HOEDEN. Schoenen- en Laarzen- G.G.Ph.L. 80EKELMAN, H0LL4NDSCIIE WAFELEN. Revue en Eerste Rang Specialiteiten-Gezelschap, ADVERTENT1ËN. Hakhout en Teen. Herplaatsing. i Monlfoort. gegarneerde en ongegarneerde Gez. v. d. UITHOORN, de Gouden Laars, Najaar en Winter SCHOENWERK. Horlogerie prima. UURWERKEN. W. F. A. GROENHUIZEN, Filiaal JACOB STUYE, Stoom-Nougat-Fabrikant. JACOB STUVÉ. De kramen die schrijven A. la STUVÉ is beslist geen STUVÉ's Nougat. J. G. de Jager Zoon, 1821. Standplaats Varkensmarkt. 1907. AMICITIA. - Electrisch verlicht. Slechts 3 Buitengenwone Voorstellingen Directie: HENRI TE£ HALL, Haarlems Bloemenvelden, Groot Eleetriseh Natuurtafereel, DUMAS, Louis en Henriette Davids, „Doe er een deksel op", MAGAZIJN. Dames-, Heeren- en Kinderschoeisel. C. H. De Jong, Schouwburgzaal in Amicitia. Hollandsch Tooneelgezelschap Haar Thuis, Mijnheer en Mevrouw Mongodin, De vraag, op welke wijze de financieele gevolgen van de thans bestaande organisa tie van de Hoogere Burgerschool, mede in verband met de behoefte aan een nieuw schoolgebouw, geregeld moeten worden, wordt ernstig door ons college overwogen. Het komt ons niet wenschelijk voor de huisjes achter de Hoogere Burgerschool af te breken voordat eene beslissing betreffen de het tegenwoordige schoolgebouw^ geno men is. Met genoegen werd vernomen, dat mede aan het -gevoerde financieele beheer wordt toegeschreven, dat belasting-verhooging, on danks het tot stand komen van vele verbete ringen, voor dit jaar niet noodzakelijk is. Dat een in alle opzichten goed ingerichte Hooger-, Middelbaar- en Lager onderwijs voor onze gemeente van zeer veel belang is, is onze stellige overtuiging, die evenwel niet verhindert, dat ons college geheel onder schrijft de in de 2de afdeeling verkondigde meening, dat ook op andere wijze de vesti ging van vermogende ingezetenen bevorderd moet worden door het aantrekkelijk maken van de stad. Blijkens uwe besluiten, geno men in latere jaren, (o. a. aankoop van Birklioven, aankoop terrein kruispunt Arn- hemscheweg, Leusdenscheweg en Bergstraat, aanleg Davidsliofstraat, aankoop perceelen hoek Spui en Plantsoen, vervanging van akkermaalbosch door opgaand hout op den Berg, verbetering van den Reinigingsdienst, enz.) mag dit gevoelen ook bij u aanwezig worden geacht. Ons college stelt er prijs op, te verklaren, ook in de komende jaren zoo veel mogelijk in deze richting werkzaam te w-"llen zijn. In hoeverre de uitgesproken wensch be treffende het bouwen aan het Plantsoen kan worden vervuld, zal ernstig door ons college onderzocht worden. Gelijk reeds is medegedeeld, is een onder zoek naar de oude begraafplaats ingesteld. Er doen zich daarbij evenwel zóó vele moei lijkheden voor, dat het spoedig indienen van een rapport dienaangaande niet stellig kan worden toegezegd. Intussphen verklaren wij ons te dier zaak diligent. In verband met het eervol verleend ont slag aan den hoofdcommissies ter secretarie kan dit artikel met 300 verminderd wor den, daar de jaarwedde thans op het mini mum, zijnde 1200, uitgetrokken moet worden. Naar aanleiding van de opmerking betref fende de kleeding van den rechercheur is door den Burgemeester besloten, dezen amb tenaar voortaan niet meer in uniform te kleeden. De voor burgerkleeding uitgetrok ken 50 behooren dan op 65 gebracht te worden, omdat daaruit nu ook schoeisel en een overjas betaald zullen moeten worden. Ten einde het geldelijk nadeel voor den be trokken rechercheur, dat van deze regeling voor hem het gevolg kan zijn, omdat de be sparing op zijn uniformkleediug hem ten goede kwam, zoo noodig te voorkomen, wordt onder volgnummer 94 f 50 ter be schikking van den Burgemeester uitgetrok ken. De mogelijkheid om den rechercheur, die een zeer zwaren en verantwoordelijken dienst te verrichten heeft, een extra-beloo- niug toe te kennen, wordt door. ons zeer .wenschelijk geacht. Desgevraagd verklaart de Burgemeester, dat hij het in goen enkel opzicht noodig acht den Inspecteur en den Adjunct-inspec teur van gemeentewege een uniform te geven. Bovendien acht hij het, met het oog op het buitengewoon lage bedrag, beschikbaar voor onvoorziene uitgaven, zeer ongewenscht, dit jaar hiervoor gelden uit te trekken. De meerderheid van het college ontraadt op grond van laatstgenoemde omstandigheid, in 1909 gelden voor het genoemde doel be schikbaar te stellende minderheid meent, dat de financieele omstandigheden deze naar zijn oordeel noodige verbetering niet mogen tegenhouden en wenscht f 400 beschikbaar te stellen. Aangezien de vereeniging „Amersfoort- sche Vrijwillige Brandweer", aan welke bij Raadsbesluit van 30 October 1901 eene jaar- lijksche subsidie was toegestaan, ontbonden is en nog geen besluit genomen is om het uitgetrokken bedrag aan eene andere veree niging toe ie kennen, behoort de subsidie ,,voor memorie" te worden uitgetrokken en het bedrag van f 200 naar het artikel voor Onvoorziene uitgaven te worden overge bracht. Een verzoek betreffende het berijden van de St. Andriesstraat door de bereden wapens zal tot de militaire autoriteit gericht worden, zoodra de bestrating van de St. Jansstraat in klinker is gelegd. Bij schrijven van 18 Juli 1908 verzocht de gezondheidscommissie den Raad de Ver ordening op de invordering van rechten voor verstrekte diensten door de gemeente-reini ging te willen wijzigen, in dien geest, dat de lediging van beer- en zinkputten voor on- en minvermogenden kosteloos zal plaats hebben. Dit schrijven werd in handen van B. en W. om advies gesteld. Hoewel de gezondheidscommissie aangaf, klachten te dier zake bij haar waren inge komen, kon zij niet voldoen aan de vraag van B. en W. om de namen van de klagers, wijl zij van die klachten geen aanteekening had gehouden. Aan het college van B. en W. zijn geen klachten bekend, zoodat zij ten eenenmale de gegevens missen om tot de overtuiging te komen, dat inderdaad onhoudbare toestan den op dit gebied in de gemeente bestaan en dat deze toestanden een gevolg zijn van 't tarief voor lediging van beer- en zink putten. Van hen kan dus bezwaarlijk een voorstel tot verlaging van dit tarief verwacht worden. Doch behalve dit, heeft men ook nog de financieele gevolgen van de aangevraagde gratis-lediging te overwegen en dan blijkt, dat het groote nadeelige verschil tusschen de uitgaven voor die werkzaamheden en de op brengst der daarvoor ontvangen rechten, daardoor met ruim f 17,500 per jaar ver meerderd zoude worden, bedoelde verordening ongewijzigd te laten. B. en W. adviseeren daarom den Raad de gesteld naar de mogelijkheid om in alle Door de brandweer is een onderzoek in- deelen der gemeente bij brand met goed ge volg te kunnen optreden. Het is gebleken, dat in verschillende stra ten nog waterleiding ontbreekt, zoodat uit breiding van het buizennet gevraagd wordt. De kosten der noodige hoofdbuizen beloopen 6120. De «Waterleidingmaatshcappij heeft recht op een vergoeding van 10 der aan- legkosten, gedurende 5 jaren, in dit geval dus fc 12. B. en W. stellen voor hierop in te gaan en op de begrooting 1909 een bedrag daarvoor uit te trekken van 600. (Hbld.) In de centrale vergadering voor R.C. kiesvereenigingen in het district Amersfoort had gisteren de candidaats-stelling plaats voor de Prov. Staten (vacature van Beek). Bij le stemming behaalde geen der 3 can didaten, de h.h. Bianchi, de Jong, Visser, de meerderheid. Bij herstemming werden uitgebracht 14 stemmen op den heer H. C. A. de Jong en 11 op den heer R. JVisser, zoodat de heer de Jong wordt gecandideerd. Door de landbouwers werd in deze vergadering een warm pleidooi gehouden tot vermeerdering van landbouw-vertegenwoor- digers in de Prov. Staten, daar in dezen nog veel ontbreekt aan evenredige verte genwoordiging. Tot heemraad van het heemraadschap De Eem, beken en aankleve van dien is, in de plaats van wijlen den heer C. Th. van Beek, benoemd de heer Joh. Knoppers, no taris. Wij brengen in herinnering dat heden avond in Amicitia de operette ,,Het lustige Weeuwtje'' wordt gegeven, waarvan de aller aardigste muziek overal bizonder in den smaak van het publiek viel. Morgen, Woensdag en Donderdag treedt het specialiteitengezelschap Ter Hall op en Vrijdag en Zaterdag het gezelschap van Lier, van het Grand Theatre te Amsterdam. Zooals uit de in dit nummer voorko mende advertentie blijkt, zullen Vrijdag en Zr.terdag in Amicitia tooneelvoorstellingen worden gegeven door het Gezelschap van het Grand Theatre te Amsterdam, directie Gebr. van Lier. Vrijdag wordt gegeven „Haar Thuis" van Sudermann, waarin de bekende actrice me vrouw Julia van LierCuypers zal optre den; Zaterdag optreden van den heer D. H. Brondgeest in „Mijnheer en Mevrouw Mon- godin", een aardig, leuk Fransch blijspel, waarbij men heerlijk lachen lean. We zagen indeitijd Kelly de rol ven Mongodin ver vullen, en het publiek heeft tranen gela chen, toen hij de „Geschiedenis van het Mes"' moest vertellen. Maar meer vertellen wij er thans niet van. Als de bezoeko.'s nu maar willen komen, dan kunnen het een paar mooie avonden worden. Aan de zaal behoeft men het nu niet meer te wijten wanneer er soms eens weinig publiek is, want die voldoet, na de aangebrachti verbeteringen, werkelijk aar. de meest, billijke eischen. En het gezelschap van het Grand Thea tre heeft den laat6ten tijd getoond, onder de goede troepen te mogen gerangschikt wor den. Een -actrice als mevrouw Julia van Lier en een acteur als de heer Brondgeest zijn waarlijk niet de eersten de besten. Sport. De voetbalclub II V. C. I speelde gisteren op haar terrein achter Rustoord togen B. V. C. I van de Bilt een gelijk spel 2—2. De korfbalclub A. V. O. G. speelde op het_veld aan de Joh. van Oldenbarnenveld- laan tegen S. D. O. G. uit Utrecht en ver loor met 43. Gisteren werd alhier na de gods dienstoefeningen in de R. Kath. kerken aan de bezoekers een propaganda blaadje uitgereikt namens het plaatselijk Kath. Drankweercomité. Het A. D. C. kan dezen steun zeker niet anders dan welkom zijn, te meer daar het zich dit jaar, bij gelegen heid van de kermis, eenigszins moet beper ken in de propaganda met het oog op de fi nanciën. Ook in de kerken werd den bezoekers er op gewezen dat een gepast vermaak niet is verboden, doch dat men tegen onmat;gheid, j bandeloosheid en nachtelijk rumoer behoort te waken. Kort verslag over den toestand van j het St. Elisabeths Gast- of Ziekenhuis te Amersfoort, gedurende het tijdvak van 10 April 1907 tot 9 April 1908. Den 8. April 1907 werd in tegenwoor- digheid van tal van belangstellenden, het St Elisabeths Gast of Ziekenhuis aan de St. Andriesstraat plechtig geopend. Door ziekte verhinderd, kon de voorzitter van het college van regenten, de heer C. Th. van Beek, de officieele opening niet bijwo nen en werden de aanwezigen door den vice- voorzitier, den zeereerw. heer pastoór L. Fock, welkom geheelen. Door den genees heer-directeur werd een historisch overzicht gegeven van de ziekenverpleging van af het jaar 700 tot op onzen tijd. Daarna werd het woord gevoerd door jhr. Barchman Wuytiers als burgemeester van Amersfoort, en dr. II. W. Schreuder namens de ge- neesheeren. Na bezichtiging van het gebouw door de aanwezigen, werd met een woord van dank door den vice-voorzitter de bij eenkomst gesloten. Bij de opening waren naast de eerw. moe der vijf zusters werkzaam. Reeds spoedig bleek dit getal te klein, zoodat op 1 April 1908 veertien zusters werkzaam waren. Een heugelijke dag voor het Ziekenhuis was de 10de Juli 1907, toen het H. M. de Koningin-Moeder behaagde het St. Eli- sabein s gast- of ziekenhuis met een bezoek te vereeren. Op eenvoudige, doch fraaie wijze was het Ziekenhuis met planten en bloemen versierd. Na bezichtiging van het gebouw en een bezoek aan de zieken, be tuigde Hare Majesteit haar hooge tevre denheid over de inrichting en aanvaardde welwillend een album met photo's van het Ziekenhuis. Reeds spoedig na de opening vereenig- den zich eenige dames tot een comité, dat op zich nam de zieken geregeld -van bloe men te voorzien. Behalve dat deze dames zich op meer dan royale wijze van deze taak kweten, prijkte door hunne goede zor gen met Kerstmis een zeer fraaie Kerst boom in het Ziekenhuis. Voor het vele lij den door hen verzacht, komt hier een woord van oprechten dank aan voornoemde dames I toe. Van 10 April 1907 tot 1 April 1908 wer den m het Ziekenhuis opgenomen 252 pa tiënten, n.l. 120 mannen en 132 vrouwen met totaal 8131 verpleegdagen. Van deze 252 patiënten behoorden 110 tot den R.-K. godsdienst; 131 tot den Herv. godsdienst; 6 tot den oud-kath. godsdienst; 4 tot den Israël, godsdienst; 1 tot geen. Aan de Israëlitische patiënten werd ge legenheid gegeven om de spijzen enz. te verkrijgen volgens de voorschriften van hun godsdienst. Overleden zijn 9 mannelijke en 17 vrou welijke patiënten. Het aantal operatiën be droeg 72. Verloskundige hulp werd 3 maal verleend. Voor zoover dit zonder stoornis in de verpleging in het Ziekenhuis kon ge schieden, werd aan de aanvragen, om zus ters in buiten verpleging te zenden, vol daan. Door het beperkt aantal zusters moest evenwel zeer dikwijls een weigering volgen. In 't geheel werden 19 maal zusters uitge zonden in buitenverpleging met 424 ver pleegdagen. Oji 1 April 1908 was het bestuur samen gesteld uit de dames regentessen Mevr. wed. Th. ThiesLagerweijmevr. M. HamersVan Beek; mevr. wed. F. Du- chateauRuijton; mevr. wed. M. de Wit Van Berkestijn. Uit de hecren regenten: C. Th. van Beek, voorzitter; pastoor L. A. F. X. Fock, vice-voorzitterA. T. R. Vermolen, secre taris; H. C. A. de Jong, penningm. J. A. Hamers. Moeder-overste, zuster Carola. Geneesheer-directeur J. W. Jorissen. „De Eembode." Het bestuur der Maatschappij tot op voeding van Weezen en andere minderjarigen in het huisgezin „Zandbergen'1 deelt ons mede, dat het den directeur, den heer J. Woudstra, heeft ontslagen. In verband hiermede verzoekt het brieven voor de Maatshcappij te adresseeren aan „den Directeur van „Zandbergen", te Amersfoort, met weglating van familienaam. Het kantoor is tijdelijk gevestigd aan de Hendrik van Viandenstraat. Aan het telefoonnet zijn aangesloten de heeren A. P. Schroder, notaris (138) en De Groot, deurwaarder (74). De rijksveldwachter A. Polman be keurde, des voorm. te half zeven, de (wee bekende wildstroopers W. van Eek en J. G. Heijlen, op het oogenblik dat ze bezig waren twee fazanten uit aan den Liniedijk gestelde wildstrikken te halen. Door hem werden niet minder dan 83 geplaatste strikken in beslag genomen. Den 21 October j.l. werd door denzelfden politieman bekeurd A. H. Staal, die zich, zonder hiertoe gerechtigd te zijn, met een tweeloops jachtgeweer in het jachtveld aan den Liniedijk bevond. Stoomvaartberichten. Het st. „Rembrandt", Mij. Nederland, vertrok 22 October van Batavia. Het st. „Koningin Wilhelmina", Maat schappij idem, arriv. 22 Oct. te Lissabon. De gewone jaarlijksche veiling van Hak hout en Teen, te Jutphaas. in het logement „de Zwaan'*, door bemiddeling van Mr. E. C. U. HE BAL BI AN VAxN DOOKN, zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 2 December 1908, des voor middags ten 10 ure. Door nader aangebrachte wijzigingen in de voorwaarden van aanbesteding, zal de waarne mende directrice van bovengenoemd gesticht, onder nadere goedkeuring van Zijne Exellentie den Minister van Justitie, niet op Donder dag 22 October 190S, doch op Maan dag 2 November 1908 des voormiddags 11 urenin voornoemd gestichtin het openbaar aanbesteden, de levering van alle benoodigdheden voor het onderhoud der ver pleegden, met uitzonde ring van gort, groene erwtenbruine boonen gesmolten runJvet en groenten. Onder de benoodigdheden worden ook begrepen de schoolbehoeften en school boeken. De aanbesteding geschiedt voor hot tijdvak van 1 Januari 19U9 tot 1 Augustus 1909 voor het Rijksopvoedingsgesticht te Montloortmet verplichting voor den aannemer om de ver schillende benoodigdheden voor zooverre die vanaf 1 Augustus 1909 tot 31 December daar aanvolgende noodig zijnook te leveren tegon den aannemingsprijs, mede indien do veran derde bestemming van het gesticht, naar do tegenwoordige Tuchtschool te Zeist, is tot stand gekomen. De voorwaarden liggen ter inzage in voor noemd gesticht, alwaar mondelinge inlichtingen worden verstrekt, en de gezegelde inschrijvings biljetten op den dag der aanbesteding, vóór des voormiddags 11 uren, door den inschrijver en de twee door hem te stellen borgen eigenhan dig onderteekendmet vermelding hunner woonplaatsen, moeten zyn ingediend. De waarnemende Directrice voornoemd, K. STRAATMAN. Leeraar in Piano en Zang. Dtrechtschestraat boek Hellingstraat 36. Steeds Voorhanden een groote keuze Schuin tegenover de Kroramestraat. MAGAZIJN ütr. str. 42 Amersfoort. GeTestigd 1856. Gevestigd 1856. In het van ouds bekende magazijn vindt men niet alleen een ruime keuze in alle mogelijke modellen, maar wordt ook voor elk paar wat pasvorm on kwaliteit betreft ingestaan. VASTE PRIJZEN. Inrichting voor Maal en Reparatiën. i Magazijn van alle soorten gewone onfijnere Grootste keuze. Goedkoopste prijzen. Ie klas artikelen. Reparatiën goed en billijk by Horloger. Langstraat 42. W Standplaats Havik, 2e Kraam van af de Nieuwe weg. HOFLEVERANCIER. ROTTERDAM. Uitvinder van de Eehte NOUGAT de MONTELIMART, is ook dit jaar weder op de Kermis gearriveerd en voorzien van een reuzen-voorraad ECHTE NOUGAT in luxe verpakking Vanille-, Frambozen-, Citroen-, Kersen-, Chocolat- en Ananas-Nougat, enz. enz., naar verkiezing harde of zachte, al deze soorten te zamen of afzonderlijk 25 cents per ons. Proefpakjes 5 en 10 cent. Doozen gevuld met verschillende soorten Nougat, gereed om te verzenden, vanaf f 1.—. Moderne platen en groote apen worden cadeau gegeven. Let s. v. p. op de juiste STANDPLAATS en NAAM. Aanbevelend, WAASCHUWINGWacht U voor naambedrog. Ondergeteekenden vestigen de aandacht op hunne prima Aanbevelend Langcstraat 6062 b/d. Krommestraat. Teleplioon 115. TT/" T r\nrrait'a Specialiteit Wafelbakkerij. V V -I—tUy y tyj.1 O Voorheen P. BOtlKAJIP. Staat wederom op de Varkensmarkt. an beveelt zicb. evenals vorige jaren, aan voor het leveren van de fijnste BOLLANDSCHE WAFELEN Hoogachtend UEd. Dw. Dienaar, W. LOGGEN. Dinsdag 27, Woensdag 28 en Donderdag 29 Octbber door het Directeur van het Circus-Variété Rotterdam. Onder meerdere Artisten uitgevoerd door 12 Dames. Neerland's meest gevierde Humorist. Hollandsche Duettisten. ENZ. ENZ. Groote N'ederlandsclie Revue Operette, in 2 afdoolingen, door HENRI TER HALL. Entrée le Rang f 1.25, Leden f 1.-, 2e llaug t 0.75. l'laatsbeaprekiug als gewoon. Ruime sorteering in Speciaal ingericht om schoenen naar maat, en in eiken vorm en kwaliteit, te leveren, Reparatie spoedig. Aanbevelend Mr Hof 38. Twee Buitengewone Voorstellingen door het van hot Grand Theatre te Amsterdam. Dir.Gobroedors A. VAN LIER. Vrijdag 30 October (7uur) van Mevr. JULIA v. LIER-CUYPERS. Tooneelspel in 4 bedr. naar het Duitsch van HERMAN SUDERMANN. Zaterdag 31 October (7'/i uur) Optreden van dan heer D. H. BRONDGEEST. Blijspel in 3 bedrijven naar hei Fransch. Pryzen der plaatsen 1ste rang f 1.25, 2de rang f 0.75, 3de rang f 0.50. Loden lsto rang f 1. Militairen onder den rang van officior 2de rang f 0.50.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3