doen tegenover de menschen, die deze in richtingen bezoeken. Het is zeker waar, dat er orde moet zijn, maar vadertje te spelen in eene gemeente van 24,000 zielen, de bezoe kers in koffiehuizen te gelasten «Ora 11 uur moetje naar je vrouw", dat is toch wel wat kras. Men mag aannemen, dat het streven van de op volgende burgemeesters bij het geven van vergunning om tot een later uur open te blijven, zal geweest zijn, den menschen, dio door hun werk steeds iator gelegenheid krij gen om uit te gaan, daartoe gelegenheid te geven. Vroeger was het werk eerder afge- loopennu hebben velen eerst om 9 of' 10 uur gedaan met werken. Als die zich daarna nog wat willen verpozen, waarom zou men hun dat dan beletten? Wij zullen verstandig doen, door hot sluitingsuur algemeen te bo- f»alen op 12 uur. Er is io het maatschappe- ijke leven een streven om alles later te stellen. Vroeger ging men op zijn laatst om 5 uur aan tafel nu is het al 7 uur geworden. Dat brengt 'eene andere dagverdeeling mee; de menschen gaan nu later uit dan vroeger. Wat zullen wij kunnen bereiken, door het slui tingsuur vroeger te bepalen Niets anders dan dat wij de oprichting van sociëteiten bevor deren en dat de koffiehuizen het gelag zullen moeten betalen. Men zal de menschen niet dwingen vroeger naar huis te gaan, maar al leen eene andere gelegenheid te zoeken om zich te verpozen. Dau zal men nog veel verder van honk zijn de menschen zullen zoo laog kunnen blijven zitten als zij willen. Wanneer dus bet algemeeno sluitingsuur be- Saald wordt op 11 uur, dan zul men geen ienst doen aan do gemeente eu aan do huis vrouwen allerminst. De heer OoBterveen heelt gesproken van de logementen. Ik ge loof niet, dat hij dit punt geheel begrepen heeft, want de lpgementen hebben met het sluitingsuur niets te maken. De menschen, die in de logementen nachtverblijf hebben, zijn volkomen vrij om er te koinen wanneer zij willenhet logement staat den geheelen nacht voor hen open. De logementhouders zijn alleen in zóóverre onderworpen aan de bepalingen van de politieverordening, dat zij andere menschen dan huuno logeergasten niet "na bezetten tijd mogen toelaten. Men heeft met allerlei zaken rekening te houden bij de regeling van zaken van politie. Ik hoop, dat de raad het voorstel zal aannemen om het algemeen sluitingsuur te bepalen niet op 11 uur maar op 12 uur. De heer Van Esvold. Mijnheer de Voor zitter, ik onderschrijf geheel het door de heer Plomp gezegde. Ik geloof ook, dat het niet de taak van den raad is, om de burgers onder curateele te plaatsen en onmondig te verklaren. Ieder burgerdie een koffiehuis bezoekt, moet voor zich weten op welken tijd hij naar huis wil gaan. Dat insluipsel om het sluitingsuur vau een aantal inrichtingen op 12 uur te brengen, is een maatregel geweest, die door de omstandigheden werd geboden. Oorspronkelijk was het 11 uur, maar de on dervinding heeft geleerd, dat dit uur niet was vol te houden Gaan wij nu het sluitingsuur weer vervroegen, dan doen wij een stap terug op den weg, dien de ervaring ons heeft geleerd te gaan. Indien de houders van tapperijen clan destiene sociëteiten oprichten dan is daar niet veel tegen te doen. De bezoekers kunnen dan blijven zitten zoolang zij willen. Als wij dat kwaad niet in de hand willen werken dan moeten wij het sluitingsuur op 12 uur bepalen. Ik ga geheel met het voorstel van B. en W. mee. De Voorzitter. Ik behoef niet veel meer te zeggen na alles wat reeds tot verde diging van het voorstel is gezegd. Ik wil alleen nog opmerken, dat hetgeen de heer Gerritsen heeft aangevoerdniet de be zwaren zou ondervangen die bestaan tegen de sluiting van alle inrichtingen om 11 uur. In het belang van de vergunuings- houders en van vele ingezetenenvooral in aanmerking nemende dat Amersfoort eene stad is van 24,000 inwoners, meen ik, dat het sluitingsuur moet worden bepaald op 12 uur. De heer Oosterveen. Mijnheer de Voor zitter, al heeft de heer Plomp dat betwijfeld, ik geloof toch wel, dat ik de positie van de logementen in deze verordening begrijp. Als wij goen vadertje over de ingezetenon willen spelen dan moeten wij heelemaal geen slui tingsuur vaststellen en dezo inrichtingen open laten blijven zoolang als zij dit verkiezen. Zoo ver zal wel niemand willen gaan. De gemeente moet een sluitingsuur bepalen. Nu kan er kwestie over zijn of men bet uur later moet stellen ja of neen. Ik voor mij meen, dat men het niet later moet stellen. De hcerRuys. Mjjnheer de Voorzitter, ik wil gaarne ondergchijveii wat door don heer Oosterveen is gezegd. Wanneer men zegt, dat de burgers van Amersfoort niet onder curateele moeten worden gesteld, dan vraag ik: Is dat niet even goed bet geval wanneer inen de tapperijen en koffiehuizen om 12 uur sluit, als dut men do sluiting bepaalt op 11 uur Er is eene beweging om deze inrichtingen vroeger te sluiten. Dezo zaak is door een adres van de belanghebbenden zelf hier aan de orde gekomen. Waarom zullen wij tot eene vroegere sluiting niet do hand bieden De heer Plomp. Mijnheer do Voorzitter, ik meen dat do vorige spreker de grief van de adressanten, die gevraagd hobbeu om wij ziging van de verordening niet goed heeft begrepen. Het was niet de vraag, welk slui tingsuur dc voorkeur verdiende, elf uur of twaalf uurdie aanleiding gaf tot het adres. Maar de klacht was dat als er onderscheid gemaakt wordt tusschen do verschillende in richtingen wat het uur van sluiten betreft, en men de eene inrichting toestaat later open te blij ven dan de aodere, dat aanleiding moet geven tot onrechtvaardigheid. De hoer Van Duinen. Mijnheer de Voor zitter, als ik 't mij wel herinner, dau hebben de adressauten gevraagd geeu verschil te ma ken tusschen de eene inrichting en de andere en voor allen het sluitinguur te stellen op 12 uur. Ik meen, dat dat een verzoek is, waar aau wij kunnen voldoen. Ik kan ondersteunen wat ten gunste daarvan is gezegdde gron- deD, die daarover zijn aangovoerd, zal ik niet herhalen. Ik kan echter nog een anderen grond aanvoeren. Als in een koffiehuis eene verga dering gehouden wordt, dan is die niet altijd om 11 uur afgeloopen. Dat kan heel lastig zijn. Ik geloof, dat als gedaan kan worden wat de adressauten verzoeken de zaak zal zijn opgelost. Eene andere zaak is de sluiting om .11 uur. Als mon dat verlangt, dan stelt men zjch op een ander standpunt dan dat van de adressanten. Dc Voorz i-tter. Ik zal voorlezing laten doen van do laatste zinsnede van het adres. Die luidt aldus „Op vorenstaande gronden nemen wij eer- biediglijk de vrijheid uwe vergadering te ver zoeken de verordening op de tapperijen te herzien, door invoering van een algemeen geldend sluitingsuur en geven uwe vergade ring verder beleefd in overweging het slui tingsuur Op 12 ure 's avonds te willen be palen." De algemeene beraadslagingen worden ge sloten. Art. 1 wordt voorloopig aangenomen met 10 tegen 5 stemmen. Tegen Btemde de heeren Oosterveen, Ruijs, Salomons, Kroes en Gerrit sen. Art. 2. Do Voorzitter. B. en W. hebben na der nog eeno kleine wijziging gebracht in hun voorstel, n.l. aehter b. nog in'te voegen: wordt in plaats van „een tijdelijke", gelezen „in bijzondere gevallen" enz. Dit is nog eene verscherping van het artikel om den burgemeester to binden, alleen in bij- zordere gevallen vergunning te kunnen ver- leenen. De heer Gerritsen. Mijnheer do voor zitter, zullen wij hiermee niet in hetzelfde euvel vervallen, dat in den tegenwoordigen toestand wordt afgekeurd De mogelijkheid van afwijking blijft nn toch bestaan. De V o o r z i 11 e r. Ik geloof niet, dat men daarvoor behoeft te vreezen. Thans verleent artikel 6 van de vigeorende verordening aan den burgemeester de bevoegdheid tijde lijk of doorloopend vergunning te verleenen om later open te blijven. Voortaan zal alleen de bevoegdheid blijven bestaan, om in bijzon dere gevallen tijdelijk vergunning te verlee nen. Van eene doorloopende vergunning is geen sprake meer. De heer Plomp. Mijnheer do Voorzitter, krachtens de tegenwoordige verordening is de burgemeester bevoogd, aan eene bepaalde in richting eene tijdelijke of wel doorloopende, maar steeds herroepbare vergunning te ver leenen, om later open te blijven. De gedaeh- tengang is nu, dat dergelijke vergunningen totaal do wereld, uitgaan. Maar altjjd blijft de mogelijkheid en zelfs de waarschijnlijkheid bestaan, dat er gevallen zullen voorkomen, waarin eene bepaalde inrichting zal moeten openblijven. Als ergens eene bruiloft of een feest gevierd wordt, dan kan men niet tot de menschen zeggen„Gij moet er om 12 uur uit zijn." Voor die gevallen is hot noodig, dat de bevoegdheid blijft bostaan om te ver- gunnon, dat men later kan sluiten. Derhalve zal niemand meer tijdelijk of doorloopend ver gunning kunnen krijgen om later open te blijven. Alleen ?al daartoe vergunning wor den gegevon in bjjzondore govallon ter beoor- deeling van den burgemeester. Die bevoegd heid moet worden gegeven als men niet in moeielijke omstandigheden wil komen. De hoer Oosterveen. Mijnheer de voor zitter, ik geloot, dat het juist gezien is, dat voor bijzondore gelegenheden, b.v. eene partij of een bruiloft, er gelegenheid moet zijn om later open te bljjven. Ik stel voor dat te laten blijven. Men moet niet den band al te streng maken. Art. 2 wordt met algemeene stemmen voor loopig aangenomen, waarna de verordening met algemeene stemmen wordt vastgesteld. 6. Rapport en voorstel van B. en W., naar aanleiding van een adres van de ver- eeniging Handel en Nijverheid, betreffende de uitmonding van de Eem. B. en W. stollen voor, de vereeniging in kennis te stellen met het rapport van het door den gemeente-architect ingesteld onder zoek. De hoer van Duinen. Mijnheer do voor zitter, ik wil in de eerste plaats B. en "W. dank betuigen voor hunne herhaaldeljjk inge- stolde pogingen om den toestand te verbeteren. Dat heeft evenwel geen effect kannen sortee- ren, wat zeer te bejammoren is. Eén ding ver wondert mij. Er wordt in het rekest gespro ken van 400 Meter uit den wal. En in het rapport wordt gesproken van 1400 Meter uit den wal Dat maakt een enorm verschil. Ik geloof, dat er aanwijzingen zijn, dat het rap port, dat is uitgebracht, niet geheel klopt met de klachten, die zijn ingediend, althans dat aan de feiten niet dezelfde beteekeuis wordt gehecht. Zijn mijne inlichtingen juist, dan heeft de assurantie-maatschappij zich vervoegd bij het Rijk om te verzoeken, dat door het loodswezen een onderzoek zal worden inge- Bteld. Als de steenen er liggen, dan zullen wij dat te weten krjjgen en ook wat er aan moet worden gedaan. Inmiddels betuig ik dank voor het onderzoek, dat is verricht. Wordt z. h. o. conform het voorstel van B. en W. besloten. 7. Rapport en voorstel van B. en W. be treffende vaststelling van eene nieuwe veror dening, houdende bepalingen voor het over dragen aan de gemeente van verkeerswegen of terreinen, tot het aanleggen van verkeers wegen bestemd. De verordening strekt tot vervanging van de door den raad op 22 Juni 1900 vastgestelde en op 2 Mei 1905 gowijzigde verordening. De algemeene beraadslagingen worden ge opend. De heer Joris8en. Mijnheer de Voor zitter, ik zou gaarne een antwoord ontvangen op deze vraagIndertijd is er aangevraagd om te mogen bouwen op een terrein aan de Ouden Soesterweg. Er zijn toen 2 of 4 huizen gebouwd, zonder dat den bouwer last gegeven werd eene straat aan te leggen. Op mijn vraag hoe dit mogelijk was, heefl de wethou der van publieke werken geantwoord „Daar is niets aan te doen, 't is een bestaande weg." Nu is onlangs de heer Kroes op de secretarie geweest om ergens aan den Onden Soesterweg

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 6