troepen. Deze laatste zouden de benden op Bulgaarsch gebied hebben vervolgd. Bulgarijö. Sofia, 2 8 O c t. In zijn boodschap ter opening van de Sobranja zeide de Ko ning, dat hij op voorstel van de regeering de onafhankelijkheid had afgekondigd, welke met geestdrift was vernomen. ,,Ik heb", zeide de Koning, ,,te Tirnowo de vaan van vrede en welvaart ontplooid. Ik hoop, dat alle goede zonen van het land zich daaron der zullen scharen. Alleen het vertrouwen op eigen kracht en de geschiktheid om tegenslagen en be proevingen te doorstaan kunnen het volk der. weg banen naar het geluk door vredes- arbeid en politieken en economischen ar beid. ,,Het belang van het spoorwegverkeer vooral en de nationale verdediging eischten, dat alle spoorwegen in handen van den staat zouden komen. De regeering nam daarom de exploitatie van den Oostspoorweg op zich, maar zal degenen, die daarop recht hebben, schadeloos stellen. De regeering is gemachtigd te rekenen op de goede gezind heid van alle groote mogendheden en op het vertrouwen harer buren. Onze hoop is meer speciaal gevestigd op den bijzonderen steun van onze groote bevrijdster. ,,De vriendelijke ontvangst, die ons in de Hongaarsche hoofdstad ten deel is gevallen, is oen bewijs van de goede gezindheid van de monarchie. De ernst der gebeurtenissen noopte tot uitgaven en tot daden, welker goedkeuring door de liefde voor het vader land verzekerd is". Sofia, 28 Oct. Na voorlezing van de troonrede hield de Sobranja hare eerste zit ting. De minister-president deed voorlezing van de te Tirnovo gedane proclamatie. De volgende zitting heeft Vrijdag plaats. De vreemde gezanten woonden de zitting van heden niet bij. Sofia, 28 Oct. Het zijn de vertegen woordigers van Engeland, Frankrijk en Rus land, die gezamenlijk stappen deden bij de Bulgaarsche regeering en deze verzochten binnen drie dagen drie lichtingen van de onder de wapenen geroepen reserve naar huis te zenden en onmiddellijk de onderhan delingen met Constantinopel over de finan- cieele schadeloosstellingen te hervatten. De vertegenwoordigers dezer mogendheden ver klaarden eveneens, dat de erkenning van het koninkrijk Bulgarije zou afhangen van eene voorafgaande overeenkomst met Turkije. Deze stappen werden door andere mogend heden gesteund. In de officieele kringen verzekert men, dat de regeering een gunstig antwoord zou hebben gegeven. Montenegro. Rome, 28 October Vóór Rome te verlaten vroeg de Montegrijnsche missio aan den minister van posterijen en telegraphie uitleg over de verzending van telegrammen door minister Tomanovitsj naar Cellinje. Dezo telegrammen werden geretourneerd naar Rome met de vermelding„lijn ge stoord". De Montegrijnsche zending beklaag de zich reeds over de censuur op telegram men uitgeoefend te Antivari, ten nadeele van Montenegro, en beweert dat Oostenrijksche oorlogsschepen van radiographische toestel len voorzien voor Antivari kruisen om de telegraphisehe gemeenschap met Cettinje te onderbreken. De Romeinsche oppositie-bladen geven verslag van gesprekken met de te Rome ver toevende Montenegrijnsche afgezanten. De heeren blijken een zeer oorlogzuchtigen toon te hebben aangeslagen. Zij zeiden, dat het Servische volk nimmer in de inlijving van Bosnië en Herzegowina zouden berusten. De Vita vertelt bovendien, dat de Monte- negrijnen geenszins voldaan zijn met den uitslag van hun zending. Turkty* Twee oproermakers, handlangers der reac tionairen zijn te Konstantinopel ter dood veroordeeld. Men neemt aan, dat het parlement tegen het eind van November bijeen zal komen. Kreta. C a u e a, 2 8 O c t. De vier garante mo gendheden hebben een nota tot de regeering van Kreta gericht, waarin zij hun goeden wil te kennen geven ten aanzien van een on derzoek der Kretensische kwestie en mede- dcelen dat zij met Turkije over de hand- Laving van de orde en over de bescherming van het mohammedaansche element zullen ^raadslagen De nota heeft een uitsteken den indruk gomaafct. Perzië» Het Lagerhuislid Dillon had aan Grey ge vraagd of de Britsche regeering erin had toegestemd, dat Russische troepen de grens waren overgetrokken 8ir Edward.Grey antwoordde, dat hij was tè weten gekomen, dat geen Russische troe pen de grens waren overgetrokken. Naar men hem had medegedeeld, was er eenigen tijd te Tabris gevochten tusschen Nationa listen en Royalisten. Tabris lag heel dicht bij de Russische grens. De Russische han delsbelangen hadden schade geleden en een Russische post was aangevallen. Zelfs werd oen oogenblik gemeld dat de levens der Rus sen in gevaar waren. Toen zonden de Rus sen 400 man naar de grens, doch daar in tusschen het vechten ophield kregen dezen bevel niet eer de grens over te trekken, voordat werkelijk de Russen te Tabris ge vaar liepen. Op een tweede vraag van Dillon of de Br'tsche regeering zou toestaan, dat Russi sche troepen de grens overtrokken ant woordde Greywij hebben er altijd aan spraak op gemaakt om die maatregelen te nemen welke wij geschikt achten ter be scherming van het leven van Britsche onder danen, dus wij kunnen die vrijheid nu niet aan anderen ontzeggen. ,,In zoover als nu beide regeeringen een politiek van non-interventie zijn toegedaan, er vrij hevige onlusten bij de Russische grens zijn geweest en er geen Russische troepen de grens zijn overgetrokken, geloof ik gerechtvaardigd te zijn wanneer ik het Hu:s vraag mij toe te stemmen, dat zij heb ben gehandeld in den geest der Conventie." Lynch vroeg toen nog of godurende de kri tieke dagen te Tabris, de Britsche consul- generaal aldaar afwezig was geweest, terwijl diens Russische collega er dien tijd wel was geweest. Dit was inderdaad zoo, zeide Grey, doch de vice-consul had het voor hem waar genomen. Eindelijk werd den minister van buiten- landsche zaken door Rutherford gevraagd of hij met het oog ou het belang, dat de Per zen hun eigen landszaken bestuurden, er voor te vinden zou zijn vriendschappelijke vertoogen te richten tot de Russisische re geering om de Russische officieren die in Perzië dienst deden terug te doen roepen. Dit was, antwoordde Grev, een zaak die Rusland en Perzië zelf aangingde officie ren waren in dienst van den Sjah en dat was al jaren zoo geweest. Maai' hij had ver nomen dat geen Russische officieren in eenig opzicht hadden deelgenomen aan de gevechten van den laatsten tijd. Uit het bovenstaande kan worden afge leid dat Engeland geen hand zal uitstrekken om de Nationalisten te helpen, zoolang de Russen langs zijwegen invloed willen trach ten uit te oefenen in de hun bij de Conven tie van 1907 toegewezen Russische invloeds sfeer. Dit is niet anders dan correct, van een politiek standpunt beschouwdmaar de praktijk brengt mee dat do Russische in vloed in het geheele Noorden nog overwe gender wordt dan zij reeds is en dat ook te Teheran, dat in die invloedssfeer is gelegep, Rusland troef blijft. Uit een corresponden tie in de Frankf. Ztg. zien wij dat de Rus sische gezant aldaar persona gratissima is, dat hij als huisvriend bij den sjah uit en in loopt en dat Rusland ofschoon oficieel mee- protesteerende met Engeland tegen de reactie in Perzië, in het geheim met alle mogelijke middelen diezelfde reactie steunt. Het zal zeer de vraag zijn of de nationale en natio nalistische held der laatste maanden, Satar Khan, de verdediger van Tabris, bij machte zal zijn tegen dezen Russischen invloed op te roeien. In elk geval zal de invloed van den Sjah, op alle manieren van uit Rusland gesteund nog niet met een nationalistisch Aserbeids- jan kunnen worden uitgèwischt. Venezuela. St. Vincent, 28 Oct. Een lid van de bemanning der Lady Kensington, de schoener waarop 25 October door Venezuela •werd beslag gelegd, is ontsnapt en te Trini dad aangekomen. Hij deelde mede dat de passagiers zijn vrijgelaten te Pampatar, waar ze zonder maag of vriend stonden en zonder een stuiver op zak waren achterge laten. Hij vertelde voorts dat Venezuela den passagiers twintig cents per dag toestond voor noodzakelijke levensbehoeften. De kapi tein der bemanning is nog in gevangen schap. AJUrlai. vDe Duitsche ingenieur Meschner heeft een aeroplane gebouwd naar het model Wright. De eerste vluchten zullen in het ge heim plaats vinden. Het framewerk is ver vaardigd van alluminium buizen, terwijl stalen buizen zijn aangewend voor het onder stel. Het toestel is voorzien van een machti gen motor, die een driebladige schroef drijft. De heer Meschner denkt 60 K.M. per uur met dit toestel te kunnen afleggen. vTwee luchtschippers, officieren van den Mexicaanschen staf, is een even merk waardig als gevaarlijk avontuur overkomen. Ze waren met een ballon opgestegen en be vonden zich op ongeveer 800 M. hoogte, toen een troep gieren van een rots opvloog en op den luchtballon aanhield. Krijschend omringden de vogels den ballon. De lucht reizigers wierpen ballast uit en stegen 500 M. Een der vogels vloog echter den ballon na en ondernam met snavel en klauwen een aanval. Aan schieten viel niet te denken, daar de ballon niet goed zichtbaar was en men vreesde ook den ballon te treffen. Zonder lang te overleggen, klom luitenant Gonzales in het netwerk. De vogel scheen zijn komst niet te bemerken. Een welgemikt revolver schot en met een gebroken vleugel zonk de gier omlaag, terwijl de kranige luitenant weder behouden in het schuitje kwam. Bloemfontein, 28 Oct. De re- geeringsgebouwen staan in brand, men vreest, dat zij geheel en al in vernield zullen worden. De stad is geheel en al in rook gehuld. Tweede Telegram. De regeerings- gebouwen zijn bijna geheel en al verwoest slechts eenige vertrekken gelijkvloers zijn blijven staan. De schade wordt geschat op een bedrag tusschen 80,000 en 100,000 p. st. De brand is ontstaan door kortsluiting. De Staatscourant van Donderdag 29 October bevat o. m. de volgende koninklijke besluiten op verzoek eervol ontslagen als vice-con sul der Nederlanden te Moscou C. Ansoul en bepaald dat deze betrekking voorloopig niet zal worden vervuld; benoemd tot rechter in de rechtbank te Dordrecht mr. J. Wiarda, substituut-grif fier bij de rechtbank te Amsterdam benoemd tot notaris te Leiden C. Ver- sluijs, candidaat te Lochem op verzoek eervol ontheven van zijne be noeming tot vertegenwoordiger der Neder- landsche regeering op het te Parijs in 1908 te houden Congrès International de l'Indus- trit du batiment et des travaux publics J. L. Cluysenaer, te 's Gravenhage, en daar- too benoemd A. Deking Dura, civiel-inge- nieur, voorzitter van den Raad van Arbi trage voor de bouwbedrijven te 's Graven hage ter belooning van personeel van het In dische leger, dat zich bij de militaire actie in het commandement Amboina en Ternate in hoofdzaak gedurende 1907 heeft onder scheiden, is bepaald: 1. dat bij afzonder lijke dagorder zoowel in Indie als in Neder land eervol zullen worden vermeld de Euro- peesche sergeant C. L. Martin en de Euro- pcesche korporaal W. H. Jansen, beiden van de infanterie2. benoemd tot ridder iii de Oranje-Nassau-orde de le luitenant der infanterie G. J. J. de Jongh en R. Vogeltoegekend de eere-medaille dier orde in zilver aan den Europeeschen ser geant A. Drijdijk en aan den Amboinee- schen sergeant S. Kasiger, beiden van de infanterie. goedgekeurd, dat G. van der Valk Bouman, burgemeester ran de gemeenten Linschoten en Snelrewaard, is benoemd tot secretaris dier ge meenten; verlof verleend tot het aannemen der onder scheid ingsteekenen achter hunne namen vermeild, aan na te noemen personen L. J. vim Voorthuysen, te Domburg, lid der Provinciale Staten van Zeeland, en burgemees ter der gemeente Domburg, het ridderkruis 3de klasse der Hertogelijke Saksen Emestinische Huisorde, hem door Z. H. den Hertog varv Sak sen-Mei n in gen geschonken E. J. Pateer, te Amsterdam, inspecteur van politie, het Algemeen Eereteeken, hem namens Z. M. den Koning van Pmissen geschonken J. J. F. van Zeyl, te Hulst, journalist, het Kruis ..Pro Ecclesia et Pontifice", hem door Z. H. den Paus geschonken; L C. Hezemans, te 's-Hertogenbosch, archi tect, de versierselen van ridder in de orde van den Heiligen Gregorius den Gtooten, hem door Z. H. den Paus gesohomfeen; J. P. Adriannsen, te Domburg, gemeente-veld wachter. de zilveren medaille van verdiensten, behoorende tor de Hertogelijke Saksen Emesti nische Huisorde, hem door Z. H. den Hertog vaa Saksen-Meiningen geschonken; Prins Adolf van Bentheim is gisteren avond te Soestdijk aangekomen om enkele dagen de gast van H. M. de Koningin-Moe der te zijn. Jachtfeest van de ver eeniging St. Hubert. Den 3. No vember a.s. wordt op Raaphorst het jacht feest van de Vereeniging St. Hubert gehou den, terwijl in de volgende dagen op de Koninklijke goederen onder Wassenaar jach ten vanwege het Hof zullen plaats hebben. De Staatscourant van heden bevat een Koninklijk besluit, waarbij bepaald wordt, dat de wet op het Arbeidscontract 1 Februari 1909 in werking zal treden. Vivisectie. De Haagsche corre spondent van de „Telegraaf" meldt: Naar mij gisteren van de meest betrouw bare zijde werd medegedeeld, is de arbeid der staatscommissie, die indertijd ingesteld werd met het doel om den omvang der vivi sectie in ons land te onderzoeken en even tueel de middelen ter bestrijding daarvan aan te geven, reeds een heel eind gevorderd. De staatscommissie heeft niet alleen van alle universiteiten inlichtingen verkregen, maar ook verschillende personen gehoord. Zoo is Dinsdag nog in een vergadering van de commissie verschenen de heer Rochussen, voorzitter van het comité tot beperking der vivisectie, die de denkbeelden van het comi té "heeft uiteengezet. De staatscommissie heeft thans besloten door middel van Eet ministerie van Binnen- landsche Zaken aan de verschillende uni versiteiten alsnog eenige nadere inlichtingen te vragen. Wanneer deze verstrekt zijn, zal aan de samenstelling van het rapport wor den begonnen. Men stelt zich voor het rap port in het begin van het volgend jaar aan H. M. de Koningin aan te bieden. Voorzitter der staatscommissie is, zooals men weet, het lid der Tweede Kamer, mr. Van Idsinga. De kapitein-lpitenant ter zee E. W. Peiffer, de officier-machinist der le klasse L. B. C. Vries en de officier-machinist der 2e klasse M. B. van Till worden met den 3len dezer geplaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De officier van administratie der le klasse K. A. de Josselin de Jong, uit Oost- Indië in Nederland teruggekeerd, wordt op non-activiteit gesteld. Benoemd tot vaandrig de reserve- sergeant G. Witkamp, A. J. Fock, J. H. v. d. Meer en K A. H. Coebergh van het 9e regiment infanterie. Geenovernamevande aan hulptelegraafkantoren ver bonden onkosten. Op het verzoek der Ver. van burgemeesters en secretarissen in Friesland tot de Regeering gericht om de willen bevorderen, 'dat de kosten der hulp telegraafkantoren c. q. met de daaraan ver bonden telefoonkantoren, ten laste van het Rijk worden genomen, is dezer dagen het antwoord ontvangen, dat daartegen uit een financieel oogpunt, overwegende bezwaren bestaan. Tegen verhooging van den drankaccijns. Het dagelijksch be stuur der Vereeniging „Vergunning" heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin het zijn bezwaren kenbaar maakt tegen het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Die bezwa ren komen hier op neer, dat een accijnsver- hooging geen drankbestrijdingsmiddel mag heeten, dat de smokkelarij erg zal toenemen, dat er knoeierij met surrogaten zal plaats hebben, dat vervalsching regel en zuiverheid uitzondering zal worden, dat daardoor een oneerlijke concurentie zal worden aange wakkerd, dat deze accijns geen rekening houdt met de financieele draagkracht van hen, die hem opbrengen, dat accijns ver hoo ging een zeer oneerlijk middel genoemd kan worden. Adressant bestrijdt het wetsontwerp dan ook niet alleen omdat het ernstige stoornis zal brengen in een behoorlijken gang van het vergunninghoudersbedrijf en daarin een aantal misstanden zal opwekken of vererge ren, maar ook omdat zij, die adressant ver tegenwoordigt, als staatsburgers heel wat liever een ander middel door de regeering zouden hebben zien aangeprezen, b.v. een algemeene inkomstenbelasting. Adressant verzoekt ten slotte de Tweede Kamer het wetsontwerp niet tot wet te hel pen verheffen. Vrouwenkiesrecht. Naar men verneemt zal Mrs. Madge Donohoe, uit Nieuw-Zuid-Wales (Australië), die dezen zomer als afgevaardigde van dat land op het Internationaal Congres voor Vrouwen kiesrecht te Amsterdam zeer de aandacht trok, zoowel door haar geestige voordracht als door haar innemende verschijning, van 11 November e.k. tot begin December in ons land doorbrengen, om in verschillende af deelingen van de Vereeniging voor Vrou- wenkiesrecht te spreken over de resultaten van vrouwenkiesrecht in Australië. Te 's Gravenhage is overleden de heer W. F. Wttewaall van Stoetwegen, oud-ge- znnt van Nederland te Petersburg. Op 40 jarigen leeftijd is gisteren te 's Gravenhage ontslapen de heer J. Noo- men, kapitein-intendant en leeraar aan de Hoogere Krijgsschool. De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag a.s. ten 11 ure van uit het Ge meente Ziekenhuis naar de begraafplaats Oud-Eik en Duinen. Begrafenisvan J. C. N ij g h. Gisteren had op Crooswijk de begrafenis plaats van wijlen den heer J. C. Nijgh, di recteur van de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant. Er was aan de groeve zeer veel belang stelling. Opgemerkt werden de burgemees ter, vele gemeenteambtenaren, het bestuur van de Ambachtschool, van den Nederland- schen Uitgeversbond enz. De Pers was o.a. vertegenwoordigd door de heeren Funke, directeur van het Nieuws van den Dag en Nijhoff, namens Het Vaderland. De lijkwagen was behangen met een reu- zenkrans van het personeel, een krans van commissarissen en de kransen van de fami- lio Nog tal van andere kransen werden per rijtuig naar de begraafplaats overgebracht. Aan de groeve sprak het eerste de heer H. de Jong, pres.-com. van de N. Rt. Ct. Deze herdacht den voorbeeldigen ijver, de toewijding en trouwe plichtsbetrachting door den overledene aan den dag gelegd. Daar voor zal hij ook bij commissarissen in dank bare herinnering blijven. Spr. huldigde ver der Nfjgh's open karakter. Steeds durfde hij voor zijn opinie uitkomen. Van de eenige meerdere rust, hem in de laatste commis sarisvergadering in het vooruitzicht gesteld, heeft hij helaas niet mogen genieten. Spr. eindigde met woorden van innige deelneming tot de familie. De heer dr. Zaayer, hoofdredacteur van de N. Rott. Ct., huldigde de gaven van hoofd en hart van den overledene, die Nijgh niet alleen dienstbaar maakte aan zijn werk kring, doch ook aan het onder hem werken de personeel. Uit aller naam was het dan ook, dat spr. den overledene dank bracht. Zijn naam zal steeds een eereplaats in de annalen van de N. Rott. Ct. blijven inne men. Ten slotte werd nog door den heer Van Kampen namens den Nederlandschen Uit geversbond hulde gebracht aan de groote energie en bekwaamheid van den overledene. De heer H. Nijgh, zoon van den over ledene, bedankte voor de laatste eer zijn dierbaren vader bewezen. Het o tsiag te Amster dam. Op drie plaatsen tegelijk werden Dins dagavond openbare vergaderingen gehouden om te protesteeren tegen het ontslag door B. en W. van de drie gemeenteambtenaren en tegen de houding van den gemoenteraad in deze zaak, en wel in Bellevue, in Plancius en in het lokaal Nieuw Vondel aan den Haar lemmerweg. Alle drie deze vergaderingen waren belegd door het „comité van zes", gevormd uit den Amst. Bond van Gemeenteambtenaren, den Aïg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbe dienden, den Alg. Ned. Opzichters- en Tee kenaar sbond, den Bond van Ned. Onderwij zers, den Fed Bond van Gemeentewerklie den en den Bond van Ned. Gemeentewerk lieden. Als sprekers traden op de heeren Edo Fimmen, secretaris van den Algemeenen Nederl. Bond van Handels- en Kantoorbe dienden, A. H. Gerhard, hoofd eener open bare school, N. van Hinte, secretaris van den Bond van Ned. Gemeentewerklieden, C. Thomassen, voorzitter van de afd. Amster dam van den Bond van Ned. Onderwijzers, D. J. Wijnkoop en S. J. Pothuis, voorzitter van den Amsterd. Bestuurdersbond. Als eerste spreker in Bellevue trad op een der ontslagenen, de heer Gulden, die daar evenals in Plancius waarheen hij zich ver volgens begaf om er het woord te voeren, door de talrijke aanwezigen met applaus werd begroet. De tweede ontslagene, de heer Smit, was in Nieuw-Vondel. Alle drie vergaderingen waren druk be zocht. Die.st .l. Gisterennacht is om streeks 1 uur uit een der stallen van de fir ma Kessels te Breda gestolen 1 ponny met een dogkar en de hond van de firma. De da der is vermoedelijk de gewezen knecht, een Duitscher, die 3 weken geleden ontslagen is en niet meer naar Duitschland terug mag komen. Men vermoedt, dat hij naar AnT- werpen is _,ereden. Te Ginniken vond men den hond, die het den knecht wellicht wat al të lastig maakte, met afgesneden hals. Insluiping. De insluipingen zijn aan de orde van den dag. Dinsdagavond is de heer G. Pothoff, coiffeur, aan de Prin sengracht 285 te Amsterdam de dupe daar van geworden. Te half elf verliet de heer P. meit zijn echtgenootc zijn woning. Toen zij om kwart over elf terug kwamen zagen zij vanuit de straat licht in de kamer branden, hetgeen hun verdacht voorkwam temeer waar de winkeldeur openstond. Terwijl mej. P. de politie waarschuwde, vatte de heer Ppost aan de deur, wachtende op de politie. Deze stelde onmiddelijk een onderzoek in, waaruit bleek, dat de schrijfcassette was opengebro ken en daaruit ongeveer 40 aan wisselgeld, eenige rolletjes stuivertjes en een gouden horloge waren ontvreemd. Een groote partij scheermessen en bor stels was onaangeroerd gebleven, waar schijnlijk omdat op deze voorwerpen de naam van den heer P. vermeld stond. Ook de slaapkamer was doorzocht, de linnenkast opengebroken en daaruit ontvreemd een groot aantal gouden en zilveren sieraden, henevens eenig -geld, terwijl lijfgoederen en kostuums over den grond verspreid lagen. Alle zakken waren binnenstbuiten gekeerd, blijkbaar waren deze dus allen doorzocht. Lijkgevonden. Het lijk van den vermisten onderhavenmeester W. v. D., te Rotterdam, is gisterenmiddag in de Maas aan de Boompjes opgehaald. Een o gel k zit in een klein li o e j e; dat bleek weer te Heer de. Toen de arbeider Koetsier -n het Veen aldaar, Maandagmiddag zijn jas wilde uit trekken, had hij het ongeluk zijn schouder te ontwrichten. Daar het kwaad nog niet terstond werd ingezien werd eerst gisteren de hulp van een dokter ingeroepen, die oogenblikelijk overbrenging naar een ziekenhuis te Zwolle gelastte. Groote brand. Te Dalen (Dr.) heeft een ;lle brand gewced in de behuizing met bijgebouwen van den landbouwer H. Meijering. Het vuur sloeg over op de wo ning van den slager J. E'sing, welke mede in de ascli werd gelegd. Bijna niets werd gered. Alles was verzekerd. Groote brand. Te Callantoog (N.-H.) is Dinsdagnamiddag afgebrand de boerderij van den heer D. de Graaf. De ge heele inboedel, 200 H.L. graan en 2 koeien zijn verloren gegaan. Brand. Te 's Hertogenbosch is Dinsdag brand uitgebroken op den Westwal in de stoomvermicellifabroek. De brandweer was spoedig ter plaatse en begon aanstonds met het blusschingswerk. Weldra bleek, dat het gebouw niet meer te behouden viel en was men er vooral op be dacht de belendende panden, de likeurstoke rij der firma Prost en de wasscherij van mej. Spee, te sparen. Hoewel de waterscha de zeer groot was, liepen deze panden, dank zij het krachtdadig optreden der brandweer, geen gevaar. De vermicellie-fabriek zelf brandde ge heel uit. De fabriek was sinds twee maanden het eigendom van den heer Rijken te Bergen- op-Zoom. Het gebouw was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Brand. Te Westerblokker is Dins dag afgebrand de bessenfabriek van den heer Bosstad, die niet verzekerd was. Het woonhuis bleef School* en Kerknieuw». Ds. Pantekoek. De herberaad der Hollamdsohe gemeente te St. Petersburg heeft aan ds. F. C. A. Pantekoek voor eenigen tijd verlof verleend. Ds. Pantekoek komt in deze week in het vaderland en aal tijdelijk te Hilver sum verblijf houden. Men zal zich herinneren, dat Ds. Pantekoek in den jongsten tijd zoo zwaar getroffen is door het verlies van een dochtertje en een zoon, dfie beiden aan de cholera bezweken. Opvoedingsgesticht der H e r v. Kerk. Het voornemen is ge rijpt, een opvoedingsgesticht vanwege de Hervormde Kerk in het leven te roepen voorloopig alleen voor jongens, daar voor meisjes nog plaatsen te Zetten beschikbaar zijn. De commissie van voorbereiding bestaat uit de heerendr. L. Heldring, Ned. Her vormd predikant te Amsterdam, voorzitter; P. S. Meerburg, em. predikant te Soest dijk, secretaris; J. W. A. Klinkhamer Bra- dius, em. pred. te Hilversum, penningm.', mr. S. J. Hogerzeil, quaestor-generaal der Synode te 's Gravenhage; H. A. Leenmans, Ned. Herv. pred. te Harlingen, president der Synode; Otto Schrieke. Ned. Herv. pred. te Enschedé, lid der Synode; J. R. SnoecK Henkemans, lid van den Voogdij raad, te 's Gravenhage; dr. J. TH', de Vis ser, Ned. Herv. pred. te Amsterdam en lid der Tweede Kamer. De gewone audiëntie van den com missaris der Koningin, mr. F. D. Grai/ Schimmelpenninck, zal Zaterdag a.s. nia plaats hebben. rNaar men verneemt zal de Winternt- ting van de Provinciale Staten van Utrecht op Dinsdag 1 December worden geopend. Utrecht. 15 November zal het 50 ja ren geleden zijn dat mr. F. A. R. A. baron van Ittersum, president der Utrechtsche Rechtbank, bij de rechterlijke macht in functie trad als substituut-griffier. rDe eerste vergadering der Tucht-Unie zal worden gehouden op Zaterdag 31 Octo ber, des namiddags te twee uur, in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. De agenda voor deze vergadering luidt 1. Opening der vergadering door den plaatsvervangenden voorzitter, den heer Edo Bergsma. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Behandeling der statuten, artikelsge wijs. 4. Benoeming van een bestuur. (De voorzitter en secretaris der voorloopige com missie kunnen zich als zoodanig niet ver kiesbaar stellen). 5. Wat verder ter tafel zal worden ge bracht. rHedenmorgen trok van af het „Vree burg te Utrecht een troepje werkeloozen de stad invoorop ging een man met een bord, dat tot opschrift droeg„Gedenk de Werk* loozen". De optocht was bedoeld als demonstral tegen het werken van eenige arbeiders vö buiten de stad op karweien hier ter sted< Het troepje groeide snel aan, maar wer< door politie uiteengedreven, omdat men vo< het houden van zulk een optocht geen vei gunning had. De menschen gingen to< naar het hoofdbureau aan de Ganzenmarl o:n de vereischte vergunning te vragen, di<_ evenwel niet gegeven werd. De deelnemer» in den troep werden door politie naar allf kanten verspreid. De Zeister moordzaak. (Vervolg). Als reden werd opgegeven, dat Overhoi liefst niet bij Van Vaalen kwam. Rijwi> mantel en tasch van Drost waren eigendoi van getuigeVrijdag had Drost zich me! den wissel bij Van Vaalen vervoegd, maai deze was niet thuisde vrouw bestelde Dros op den volgenden dag terug. De heer A. C. Schaap, rijwielhandelaa! te Zeist, verklaart onder bevestiging van zij verklaringen in eerste instantie, dat hi Donderdag naar Prince ging met den wisse 3 dagen zicht en protest, 's Middags kwat

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2