sr. i5i. BUITENLAND^ y* J liarsang. OORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post - 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingon enz., gelieve men vóór 11 urn 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling. Qroote lettors naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteoren in dit Blad, bg abonnoment. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht. De crisis in liet Oosten. De aandacht van Europa blijft in volle, de laatste dagen weer verhoogde, mate op ue gebeurtenissen aan den Balkan gevestigd. Ondarks alle geruststellende berichten der laatste weken schijnt het, dat de netelige toestand aanhoudt en de zaken niet tot eene schikking kunnen worden gebracht. Dat er nog een gewapend conflict te vreezen zou zijn, wij gelooven het niet, maar zeker is het dat de groote en de kleine mogendheden, dit aan het plukharen zijn, niet van het van den aanvang af "ingenomen standpunt zu'len wijken en dat de kansen op de con ferentie, welke de wijzigingen, door de jong ste gebeurtenissen aan den Balkan in liet Berlijnsche verdrag teweeg gebracht, zal te behandelen hebben, vooralsnog niet zeer gunstig staan. Wel heeft de Ottomaansche regeering aan de mogendheden de punten medegedeeld, waarover volgens haar de con ferentie zou kunnen worden bijeen geroepen en het kabinet te Weenen heeft naar St. Pe tersburg het antwoord gezonden op de Rus sische voorstellen betreffende Servië en Montenegro. Maar niets geeft de vrijheid te gelooven, dat eene overeenkomst binnenkort t stand zal komen. De ernstigste bedreiging vloeit voort uit de spanning tusschen Oos- tenrijk-Hongarije en Servië. De gezanten van Engeland, Rusland, Frankrijk, Duitscli- land en Italië hebben gelijktijdig een vriend- schappelijken stap bij de regeering te Bel grado ondernomen, ten einde haar de nood zakelijkheid te doen begrijpen van een her stel der normale betrekkingen tusschen Ser vië en Oostenrijk en haar de vorming van benden, welke in Bosnië zouden willen gaan opereeren, te doen tegengaan. De president van den ministerraad Velimirovitsj heeft aan de vertegenwoordigers der mogendheden de meest geruststellende verzekeringen ge- ge-en, maar de opmerking gemaakt, dat de ostenr.Hongaarsche militaire overheden her haalde malen schending van het Servische gebied hadden gepleegd en voor Servië uit- tartende maatregelen hadden genomen. De stap der gezanten is gevolgd door de open- baarmaking eener officieuze nota, welke ant woordt op het gerucht, dat Servië met zijn oorlogstoerustingen haast zou maken en een inval in Bosnië voorbereiden. De Servische regeering zet uiteen, dat de onlangs door haar ontvangen bewapeningen sinds lang waien besteld, dat de troepen zich niet aan de grenzen bevinden en dat nergens benden op Servisch gebied zijn gevormd. Ieder ziet zich dus schoon te wasschen en de verantwoordelijkheid voor den toe stand van het oogenblik op den buurman te schuiven. In verband met het optreden van Servië en Montenegro zij hier een artikel aange haald van de Vossische Zeitung, welke niet begrijpt, waartoe die dreigende houding dient. „De door Oostenrijk geoccupeerde en thans geannexeerde provincies waren niet het eigendom dier beide Balkanstatenzij werden niet uit hun vleesch gesneden. Hoog stens konden Servië en Montenegro de duis tere hoop koesteren, dat eens de hemel weet wanneer zonder de minste verdien ste van hun zijde, in hun schoot de hoofd prijs zou vallen, Bosnië en Herzegowina, van een loterij, die alleen in hun verbeel- d'ng bestond „Een treurig schouwspel biedt een volk, dat een mijn aanlegt om zelf in de lucht te springen, omdat zijn staatsbestaan het leven niet waard is. En vraagt men aan Servië, wie er de schuld van is, dat het zoo achter uit gaat, dat het nauwelijks meer leven kan, dan is het antwoord steedsOostenrijk- Hongarije. Maar is het nog noodig er op te wijzen, dat de eenige schuld Servië zelf is? De Serviërs zelf zijn het, die de ergste mis daden begingen tegen hun staat. De Servi sche politiek is niets anders geweest dan een staatkunde van samenzweringen en catastro fen. En in ij delen waanzin dringt men nu het land in een nieuwe ramp Het optreden van Servië en Montenegro heeft tot dusver nog geen gevolg gehad Oostenrijk verklaarde zich niet te zullen la ten uitdagen. „Maar elke passiviteit heeft grenzen. Aehrenthal heeft indertijd zijn ambt aan vaard met het verlangen, het zelfbewustzijn f van Oostenrijk aan te wakkeren. Dat is hem gelukt, en dat is wel het eenige voordeel van de annexatie van Bosnië en Herzego wina. Dit moreele gevolg is duur betaald met materieele offers. Groote verliezen leed f de handel en de industrie van Oostenrijk in d_en Levanten het is meermalen geble ken, dat Oostenrijk een handelsgebied, dat het eens verloor, niet gemakkelijk terug wiut. Aehrenthal kent dit zwakke punt herhaaldelijk heeft hij dat laten doorsche meren in zijn redevoeringen. De ontevreden- heid in handelskringen is niet te ontkennen. „Bovendien is Aehrenthal er de man niet J naar, om het tot dusver verkregenen op het k spel te zetten en beleediging en beschimping t kalm te verdragen. Voorloopig blijft hij nog I op den achtergrond, en hij laat zich slechts langzaam door de pers, die hij handig weet te gebruiken, naar voren dringen. Zoo wordt de gi-ond gereed gemaakt voor een wellicht noodig geachte groote actie." Daarom acht de Voss. Ztg. het gevaar van den toestand ernstig. Komt liet tot een uit barsting, dan behoeft Oostenrijk zich niet zoo in te spannen, dat zijn krachten uitge put raken. Aan Rusland kon Europa een nieuw vredesverdrag opdringen, daar het op de Turksche slagvelden bijna doodgebloed was Oostenrijk zal, na een veldtocht tegen Servië en Montenegro, nog krachtig genoeg zijn, om vreemde bemoeiing te voorkomen. E zoo Servië en Montenegro op zulk een interventie rekenen, komen zij bedrogen uit.'" In het bovenstaande is veel waars. Men kan zich echter wel voorstellen, dat Servië beducht is voor een isolement, een isole ment dat zou intrpden zoodra de hoop te loor ging ooit een toegang naar zee te ver krijgen en Servië economisch en politiek van de groote Donau-monarchie afhankelijk zou maken. En daarom hoe een voor allen bevredi gende oplossing van deze crisis te vinden, nu Oostenrijk datgene *in bezit heeft geno men, waarnaar het hunkerde en elke resti tutie natuurlijk voor haar eene vernedering zou beteekenen. Men kan zich niet ontvein zen, dat indien den Serven geen enkele vol doening wordt geschonken en de Conferentie hunne belangen niet de noodige aan dacht schenkt, de kans zeer groot is, dat op den Balkan een tijdperk van troe belen ontstaat en dat de teleurgestelde Sla vische elementen elke moeilijkheid zullen benutten om den status quo te wijzigen, die zij voor hen zoo nadeclig achten. Duftichland* B e r 1 ij n, 2 3 Nov. De Reiehsanzeiger schrijft: Volgens berichten uit New-York deelt de World bijzonderheden mede over uit spraken die de Keizer hij eene aan den Ame- rikaanschen schrijver William Hale verleen de audiëntie zou hebben gedaan. Wij zijn gemachtigd deze bijzonderheden van begin tot het einde als onhoudbare verdichtsels te qualificeeren. Frankrijk. P a r ij s, 2 3 N o v. Aan het feestmaal in het Elysée ter eere van den Koning en de Koningin van Zweden, namen deel de gezan ten van België en Nederland. Aan het einde van het banket bracht de president der repu bliek een heildronk uit op de gezondheid van den Koning en de Koningin en op de ge zondheid en het geluk der koninklijke fami lie. De Koning stelde in antwoord een heil dronk in op de gezondheid van den presi dent der republiek en op de welvaart en de grootheid ^an Frankrijk. P a r ij s 2 3 N o v. Het Geelboek voor Marokko, dat heden is rondgedeeld, bevat 394 bladzijden en behandelt de gebeurtenis sen van 12 October 1907 af tot 14 October 1908. Het begint met de aankomst van de raehalla van Moeley Hafid in het Chauja- district en eindigt met de nota, bestemd voor den nieuwen Sultan over de voorwaarden voor diens erkenning. Het geeft een vol ledig en eerlijk overzicht van de Fransche staatkunde tegenover Abdel Aziz en Moeley Hafid, de Marokkaansohe stammen en de mogendheden en ten slotte van de militaire operaties iu liet Chauja-land en de grens streek. Vervolgens behandelt het alle quaes- ties iu bijzonderheden. Het Geelboek levert nieuwe documenten over de stappen van den Duitschen agent te Rabat bij den Maghzen, die alleen aanlei ding hebben gegeven tot hoffelijke verklarin gen tusschen Parijs en Berlijn daarna ech ter nam Duitschland een dringende houding aan en werden er eischen gesteld. Frankrijk gaf van alles nauwkeurige uitlegging en de noodige bewijzen. Het document in zijn geheel geeft den indruk van een bij voortduring besliste po litiek, welke ten doel heeft de Europeesclie entente te handhaven en tegenover deze de goede trouw te betrachten. De hij Ajaccio gestrande kruiser Condé is Zaterdagmiddag weer vlot gekomen. Engeland. Londen, 23 Nov. Het Hoogerhuis nam heden met 74 tegen 32 stemmen de door Roberts ingediende motie aan, luidende, dat de verdediging van Engeland het noodzake lij".- maakt, dat de regeering haar aandacht wijdt aan de voorziening in een leger van zoo groote getalsterkte, dat de meest ge duchte natie zou aarzelen om een landing op de kusten van het Britsche rijk te beproe ven. In den loop van zijn redevoering zeide Roberts, dat in de laatste 3 jaar de omstan digheden gewijzigd waren en dat Engeland zich niet langer beveiligd tegen een inval kon achten. Terwijl hij de vijandige gezind heid jegens Duitschland verwierp, werkte hij de mogelijkheid van een door een Duitscli leger in Engeland uitgevoerden inval uit cn drong aan op de handhaving van een burger-leger van een millioen geoefende mcnschen, om het land te beschermen. Crewe gispte deze beraadslaging, die mis- veistuud zou kunnen doen ontstaan, bin- nens- en buitenslands. De regeering deelde de zienswijze niet, dat Engeland er een leger op na moet houden volgens den maatstaf van het vasteland. De regeering rekende op de vloot, om Engeland zoo goed als onkwets baar te maken voor invallen en op een sterk georganiseerd leger binnenslands, om vijan delijke invallen af te weren en een paniek te voorkomen. De door Roberts gevraagde mijlioen man zouden jaarlijks twintig mil lioen pond sterling kosten. L o n d e n, 2 3 N o v. Murray Mqcdonald vroeg lieden in het Lagerhuis aan Asquith of met de onlangs aangenomen definitie van den twee-mogendheden-standaard, als betee kenende een overwicht van 10 percent boven do vereenigde vloten van de twee op Enge land in macht ter zee volgende mogendhe den, beoogd wordt haar uit te strekken tot de eerder dit jaar door hem gegeven defi nitie, dat de standaard, dien Engeland heeft te handhaven, er een is, die aan het rijk de volledige heerschappij ter zee geeft tegen over elke redelijke en mogelijke vereeniging van mogendheden. Asquith antwoordde: De vermelde stellin gen zijn naar zijne meening gelijk in betee- kenis en uitwerking. Lee stelde daarop de vraag of Asquith meende twee in macht ter zee op Engeland volgende mogendheden, wie zij ook mogen zijn en waar zij ook gelegen zijn. Asquith antwoordde hieropOnder de be staande omstandigheden en alle omstandighe den, die zich laten voorzien, geloof ik dat dit zoo is. (Toejuichingen). Oosten rijk-Hongarije. Wat een ernstige zaak de boycot van Oos- tenrijksche waren in Turkije is, kan nog eens blijken uit hetgeen de Kölnische Zei tung uit Weenen verneemt Vrijdag ontving Aehrenthal, de minster van huitenlandsche zaken, een afvaardiging uit het Verbond van Oostenrijksche Fabri kanten. Haar woordvoerder zei o. a., dat het boycot, behalve door de Jong-Turksche par tij, bevorderd wordt door de mededingers van Oostenrijk op de Turksche markt. De minster antwoordde, dat de boycot laatstelijk weer verscherpt was. Hij was bij de Turksche regeering met kracht tegen de benadeeling van Oostenrijk's handel en scheepvaart opgetredennu pas had de mi nister weer aan den gezant te Konstantino- pel opgedragen om met nadruk te spreken. Het Donaurijk is bereid, vervolgde Aeren- th&l, om Turkije op oeconomisch en staats- fmancieel gebied ver tegemoet te komen, maar van Turkije's kant moet dan al het mo ge'ij ke geschieden ter bestrijding van de be weging tegen Oostenrijks handel en scheep vaart. De wensch is, met Turkije op vreed zame wijze te onderhandelen, maar dan moet eerst aan dezen toestand een einde komen. In de laatste vergadering van de Oosten- rij ksch-Hongaarsche Uitvoervereeniging deel de de voorzitter mede, dat de boycot erger wa' geworden. Het is nu tot een stelsel ge- woiden. Aanzienlijke Turksche kooplui heb ben zich op een vergadering onder eede ver bonden, de boycot vol te houden en de on- willigen in de pers aan de kaak stellen. De kooplui van Konstantinopel bewerken de provincie. In Saloniki werken politie, post en douane met het Jorig-Turksche comité s..men om Oostenrijksche waren te weren. De menschen worden aangespoord Oosten rijksche goederen die met de post komen, niet aan te nemen. Een groot gevaar voor Oostenrijk is nog, dat Duitschers moeite doen in Konstantino pel fabrieken van bizondere Oostenrijksche waren op te richten. In verband met een uitdrukking van Aeh renthal, hierboven meegedeeld, hebben ge- tuchten uit Konstantinopel misshien eenige betekenis, zeggende dat Oostenrijk wel weer genegen is Turkije aan een leening te hel pen en dat Turkije nu weer Oostenrijk meer wil naderen, waardoor Servië en Montenegro geen bondgenootschap met Turkije zouden verkrijgen. Zelfs in Cairo doet de boycot-beweging zich duchtig gevoelen. Oostenrijksche koop lieden en bankiers hebben een vergadering be'egd onder voorzitterschap van hun Con sul, ten einde over verweermiddelen te be raadslagen. Een ingrijpen der Egyptische re geering is uitgesloten, daar de boycot een geheel particuliere zaak is. Weenen 23 Nov. Aan de universi teit alhier hadden botsingen plaats tusschen Duitsche en Italiaansche studenten. De Ita lianen lesten revolverschoten. Verscheidene Duitschers werden gewnd. De Italianen wer den ten slotte de zaal der universiteit uit- gej aagd Weenen, 2 3 N o v. Gedurende de on lusten aan de universiteit werden 23 studen ten gearresteerd drio ter beschikking van de justitie gesteld wegens het toebrengen van ernstige lichamelijke kneuzingen; 20 anderen werden na verhoor op vrije voeten gelaten. W e e n e n, 2 3 N o v. Bij de betoogingen aan de universiteit werdon negentien stu denten gewondeen vrij groot aantal an deren begaven zich naar het hospitaal waar hun verblijf werd verschaft. Hef juiste getal der gewonden is nog niet bekend. De uni versiteit is op het oogenblik gesloten. Montenegro. Een telegram uit Cettinje aan het Berl. Tagehl. verklaart de beweringen der Oosten rijksche pers, dat schending der Oosten- rijksch-Montenegrijnsche grens nooit voor gekomen zijn voor onhoudbaar, daar er wel degelijk schending heeft plaats gehad. Zoo is hijvoorbeeld een Oostenrijksch gendarme uit Spitza, een zekere Gredenz op Montene- grijnsch territoir gearresteerd en naar Cei- tinje vervoerd, waar hij na opgemaakt pro ces-verbaal weder losgelaten is. Bij herha- ling van dergelijke voorvallen zou er een conflict ontstaan, wat al lang het geval ge weest zou zijn, zoo niet de Montenegrijnsche regeering de raadgevingen der mogendheden alle mogelijke conflicten te vermijden op volgende, strenge orders tot handhaving der rust had uitgevaardigd. Een ander bericht uit Cettinje meldt, dat de Servische minister Milowanowitsj aldaar tegen heden met een bijzondere zending ver wacht wordt. Men hecht hieraan groote be- teekenis. TarWja. De Turksche regeering heeft, teneinde den economischen toestand van het land te ver beteren, een reeks plannen doen opmaken voor nieuwe spoorwegen, die door het par lement zullen worden onderzocht. De plan nen omvatten den aanleg van 7 spoorlijnen, ter gezamenlijke lengte van 3200 K.M., nl. een lijn van Angora over Kaldjik naar Mer- zifoen, een van Samsun naar Erzeroem over Merzifoen, Amassia, Tokas, Zagra, Sivas en Exzindjian, een van Erzeroem naar Tripolis langs de kust van de Zwarte Zee, een van Konia naar Nigde Indjesoe, Cesarea en Si vas, een van Hanli naar Malatia, Karput, Diabekis, Silvan, Bitlis en Tatvan aan het meer van Van, een naar Diabekis naar Oersa en ten slotte een lijn van Sparta naar Adalia. De Porte hoopt deze lijnen binnen 8 jaren gereed te hebben. Een Belgische maatschappij heeft boven dien aangeboden een lijn van Pandermo naar Sorma aan te leggen zonder eenig subsidie van het Rijk. De „welvaartmaatschappij", een Bosni sche vereeniging in Konstantinopel, werd Zaterdag door den grootvizier in audiëntie ontvangen en het bestuur dier vereeniging overhandigde hem bij die gelegenheid een manifest, waarin gezegd wordt, dat het Oos tenrijk niet gelukt is de sympathie der 600,000 Mohamedanen in Bosnië te winnen. -De Bosniërs werden door het annexatie-be sluit onaangenaam verrast, omdat zij juist meenden, dat de afkondiging der constitutie in Turkije hen weder onder de heerschappij van hun rechtmatigen heer zou doen terug- keeren. Slechts de Kroaten en een klein aantal zelfzuchtige Moslems hadden de an nexatie goedgekeurd. Alle anderen, zelfs de orthodoxe christenen, protesteeren tegen de besluiten, door Oostenrijk genomen. En daar nu dc raeening begint te ontstaan, dat Tur kije zich bij de annexatie zal neerleggen, zoo slechts een financieele vergoeding wordt be taald, achtten de Bosnische Mohamedanen den tijd gekomen daartegen te protesteeren. De grootvizier verklaarde aan de depu tatie, die het adres aanbood dat 'de berich ten in dé pers over de plannen der Turk sche regeering om zich met een schadeloos stelling tevreden te stellen, volkomen on gegrond zijn. Tot nog toe is daarover niet gesproken. De Porte meent, dat de beide provincies of weer tot hun vroegere staats rechterlijke positie moeten terugkeeren, of moeten worden saamgevoegd tot een auto noom vorstendom. Aan de conferentie zul len voorstellen in dien geest worden voor- gelegd Oostenrijk-Hongarije liet officieel aan de Porie mededeelen, dat aanneming door Tur kije van de voorstellen van Servië en Mon tenegro tot het sluiten eener overeenkomst, een verbond of een militaire conventie, door Oostenrijk moet beschouwd worden als een casus belli. Zoo bijzonder rustig als de eerste berich t-en deden vermoeden, schijnen de parle mentsverkiezingen te Konstantinopel toch niet af te loopen. De Grieken aldaar zijn n.l zeer ontevreden over sommige misbrui ken. die daarbij hebben plaats gehad en reeds eenige malen hadden zij kleine be togingen gehouden. Zaterdagochtend ech ter had er een groote volksvergadering plaats voor de Grieksche kathedraal en na afloop daarvan trokken eenige duizenden Grieken door Stamboel en betoogden zij voor de Porte, waar juist ministerraad werd ge houden. Den minister van landbouw, Mauro- cordato, werd door den ministerraad opge dragen de menigte te kalmeeren Later werd nog een deputatie van Grieken door den grootvizier oBtvangen, die hun er op wees, dat zij in het parlement verzet konden aan- teekenen tegen de verkiezingen en dat zij deze reeds voorloopig door personen, die hun vertrouwen genieten, konden doen contro- leerjpn. Er kwamen echter ook enkele ongeregeld heden voor. Een man verbrijzelde een ruit van het rijtuig van Maurocordato, die op weg was naar Pera om te trachten de Grie ken tot kalmte te brengen en de Grieksche bisschop, die in hetzelfde rijtuig zat, werd mishandeld. Later joegen de troepen de woe lige menigte uiteen. China. Zaterdag waren ten paleize in de Ver boden 8tad te Peking de lijken van den Kei zer en de Keizerin-weduwe, in staatsie op praalbedden geplaatst, te zien voor de di plomaten der groote mogendheden, wien te vens de gelegenheid was opengesteld hun rouwbeklag te doen aan den regent prins Tsjoen. De opstelling van het praalbed des Keizers, en de ambtsgewaden der duizenden mandarijnen en dienstdoende paleisbeamb ten, die de rouwzalen vulden, waren van een overweldigende schoonheid. De paleiszalen waren gedrapeerd met zwarte, witte en goudkleurige zijden stof fen. De plechtigheid werd bijgewoond door bijna alle hofgrooten. De Regent nam de betuigingen der diplo maten staande in ontvangst. Bijna alle re- geeringspersonen en hnfdignitarissen waren ten paleize aanwezig. En zoo waren dan de westersche diplomaten in staat om er zich met eigen oogen vun te overtuigen dat de beweringen, als zou Joean-tsji-kai vermoord zijn, geheel uit de lucht gegrepen zijn. Joean toch woonde de receptie bij, evenals prins Tsjing. In de jongste dagen, zoo wordt uit Pe king aan dc Times bericht, is de autocrati sche macht van den regent belangrijk toe genomen. Een Vrijdagavond in naam des Keizers uitgevaardigd edict, verklaart nl. na hulde te hebben gebracht aan de welwillende houding door de mogendheden die het -'n- tegriteitsverdrag hebben onderteekend, aan genomen tijdens de beproevingen, die China in de jongste dagen heeft doorstaan, dat de regent de absolute leiding van de staatsza ken zal hebben en dat alle prinsen en mi nisters zijn beslissingen zullen moeten aan vaarden. In het paleis heeft, volgens hetzelfde be richt, een muiterij van weinig beteekenls plaats gehad, die in korten tijd onderdrukt werd. Aan het laatste decreet, dat door wijlen Keizer Kwangsioe is uitgevaardigd en dat door het Chineesche gezantschap te Berlijn welwillend aan de redactie van eenige Ber lijnsche bladen ter inzage werd gegeven, zijn de volgende passages ontleend,,Wij koesteren de verwachting met deze onderda nen in het geheele rijk de zegeningen van den vrede te zullen genieten. „Wij hebben steeds onmiddellijk gevolg gegeven aan de verzoeken van onze provin ciale gouverneurs om financieelen steun en kwijtschelding van belastingen, waar het gold buitengewonen nood te lenigen, zooals bij overstroomingen en droogte, in den loop van dit jaar bijv. nog voor de provinsies Tsjili, Hoenan, Hoepeh, Kwantung, Foe kien en de drie oostelijke provinciën. Want het lijden van ons volk gaat ons dusdanig ter harte, dat wij zonder smaak eten en on rustig slapen. Altijd hebben wij geleden aan ademnood en bloedarmoede, maar sedert den herfst van het vorige jaar gevoelen wij ons, ondanks de geneeskundige hulp, steeds on wel. Wij worden geplaagd door beklemd heid op de borst, pijn in maag en rug, zwakte in de beenen en kortademigheid, gepaard gaande met hoesten. Daar wij steeds zieker worden, kunnen wij het bed niet meer ver laten. Is dat niet een bezoeking van den Hemel? En daarom moeten wij nu de ge wichtige quaestie der troonsopvolging oplos sen en den geschiktsten persoon kiezen. Bij besluit van de Koningin-moeder is Poe-ji, de zoon van prins Tsjoen, aangewezen als troonsopvolger. Daar wij gelooven, dat de lot troonsopvolger bestemde Keizer mensch- lievend gezind, vol piëteit en verstandig s, zal hij onze hoop vervullen en, nadat hij het keizerschap zal hebben aanvaard, met ijver en voorzichtigheid steeds de grondsla gen van onzen staat trachten te versterken". Vereenigde Staten. Washington, 23 Nov. De procu reur-generaal der Vereenigde Staten, Bona parte, heeft het Hooggerechtshof verzocht de revisie te willen bevelen van het arrest van het omgaand Hof van Appèl in het ze vende district, waarbij het vonnis van rech ter Landis, veroordeelende de Standard Oil Trust tot een boete van 29,000,000 8 wegens overtreding der Anti-trustwet, werd vernie- tigd. Bonaparto stelt zich daarbij op het stand punt, dat liet Hof van Appèl geen bevoegd heid had het vonnis van Landis te vernie tigen Allerlei. vOp dö Olympia Motor Show verklaar de de voorzitter van de Darracq-Maatschap pij, dat z. i. de toekomst van de auto-in dustrie ligt in kleine rijtuigen, die zuinig rijden.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1