5°. ISO. Tweede blad. BINNENLAND. 7"e Jaargang;. AMERSFOORTSCH ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummert - 0.05. Deze Couran verschijn dagelijks behalv op Zon- en «Feest dagen. Advertentiönmededeelingen 9nz.gelieve men vóór 11 urn 's morgens bij do Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VA L K H O FF C°. Utrechtschestiaat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1B regels f 0.50, Elke regel meer -0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 85 cents bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bjj abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag Nederland en Venezuela. Aan boord van Hr. Ms. Heemskerk n de W est. Van boord Hr. Ms. Heemskerck schrijft men aan de N. Qt.: Hr. Ms. Heemskerck is hier ongetwijfeld het populaire schip en wordt dan ook in den volksmond meer gemeenzaam „de Sjoon Co" (de mijnheer Jacob) genoemd. De reden hiervan zal wel zijn dat het de Heemskerck was, welke door haar komst de beangstigde gemoederen tot kalmte wist te brengen, en toen kort daarop aan boord een achtermid dagpartij werd aangeboden aan een groot deel der bevolking alhier, had dit schip de harten der Curakaoënaars, zelfs van die, welke niet voor een uitnoodiging in aanmer king gebracht konden worden, voorgoed ver overd wel zijn hier bovendien nog de Gel derland en de Friesland, maar de Sjoon Co is en blijft toch hun oorlogsschip. Den 19en September j.l. kwam de instal latie voor draadlooze telegrafie aan boord van Hr. Ms. Gelderland gereed en werden de eerste telegrammen met succes gewisseld op denzelfden dag dat Hr. Ms. Friesland hier aankwam, welke des nachts te voren op een' afstand van 250 K.M. met ons in draadlooze communicatie was gekomen. Onmiddellijk na de aankomst der Friesland werd daarop begonnen met de oprichting van het draadlooze station aan den wal hier in het riffort, waarmedde men omstreeks half October a.s. gereed hoopt te komen. Den 21en September d. a. v. vertrokken wij voor het eerst voor eenige dagen naar zee, teneinde in de nabijheid van Aruba voorbereidende oefeningen met het geschut te houden, waarna wij den 25en September te Cura$ao terugkwamen om den kolenvoor- raad aan te vullen, waarmede we in 2£ uur gereed waren, in welken korten tijd 283 ton was ingenomen. Het kolenladen gaat hier dan ook bijzon der vlug, n.l. gemiddeld 125 ton per uur, zoodat het innemen van ruim 700 ton steen kolen, waarvoor in Nieuwediep minstens 3 dagen noodig zijn, hier in pl.m. zes uren geschiedt, waarvoor een woord van lof aan de firma S. E. L. Maduro and Sons hier zeer zeker niet misplaatst is. In afwachting van de dingen die komen zullen, ligt het in het voornemen van den commandant der scheepsmacht om elke week gedurende 4 of 5 dagen, hetzij in eskader- verband, hetzij elk schip afzonderlijk, naar zee te gaan tot het houden van de vereischte nautische en tactische oefeningen om de strijdwaardigheid van he£ eskader zoo hoog mogelijk op te voeren. Omtrent den stand van zaken in het ge schil tusschen ixederland en Venezuela hoort men hier geen enkel betrouwbaar bericht en, zooals het in zulke gevallen meer gebeurt, doen juist bij gebrek daaraan allerlei gissin gen, het een nog onwaarschijnlijker dan het ander, hier dagelijks de ronde, welke boven dien voor het meerendeël nog onderling con tradictoir zijn; waarom ik mij wei zal wach ten deze hier te vermelden. Slechts als een enkel staaltje van deze ^vruchtbare verbeel dingskracht zij het volgende vermeld Toen onlangs bij wijze van sanitair en voor zorgsmaatregel alle gemeenschap met den wal tusschen zonsondergang en zonsopgang verboden werd, wist men dadelijk hier te vertellen dat dit was omdat het geheele eskader den volgenden dag naar Venezuela zou vertrekken, alwaar de officieren door den president Castro feestelijk ontvangen zouden worden, ter bezegeling van een ge troffen minnelijke schikking, waardoor de gespannen verhouding verdwenen en het in cident uit den weg geruimd was (sic). Na tuurlijk ondervindt de plaatselijke pers hier den weerslag van, doch onpartijdigheids- halve mag er wel eens op gewezen worden, dat ook in Nederlandsche bladen thans veel over dit onderwerp geschreven wordt, het geen den toets der betrouwbaarheid of van zaakkennis niet kan doorstaan. Adressen van den Ned. Hotelhoudersbon d. De heeren H. Warndorff, Th. Koek en D. Deinum Sz. sauien vormende het dagelijksch bestuur van den „Nederlandschen Hotelhouders- bond", hebben namens dien bond tot den minister van Binnenlandsche Zaken een adres gericht, waarin ze zeggen dat zij met leedwezen hebben kennis ge nomen var. de door den minister aan Gede puteerde Staten gedane aanschrijving, hou dende, dat voortaan bij het verleenen van nieuwe vergunningen, met het oog op het be paalde bij artikel 8, 1ste lid, no. 16, der Drankwet, rekening moet gehouden worden met de omstandigheid, dat, naar het oordeel van den minister, een gemeenteraadslid ge acht moet worden een openbaar ambt te be- kleeden dat het verbod om „openbare ambten" te bekleeden, reeds op zichzelve uiterst verne derend en grievend voor de vergunninghou ders is en zij dan ook steeds zullen blij ven aandringen op intrekking van dit gehee le verbod dat zij daarom ten zeerste betreuren dat door den minister aan het begrip „open baar ambt" een uitbreiding gegeven wordt, waardoor de bepaling van gemeld artikel zoo mogelijk nog grievender wordt, dan zij tevoren reeds was dat zij. weliswaar, in het duister tasten omtrent de motieven, welke den minister ge leid hebben bij het bevestigend beantwoor den van den door een inspecteur der Drank wet gedane vraag, doch tevens bescheiden van oordeel zijn, dat, bij eene consequente toepassing van de motieven, welke den mi nister allicht geleid moeten hebben, ook het lidmaatschap van een Kamer van Arbeid zal behooren tot de openbare ambten dat ook voor het logement- en koffiehuis- houdersbodrijf Kamers van Arbeid zijn in gesteld, van welke Kamers leden zijn pa troons, die -voor het meerendeel vergunning houders zijn dat au, volgens de door den minister ge huldigde opvatting, bedoelde vergunninghou ders het lidmaatschap dier Kamers niet zul len kunnen bekleeden, waardoor dus eene behoorlijke samenstelling dier Kamers vrij wel onmogelijk zoude zijn. Uit een en ander blijkt voldoende, dat de door den minister gegeven interpretatie in botsing komt met de heerschende opvattin gen en jurisprudentie, alsmede met de klaar blijkelijke bedoeling van den wetgever en zelfs een richtige uitvoering van enkele wetten ec kon besluiten vrijwel onmogelijk zal maken. Redenen, waarom zij zich wenden tot den den minister, met eerbiedig, verzoek zoo mo gelijk nog op zijn zienswijze terug te komen althans hun te willen mededeelen, of naar het oordeel van Zijn Excellentie het den vergun ninghouders geoorloofd zal zijn, het lid maatschap eener Kamer van Arbeid te be kleeden. Dezelfde bond richtte tot de Tweede Ka mer der Staten-Generaal een adres, waar in gezegd wordt dat het dagelijksch bestuur van den „Ne- derlandsohen Hotelhoudersbond" herhaalde lijk bij het lichaam heeft aangedrongen op een billijker aanslag in de personeele belas ting voor de hotel-, restaurant- en koffie huishouders, dan krachtens de thans vigee- rende wet geschiedt, billijker, in vergelij king met andere groepen van neringdoen den; dat zij, hoewel wetend dat de huidige re geering geene wijziging van de wet op de personeele belasting in uitzicht heeft ge steld, zich niettemin verplicht achten, de aandacht der Tweede Kamer bij voortduring gevestigd te houden op den veel te zwaren druk der personeele belasting, waaronder bovengenoemde groepen der burgerij, alsme de de houders van kokszaken met zalen voor het geven van partijen, gebukt gaan. Dé hooge aanslag is te meer onbillijk, wijl een andere groep van neringdoenden de winkeliers, slechts voor 4 van de belast bare huurwaarde is aangeslagen. Het onder scheid maken tusschen beide groepen lijkt adressanten vicieus, omdat beiden een be drijf uitoefenen, waarbij gelijkelijk sprake is van inslag en verkoop. Voorts wenschen adressanten nog op een misstand te wijzen, welke voor vele hotel - liers, die seizoenzaken houden, een onbillijk heid is. Volgens art. 65, paragraaf 3, im mers wordt ontheffing verleend aan de hou ders van pensions van den aanslag over de maanden van 't jaar, gedurende welke de vertrekken on verhuurd zijn gebleven. De ho telhouders daarentegen, die te Schevenin- gen, Zandvoort of elders een zomerzaak drij ven, zijn verplicht, niettegenstaande de ver trekken dier hotels des winters eveneens leeg staan, het volle belastingbedrag op te bren gen. Met het oog ook op de groote wisselval ligheid van het weder, waaraan de zomer- zaken bloot staan de beide laatste jaren in het tij zonder, hebben daardoor treurige resultaten opgeleverd zou het rekening houden met bovengenoemde, alleszins ge rechtvaardigde grief bij een eventueele wets wijziging, naar de meening van adressanten, volkomen te billijken"' zfjn. Ten slotte maken de adressanten zich tot tolk van de steeds gehoorde klacht over het feit, dat ook de stoffeering van hotels wordt belast. Immers.de stoffeering dient louter en al leen om het bedrijf te kunnen uitoefenen en staat dus feitelijk gelijk o.a. met de rijtui gen en pleiziervaartuigén, welke krachtens art. 17 paragraaf 1, lett. b. der thans vi- geerende wet vrij zijn van aanslag in de belasting, indien zij uitsluitend voor de uit oefening van het bedrijf of beroep gebezigd worden. Scliaatsrijden in October. Een zeldzaamheid mag het zeker worden ge noemd, zegt de Leeuw. Ct., dat het in den nacht van 19 op 20 Oct. zoo hard vroor, dat (te Leeuwarden) het ijs 's morgens om 7 uur I nog op de ruiten zat en slooten reeds met ijs J waren bedekt. Meer nogdat reeds 21 Oct. op schaatsen is gereden, zal wel te vergeefs in de jaarkronieken gezocht worden. De cor- despondent van het blad te Warga toch meldt, d.d. 21 Oct. De wintervorst heeft zijn intrede gedaan en wel zoo overhaast, dat als bijzonderheid kan worden meegedeeld, dat H. Castelein (zoon van den vroegeren hardrijder M. Cas telein) reeds een tochtje op schaatsen heeft gedaan. Dr. W. Geesink, hoogleeraar aan <le Vrije Universiteit te Amsterdam, heeft een gevaarlijke operatie moeten ondergaan, en bevindt zich beterende. De Regeering en de Vereen voudigde Spelling. Naar de Zw. Crt. verneemt, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken aan het schooltoezicht zijn zienswijze om trent de vereenvoudigde spelling kenbaar ge maakt. De Minister kan niet anders dan, voor zooveel van hem afhangt, aan de spelling van De Vries en Te Winkel de hand houden en datzelfde geldt ook voor de .ambtenaren, die onder zijn bevelen werkzaam zijn. I>© overtuiging van den Minister is gegrond op de overweging, dat bij art. 8 van de wet van 3 Juni 1905 (Stbl. no. 151) is bepaald, dat de wet op 't lager onderwijs zal worden uitge geven in de van regeeringswege gevolgde spel ling. Bij de wet is dus geconstateerd, dat er een van regeeringswege gevolgde spelling is en die spelling is feitelijk die van De Vries en Te Win kel. Daardoor is, volgens den Minister, uitgeslo ten, dat door do inspecteurs, de districtsschool opzieners en de arrondissemente-schoolopaiener in hun kwaliteit of met vermelding van hun kwaliteit propaganda voor de nieuwe spelling wordt gemaakt; het komt hem bovendien aan bevelenswaardig voor, dat zij hun goedkeuring onthouden aan het leerplan en de boeken van eene openbare school, waarbij voor het Neder- landsch als leervak de nieuwe spelling gevolgd wordt. Een geschil daarover kan eventueel aan de beslissing van den Minister worden onderworpen. Formeel bestaat er dus geen absolute vrijlheid voor de hoofden der scholen in deze. Bn dan komt het den Minister voor, dat de bevordering van uniformiteit in deze in het be lang der leerlingenen dus reeds uit dien hoofde in het algemeen belang is. Wel moet in zake een wetenschappelijke op vatting zooveel mogelijk het oordeel van de man nen van het vak worden geëerbiedigd, maar in deze aangelegenheid mag met uit het oog wor den verloren, dat eenheid van spelling en een heid in het onderwijs der taalregels een alge meen nationaal belang is. Die eenheid dreigt, zoo op dit oogenblik volledige vrijheid gelaten wordt, verloren te gaan. En de Kollewynsche opvatting, zooals zij thans wordt verkoud'igd en toegepast, gesteld tegen over de regels van De Vries en Te Winkel, doet het gevaar ontstaan, dat in die toekomst het Nederlandsche volk aangaande de taalregels en de spelling m twee groepen verdeeld zal blijven, welke niet gemakkelijk tot elkaar te brengen zullen zijn. De Minister acht zich niet bevoegd te beslis sen, dat de regels van De Vrieeen Te Winkel de' eenig juiste zijn, noali ook, dat daarin nimmer wijziging zal moeten worden gebraoht. Maar er is, naar hij meent, grond voor het vermoeden, dat, indien de voorstanders van hetgeen ge noemd wordt vereenvoudiging en de aanhangers der thans nog officieel erkende spelling met elkander rustig en grondig overleg pleegden er iets anders uit zou kunnen ontstaan, dan het geen men thans de Kollewijnsche spelling pleegt te noemen. Iets andersdat meer algemeene bevrediging zou schenken en niet bij zoovelen aanstoot zou geven. De Minister overweegt, of er iets van Regee ringswege gedaan zou kunnen worden, om zoo danig overleg te bevorderen. Inmiddels schijnt het hem aanbevelenswaardig, dat de leerplan nen en ook de leerboeken blijven ingericht naar de regels van De Vries en Te Winkel. Boekbeoordeeling. Levenskunst, oen boek voor jon gens en meisjes, door dr. F. W. Foerster, uitg. A. H. Adriani, te Leiden. Verblijdend verschijnsel dat van dit uit het Duitsch ver taalde en voor onze jongens en meisjes be werkte boek in zoo korten tijd een tweede druk uoodig bleek, waarvan het eerste deel thans van de pers kwam.-De schrijver verstaat dan ook de kunst aangenaam, boeiend en toch eenvoudig te schrijven. De aantrekkelijkheid'van zijn boek wordt zeker verhoogd door tal van verhaaltjes, aan ge schiedenis of legende ontleend, die bijna altijd pakkend zijn. Geloof, hoop, liefde, door P. Bruining, uitg. W. Hilarius, te Almelo. Aan de welversneden pen van ds. Bruining danken wij reeds menig nuttig boekje. Ook dit is ons welkom, dat bijdragen kan tot meerdere waardeering en betere kennis van de nieuw Christelijke denkwijze. Het vinde zijn weg en brenge zegen! Woelwaters met vacantie, door Annie de Graaff, naar het Engelsch bewerkt en voorzien van zes aardige illus traties; uitg. Hollandia Drukkerij te Baarn. De geschiedenis van een aardig troepje rakkers, die het de goede Margo be grijpelijkerwijs wel wat volhandig maak ten. De Ennomos alniaria maakte dat zelfs de heer Trehurn er aan te pas moest ko men. Gelukkig loopt alles goed af, maar voor één ding ben ik bang, nl. of het drie tal het volgend jaar wel terug zal mogen komen op de boerderijEen aardig leesboek voor jongens en meisjes van 10 tot 14 jaar. De Revisor, comedie in vijf bedrij ven van N. W. Gogolj, uit het Russisch, door Josine Termaat, no. 11 en 12 van de Bibliotheek van Russische litteratuur, uitg. Maas en Van Suchtelen, te Amsterdam. Deze werkjes verplaatsen ons naar het groote rijk van den Tsaar en geven ons een aardig kijkje op Russische toestanden. De vertaling blijkt in goede handen te zijn geweest cn het formaat der boekjes is han dig, gelijk de druk duidelijk is en zich prettig laat lezen. De Toekomst onzer Indus-' trie, door I. Visscher, uitg. L. Hansma, te Assen. Naast al wat verdeelt, is hier iets, dat kan vereenigen, het geldt hier een zaak,* die staat „boven het partij gehaspel". Een treurig feit is het, dat te onzent werk- looze arbeiders een belangrijk exportartikel gaan worden, terwijl ons land overstroomd wordt met buitenlandsche fabrikaten. Dit feit deed den schrijver naar de pen grijpen. Zijn boeksken, groot 46 bladz., verdient, dunkt mij, veler belangstelling. Parlementaire Redevoe ringen, van dr. A. Kuyper, uitg. Van Holkema en Warendorf, te Amsterdam. De eerste afl. ligt voor mij van een werk, dat compleet zal zijn in lOOafl., te zamen vor mende 4 zware deelen, dat elk ingenaaid f 6.25 zal kosten. Over den inhoud behoeft niet veel gezegd te worden. Ieder weet wat dit belangrijk werk belooft te worden. In de Oude en Nieuwe We reld, uitg van het Nederl. Jongelings verbond (bondsbureel Heerengracht 255, Amsterdam). Een en ander over de Y. M. C. A., dat wil zeggen de Joung Men's Christian Associations, en een opwekking om mogelijk te maken dat worde aangesteld een ijverig arbeider voor de emigranten, die de maatschappelijke en zedelijke belan gen dér jonge mannen naar behoefte behar tigt. 8 a t a n s d i e n s t, no. II van „Bijge loof uit alle tijden", door F. 8. Knipscheer. Uitg. Hollandia Drukkerij te Baarn. Dit belangrijk deeltje zet voort „de geschiedenis van den duivel", behandelend den Satans- dienst vóór en na de Hervorming, bijgeloof en gruwelen. Eenige plaatjes, o.a. voorstel lend IJs-hel en Vuur-hel, zijn hier inge voegd. Velen zullen hier vinden, wat zij niet wisten, om maar eens iets te noemen, wat hier verhaald wórdt van dievelichtjes en folterpoeder enz. Een interessant werkje De Talmud, door L. Wagenaar, no. 8, serie II, van „Kerk en Secte", uitg. Hollandia Drukkerij te Baarn. Velen heb ben gehoord van Talmud, maar betrekke lijk weinigen zullen weten, wat zooal ver vat is in dien ontzaglijken bundel van lijvige boekdeelen. In dit deeltje van Kerk en Secte licht een deskundige, de Opperrabbijn Wagenaar, alle belangstellenden zóó in, dat de lezer althans in hoofdtrekken leert, wat en hoe Talmud is. Von Hartman n, no. 3 van de serie „Groote Denkers", door dr. A. H. de Har- tog, uitg. alsvoren. De titel van dit boeks ken zegt genoeg omtrent den inhoud. Wie nader wil kennis maken met den grooten denker, den phiolosoof van het onbewuste, kan deze schets ter hand nemen Schoolartsen, -serie IV, no. 7. Pro en Contra. Vóór pleit G. Oosterbaan, tegen P. Goedhart., Na dit „hoor en weder hoor." vestige men eigen opinie! Tij dschrif ten. Op de Hoogte (Damrak 99 Amster dam). De October-afl. heeft op den omslag Herfstlandschap naar Gabriel en als bijlage L'Sge de l'innocence naar Reynolds. Van den inhoud worde vermeldOver de maand die heenging (portretten van Tolstoi, de troonrede), Nieuwjaar in Japan, met aar dige illustraties, kunstschilder W. Geets, met portret en reproductie van eenige doe ken, Trekken der vogels, De duiven van St. Marcus, De vioolkoning Sarasate (met portret), Perscongres te Berlijn, enz., een belangrijke aflevering! Het Leven, geïll. weekblad (Kei zersgracht 285, Amsterdam) De jongste afl. heeft als bijlage „Fransche Boer" van W. de Zwart. Van den inhoud worde ver meld de damplannen naar Ed. Cuypers met afbeeldingen, G. J. Staller als kunst schilder met reproducties, Uitstapje van Deli naar Penang met kiekjes,, de dieren- temster Claire Heliot met haar „lievelin gen", de Staatsgreep in Bulgarije en Wright, winner van den 500,000 frs. prijs met zijn vliegmachine. Veel en velerlei in kort bestek Holland Express, tijdschrift voor reisverkeer en gezelschapsleven (Prins Hendrikkade 20, kamer 16, Amsterdam). Het jongste nr handelt in hoofdzaak over de Niagarawatervallen, met mooie afbeel dingen en uitvoerige beschrijvingen, voorts over Elektrische Spoorwegen, met afbeel dingen. Dit blad laat ons op gemakkelijke en goedkoope manier de wereld en haar wonderen van natuur en wetenschap bezien. De Vrouw en haar huis, geïll. maandschr. onder red. van El. M. Rogge en R. de Vries Jr.. uitg. Holkema en Wa rendorf, te Amsterdam. De Oct.-afl. bevat Herfst door Joh. A. Wolters. De Vrouw als Moeder door F. W. Dfijver, Dienstboden in Japan, Koninklijke Britsche school van kunstnaaldwerk door M. Gurney, Huishou delijk boekhouden door V. Wylen, Een be roep voor vrouwen door Est. Schönberg, Huisbibliotheek door E. Spakler en voorts de gewone rubrieken, waaronder ,,Elck wat wils", welke woorden als motto aan 't hoofd van het tijdschrift konden staan Nieuw Vrouwenleven, maand blad voor dames, red. Daisy Junius te Heel- sum. De October-afl. bevat als hoof dart. „hoe zullen dames haar geld beleggen?" Nederlandich Taal- en Letterk. Congres (vervolg), Kleine gezinnen der Fransche staatsambtenaren en gewone rubrieken, feuilleton, correspondentie, Caramels, enz. enz. Het Nieuwe Leven, maandschr. onder red. van C. Meijer (Zijlweg 1 Haar lem), uitg. Joh. Voogd te Haarlem. De Juli- afl. (de laatste, die wij ontvingen) geeft het vervolg van Onsterfelijkheid en een art. „Wat predikanten over het Nieuwe Leven zeggen". Als „mededeeling" wordt in deze afl. de brochure .Rups en Kapel geanon- ceerd. Nieuwe Banen, onder red. van dr. A. H. de Hartog, uitg. Hollandia Druk kerij te Baarn. De October-afl. bevat een art. „Gelooven"van De Hartog Meijes en een over het begrip „Wet" van prof. Dor- ner „Gelooven in zijn God", dat is de grond gedachte van het eerste stuk en wat het tweede betreft, daarvan komt de strekking hierop neer, dat alle wetten slechts door het denken geweten kunnen worden. De Wachter, 'stemmen uit de Evang. Luth. Gem., red. D. Drijver, uitg. J. Clau- sen^te Amsterdam De jongste afl. heeft een schets „Jezus Christus" door H. A. v. Bakel, terwijl prof. Pont toelichting geeft ten opzichte van de nieuw opgerichte ver- eeniging voor Ned. Luth. kerkgeschiedenis. Groene en Witttf Kruis, geïll. maandschr. gewijd aan de belangen van Verpleging en Hygiëne, red. ds, Fleischer, te Makkum. De red. schrijft een opwekkend woord „nu de winter nadert", de heer Maas deelt een en ander mede over de tentoon stelling te Hoorn en de heer A. de Leur over de Oefeningswedstrijd in 't verleenen van eerste hulp. Voorts de gewone rubrie ken. Den Gulden Winckel, maand schrift vooi boekenvrienden in Groot Ne derland, uitg. Hollandia Drukkerij te Baarn. William Davids opent de reeks he- dendaagsche romanschrijvers met een be schouwing over Marcelle Tinayre. Voorts een beschouwing over „Proeve eener maat schappij Kunstleer door C. Adema v. Schel tenia" met-portret en over Russische letteren door Annie de Graaff, met portret ten van Andrejef en Garsjien en ook hier de gewone rubrieken en rubriekjes. Buitenleven, weekblad voor huis en hof, red. K. Siderius, uitg. M. Olivier te Amsterdam. Het laatst verschenen nr. handelt over Schadelijke insecten en hun verdelging, het veredelen van druiven, foto's op vruchten, winterharde azalea's enz. Ook een paar kolommen over de kruisstrepen op den rug van den ezel en onder „Snippers" allerlei bijzonderheden. Brusse's Boekberichten (Rot terdam). Het 7de nr van den 2den jaarg. bevat Aphorismen van H. v. Treslong, vol gens hl. 5 niet A. Lobsteinvoorts boekbe schrijving, nieuwsberichten, enz. enz. De Camera, modern photografisch tijdschrift, adm. Hofwijckstraat 13, Den Haag. Een nieuw blad onder red. van Adr. Boer en E A. Loeb, waarvan niet veel te zeggen valt, omdat alleen de eerste afl. ons toegezonden werd. Als bijdragen komen er in voor: „Speelt de elektriciteit een rol bij bet belichten van een fotografische plaat?" „Wat de salon ons leerde", „Een kunste naar over fotokunst" en „Voor den begin ner". Voorts een viertal fotographiën. Voor d-e Kinderkamer, De Kinderwereld en Voor het Jonge Volkje, de drie bekende ge- illustreerde tijdschriften voor de jeugd, voor verschillende leeftijden. Oude beken den, die achtereenvolgens hun 27sten, 16den en 35sten jaar ingaan. Bij 't laatst genoemde van het drietal wordt den intee- kenaren Gulliver's reizen met 15 fraaie gravuren aangeboden. Redactie en uitgever doen hun best om 't jonge volkje te beha gen, maar zijn ook bedacht voor de jeugd te geven wat passend en gepast is, begrij pelijk en verstaanbaar, nuttig en aange naam. Een abonnement op zoo'n nieuwen jaargang zal iederen jongen en meisje een aangename verrassing zijn. Uitgever is de heer P. van Belkum Azn., te Zutphen. Our Magazine met The C h i 1 d's Companion, edited by the Scotch Church Publication Committee, Rotterdam, seer. mr. Schenk, Rob. Fruinstraat Rot terdam, mede een oude en een goede be kende V. W. DRIJVER.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1