BINNENLAND. Uit den omtrek. STADSNIEUWS. haar buitenplaats. Men denkt aan moord. In haar zakken werd een ontwerp gevonden van een testament, voor eenige dagen opge steld. N e w-Y or k 2 4 Nov. Een telegram uit Littlerock in Arkansas meldt, dat gis teren eenige steden in het Noordwesten van dien staat door twee kringstorme-n zijn ver woest. Dertig menschen zijn gedood, velen gewond en een groot aantal wordt nog ver mist. Treinen met hulp zijn naar het too- neel van dé ramp gezonden. Kameroverzicht. Twe«d« Kamer. De algemeeno beschouwingen over de be grooting van buitenlandsche zaken werden Dinsdag voortgezet. De heer VanAschvanWijck con stateerde met genoegen, dat de wind in het stateert met genoegen, dat de wind in het departement van Buitenlandsche zaken is gedraaid en dat er eene frissche wind door het departement waait. De Minister heeft bewezen den juisten man op de juiste plaats te zijn. Reeds verschillende zaken, waarop werd aangedrongen, zijn reeds tot vervul ling gokomen of in voorbereiding. Spreker verwacht nog dat de Minister zal ko men met eene tractementsverhooging voor de diplomaten. Gaarne zag hij een diplomaat aan het hoofd van 's Ministers kabinet ge plaatst, in het belang der continuiteit. Spreker heeft ziel. daaraan geërgerd aan de artikelen Koningin en Keizer, op genomen in Het Vaderland, welke artikelen door den heer Van Doorn hier in debat wer den gebracht. Dat geschiedde in strijd met eene ver maning, verleden jaar aan Spr. gegeven om de neutraliteitsquaestie hier in de Kamer niet te bespreken. Spr. juichte de Noordzee- verklaring toe, welke een eerste stap is tot de neutraal-verklaring van Nederland. Spr. betwistte tegenover den minister dat deze beide zaken in beginsel niet hetzelfde zou den zijn. Spreker hoopt, dat de minis ter op het voetspoor der Noordzee-en- tente verder zal gaan en de mogelijk heid zal overwegen de entente ook uit te breiden tot het kustgebied van Insulinde. In verband met het kiezen van Nederland tot terrein van den bouw van het Vredespaleis uit Spr. den wensch, dat ook in de toe komst ons territoir onschendbaar zal blijven en dat die zal gewaarborgd worden door tractaten. Spreker keurt 's minister's beleid in de Venezolaansche kwestie goed, maar keurt ter zeerste a£ de brief door don resident De Reus aan de vereeniging ,,Hou en Trouw" geschreven. Het op nemen van geheime artikelen in een groot dagblad als ,,De Telegraaf" keurt Spr. mede zeer af, waar die stukken slechts door in discretie of ontvreemding verkregen kunnen zijn. De houding van do Telegraaf was in hooge mate arrogant en met de strafvervol ging kan Spr. zich ten volle vereenigen. Ten slotte bepleitte Spr. aansluiting bij 'de Berner Conventie. De heer Van ByJandt zegt dat de Kamer geen grooter blijk van vertrouwen in het Rogoeringsbeleid kan geven dan door af te zien van het debat over Venezuela. Spr. vertrouwt dat de Regeering zich zal blijven plaatsen op hot waardige standpunt tot dus ver door haar ingenomen in zake Venezuela. Naar Spreker's vaste overtuiging moet Nederland zich zoo min mogelijk bezig houden met buitenlandsche politiek. Wij moeten dat maar aan de groote mogendheden overlaten. Ook spreker betreurt het dat een der groote bladen in den Haag zich heeft laten vinden om een correspondentie op te nomen tusschen onze Koningin en den Kei zer van Duitsohland. De persoon van de Koningin moot hier en in de pers buiten debat blijven. Uit zeer goede bron heeft spr. vernomen dat die brief nooit bestaan heeft. Ook spr. juicht do Noordzee-eutente toe en verdedigt de aansluiting aan de Berner-con- ventie. Spreker hoopt dat het der Regee ring alsnog moge gelukken iets gedaan te krijgen voor de weinig overgeblevenen der Z.-A. Spoorweg-Maatschappij. De heer Hubrecht constateert met genoegen, dat deze Minister in zijne Mem v. Antw voor belangrijke vraagstukken niet uit' den weg gaat, gelijk sommigen van zijn ambtsvoorgangers wel eens deden. Spr. uitte hierna verschillende desiderata. Hij zou o.a. wenschen, dat onze diplomaten go- prikkeld werden om hunne aandacht te schenken aan zaken van groot nut en belang voor hot wereldverkeer. Di houding van den resident De Reus wordt ook door Spr. afgekeurd, maar ter verklaring van de houding der vereeniging Ho., en Trouw kan ook wel iets ter ver zachting worden aangevoerd. Toch verdient dezo vereeniging voor hare niet te verschoo- nen maar verklaarbare onoplettendheid niet die hardhandige behandeling van den Minister. De vereeniging doet loffelijk werk en verdient steun en sympa thie. Spr. veronderstelt dus, dat indien het bestuur der vereeniging alsnog waarborgen voor herhaling aanbiedt, do minister dit zal onderzoeken en bij deugdelijke bevinding het verbod aan diplomaten zal opheffen, om aan de vereeniging inlichtingen te geven. De heer Duymaer. van Twist vraagt inlichtingen omtrent een eventue.de intrekking van het verbod van invoer van hooi en stroo in Engeland. Alleon uit Giet hoorn wordt jaarlijks 15 millioen KG. hooi naar Engeland verzonden, a f 16 per -000 KG. Voor het verbod is de hooiprijs tot f 6 a 7 gedaald. De heer DeRidder sluit zich, wat de Berner Conventie Ijetreft, aan bij het betoog van de heeren Van Doorn en Van den Berch van Heemstede. Hij vestigt er de aandacht op, dat de Vereeniging voor den Boekhan del zich met verpletterende meerderheid te gen de toetreding heeft verklaard. Onthou ding van het zenden van afgevaardigden naar Berlijn ware gewenscht geweest, totdat de Tweede Kanier zich over de motie-v. d. Vlugt had uitgesproken. Do heer Van Nispen dringt mede aan op het uitgeven van een Oranjeboek. Spreker meent, dat het volstrekt niet onbillijk is dat de Kamer beter op de hoogte wil zijn van de werkzaamheid der diplomaten en die van het departement van Buitenlandsche Zaken. Spr. is het eens met den heer De Beaufort, dat een minister van Buitenlandsche Zaken voorzichtig moet zijn met mededeelingen, maar men moet ook niet tot een andere uiterste overslaan. De heer v. Tdsinga, hoewel voor pu bliciteit, hecht niet zooveel aan dat Oranje- boek. Hier te lande toch bestaat elk jaar de gelegenheid om schriftelijke inlichtingen te vragen aan de Regeering. bij de behande ling der begrooting en ook tusschentijds is daartoe gelegenheid. Spr. vindt het beneden de waardigheid van een minister om standjes uit te deelen aan een particuliere vereeniging (Hou en Trouw). Spr. hoopt dus dat de minister de order tot het niet geven van inlichtingen aan deze vereeniging zal intrekken en niet voor die Vereeniging den weg zal afsluiten, die voor ieder particulier open staat. De heer P a t ij n meent dat er van de neutraliteitsvedklaring van Nederland te veel goeds, maar ook te veel kwaads kan gezegd worden! De opmerking werd gemaakt, dat men zich toch niet houdt aan tractatenmen verbreekt ze toch als het in de kraam te pas komt. Zoo geheel en al ka., spreker dat niet toegeven. Het ge beurde met Bosnië en Herzegowina is nog niet afgeloopen en mag nog niet als voor beeld genomen worden. Bovendien is het niet de vraag wat tractaten voor het oogen- bl'k, maar wat zij voor de toekomst zullen beteekenen. Een neutraliteitsverklaring van Nederland zou Spr. niet zonder beteekenis achten, maar hij zou niet willen, dat Ne derland om die neutraliteitsverklaring zou noeten bedelen. De heer Van Karnebeek verdedig de uitvoerig het beleid van den Minister, ook d'ens houding tegenover Hou en Trouw. Waar die vereeniking zoo weinig bevattings vermogen toonde te bezitten kon niet anders gehandel dworden. De heer Mees wijst er op, dat wij in zake de Roode Kruis-conventie nog steeds blootstaan aan misvattingen. Daarom is het vai. groot belang bestaande leemten uit den weg te ruimen. De M i n i s't e r van B u i t e n 1. Za ken betuigt zijn dank voor de welwillend heid bij de verdediging van zijn eerste be grooting. Niets is verder van den minister 'geweest dan de Kamer te verwijten gemis aan waar deering onzer diplomaten. Hij heeft slechts willen zeggen, dat hunne werkzaamheden onttrokken zijn aan de controle der Kamer. De heer Van Doorn heeft zich doen kennen als een onvervnlsch materialist, want hij wil geestelijke zaken afwegen naar krenten, of nationaler gesproken naar kaas en aard beien. Het is den minister volstrekt niet te doen om salarisverliooging voor de diploma ten. Wat het. Oranjeboek aangaat, sluit de minister zich aan bij hetgeen de heer Van Idsinga zeide. Er ontbreekt in den regel stof tot zulk een Oranjeboek. Op een discussie over de Noordzee-entente kan do minister niet ingaan. Wanneer de heer Van Doorn kennis droeg van de gewis seld schrifturen, zou hij geen waarde hech ten aan een tendentieus courantenartikel, etwelk de eer van eene bespreking niet waard is. De beschouwingen over de neu- I alileit, academische discussies van groote waarde, gingen over 's ministers hoofd heen on ook daarop gaat hij dus niet in. De publicatie der documenten van Vene zuela kon niet eerder aan de Kamer geschie den. Zaterdag was de opdracht daartoe ge geven en eerst Maandag kwam de Kamer weer bijeen. Het is niet mogelijk thans nog verder bij de Engelsche regeering aan »e dringen op schadeloosstelling aan voormalig personeel der Z.-O. Spoorwegmaatschappij. De minister komt nu tot zijne briefwisse ling met „Hou en Trouw". De minister moest hard in zijne woorden zijn, waar niet eens een betuiging van schuld gezonden was. Kan de heer Hubrecht, die voor Hou en Trouw een lans brak, namens de directie waarborgen bieden voor de toekomst, dan is de minister voor toenadering te vinden en z l hij geen violen van toorn maar hoornen van overvloed uitsorten. De zaak van den invoer van hooi en stroo in Engeland heeft kans no gin orde te komen. Aan de wenken omtrent de schipperij en de Roode-Kruis-Conventie zal de minis ter zijn aandacht schenken. Hij is nu gekomen ,,au bout de son latin"; hij hoopt echter dat het Latijn goed ver staanbaar Nederlandsch is geweest, en ver klaart gaarne dat hij rekening zal houden met hetgeen hij bij deze discussie gehoord heeft. De heer Schaper verklaarde zich tegen de salarisverhooging der diplomaten. Hij heeft van hen geen hoog denkbeeld, 't Zijn net politieagenten; ze zijn nooit aan wezig als 't noodig is. In den bauw van t Vredespaleis zag spr. geen waarborg voor onze onschendbaarheid. A's men 't niet om de werklieden liet, deed men beter Cafnegic zijn gift terug te zenden. De algemeene beschouwingen werden hier na gesloten verklaard en d evergadering ver daagd tot hedenmorgen 10£ uur. Btrichieii. De Staatscourant van Woensdag 25 November bevat o.m. de volgende Kon. be sluiten benoemd tot hoogleeraar in de letteren cn wijsbegeerte aan de Rijks-Universiteit te Leiden, voor het onderwijs in de Javaansche taal en letterkunde mr. dr. J. C. G. Jonker te Amsterdam toegekend de zilveren eere-medaille der Oranje-Nassauorde met de zwaarden aan den opperwachtmeester J. van de Vliervloot en aan den sergeant R. Gras, beiden gedeta cheerd bij de Kon. Mil. Academie; overgoplaatst bij de artillerie van het In dische leger de 2e luitenant J. Parmentier, van het 4e regiment vesting-artilleriebij het leger hier te lande de 2e luitenant J. Bulier, van het Indische leger; benoemd tot brugwachter aan de schip brug te Vreeswijk J. G. Boonacker, brug wachter aan de draaibrug bezuiden smal Wcosp op verzoek eervol ontslagen mr. L. M. Rollin Couquerque, als lid der staatscom missie voor de arbeidsvoorwaarden der Ilijkswci klieden benoemd tol rechter in de rechtbank te Alkmaar mr. A. D. H. Fockema Andreae, doctor in de Staatswetenschappen, thans griffier bij den Raad van Beroep voor de Ongevallenverzekering te Leeuwarden en kafitonrechter-plaatsvervanger aldaar. verlof verleend tot het aannemen der onder- ficheidfinigjsteekenen adhter iiuorae namen ver meid, aan na te noemen personen H. Verbeek WdUfliuys, te s-G ravenhage, meesterknecht ter zetterij bij de Algem. lands drukkerij, eu H. J Henveijer. te 's-Gravenhage, voormaal ter zetterij bij de Algem. Landsdruk kerij, beiden do Kroonorde-medaille, hun door Z. M. den Koning van I'ruissen geschonken; J. C'. Besier, te Breda, rentenier, en C. Hout appel, weduwe van Ed. Drufrasne, te Maas tricht, beulen het kruis ,,Pro Ecclesia et Ponti- fice", hun door Z. H. den Paus geschonken; op zijn verzoek, in Ooet-Indië eervol ontslag uit den zeedienst verleend aan den luitenant ter zee der 2e klasse P. Lagaay. H. M. de Koningin heeft aan den heer F. .JOverdijking, met ingang van 1 Jan. 1909, eervol ontslag verleend als rekenplich- tig beheerder der Kon. Boerderij te Apel doorn en hem met ingang van denzelfden datum benoemd tot ambtenaar in algemee- nen dienst en werkzaam gesteld aan het Kon. huisarchief te 's Gravenhage. H. M. de Koningin-Moeder heeft Dinsdagmiddag na 5| uur achtereenvolgens in audiëntie ontvangen de heeren Beaupré, gezant der Amerikaansche Unie; graaf Pehlen, gezant van RuslandLamprein, ge zant van Portugal en Lou Tseng Tsiang, Chinèesch gezant, allen bij ons hof en tij dens Hr. Ms. verblijf buiten de stad opge treden. Z. K. H. de Prins vertrok gisteroch tend te 6.47 per Hollandsche spoor naar Alkmaar, om in de omgeving van deze stad te gaan jagen. Gisterenavond ging de Prins naar Het Loo tot a.s. Zaterdag. Een paleis voor Prins Hendrik. Sedert langen tijd heeft Z. K. H. Prins Hendrik den wensch gekoesterd, zich met het oog op bezoeken aan de hoofd stad, te voorzien van een pied a terre te Amsterdam. De Tel verneemt, dat thans tusschen de familie Nienhuys en gemachtigden van den Prins onderhandelingen gaande zijn over den verkoop van het bekende fraaie heerenhuis op de Heerengracht 380382. De heer A. J. C. Baron van Pal- landt, opper-ceremoniemeester van de Ko ningin en gedurende meer dan een kwart eeuw lid van den Haagschen gemeenteraad, viert heden zijn 70sten verjaardag. Het zal baron van Pallandt, die in vele kringen der Residentie zich een groote po pulariteit verwierf, op den dag van heden zeker niet aan hartelijke belangstelling ont- hreken. Naar aanleiding van het vooreerst niet verleenen van audientiën door H. M. de Koningin, zullen gedurende dien tijd de ge loofsbrieven van nieuw te accrediteeren ge zanten bij het hof door tusschenkomst van den minister van buitenlandsche zaken in ontvangst genomen worden.' President Caetro naar Europa. Reuter seint uit New-York, d.d. 24 November Een telegiam d.d. 23 Nov. uit Caracas meldt dat Castro morgen naar Bordeaux zal vertrekken aan boord van het stoomschip Guadeloupe. Bij aankomst zal Israel uit 'Ber lijn, eene specialiteit, hem onmiddellijk ope- reereu. Indien de operatie slaagt zal Castro eenige dagen in Parijs blijven en daarna zoo spoedig mogelijk weer naar Caracas terug- keereu. Drie Venezolaansche doctoren en verschillende familieleden vergezellen den president. Groote opwinding heerscht in Ca racas, politieke intrigues zijn begonnen. Men vermoedt dat Castro's vertrek den weg zal openen tot een regeling der geschil len met Holland, Frankrijk en Noord-Ame- rika. Vincente Gomez treedt als president op gedurende de afwezigheid van Casïro, die lijdende is aan een abces in de nierstreek. Casablanca-incident. Naar men verneemt is het thans beslist zeker dat het Casablanca-incident aan het oordeel van het Hof van Arbitrage te 's Gravenhage zal worden onderworpen. De openbare behandeling kan vermoedelijk eerst in April of Mei van het volgend jaar worden tegemoet gezien. H e t 8 0-jarige bestaan der Kon. Mi). Academie. Dinsdagmor gen te half negen werden de Academiefees ten ter gelegenheid van het 80-jarige be staan der Kon. Mil. Academie te Breda ge opend met het lossen van elf schoten. Om elf uur wachtte den cadetten een aangename verrassingtegen dat uur toch waren zij opgeroepen zich in de uitspanningszaal te verzamelen en toen daar alle cadetten be nevens de aan de Academie verbonden of ficieren vereenigd waren, trad de gouver neur kolonel jhr. Van den Brandeler naar voren, otn onder het uij-spreken van een har telijke toespraak aan de Academie ten ge schenke aan te bieden een levensgroot por tret van H. M. de Koningin. Dit geschenk, dat met geestdriftigs toejuichingen werd aanvaard, is juist daarom van zoo groote beteekenis, omdat in de rij der portretten van de vorsten uit het Oranjehuis op de Aca demie gemist werd dat van H. M. de Ko ningin. De gouverneur deed het in zijn toe spraak zoo helder uitkomen, dat juist d i t porstret daar ter plaatse niet mocht ontbre ken, er voorts op wijzende, hoe dit vroegere kasteel van Breda, de woonplaats der Oranjevorsten, de schakel is tusschen de toe komstige officieren en het Oranjehuis. Vooral het gezicht van H. M. is op de groote schilderij (een werk van W. Marts Jzn.), uitmuntend getroffen. Wat aan dit schilderij bijzondere waarde verleent is wel d'; omstandigheid, dat H. M. zelf met gr ote welwillendheid meermalen voor dit schilderij heeft willen poseereneen gunst, waarin zeer zeker een bewijs gezien mag worden van de belangstelling, welke H. M. de Aca demie toedraagt. Gedurende den middag hadden er op het terrein der Academie feestwedstrijden plaats. In den ouderdom van 84 jaren is te 's Gravenhage overleden de gepensionneerde generaal-majoor der cavalerie C. L. Scheidier List, ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw en ridder van de Leopoldsorde van België. De begrafenis zal Zaterdag a. s. plaats hebben op het kerkhof „Jaffa" te Delft, om 10 uur van daar. HetontslagteAmsterdam. De heer Z. Gulden, ontslagen gemeente ambtenaar, zal niet berusten in de beschik king van B. en W. waarbij hem werd ge weigerd gebruik te mogen maken van art. 7 der pensioen-verordening. De heer Gulden zal zich thans tot de pen- sioenconmiïssie wenden en mocht deze met B. en W. medegaan, dan zal hij ten slotte een beroep op den Raad doen. Een brutale diefstal. In het kasteel Tramp, van den graaf Von den Schulenburg, is een brutale inbraak met diefstal gepleegd. Het oude heerenliuis, dat bijna nooit bewoond is, bevatte de familie- schatten van de Gravenhet werd overdag bewaakt door een bediende, die echter "s nachts niet in het kasteel sliep. Inbrekers die dit wisten, klommen over den hoogen muur, boorden de vensters aan de waranda uit en wisten zoo in het kasteel binnen te dringen. Daar hebben zij als Wandalen huis gehouden onder de schatten, die er opgeza meld waren. Deuren met kostbare ouder- wetsche sloten werden stuk gehakt of open- getrapt, oude kasten en kisten vernield, en all kostbaarheden die van hun gading wa ren, goud, zilver en diamanten, zijn mede genomen. Daaronder een ovale gouden doos, met diamanten en brillanten bezet, waarop het portret eener Russische grootvorstin was geschilderdantieke oorhangers, oude hor loges lepels, broches en ringen, waaronder zeer oude en kunstig bewerkte zegelringen en vele andere kostbaarheden. DemijnrampteHamm. Onder de namen, voorkomende op de authentieke lijst, openbaar gemaakt door 't „Bergwerks- gesellschaft Trier" en opgenomen in de „Markische Tageszeitung", der bij de ramp in de mijn „Radbod" (nabij Hamm, in Westphalen) op 12 Nov. j.l. omgekomen mijnwerkers, vinden wij een viertal Hollan ders vermeld, van wie Joh. Bossink en Joh. Tibbe, beiden gehuwd, afkomstig uit Zwolle zijn. (Zw. Ct.) Onverwachte dood. De 60- jarige werkman Albronda, uit de Polder straat te Groningen, liep gisterenavond bij het aansteken van zijn pijp, tegen een brug- paal en bleef dood. Alweer ,,in een onbewaakt oogenblik.' Te Margraten (Limburg) is het vierjarig zoontje van den heer Fr. Dobbelstein op een onbewaakt oogenblik in een ketel kokend water gevallen en na hevi ge pijnen bezweken. Zeeramp Men seint ons uit Leeuwarden Maandagavond strandde in de Terschellin- gergronden het Italiaansche schip „Fer nando." Bij de pogingen welke men ter red ding der bemanning aanwendde, sloeg de reddingsboot om, tengevolge waarvan drie roeiers, henevens zeven opvarenden verdron ken. De kapitein en een man bevinden zich nog aan boord. Omtrent 'de schipbreuk van het Italiaan sche schip Fernando 55, ter hoogte v^n Vlie land, meldt de berichtgever van het Hbld. op Ylielaind nog het volgende Gisternacht te ongeveer twaalf uur strand de hier in de Noordergronden een onbekend schip. Het flambouwde en gaf allerlei nood seinen tot ongeveer drie uur. Bij het aan breken van den dag bemerkte men dat het een zeilschip was. Van de drie masten wa ren reeds twee over boord geslagen. Van de duinen af kon men op het wrak nog men schen waarnemen. Nu verschenen de inmid dels door de kustwacht gewaarschuwde sleep booten „Neptunus", „Texel" en „Terschel ling", waarvan de „Neptunus" dé reddings boot meebracht. Toen werd gepoogd de schipbreukelingen te redden en het gelukte er vijf aan wal te brengen. Twee bleven aan boord, nl. de gezagvoerder en een gekwetste matroos. Bij de derde pogmg van de red dingsboot sloeg deze om door eene grond- zee. De inzittenden geraakten te water. On middellijk werden van de sleepbooten „Nep tunus" en „Terschelling" reddingsvletten gestreken en het gelukte allen, op drie na, levend op te visschen. Drie roeiers zijn ver dronken, een werd bewusteloos opgehaald, maar diens levensgeesten werden weer opge wekt Reeds zijn de lijken van twee der om gekomenen opgehaald. De namen der ver dronkenen zijn Formes, Brouwer en Knop, bewusteloos was Gerrit de Beer. Van het zeilschip „Fernando", een Ita liaansche driemaster, komende met hout ge laden van Riga en bestemd naar Swansea, kapitein Francisco Arpe, sloegen des nachts zeven man over boord, waarschijnlijk met een der masten. Dc sleepbooten keerden naar Terschelling terug om een andere reddingsboot te halen. Te ongeveer 4 uur werd weer een poging gedaan om het wrak te bereiken, maar zon der resultaat, zoodat men naar Terschelling terugkeerde. De twee schipbreukelingen gaan dus een bangen nacht tegemoet. Op Terschelling en Vlieland is de versla genheid algemeen, want de omgekomen red ders waren allen echtgenoot en vader. De storm. De hevige storm uit het noordwesten heeft het Zuiderzeewater zoo opgestuwd, dat het geheele weideland van Urk is ondergeloopen. Vier vijfde van het kleine eiland staat blank. Te Rotterdam is door den storm een 17- jarige schildersknecht ter hoogte van 6 a 7 meter uit de dakgoot der gemeentestallen naar beneden gevallen. De wind joeg onder zijn schilderskiel, zoo hevig, dat hij het evenwicht verloor. Hij moest zwaar verwond in het ziekenhuis worden opgenomen. Een juffrouw is door een rukwind in het water geworpen. Zij werd gelukkig gered. De kracht van de zee. Welk eene kracht de zee heeft bleek in den vori- gen nacht te IJmuiden. Op den Noordpier aldaar stonden vier monierblokken, elk tachtig duizend kilogram wegende, gereed om in zee gestort te worden ter bescherming van den pier. Van deze blokken, die onderling stevig aan elkaar wa ren verbonden met zware kettingen, sloegen des nachts met ééne zee, twee tegelijk weg. Met één golfslag werd dus een gewicht van 160,000 KG. in zee geslingerd. •chool- en Kerkniema Vanwege het departement Haarlem der Maatschappij tot N-ut van 't- Algemeen zal dit jaar bij wijze van proef begonnen worden met een ouiraus (5 a 8 lessen) liooger onderwijs buiten de university extension Algemeene Synodale Com missie der Ned. Herv. Kerk. In do vijfde zitting der Alg. Syn. Commissie werden eenige staten van kosten behandeld', en wordt door de commissie van toezicht op de adminisafcratie van den quaestor-generaal haar gewon© jaarlijksche rapport uitgebracht. Ken nis wordt, genomen van verschillende stukken, wellke na de behandeling van de zaalk van den heer J. M. C. K., hoofd eener Ghr. Herv. sohool zijn ingekomen. Evenzoo van 36 ingekomen stukken. Tot leden van de oommissie voor spoedeisohen- de zaken worden herbenoemd de heeren L. W. Bakhuizen van den Brink en N. G. Nieuwen- 'hnizen, en tot hunne secundi de heeren H. G. Tonsbecik en dr. G. A. Huls© bos. Deze zelfde leden worden ook herbenoemd als primi en se- eundi in de oommissie van toezicht op de admi nistratie van den quaestor-generaal. De heer mr. S. Gratama wyst op eene opmer king, voorkomende in hot Voorloopig Verslag op de Begrooting van Binnenlandsche Zaken in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waar geklaagd werd over „verregaande zorgeloos heid" der kerkvoogdijen met betrekking tot de kerkgebouwen te Sleen en te Stedum. De Alge meene Synodale Commissie zal zich, bepaaldelijk wat Sleen betreft, wenden met verzoek om in lichting tot het provinciaal college van toezicht, terwijl de afgevaardigden der Alg. Synode in het algemeen college op zich neemt deze zaak ter sprake te brengen. Nadat de president in 't bijzonder aan secre taris en vice-president dank heeft betuigd, wordt wordt de najaarsvergadering der Alg. Synodale Commissie met dankgebed gesloten. Hil vers u m. Zekere R„ die over een ijzeren hek wilde springen, kwam met het onderlijf in de scherpe punten terecht, zoo dat hij zwaar gewond werd. In de R.-K. Ziekenverpleging, waarheen men hem vervoerde, overleed hij weldra aan de gevolgen. De Haagsche correspondent van het H.bl. schreef heden in zijn Tweede Kamer overzicht o. m. Het tweede punt was de neutraalverkla ring van Nederland, een lang niet zoo on schuldige liefhebberij van den heer Van Asch van Wijck als het kweeken van de „azalea politica". Deze afgevaardigde, die met de zelfvoldoening welke hem zelden ver laat, meende te mogen getuigen dat hij nu eindelijk, na twee jaren, beet had gekregen aan „het aas" dat hij m de Kamer had ge worpen... omdat de heer Van Doorn hem had bestreden. Hij kreeg van dien afgevaardigde het bescheid terug, dat deze niet graag met hem uit visschen zou gaan, want dat hij, als de visch was weggeschrikt, misschien door dat hij te veel gerucht maakte", thuis zou komen met de bewering'k jtleb ze allemaal aan mijn hengel. En de Minister meende dat de afgevaardigde van Amersfoort wel een buitengewoon talentvol visscher moest zijn. Immers, hij vischte, niet gezeten op een stevigen slootberm, maar op een stok paardje. Overigens zal men wel het best doen door met den Minister deze discussie voorbij te gaan, als een „academische" discussie van de grootste waarde. Gelij'k Z.E. het met een stalen gezicht noemde. De heer Van Doorn heeft nog eens het nuttelooze van een neu traal-verklaring doen zien, door te wijzen op de geringe waarborgen welke internationale verdragen verschaffen, getuige het gebeurde met Bosnië en Herzegowina. En tevens heeft hij nog eens gewezen op het groote gevaar, dat juist voor een kleine en weinig militaire mogendheid in zulk een neutraal-verklaring ligt, nl. dat ze ons in siaap sust. Misschien ontdekt de heer Van Asch van Wijck nog, welk een gevaarlijk spelletje hij speelt, als hij merkt van wien hij heden eenigen steun kreeg, van een anti-militai- rist als de heer Patijn. Gelukkig behoeven wij voor een toegeven aan den neutraliteitswaan niet te vreezen, zoolang deze Minister achter de groene tafel zit. Hij heeft het denkbeeld beslist afgewe zen en daarmee trouwens slechts zijn voor ganger gevolgd. De téV volledige oefening ingelijfde miliciens 1. 1908 van het 5e regiment in fanterie, vertrekken a.s. Zaterdag met groot verlof, uitgezonderd degenen, die voor de eerste ploeg van het blijvend gedeelte zijn aangewezen. Sint Nicolaaspakket- ■i e n. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie -brengt ter kennis Bij gelegenheid van het aanstaande Sint- Nicolaasfeest wordt de vergunning, om meerdere pakketten aan hetzelfde adres van slechts een enkele adreskaart te doen verge zeld gaan, voor den tijd van 2 (tot en met 7 December ingetrokken en zal derhalve bij elk gedurende dit 'tijdvak ter verzending aangeboden pakket eene adreskaart behoe ven te zijn gevoegd. Voorts wordt, ter verzekering van eene goede overkomst van de pakketten, aanbe volen le. zorg te dragen voor eene doelmatige en stevige verpakking van de voorwerpen, in dier voege, dat deze op afdoende w;jze legen breken en -beschadigen verzekerd zij n 2e. zoo mogelijk de adressfen op de plak katen te schrijven en, waar opplakk'.ng of aanhechting van een adres onvermijdelijk is, dit zoodanig vast te hechten, dat voor het verloren gaan daarvan, tijdens het ver voer, geen vrees behoeft te bestaan

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2