HOEDEN. L. HOUBAER, METHORST VAN LUTTERVELD, Overname Manufacturenzaak met Confectie. KOSTELIJKE BOEKEN. ONZE KLEEDING 444 Safe Deposit. 444 .F. A. E. J. VAN OMMEN, Specialiteit in fijne VLEESCHWAREN. Rookworst, Rolpens, Hoofdkaas, enz. STADSNIEUWS. ADVERTENTIËN. Gevestigd Utrechtsche Weg 86 Dokter WAGTHO, De Houtverkooping Schouwburgzaal in Amicitla. Hollandsch Tooneelgezelschap Haar Thuis, Mijnheer en Mevrouw Mongodin, Hollandsche Haring Privaatlessen. Groote Büverdienste. Banketbakker, Dienstbode, gegarneerde en ongegarneerde Gez. v. d. UITHOORN, D. J SMITS, Arnh. str. 20. - Axminster Karpetten. - Moquette Tafelkleeden. - Behangery. Stoffeerdery. Meubileering. is Hoogste in stijl. Laagste in prijs. Hoe komt dat?? Door onze gecombineerde in koop van stoffen en omdat wij al onze Kleeding zelf vervaar- Door onze voortreffelijke in richting voor Kleeding naar Maat kunnen wij aan de hoog ste eischen voldoen. Neem proef en U wordt een vaste klant. Kassiers en Commissionairs in Effecten. (Commanditaire Vennooten H. OYENS ZONEN, te Baarn Amersfoort, een op eersten stand net ingericht beklante zaak in fijne Manufac turen en Dames-Confectie, met Atelier, Instrument maker. BRILLEN en PINCE-NEZ BAROMETERS, alle soorten THERMOMETERS Eigen reparatie- en Slijpinrichting. Arnh. straat 19. Telefoon 89. Haagsehe Varkensslachterij. de gunstig bekende Winter-Artikelen, Overhorst vragen wat hij met den wissel ge daan had. Zaterdag kwam Drost te 12£ uur en reed op zijn rijwiel in de richting van Van Vaalen's woning. Bekl. Overhorst zegt, dat Van Vaalen een rijwiel wou koopen. Schaap vroeg bekl. in lichtingen, maar hij ontried hem de levering, daar Van Vaalen niet geldkrachtig was. Getuige gaf den wissel niet aan Labou- chère, omdat hij bezwaar had tegen 7.50 protestkosten en gaf daarom den wissel aan Prince ter incasso. De verklaring van bekl. Overhorst met "betrekking tot Van Vaalen wordt door get. ten stelligste tegengespro ken geen sprake van afradenintegendeel zei Overhorst dat Van Vaalen goed "oor het geld was. Van Vaalen scheen heden iets beter bij rede te zijn. Waarvan raadsheer Henny par tij trok om hem te ondervragen omtrent het gebeurde op 16 November, den bewusten Zaterdag. Maar hij weet zich alleen te herin neren van Donderdag 7 November. Toen werd door hem iets uit een fleschje gedaan in het glas bier van Drost, om hem te be dwelmen Maar het middel werkte niet. Maar wat gezegd werd van een bijltje, is volgens hem ,,de grootste leugen die ooit ge brouwen is". Maar nu laat hem weer, naar het schijnt, zijn memorie in den steek. Van in den strot pakken herinnert hij zich niet. ,.Er ging zooveel in me om, Edelachtbare., ik heb er spijt genoeg van. Alleen weet ik dat Van Ee op den jongen lag". ..Weet je niet dat je geld bij je schoon moeder gebracht hebt?" vraagt raadsheer Hennv. ,,Ook niet van je gaan met Van Ee? En niet van het vervoer van het lijk?" Op deze en andere vragen geeft bekl. het stereotiepe antwoord: ..Ik weet het niet!" Bekl. Van Ee verklaart dat op 7 Novem ber Overhorst zei, dat de jongen pl.m. 300 bij zich had. Wat het afmaken met hei bijltje betreft, moet O. overtuigd zijn dat bekl. dit niet wou hebben. Waarop Overhorst doet opmerken, dat toen ook geen sprake was. van een bijltje. De jongen was er dien dag in 't geheel niet. ,,Ik zou er nooit om gedacht hebben betuigt hij wee- nende zoo'n hals van 'n jongen van kant te maken!" Bekl. Van Ee daarentegen beweert dat dien Donderdag 7 November de jongen in 't geheel niet het café binnen wilde, maar Overhorst animeerde hem: „Kom, drink 'een glaasje bier Vervolgens worden gehoord G. van Es sen en A. Bunschoten, die verklaren in den bewusten avond tegen middernacht twee per sonen te hebben zien gaan ter hoogte van het kerkhof (in de kerkhofsloot werd Drost's lijk gevonden), maar de afstand was te groot om personen te kunnen herkennenook konden zij niét zien of zij iets droegen. Een derde echter, J. Phielix, molenaarsknecht, ofschoon ook bevestigende dat de afstand te groot was om in het donker iets te onder scheiden, herkent toch beslist de posturen van Van Ee en Kors, al heeft hij ze toen niet in 't gelaat kunnen zien. Een volgende getuige blijft bij haar ver klaringen voó'r de rechtbank afgelegd. Kors kwam bij haar thuis, en deelde bij een van die gelegenheden meê dat hij in moeielijk- heden zat, en dat er plan was een kantoor- looper om het leven te brengen door cholo- form in zijn bier te mengen. Op 15 Nov. daagsf, y,qór den moord, kwam hij weer, nu in gezelschap van den man, in wien ge tuige echter niet Van Vaalen herkent, maar Kors zei toen,,'t Zal gauwer gebeuren dan je denkt." Bekl. Kors ontkent. Maar raadsheer Hen ny doet hem opmerken, dat get., hetgeen zij mededeelde, niet uit eigen wetenschap kon verklaren, maar het alleen van hem kan hebben gehoord. Getuige verklaarde verder nog, dat zij dien zomer eerst bij Van 'Ee, later bij Kors in den kost is geweest en menigmaal bood schappen van Kors aan Van Ee heeft over gebracht. Na de pauze wordt gehoord de heer J Lefeber, kantoorbediende van Labouchère Oyens. Hij verklaart dat op 18 Nov. (twee dagen na den moord) Overhorst, looper van die Bank, kwam afrekenen en daarbij o.a. afdroeg een bankbiljet van f 100, waarop door de politie beslag werd gelegd als het bankbiljet, hetwelk Overhorst van Van Vaa len als aandeel in den buit ontvangen had. Getuige Busbroek, tuinman, zwager van Overhorst, verklaart dat hij 16 November tegen 6 uur bij Overhorst was, omstreeks ,een half uur bleef, maar niets bijzonders in hem opmerkte. Voor zooveel van get. ver staanbaar, moet Van Vaalen drie a vier we ken voor het gebeurde aan Overhorst geld ter leen hebben gevraagd, wat aanleiding gaf tot hooge woorden. Juffrou Marie Bolkestein, een nicht van Kors, vroeger alleen door de politie ge hoord, verklaart, dat zij in de „Stad Ham burg" (aan den Zeedijk te Amsterdam), waar haar schoonmoeder woonde, wel eens Van Ee, Van Vaalen en Kors heeft gezien. Daar maakte Kors toespelingen op de moordplan nen. En nu had zij later gehoord dat haar schoonmoeder een bankbiljet van f 300, dat van Kors afkomstig was, aan het belasting kantoor had gewisseld. Get. zegt indertijd huiverig te zijn geweest voor verklaringen, uit vrees voor Kors en haar man. Zij weet dat in ,,De Stad Hamburg" ook f 25 was gewisseld. Bekl. Kors ontkent met de andere ge noemden in ,,De Stad Hamburg" te zijn ge weest. Eens, drie jaar geleden, was hij er met Van Ee. Ook ontkent hij zijn zuster te hebben gesproken van ,,een goeden duit dien hij gekregen had". Bekl. Van Vaalen zegt deze getuige niet te kennen. „Maar u hebt daar in de „Stad Ham burg" wel eens kastjes gekbóhtl" merkt raadsheer Henny op. „Kastjessnuffelt Van Vaalen; „meublement. Het staat bij mijn vader!" „Waarom staat het bij uw vader, terwijl het van u is I" „Ik weet het nietVader heeft het zeker van mij gekocht." „Ja", merkt raadsheer Henny op, „het heette ook van u, dat u zoo veel geld uit gaaft ,,'n Jaar of wat geleden", gaat Van Vaa len voort,^ „heb ik wel eens in de „Stad Hamburg" een potje bier gedronken, maar er nooit zaken gedaan In weerwil van Kors' ontkenning is de juffrouw er zeker van, dat hij met twee anderen herhaaldelijk in de „Stad Ham burg" was geweest. Wie die anderen waren, weet zij niet zoo zeker. Maar Kors had zij vaak genoeg met hem op de zaal gezien. Juffrouw Hendrika Kors, zuster van be klaagde en schoonzuster van de vorige ge tuige, komt met de verklaringen van deze nog al in tegenspraak. Zij zegt, nooit haar broer tegen Van Vaalen te hebben gewaar- schuwt. Zij kent noch hem, noch Van Ee. Men kreeg nu een kruisverhoor, waarbij de beide vrouwelijke getuigen eikaars ver klaringen zoo bits mogelijk poogden af te breken, waarbij het zelfs aan scheldwoorden niet onbrak. Getuige Rika wierp de vraag op, hoe zij kon weten van een verklaring die een ander voor de politie had afgelegd, indien de andere vrouwelijke getuige het niet verteld had. Waarop deze als reden gaf, dat Rika op zeer vertrouwelijken voet stond met de politie; zelfs dat Andries Bolkestein, geschei den echtgenoot van getuige Marie, hier boven genoemd, sprak de verklaring, dat er besprekingen waren gevoerd, te gen. Daarop merkte raadsheer Henny op, dat het niet zoo vreemd zou zijn, wanneer er een vergadering gehouden was, om de rollen te verdeelen, ook wat betreft het af leggen van getuigenissen. Dat toch gebeurt wel méér. Jan Bolkestein, de broer van de zen getuige, verklaarde eveneens in lijn rechten strijd met de beweringen van Marie. Volgens hem was hij niet bij de be spreking op de bovenkamer van „De Stad Hamburg" op den Zeedijk te Amsterdam, waarbij beklaagde Kors tegenwoordig zou zijn geweest. Ook ontkende deze getuige, dat hij Marie zou hebben gedreigd, dat het haar strot zou kosten, wanneer zij een verklaring aflegde zooals zij nu had ge daan. Deze getuige Jan bleef ontkennen, zelfs toen de advocaat-generaal hem er op wees, dat dit geval zou kunnen worden on derzocht. daar volgens, de andere getuigen (o. a. Marie) de politie in de zaak betrok ken was. Er volgde nog een getuige, zekere mijn heer Lust, die vaak de stad Hamburg had gefrequenteerd en eveneens de verklaringen van Marie Boekesteijn ten opzichte van be klaagde Kors, afbrak. Hierna werd gehoord de vader van be klaagde Van Vaalen. Deze verklaart wel te hebben opgemerkt, dat zijn zoon den laat- stent ijd erg zenuwachtig was. „Ik word nog gek vader", zeide hij op een keer. Op een vraag van den vader wat hij dan toch had, antwoordde Van Vaalen: „Ze hebben mij daar voorgeslagen aan de overzijde van mij woont een looper van een Bank die zou als hij eens veel geld bij zich had, dit in het park verliezen. Ik zou het dan vinden, later zou hij bij mij komen, en ik zou naar Amerika vluchten. Het geld zou samen worden gedeeld". De ..oil de Van Vaalen raadde zijn zoon aan, zich niet met zoo'n zaak in te laten. Dit ge sprek had plaats 4 November 1907. Op een nadere vraag van den president deelde ge tuige verder mede, dat hij met zijn zoon nog al veel had te stellen, speciaal in geldzaken v/nnt alles wat hij ondernam, wilde niet luk ken. „Hij had ook eens brand, is het niet?" vroeg de president, wat de vader toestem mend beantwoordde. Te Amsterdam in het Huis van Bewaring had getuige in gezel schap van zijn dochter en de zuster van be klaagde Kors zijn zoon eens bezocht. Toen heeft hij niet gehoord, dat zijn zoon z'n zuster in het oor had gefluisterd „Ik ben niet gek". Gedurende het verhoor van zijn vader kon Van Vaalen zijn tranen niet bedwingen. Er werden ten slotte nog een paar getuigen ge hoord in verband mét het verkeer in „De stad Hamburg". Aan het slot van het getuigenverhoor on dervroeg de procureur-generaal met nadruk bekl. Overhorst, of hij niet een buurvrouw door het raam had toegeroepen, dat er een jor.gen verdronken was. Beklaagde ontkent dit. „Maar het is door de vrouw verklaard. Hoe wist u dat het een jongen was?" Vervolgens gevraagd omtrent het achter gehouden bankbiljet van 100, zegt bekl., dat zijn vrouw dat wilde, omdat zij pas be vallen was. Daarom hield zij het in haar bezit. Hiertegenover leest raadsheer Henny de verklaring van bekl.'s vrouw voor, inhou dende dat hij haar 16 November 's avonds dat bankbiljet gaf. „Ik vroeg: waar is dat geld van daan?" Antwoord: „Dat zal ik je later wel vertellenDe vrouw weer in haar verklaring: „Ik dacht dat het van een wissel was Later kwam de vrouw in angst, toen de moord bekend werd en kreeg omtrent het geld argwaan. „Wat moet ik zeggen als ze het vinden?' „Zeg dan maar dat het van pensioen is!" Hiermee beduidt raadsheer Henny, hoe bekl. valschelijk zich achter zijn vrouw vav- schuilt, met haar het achterhouden van die 100 in den schoen te werpen. Houdt hem ook voor, hoe gejaagd hij was, hoe opvlie gend tegen zijn vrouw, zelfs op dien 16en November, toen nog niemand iets van de zaak wist. Beklaagde weet slechts te antwoorden, dat hij niet wist aan zijn vrouw te hebben ge zegd „Zeg maar, dat het van pensioen is!" Hiermee eindigde de zitting voor gisteren. Heden morgen was de advocaat-generaal aan het woord. Na afloop van de zitting van gisteren wachtte buiten de zaal getuige Jan Bolke stein een verrassing. Hij werd gevangen genomen v omdat hij nog iets met de Justitie te verrekenen had, n.l. een vonnis te onder gaan wegen6 wederspannigheid. Barneveld. Door de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer enz. is alhier een étalage-wedstrijd uitgeschre ven, te houden in de week van St. Nicolaas aanstaande. Verschillende medailles zullen voor dezen wedstrijd worden uitgeloofd. Hoevelaken. Door Burgemeester en Wethouders is een voordracht opgemaakt voor gemeente-ontvanger. No. 1. H. J Groote Balderhaar ten Velde, ambtenaar ter secretarie alhier, no. 2. J. M. van Door- ninck, volontair ter secretarie te Leimuiden. N ij k e r k. Het kerkgebouw dat voor re kening van de erven A. van Dijkhuizen Sr. in het Nijkerkerveen - wordt opgetrokken, nadert zijn voltooiing. Binnenkort zal het voor de godsdienstoefeningen en voor het houden van catechisaties in gebruik worden genomen. V eenendaal. Tot gemeente-ontvan ger alhier is benoemd de heer J. C. Kroes- bergen. In sommige groote bladen is gemeld, dat in het volgend najaar groote manoeu vres zullen worden gehouden in de omstreken van Amersfoort. Dit is, naar wij vernemen, slechts in zóóverre juist, dat die manoeu vres, welke volgens het voornemen van het legerbestuur tusschen 10 en 20 September zullen plaats hebben en waaraan de 2e en 4e Divisie zullen deelnemen, in de buurt van Amersfoort beginnen. Ze zouden ver moedelijk eindigen nabij Tiel. Definitief is, volgens onzen zegsman, nog volstrekt niets vastgesteld. Het examen tot toelating tot de ver bintenis als vrijwilliger voor het Reserve kader zal dit jaar plaats hebben: voor de cavalerie en rijdende artillerie op 15 Dec. en voor de veld-art. op 22 Dec. Het examen wordt té Amersfoort gehouden voor het le Regiment Huzaren. Voor bijzonderheden raadplege men de Staatscourant no. 254. Het ligt in de bedoeling van den Mi nister van Oorlog, het thans bestaande on derscheidingsteeken voor scherpschutter zijnde een ster te laten vervallen en daar voor in de plaats te stellen een draagme- daille van imitatie zilver voor scherpschut ter le klasse, en in 't brons voor scherp schutter 2e klasse, welke ook tijdens het groot verlof en na het eindigen van den diensttijd gedragen zou mogen worden. Wij brengen nog even in herinnering den Luther-avond in de Remonstrantsche kerk, heden 8 uur, lezing met lichtbeelden. Bij Ter Hall was gisterenavond meer bezoek dan Dinsdag, ofschoon op den lsten rang nog enkele plaatsen onbezet bleven. De 2e rang was uitverkocht. Het publiek heeft weer genoten, zich kos- telijk geamuseerd. Geen wonder, zoowel vóór als na de pauze is hél bijna voortdu rend lachen. Alleen bij het nummer Haarlem's Bloe- menvelden moet de lachlust plaats maken voor groote bewonderingmaar het genot wordt er niet minder door. Heden de laatste avond. Wie dus Ter Hall's uitstekenden troep nog wil zien, die moet zich haasten. Stoomvaartberichten. 28 October. Stoomschip „Oranje" van de Maatschap pij Nederland, vertrok 27 Oct. van Port- Said. Stoomschip „K. Wilhelmina" van de Maatschappij Nederland, arriveerde 10 Oc tober te Genua. uitsluitend voor oogheelkunde. Spreekuren: MAANDAG. WOENSDAG en VRIJDAG 10—11 en 2—3 uur. Voor mindervermogenden S'/j9 uur. te LINSCHOTJEJX zal dit jaar plaats hebben op Maan dag 7 December, 's morgens I I uur. Notaris G. A. DE GELDER. Twee Buitengewone Voorstellingen door het van het Grand Theatre te Amsterdam. Dir.Gebroeders A. VAN LIER. Vrijdag 30 October (71/, uur) van Mevr. JULIA v. LIER-CUYPERS. Tooneelspel in i bedr. naar het Duitseh van HERMAN SUDERMANN. Zaterdag 31 October (7uur) Optreden van den heer D. H. BflONDGEEST. Blijspel in 3 bedrijven naar hel Fransch. Prijzen der plaatsen lste rang f 1.25, 2do rang f 0.75, 3de rang 0.50. Leden lste rang f 1. Militairen onder den rang van officier 2do rang f 0.50. Zelden werd zooveel NIEUWE gevangen als nu. De prys is laag; wij zendon direct uit de schepen, die dagelyks hier aan komen. Per vaatje met 100 stuks f 2.45, twee vaatjes (op één adres) f 4.5Ö. Ook uitstekend om te marineeren. Verzending naar alle Spoorstations in Neder land tegen vooraf inzending van postwissel of rembours. p. C. klugt Co., Haring-Export, ij MUIDEN, (llollaml.) Kennis v. Werktuigen. Werktuigbouw. Werktuigkundig teekenen, door: J. G. W. DE BRUIJN Nieuw.traat 19. H.H. Kantoor- en Kassiersbedienden, Ambte naren, Plaatselijke agenten en andere solide nette pers., die eeno BIJVERDIENSTE wen- schen van f 50.a f 300. - por jaar, gelieven hun adres met uitgebreide inlichtingen omtrent werkkring enz. in te zenden onder lelt. K. A. 3148 Alg. Adv, Bur. A. DE LA MAR Azn., Amsterdam. Alleen zij, die na informatie soliede en vertrouwd blijken, komen in aanmerking. In een Banketfabriek kan geplaatst worden een bekwaam bekend mot fabriekswerk. Brieven franco letter A aan den Boekhandel F. v. d. PLOEG, Gouda. Wegens ziekte der tegenwoordige wordt voor direct gevraagd te Zeist eene nette voor MEID-ALLEEN, van goede getuigen voorzien, of een Noodhulp. Zich aan to melden, Stationslaan 10, Zeist. Keurig van inhoud, fraai gebon den voor uiterst goedkoopen prijs. Dr. E. Lanrillard. Geeu dag zon der God, stichtelijke overdenkingen voor iederen dag. Groote uitgaaf. In prachtband voor slechts f 2.25. Thomas A Kempis. De Navolging van Christus. Geïllustreerde prachtuitgaaf. Keurig gebonden voor slechts f 1.90. Kostelijke Boeken waarvan aan beveling niet noodig is. Te bekomen bij D. BOLLE, „Bazaar van Goedkoope Boeken", Hang 98, te Rotterdam, en verder alom franco na ontvangst van Post wissel waarop verlangde molden. Steeds Voorhanden een groote keuze Schuin tegenover de Krommestraat. Langestraat 70-72. A.MKFtSF OOFt T. Combinatie PEEK CL0PPENBUR6. MUURHUIZEN 15. Telefoon 49. MOLLERUSSTRAAT Telefoon 141. In een groote provinciestad wordt door toevallige omstandigheden op voordeellge voorwaarden aangeboden, Zeer geschikt voor man en vrouw, die een ruim bestaan zoeken en de geschiktheid hebben, om gezamenlijk de zaak te drijven. Ernstige reflectanten (geen tusschenpersonen) over eenig kapitaal beschikkende gelieven om nadere inlichtingen te schrijven onder lett. K. N. 3822. Alg. Adv.-Bur. A. DE LA MAR Azn., Amsterdam. in Goud, Doublé, Zilver en Nikkel. en meer Optische Geneeskundige, Verband- ei Ziekenverplcgings-arlikelen. Prima kwaliteit SCHARENHESSEN en bijbehoorende zaken. ALI.EN worden geleverd op voorschrift ven H.H. Doctoren. Op nieuw voorhanden e

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3