r Safe Deposit. Virginia Carolina Chemical Company. SPEELGOED. Kleedermakerij. 1. F. 1. Oroenhuizen, METHORST VAN LUTTERVELD. L. H0U6AER, Deventer Koek, Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIËNl A. G. ENGELBERTS en Co. Kassiers en Commissionairs in Effecten. Uitgifte van 12.000.000 5 pCt. Ie Hyp. Goud-Obligatiën. Vrijdag 20 November a.s. Notaris BOLK publiek verkoopen Heeren- en Kinderkleeding Te Koop Huisknecht Grootste GANS. De Sprookjes "f ™,uan™"L' De 40 platen van Doré JACOB BUSSINK's WATERSCHOT ei Co., Amersfoort. instrument- Langestrast maker. BAROMETERS, alle soorten THERMOMETERS Eigen reparatie en Slüpinrichting. K zou eeiöt in den linkerzij vleugel logee- en doch op zijn aandringen gaf men hem tamer no. 4 in het hoofdgebouw, waar hij inkele weken te voren ook verblijf had ge louden. I>e Duitscher Pelz bleef in den zij- rleuge', die, zooals men weet, behouden tra. De kamer van den heer Krönig lag op de jerste verdieping aan het einde van een gang lie uitkwam op een balkon, terwijl zij in rerbinding stond mot een aangrenzende ka- ner, waar vermoedelijk de brand is uitge- »oken. Nu heeft het de aandacht getrok- ccn dat de heer K. die naar zijn beweren [oor de vlammen in zijn kamer werd ge- Jrekl, niet langs het vlakbij zijnde balkon s gevlucht, doch naar de tweede verdieping s geklommen om zich van daar uit een raam laten zakken. Het feit, dat de brand met zoo groote uieliieicl om zich heen greep, heeft het ver- noede.i doen ontstaan, dat er op meer dan een plaats gelijktijdig brand is uitgebroken. Voorts viel op de houding van den heer Krönig, toen hij, tijdens den brand vertoe- ende in het huis van een nabij wonenden Stalhouder, vernam dat de hotelknecht (Wammes vermoedelijk in de vlammen zou Wijn omgekomen. Dit hoorende barstte hij in •anen uit. Brandstichting. Gisteren is te Biussel een zekeren F. Kroenig aangehou den, die verdacht wordt van in hotel Belle- fue te Arnhem brand te hebben gesticht. Treinongeval. Dinsdagavond 5 te Venlo een reiziger uit een uit Duitsch- ianü komenden trein gesprongen, tengevolge tvaarvap hij erstige verwondingen bekwam. Droevig ongeluk. Nabij Ha- jgestein is in de rivier de.Lek Je 20-jarige jdekknecht van de goederenboot ,,Vice-admi- tt-aal Tengbergen", door struikelen te water [gevallen en jammerlijk verdronken. Pogingen lot redden hadden geen gevolg. Het lijk werd lot heden nog niet gevonden. iehool- en Kerknieuw*. - Woensdag is, 76 jaar oud, te Zutphen overleden dr. A. G. Kok, oud-rector van het gymnasium aldaar Dr. Kok was achtcreenvol- ;ens leeraar in de oude talen te Maastricht, ree- ,or te Doesburg, conrector te Assen, rector te snoek. Ln 1878 werd hij benoemd tot rector te Zubpher. en hij bleef dit ambt bekleeden tot September 1897. Na afgetreden te zijn, werd 'hij curator van het Zutphensche gymnasium. Door het bestuur vau de vereenigiug ot stichting en exploitatie van een herstel soord vcor spoorwegpersoneel zal, in verband met de omstandigheid dat van op name in eigen herstellingsoord de eerste jaar nog wel niets zal komen, aange zien het ledental voorloopig nog veel te klein is om ecné groote inrichting behoor- ijk te exploiteeren, aan de op 23 Devember a.s. alhier te houden buitengewone alge- meene vergadering worden voorgesteld een behoorlijk huis te huren, te meubelen en verder voor de verpleging van een 15 of 20 paLiénten inte richten. Voor de ten uitvoer- egging dezer plannen is echter nog ver- neerdering van het aantal leden noodzake- ijk, aangezien liet bestuur echter begrijpt dat de vele leden, die de hulp der vereeni ging behoeven, niet al te lang kunnen waeh ten, zal het. indien het onverhoopt niet in ileal is in 1909 eene eigen inrichting te be trekken, een voorstel doen om eene zeer be h.ngrijke som beschikbaar te stellen voor de uitzending naar andere herstellingsoor- den. Het reglement, behelzende de voorwaar den waarop de opname in het eigen herstel lingsoord en uitzending naar andere her stellingsoorden kan plaats hebben, zal mede in deze vergadering worden bsproken. - öp 23 Dec. a.s. zal te Utrecht eene buitengewone algemeene vergadering worden gehouden van de Vereenigiug tot stichting en exploitatie van een Herstellingsoord voor Spoorwegpersoneel, waar o. a. de heer M. C. H. Cramerus, onderwijzer te Breda, zal spre ken over het ontstaan van het herstellingsoord voor Nederlandsche onderwijzers r9 Leusden. - Gistermiddag werd in het Gebouw [voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een druk bezochte vergadering gehouden vitn het nationaal comité tot verweer tegen een wettelijk te bepalen sluitingsuur. De leiding dezer vergadering was opge dragen aan het oud-raadslid van Amsterdam den heer W. F. Bijvoet Jr., die in zijn ope ningsrede er op wees, dat nu het vraagstuk der winkelsluiting bij 's lands regeering een punt van bespreking eerstdaags zal uitma ken, aangezien zij toch de sub-commissie van de door haar benoemde staatscommissie voor den middenstand, in opdracht heeft gegeven de gegevens hiervoor te verzamelen, o i daarna een wetsontwerp, regelende de sluiting van magazijnen en winkels, bij haar in te dienen, het thans de tijd is, om zich over het geheele land op te maken tot ver weer, en de regeering daardoor te overtui gen, dat de overgroote meerderheid der Ne derlandsche winkeliers niet gediend is van een wettelijk vastgesteld sluitingsuur van ha;..- bedrijven. Memoreerende hetgeen de Vereeniging van Amsterdamsche Winkeliers, wier doel is bevordering van het vrije winkelbedrijf, sedert haar oprichting reeds gedaan heeft, zeide spreker, dat het voor haar hoogst aan genaam is, op heden te kunnen ervaren, dat zij niet te vergeefs heeft gearbeid. Er hebben zich toch niet minder dan 18 winkeliers-vereenigingen niet een ledental van pl. m. 5000 in betrekkelijk korten tijd aangesloten-, en 't is buiten twijfel, dat zoo dra het ontwerp van wet bekend zal zijn, bet aantal medestrijders over het geheele land zal toenemen. - Na voorlezing der ingekomen adhaesie beluigingen werden de statuten vastgesteld en goedgekeurd De koninklijke goedkeuring zal worden aangevraagd Tot bestuursleden werden gekozen de hee- iron G. J. Bartman te Amsterdam; J. Boer- Wst te Hilversum; R. ten Cate te Zut- pbenA. Eegdeman te GorincliemL. Lan ge te Den Haag, en L. Salomons te Am sterdam. Terwijl tot voorzitter en vice-voor zitter gekozen werden de heeren J. Boer- horst en G. J. Bartman. De zetel van de vereeniging is gevestigd te Dea Haag. Op voorstel van den heer Salomons wordt besloten tot uitgave van een orgaan, terwijl hij met kracht aandrong op liet maken van flinke propagandahij zelf zou liet goede voorbeeld geven door aan het verlangen van dc afdeeling Den Haag van het nationaal comité te voldoen, om Donderdagavond al daar een lezing te houden. Dit wordt met nlaus begroet. rMen meldt uit Utrecht aan de Telegraaf: De Utrechtsche Handelsvereeniging heeft hij den ministor een klacht ingediend tegen den concierge der Rijks Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus, wegens handel drijven, 't verkoopen van rijwielen, kantoor behoeften enz. aan leerlingen der H. B. S. Sommige jongens hadden bv. eene rekening van f 3 aan chocolade. Thans is eenzelfde zaak in onderzoek tegen een ambtenaar der veeartsenijschool. Deze zond rekeningen aan de ouders der leerlin gen van bv. f 80, wanneer voor f 40 gele verd was en deelde dan na ontvangst van het bedrag, de overschietende f 40 met den leerling. Hilversum. Vanwege de afdeeling Hilversum van den Volksbond tegen drank misbruik is een Volksbond-bouwvereeniging Hilversum" in het leven geroepen, welke uitsluitend in het belang van verbetering der volkshuisvesting werkzaam zal zijn. Deze vereeniging wenscht aan den Ouden Amers- foortschen weg een Volkspark te stichten met circa 1'40 arbeiderswoningen incl. win kelhuizen, een en ander ontworpen door de architecten E. Verschuyl en J. de Groot Jr. Het voornemen is, goede, gezonde, doelma tige ingerichte woningen te bouwen, welke voor ongeveer f 2.25 kunnen worden, ver huurd. Met den bouw van een 40-tal woningen wenscht men te beginnen. B u s s u m. Naar wij vernemen heeft dr. A. H. de Hartog uit Heemstede zich bereid verklaard te Bussum in de maanden Februari en Maart vijf lezingen te houden ovei de volgende onderwerpenSchopen hauer, Nietzsche, Plato, Natuur en Geest, de Muziek als Kunst. Ede. De heer A. J. A. Thürkow, ambte naar ter gemeente-secretarie alhier, is be noemd tot gemeente-secretaris te Uithuizen (Groningen). Er zijn thans ler secretarie 2 vacatures, daar ook de le ambtenaar wegens benoeming elders, vertrekt. Ede. De Arnhemsche rechtbank veroor deelde den huisschilder A. K. alhier, die A. S. opzettelijk met een steen wierp en hem aan het hoofd trof, waarop de dood onmid dellijk volgde, tot anderhalf jaar gevangenis straf, met aftrek van preventief. De eisch was twee jaar. E r m e 1 o. Door "t ontploffen van een busje carbid werd het zoontje van den heer van de B. alhier in het gelaat gewond, zoo dat geneeskundige hulp ingeroepen moest worden. N ij k e r k. Sedert eenigen tijd werden telkens bij verschillende winkeliers hier ter stede diefstallen gepleegd van koek, witte brood, worst, i'lesschen met drop, balletjes enz., zonder dat de daders gevat konden wor- den. Maandagavond gelukte het evenwel de hand te leggen op eenige knapen, waarvan een hunner een flesch drop uit den winkel van H. v. Witteveen had weggenomen. Uit het onderzoek is gebleken dat het een com- p'ot was, bestaande uit wel 8 a 10 knapen, tusschen 12 en 16 jaar oudallen beken den. Het onderzoek wordt voortgezet. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat jaarlijks zoo mogelijk 6 van de bij de regimenten infanterie ingelijfde miliciens aangewezen worden tot het volgen van een cursus voor hoefsmeden bij de infanterie. Deze cursus, welke bij de Rij- en Hoef- snicdenschool gehouden wordt, vangt aan 1 April of den eerstvolgenden werkdag daarna en eindigt den daaropvolgenden 30sten Sep tember. Voor hen, die tijdens den cursus blijken van bijzondere bekwaamheid geven, kan de duur van den cursus door den directeur der Rij- en Hoefsmidschool worden verkort. Aan hen kan, zoo zij dit verlangen, verlof worden verleend tot op den dag, waarop de cursus eindigt. Mevrouw Geerlruida Vogel—van Vla- deracken-, sopraan-zangeres, zal, met mede werking van den pianist Willem Andries- sen, op 10 December a.s. een concert ge ven in Amdcitia. Naar wij vernemen, is de regeling van dit concert opgedragen aan den heer G. J. Slothouwer. Flonzaley-kwartet. De lieer B(ibmaclier) Z(ijnen) schrijft in het Handelsblad Al zijn de vier kunstenaars van Franstjlten en Italiaansche bloede Betti, Pochon, Ara en cI'Archambeau niet meer verbonden aan den Amerikaansehen maecenas, die te Flon- zaley woont ze blijven hun vereeniging maar met den oorspronkelijken naam noe men. Het quartet staat nu eenmaal onder dien naam als een der beste van onzen aan strijkquartetten rijken tij"d bekend. De „Flonzaley's" blijven vermaard zoowel om hun overeenstemming in opvatting als om de eenheid der vier instrumenten in klank-hoe- uanigheid; zij spelen met bijzondqj groote, soms zou men zeggen pijnlijke nauwkeurig heid, en warm-gevoejd muzikaal. De heer lijke welluidendheid van hun spel heeft bij bun vernieuwd optreden, gisteravond veel doen genieten en veel hartelijke toejuiching gevonden. De Amersfoortsche R. K. Volksbond ,,St. Joris" zal feestvergaderingen houden ter vier;ng van het gouden Priester-jubilé van Z. H. Paus Pius X, op Zondag 22 en Dinsdag 24 November 1908, dos avonds ten 7 uur. Hei programma luidt 1. Opening door den voorzitter van den R. K. Volksbond. 2. Feestrede (22 Nov. door den weleerw. heer W. Bolder, van Baarn, en 24 Nov. door den-weleerw. heer J. Elskamp, van Achteveld). 3. Pius-Cantate van A. Amory (4-steromig soli en koor). (Deze cantate wordt uitgevoerd door de 3 parochiekoren der stad met medewerking vau enkele belangstellenden, onder leiding van den weleerw. heer J. I. Paardekooper). 4. De Pauselijke Zouaaf. Tooneelspel met zang in 2 bedrijven van Jozef Demarteau. 5. Apotheose, voorstellende hulde aan Z. H. Paus Pius X, waaronder een Piuslied, dat door allen gezongen wordt. 6. Slotwoord. Kinderen, die hun 1ste H. Communie nog niet gedaan hebben, worden beslist niet toegelaten, ook niet onder geleide. Met no. 272 der Staatscourant wordt o. m. verzonden een afdruk van de statuten der Algemeene Patroonsvereeniging in do Bouwbedrijven te Amersfoort. De dir. gen. der P. en T. maakt bekend dat met ingang van 23 Nov. het Rijks tel. kantoor te Amersfoort, het daarop aangesloten locaal telefoonnet en de recht streeks aangesloten of nog aan te sluiten per- ceelen en openbare spreekcellen worden op genomen in het telefoonverkeer met Aliaus, Bontheim, Hildelmus, Ochtrup en Stadtlohn. Van de directie der Rijkspostspaar bank ontvingen wij, evenals vorige jaren, een exemplaar van het Verslag aan de Ko ningin, betreffende den dienst der spaarbank, over het jaar 1907. Zooals bekend is, werd dit Verslag reeds opgenomen in de Staatscourant, echter zon der de graphisclie voorstellingen, welke aan het rapport zijn toegevoegd, maar die voor opneming in het officieele blad minder ge schikt waren, en nu in het boekwerk te vin den zijn. Ook thans zijn wederom tal van gewichtige bijzonderheden graphisch geschetst, in de bijlagen van het Verslag. Men oordeele a. De toeneming van het gemiddeld saldo tegoed, voor elke provincie afzonderlijk; b. De verhouding tusschen het aaptal in leggers en de bevolking, mede voor elke pro vincie afzonderlijk c. Het aantal boekjes, uitgegeven, geheel afbetaald, en per saldo in omloop, in het gansche Rijk; d. Het bedrag der inlagen, der terugbeta lingen, en van het saldo-tegoed, over het gansclie Rijk; e. Het aantal in omloop zijnde boekjes, benevens het saldo-tegoed der inleggers, we derom voor elke provincie afzonderlijk f. De vergelijking, per maand, van het bedrag der inlagen, met dat der terugbeta lingen, over het gansche Rijk; g. De vergelijking, tusschenA het totaal aantal boekjes, in 1907 uitgegevenB het deel dier livretten, gesteld ten name van werklieden. Als bijlage I wordt aangetroffenEec overzicht, betrekkelijka. de inlagen, b. de terugbetalingen, en c. het aantal inleggers, over de jaren 18811907. Wie zich de moeite getroost alle de bijzon derheden, naar het zoo juist mogelijk schet sen waarvan in het verslag ook nu wederom is gestreefd, op zich zelve, benevens in on derling verband beschouwd, nauwkeurig ken nis te nemen, die zal tot de overtuiging moe ten gerakeji, dat er bij voortduring in hóóge mate reden blijft bestaan om zich te verheu gen over de resultaten van den (op 1 April 1881 in werking getreden) zegenrijken maat regel, die ten jare 1880 door den Nederland- schen wetgever werd genomen. Dit oordcel vindt óók bevestiging in de omstandigheid, dat op 1 November jl. het i inleggers-aan tal was gestegen tot een cijfer van circa 1.392.000, wier tegoed toen, zon der den interest over 1907, ruim 147 millioen gulden bedroeg. Veiling van 25 perceelen bouwterrein, gisterenavond in ,,De Zwaan" gehouden door notaris J. Bolk, ten verzoeke van den heer P. H. van Haselen. De bijzondere voorwaarden h:elden in dat op de perceelen van 1 t. m. 10, en perc. 24, huizen moeten worden gebouwd van minstens f 300 huurwaarde en op die van 11, 12, 13 en 25 huizen van minstens f 250 h uur waar de 's jaars, en voorts dat op geen der perceelen fabrieken,, werkplaatsen die stank verspreiden, bordeelen, drank- of kof fiehuizen gebouwd mogen worden. Perceelen aan de Blanheinstraat, ingezet door W. van GenderenNo. 1 f 1500 en no. 2 f 1500no. 3 f 1450 en no. 4 f 1500, H. Noorman; no. 5 f 1480, aangehouden; no. 6 f 1500, C. Prins; no. 7 f 1500, aan- 1 gehoudenno. 8 f 1480 en no. 9 f 1460, T. van Daal; no. 10 f 1600, aangehouden. Aan de Bloklandstraat, ingezet door A. van Genderen no. 11 f 660 en no. 12 f 700; no. 13 f 820, C. Prins; no. 14 f 600, no. 15 f 600, no. 16 f 580, en no. 17 f 580, G. v. d. Heijde; no. 18 f 480, aangehouden, no. 19 f 500 en no. 20 f 480, G Blanken; no. 21 f 600 en no. 22 1 600, G Blanken; no. 23 f 1200 en no. 24 f 1000, C W. F. Rijckers; no. 25 f 830, gemijnd door T. van Hoogevest. Wegens de te lage sommen werd alleen de koop van perceel no. 25 gegund. Amsterdam. Amersfoort. Dagelijks telefonische verbinding met de Amsterdamsche Beurs. Vertogcnwoordiger-Prociiratiehouder te Amersfoort J. CATTIE Plantsoen 10. Interc. Telaphoon !E8. Effecten, Coupons. Incasseeringen. Speculatieve Beurstransactiën a la Hausse en a la Baisse. Financiëele adviezen en Belegging gegrond op langdurige ervaring. Bewaring en Administratie van Fondsen. (ComiËairo Veimootnn H. OYENS ZONEN, te Amsterdam Amersfoort, Baarn MUURHUIZEN 1\ Telefoon 40. MOLLERUSSTRAAT 88. Telefoon 141. Oniiergeteekenden berichten dat Inschrijvingen op bovengenoemde leening zullen aangenomen worden te bunnen kantore op tot des namiddags 4 uur. Prospeclussen en inschrüvingsbiljetlen zyn te buooeo kantore verkrijgbaar. GEBROEDERS BOISSEVAIN. AMSTERDAM. 18 November 1908. te Amersfoort, zal in het koffiehuis „De Arend" aldaar voor de gemeente AMERS FOORT op Vrijdag 20 November IS08, des voormiddags eif uur precies I. Op Birkhoven. 75 Perceelen JElken-, Beu ken-, Berken-, Popels-, JLarixboomen, geveld en op stam, aLmede genefhout, hakhout, takkebossen en brandhout. II. In de Plantsoenen cm en nabij de Stad, 26 Perceelen Iepen-, Eiken-, Bschdoorn-, Linde- en Kaftan jeboomen, geveld en op stam, alsmede takken en hakhout, Geen veilingskosten. Aanwijzer voor Birkhoven de Heer JANSEN, boschbaasvoor de Plantsoe nen de Heer VAN DEN HOOFF, le gem. opzichter. Ontruiming op Birkhoven voor Nieuw jaar en de Plantsoenen voor Kerstmis a.s. Betaaldag mits 2 borgen, prompt op I Mei 1909 aan genoemden notaris. Nummer8gowijze omschrijving der per ceelen. Zie Biljetten. 1 flink Paard opgetuigd, bespann. voor v. G. A Loos-wagen, 50 c.M. lang, mot kisten, baal, vat, sterk en jaren mooi blijvend. 1 Popameubl., 1 kast, 1 tafel, 1 sofa, 2 stoelen. 1 onbreekbare gr. Pop. 1 Poppenwagentje op 1 sterke wielen, 1 Itoogopgaand Pakhuis met 2 verdiep, mot deuren, hijschblok, kisten, trekwagen enz., geh. compl. mooi groot stuk. En wie binnen 8 dagen bestelt cad. 1 Windmolen, klopperend en met muziek. Alles samen tegen postw. f 1.45 franco (huis. A. HOVINGS. Speelg.fabr., Groen v. Prinstererstraat 51 Amsterdam. Dit blad ver melden s. v. p. Langestraat 70-72 AMERSFOORT. Combinatie PEEK CLOPPENBPRQ. NAAR MAAT. een ISerdershoml. 60 c.M. hoog, zeldzaam waaksch on vertrouwd bij kinderen. Adres: J. MICHIELS, Tolgaarder, Soestdijk- sche Straatweg, de Bilt. B. z. j». met Februari een net Jong- mensclt, als Huisknecht, of Huisknecht- Palfrenier. goed kunnende tafeldienen en van g. g. v. BriovenA. VAN ZOESTHuize Groot Hoenloo, te Olst. Zoo groot als een KINDERTAFEL is de mooiste Dc Reuzenuitgant met 40 zeer groote Prachtplaten vau Gustave Do ré. DE ROD en de 40 extra Groote Pracht platen van GUSTAVE DORE, in uitver koop, fraai gebonden voor slechts I l.OO. Tan alle uitgaven spant deze de kroon. zijn alleen 4 of 5 maal f 1.90 waard. Te bekomen bij D. BOLLE. Bazaar van Goedkoope Boeken te Botterdam on verder alom. Franco na ontvangst Postwissel van slechts f 1.90, waarbij vermeld Groote Moeder de Gans. Prachtige keuze in de nieuwste FranscheenEngelsche Stoffen. 1"" klas afwerking. CORRECT PASSEND. Onze Maatkieeding behoudt haar goeden pasvorm tot het stuk afgedragen is. Bekende lage prijzen. Volledige garantie voor goed passend, alsmede prima kwaliteit STOFFEN. Vraagt verkrijgbaar bij de 42. BRILLEN en PINCE-NEZ in Goud, Doublé) Zilver en Nikkel. en meer Optische Oeneeskuiidige. Verband- ei Zieken verplegings-artikeleu. Prima kwaliteit SCHARENMESSEN en bijbehoorende zaken. Al.l.KX weiden geM op «coiscluift van H.H. Occlmen.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3