TOTALE UITVERKOOP. Melasse voeder. EEN ACTIEF VERTEGENWOORDIGER Schoenen- en Laarzen- AANBESTEDING. S.M.PEREL, süir. Derde-Meid-Llnnenmeid, Dineeren vlh. Spakleren Tetterode, Indische Speculaas. Wegens opheffing der Winkelzaak Hé! Kees, EEN GENERAAL DIE FAALDE. ÜiT den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIEN. Credietbank Het bouwen van een LANDHUIS te Culem- borg. Controle Rijkslandbouwproefstations. Vraag prijzen en brochures aan de Suikerraffinaderij Fijne Likeuren en Zeer Oude Genever ER VER LUCAS BOLS P. VAN GENT, Vertegenwoordiger der „Zeenw", N.B. Gebrnik dagelijks mijn Gezondheldsbrnlnbrood. J. VELDHUIZEN, Dames-, Heeren- en Kinderschoeisel. C. H. De Jong, De Candidatuur van Bommel. Tooneelisten van Amsterdam. DE VERLIEFDE APOTHEKER, Het heeft drie doorloopende stalen dekken, waarvan het bovenste met teakhout gedekt is. Het schip wordt getuigd met twee stalen pclemasten", die ieder worden voorzien van vier laadboomen, terwijl nog aan boord worden geplaatst vier laadmasten met laad boomen, waarvan er een tot het lichten van zware stukken gebruikt kan worden. Boven dien bevinden zich aan boord een ankerspil, twee kaapstanders en dertien stoomlieren. Machine en ketels worden vervaardigd door de Koninkl. Maatsch. de Schelde te Vlissingen, en zullen het schip een snelheid kunnen geven van ongeveer 11J mijl. De ceremoniën werden waargenomen door een zoontje van den heer B. Ruijs. Het Neder 1. luchtschip. De Brielsche vliegmachine zal binnen ette lijke dagen gereed zijn ter opstijging. De uitvinder, de heer Robijns, zal, naar verluidt, zijn plan volgen, dit niet te Brielle, maar te 's Gravenhage te doen plaats heb ben. (Tel.) Luchtreizigers en prent briefkaarten. Woensdag keken eenige personen te Ruurlo vreemd op, toen zo op een stuk bouwland niet ver van 't dorp een Duitsche vlag uit den hooge zagen neerda len. Bij onderzoek bleken er 16 briefkaarten aan vastgehecht te zijn, die geadresseerd waren aan verschillende personen in Wezel en Keulen. Daarbij het vriendelijk verzoek ze te posten en de mededeeling dat ze neer gelaten waren van een hoogte van 1000 M. door lieden die in een ballon noordwaarts gingen. (Arnh. Ct.) De C u 1 1 i n a n. Dezer dagen is de Cullinan gereed gekomen. De groote steen heeft een pandeloque-vorm, de tweede steen gekloofd van den Cullinan, heeft den gewo nen briljantvorm. De bewerking der steenen moet meesterlijk zijn geslaagd en door de volmaakte straalbreking werpen de steenen een schitterenden glans af. I Bij de aflevering van den Cullinan zullen een zestal kleinere steenen gevoegd worden, naar men zegt bestemd voor een collier van - de Koning van Engeland. Watergebrek. Uit Willemstad (N.-Br.) schrijft men aan het N. v. d. D. {Dagelijks z:et men verscheidene menschen naar het Hollandsch Diep om water gaan. IDit heeft echter dikwijls een groot zoutge halte en is daardoor minder goed drinkbaar. Thans brengt de stoomboot ,,Thor" water mee uit ,,De Noord", hetwelk tegen 1 cent (per emmer verkrijgbaar is. In de buitenge meente wordt slootwater gebruikt. I Door het lage peil in den polder ,,De Rui- genliil" is de vorige week water uit het Hol landsch Diep ingezet moeten worden, iets wat volgens menschenheugenis nog nooit in dezen tijd van het jaar noodig is geweest. Regenwater per emmer. Iïoe hoog op enkele plaatsen het gebrek aan drinkwater is gestegen, kan men hieruit op maken, dat B. en W. in Zierikzee officieel bekend maken, dat regenwater te koop is voor één cent pet emmer. Volgens den regenmeter te Savenisse viel in October slechts 13.5 m.M. regen, tegen 108.6 in 1907, 70 in 1906 en 164.35 in 1905. Het - ontslag te Amster dam. Het dagelijksch bestuur van den Na- tionalen Bond van Handels- en Kantoorbe dienden „Mercurius" heeft besloten, Cen be hoeve der drie ontslagen Amsterdamsche Ge meente-ambtenaren f 25 uit de Bondskas be schikbaar te stellen en tevens een inschrij ving te openen voor hetzelfde doel. Malaise. Uit Alkmaar wordt aan Het Volk o. m. het volgende geschreven Aan de Alkmaarsche IJzer- en Metaalgie terij, directeur Th. van Spall, hebben Za terdagavond j.l. een 40-tal arbeiders aan zegging gekregen, dat hun werk met 14 da gen is afgeloopen, terwijl het schijnt vast te staan, dat er nog binnen enkele weken een 40-tal op straat zullen komen. Er is aan deze fabriek hoegenaamd geen werk. Men had den arbeidsdag reeds inge krompen op 7 uur per dag, maar ook dit Iheeft niet mogen baten. Treur-' g. Het parket te Maas tricht deed Woensdag onderzoek in zake het vinden van een kinderlijkje te Born in een ibeerput. De rechter-commissaris vond ter men het 19-jarige ongehuwde meisje B. te arresteeren. Zij werd per rijtuig naar het huis van bewaring te Maastricht overge bracht. De verdachte is zeer zwak. Een lage streek. In het drukke kermisgewoel te Steenwijk, sneed Woensdagavond een halfdronken boeren- lummel uit den omtrek, die weer eens een t heldenstuk moest uithalen, onder het pas- seeren, zonder de minste aanleiding, zeke ren De B., een jongmensch van ongeveer 18 jaar, aan beide zijden over het gezicht en den hals. I Daar hierbij een slagader getroffen werd, was het een groot geluk, dat deze laffe en lage daad in de onmiddellijke nabijheid van de woning van dr. B. Koster verricht werd. Hierdoor kon direct een verband worden ge legd en werd grooter onheil voorkomen. Donderdag is de lafaard in verhoor ge nomen. O p 1 i c h t i n g. Op 30 Oct. 1.1. heb ben zich te 's Gravenhage opgehouden twee Dnitsch sprekende vreemdelingen, waar- schijnliik Oostenrijkers en genaamd Carl Grunwaldt en Fritz Kriesingers, kellners. Zij bezochten verschillende magazijnen, waar portefeuilles, sigarenkokers enz. verkocht werden. Zij vroegen naar die artikelen, doch konden geen keus doen. Na hun vertrek werden portefeuilles en sigarenkokers ver mist. Een zevental werd opgespoord en in beslag genomen. Zij waren niet in 't bezit |Van geld, gekleed als heer. I ï>e brand in het hote ...B e 11 e v u e." Woensdagmorgen is door de justitie te Arnhem een plaatselijk onder hoek ingesteld op het terrein van den brand, ^'an het hotel „Bellevue". Aanwezig waren o.a. de officier van justitie, de commissaris van politie, en een afgevaardigde van de ,nn'Assurantie-maatschappij. Onder toe- zicht van de justitie is men daarna begon nen het puin weg te ruimen. Ongelukken. Woensdagavond trof schipper Hopman, terwijl hij in het ruim stond van zijn lichter ,,De Een- dia ht" op Rotterdam, en bezig was met bet inladen van balen 't ongeluk een baal op zich te krijgen. Hij viel plotseling dood neer. De baal schoot niet uit de touwen, doch stiet op zijn schouders; vermoedelijk brak hij bij het achterovervallen den nek, zoo dat dr. v. Dieren slechts den dood kon vaststellen. De ongelukkige is nog jong, pas 3 weken gehuwd en sl^-o-n bemind bij zijn varensgezellen. Te Nispen bij Roosendaal (N.-Br.) is een achtjarig jongetje bij het uitgaan van de school aangereden door een motorrijwiel. De knaap werd een eind meegesleurd en werd levensgevaarlijk aan het hoofd gewond. Ook de motorrijder viel en ontwrichtte zijn schouder en verwondde zijn hand. De motor was geheel defect. De rijder heeft geen schuld aan het on geval. Slachtoffer van don mist. De 73-jarige mevrouw de wed. Knaap te Gouda is Woensdagavond, na een bezoek lnj haar familie te hebben gebracht, door de duisternis misleid ,in het water van den Fin weelensingel aldaar geraakt en verdron ken Vreeselijke dood. De 30- jarige arbeider v. d. Wal uit Halfweg was Donderdagnaniiddag te Wëesp op een lad der bezig een telephoondraad te leggen na bij den spoorweg. Een draad lag over de tails, toen een trein aankwam. De draad werd meegesleurd, waardoor de ladder met kracht werd weggetrokken. De man viel en kreeg een klap van een treeplank en was ormiddellijk dood. Dr. Knaap constateerde l.eisenschudding en nekbreuk. Bloedvergiftiging. De electricien J. U., werkzaam in de fabriek van de firma Ant. J., te Os (N.-Br.), had een puistje aan den neus en had de onvoor zichtigheid dit Zaterdag, terwijl hij met koperdraad werkzaam was, open te krabben. Kort daarop begon zijn hoofd erg op te zwel len en constateerde de dokter bloedvergifti ging. U. is Woensdagochtend na een vreese- lijk lijden aan de gevolgen daarvan over leden. Droevigongeluk. Donderdag morgen is te Dordrecht de 45-jarige werk man Z. bij het afladen van spoorwegdwars- üggers aan de creosoteerfabriek van een lading dezer dwarsbalken gevallen met het gevolg, dat hij spoedig den geest gaf. Hij laat een vrouw met 14 kinderen achter. RECLAMES. Van 15 regels f 1.elke regel meer f 0.20 Vele geschiedschrijvers en militaire schrijvers hebben hunne verwondering te kennen gegeven over het feit dat de dappere en vaderlandslie vende Benedek, die 40 jaren geleden het bevel voerde over de Oostenrijksche troepen in den oorlog tegen Pruisen, totaal geen overwinningon behaald heeft. En toch staat het zonder eeni- gen twijfel vast dat Benedek een door en door bekwaam man was. De plannen die hij op touw zette waren bewonderenswaardig maar nooit werden ze ten uitvoer gebracht, niet om dat ze ondoenlyk waren maar omdat hot den Generaal aan persoonlijke wilskracht ontbrak, en geen wonder Geen dag ging gedurende den veldtocht voorbij of Benedek leed aan kwellen de pijnen ten gevolge van Slechte Spijsvertering. Zijn naaste omgeving wist dit trouwens heel goed. Hieruit blijkt alweer de waarheid van het spreekwoord dat „alles weten beteekent alles vergeven". Slechte Spijsvertering verwoest de geestkracht en verbittert het leven. Moeder Seigel's Ta bletten strijden tegen en verwoesten ten slotto Slechte Spijsvertering. De werking die zij uit oefenen op maag, lever en ingewanden is zoodanig dat deze organen hun werk op natuur lijke wijze en zonder eenige moeite volbrengen, zoodat de lijder spoedig weer flink en gezond wordt. „Mijne vrouw leed gedurende meer dan 80 jaren aan Slechte Spijsvertering met al de benauwde verschijnselen van die verschrikke lijke ziekte maar door eene korte behandeling met Moeder Seigel's Tabletten is zij weder vol- komen gezond geworden", aldus schrijft ons de Heer W. van Lambaartwonende Crispijnlaan 157, Rotterdam, in dato 21 Mei 1908. Moeder Seigel's Tabletten zyn verkrygbaar by alle Drogisten en by de voornaamste Apo thekers. Prijs fl. 1.50 per fleschje. Te Amersfoort verkrijgbaar o. a. by den Hoer A. v. d. Weg, Langestraat 23; te Utrecht bij de Heeren T. P. v. d. Bergh Zn., Heilige- weg 23. School- en Kerknieuws. Bij beschikking van den Minister van Financiën, zyn in de oommissie voor het te Arn hem op 12 Januari 1909 en volgende dagen te houden examen voor oommies der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen benoemd: tot lid en voorzitter P. C. van der Vliet, in specteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Venlo; tot ledende inspecteurs der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen: F. P. Wetihmar, te Groenlo; U. van Eerde, te HarderwijkC. I. Postel, te Hoorn, en A. C. Hartjens, te Win schoten. Examens M. O., te 's-Gravenhage, 5 Nov. Geschiedenis, K VIII. Geëxamineerd en afgewezen 1 mannel. candidaat. Schoonschrijven, N. Opgeroepen en geëxa mineerd 5 cand. Toegelaten de heeren J. Bloks- ma, van Meppel; Th. Boersma, van Apeldoorn, en A. Bosoh, van Ambt-Almelo. Wiskunde, KI. Opgeroepen en opgekomen 3 candadatenafgewezen 2. Geslaagd de heer P. Jansen, uit Rotterdam. De vereenvoudig de" spel ling in Ned. O.-Indië. De directeur van onderwijs heeft aan de Europeesche schoolcom- missiën de volgende circulaire gezonden Het is mij uit enkele geschriften gebleken, dat verschillende onderwijzers bij het onderwijs bier te lande voorstanders zijn van de z.g. vereen voudigde spelling der Nederlandfiche taal. Daarvan zou allicht het gevolg kunnen zijn. dat zy ook in de school die spelling in toepassing brachten en zich daarvan bij hun onderwijs be dienden. Dit laatste moet. waar de officiëele spelling die is van De Vries en Te Winkel en de kennis neming van eene andere daarnaast slechts ver warring sticht-, ongewenscht worden geacht. Ik heb misdien de eer Uwer Commissie te ver zoeken om het onderwijzend personeel der onder Uw toezicht staande school (scholen) mede te deelon, dat bij het onderwijs slechts van de spel ling volgens De Vries en Te Winkel mag worden gebruik gemaakt. (Soer. Hbl.) Onderwijs Rijkszaak. Ten op zichte van de vraag onderwijs-rijkazaak komt de commissie uit den Bond "van Nederlandsche On derwijzers voor de wetsherziening tot de volgen de conclusie»: De meerderheid is: 1. voor zuiver stelsel onderwy6-rijkszaak; 2. tegen overplaatsing, dan alleen op eigen verzoek 3. voor één salaris-stelsel voor 't geheele land 4. voor verschillende huishuur-indemniteit; 5 voor beperking van de opleiding; 6. voor zorg voor leermiddelen en gebouwen aan 't Rijk. Door het provinciale kerkbestuur van Fries land zijn tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de heeren IJ. van Dijk en J. P. van Bruggen, beiden te Groningen. rDoor het Provinciaal Kerkbestuur van Utrecht zijn tot de Envangeliebediening in de Nederlandsche Hervormde Kerk toegela ten de theol. candidaton V. E. Vethake, J. P. Buiskool, G. Grootjans en O. J. van Rootselaar. Dezer dagen heeft zich gevormd een nationaal comité tot verweer tegen een wet telijk bepaald sluitingsuur voor herbergen en koffiehuizen. Dat comité zal 18 November a.s. te Utrecht een vergadering houden. Geen middenstandsgas- p r ij s. De Raad der gemeente Bussum heeft afwijzend beschikt op het adres der Alg. Middenstandsvereeniging te Bussum, met verzoek, om voor winkeliers enz. de prijs van licht-^n kookgas tot 5 cent te ver lagen. De heer W. L. Misch is benoemd tot onderwijzer aan de Nederiand-Dui'tsche school te Amsterdam (Prinsengracht). Mej. Peterman te Hoef bij Putten, is benoemd tot onderwijzeres aan de Christel, school alhier. Ter gisterenavond gehouden openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken waren slechts aanwezig de leden JGer Kleber, H. C. van Dam en de secre taris. Met kennisgeving waren afwezig de h.h. S. J. van Duinen, J. Sinnige en H. van Haselen. Zonder kennisgeving de heer H. Meursing. De notulen der vorige vergadering d.d. 8 Augustus worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen zijn van den minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, een aantal ver slagen, statistieken, enz. enz. Voorts diverse maandschriften en een jaarverslag van het meteriologisch instituut. Een bericht van 'i overlijden van den heer Tromp Meesters, voorzitter van de K. v. K. te Steenwijk. Door den secretaris is hierop een schrij ven van rouwbeklag gebonden. Van den minister van Landb., H. en N. is ontvangen een statistiek van de scheep- vaartbeweging op de kanalen in Nederland gedurende 1907. Eveneens een staat betreffende de Neder landsche zeevisscherij over 1907. Ten slotte van den zelfden minister een ontwerp-wet tot oprichting van middenstands- Kamers. Daar volgens art. 10 de Kamer, zoo onvol tallig als thans -niet kan vergaderen, zal een nieuwe vergadering worden uitgeschreven op Donderdag 12 November a.s. Na gebruikelijke rondvraag sluit de voor zitter de vergadering. t)e politiepost aan den Soesterweg is gisteren in gebruik genomen. Een automobiel komende van Leus den, moest hedenmorgen op den Leusderweg drie onmiddellijk achter elkander rijdende vrachtwagens passeeren. Het negenjarig zoontje van A. van Soeren, wonende aan het Molenpad aldaar, was achter een tweeden wagen meegeloopen en hing af en toe aan dit voertuig. Juist op 't moment dat 't knaapje tusschen de wagens uit zal gaan, passeert de auto, en loopt het jongetje hiertegen op. Met het "hoofd kwam hij zoodanig tegen een der lantaarns, dat deze geheel ingedrukt was, en bij 't jongetje een schedelbreuk veroorzaakte. De auto reed uiterst langzaam, juist om 't gevaarlijke van passeerende schuld kan niet aan den chauffeur ten laste worden ge- Faillissementen. GeëindigdA. van Santbrink, zaakwaar nemer, vroeger te Amersfoort, thans te Leus den. MUÜRHMZEN 39 belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wissels en Coupons. Sluiten prolongatie Safé-I nrieh tl ng. verstrekt geld voor handel en privé van af f 150, zonder levensverz. wekel. en niaanilel. aflossingrent en voorw. bill. Br. No. 87aan Boek GBE8T i, 's-Hage. Vrijdag 13 November 1908, 's na middags lï'/i uur, zal ten kantore van do firma VAN HOYTEMA Co., te Culemburg worden aanbesteed: Bestek met teekeningen is op franco aan vraag ad f 2.50 verkrijgbaar ten kantore van den Architect J. C. WENTIXK te Utrecht, M. II. Trompstraat 34. Aanwijzing op het terrein Maandag O November om half twee. Stationsdwarsstraat 8, Utrecht, is dagelijks te consulteeren of te ontbieden. Bohandeling van Likdoorns, Nagels on verdere ongemakken aan den voet, geheel pijnloos en anti-septisch. V Mevrouw RUTGERS VAN ROZENBURG, Wilhelmina-Park No. 32, BAARN, zoekt met Februari een volkomen op de hoogte der waschen goed kunnende naaien. voor 4 a 5 Heeren. Uitstekends gelegenheid, tegen matigen prijs. Adres te bevragen aan het bureau dezer Courant. Amsterdam. worden wel nagMnaaki toch ,|«t piristui AMSTERDAM. Echt Victoriawater OBCHl.AHNSTEIN Wat was het? Slechts de kat, die ingesloten was in het kolenhok." Het licht van een Waxine-Teeper is groot genoeg om een vertrek in alle hoeken te verlichten wanneer ge naar iets zoekt. Schuif slechts nu en dan de pit iets hooger in den houder, naar mate zij af brandt, trek het schuifje naar beneden, zoodra ge het licht niet meer behoeft. Verkrygbaar in winkels van kruide nierswaren, comestibles en huishoudelijke artikelen 25 ct. per pak van 150 gram. Koperen houders 35 en 30 ct. per stuk. Firma E. G. VERKADE Zn., Zaandam. Eenig adres van INDISCHE SPECULAAS, gemeleerd met Indische Kruiden, alleen verkrijgbaar bij BW BISSCHOPSWEG I, AMERSFOORT. ~~M Alleen echt met den naam F. DE ROOI. GEVRAAGD voor eene prima Rinnenlandsche Assurantie-Compagnie tegen Rrandschade op Reurspolis, voor Amersfoort en Omstreken. Franco aanbiedingen onder E. W. No. 7aan dit blad. LANGESTRAAT 108. MAGAZIJN. Ruime sorteering in Speciaal ingericht om sehoenen naar maal, en in eiken vorm en kwaliteit, te leveren. Reparatie spoedig. Aanbevelend Hof 38, Schouwburg Utrecht. SCHOUWBURG UTRECHT. Koninklijke Veioeniglng„Hel Nederlandsch Tooneel". Beschermheer Z. K. IL de Prins der Nederlanden. Buitengewone Voorstelling Zaterdag 7 November 1908, Blijspel in 3 bedrijven van Doctor JURIS. Orkest onder leiding van den Heer H. K VIJPERS Aanvang hall acht ure. Directie: JACQUES SLOIJIERS Jr. Zondag 8 November 1908, BUITENGEWONE REVUE-VOORSTELLING. Blijspel met Zang in 1 bedrijf door A. SCHMITZ, schrijver van Zijne Edelachtbare. Daarna EEN DROEVIG EINDE. Allo hiorin voorkomende vrouwenrollen wor- ken alleen door Mejuffrouw MARY BEEKMAN vervuld. Opgevoord in Rotterdam Circus Pfl&ging en Bioscope Theater Amsterdammeer dan 50 maal voor volle zalen. Tot *lot JW HET GROOTSTE SUCCES VAN DEN DAS. Succes-Revue in 2 Tafereelen met Zang en Dans door RIDO, (Schrijver van Amsterdam in de Blommetjes.) Muziek-Arrangoment van SOL. J. KINSBER- GEN, Orchest-directeur van de Variété Flora Amsterdam. Rogio: JACQUES SLUIJTERS Jr. Orchest onder leiding van den Heer J. GROOT. Aanvang halt acht nur.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3