BINNENLAND. gelscbe granaat neersloeg, mijn in den buik geschoten wachtmeester Müller, twee man nen van het Duitsche corps van Kranz, ik zelf met verbonden hoofd, hoe hebben jvij onzen Keizer als wereldscheidsrechter ge vierd, voor wien nu het trotscke Engeland moest bukken! „Spoedig genoeg bemerkten wij, dat er van de tusschenkomst niets aan was en wij door moesten vechten, tot aan het bittere einde van Vereeniging. Maar de vreugde van dat oogenblik, die is in mij en zeker ook in de andere overlevenden blijven voortleven tot op dit oogenblik, nu de onthulling van de Daily Telegraph zulk een heel ander beeld van die Juni-dagen van 1900 geeft. Onze Keizer de ontwerper van het Engel- sche veldtochtsplan tegen de EoerenT Niet mogelijk! Of is het toch zool Ik grijp naar mijn hoofd, en ik voel weer mijn oude wondl" Frankrijk. Er is een rapport over de ontbinding der kerkelijke orden verschenen. Het deelt mede, dat van 577 orden die op 1 Januari 1907 nog bestonden, er op 31 Dec. nog 493 ontbonden moesten worden. Door realisatie van het tarief werd bijna 25,600,000 frs. of een kleine 7,000,000 frs. meer verkregen dan in het jaar 1906. In 't geheel had op 31 December 1907 de reali satie bijna 39,700,000 frs. opgebracht. Aan leden der ontbonden orden was bijna 415,600 frs. uitgekeerd, een bedrag dat zeer sterk gestegen is sinds 1903, toen het 1,345 frs. bedroog. De geestelijkheid heeft volgens het rapport den verkoop der goederen zeer bemoeilijkt. En had de verkoop eenmaal plaats gehad, dan kwam een heirlegor van hypothecaire of andere schuldeischers opzetten, waarvan velo met geheel fictieve rechten, die alleen den orden ter wille poogden te zijn. Lange en kostbare processen waren noodig om fraude te ontmaskeren. In een supplement wordt de quaestie der honoraria van de advocaten der liquidateurs onder de oogen gezien. In 1907 werd voor pleidooien ruim 353,000 frs. betaald. De minister van Justitie erkent, dat de honoraria, die den liquidateurs door de recht banken werden toegewezen, soms buitenspo rig waren, maar dikwijls was het hooge be drag gerechtvaardigd, het was ook vaak moeilijk voor deze taak de geschikte perso nen te vinden, die «zich wilden blootstellen aan zekere represailles die hen te wachten stonden. Een verwachting die ook dikwijls juist is gebleken. Engeland. Londen, 2 Nov. De heer William Redmond stelde den minister van oorlog Haldane de vraag, of het veldtochtsplan ter beëindiging van den Boerenoorlog, dat Lord Roberts practisch had toegepast, ontvangen was van den Duitschen Keizer en of de mi nister, indien dit zoo was, het document zou willen bekend maken. De minister antwoordde, dat de archie ven van het ministerie van oorlog zulk een document niet bevatten en dat men zich evenmin herinnert, dat het in het bezit is gekomen van iemand, die in betrekking stond tot het ministerie van oorlog. „Ik ben dus niet in staat", zeide de minister, „ge volg te geven aan het verzoek om het docu ment te publiceeren." (Gelach). Oottenrijk-Hongarlje. Graaf Julius Andrassy ontvangt sedeit eenige dagen de Oppergespansten ter beipre- king van de voorbereiding der nieuwe ver kiezingen. Dit wordt algemeen opgevat als een bewijs, dat de Keizer het door Andrassy ontworpen kiesrechtontwerp heeft goedge keurd. Hiertegenover heeft de Hongaarsche regeering de verhooging van het recruten- contingent in het uitzicht gesteld. En waar Wekerle de aansluiting van Bosnië en Her- zegowina bij Hongarije verlangt, daar schijnt de regeering voornemens, liever aan Hongarije de zelfstandige bank te schenken, zoo de beide geannexeerde provincies bij Oostenrijk worden gevoegd. Rusland. P e t e r h o f, 2 N o v. De Czaar ontving heden den Oostenrijksch-Hongaarschen am bassadeur, graaf Berchtold, in particuliere audiëntie. Petersburg, 2 Nov. De Kroon prins van Servië is hedenavond vertrokken. Servië. Belgrado, 2 Nov. Naar aanleiding van vertoogen der Engelsche, Russische, Fransche en Italiaansche regeeringen tot de Servische regeering, behelzende den vriend- schappelijken raad om zich in het belang van den vrede te onthouden van eiken maat regel die den vrede zou kunnen verstoren, antwoordde de Servische regeering, dat zij, ondanks de ontroering en de opgewonden heid, merkbaar in de politieke opinie, welke overigens zeer begrijpelijk zijn, een correcte houding zou bewaren. Het antwoord voegt er bij, dat Servië, geloovcnde in de recht vaardigheid der groote mogendheden, eene rechtvaardige beslissing afwacht over de re geling, uiteen gezet in de nota, welke op 4 October door Servië tot de groote mogend- hede.. is gericht. Belgrado, 2 Nov. De afgevaardig den voor de Skoeptschina zijn telegrafisch uitgenoodigd morgen naar Belgrado te ko men voor eon zeer belangrijke, blijkbaar ge heime zaak, naar aanleiding waarvan de re- reering verklaringen zal afleggen over den politiekon toestand en over hare gedragslijn. Bulgarije. Sofia, 2 N o v. Hedennamiddag zijn in de Sobranja de beraadslagingen over het ontwerp van antwoord op de Koninklijke boodschap begonnen. Het ontwerp is een uiteenzetting van de boodschap. In het ant woord wordt de onafhankelijkheidsverkla ring goedgekeurd. S o f i a 2 N o v. In de Sobranja keur de Daneff, oud-president van den minister raad en leider van de Zankovistische partij, in het algemeen de wijze goed, waarop de onafhankelijkheidsverklaring had ^plaats ge had, benevens de door de regeering gevolgde politiek in de kwestie der Oosterspoorwegen. Hij verklaarde echter niet in te stemmen met de manier, waarop de lijnen in Oost-Rumelië waren genaast, evenmin als de wijze en het oogenblik gekozen voor de onafhankelijk heidsverklaring, omdat daardoor Bulgarije de welwillendheid der groote mogendheden zou kunnen verliezen. Bulgarije had inte gendeel moeten trachten in nauwe verbin ding te komen met de Jong-Turken. De spre ker hoopte dat de mogendheden en in het bijzonder Rusland niet zouden weigeren het nieuwe koninkrijk te erkennen. Philippopel, 2 Nov. Generaal Savoff, benoemd tot opperbevelhebber van ■het leger, vroeg zijn ontslag. Het Conferentieplan. Milaan, 2Nov. De Secoio maakt een gesprek openbaar, dat haar redacteur heeft gevoerd met Clemenceau, die gisteren te Pallanza is aangekomen. De minister-presi dent deelde mede, dat een conferentie nood zakelijk is om het Balkan-probleem op te lossen. De conferentie zal plaats vinden en zal uitsluitend vreedzame gevolgen hebben. Clemenceau zeide niet te gelooven, dat Rus land tegen een conferentie gekant is. Nim mer waren Engoland, Frankrijk en Rusland als thans zoo trouw vereenigd in hetzelfde doel om den vrede in Europa te waarborgen en de eerbiediging te verkrijgen van alle voorrechten. Frankrijk ziet met sympathie de bevestiging van de onafhankelijkheid van Bulgarije, maar om dezelfde reden moet het de politiek der Jong-Turken ondersteunen, zonder de belangen van de kleine Balkan- staten uit het oog te verliezen. Engeland en Frankrijk zijn het eens over de aan de con ferentie voor te leggen punten. De openbare meening is op onze hand. China. Hongkong, 2Nov. De tegen Japan gerichte boycot leidde gisterenavond tot een ernstig opstootje. Het Chineesche gepeupel plunderde in 26 Chineesche bazars de uit stallingen waar Japansche goederen worden verkocht. De politie kwam tusschenbeide. De Engelsche superintendent van politie werd aangevallen, een ander gekwetst, In dische politiedienaren gewond. Er werden 250 arrestatiën gedaan. Het gepeupel greep drie Chineesche koopliedentwee van hen werden de oorlellen, den derde de neus afgesneden. Allerlei. vEen aannemer uit St.-Louis is er in geslaagd, in minder dan twaalf uur een huis met vijf kamers te bouwen. Hij begon 's mor gens om zeven uur. In een uur waren de fundamenten gelegd. Daarop gingen de tim merlui en de metselaars aan 't werk. Om twaalf uur stonden de muren en was ook het dak bijna gereed. De schoorsteen was toen al lang klaar. Om drie uur waren deuren en ramen voltooidvervolgens verschenen schilders, behangers en electriciens op het tooneel. Om zes uur was het huis kant en klaar, en om zeven uur was het al gemeubi leerd ook. vDe suffagettes moeten zwaar boeten voor haar optreden. De dames, die, terwijl haar geestverwanten in het parlement haar troef uitspeelden, buiten het parlementsge bouw kabaal maakten, zijn veroordeeld tot een boete van 5 pond sterling, subsidiair 1 maand gevangenisstraf. De stemdames gaan zitten. Tot nu toe was dat zoo vreeselijk niet, daar zij als gevangenen eerste klasse behandeld werden. Nu echter heeft de poli- tie-rechter te Westminster daarin verande ring gebracht en zullen de dames 3e klasse zitten, zoodat zij gevangeniskleeren moeten dragen en dwangarbeid moeten doen. Men denkt de juffers hierdoor een weinig te kal- meeren. vOnlangs deelden wij mede, dat voor het kantongerecht te Müuchen-Gladbach, een der grootste smokkelprocessen was be gonnen, die ooit eenig Pruisisch gerechts hof hadden beziggehouden. Er werden meer dan 200 getuigen gehoord en 19 personen, zoowel veehandelaars als slagers, waren be schuldigd van goed georganiseerden smok kelhandel in Hollandsch vee, dat bij gansche kudden de grens overging. Thans is in dit proces het vonnis geval len. De vier hoofdbeschuldigden werden tot oo.dOO mark schadevergoeding wegens ont doken tolrechten, en van van 5 tot 10 maan den gevangenisstraf veroordeeld, de vijfde hoofdbeschuldigde tot 3 dagen (f) zou het niet 3 jaren zijn? Red.) gevangenisstraf. Acht medebeschuldigden werden vrijge sproken, en zes anderen veroordeeld tot ge vangenisstraffen van één tot drie maanden. De Staatscourant van Dinsdag 3 No vember bevat o. m. de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot burgemeester van Klaaswaal en Numansdorp K. A. R. Jonkers, burge meester van 't Zandt; bestemd tot waarneming van het ambt van directeur van openbare werken op Curasao, de gepensionnecrde genie-kapitein van het Indische leger, W. Zelle zulks voor 5 jaar. H. M. de Koningin ontving gisteren op het Loo ter conferentie den minister van Landbouw enz. den heer Talma. Hare Majesteit heeft den huisknecht op het koninklijke paleis Het Loo R. de Ruijter begiftigd met de eere-medaille in zilver van de Huisorde van Oranje. Het bestuur der Protestantsche Lepra- vereeniging in Suriname had aan H. M. de Koningin-Moeder het verzoek gericht aan genoemde vereeniging het voorrecht te wil len schenken hare beschermvrouw te willen zijn en voorts te willen toestaan, dat het nieuwe zusterhuis „Emmahuis" zal worden genoemd. Dezer dagen ontving het bestuur bericht, dat H. M. gaarne als bescherm vrouw der vereeniging zal optreden en er ook tegen het kiezon van den naam „Emma huis" bij H. M. in geenen deele bezwaar be staat. Protestantenblad v. Suriname. Z. K. H. Prins Hendrik kwam gister avond ten 11 uur per Staatsspoor van Het Loo te 's Gravenhage aan, ten einde he den deel te nemen aan het jachtfeest van het gezelschap St. Hubert, den 4en en 6en aan jachtpartijen op Raaphorst, den 7en aan een jacht door baron van Pallandt van Duinzell op zijn goederen onder Wassenaar te geven. Z. K. H. zal tot en met Zondag in de residentie verblijven en keert tegen Maan dagavond 9 November, na dien dag de gast te zijn geweest van jhr. Boreel van Hoge- landen op een jachtbijeenkomst onder Vel- sen, naar Het Loo terug. Heden kwam op Het Loo aan de op den datum van 1 November daartoe be noemde hofdame van H. M. de Koningin baronesse Taets van Amerongen. Ter gelegenheid van den geboortedag van H. M. de Keizerin van China heeft het Chineesche gezantschap in 's Gravenhage van het legatïegebouw de vlag van het Hemelsche Rijk uitgestoken en heeft de ge zant een déjeuner aan de leden der legatie aangeboden. Nederland en Venezuela. Van bevoegde zijde wordt een buiten- landsch bericht, als zoude Nederland reeds de blokkade bevolen en gelegd hebben voor de havens van Venezuela, beslist tegenge sproken. Uit Willemstad (Curasao) wordt, onder dagteekening van 1 Nov. aan de New-York Herald geseind, dat aldaar particuliere brie ven zijn ontvangen, mededeelende dat het antwoord van de Venezolaansehe regeering op de tweede Nederlandsche nota in zeer beleefde bewoordingen is gesteld en dat Nederland daarin wordt verzocht, wat trou wens reeds vroeger werd gemeld, een buiten gewonen gezant te zenden om de bestaande geschillen in der minne te schikken. Het schrijven, dat op 19 Oct. uit La Guayra werd verzonden, zal ongeveer 6 Nov. in Neder land aankomen. Aan dit bericht in de Herald wordt toe gevoegd, dat de koloniale regeering zich met groote bedrijvigheid op alle gebeurlijkheden voorbereidt en dat te dezer zake door de zee-officieren en de regeeringsambtenaren de grootste geheimzinnigheid wordt in acht ge nomen. Vergunninghouders. Door den Nederlandschen Bond van Slijters in Gedistilleerd is een adres aan H. M. de Koningin gezonden, waarin zij opkomen te gen de uitlegging door den minister van Binnenlandsche Zaken aan de woorden „openbaar ambt" gegeven. Aceijnsverhooging. Naar aanleiding van het wetsontwerp tot verhoo ging van den accijns op het gedistilleerd, heeft de Brandersbond te Schiedam aan den minister van financiën een adres gezonden, waarin de Bond den Minister verzoekt lo. Zoo mogelijk het bedoelde ontwerp van wet te willen intrekken 2o. Wettelijk vast te stellen, dat de le verancier van gedistilleerd voor het bedrag van den accijns treedt in de rechten van den Staat 3o. Door wijziging van de accijnswetge ving in meer modernen geest en toepassing der middelen, aangegeven in hun adres van 28 September 1.1. aan de rechtmatige grie ven der branders tegemoet te komen. Kamerleden die vertrek ken. De Haagsche correspondent van de Tel. schrijft: Eenige dagen geleden meldde ik, dat de heer P. R. Mees, lid der Tweede Kamer voor Rotterdam V, zich in 1909 niet meer herkiesbaar zal stellen en dat in het district een strooming is ora den zetel dan aan te bieden aan den vroegeren afgevaardigde, mr. E. E. van Raai te, oud-minister van jus titie. Uit de beste bron wordt mij thans nog medegedeeld, dat vele anderen in het district zich tegen een candidaatstelling van den heer van Raalte zullen verzetten. In ieder geval dat de heer Mees aftreedt in 1909 staat vrij wel vast. Hij is zelfs vroeger al voornemens geweest, lusschentijds zijn mandaat neder te leggen. Voor zoover tot nog toe bekend is, zullen zich dus in 1909 niet meer herkiesbaar stel len de heeren G. Zijlma (Zuidhorn)G. L. van der Zwaag (Schoterland), mr. Z. van den Bergh (den Helder), S. van den Bergh (Rotterdam I), P. R. Mees (Rotterdam V), mr. N. G. Pierson (Gorinchem) en het pas gekozen lid H. Pollema Czn. (Sneek). Te vens verluidt, dat ook mr. P. C. J. Henne- quin (Oostburg) er sterk over denkt geen candidatuur meer te aanvaarden, terwijl de heer K. de Boer Czn. (Zaandam), heeft me degedeeld „nog geen beslissing te hebben ge nomen", wat beteekent, dat hij ook niet erg vast in zijn schoenen staat. Gemeenteraad van Am sterdam. Zaterdag middag begon de ge meenteraad van Amsterdam aan de behan deling der hoofdstukken van de begrooting voor 1909. Hiervan zij vermeld,, dat bij den post der uitgaven „kosten vah huishoudelijk be stuur" de heer Fabius er op wees, dat de jaarwedde van den burgemeester niet in overeenstemming is met de wijze waarop mr. Van Leeuwen zijn burgemeesterschap voert. Dit bedrag werd vastgesteld meer dan een halve eeuw geleden, en blijft beneden dat in kleine gemeenten. Intusschen heeft mr. Van Leeuwen te kennen gegeven dat hij geen verhooging van zijn jaarwedde begeert, wijl hij zijn post, die van zoo hooge verantwoor delijkheid en zoo zware verplichting is, om zijns zelfs wil waarneemt. Spr. meende dat de Raad zich tegen een bezwaar uit zoo no bel motief voortgekomen, niet mag verzet ten, maar hij stelde er prijs op te verklaren, dat de Raad hoogelijk waardeert den arbeid van mr. Van Leeuwen als hoofd der ge meente. Opnieuw is gebleken welk een kost baar bozit wij in dezen burgemeester heb ben. (Applaus.) De voorzitter bevestigde dat hij eön ver hooging van zijn jaarwedde niet zou appre- cieeren. Echter was hij zeer erkentelijk voor de waardeering van den Raadhet is daarin dat hij zijn voldoening vindt. (Applaus.) In zake de werkeloosheid heeft het raads lid Wollring de volgende motie ingesteld „De Raad, gehoord de mededeelingen in zake de heerschende werkloosheid, noodigt B. en W. uit, ten spoedigste maat regelen te beramen teneinde in den heer- schenden nood te voorzien". Do gemeenteraad bracht de behandeling der begrooting niet ten einde, waarom de zitting werd verdaagd tot Maandag. Sc bending.van ambtsge heimen. Door B. en W. van Haarlem is de volgende circulaire uitgevaardigd Het heeft onze aandacht getrokken, dat nu en dan in de nieuwsbladen mededeelingen voorkomen, omtrent gemeentezaken, die niet anders dan door onbescheidenheid van amb tenaren rechtstreeks of middellijk ter ken- nisse van de pers kunnen zijn gebracht. Daarom wordt dergelijke schending van ambtsgeheimen gerekend tot de ernstige mis drijven, waartegen niet streng genoeg kan worden opgetreden. Het ligt daarom in ons voornemen hen, die zich aan het misdrijf schuldig maken, niet eervol uit den dienst te ontslaan, c.s. voor niet eervol ontslag aan den Raad voor te dragen, een en ander behoudens het uit lokken bovendien eener gerechtelijke vervol ging- Door ons is besloten, het vorenstaande ter waarschuwing ter kennisse te brengen van de hoofden van de takken van dienst, met uitnoodiging van den inhoud mededeeling te doen aan de onder hen geplaatste ambte naren. Blijkens bij het Departement van Ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantser- dekschip „Gelderland", onder bevel van den kapitein ter zee G. P. van Hecking Colen brander, 30 October j.l. van Havanna ver trokken. De volgende aanbevelingslijst is opge maakt voor rechter in de rechtbank te Am sterdam Mrs. G. W. Eekhout, substituut officier bij de rechtbank aldaar, J. H. Huij- zinga, advocaat aldaar en J. Slingenberg, rechter bij de rechtbank te Almelo. Zeldzaam jubileum. Den 1 November was het 45 jaar geleden, dat Neeltje Visser als dienstbode in betrekking kwam bij ds. G. Boer te Ermelo. In deze eeuw! P. de Josselin de Jong. Een comité heeft zich te St. Oedenrode, waai de kunstenaar overleed, gevormd, ten einde de nagedachtenis van den schilder P. de Josselin de Jong te eeren. Dit comité be staat uit de heeren: A. M. C. J. A. Sassen, eere-voorzitterW. J. M. van der Hagen, voorzitter; dr. G. Anderegg, P. J. C. van der Hagen, J. T. M. van Houtum, J. H. M. Kemps, M. Roelvink, A. J. van Vessem, P. van den Brand, penningmeester en H. P. M. Raupp, secretaris. Tevens hebben in het eere-comité zitt'Y.g genomen de heeren: dr. J. K. van den Brink te Utrecht; J. A. de Chaufepié, te Lankat (Sumatra)dr. A. H. de Cbaufepié te Koepang (eiland Timor); J. J. va^Eupen te Makasser; jhr. A. R. P. V. de Girard de Mieiet van Coehoorn, te Made en Drimme- len; dr. J. C. I. van der Hagen te 's Her togenbosch; dr. H. J. Kessler, te 's Gra venhageW. P. Kessler te Hoorn; dr. J. L. M. Raupp, te Nuenen, en P. M. Slager, te 's Hertogenbosch. Het doel is een monument in zijn geboor teplaats op te richten. Ongetwijfeld zullen allen, die als vriend hem liefhadden, of als vereerder den talent- vellen schilder hoogachten, dit plan toe juichen en zich opgewekt gevoelen, het ook financieel te steunen. Tevens zal aan de hooggeachte familie De Josselin de Jong een sierlijk album aan geboden worden, de namen vermeldende van hen, die voor de oprichting van bedoeld monument steun verleenen. Bijdragen voor dit doel zende men aan den heer P. van den Brand, gemeente-ont vanger, penningmeester van het comité te St. Oedenrode. Het plan bestaat in den zomer van 1909 het gedenkteeken te onthullen en bij die ge legenheid eene tentoonstelling van schilde rijen van den meester te houden. Chr. Hist. Unie. Men meldt uit Leiden, dat aldaar a.s. Woensdag avond in de bovenzaal van het gebouw „Patrimo nium" hoopt op te treden dr. J. Th. de Vis ser, lid van de Tweede Kamer, om voor geestverwanten uiteen te zetten de beginse len der Chr. Hist. Unie, om zoo mogelijk te komen tot oprichting eener plaatselijke afdeeling dier Unie. Landbouwkundige proef- _n e m i n g e n. De rijkslandbouwieeraar in Friesland en eenige cichoreiverbouwers in de gemeente Dantumadeel bezochten dezen zomer België, om de wijze van verbouw van dat product na te gaan. Het gevolg daarvan is, dat twee stukken bouwland beschikbaar gesteld zijn voor proefnemingen. Naast de Friesche zal de Belgische methode gevolgd worden. Het Rijk geeft voor deze proeven subsidie. Delft „port de mer' De „.N Ct." gewag makende van het komische nom- mer bij den Vrijdag door „Laga" alhier ge houden wedstrijd, schrijft dat aan het eind doel roeiers en stuurman van de fuif ploeg „in het stille nat' sprongen. Wij wisten niet, dat er zeewater door onze grachten en vaarten stroomt. (Delft. Crt.) Lager tractement. Door Ged. Staten van Noord-Holland is goedge keurd het besluit van het Hoogheemraad schap Waterland, om het salaris van den secretaris van 1000 tot 600 te verlagen. Voor deze betrekking hebben zich nochthans 59 sollicitanten aangemeld. Postzegels in twee kleu ren. De „N. H. Ct.' verneemt, dat bin nenkort, waarschijnlijk in den loop der vol gende maand, de postzegels van 15 en van 20 cent in nieuwe kleuren zullen verschij nen, en wel allebei in twee kleuren gedrukt. Die van 15 cent zijn blauw-paars met rood medaillon, die van 20 cent hebben een blauw-grijs kopje, in een lichtgroenen rand. Spoorweg Nijmege n-D reu- in e 1. In aansluitng met de voorgenomen spoorwegverbinding NijmegenWijchen Rechter-MaasoeverDreumel, zouden de oude tramplannen NijmegenGrave weder een nieuwen vorm hebben aangenomen. In dertijd werden de kosten daarvan begroot op 200,000. Voor liet maken van de noodige opmetin gen, plannen en begrootingen, ten behoeve van bovenbedoelden spoorweg, is thans van alle gemeentebesturen, die belang daarbij hebben, geldelijke steun gevraagd, welke door de gemeente Dreumel bereids is toege staan. Het Volksdagblad, f De Raad van Commissarissen van het Volks dagblad zag zich genoodzaakt het besluit te nemen tot opheffing van dit anarchistisch orgaan. In een woord aan de lezers zegt de re dactie „Slechts willen wij er even op wijzen, dat alle pogingen om het blad langer in stand te houden, niet tot het gewenschte resultaat hebben mogen leiden. Dit valt te meer te betreuren, omdat juist in den laatsten tijd de behoefte aan een vooruitstrevend dag blad, onafhankelijk van eenige politieke partij, ten zeerste gevoeld werd." Dank werd gebracht aan den heer Van Hall, die, zonder eenig voorbehoud, gedu rende 13 jaar steeds zijn beurs open stelde voor een blad, waarbij alleen arbeiders be lang hadden. Het ontslag te Amster dam. Gisterenavond is in een in „d'Geel- vinck" gehouden zeer druk bezochte verga dering van den Fed. Bond van Gemeente werklieden met algemeene stemmen de vol gende motie aangenomen De huishoudelijke vergadering van den Ned. Federatieven Bond (afd. Amsterdam) vergaderd in „d'Geelvinck" op Vrijdag 30 Oct. 1908, besprekende de actie, die ge voerd is door het Comité van Zes, om de drie ontslagen redacteuren van „Het Prinsenhof' weder op hun plaats in dienst der gemeente te krijgen, keurt af de houding van de meerderheid van voornoemd comité, onder meer op de volgende gronden 1. Geen manifest is verspreid tegen de circulaire van de S. D. A. P., waardoor een partijstempel is gedrukt op de gehouden ver gadering in het Paleis voor Volksvlijt 2. twee sprekers der sociaal-democrati sche richting zijn in het Paleis opgetreden, ondangs het feit, dat er afgesproken was, dat leden van die partij niet zouden optre den 3. het comité heeft niet afgekeurd de motie van den Landelijken Bond van Ge meentewerklieden, tegen „De Gemeente-ar beider", in zake het onslag de door den Federatïeven Bond gestelde spreker werd door het comité onder geen voorwaarde aanvaard besluit zich af te scheiden van het Comité van Zes, waartoe de Federatieve Bond vóór de vergadering in het Paleis reeds gerech tigd was, doch slechts in het belang der ontslagenen van een dergelijke onmiddellijke afscheiding afzag gaat over tot de orde van den dag. Tegen de werkeloos heid. Een groot aantal werklieden uit de gemeente Eemnes hebben zich per request tot den gemeenteraad en tot het bestuur van het waterschap Eemnes gewend met verzoek om bij de uitdie ping van de Eemneesservaart en -haven de werkzaamheden, waarvan de kosten worden geraamd op f 10,000, zelf te mogen ver richten. Met het oog op de te verwachten werkloosheid is door vele ingezetenen ad- haesie betuigd met het verzoekschrift. De Telegraaf schrijft Bij onze directie vervoegde zich Maandag een inspecteur van de recherche, om, in op dracht van den minister van Buitenland- sche Zaken, te vragen van welke zijde De Telegraaf het geheime stuk had ontvangen. De directie heeft geweigerd de bron te noemen. Moord door echtelijk on genoegen. Voor de Haagsche recht bank stond gister terecht de colporteur J. M., beklaagd van poging tot moord op zijn vrouw, die een bierhuis hield in de Jacob Catsstraat, en op een bij haar inwonenden kostganger, dien bekl. verdacht in onge oorloofde verstandhouding met zijn vrouw te staan. Bekl. had door de ruiten van het bierhuis revolverschoten gelost, eerst op zijn vrouw, daarna op den kostganger. Vrouw en kostganger ontkenden ter te rechtzitting, dat er ooit van ongeoorloofde verstandhouding sprake was, doch op de vraag van een der rechters en van den amb tenaar van het O. M., waarom zij den kost ganger niet heeft weggedaan, toen haar man dit verzocht, gaf de vrouw geen antwoord, terwijl zij op een vraag van de verdediging erkende, dat zij met den kostganger haar man eens mishandeld had. Het O. M. vond in het gedrag van de vrouw en van den kostganger jegens bekl. aanleiding tot het vragen van een lichten straf9 maanden gevangenisstraf. Een pseudo-detective. De Haagsche rechtbank veroordeelde A. S., zich noemende particuliere detective aldaar, die gepoogd had een agent van politie te dezer stede om te koopen om hem tijdig kennis te geven van invallen in speelhuizen en „Sociëteiten" door de politie voorgeno men of voorbereid, tot 3 maanden gevange nisstraf. UitAmsterdam. Op de diamant slijperij „De Overtoom'', firma J. G. N. Eweg, is, naar de Tel. meldt, Donderdag middag een partijtje v? niet minder dan elf in bewerking zijnde diamanten gestolen, terwijl de zoon van den heer Eweg in de werkplaats slapende was. Dat de diefstal nogal eenigen tijd vereistht heeft, valt daar uit op te maken, dat do diamanten met de nagels uit de doppen zijn losgemaakt. Daar de gewoonte is de diamanten met een mes los te snijden, wat veel minder tijd kost, ligt het -ermoeden voor de hand, dat de diefstal niet door een vakman is gepleegd. Twee van de diamanten werden 1 is op den grond te ruggevonden. Men vermoedt, dat deze door den dief verloren zijn. Nader wordt gemeldHet blijkt, dat de diefstal van diamanten uit de doppen op de slijperij „De Overtoom" geheimzinniger is, dan aanvankelijk wel leek. De diamanten moeten, naar beweerd wordt, zich te twaalf uur nog in de doppen bevonden hebben en te half twee bemerkte de versteller op een der zalen, dat er 11 diamanten verdwenen waren. Een vond men later bij 't vegen terug.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2