelijk Volksonderwijs enz.), met verzoek liet bestuur van het C. B. even tueel te willen dienen van advies ten aan zien van aüle onder dien Bond reseorteeren- de vereenigingen, die van zijn stelsel van collectceren wensohen gebruik te maken. Bij voldoening daaraan zal het bestuur zich, ten aanzien van de vraag of gecollecteerd behoort te worden, naar dat advies gedra gen, en voorts naar de eischen, welke door den betrokken Bond mochten worden ge geven, voor zoover dit met het stelsel van collecteeren van het C. B. bestaanbaar is. Ter voorkoming van misverstand wordt hieraan toegevoegd, dat de organisatie van het C. B. van W. eerst in workiug zal tre den op 1 Januari 1909, zoodat vóór dat tijd stip de collecten ook van reeds toegetreden vereen igingen op de gewone wijze zullen moe ten geschieden. J. E. N. Baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken, Voorzitter. Jhr. Mr. L. H. J. M. van Aseh van Wijck, Vioe-Voorzit ter Mr. Dr. F. A. C. Graaf van Lynden van Sandenburg, Secretaris. G. H. L. Baron van Boetzelaer. Dr. A. ICuyper. Jhr. Mr. A. F. de Savornin Loliman. Mr. W. Th. Grothe van Schellach. Mr. M. P. Thomassen a Thucssink van der IIoop van Slochteren. Mr. J. J. de Waal Malefijt. Het Harmonie-muziekgezelschap Oefe ning baart Kunst te Zeist gaf Vrijdag een feestconcert in de zaal „de Vereeniging" ter gelegenheid van het aanbieden van een banier door de ingezetenen van Zeist. De nummers van het programma, tien in getal, werden goed afgespeeld. Het is te merken dat de vereeniging, on der leiding van haren directeur, den heer J. A. Jochems, vroeger solo-trambonist bij het 5e regiment infanterie, duchtig vooruitgaat te meer is dit te loven, daar de datum van op- richtiug van het jaar 1906 telt. Na afloop van het derde nummer van het programma, betrad ds. G. van Hoogstraten liet podium, om de banier namens de gevers aan liet gezelschap over te dragen en tevens als eere-voorzitter met eenige woorden toe te spreken. Spreker dankte in de eerste plaats namens de vereeniging alle gevers, bracht hulde aan den vervaardiger, den heer A. M. van Diemen te Dordrecht, en wees toen op dc groote beteekenis van de banier voor eene vereeniging, een teeken waarom allen zich scharen in tijden van lief en leed, en voor welks eer en hooghouden allen alles moeten !over hebben. Deze banier is die van eene Christelijke vereeniging, die een der heerlijkste gaven Gods, de muziek, tot zijne eer wil beoefe nen. Laat zij blijven strijden tegen alles wat slecht is. Nadat de op twee wedstrijden be haalde eerste derde en eerste prijs aan het vaandel waren gehecht, wees spreker nog op de waarde der overwinningen voor eene vereeniging. Deze worden niet behaald zon der strijd, en hierbij uitte spreker den wensch ,dat allen ook in en buiten de ver eeniging op het voorbeeld van den apostel Paulus, den goeden strijd, den strijd des ge- loofs mochten strijden. Door den «heer Matth. Duys, een man, die vooraan staat als er in onze gemeente iets goeds to doen is, werden eveneens hartelijke woorden van sympathie en waardeering ge sproken, welke woorden door luide toe juiching geuitte instemming vonden bij de talrijke aanwezigen. De heer Tinnemans, voorzitter der ver eeniging, beantwoordde de beide sprekers. Het vaandel is in den vorm van een stand- i aard van groen fluweel met gouden koorden, kwasten en opschriften, en ziet er zeer goed uit, het is niet overladen maar smaakvol. Na d.e pauzeering werd nog medegedeeld dat, aangezien nog eenige muziekinstrumen ten (clarinetten) benoodigd waren, de heer Matth. Duys op zich genomen had er een te verschaffen, en hoopte dat de overigen uit verschillende bijdragen, al waren het ook maar dubbeltjes en kwartjes, zouden gevon den worden. Het verdere programma werd goed uitge voerd De heer Jochems verdiende de luide toe juichingen ten volle Wij wenschen „Oefe ning baart Kunst" nog menigen lauwer toe bij de reeds behaalde, welke bereids aan de nieuwe banier prijken. In de Vrijdag jl. te Baarn gehouden gemeenteraadszitting werd o. m. de bouw van een gashouder van 5000 Ms. nuttigen inhoud op nieuw ondershands aanbesteed aan de firma Aug. Klönne te Dortmund voor de som van 32,500, bij een gewicht van 175,000 K.G. Een request van het bestuur van den Bond voor 8taatspensionneering, houdende verzoek tot adhaesie-betuiging aan H. M. de Koningin met het door dien Bond aan H. M. verzonden adres in zake staatspensi- onneering, werd voor kennisgeving aange nomen. Voor de commissie tot wering van school verzuim werd een nieuw huishoudelijk re glement vastgesteld. Aan het hoofdbestuur van de Ned. Onder wijzers Propagandaclub werd vergund in den a.s. winter gratis gebruik te maken van een openbaar schoollokaal, ten dienste van te houden alcohol-cursussen. Een request van de Baarnsche Werklie den-vereeniging „Door Samenwerking Kracht", betreffende subsidiering van het ziekenfonds dier vereeniging, werd gesteld in handen vaiuB. en W. voor nader advies. Tot leden der commissie voor behandeling der reclames tegen de inkomstenbelasting, werden benoemd de heeren Haarman, Sto ker, jhr. mr. Rutgers van Rozenburg. Van der Veen en dr. Greidanus. De bepalingen betreffende minimum-loon en maximum-arbeidstijd, vastgesteld bij raadsbesluit d.d. 30 Nov. 1906, werd in zoo verre gewijzigd, dat het uurloon van de lood- en zinkwerkers werd bepaald op 20 cents en dat der behangers op 19 cents. Aan de leiders der volksturnklasse werd eene subsidie van 50 toegekend, ten behoe ve van het te geven gymnastiek-onderwijs. Een request van de bewoners der Pen straat, verzoekende verbreeding van die straat, werd gerenvoveerd naar B. en W. Tot onderwijzeres aan de herhalingsschool voor meisjes werd aangewezen mej. G. L. Bast i aan s. Daarna werd de begrooting voor 1909 be handeld. Een voorstel van den heer Daat- selaai tot verhooging van het presentiegeld der leden van den Raad, werd met 11 tegen 1 stem verworpen. Een voorstel van de heeren Stoker en Wafelbakker om het maximum-salaris der onderwijzers te verhoogen met 150, door toekenning van nog 3 jaarlijksche verhoo gingen van 50, zoodat het maximum wordt bereikt na 15 jaren, werd verworpen met 8 tegen 4 stemmen. Uit de ontvangsten bleek, dat het percen tage der inkomsten-belasting, ondanks de groote uitgaven in het vorige jaar gedaan, kon bepaald blijven op 0,8 terwijl ook het aantal opcenten op de pers. belasting, ad 30, niet behoefde verhoogd te worden. De begrooting werd daarna vastgesteld tot een bedrag van 163,830,99s. De be grooting der gemeente-gasfabriek werd vast gesteld tot een bedrag van 120,931.34, en het salaris van den accountant der fabriek m^t 100 verhoogd. Bij de rondvraag werd door den heer Hoinsveld voorgesteld de vergaderingen van den Raad voortaan te openen met gebed. De voorzitter noodigde den heer Horns- veld uit zijn desbetreffend voorstel voor de volgende vergadering striftelijk in te dienen. Daarop werd de vergadering gesloten. Baarn. Het gebouw van de Ambachts- teekenschool van het Nutsdepartemcnt is gisteren officieel geopend, in tegenwoordig heid van het dagelijksch bestuur, leden van het departement, raadsleden enz. Vier leeraren zijn aan de school verbon den, die den cursus aanvangen met 60 leer lingen. Het gebouw bevat drie teekenzalen, een gewoon schoollokaal, een bibliotheek- en vergaderzaal en een woning voor den huisbewaarder. Misdaad? Men meldt ons uit Soest Het lijk van N. v. d. V., die j.l Zaterdag door een trein overreden werd, is op last der justitie opgegraven en naar Utrecht vervoerd om geschouwd te worden. Ei loopen geruchten, dat haar 21-jarigo broeder baar onder den trein moet hebben geworpen. Dc broeder is als verdacht van moord reeds gearresteerd en naar het huis van be waring overgebracht. Voorzeker een treurig drama, als de ge ruchten waar blijken to zijn. Veenendaal, 16 October. Op de voordracht voor gemeente-ontvanger zijn gebracht de heoren J. C. Kroesbergen te Veenendaal en S. A. Zwarts te Oosterbeek. Woestrijdendeauto. De kan tonrechter te Eist (Betuwe) heeft vonnis ge wezen inzake A. M. J. P. D. M., automobi list te Utrecht, wegens het rijden in zooda nige overmatige snelheid en op zoodanige wijze, dat daardoor de vrijheid en de veilig heid van hel verkeer belemmerd en in go- vaar wordt gebracht. Daarbij is het verstek- vonnis van 30 Juli 1908 (8 dagen hechtenis) vernietigd en opposant opnieuw veroordeeld tot oen hechtenis van 8 dagen. Een Juweele n-v erloting. Ten behoeve van het te Apeldoorn in aan bouw zijnde gesticht van de vereenigitg Centraal Israëlietisch Krankzinnigenge sticht in Nederland is door een commissie, waarvan de heer J. Vita Israël te Amster dam penningmeester is, een verloting op touw gezet van voorwerpen, die een i ooge waarde en tegelijk oen groote aantrekkelijk heid bezitten. Op haar verzoek stelden n.l. velschillende Amsterdamsche juweliers een groot aantal Juweelen ter beschikking van de commissie, waarvan zij heeft laten ver vaardigen een collier, een armband, oen beugel, 60 broches en pendants, 26 broches (als suretés), 92 ringen, 26 paar oorknop pen, 34 dasspelden, enz. De prijzen zullen ter bezichtiging worden gesteld van 20—30 October in het gebouw Zeemanshoop te Am sterdam. De verloting zal plaats hebben op een nader bekend te maken datum, ten over staan van notaris Hendrik Wertheim, te Amsterdam. 1)0 le luitenant B. W. baron van Dedem van het le regiment huzaren, thans te Amsterdam, wordt op 1 November weer overgeplaatst naar Amersfoort. Muziekliefhebbers kunnen Woensdag avond genieten. Alsdan geven Schaf.r en Hek king een concert in Amicitia. Ook ver leden jaar hoorden we deze kunstenaars, van welke de critici niets dan-goeds te zeggen hebben. e 56 Na hun eerste optreden te Rotterdam schreef de heer Willem Landré, muziek critici der NR. Ct. „Twee enorm begaafde uit de hoofdstad hebben hier vanavond gespeeld en zien met heel de kracht van hun kunstenaarstempe rament, zóo gegeven, dat wij het vrij tal rijke publiek, dit wel voelende, hen met zeldzaam warm applaus beloond heeft. Hoe hebben zij gemusiceerd, Dirk Scha- fer en Gerard Hekking! Wij hebben geon woorden bij de hand om dit samenspel te kenschetsen. Plienomenaal noemt men zoo iets. Zóó vurig, zoo karakteristiek, met zoo veel élan, hebben wij Grieg's briljante u moll Sonate nog nimmer geliobrd. En dan de g moll Sonate opus 65 van Chopin. Een bezielend zich geven, kenmerkte het samenspel, een diep elkaar verstaan. Van Hekking gesproken: wij moeten het wel ronduit zeggen, dat zelfs Casals ons zulk een diepgaanden indruk nog nooit geschon ken hoeft. De ontroerde sonoriteit van zijn toongeving, het diepe van zijn voordracht, zijn van hartstocht gloeiend zingen, neen het was eenig. En Dirk Schafer? Kunt gij ons één pia nist wijzen die het andante uit Schumann's g moll Sonate inniger, met meer poëzie zou kunnen geven, of „herscheppen" mogen we wel zeggen? Prachtig was ook het eerste deel, me(i zijn hevige gemoedsbewegingen, trouw volgens 's componisten voorschrift ten beste gege ven„So rasch wie möglich". Van techni sche kunst, van het volmaakt geacheveerde wordt hier niet gesprokenbij een bespre king van kunstenaars als het tweetal van hedenavond, zwijgt men van techniek. Lie ver zij nog eens verklaard, dat Schafer ons in Schumann's Sonate gegeven heeft de meest zuivere gevoeligheid en volle uitingen van zeer sterk sentiment. Bij den te Arnhem gehouden twee d&agschen wedstrijd voor leden van de Mi litaire Sportvereeniging verwierf de le lui tenant Van Santen der veld-artillerie den tweeden prijs met Alex (dressuurproeven met Rijkspaarden). Luitenant Diemont be haalde een derden prijs met Madeleine Forestier (eigen paarden). Quick speelt morgen voor de compe titie van don N. V. B. op haar terrein, aan den Leusderweg, tegen P. W. Eergisterenavond had oe Soest een ongeluk plaats, dat wonder boven wonder goed afliop. Do heor A., Soesterweg alhier, kwam per motorrijwiel over den rijks straatweg. Nabij de woning van den heer J. M., to Soest, mankt de weg een scherpe bocht, alwaar een vraohtwagen stond. Juist toen de motorfiets om den wagen heen wilde rijden, kwam van de tegenovergestelde zijde een automobiel aanrijden, dien de heer A. niet had zien aankomen, waartoe ook de dik ke misi medewerkte. De motorfiets vloog tegen de auto aan, terwijl de heer A. door de ruit der auto we der op straat terecht kwam. Bewusteloos werü hij bij den caféhouder v. d. D bin nengedragen, terwijl liij aan het hoofd ern- stig gekwetst was. Na eenigen tijd onder ge neeskundige behandeling geweest te zijn, kwam hij weder bij kennis en kon per rijtuig naar zijn huis vervoerd worden. De auto was geheel onklaar geworden en de inzittenden moesten per rijtuig hun weg naar Hussura vervolgen. Als een bewijs, dat de schok hevig is geweest, diene, dat de vooras van de auto geheel verbogen was. De auto reed ia zeer matige vaart. Naar wij vernomen zijn de predik beurten voor Zondag 18 October als volgt Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uurDs. Do Meyere. Remonstranteche Kerk. Voorm. 10* uur: Ds. Hooykaae. Doopsgezinde Kring. Hei Loge-gebouw v. Femijnatraat no. 1. Voorm. 10* ourDs. S. de Waard, te Utrecht.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3